Angenent woedend op 'passieve' officii Oegstgeest'80 zit stevig in het zadel Rijnsburgse Dam Club houdt zicht op kampioensclu Tatarenkova in Noordwijkerhout op eenzame hoogte Linda Jap Tjoen San raakt tegen Sziva spoor bijster Sport Claudia Zwiers d? Bosch eerste tik i MAANDAG 15 NOVEMBER 1999 LSG-reserves stellen weer teleur schaken jan bey Schaakvereniging Oegstgeest '80 moest voor de derde ronde van de KNSB-competitie naar Groningen en behaalde een klinkende 2,5-7,5 zege op Uni- tas. In de tweede klasse heb ben de LSG-reserves hun de ceptie van de vorige ronde nog niet verwerkt, getuige het evenzeer teleurstellende ver lies tegen Tal (3,5-4,5). Zij kunnen een kampioenschap vergeten. Oegstgeest '80 behaalde in Groningen een overtuigende zege op Unitas en deelt de koppositie in de eerste klasse met schaakstad Apeldoorn. Dankzij twee snelle overwin ningen, van Joop Piket en Ca roline Slingerland, domineer de Oegstgeest vanaf het begin. Arthur van der Spek en Fred Slingerland kwamen niet ver der dan remise en Thomas Willemze kreeg een geweldige aanval te verwerken. Hij ver dedigde inventief, maar ver loor toch. Anne Reedijk wist zijn zwakke stelling wel in de remisehaven te loodsen. Daarna gaven de groot meesters de doorslag: Predrag Nikolic creëerde een elegant mat in de stelling en Genna Sosonko bediende zich als ge bruikelijk van het Catalaans, waarna hij een lopereindspel met pluspion verzilverde. De laagste borden stonden garant voor een ruimere zege, omdat Eric van 't Hof een beter eind spel op techniek won en An- nemiek Willemze haar invals- beurt (voor Nebosja Nikolic) en degelijke speelwijze met winst beloond zag. Het tweede team van het Leidsch Schaakgenootschap kan het kampioenschap na de tweede nederlaag wel verge ten. Tegen concurrent Tal ging er weer van alles mis. Halverwege leek een 5-3 winst mogelijk maar na afloop gaf het scorebord een 3,5-4,5 ne derlaag te zien. Er vielen wel drie goede winstpartijen te noteren van Marc Erwich, Lin da Jap (met een fraai dameof-' fer ging het mat in drie) en Henk van Putten. De enige re mise kwam reeds na twaalf zetten tot stand door de grie perige Raoul van Ketel. Leiderdorper Ad van den Berg liep weg na een discuta bele beslissing van de scheids rechter en behaalde daardoor zijn eerste AAS-nul. De wed strijd tegen Eenhoorn ging met 3,5-4,5 verloren. Voorschoten had moeten winnen tegen HWP uit Haar lem. Maar de derdeklasser verloor met 3-5, omdat in de tijdnoodfase Fritschy in een prima stelling met pluspion plotseling mat ging en Bey hetzelfde overkwam met een grote voorsprong in materiaal. Met de dame en twee torens tegen een dame en twee witte paarden, liet hij plotseling een mat in vier toe. Hekkensluiter Lange Roka- de II werd nog vaster op de laatste plaats gedrukt door een forse 2-6 nederlaag tegen De Zwarte Pion uit Lisse. Hier waren fraaie winstpartijen aan de topborden van Jan Bakker, Aad van der Poel en Joost van Hal te zien. Bij Philidor Leiden is het momenteel dweilen met de kraan open, want ze misten ook nu weer twee belangrijke spelers (Kuyf en Bakker). Phi lidor hoopt op betere tijden als het team eindelijk weer compleet aan de start kan ver schijnen. Alleen Frank Zeven en invaller Van Briemen won nen hun partijen in de met 5-3 verloren wedstrijd. De Alphense Schaak Club had ook nu weer te veel inval lers nodig, waardoor er onno dig punten weggegeven wer den. Winstpartijen van Martin van Gils, Eric Fraikin en Cle ment van der Laar brachten met de twee remises van Hen- nink en Van der Laan een matchpunt over de finish. LSG III wist eindelijk weer eens te winnen, maar dat ge beurde tegen een ploeg die met zeven spelers opkwam (4,5-3,5). Het vierde team van LSG heeft de grootste moeite met Limburgerse ploegen. Nu werd er met 3-5 van de tweede keus van Venlo verloren. Leiderdorp ontving het sterke Alteveer, dat voor de gelegenheid maar eens een Duitse meester aan het top- bord opgesteld (R. Schmaltz, >2400). Voor Leiderdorper Ed dy de Beule viel er derhalve geen eer te behalen. Mare Roozendaal en Marcel de Jeu hadden aan de lage borden voor een 3,5-2,5 voordelige stand gezorgd en bij deze stand verloor Teun Timmer man een belangrijk eindspel. Paul Talsma kwam niet langs een jeugdspeler: 4-4. noordwukerhout wilmar kortleever De Noordwijkerhoutse Ooster- duinloop trok gisteren in haar 23ste editie meer deelnemers dan ooit. De wedstrijd moest echter toegeven op het presta tiegehalte al was de uitvoering van winnares Nadezhda Tata- renkova daar een uitzondering op. De Russische verbeterde het parcoursrecord op de tien Engelse mijlen met bijna twee minuten (1.00,49). Tatarenkova, die woonachtig is in het Belgische Mechelen, deed vorig jaar Noordwijker- hout al aan op jacht naar mak kelijk te verdienen prijzengel den. In deze editie was Tata renkova onder uitstekende om standigheden opnieuw opper machtig: Herma Beerlage gaf met 1.08.57 meer dan acht mi nuten toe. De veterane van Lei den Atletiek had dus nog twee kilometer voor de boeg toen de Russin finishte. Met 45-plusser Henk van Velzen als winnaar bij de man- stalen de veteranen de show. De Warmonder testte de concurrentie al vroeg en bleek meteen 'los'. Na twee ronden en 54.21 was de voorsprong meer dan twee minuten op clubgenoot Bert van Galen. Van Velzen was iets langzamer dan vorig jaar. Toen was 53.23 goed voor een vierde plaats. Terwijl de hoofdafstand van de Oosterduinloop een Leidse aangelegenheid was, bleek de halve afstand door Alphenaren te worden gedomineerd. Wim van der Hoorn was in 27.47 sneller dan Ferry den Elzen, die met 28.35 de beste aüeet van het organiserende NSL was. Tanja Boere won bij de vrou wen in een bescheiden tijd van 34.14. Behalve in Noordwijkerhout sneuvelden er dit weekeinde ook regionale parcoursrecords in de Alphense Zegerplasloop. In de 86ste editie groeide deze wedstrijd van AAV '36 in meer dere opzichten uit tot een fami lieloop met een parcoursrecord van Anneke Koenis op de twin tig kilometer (1.21.48) en een derde plaats voor echtgenoot dammen jan bey De Rijnsburgse Dam Club won in de landelijke KNDB-damcompetitie voor de vierde achtereen volgende keer en houdt daarmee de hoge klasse ring op de ranglijst (derde plaats) vast. RDC ver sloeg de sterke runner-up TDV met 11-9 en doet voluit mee voor het kampioenschap in de eerste klasse A. Het Leids Damgenootschap kwam tot een fraaie puntendeling (10-10) tegen de num mer twee van de ranglijst Orca. Samen Sterk boekte een knappe 9-11 zege bij Ghandi. De RD- C-reserves leden in Middelburg een 14-6 neder- laag. RDC - TDV 11-9 Het zag er voor RDC lange tijd niet naar uit dat een zege tegen TDV tot de mogelijkheden zou behoren. De sterkste TDV-dammers waren aan de wat lagere borden geplaatst en kwamen daar ook tot scoren. Eric Jan van Reenen hield Van Berkel, met een rating van 1410, nog wel op re mise, maar Arjen de Mooij verloor. Richard Kr omhout trapte in een listige zet van de Belg Ver- poest en Eric Hogewoning verdwaalde in een theoretische variant. RDC vocht zich terug in de wedstrijd via Michiel Kloosterziel die zijn tegen stander overklaste. Het oprollen van een tegen stander ging Cor van Dusseldorp ook goed af en door de remises van Dennis Bosch en Pieter Jan Rijken (verzuimde schijfwinst) bracht RDC de achterstand terug tot 7-9. Door Gert Cederhout en Dick van Dijk werd uiteindelijk toch nog een verrassende matchwinst behaald. Orca - Leids Damgenootschap 10-10 Ondanks het feit dat LDG bijna de gehele wed strijd tegen een achterstand aankeek, kregen de Leidenaars met de puntendeling te weinig. Het stond al snel 4-0 voor Orca, omdat Hein van Winkel een doorbraak overzag en Arend van Bee- len door een slagzetje een schijf verloor. Invaller Piet Swart (voor Evert Bronstring) scoorde keurig voor LDG en Jan Slingerland behaalde een plus remise tegen de sterke Ad Vlam. Hans Tangelder won een schijf, maar liet die in een vier om dnie remise-eindspel belanden. Omdat ook Dick ijle Oude niet verder dan remise kwam en Hans Kre- der van Stef Keetman (rating 1326) verloor, stond er een gevaarlijke 9-5 stand op het scorebord. Het degelijke middenveld van LDG kon de stand echter gelijk trekken: André van der Kwartel -en Fred Ong zegevierden en Henk Meester hiad daarna zelfs de winst in handen, maar faalde in de afwerking en moest een remise toestaan. Ghandi - Samen Sterk 9-11 Het zat Samen Sterk tegen Ghandi mee. Aan Ifla- zerswoudse zijde vielen ook eens wat gelukjes; te noteren. De onverwachte nederlagen van Gijn de Groot en Jo Fijen werden gecompenseerd dl oor mooie winstpartijen. Bram Doeves zegevierde na een moeizame partij en Richard Treur keek toe hoe zijn tegenstander een voordeel in tijdnood verspeelde. Treur kon de partij zelfs naar zichi toe trekken. De tegenstander van Ruud de Ko»oter kwam drie kwartier te laat binnen e roei no-time zijn zetten op de honderd ten koste ging van zijn stelling. Met aan de topborden van Out, Van Gel< f M en Van Tol kwam de stand op 8-10, nieders hield in de laatste partij de v -16. zerswoude door remise te spelen. ■nde Middelburg - RDC II14-6 De Rijnsburgse reserves waren tot nu gelukldg in hun wedstrijden. Ook burg waren er kansen op een maar er gingen door toevalligheden te Jwei en verloren. Aan het kopbord had Ai :rp een prima stelling, maar hij gaf zelfs lite weg. Ook Rinus Kromhout, Nico M Hol verloren. Jan Schijff gaf remise, analyse aantoonde dat hij in één zet li winnen. Ook Piet van Egmond had eet plus en gaf remise. Invalster Reinat spei won als enige haar partij. Heideman snelste na 150 ronden Jan-Maarten Heideman heeft de eerste schaatsmara- thon over 150 ronden van dit seizoen op zijn naam ge schreven. In de eindsprint van het sterk uitgedunde pe loton (36 man) versloeg hij afgelopen zaterdag Miel Ro- zendaal en Henk Angenent. Niet de zegevierende kleine spurter uit Oldebroek, maar de spruitenteler uit Wou- brugge was in Alkmaar het gesprek van de avond. De nummer één van de Tocht der Tochten uitte immers nog tijdens de race op heftige wijze zijn ongenoegen over de passiviteit van de scheidsrechters. de achterstand, en na een korte 'rustperiode' dit knechtenwerk oppakken, is in het marathon- wereldje 'not done'. De solerende Angenent balde eerst zijn vuisten richting de (assistent-)scheidsrechters en brulde: „Zie dan wat er gebeurt man. Dat kan toch niet." Ver volgens staakte hij zijn vlucht poging. Bij de volgende geza menlijke doorkomst wees hij in de richting van dezelfde KNSB- -officials tot driemaal toe met zijn wijsvinger naar het voor- - hoofd. Dat gedrag veroorzaakte zowel begrip als onbegrip bij het publiek. Angenent sprak al zijn krachten aan en initieerde tot ieders verbazing kort daarop de massasprint. Met nog ruim een ronde te gaan, verscheen hij op kop. Pas op het laatste rechte stuk werd de inwoner van Woubrugge voorbijgesto ken door de afwachtende Hei deman (Wehkamp) en de im ponerende Miel Rozendaal (Slager ID). Angenent na afloop: „Regle mentair mag dit, maar er zijn sportieve wetten. En die zeggen Op Ijsbaan De Meent ontspon zich een vrij saaie wedstrijd. De (wederom vele) toeschouwers zagen minutenlang dat alle ont snappingen in de kiem smoor den. Niet één vluchtpoging werd echt doorgezet. Daarvoor was de staat van het kunstovaal gewoonweg te slecht en het aantal sterke rijders te groot. Van verhitte strijd en tumult op de volgepakte tribunes was pas sprake, toen Angenent met nog 25 toeren te gaan zijn zoveelste tempoversnelling plaatste. De man in vorm oogstte eerst bewondering voor zijn aanvals lust. Het was immers niet de eerste keer, dat Angenent de dans van het A-peloton pro beerde te ontspringen. Omdat ploegmaat Jan Eise Kromkamp de grote groep afstopte, leek een stunt in de maak. Maar een ronde later was het de eerder gevallen Hans Pieterse, die het sleurwerk op zich nam en erin slaagde het gat naar Angenent kleiner te maken. De NUON- -schaatser had echter een ron- Ipui door ploeggenoten i stand. Ik vind ook i yde van Pieterse fout is. je gewoon niet. Zei a e iemand die de wi maken. Die Angent wens ongelooflijk stf rerd Henk Angenent kwam in de sprint kracht te kort om Jan-Maarten Heideman van die zege te houden. FOTO GPD dat dit absoluut niet kan. Je hoort mij niet roepen dat ik weggebleven was, maar dit is pure competitievervalsing. Ik heb het al eens in een vergade ring geroepen, dat hier iets te gen gedaan moet worden. Maar je ziet het; na afloop rijd je naar die juryleden toe en dan vragen ze wat er nou eigenlijk aan de hand was." De rijder van de sterke Frisia-formatie heeft zijn zegje gedaan, en er verder over praten, doet hij niet. „Nee hoor, ik ga 't daar niet meer met Pie terse over hebben. Met sommi ge ploegen heb ik überhaupt geen contact. Zoiets is nu veel meer een kwestie van de ploeg leiders." Verschillende rijders uit het A-peloton keurden de wijze van re ageren van Angenent af. Maar hun mening is wel dezelf de. Rifiné Vergeer (AA Drink): „Dit gebeurt natuurlijk veel va ker int wedstrijden. Alleen valt het dein niet op. Rijders worden regelmatig aan de achterkant van de groep teruggereden zwaar ijs, zolang alle dat ven. Mijn benen li -ote: één snelle ronde volf Ook Ubbo Kuper tering, die zich net afonz mondse collega op in Alkmaar niet onl was duidelijk. „He daad een ongeschn én aldus de rijder van e p] Vliet. In de stand om -Cup staat René Ru 1 zes wedstrijden nog ste. Achter de Elbui zaterdag als vierde vinden zich respeci zendaal, Angenent man. Leiderdorper (Bional-BBoss), achtste, volgt op plat 2 Bij de vrouwen to ór Huizebosch-Smit klasse apart Nefit-schaatsster, zoen samen met Smit het vrouwendlee geert, achterhaalde spectaculaire vers haar eentje een van zes. „Erop en omschreef ook de G haar actie, die eind solo-aankomst. (Nefit) en Sandra completeerden in d het ereschavot var ontmoeting (vijftig r olt Leid Berl u f naa 21 "Mi ind dicht onn Gravenstijn te sterk voor Tamara M De 23ste editie van de Oosterduinloop trok meer deelnemers dan ooit. Paul bij de mannen. Ook op de Weijdens, drie voor de Strijks. andere afstanden vielen de ere- De jonge Sietske van der Weij- prijzen opvallend vaak in één den verbeterde daarbij ook haar meter: van 1.16 naar 1.15. De beste prestatie werd gele verd op de tien kilometer. Ri- familie: vier voor de Van der eigen parcoursrecord op de 400 chard Hendriks zat op de meest FOTO DICK HOGEWONING populaire afstand met 32.43 maar tien tellen boven het par coursrecord van Rob van Schooten. Rotterdam gpd met een vol punt voorsprong aan de Jap Tjoen San zei na afloop dat het had nagedacht over haar 16de zet In dat soort termen denk ik niet", al- rotterdam gpd Het ging Erika Sziva gisteren te ver te erkennen dat zij met de schrik vrij was gekomen. Maar dat de Hongaarse uit Eindhoven in de zesde ronde van het NK schaken voor vrouwen - even - flink aan de tand werd gevoeld door Linda Jap Tjoen San is onweerlegbaar. De 22-jarige Leiderdorpse ging er na de zaterdagse rustdag eens goed voor zitten, gooide er in de opening een paard tegenaan en maakte er in de kortste keren een dolle boel van. He laas raakte ze het spoor bijster en dat bood Sziva de gelegenheid orde op za ken te stellen. Ze won en door de re mise bij Peng-Lanchava gaat ze nu met een vol punt voorsprong aan de leiding. Linda Jap Tjoen San realiseerde zich als geen ander dat een stunt broodno dig was om het toernooi voor haar in één klap te redden. De Siciliaan werd rustig opgezet, maar het duurde niet lang of het bord stond in vuur en vlam, ook omdat Sziva zich evenmin onbe tuigd liet; 10. h5, met de bedoeling 11. Pg4, was niet bepaald een af wachtende zet. Linda (wit) was er niet van onder de indruk. Ze liet de drei ging Pf2+ en kwaliteitswinst doodleuk toe en kwam op de 17de zet met een ludiek paardoffer op d5. Toen pas ging men er in het Holland Casino eens goed voor zitten. Jap Tjoen San zei na afloop dat het offer geen product van huisvlijt was, maar dat het achter het bord in haar was opgekomen. Erika Sziva daarente gen kwam volgens haar zeggen op be kend terrein. „We hadden die variant een jaar geleden aan de vooravond van de Olympiade in Elista voorbereid en onze conclusie was: een ingewik kelde stelling, maar zwart moet remise kunnen maken. Maar nu heb ik daar zo mijn twijfels over. De variant is du bieus voor zwart." Volgens Sziva ging haar tegenstand ster in de fout met haar 17de zet (Lxg4). „Ze had Lg5 moeten doen. Dat was veel sterker geweest", aldus de re gerend kampioene, die drie kwartier had nagedacht over haar 16de zet (Th6). Onda jammerde over haar ge miste kans, verwierp ook zet 19 (e6), en moest lijdzaam toezien hoe zwart de zaken naar haar hand zette. Sziva speelde secuur (28. La6!), bleef een 'gezond' stuk voor en de afwikkeling was haar, ondanks de tijdnood, wel toevertrouwd. Op simpele wijze (Lxg2 maakte ze de partij uit. De Hongaarse lijkt hard op weg met een 'traditie' te gaan breken. Ze ver overde vier keer eerder de Nederland se titel, maar ze deed dat steeds in de even jaren ('92, '94, '96 en '98). Anno 1999 gaat ze tamelijk riant aan de lei ding, maar van een nieuw succes wil ze nog niet weten. „De grote favoriete? In dat soort termen denk ik niet", al dus Sziva. „Ik speel met volle kracht op winst, ik streef naar interessante partijen en ik vertrouw op mijn vech tersmentaliteit. Ik zie dan wel waar ik uitkom. Iedereen kan gevaarlijk uit de hoek komen. Dan heb je vandaag wel aan Linda gezien." Partij. Wit: Linda Jap Tjoen San. Zwart: Erika 1. e4 c5, 2. Pf3 e6, 3. d4 cxd4, 4. Pxd4 Pc6, 5. Pc3 a6, 6. Le2 Dc7, 7. 0-0 Pf6, 8. Khl Pxd4. 9. Dxd4 Lc5, 10. Dd3 h5. 11. Lg5 Pg4. 12. f4 f6. 13. Lh4 b5, 14. e5 f5. 15. Pd5 exd5, 16. Dxf5 Th6. 17. Lxg4 hxg4, 18. Lg5 d6, 19. e6 Txe6, 20. Tael Df7, 21. Dxd5 Ta7, 22. Dd2 b4, 23. a3 a5. 24. c3 bxc3, 25. Dxc3 a4, 26. f5 Txel. 27. Txel+ Kf8, 28. f6 La6, 29. fxg7+ Dxg7. 30 Lf6 Dh6, 31. Le5 Te7, 32. Da5 dxe5, 33. Dxc5 g3. 34. h3 Df4, 35. Dd6 Lb7, 36. Dd3 Lxg2+. Wit geeft op (0-1). den bosch gus van oosten Edith Bosch schuift in haar huiskamer in Vlaardingen re gelmatig de stoelen en de tafel aan de kant om met haar vriend Mark Huizinga de 'pakkingen' van 'het judo door te nemen. Nadat zijn levensgezellin zater dag op het Nederlands kampi oenschap in Den Bosch de eer ste slag van haar rivale Claudia Zwiers had verloren, conclu deerde de drievoudig Europees kampioen Huizinga dat er nog genoeg huiswerk overblijft. D'e overstap van het 'polder clubje' in Anna Paulowna naar de sportschool van Chris de Koite in Hoogvliet heeft van Bosch in een half jaar een 'bik kel' gemaakt, ondervond haar rechtstreekse concurrente Zwiers. De bijna 26-jarige judo ka iiiit Haarlem won niettemin hauir zesde nationale judotitel in de klasse tot 70 kilo. „In het verstoren van de pakking is Edhth beter geworden", zei Zvviers. „Maar technisch is ze er op) achteruit gegaan." De strijd om olympische kwalificatie in de klasse tot 70 kilo is weer helemaal open na dat Zwiers een maand geleden op het WK in Birmingham er niet in slaagde een nominatie te veroveren. Zwiers en Bosch m oeten op de zes Europese A- toernooien in februari en maart uitmaken wie van de twee in 2000 naar het EK en naar de Olympische Spelen gaat. Zwiers werkt met het oog op d<e Olympische Spelen nog hooguit zestien uur per week bij de marechaussee, waardoor de intensiteit van de trainingen aEinzienlijk zal toenemen. Club- coach Cor van der Geest van Kenamju dicht zijn pupil grote kansen op een olympische me daille toe. „Het woord is aan Claudia. Ze moet spijkerhard <ian de slag gaan met onze krachttrainer Herman Debrot", aldus Van der Geest. „Want als Claudia een beest is, dan kan ze v an iedereen winnen." Zwiers dient echter eerst met tiert de Bosch af te rekenen|ln met de winstpartij ari) in de finale van een streepje voor. van een dochter val ?ek den kan bovendien reds meer international tarr dan de zes jaar jon ip. die deze week op he am me haar junioreni :gee Zwiers is waarschij opgewassen tegen h selectieproces in h van 2000, waarin lijks gepiekt moet w( ld: Een gelijksoortig gaande in de gewicli en 52 kilo. Deborah tyer sloeg met succes i ril e van de weer teruggi phense Tamara Mei Én haar 'beschermde' De judoka uit Riddei de haar concun Kenamju uit Haarle nale met een fraaie niek. Gravenstijn en 1996 voor het laats kampioene in de kilo - zullen ge; loodzware olympist catieroute langs de nooien moeten afleg tow Een onverwachte ling voltrok zich zat klasse tot 63 kilo nafskl; beoogde finalisten Vriezema (rib) en Stokkum (schouder voorronden geblessi i uitgevallen. Elisab boordse. evenals 11 een pupil van Jan 'nt Goirle, ging er in de riel Emmy Schapendoni m 2 lijk met de hoofdprij ok t Nynke Klopstra 'orti Gal (-57), Karin Kie van en Frangoise Harte duldden zaterdag vooralsnog geen tej hun gewichtsklasse 1 vier weten Gal en Ki ^ntc al zeker van deelna Olympische Spelen ca Gal was het alwee nationale titel kwam de judoka u op gelijke hoogte que Akkermans. ,a>(

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 24