Leidsch Dagblad oPJF"1'® $cn»;' Weer doden bij uitbraak legionella YD 2.00 Mazelenepidemie in Katwijk en Lisse Man takelt NS-conducteur toe met schroevendraaier FEI3D s'eute'1 Tal van bestuurders dronken achter stuur FEEST BIJ SCAPINO! MM Sassenheim in ban van 'bommen' LEIDSCH DAGBLAD TWEE WEKEN GRATIS ■DAG 15 NOVEMBER 1999 OPGERICHT 1 MAART 1860 en Samenleving ;k van de Dag Iheid/Strips LOSSE NUMMERS 1,85 ZATERDAG ƒ2,40 Sportklas Da Vinei nu al cum laude geslaagd 11 Kweker Wouter Ruigrok ziet 'wondertjes' gebeuren 12 Veren en bruggen centraal op expositie in Koudekerk 7 xqk 17 C-5v^ Rijkaard vrolijk verder I r aan speelwijze er krijgt tv Sint en Piet laas en zijn Pieten rij er over de daken. Maar edendaagse gelovigen 's ochtends geen cho- nunten of een muis van oed in hun laarsje, nderen vroeger tijdens vond kregen, zit nu al ihoen", weet een mede van Intertoys. Sommi ers zien geen probleem omplete stereotoren of el voor in kleuterslaap- r raadsels ramptoestel laat steeds grotere ver- rond het ongeluk met eing 767 van Egypt Air, eken geleden voor de aanse kust. Terwijl uit te doos met technische egevens zou kunnen afgelezen dat iemand stel welbewust heeft la- irstorten, blijkt uit de ken op de opgeviste van de cockpit-voice- r helemaal niets van aping of een zelf- ctie van één van de pi- in Frankrijk vernamepad Groep komt volgens ritse krant nog deze et een bod van 22 mil- den op de Franse bank G, dat al 18,6 procent 3 in bezit heeft, zwijgt I in alle talen en ver aar speculaties die al le ronde doen. rste horloge 'ereld geveild ïrste horloge ter wereld een veiling de Zwit- tad Genève van eige- ewisseld. Een verzame lde ruim 3,5 miljoen neer voor het 18-ka- gouden uurwerk van maker Phillipe Patek. ret vertraagd: ;en aan grond rden piloten kunnen e lucht in, omdat de chtvaartdienst hun bre- heeft afgegeven of irkeerde bevoegdheid verstrekt. Volgens de ijn er inmiddels over- Irevetten verschaft die anuari 2000 geldig zijn. Iministratieve omscha- is de belangrijkste oor- ui de vertraging. DAAG 28 PAGINA'S regio rob onderwater Op enkele scholen in Katwijk en Lisse is een mazelenepidemie uitgebroken. In alle gevallen, tien in Katwijk en twee in Lisse, zijn de besmette personen niet gevacci neerd tegen de ziekte. De leeftijd van de patiënten loopt uiteen van twintig maan den tot twintig jaar. De GGD heeft inmiddels een voorlich- tingsbrief gestuurd naar de betrokken scholen. Volgens arts A. Dalhuijsen van de GGD Duin- en Bollenstreek in Katwijk zou de uitbraak van de ziekte wel eens 'het top je van de ijsberg kunnen zijn'. Alle informa tie over ziektegevallen in de Duin- en Bol lenstreek heeft de arts nog niet bereikt. „De kans is aanwezig dat er veel meer kinderen ziek worden. Dat geldt ook voor gevacci neerde kinderen. Een vaccin biedt 98 pro cent bescherming. Met die ontbrekende twee procent moet je altijd rekening hou den." De GGD beseft dat veel ouders in ortho doxe kringen vanwege hun geloofsovertui ging hun kinderen niet laten inenten. Dal huijsen: „Dat respecteren we. We geven de mensen alleen advies. Ze moeten doen wat ze zelf willen. Dat heeft soms tot resultaat dat ouders kun kinderen alsnog laten vac cineren." De ziekte is voor het eerst geconstateerd in de regio Zuid-Oost Utrecht. Het vermoe den bestaat dat mensen die tijdens de herfstvakantie op de zogeheten Wegwijs- beurs in Utrecht zijn geweest, daar de ziek te hebben opgelopen en anderen hebben besmet. Op die beurs waren veel bezoekers van orthodoxe gezindten. De symptomen van mazelen zijn koorts, hoesten, diarree en hoofdpijn. In een later stadium volgen rode vlekken op de huid. Dalhuijsen: „Kinderen kunnen erg ziek worden. Meestal gaat het zonder proble men voorbij, maar soms treden complica ties op, zoals oorontsteking, longontsteking en zelfs hersenvliesontsteking." Vooral voor zuigelingen en oudere mensen kan de ziekte om die reden soms een fataal ver loop hebben. la richarde Een inwoner van het Zuid-Fran se dorpje La Richarde poogt een politieauto te bereiken die tijdens hevig noodweer van de weg is geraakt. Bij de gigantische on weersbuien kwamen het afgelopen weekein de zeker 27 mensen om. Een nog onbekend aantal personen wordt vermist. Volgens de radio zitten 15.000 mensen nog steeds zon der elektriciteit. Dertig tot veertig dorpen hebben geen drinkwater. De autoriteiten hebben de noodtoestand afgekondigd. Het gebied ten noordoosten van de Pyreneeën werd vrijdag en zaterdag getroffen door zulke zware regenval dat rivieren binnen zeer korte tijd buiten hun oevers traden. In totaal viel binnen twee etmalen meer dan 600 millime ter regen, normaal de hoeveelheid voor ne gen maanden. Ook op het Italiaanse eiland Sardinië vielen doden door noodweer. Twee mensen vonden de dood door overstromin gen. De brandweer in Assemini moest met rubberbootjes tweehonderd mensen redden uit een discotheek die door het water werd bedreigd. foto ap christophe ena _9,11,12,13,15 |ogramma's27 17 t/m 26 10 eric-jan berendsen Bij een massale alcoholcontrole in heel Nederland hebben in de nacht van zaterdag op zondag ruim 53.000 automobilisten in het pijpje moeten blazen. Van hen kregen 557 personen een proces-verbaal voor het rijden onder invloed. De controle maakte deel uit van een Euro pese alcoholcontrole. Op 33 verschillende plaatsen in de regio werden er door 69 agenten in totaal 1525 blaastes- ten afgenomen. De Leidse poli tie mat het hoogste percentage: 651 ug/1. Eén bestuurder, even eens in Leiden, weigerde mee te werken aan de alcoholcontrole. In totaal werden er In Leiden en Voorschoten 314 blaastesten af genomen. In Noordwijk en om geving werden 111 blaastests af genomen. Twee personen kre gen een bekeuring en tijdelijk rijverbod. Twaalf agenten con troleerden in Leiderdorp en om geving 312 automobilisten op tien verschillende locaties. Acht bestuurders bleken onder in vloed te zijn van alcohol. Agenten van het district Rijn en Braassem waren actief in en rond Alphen aan den Rijn, Aar- landerveen en Zwammerdam. Uit 419 blaastests bleek dat er vijf mensen met een borreltje te veel op achter het stuur zaten. GEHELE COLLECTIE Geldt niet voor Vaste Lage Prijs-artikelen. mi Geldt t/m zondag 21 november 1999. Kijk voor adressen in de Gouden Gids. HEEMSTEDE» HEIN F LACH Een ,43-jarige NS-hoofdconducteur uit Rotter dam heeft zaterdagmiddag tientallen steekwon den opgelopen in de sneltrein Amsterdam-Dor drecht. Die werden hem toegediend door een 34- jarige treinpassagier zonder vaste woon- of ver blijfplaats. De dader is gearresteerd. De steekpartij vond rond 15.10 uur plaats vlak voordat de trein stopte op station Heemstede- /Aerdenhout. De conducteur is naar het Spaarne ziekenhuis gebracht. Zijn verwondingen bleken mee te vallen. Hij kon na behandeling 's avonds weer naar huis. Aanleiding voor het incident was het lastigval len van een vrouwelijke treinpassagier door twee mannen, onder wie de verdachte. Zij maakte daarvan melding bij de hoofdconducteur. Deze stapte op de mannen af, die zich in het boven dek-gedeelte van de trein bevonden, en vroeg om Rijnsburgse Boys leert belangrijke les tegen Barendrecht Bubbelbad Belgische handelsbeurs bron Een bubbelbad op een handelsbeurs in het Belgische Kapellen, vlak over de grens met Nederland, is vrijwel zeker de bron van een nieuwe ernstige uitbraak van vete- ranenziekte, waaraan tot nog toe vier mensen zijn over leden. Dit hebben de Belgische autoriteiten gisteren be kendgemaakt. HET WOORD IS AAN Godfried Bomans Ik had een dodelijk schot als ik op eigen doel terugspeel de. Steekpartij in sneltrein Amsterdam-Dordrecht een plaatsbewijs. In plaats van een kaartje haalde de verdachte echter een grote schroevendraaier tevoorschijn en stak meteen op de conducteur in. Tijdens de worsteling die volgde, rolden beide mannen van het bovendek naar beneden. Daarbij liep de con ducteur steekwonden op in rug, buik, bovenbeen en armen. De schermutseling zette zich voort op het perron. Pas toen een op het station wachten de vrouw zich ermee ging bemoeien, vluchtte de verdachte. Inmiddels waren er politieagenten ter plekke, maar die waren te ver van hun dienstauto verwij derd om de verdachte te kunnen oppakken. Zij vorderden daarop de auto van een ouder echt paar. Met deze wagen werd de verdachte uitein delijk op de Leidsevaartweg aangehouden. Daar bij moest een agent zijn dienstwapen trekken, omdat de verdachte zeer agressief was. De man verkeerde onder invloed van alcohol en drugs. BRUSSEL-ANTWERPEN GPD In diverse ziekenhuizen lagen gisteravond nog 47 andere beursbezoekers die besmet zijn geraakt met de legionellabacte- rie, die de veteranenziekte ver oorzaakt. Minstens één Neder lander heeft op de beurs, die werd gehouden van 29 oktober tot 7 november, de bacterie op gelopen. De man bevindt zich in een ziekenhuis in Roosen daal. De Nederlandse Stichting Flora Veteranenziekte zegt 'ver bijsterd' te zijn over het feit dat blijkbaar niets is geleerd van de uitbraak van de veteranenziekte in Nederland, februari dit jaar. Bubbelbaden waren destijds vrijwel zeker de besmettings haard tijdens de West-Friese Vaccin tegen roken op komst LONDEN ANP Sigarettenfabrikanten lijken een nieuwe klap te krijgen, een klap die zij mogelijk niet zullen over leven. Wetenschappers zijn erin geslaagd een vaccin te ontwik kelen dat de effecten van nico tine tot een jaar lang kan blok keren. Het Britse en het Ameri kaanse bedrijf die bezig zijn met de ontwikkeling (Cantab en Nabi) schatten dat het nog ze ker drie jaar duurt voor het middel op de markt komt. Vol gend jaar beginnen de eerst tests op grote schaal. Het nieuwe vaccin zal aan vankelijk bedoeld zijn voor de rokers die met hun gewoonte willen ophouden. Het middel doet niets om het verlangen naar nicotine weg te nemen, maar zorgt ervoor dat de siga retten geen enkele verlichting daarvoor zullen geven. Daar door wordt het volslagen zin loos ze te roken, schrijft de Brit se krant The Sunday Times. Voor het eerst planeet bij ster waargenomen LOS ANGELES AFP-Rtr Amerikaanse astronomen heb ben voor het eerst naar een pla neet kunnen kijken die zich bui ten ons zonnestelsel bevindt. De planeet, ongeveer achttien keer zo groot als de aarde, schoof vo rige week voor een ster langs waardoor wetenschappers daadwerkelijk zicht hadden op het hemellichaam. Planeten die zo ver weg staan, kunnen meestal niet met tele scopen vanaf de aarde worden waargenomen. Een astronoom van de Tennessee State Univer sity was evenwel in staat een fo to te maken van de planeet toen deze tussen de ster en de aarde stond. Door te meten hoeveel licht de planeet wegnam van de ster, waren de astronomen voor het eerst in staat de grootte van een planeet buiten het zonne stelsel te bepalen. GEWELD OP AMBON Help de slachtoffers! Giro 456 Utrecht o.v.v. Ambon Flora in Bovenkarspel. Op de beurs in Kapellen woe kerde de legionellabacterie ver moedelijk eveneens in een bub belbad. De bijeenkomst werd door 60.000 mensen bezocht, waaronder naar schatting tien duizend Nederlanders. De Bel gische autoriteiten hebben gis teren ook de Nederlandse zie kenhuizen gealarmeerd. Bij de eerste symptomen (grieperigheid. hoge koorts) moet meteen een arts worden geraadpleegd. De longontste king die vervolgens kan optre den, is soms nog moeilijk te be handelen. Legionella is niet van mens op mens overdraagbaar. Het virus verspreidt zich in mi croscopisch kleine druppeltjes waterdamp, die worden inge ademd. PIEKWEKEX grillburger voor slecnts Geldig van 15 t/m 21 november 1999 (k~Htldw9téT..! 70% 80% 70% 20% 20% 30% sassenheim irene nieuwenhuuse De politie heeft zaterdagmorgen zeven woningen aan de Juliana- laan in Sassenheim ontruimd nadat er een verdacht pakketje in de straat was aangetroffen. Omdat uitgegaan werd van een geïmproviseerde bom, werd het Explosieven Opruimings Com mando ingeschakeld. Na onder zoek bleek het pakketje, dat achter een electriciteitshuisje lag, een geldkist te zijn. In het kistje werden brieven en siera den aangetroffen. De twaalf omwonenden die tijdens het onderzoek werden geëvacueerd konden na een uur weer naar hun huizen terugkeren. Een dag later zorgde een zwa re vuurwerkbom om zeven uur 's avonds voor een enorme ra vage in een portiek van een flat gebouw aan de Hortuslaan in' Sassenheim. Bewoners van het gebouw kregen de schrik van hun leven. In het portiek ont stond een enorme rook- en stof wolk, het glas werd uit de spon ningen van de ramen geblazen, kozijnen raakten ontzet en brie venbussen werden van de muur geslagen. Een 71-jarige bewoonster schrok zo dat ze ten val kwam en twee vingers en een heup kneusde. Ook elders in de Duin en Bollenstreek werd door be woners bij de politie geklaagd over overlast door zwaar vuur werk. Donderdcmcti >ond id open Vanaf 18 november tot aan het einde van het jaar zijn alle V&D filialen donderdag- en vrijdagavond geopend tot 21.00 uur. M.u.v. 24 en 31 december 1999. Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Naam: Voorletters: m/v Postcode: Plaats: Telefoonnummer: Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch 33,70) Per kwartaal automatisch (ƒ96,90) Per kwartaal acceptgiro (ƒ97,90) Bank/giro nr: Handtekening mtrole bezorging) Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u j I bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. 1 Leidsch Dagblad 1 WER LD OM i: Mww.leidschdagblad.nl 712141 400114

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 1