Bad Habits blijft zonder slechte gewoont Sport Romme en Hersman de beste allrounders Denen en Engelsen zijn al bijna zeker van EK Jong Oranje staat voor moeilijke kin Sterk optreden Straathof Enthousiast hf> MAANDAG 15 NOVEMBER 1999 992 Ir België verslaat Italië in Lecce lecce België heeft minder moeite interlands te winnen voor Euro 2000 dan mede-organisator Nederland. Zaterdag won Bel gië in Lecce van Italië. Met duidelijke cijfers: 3-1. De partij was lange tijd in evenwicht. Strupar opende de score voor België in de zesde minuut. Twintig minuten later maakte Vanoli op het gladde veld gelijk. Wilmots kopte in de 70ste minuut 2-1 in en Goor tikte 3-1 binnen na een afgeweerd schot van Vander- haeghe. België speelde met De Bilde als rechterspits naast Strupar. Machlas scoort twee keer kilkis Nikos Machlas heeft zaterdag in de oefenwedstrijd van het Griekse elftal tegen Nigeria tweemaal gescoord. Door de productie van de Ajacied zegevierde Griekenland in de Noord- Griekse stad Kilkis met 2-0. Machlas mikte raak in de 23ste mi nuut en de 61ste minuut. Matthaus evenaart wereldrecord oslo Lothar Matthaus heeft gisteren in Oslo tegen Noorwegen zijn 143ste officiële interland gespeeld. De Duitser evenaarde daarmee het wereldrecord van de Zweedse doelman Thomas Ravelli. De Duitsers wonnen het duel door een treffer van Scholl in de laatste minuut (1-0). De 38-jarige Matthaus kan op 23 fe bruari in Amsterdam alleen wereldrecordhouder worden in de interland Nederland - Duitsland. Bijzonder is dat hij zijn lange reeks interlands ook inzette tegen Nederland, op 14 juni 1980 tijdens het EK in Italië. De wedstrijd stond onder leiding van Nederlander Dick Jol. VS-Iran op 16 januari teheran De moeilijkste vriendschappelijke interland ter wereld gaat door op 16 januari. In Los Angeles, waar veel Iraniërs wo nen, zullen de nationale elftallen van Verenigde Staten en Iran tegen elkaar voetballen. Voor Iran is de wedstrijd een voorberei ding op het Aziatisch kampioenschap. Tijdens de eindronde van het WK 1998 in Frankrijk speelden beide landen officieel te gen elkaar. Iran won toen met 2-1. Beide landen onderhouden geen diplomatieke betrekkingen meer met elkaar sinds de gij- zelneming in de Amerikaanse ambassade in Teheran in 1980. Arrestaties bij Schotland - Engeland Glasgow De politie heeft rond het duel Schoüand - Engeland 165 arrestaties verricht. Na de wedstrijd tussen de twee rivalen braken rellen uit. Het duurde een uur voor de agenten en ande re veilgheidsmensen de situatie weer onder controle hadden. Vooral bij het Hampden Park en het station in Glasgow kwam het tot botsingen tussen de Engelse en Schotse aanhang. De fans richtten zich daarbij ook op de oprukkende politie. In to taal 6000 Engelsen waren voor de wedstrijd naar Schoüand ge reisd. Voor het duel was een enorme politiemacht ingezet. De agenten uit Schoüand kregen daarbij steun van zo'n 250 Engel se collega's. Vijf startbewijzen voor WB inzell* Vijf Nederlandse schaatsers hebben met hun prestaties tijdens de eerste wereldbekerwedstrijd in Inzeil een startbewijs verdiend voor de tweede WB-wedstrijd, komend weekeinde in Heerenveen. Renate Groenewold, Jan Bos, Ids Postma, Gianni Romme en Martin Hersman wisten zich rechtstreeks te plaat sen. Maandag wordt bekend naar wie de overige startbewijzen gaan, als de KNSB de selectie bekendmaakt. Wotherspoon snel in Calgary calgary Jeremy Wotherspoon heeft bij sprintwedstrijden in Calgary snelle tijden neergezet. De Canadees liet op de 500 me ter een tijd van 35,16 noteren. Het wereldrecord heeft hij met 34,76 in handen. Op de 1000 meter bleef Wotherspoon iets meer dan een seconde verwijderd van het wereldrecord van Jan Bos. De toptijd staat op 1.08,55. Wotherspoon kwam tot 1.09,58. Kubala beste speler Barcelona Barcelona De fans van Barcelona hebben de Hongaar Ladislao Kubala gekozen tot beste speler in de 100-jarige geschiedenis van de club. De aanvaller kreeg in de verkiezing, georganiseerd door de Catalaanse televisie, de voorkeur boven Johan Cruijff en de Argentijn Diego Maradona. ,,Ik ben verrast", reageerde Kubala. ,,Ik ben blij dat de fans van Barcelona mij nog steeds herinneren." De Hongaar speelde bij de club in de periode na de Tweede Wereldoorlog. inzell «johann mast Het Nederlands kampioen schap allroundschaatsen be looft over ruim een maand het spannendste in jaren te wor den. De afstandsspecialisten Gianni Romme en Martin Hers man manifesteerden zich in In zeil bij de eerste wereldbeker wedstrijd van het seizoen als geduchte concurrenten van de allrounders Rintje Ritsma en Ids Postma, voor wie het sei zoen duidelijk nog moet begin nen. Bovendien hield Romme met een wereldrecord voor bui tenbanen (6,31,02) ouderwets huis op 'zijn' 5000 meter. Romme en Hersman hebben hun zinnen gezet op het EK all round in januari. Omdat Ne derland door de slechte presta ties vorig jaar slechts drie schaatsers naar het toernooi mag afvaardigen, wordt het in het weekeinde van 18 en 19 de cember dringen in Den Haag. In Inzeil bewezen Romme en Hersman enorme progressie te hebben geboekt op afstanden waarop ze tot dusverre veel ter rein prijsgaven. Romme bleef zaterdag op de 1500 meter keu rig in het spoor van de erkende specialisten, van wie olympisch kampioen Adne Söndral zich opnieuw de beste toonde (1,49,93). Hersman schaatste gisteren op de vijf kilometer een persoonlijk record van 6,38,68, waarmee hij zelfs pure specia list Bob de Jong voorbleef. Al leen dè ontketende Romme was sneller, nota bene bij zijn eerste 5000 meter van het seizoen. Het optreden van Romme op de 1500 en 5000 meter bracht Sanex-trainer Geert Kuiper tot de uitspraak dat de olympisch kampioen op dit moment de beste allrounder van Nederland - en dus ter wereld - is. ,,Over vier afstanden is Gianni de bes te. Als de prestaties van Ids en Rintje niet beter worden, dan wint Gianni fluitend van ze. Hersmans korte afstanden wa ren al goed en in het verleden is bewezen dat de goede allroun ders eerst op die afstanden goed waren." Coach Peter Mueller: „Gian ni's sprintvermogen wordt door het trainen met Jan Bos en Er- ben Wennemars steeds beter. Technisch en fysiek is hij bo vendien sterker dan ooit, zelfs beter dan tijdens de Spelen. Het is fantastisch om een grote all rounder van hem te maken. Ook Bob de Jong schaatst over drie jaar trouwens op het WK allround, let maar op." Ids Postma, derde op de 1500 meter, gaf op de 5000 meter ze ven seconden toe op Hersman en ruim vijftien op Romme. Rintje Ritsma finishte op de 1500 meter achter Romme en gaf op de 5000 meter niet alleen toe op de specalist, maar ook (twee seconden) op zijn team genoot Hersman. De Sassen- heimer zei de concurrentie niet inzell Judith Straathof heeft zich tij dens de World Cup-wedstrij den in Inzeil gemanifesteerd in het internationale schaatsge- weld. De Zoeterwoudse verzil verde afgelopen zaterdag haar startbewijs voor de 3000 meter met een verrassende overwin ning in de B-groep. Niet alleen die prestatie sprak aan, veel- zeggender was haar tijd (4.21,44), die in de A-groep de negende plaats had opgele verd. Waar Renate Groenewold 's middags een geheel Duits po dium voorkwam. toonde Straathof in de ochtenduren dat Nederland dit seizoen (nieuwe) talenten op de mon- Denemarken en Engeland zijn al bijna klaar met hun kwalificatie voor Euro 2000. Beide landen wonnen in de play offs hun uitwedstrijd met mooie cijfers en kunnen de return van woensdag als een formaliteit afwerken. Denemarken pakte tegen Israël uit met 5- 0. Feyenoorder Tomasson scoorde in Tel Aviv al in de tweede minuut. Hij legde 45.000 toeschouwers het zwijgen op. Nog voor rust maakte hij een tweede goal. De nemarken, met ook Grönkjaer van Ajax en Heintze van PSV, domineerde volledig. Nadat Revivo in de 58ste minuut de rode kaart had gekregen voor een zware tackle van achteren tegen Hogh stoomde Dene marken door. In de 67ste minuut vielen twee doelpunten: 0-3 door Toefting, 0-4 door Jörgensen. In de 73ste minuut maakte Nielsen nog 0-5. Voor de Israëlische bonds coach Scharf betekende dit het einde van zijn- baan na een van de zwaarste nederla gen in eigen land. Hij had vooraf al aange geven niet meer verder te willen. Engeland scoorde in Glasgow door Scho- les van Manchester United tweemaal tegen Schotland en hield de voorsprong kundig vast tot het einde. Gezien het matige ver weer heeft Schotland woensdag in de re turn geen schijn van kans meer. Aanvallend waren er maar twee kansen. Gallagher schoot tegen Seaman op, Dodds trof de lat. De Engelse bondscoach Keegan zei zijn ploeg nog niet zo goed te hebben gezien als in de eerste helft tegen Schoüand. Rond de wedstrijden deden zich rellen voor met ge wonden en arrestaties, ondanks vele pre ventieve maatregelen. Slovenië won in Ljubljana zeer verras send van het favoriete Oekraïne, maar is nog geenszins zeker van deelname aan Eu ro 2000. Invaller Acimovic maakte van 50 meter afstand het winnende doelpunt: 2-1. In de 33ste minuut zorgde Sjevtsjenko (AC Milan) met een laag schot voor 0-1. In de tweede helft vocht Slovenië terug. Zahovic scoorde tegen in de 53ste minuut. Vanaf dat moment ging het slechter met Oekra- ine. Parfionov kreeg voor de tweede maal geel en moest het veld verlaten. Zes minu ten voor tijd onderschepte Acimovic een trap van doelman Shovkovski en joeg de bal over hem heen in het doel, 2-1. Oekra- ine eindigde met negen spelers, omdat ook Gusin nog werd weggestuurd. In Dublin bleven Ierland en Turkije in evenwicht: 1-1. De doelpunten vielen in het laatste kwartier. Robbie Keane schoot in de 79ste minuut 1-0 in na een voorzet van in valler Conolly (Excelsior). Vier minuten la ter benutte Havutcu een strafschop na een handsbal van Keane. De Turkse bond deel de voor de wedstrijd mee dat de return in Bursa woensdag gewoon doorgaat. Er was enige tijd twijfel door de aardbeving die Turkije vrijdagavond trof. Bursa ligt 200 ki lometer van het rampgebied. heerenveen anp Jong Oranje heeft zaterdag in Heerenveen gelijkgespeeld te gen Jong België: 2-2. Het was de eerste wedstrijd van een play off voor een plaats in de eindronde van het EK voor spelers onder 21 jaar, In mei worden daar vier plaatsen ver geven in het olympisch voet baltoernooi. In een soms spijkerhard duel kregen de Nederlandse talenten nooit vat op hun Bel gische evenknieën. Ajacied Richard Knopper zette Oranje vlak voor de pau ze met een mooie volley wel op een DO voorsprong. Het Voetbalwedstrijd Schotland - Engeland op groot scherm Coach Peter Mueller (links) ziet in Gianni Romme een toekomstig wereldkampioen allround. Sanex-team hem vorig jaar zo- het kost je drie jaar om echt te mer benaderde, eiste hij een se- rug te komen als allrounder. Dit rieuze kans om zich als allroun- jaar richt ik me helemaal op het der te bewijzen. „Vroeger was ik allrounden. Ik ben pas vijfen- er goed in en zat ik op de 5000 twintig. Als ik het niet haal, ga meter altijd dicht bij Ids, maar ik wel weer specialiseren." uit de weg te gaan. Hersman, specialist op de 1500 meter, nam na de misluk te Olympische Spelen van Na gano het besluit zich op het all rounden te richten. Toen het diale kaart kan zetten. Gunda Niemann (4.09,86) en Claudia Pechstein (4.11,93) konden slechts door Groenewold (4.13,70) worden benaderd. Straathof rekende af met ge vestigde, namen als de Russin Svetlana Bazjanova (met 4.23,35 derde in de B-groep) en de Kazachstaanse Ljudmila Prokasjeva (4.30,43). De 22-jarige van de kern ploeg opleiding sprint verpul verde haar beste tijd ooit (4.27,15) begin deze maand tij dens selectieritten op het Thi- alf-kunstijs in Heerenveen. Met 4.22,60 was Straathof daar alleen langzamer dan sprint ster Marianne Timmer (4.22,27). Maar de meervoudig olympisch kampioene kon op de baan in Inzeil geen potten breken. Met 4.22,07 en de twaalfde plaats werd ze niet al leen achter Barbara de Loor (met 4.22,00 elfde) derde Ne derlandse, maar gaf ze ook toe op de tijd van Straathof. Judith Straathof maakte ook optimaal gebruik van de start- plek die zij gisteren plotseling in de schoot kreeg geworpen. Ook op de 1500 meter snelde ze naar een nieuw persoonlijk record. Straathof mocht de plek innemen van Tonny de Jong. De Friezin zegde ziek af voor de eerste wereldbeker wedstrijd in de Zuid-Duitse plaats. In een tijd van 2.04.83 hield zij Marianne Timmer en Marieke Wijsman achter zich. Haar oude record stond op 2.05.58. Met Jeroen Straathof moet nog altijd rekening worden ge houden. Afgelopen zaterdag in het Zuid-Duitse Inzeil bena derde de 'slow starter' de podi umplaatsen niet, maar hij toonde zich met 1.52,51 (tien de in de A-groep) wel opnieuw hoopvol. De inwoner van Lei den, lid van de kernploeg van Gerard Kemkers, bleef twee se conden verwijderd van de tijd van nummer twee Jan Bos. s Stel nou dat een café voor de ene helft gevuld is met Nederlandse en voor de andere helft Duitse voetbalfans. Samen kijken ze naar de onderlinge con frontatie van de nationale elftallen op tv. Onder het genot van sloten bier zingt het ene deel 'jullie zijn een stel rukkers', terwijl daarop joelend wordt geantwoord met jullie spelen als ouwe taarten'. Dan is er toch een pelotonnetje ME voor no dig om de orde te handha ven. Gaat het om Engelse en Schotse supporters, die eikaars bloed wel in pints tegelijk kunnen drinken, dan ontstaat opmerkelijk genoeg nooit een echt ex plosieve stemming. In de Leidse kroeg Bad Habits, bleek zaterdagmiddag van slechte gewoonten geen sprake. Bad Habits is een Britse encla ve, gelegen op de hoek van de Haarlemmerstraat en de Peli kaanstraat. Een tot in detail na gebootste pub inclusief hoog polig tapijt en schuimloos bier uit de tap. Het is ook de enige horecagelegenheid in de wijde omtrek waar Sky Sports via drie tv's en een diascherm te ont vangen is en die dure aanslui ting betaalt zich dubbel en dwars terug. Doordat de 'wed strijd van de eeuw', zoals menig Brits boulevardblad het treffen omschreef, rechtstreeks viel te bewonderen zat het zaterdag middag klokslag drie uur dus FC Twente-Feyenoord werd verziekt door idio ten die vanaf de tribunes spreekkoren uitwier pen over scheidsrechter Jol. Het spreekkoor in kwestie was: kankerjol. Waarom overkomt Jol, één van onze betere scheidsrechters, dit al voor de derde keer? Eerst in Den Bosch en Amsterdam en nu weer in En schede? Is een kwestie van naampech. De eerste tiuee lettergrepen van het spreekkoor staan vast. De derde wordt er naar wille keur aangeplakt. Met Jol lukt dat wel, maar met een letter- grepenbrij als Wegereef, of zelfs Luinge, wordt het al een hele klus). Leo Beenhakker zei dat het idioten waren die dit doen en u en ik zijn het op dit punt he lemaal met Leo eens. Leo ver staat de kunst dit indrukwek kend te zeggen. Eerst een stoot adem halen door de neus, met de ogen dwalen tot eindelijk de camera is gevonden, dan ons aankijken en rustig idio ten zeggen. Wat schieten we hiermee op? Weinig. Zagen ze er ook maar zo uit, als idioten, dan dan waren we al een stukje verder. Want om je tegenstander te bestrijden moet je weten wie je tegenstander is. Neem die idioot die vloekend en met geheven middelvin ger het veld betrad tijdens tijdens FC Twente- Feyenoord: kon ook een man zij die net ge squasht had, houdt van zeilvakan ties, eet met mes en vork en namens de raad van ministers van Justitie en Binnenlandse Zaken van de Eu ropese Unie studie verricht naar voetbalvanda lisme. (Om eens een ander beroep te noemen dan kapper). Jol kende aan Feyenoord een penalty toe en stuurde een Twente-speler na een vuile schop van het veld. Of die penalty terecht werd toege kend weet ik niet meer. Vergeten, maar ik ben bereid op Jol af te gaan. Heeft de Twenste aanhang, om zijn ongenoegen kenbaar te maken, ook overwogen om 'boe' te roepen, uit duizenden kelen tegelijk, zodra Jol zijn volgende beslissing nam. En zijn volgende. En zijn volgende. En zijn volgende (Volhouden! Anders heeft het geen zin). Of hatelijk applaus elke keer als Jol een ingooi juist beoordeelt. Zou Jol evenmin happy mee zijn geweest. Nu restte Suppil de En tiona gaan Habil lint n winni 0' Schot it Jol niets anders dan inpakken en wegii Het eerste deed hij wel, het laatste niet. (Terivijl Jol zich in de kleedkamer versi bleef het publiek op zijn plaats en hietó E spelers zich warm op het veld. Jol zou u fj terugkomen. Iedereen wist het). Wij (u en ik) hadden wel eens willen uii er was gebeurd als Jol onder de douche e stapt, aftershave op, iedereen de harteli ten en naar huis gerei Wat zou de KNVB hel daan? d Dan zou de KNVB mt e ben moeten doen dan dat het zo niet verder v beloven dat er een coi nj spreekkoren in het lei v; geroepen. [t Gelukkig greep toch ii \j zijn kans. Maak er 0-. p een kamerlid van del zich behaaglijk wenti warm te van éénclaag dom. Want Middel lu doel. Zeg eens eerlijk, B. Middel van de Pvd (Geen schande, ook ir kenden ze hem ampei Wat nu, heer Middel, supporterskampen zit gedragen Hoe lost de dan op, 3-3? u (Nu niet zeggen dat dit, 3-3, toevallig ot J slag van FC Twente-Feyenoord werd en i| Middel dus helemaal zo gek nog niet is) i Op het gebied van supportersgedrag sla Europees verband overigens nog altijdi tj derfiguur. Het persbureau SID legde de een rapport over voetbalvandalisme val Raad van ministers van Justitie en Bint Zaken van de EU-lidstaten.De Duitse fan benadert het dichtst het fenomeen I gan", staat in het rapport. Engelse fan zich gemakkelijk provoceren maar zijn op rellen uit. De Nederlandse voetbalsu staat vooral als enthousiast bekend. Maken we ons nu druk om niks, of zou gan-onderzoeker van de EU zijn onden ons land misschien beperkt hebben roti veen en per ongeluk in Thialfzijn belai Frank Snoeks is verslaggever van Stud niet alleen bomvol met Engel sen en Schotten maar ook met een fors aantal Leidenaars, dat wel eens een wedstrijdje in de typische sfeer van het Verenigd Koninkrijk wilde meemaken. De Schotse fans gedragen zich aanvankelijk het uitbun digst. Blauwe shirts, blauwe vlaggen, beschilderde gezichten en een vurig 'come on Scot land' op het moment van de af trap. Een kerel met een door leefde kop, rauwe stem, een enorme 'mat' in de nek en een vlag om zijn schouders ge knoopt, lijkt zo te zijn weggelo pen uit het figurantenleger van de film Braveheart. 'You wan kers', schreeuwt hij richting de Engelse aanhang die zich nog moed aan het indrinken is. Hal ve liters Murphy's en Newcastle Brown vliegen over de toog met een frequentie alsof een jaren lange drooglegging zojuist is beëindigd. Op het moment dat de stem ming er in beide kampen goed inzit en fors tegen elkaar wordt opgezongen, sterft de spanning in de wedstrijd. Twee goals van Scholes dompelen de blauw- hemden in rouw. Het sein voor de Engelsen om zout in de wonden te strooien door histo rische liederen aan te heffen waarin de onderwerping van de opstandige noorderlingen wordt bezongen. Kortom, wie niet beter weet, zou maken dat hij wegkwam uit dit kruitvat van nationalisme en eeuwenoude burenruzie. Toch waant werkelijk niemand zich onveilig. Moeders met kinderen en bejaarden blijven achteraf rustig aan thee of cider nippen alsof al het gesch P commotie dagelijkse w het laatste fluitsigna; j klonken, heft de em j glas op de overwin drinkt de andere heli (- dering en gaat men i 1 orde van de dag. Ook n mengde supporters k geen hek. loman leefmans

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 18