(PORT Rijkaard sleutelt vrolijk verder aan de speelwijze omeloze inzet levert Katwijk koppositie op Cruijff: 'Waar is Oranje S in godsnaam mee bezig' Dit Oranje heeft op het EK 2000 niets te zoeken I ton Der Plas liaicaanse bond spreekt Ottey vrij jn. De tuchtcommissie van de lamaicaanse atletiekfede- AAA) heeft Merlene Ottey vrijgesproken van doping. De iter van de IAAA, Adrian Wallace, heeft dit voor de radio ird. Ottey reageerde in juli bij wedstrijden in het Zwitser- ern positief bij een dopingtest. De sprintster trok zich j terug van de WK in Sevilla. Ottey moest vrijdag voor de ippige tuchtcommissie verschijnen. Volgens voorzitter e zal de JAAA eerst over de beslissing van de tuchtcom- discussiëren waarna de internationale federatie IAAF op >gte wordt gebracht. yota al vanaf 2001 in Formule 1' Toyota maakt waarschijnlijk al in 2001 zijn debuut in mule 1. De Japanse autofabrikant wordt als het aan For- -baas Bernie Ecclestone ligt na het komende seizoen als de team toegevoegd. Dat zei hij gisteren in de Britse krant inday Telegraph. Toyota, dat uit de WK rally stapt, begint formule 1 met een startkapitaal van 330 miljoen gulden. iee is het team meteen een van de grote spelers. De Ja rs willen zelf de bouw van de motor en het chassis en rp van de wagens verzorgen. nario ontslagen na nachtje stappen ■NEiRQDe Braziliaanse voetbalclub Flamengo heeft spits io op staande voet ontslagen nadat hij een avondje was tappen. De ex-PSV'er dook het nachtleven in na het ver- 1 Flamengo tegen Juventude in Caxias do Sul. Daardoor n club uitgeschakeld voor het Braziliaans kampioen- „Hij ging naar een nachtclub om zich te amuseren ter- uis miljoenen fans huilden van verdriet", zei voorziter Dorzitter Edmundo Santos Silva. „Het tijdperk Romario is Mijn hart bloedt en huilt." thaus evenaart record Ravelii Lothar Matthaus heeft gisteren in Oslo tegen Noorwegen 3ste officiële interland gespeeld. De Duitser evenaarde ee het wereldrecord van de Zweedse doelman Thomas De Duitsers wonnen het duel door een treffer van Scholl jatste minuut (1-0). De 38-jarige Matthaus kan op 23 fe- in Amsterdam alleen wereldrecordhouder worden in de nterland Nederland - Duitsland. Zijn allereerste interland e Matthaus ook tegen Oranje. Dat was op het EK van Italië. ider leden in sectiebestuur wuk Het sectiebestuur betaald voetbal wil het college te- ngen van zeven naar vijf leden. Dit staat in het beleids- 100-2003 dat de clubs hebben ontvangen. Naast de in- ng stelt het bestuur voor dat de leden niet langer een iionele of bestuurlijke functie binnen een club in het be- voetbal moeten hebben. Zij moeten onafhankelijk zijn. betekenen dat de voorzitters Michael van Praag (Ajax), van Raaij (PSV) en John van Ringelenstein (ADO Den in deze opzet niet langer deel kunnen uitmaken van het De clubs bespreken het beleidsplan met de voorstellen ïovember tijdens de najaarsvergadering van het sectiebe- letaald voetbal. iner Bert Jacobs overleden Ar Voetbaltrainer Bert Jacobs is gisteren op 58-jarige overleden. Hij was bijna 35 jaar actief als oefenmeester, neer bij RKC, Roda JC, Vitesse en het Spaanse Gijon. Ja cobs was al lange tijd ziek. Hij begon bij de jeugd van DWS en werkte in deze functie ook bij ADO Den Haag onder de Oostenrijker Ernst Happel. Met Velox veroverde hij de ti tel in de tweede divisie. Jacobs begon als hoofdtrainer bij FC Utrecht. Ook werkte hij vijf seizoenen bij Roda JC en ver der voor Willem II, Sparta en Fortuna Sittard, Seiko Hong kong en Gijon. RKC was de laatste club van Jacobs als trainer. Hij werd gepromo veerd tot technisch directeur. In november 1997 vertrok hij. Jacobs werd op non-actief ge zet omdat hij aan transfers zou hebben verdiend. Ook kreeg hij de schuld van de te genvallende prestaties. Zijn cobs. foto anp naam werd later gezuiverd. de politie jaagt op Van de Rijt »m» Het zwartboek Peter van de Rijt, de voormalige vice- tter van Volendam, krijgt dagelijks een nieuwe pagina. De rdamse politie is inmiddels een nader onderzoek gestart :aude. Van de Rijt zou de bankgarantieverklaring hebben it die Volendam een bredere financiële basis moest ge- ok wordt Van de Rijt strafrechtelijk vervolgd wegens vals- geschrifte. Hij zette valse handtekeningen onder het Drcontract tussen FC Volendam en Denksport. Inmiddels n zich vijf schuldeisers, waaronder Volendam, zich ge- lij Van de Rijt. Het zou gaan om een bedrag van enkele EINDHOVEN GPD Elf wedstrijden lang had Johan Cruijff het Nederlands elftal en bondscoach Frank Rijkaard de hand boven het hoofd gehou den. Dertien maanden achter een was de voormalige maes tro in z'n rol van nationale voetbalanalyticus vrij mild ge weest over de allesbehalve im ponerende prestaties van Oranje tijdens de oefencam pagne voor Euro 2000. Zater dagavond, tijdens en na afloop van de twaalfde oefeninter land van de nationale ploeg in Eindhoven tegen Tsjechië (1- 1), barstte de bom - en boven dien op vernietigende wijze. Als gastcommentator van NOS Studio Sport liet Cruijff werke lijk geen spaan heel van het spel van de gedoodverfde fa voriet voor de EK-titel, vol gend jaar in eigen land. Ster ker nog: hij zaagde de nationa le trots van Rijkaard compleet doormidden. In de opwinding en de woe de die zich in de betrekkelijke gezapigheid van een vriend schappelijk wedstrijdje van de voormalige nummer veertien hadden meester gemaakt en die een vermakelijke uitzen ding lang duurden, mocht heel Nederland zien en horen wat hij ervan vond: „We moeten ons schamen. Zo'n getalen teerde groep professionals - hoe kan het dat de eenvoudig ste basisprincipes zo met voe ten worden getreden?" Cruijff schudde meewarig het hoofd. Over de zwakke op stelling van de Nederlandse spelers bij hoekschoppen. Over het gebrek aan initiatief en aan inzicht. Over het mis lukken van zelfs de 'simpelste ABC'tjes'. Hij ergerde zich groen en geel aan aanvallers die bij de eerste paal positie kozen in plaats van bij de tweede paal, of andersom. Hij zag spelers die elkaar in de weg liepen en waarom, waar om toch werd het veld niet breed gehouden op een wijze zoals dat op dit niveau hoort. In z'n tirade was Cruijff on stuitbaar en hij meende alles, ogenschijnlijk uit de grond van z'n hart: „Waar zijn ze in godsnaam mee bezig?". Voor de tv-camera naast Mart Smeets sprak zaterdag avond een ontgoocheld mens en een verbitterde liefhebber die zijn emoties op niet mis te verstane wijze de vrije loop liet bij het onontkoombare, nade rende verlies van een dierbare. Cruijff vroeg ook de KNVB naar hem te luisteren: „De boel moet worden aangepakt". Sprak hier een betrokkene die serieus is begaan met de dreigende ondergang van het nationale vlaggeschip? Of ven tileerde hier iemand mis schien het grote verlangen? Een eindronde, een getalen teerde ploeg - met supervisor Cruijff weten we het nooit. Dennis Bergkamp wordt gevloerd door Vratislav Lovkens. Het gezicht van de bondscoach betrok. Wéér die vraag over de merkwaardige, negatieve spiraal van Oranje. Wéér het gekreun en gesteun van de natie. Frank Rijk aard begreep het wel, maar liet voor de zoveelste keer blijken niet in de rats te zitten. Zijn Nederlands elftal gaat met elf wedstrijden zonder overwinning de eeuw uit. Het millenniumvirus is er een van een bijzondere soort. Wanneer gaat Oranje weer winnen? seling zoveel mis, dat de voor sprong daardoor weer net zo snel werd weggegeven. Frank Rijkaard heeft het ver mogen alles wat hem dwars zit binnenskamers te houden. Nog niet één keer heeft hij zich als bondscoach vergaloppeerd en spelers publiekelijk de les gele zen. Zaterdagavond deed hij dat ook niet. Dat was opval lend, want in de 68ste minuut blunderde Oranje zoals alleen een amateurelftal dat zou kun nen doen. Marc van Hintum was de eerste die in de fout ging. De vervanger van de in de rust geblesseerd afgehaakte Giovanni van Bronckhorst hap te als een beginneling toe bij een diepe bal. Jaap Stam en Frank de Boer moesten daarna de schade herstellen, maar ver loren de gevaarlijkste en meest prominente aanvaller van de EINDHOVEN MARCEL VAN DER KRAAN Nederland - Tsjechië (1-1) was de negende puntendeling in twaalf interlands onder Rijk aards bewind. Alleen Peru thuis leverde winst op. In twee partij tjes ging Oranje onderuit en dus is de totaalscore een zorg wekkende. Of niet? Rijkaard: „Waarom? We hebben tegen ontzettend sterke tegenstanders gespeeld. Tsjechië kwam in tien kwalificatiewedstrijden met dertig punten thuis." Als verzachtende omstandig heid kan Rijkaard aanvoeren dat Nederland dichter dan in alle voorgaande partijen bij een overwinning was. De enige Oranjetreffer van Jaap Stam had de ploeg een steuntje in de rug moeten geven. Maar in de tweede helft van Nederland - Tsjechië ging er achterin piot- Tsjechen uit het oog. Jan Koller, twee meter lang, stond al voor de neus van Ed win van der Sar toen hij de bal kreeg toegeschoven. Hij hoefde zich van geen enkele verdediger te ontdoen. Rijkaard, met inge houden woede: „Een fout, echt een enorme fout. Koller is toch geen jongen die je over het hoofd ziet?" De blunder verpestte al het moois van de eerste helft. Want in dat eerste bedrijf kwam het Nederlands elftal best aardig voor de dag. Oranje, met Gio vanni van Bronckhorst als meest gedreven en opvallende speler op de linkerflank, domi neerde en deelde uit. De clown in het Tsjechische doel, Pavel Srnicek, kon slechts met kunst en vliegwerk de Nederlanders afstoppen. De mooiste kans werd door Patrick Kluivert ver prutst toen Van Bronckhorsts voorzet via zijn hoofd over het doel verdween. Rijkaard: „In die fase was al les goed. De instelling, de moti vatie, het veldspel en daardoor dwongen we al die kansen af. Tsjechië staat bekend als een van de meest aanvallende ploe gen, maar het zegt toch wel iets over onze kracht dat die ploeg nu niet meer kon doen dan counteren." Het tweede bedrijf, moest ook Rijkaard toegeven, viel minder in de smaak. Dennis Bergkamp kwam nog maar zel den op de rechterflank. En over die vleugel, waar Oranje een echte rechtsbuiten ontbeert, waar de linksbenige Philip Co- cu staat en waar Ronald de Boer als rechtsback opereert, wordt toch al zoveel gediscussi eerd. Rijkaard: „Ik vond dat het op die rechterkant best goed ging. Op links had ik ook geen klagen, want Mare Overmars deed het uitstekend." De media, met commentator Cruijff voorop, vonden van niet. Rijkaard kreeg op de persconfe rentie na afloop prikkelende vragen te verwerken. Staat de voorhoede, waarin de naam van Kluivert voor rust al weg viel, nu vast? De bondscoach, die Kluivert en Bergkamp niet uit elkaar wil halen en weer ge charmeerd lijkt van Overmars in plaats van Boudewijn Zen den: „Ja, aanvallend is er echt goed gespeeld. Maar ik hoef me nog niet vast te leggen op een bepaalde speelwijze Daar heb ik tot Euro 2000 nog ruim de tijd voor." Het spel van het Nederlands elftal, zaterdag in de oefenin terland in Eindhoven tegen Tsjechië, was als het weer die avond: grijs, miezerig en voor al mistig. De inbreng van Oranje was zo somberstem- mend dat er, 210 dagen voor de aftrap van Euro 2000, niet langer laconiek over kan wor den gedaan. De contouren van de nationa le ploeg, die volgend jaar in ei gen land Europees kampioen moet worden, zijn na dertien maanden voorbereiding nog onzichtbaar. Alle zogenaamde goede voornemens en bedoe lingen ten spijt. De hopeloze prestaties lijken eerder een averechtse uitwerking te heb ben. De twaalf interlands in de oe fencampagne voor Euro 2000 hebben geen enkel effect ge sorteerd. De teleurstellende reeks - bestaande uit een overwinning, twee nederlagen en negen gelijke spelen - heeft enkel tot frustraties en verwar ring geleid. De nummer vier van het WK in Frankrijk is in korte tijd een karikatuur van zichzelf geworden. De chaos (in het veld) is bij Oranje zelden zo groot ge weest als zaterdagavond in een wedstrijd waarin de con centratie en discipline ander maal ernstig te wensen over lieten. De veldbezetting leek nergens naar. Sommige posi ties (midvoor) bleken dubbel bezet, andere (rechtsbuiten) in het geheel niet. De heren deden waar ze zin in chvijk kan voor de elfde achtereenvolgende maal niet winnen op De Krom WILLEM SPIERDIJK op de achterlijn bij Pieter Slootweg ge komen. De middenvelder liet de bal zui ver op het hoofd van Bany Dubbelde- man ploffen, die zijn negende van het seizoen liet aantekenen: 1-0. Bij Noordwijk wezen de beschuldigen de vingers in de richting van rechtsback Martin van Kins, die had verzuimd de dekking van Dubbeldeman over te ne men. Het was niet de enige keer dat de defensie van Noordwijk (met Jelle Kor- bee als vrije verdediger op de plek van de geblesseerde Cees Smit) stond te schutteren. Vooral bij het uitverdedigen maakte de achterhoede in de eerste helft een hulpeloze indruk. De ploeg ontsnapte ook nog aan een tweede tegentreffer toen Barry Dubbel deman de bal na een fraaie actie op de paal schoot en Ronald Pronk de re bound niet langs Arnold Reinders kon krijgen die op de doellijn stond. Toch hervond Noordwijk zich. De ploeg reali seerde zich dat inzet met inzet beant woord moest worden. Dat bracht niet direct goed voetbal - voorzover dat mo gelijk was op de erbarmelijke slechte grasmat op De Krom - maar leverde wel een hartstochtelijk duel op, dat geen se conde verveelde. Noordwijk kreeg z'n kansen op de ge lijkmaker. Marco Kleijn kwam alleen voor Hugo van Duijn, maar de Katwijk keeper redde. Arnold Reinders, voor het eerst dit seizoen na een slepende lies blessure weer in de basis, combineerde met Patrick van Dam tot vlak bij het doel. De aanvoerder werd aangetikt, bleef op de been maar kwam een stap te kort om de gelijkmaker in te tikken. De tweede helft nam het veldover- wicht van Noordwijk gigantische vor men aan. Daar volgde maar één opge legde kans uit toen Wim de Jong van dichtbij op een leeg doel mocht mikken. De rechtermiddenvelder schoot hoog over. De tweede keer dat Noordwijk dicht bij de gelijkmaker kwam, was toen Pitti met een boog op doel kopte otfer doelman Hugo van Duijn. Danny Guyt, die de laatste 20 minuten voortreffelijk inviel, redde op de lijn. Daarvoor had Bjöm Raven een kwar tier na rust de kans gekregen op het duel te beslissen. De rechtsbuiten verprutste de mooiste kans van de wedstrijd door de bal van dichtbij over te krullen. Nu maakte Raven pas in de 90ste minuut het tweede doelpunt, toen het er eigen lijk niet meer toe deed. Ruud Bröring was na afloop positief over het spel van zijn ploeg. Grote winst voor Noordwijk was de terugkeer van Arnold Reinders die als mid-mid meteen zijn stempel op het spel drukte. Toch moet de vorm van een aantal spelers zorgen baren. Spits Patrick van Dam (die pas drie keer scoorde dit seizoen) kreeg een halve kans, Patrick Scheurwa ter toont zich nog niet de aanwinst, die hij beloofde te zijn en de verdediging is geen schim van het hechte blok dat vo rig jaar slechts mondjesmaat tegengoals incasseerde. Toch maakte de ploeg in de tweede helft duidelijk nog altijd over po tentie te beschikken. En ondanks een score van minder dan 50 procent, kijkt Noordwijk maar tegen een achterstand van vier punten op de koploper'aan. De lijstaanvoerder heet na dit week einde Katwijk, dat na twee seizoenen weer bovenaan de ranglijst prijkt. Of de ploeg daadwerkelijk gaat meestrijden om de bovenste plaatsen is vooral af hankelijk van de vraag of de dragende spelers snel in het elftal kunnen terugke ren. Tomeloze inzet alleen is onvoldoen de basis voor een plaats hoog in het klassement. Katwijlc Van Duyn; Heijmans (84. Bouwmees ter); Van der Meer, Robbers; Kwestro; Pronk (70. Guvt), Slootweg; Marco van der Plas; Raven; Dubbeldeman; De Ridder (84. Redel) Noordwijk: Korff; Van Kins; Korbee; Ten Brinke; Patrick de Jong; Wim de Jong: Reinders (84 Rein ders); Azier; Scheurwater; Van Dam; Kleijn; (67 Pitti 8). BMW Katwijk-spits Barry Dubbeldeman liet tegen Noordwijk zijn negende treffer van het seizoen noteren. foto kees van hoocdalem hadden, Bergkamp voorop. Voor de rol van rechtsbuiten voelde de maestro zich te groot. Op beschamende wijze maakte hij misbruik van z'n vrije rol. Overmars overtrad het protocol door in de twee de helft zelf een hoekschop te nemen en Reiziger weg te stu ren. Afspraken zijn afspraken, ook voor meneer Overmars. In de dug-out verroerde Rijkaard geen vin. De sterren van Oranje bewe ren bij voortduring dat ze voor hun coach door het vuur gaan. Vooralsnog belijden ze hun aanhankelijkheid met de mond, niet met de voeten. Uit niets blijkt dat ze het beste voor hebben met deze jonge coach, die keer op keer tot zijn spijt moet constateren dat z'n maten hem laten vallen. Wie rondkijkt, ziet dat Rijk aard als bondscoach aan ge zag inboet. Negen gelijke spe len spreken duidelijke taal: de opofferingsgezindheid ont breekt, met uitzondering bij het grootste enfant terrible, Davids. Weggehoond of niet, hij staat er voor z'n coach. Rijkaard blijkt (nog) te jong voor de opdracht die hij heeft aanvaard. Dit Oranje heeft op het EK niets te zoeken. Als de KNVB de campagne voor Euro 2000 serieus neemt, grijpt het in. Deze duurbetaalde, gelau werde en gecompliceerde spe lersgroep heeft leiding nodig. Er is een oplossing, Van Gaal Misschien is dan het gesode mieter afgelopen. GUSBERT SPIERENBURG Coronel kampioen in Formule Nippon Tom Coronel heeft de titel in het Formule Nippon kampi oenschap veroverd. De auto coureur uit Huizen en zijn Ja panse concurrent Satoshi Mo- toyama vlogen gisteren al in de eerste bocht van de baan en konden de race niet voortzet ten. Coronel, die in de tussen stand met een voorsprong van vier punten leidde, werd hier door ongrijpbaar voor zijn ri vaal. De zege in de race ging naar Ralph Firman. Coronel is de eerste Neder lander die het kampioenschap in Japan op zijn naam weet te brengen. De Formule Nippon wordt algemeen gezien als op stap naar de Formule 1. Coro nel streeft dit doel na. Samen met zaakwaarnemer Willy We ber is de autocoureur op zoek naar mogelijkheden om in dit circuit te komen. Hij heeft nog geen concrete opties. Zeker is wel dat Coronel in december gaat testen voor Ar rows. Bij deze renstal is nog één stoeltje vrij. Volgens verschil lende bronnen op internet maakt Jos Verstappen echter de grootste kans op die plek.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 17