Radicaler centrumplan Leiderdorp -Ti Eerbetoon aan een papieren zwaargewicht Een 'ja' zonder voorbehoud Regio Alleen Warmond heeft gesteelde lakzwam ((1 olen bus duikt op in Den Haag ;ngn haac Een bestelbus die afgelopen week bij een jnbraak in Warmond is gestolen, is zaterdag betrokken tbij een klein ongeval in Den Haag. De bestuurders, een e man uit Den Haag en een 23-jarige man uit Leiden, ast op verdenking van heling. itgeestse dupe van babbeltuc |ST_. Een 85-jarige bewoonster van een seniorenflat aan Heinlaan in Oegstgeest is zaterdagavond slachtoffer ge- ,van de zogenaamde 'babbeltruc'. Een jongen van onge- 5tien jaar wist met een smoes binnen te komen. Toen hij eg was miste de vrouw haar tas met daarin een geldbe- s weg bij inbraak no estï Uit een huis aan de Voscuijl in Oegstgeest is gister- jen kluis gestolen. Aan de achterzijde werd de deur en ibroken, waarna de hele woning is doorzocht. De inbre ken onder meer de kluis mee, met een gewicht van on- 150 kilo. "faken in Voorschoten ioten In vier woningen aan het Pijlstaartpad, het Roer- ïrt irf en de Palestrinalaan in Voorschoten is afgelopen m id ingebroken. De bewoners missen diverse goederen, w ider sieraden, geld, kleding, documenten en laptops. mpot door ruit ar? Bij een woning aan de Dr.Duetzlaan in Wassenaar d dagnacht rond twee uur in de ochtend een bloempot j ruit aan de voorzijde van de woning gegooid. Naast de *ij rden ook enkele voorwerpen in de woonkamer bescha aft e aanleiding van de vernieling is niet bekend. - >rd najaarsmarkt Rijntamboers p iqudeDe traditionele najaarsmarkt van de Zoeterwoud- ïfanfare De Rijntamboers heeft gisteren een recordbe- igebracht. In het vernieuwde multifunctionele centrum denkooi in Zoeterwoude-Rijndijk werd 5500 gulden op- d. Dit geld wordt besteed aan nieuwe uniformen, voor uj atis toegankelijke - kerstconcert op 18 december in de ikooi. t bewoner oorzaak Rossinibrand' int ioten De brand in de Voorschotense serviceflat Rossini al: ige week zaterdag, waarbij een 94-jarige man om het le un, is waarschijnlijk ontstaan door onoplettendheid van htoffer. De brandweer meldt dat een technische fout is ter iten en dat een kaars, lucifer of sigaret de vermoedelijke ener is geweest. ?ei ikeuring in Zoeterwoude iaa oude» In café de Meester kunnen belangstellenden van- len boerenkaasshow bijwonen met om 19.15 en om ur een publiekskeuring. De show is een vervolg van de vandaag gehouden officiële kaaskeuring. Café de Mees vinden aan de Zuidbuurtseweg 57 in Zoeterwoude. ;je over geweld binnen relaties rp» Het Leiderdorpse Vrouwennetwerk heeft een boekje icht met de titel 'Hij lijkt toch zo aardig...'. Het boekje slag van het vorig jaar door de Stichting Vrouwenover- erdorp gehouden symposium over geweld binnen rela- boekje wordt verspreid onder huisartsen en basisscho- gratis verkrijgbaar bij de Stichting Vrouwenoverleg Lei- telefoon: 071-5411478. warmond maarten dessing Het is zondag eigenlijk niet re genachtig genoeg om padde stoelen te zoeken. Half novem ber is eigenlijk ook te laat in het seizoen. De meeste zwammen en paddestoelen zijn al ver schrompeld en dof geworden. „Een paar weken geleden was het hier mooier", zegt gids Joop Kortselius herhaaldelijk. „De porseleinzwammen waren nog vers. De gesteelde lakzwam glom veel meer. Er zit nu aan slag op zijn hoed." Toch genieten de vijfenze ventig wandelaars in Park Huys te Warmont van de paddestoel wandeling die de Vereniging voor Natuur- en Milieu-educa tie (IVN) heeft georganiseerd. De frisse herfstmiddag is ideaal om stil te staan bij het vele na tuurschoon in het eeuwenoude bos rond het 'Huys'. En op leef tijd of niet, bruinsporige prachtvlamhoeden aan de voet van een eik blijven een fascine rend gezicht. „Dit bos is één van mijn favo riete natuurgebieden", zegt Kortselius dan ook. „Dit, en stukken duin. Ik zie hier steeds wat nieuws. Dat komt niet vaak voor." Zeker als hij een groep treft als zondag vertoeft hij er graag. „Er zitten nogal wat mensen bij die zelf ook wat te vertellen hebben. Ze stellen leuke vragen. Er is goed geke ken. Kinderen dragen ook din gen aan, zoals de vogelveer- zwam. Dat is erg leuk." De tocht voert langs vele soorten paddestoelen. Veel meer dan je zonder gids zou beseffen. Wie weet bijvoorbeeld dat de nevelzwam, waarvan de hoed in het buitenland voor consumptie wordt afgesneden, bij Huys te Warmont gewoon onder een hulst groeit? Sommi ge soorten vind je in dit deel van het land alleen in dit bos. Zoals de gesteelde lakzwam, die op de 'rode lijst' van zeldzame paddestoelen staat. De bebrilde John Bos noteert het allemaal in een rood, hard- gekaft schrift. „Dan kan ik het thuis in mijn paddenstoelen- boek nakijken. Ik kom nu op de fiets uit Lisse, het zou teveel worden als ik dat moet meesle pen." Hij is een natuurliefheb ber - 'als een amateur, hoor' - die er ook vaak in zijn eentje op uittrekt. „Als je dan weet wat je moet zien, let je beter op. Ik heb ook vaak een floraboek bij me." Soms is het helaas moeilijk te zien. De zwammen verdwijnen - Nieuwe visie bureau Zandvoort Het komende centrumplan voor Leiderdorp houdt een radicalere ingreep in dan eerder gedacht. Het nieuwe dorpshart beperkt zich niet meer tot de zogeheten as Santhorst-Winkelhof: nieuwe plannen bestrijken een veel groter gebied daaromheen. Opvallende nieuwe 'bal lonnetjes' die het door de gemeente ingehuuurde bu reau Zandvoort oplaat, zijn sloop van het woonbuurtje Griffioen/Dubloen naast de Winkelhof, bouw van een complex van seniorenwoningen en -voorzieningen op de plek van de Muzenhof, en herinrichting van park De Houtkamp. achter een haag van mensen. De groep is in tweeën gesplitst, maar veertig man om één rech te koraalzwam blijft teveel. Kortselius plukt een enkele keer dan maar een nevelzwam of zwavelkopje en houdt hem om hoog. „Om van het bos te ge nieten kun je ook beter een keer alleen terugkomen, of met een paar mensen", zegt wandelaar Stefan Hulisz. Normaal trekt een IVN-wan- deling nooit zoveel publiek. Vo rige week in de Horsten, tussen Voorschoten en Wassenaar, waren er na een zware regenbui dertig mensen. „Soms sta je zelfs met z'n drieën", aldus Kortselius. Hij beklaagt zich echter niet. „Eén of twee klei nere dingen kan je in een grote groep niet laten zien. Maar daarvoor in de plaats laat je ze wat anders zien. Ik heb niet zo'n vast programma." De gids dwaalt inderdaad makkelijk van zijn onderwerp af. Met evenveel enthousiasme vertelt hij over de braakbal van een uil, het boshavikskruid 'dat je in de wijde omtrek nergens tegenkomt' en de Amerikaanse moerascipres. „Deze dingen die boven de grond uitsteken, zijn zijn ademwortels. Die heeft hij nodig omdat hij normaal in het moeras niet genoeg zuurstof kan krijgen." Hij kent de omgeving op z'n duimpje, lijkt alles te weten. Daardoor voldoet de wandeling perfect aan de doelstelling van de IVN: natuureducatie. Zelfs ervaren deelnemers leren er het nodige bij. „Ik heb al heel vaak meegelopen en ook veel cur sussen bij het IVN gevolgd, maar ik zie elke keer wat nieuws", meent een vrouwelij ke deelnemer. afke van der toolen Eerdere plannen voor de 'as' zijn te kleinschalig, stelt het door de gemeente ingehuur de stedenbouwkundige bu reau in zijn 'centrumvisie'. Om een echt dorpshart te cre- eren, met meer (soorten) win kels en andere voorzieningen, is meer ruimte nodig dan al leen het stukje tussen de twee winkelcentra Santhorst en Winkelhof. De volgende stap die Zandvoort voorstelt, is dat de gemeente een steden bouwkundige visie laat ma ken voor het hele gebied van Winkelhof en omgeving, de Houtkamp, de Horsten, en het stuk Vogelwijk tussen de Laan van Ouderzorg en de Vronkenlaan. De omgeving van de Win kelhof moet een ingrijpende verandering ondergaan. Het winkelcomplex is niet toegan kelijk genoeg en nodigt niet uit tot funshoppen, vindt Zandvoort. Een 'nieuw por taal' aan de kant van de Enge- lendaal is nodig, waar een verbouwd of een heel nieuw gemeentehuis in past. De En- gelendaal zelf moet een 'groe ne stadsas' worden, wellicht zonder doorgaand autover keer. Er komt daar een aftak king van de Rijn-Gouwelijn of een andere doorgaande open- baar-vervoerlijn. Ook de Gal laslaan naar De Bloemerd moet anders, met meer ruim te voor langzaam verkeer. Voorts vindt Zandvoort dat de flats langs de Laan van Ou derzorg en de Van Diepenin- genlaan meer ouderen moe ten gaan huisvesten. De Scheppingskerk maakt wel licht plaats voor woning bouw. En de zoom en de hoe ken van de Houtkamp wor den benut voor een losstaan de woontoren (op de hoek met de Engelendaal), een multifunctioneel podium (mede ter vervanging van de Muzenhof), en een evene mentenplein. Behalve deze nieuwe idee- en naast de al bestaande plannen voor de as, stelt het stedenbouwkundige bureau een aantal 'kansen en poten ties' voor. Hieronder vallen het seniorencomplex op de plaats van de Muzenhof, de sloop en herinrichting van het woonbuurtje naast de Win kelhof, en een nieuwe opzet van park de Houtkamp. Aan de kant van de Van Diepenin- genlaan is het park te romme lig, stelt Zandvoort, en dat moet veranderd worden in een 'statig stadspark'. Het hart van de Houtkamp houdt de nadruk op natuur, maar daaromheen moet het park veel intensiever worden ge bruikt. Op 23 november vergadert de commissie voor ruimtelij ke ordening over de nieuwe centrumvisie. Zijn naam hoeft niet zo nodig in de krant. Hij is niet zo belangrijk. Het mag geen naam heb ben, wat hij doet. Weer zo iemand die zichzelf wegcijfert en tekort doet. In werkelijkheid is hij een zwaargewicht, hoe weinig hij ook weegt. Zo'n bescheiden type dat zonder meer in aanmerking zou moeten ko men voor een onderscheiding, of liever gezegd een gemeentelijke Roemer, zoals ze die in Voor schoten kennen voor mensen die zich verdien stelijk hebben gemaakt. En aangezien de Man zonder Naam daar werkt, moet hij daar worden gehuldigd. Dank zij deze Grote Onbekende kon de begro tingsvergadering dit jaar in Voorschoten door gaan. Hij heeft de nota's van aanbieding, de be leidsplannen, de raadsagenda's, de begrotingen, de jaarrekeningen, de beschouwingen, de reac ties van B en W en van alle instellingen en organi saties verzonden. Totale gewicht per adres: twee- enhalve kilo. „Ik heb het allemaal mogen verstu ren en in de auto gesjouwd." Mogen versturen. Hij is dankbaar dat hij dat alle maal heeft mogen doen, terwijl anderen juist hèm dankbaar zouden moeten zijn. B en W, de raadsleden, zijn collega-ambtenaren die zich geen breuk hebben hoeven tillen en alles keurig op hun (inmiddels ongetwijfeld doorgezakte) bu reaus hebben gekregen. Ze mogen blij zijn dat hun papieren zwaargewicht niet in de ziektewet loopt, maar nog altijd druk in de weer is met het verzenden van nog wat toegiften, waaronder een nota van toelichting. Daardoor zal het gewicht ongetwijfeld nog verder oplopen in de richting van de drie kilo. In plaats van dankbaar te zijn merkt een van de collega's van Anonymus op dat het 'tegenwoor dig allemaal niet meer zoveel voorstelt, omdat in het verleden veel meer werd verstuurd'; Stank voor dank dus. Duidelijk iemand die zelf niet van aanpakken en optillen weet en kennelijk alleen maar opdrachten verstrekt en léat aanpakken en optillen. Onderscheiding Gelukkig heeft Anonymus inmiddels wel de eer gekregen die hij verdient, al zal niemand zich dat hebben gerealiseerd. B en W. de raad en ambte naren trokken afgelopen week twee dagen uit voor de begrotingsvergadering. Woensdagavond werd om half acht begonnen en pas om twee uur 's nachts werd vastgesteld dat genoeg was gebla derd door alle door Anonymus aangeleverde in formatie. Dat maakte zijn werk in elk geval uiterst zinvol. De boeken werden bepaald niet vluchtig ingeke ken, nee er werden diepgravende studies van ge maakt. „Dat doet me wel een beetje deugd. Dat de vergadering net zo zwaar is geworden als het werk dat ik er van tevoren aan heb gehad. Heb ik het toch niet helemaal voor niets gedaan." Er werd zelfs zoveel tijd in de stukken gestoken dat raad en college uiteindelijk door de bomen het bos niet meer zagen, voor zover die er in Voorschoten nog staan. Want als je Anonymus zoveel papier laat aanslepen, dan valt daar op den duur niet meer tegenaan te recyclen en ben je wel gedwongen om bomen te kappen. Inspiratiebron Het mag in elk geval ook duidelijk zijn dat de Voorschotense politici met steun van Anonymus heel wat inspiratiebronnen konden aanboren. Dat is dan ook in ruime mate gedaan. Zoveel zelfs dat een echte bron tijdens de reguliere raadsver gadering donderdagavond bleek te zijn droogge vallen. B en W dachten een geschenk van het 125-jarige Duinwaterbedrijf Zuid-Holland aan het begin van de vergadering met veel tamtam en gespuit te kunnen presenteren aan de raad. De Bron weigerde echter alle medewerking, zodat wethouder Piet den Hartog van kunst en cultuur teleurgesteld moest vaststellen dat 'het allemaal wat minder voorstelt dan het zou moeten voor stellen en dat er helaas geen straaltje uitkomt'. Op papier had het er allemaal zo mooi uitgezien. Waarschijnlijk viel dit kunstwerkje tijdens de offi ciële presentatie in het water, omdat de man zon der naam het niet de raadszaal had binnengedra gen. Veelzeggend was het ook dat de raad don derdagavond maar 36 minuten nodig had om het over aJles eens te worden en woensdagavond en donderdagmorgen aan zesenhalf uur vergaderen nauwelijks voldoende had. De vergadering van donderdagavond mocht zon der ons anonieme zwaargewicht dan ook geen naam hebben. jan preenen Dirk Jan de Ruijter nieuwe welzijnswethouder Oegstgeest suzanne barbier Binnen vierentwintig uur wilde de CDA-partijvoorzitter horen of hij bereid was om wethouder te worden. Zo lang had de nieu we welzijnswethouder Dirk Jan de Ruijter niet nodig. De 61- ja rige bouwkundig adviseur zei snel 'ja' op de vraag of hij de plaats van de opgestapte CDA- wethouder Gerda Kempen wil de innemen. Het werd een ja zonder voorbehoud, want de partij verkeerde in een 'noodsi tuatie'. „Het CDA wil heel graag me deverantwoordelijkheid dragen voor deze gemeente. Als je dan toch weer gevraagd wordt om in het college te stappen, moet er snel iemand beschikbaar zijn. Daarom heb ik van te vo ren geen enkele portefeuille uit gesloten." Daarmee wil hij niet zeggen dat hij geen voorkeur had. „Ik kom uit de bouwwe reld, dus ruimtelijke ordening lag meer voor de hand. Als mij dat was gevraagd had ik dat graag gedaan, maai' dat was niet aan de orde. De portefeuil les waren al verdeeld. Op de vraag of ik bezwaar had tegen welzijn, heb ik nee gezegd. Ik neem de opdracht nu met en thousiasme aan. Het welzijn van het dorp ligt me na aan het hart, daarom is goed dat het CDA kan meebesturen." De Oegstgeestenaar, die al eerder in de gemeenteraad zat - van 1990 tot 1996 - stond bij de laatste verkiezingen op de vijf tiende plaats van de CDA-kan- didatenlijst. Volgens de com missie die De Ruijters kandida tuur voor het raadslidmaat schap heeft beoordeeld, is het 'jammer' dat de veertien andere kandidaten allemaal voor de eer hebben bedankt. De Ruijter vindt het heel begrijpelijk dat de anderen niet willen. Hij trekt zich de opmerking dan ook niet persoonlijk aan. „Ik ben niet al leen de zoveelste keus, zo moet je dat niet zien. Voor de verkie zingen had ik geen tijd, want ik leidde een bedrijf met vijftig mensen. Dan zeg je: 'zet me maar in de luwte'. Daar komt bij dat bijna niemand zich reali seert dat je wethouder kan wor den als je op die lijst staat. Hooguit vijf mensen komen in De nieuwe wethouder De Ruijter: „Vanuit mijn christelijke overtuiging heb ik het gevoel dat ik me moet inzetten voor het dorp." FOTO DICK HOGEWONINC de raad terecht, de rest is on dersteuning." Na dit weekeinde, als het col lege zich over zijn kandidatuur heeft gebogen, gaat De Ruijter zich inhoudelijk verdiepen. De raadsverslagen van de laatste drie maanden heeft hij al aan gevraagd en hij kijkt uit naar de kennismaking met de ambtena ren en leidinggevenden van de welzijnsafdeling. Over het te kort aan personeel op de afde ling waar zijn voorgangster Kempen over klaagde, gaat de wethouder zich zeker buigen. En hij zal niet de enige zijn, denkt 'ie. „De onderbezetting is een zaak die alle fracties bezig houdt op dit moment. Daaraan zal best wat moeten gebeuren. Ze zeggen wel 'wanneer het kalf verdronken is, dempt men de put'. Ik weet nu nog niet waar de knelpunten liggen, maar ik ben van plan de oorzaak te ach terhalen - die is er namelijk al tijd. Ik hoop dat ik een stel heel gemotiveerde mensen aantref en een apparaat dat goed func tioneert. Je moet wel de midde len hebben om je werk goed te kunnen doen. Een goed be stuurder heeft vooral een goed overzicht, hij stuurt het appa raat en houdt zich niet teveel met details bezig." De Ruijter karakteriseert zich zelf als een gedreven man die geen zin heeft om stil te zitten. „Vanuit mijn christelijke over tuiging heb ik het gevoel dat ik me moet inzetten voor het dorp. Ik ben sinds januari ge deeltelijk met de vut, dus ik heb er de tijd voor en ik ben ge zond. Ik kan daarnaast nog steeds lekker gaan fietsen met mijn vrouw en lange vakanties houden." Echtgenote Margreet kan zich vinden in 'de tweede carrière' van haar man, al kwam die wél onverwacht. „Ik vergelijk dit met het krijgen van een nakomertje", zegt ze. „Je kijkt raar op, want je rekent er niet op. Als het eenmaal zo is, heb je er juist veel lol in."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 13