Bewoners eisen geluidsscherme Rijn Veenstreek 'Die vrouw kan best m'n oma zijn' Bewoners Geestweg willen eenrichtingsverkeer Discussie over brede school Brug Stationsstraat over drie weken klaar )t Voortbestaan De Wip in ge va" MAANDAG 15 NOVEMBER 1999 Meer sociale woningbouw runwoude De gemeente Rijnwoude bouwt de komende jaren meer sociale woningen. Volgens wethouder F. Uljee lijkt het er op dat er de afgelopen jaren meer huizen in de vrije sector zijn gebouwd dan afgesproken in het collegeprogramma. De af spraak was dat op de tien nieuwe huizen er drie in de sociale woningbouw zouden komen en zeven in de vrije sector. Als de vermoedens van Uljee waar zijn, wil hij bij toekomstige bouwlo caties de verhoudingen weer rechttrekken. Hij denkt daarbij bij voorbeeld aan vijftig procent sociale woningbouw in het plan Kerklaan in Koudekerk. Hier zijn 35 woningen gepland. Uljee reageerde bij de begrotingsraad van vorige week op een motie van zijn eigen partij het CDA. De motie werd met de steun van de wethouders en de PvdA aangenomen. Ter Aar trekt beurs voor Dobruska ter aar Ter Aar is bereid geld en goederen te geven aan zijn Tsjechische zusterstad Dobruska. Alle fracties geven burge meester en wethouders ruim baan, al willen het CDA en de WD het collegevoorstel eerst nog in een commissie- en raadsverga dering bespreken. Waarnemend-burgemeester Lyklema respec teerde de wens van de twee fracties, maai- gaf alvast de kern van het voorstel prijs. Hij wil 5000 gulden per jaar uittrekken om het een Tsjechische delegatie mogelijk te maken Ter Aar periodiek te bezoeken. Voor computers voor een onderwijsproject trekt Ter Aar in twee jaar 60.000 gulden uit. Ook wil de gemeente Ne derlands en mogelijk Europees geld aanwenden voor een dam in Dobruska, dat vorig jaar werd geteisterd door overstromin gen. alphen aan den run De PvdA in Alphen organiseert op woensdag 17 november een discussie- en informatieavond over de 'brede school'. De bre de school verzorgt behalve on derwijs ook ontspannende en leerzame activiteiten na school tijd. De PvdA heeft twee spre kers uitgenodigd. Ronald Bei- naar heeft in de Rotterdamse deelgemeente Hoogvliet een brede school opgezet en heeft daarvoor lesgegeven in Alphen. Geert Jan Scholte, directeur van de Vereniging voor Christelijk Primair Onderwijs in Alphen, vertelt over de wenselijkheid om ook in Alphen een brede school te starten. De bijeen komst heeft plaats in basis school Het Palet, Javastraat 5 in Alphen. Aanvang 20 uur. Inwoners van Roelofarendsveen hoeven nog hooguit drie we ken om te rijden. Eind november of hooguit begin december is de brug in de Stationsstraat klaar voor gebruik. Nu het beton is gestort, is het wachten tot die massa hard is. Volgens ambte naar 1. Oldenhof staan daar normaal gesproken 28 dagen voor, maar vanwege de kou van de laatste tijd zou die termijn iets verkort kunnen worden. Er zijn inmiddels proefmetingen ge houden om er zeker van te zijn dat de asfaltmachine niet te vroeg over de brug heen gaat. „Dan kunnen we meteen weer een nieuwe brug aanleggen", aldus Oldenhof. Zodra de brug is geasfalteerd, mag het verkeer weer zijn gang gaan in de Stationsstraat. Roelofarendsveen heeft dan één van zijn belangrijkste verkeersaders terug. Ook zijn de bewoners van de Spoorstraat en de Populierenstraat dan verlost van het sluip- verkeer dat de omleiding via de Meerkreuk niet zag zitten. Al leen de werkzaamheden aan het voetpad duren misschien wat langer. KPN wil daar namelijk nog drie glasvezelkabels neerleg gen. Begin december wordt bovendien het kunstwerk van Peter Schraven op de rotonde aan het begin van de Stationsstraat ge plaatst. Daarmee is de uitvoering van het project 'Entree Cen trum Roelofarendsveen' weer een stap dichterbij. Alkeburcht vraagt om gefundeerd terras janneke de jonge De Alkeburcht moet een terras naast de ingang krijgen. Dat vindt het bestuur van het dorpshuis in Roelofarendsveen. Door de ondergrond van het terras stevig te funderen moet de mogelijkheid er komen om de toneelzaal te vergroten. Het bestuur wil de heikosten laag houden door dit tegelijk met de heiwerkzaamheden van het po litie- en brandweergebouw uit te voeren. Burgemeester en wethouders zijn inmiddels be naderd om de aankoop van het stuk grond te financieren. Die staan niet afwijzend tegenover een betegeld terras, maar zien de fundering niet zitten. „Wij denken al jaren na over uitbreiding van de toneelzaal", zegt J. Kret, voorzitter van De Alkeburcht. „We kunnen die zaal een stukje uitbreiden ais we de strook gras tussen de zaal en de sloot erbij pakken." De Alkeburcht heeft op dit ogen blik echter geen geld voor de uitbreiding. Voorafgaand aan een latere uitbreiding wil het bestuur het terras alvast laten funderen. Kret verwacht dat veel bezoe kers blij zijn met een terras en vindt dat het ook past in de ontwikkeling van de entree van het centrum van Roelofarends veen. Het terras moet aanslui ten op het voetpad dat er komt van de Noordhoek naar het nieuwe politie- en brandweer gebouw. Het gemeentebestuur is ech ter niet van plan de portemon nee te trekken voor de funde ring van het stuk grond. „Daar voor is geen ruimte in de begro ting", laat directeur openbare werken A. Peters weten. Kret is juist van mening dat de ge meente een hoop geld kan be sparen door de fundering tege lijk met die van het nieuwe on derkomen voor politie en brandweer aan te brengen. B en W hebben geen bezwaar tegen de aanleg van een bete geld terras. De kosten daarvan zijn beduidend lager dan als er een heimachine aan te pas moet komen. Geld voor het slaan van een damwand en be tegeling van het stuk is er wel licht wel. Het gemeentebestuur denkt er namelijk over na een stuk grond ten westen van het dorpshuis te kopen. De op brengst daarvan moeten De Al keburcht en bibliotheek De Bloemlezer delen. Met dat geld kan De Alkeburcht de grond bij de sloot kopen, suggereert Pe ters. Kret verkeert in de veronder stelling dat het dorpshuis met de opbrengst van het perceel direct een deel van een rentelo ze lening moet aflossen, die nog bij de gemeente uitstaat. „Dat is belachelijk. Dat geld zouden we juist mooi kunnen gebruiken voor aankoop van de grond voor het terras." koudekerk aan den run janneke de jonge De brug die Koudekerk met Ha- zerswoude-Rijndijk verbindt, is voor iedereen gratis toeganke lijk. Het oversteken van de Rijn is echter niet altijd zo gemakke lijk geweest, zeker niet voor 'vreemden'. Wilde je als buiten staander vroeger gebruikmaken van het voetveer, dan betaalde je een halve cent meer dan Koudekerkers. Er valt nog meer te ontdek ken over de geschiedenis van veren en bruggen in het dorp aan de Rijn. In het gebouw van het Historisch Genootschap Koudekerk hangen sinds afge lopen zaterdag foto's en teke ningen die de ontwikkelingen vanaf het eind van de zeven tiende eeuw weergeven. Daar naast is er een video te zien die genootschaplid J. Wondergem speciaal voor de tentoonstelling heeft gemaakt. Voordat de brug naar Koude kerk er was, staken diverse veerpontjes de Rijn over. Bij Boerenschouw, aan de kant van Leiden, moesten ruiter en paard van de trekschuit met het veer oversteken naar de Ha- zerswoudse kant, omdat bij Koudekerk geen plek was voor een jaagpad. Daarvoor was het dorp in de zeventiende eeuw te dicht langs de rivier gebouwd. Bij Pfinsenschouw, voorbij Koudekerk, konden de trekkers weer terug het water over. De plek van het veer bij Boe renschouw is nu nog te herken nen aan het oude veerhuis. „Dit is heel herkenbaar voor mij", zegt Dick Kroon, die met zijn vrouw de tentoonstelling be zoekt en naar de foto's staat te kijken. „Naast de Boeren schouw heeft mijn vader ge woond. Je hebt best kans dat één van deze vrouwen op de fo to mijn oma is." Van de Prinsenschouw zijn geen foto's te zien. Ook ontbre ken foto's van alle 'onofficiële' veerpontjes die er hebben geva ren. „Omdat die niet in bezit waren van de overheid, is er moeilijk iets over te vinden", zegt Karin van den Berg, één van de drijvende krachten ach ter het historisch genootschap. „Iedereen had hier vroeger na tuurlijk een bootje. Als je dan voor een paar centen iemand kon overzetten, dan deed je dat." Gerda Kroon, de vrouw van Dick, herkent dat. „Mijn tante Anna had een overzet. Ik weet daar verder niets van en hoopte er hier iets van te zien." Wat ze wel weet, is dat haar tante voor namelijk protestanten overzet te. „Honderd meter verderop, bij café Lieverse, had nog ie mand een pontje. Die was voor De oud-brugwachters Klaas de Jong (links) en Jasper van der Bijl bekij ken de oude foto's. foto henk bouwman janneke de jonge Bewoners van de Geestweg in Roelof arendsveen willen eenrichtingsverkeer op de Geestweg en de Floraweg. Vanwe ge de nieuwe fietsstrook die de gemeen te Alkemade aanlegt is het lastig inhalen en passeren, vinden veel bewoners. Vol gens hen wordt de weg met name voor fietsende kinderen onveilig. Kees Dobbe van de Geestweg overweegt daarom een verzoek bij de gemeente in te dienen om aan één kant van de weg een inrijverbod in te stellen. Vorige maand begon de gemeente met het eerste gedeelte van de Floraweg op te knappen. Eerder hadden het ach terste gedeelte en de gehele Geestweg al zo'n beurt gehad. Door het veelvuldig dempen van sloten in het gebied kon het regenwater geen kant op en bleef het op de rijbaan staan. Om dat probleem op te lossen worden pijpen aangelegd die het water naar de sloten voeren. Bo vendien komt er aan één kant een fiets strook met een opstaande rand. Dobbe constateert dat die aanpak werkt. Toch signaleert hij een probleem: de weg is niet breed genoeg nu er een stoep Egt. „De enige manier om de weg aan de eisen van de tijd aan te passen is er eenrichtingsverkeer van te maken. Dan krijgt dit gebied in de toekomst weer smoel." De bewoners zijn bovendien bang voor de komst van het bedrijventerrein Veenderveld. De Geestweg dient straks als toegangsweg en wordt dus drukker. Als'al dat verkeer elkaar moet passeren, wordt het alleen maar onveiliger, vreest Dobbe. Om te voorkomen dat de wegen racebanen worden, pleit hij ervoor op diverse plekken bloembakken neer te zetten. „Niet te veel, want het vrachtver keer moet ongestoord zijn gang kunnen gaan." Dobbe peilt nu de meningen van zijn buren aan de Geestweg. Binnenkort wil hij met een groepje mensen een enquête onder alle bewoners van de Geestweg en de Floraweg houden. Vervolgens wil hij een verzoek bij de gemeente indienen. „Er moet eerst een breed draagvlak voor zijn, De mensen die ik heb gesproken, zijn positief. Sommigen klagen wel dat ze moeten omrijden, maar dat moeten Na elf jaar praten is omgeving Oostkanaalweg verkeerslawaa Na elf jaar praten en nog geen zicht op geluidsschermen zijn de omwonenden van het kruispunt van de Oostka naalweg, Steekterweg en de Goudse Schouw in Alphen het spuugzat. Ze gaan actie voeren. Ze vormden donder dag, kort na de uitspraak van de Raad van State waaruit bleek dat de schermen er voorlopig niet komen, een ac tiecomité. Een blokkade van de Oostkanaalweg wordt niet uitgesloten, zegt Ans Schipaanboord. marieta kroft Het comité van vier mensen vertegenwoordigt veertig gezin nen uit de Kortsteekterbuurt, de Kortsteekterweg, de Gouwe kade en de Zeilmakerstraat. Zij slapen 's nachts noodgedwon gen met de ramen dicht en de meesten worden 's morgens om vijf uur al weer wakker van het verkeer dat dan op gang komt. Volgens Schipaanboord waren sommige bewoners zo boos tijdens de bijeenkomst van donderdag dat ze gelijk al de Oostkanaalweg wilden gaan blokkeren. Schipaanboord wil rustiger beginnen. „We willen eerst via gesprekken met de provincie en de gemeente erachter komen waarom de geluidwerende maatregelen nog steeds niet zijn genomen. Hoe kan het dat Hans Verkerk de schermen steeds maar kan tegenhouden terwijl de geluidsnorn worden overschreden?! maar om een scherm derhalve meter dat no zichtig is ook.' Hans Verkerk Keukéij br groot tegenstander plaatsing van schermt de Oostkanaalweg ter van de Steekterbrug. Dt nemer vreest dat zijn room door de scheri het zicht van de passen tomobilisten wordt om nd Als gevolg van een pri ide fout van het ministe Vrom, is de plaatsing schermen voorlopig baan. De Raad van sloot vorige week dat d dure opnieuw moet woi voerd. Voor Verkerk ziji opnieuw mogelijkhedei beroep te gaan. a Jeugdcentrum De Wip in Ter Aar zit binnenkort zonder be stuur. Voorzitter Corrinne Ver kerk legt op 1 januari als laatste bestuurslid haar functie neer. Volgens wethouder Bom hoeft haar vertrek niet het definitieve einde te betekenen van het jon gerencentrum aan het Voshol- plein. Wel verwacht hij dat de bar van het jeugdcentrum op vrijdag en zaterdagavond in ja nuari sluit. De opheffing van het bestuur van het jeugdcentrum komt wat Bom betreft op een ongelegen moment. Hij heeft een profes sioneel bureau de opdracht ge geven uit te zoeken wat de mo gelijkheden voor jongeren in Ter Aar zijn. In de eerste helft van volgend jaar verwacht hij uitsluitsel. Volgens Bom kan dat een nieuwe start betekenen van De Wip. De wethouder zegt dat op dit ogenblik onder jongeren nau welijks animo bestaat om het centrum draaiend te houden. Born: „Zelfs als er, zoals de jon geren willen, er een poolbiljart komt, lost dat niet alle proble men op. Het betreft namelijk maar een kleine groep." Born is blij dat hi overgebleven bestuursla kerk na haar vertrek koming van onaangen ken' nog een half jaar blijft. Born doelt met de contacten met om ders van De Wip, zoah igi jartvereniging en de Maar bardiensten op en zaterdagavond zitter. af 1 januari niet meer „Tenzij nieuwe j ongei melden. Maar dat hanj de plannen waarmee di derzoekers volgend j ren. We leggen het geen geval in de schoot De gietijzeren dubbele klapbrug, gebouwd in 1876, verwisselde in 1901 voor 31.100 gulden van eigenaar. foto-, reproductie henk bouwman Tentoonstelling over veren en bruggen in Koudekerk de rooms-katholieken die in Hazerswoude naar de kerk gin gen." Jn 1838 vonden de Koudeker kers het tijd voor de eerste brug. Deze werd gebouwd op dezelfde plek als de huidige brug: een stenen boogbrug met twee 'klappen' die open kon den. In 1876 werd de stenen brug vervangen door een giet ijzeren brug met een dubbele klap. Daardoor ontstond er een bredere doorvaart van 7,3 me ter. De gemeenten Koudekerk en Hazerswoude bouwden in 1928 de huidige brug. Dat bete kende niet meteen het eind van de pontjes. In 1929 werd het veer bij Boerenschouw uit de vaart genomen en pas in 1947 stopte het pontje bij Prinsen- schouw ermee. Houten been In de kleine tentoonstellings ruimte staan telkens zo'n tien mensen geïnteresseerd naar de foto's te kijken. Ook twee oud brugwachters, Klaas de Jong en Jasper van der Bijl, halen herin neringen op aan de gietijzeren brug. „Weet je nog dat daar die oude brugwachter zat met dat houten been?" vraagt De Jong aan zijn oud-collega. Die knikt instemmend. Hoewel de twee in die tijd kleine jongetjes ge weest moeten zijn, halen de fo to's de herinneringen terug. De expositie blijft tot en met april 2000 te bezichtigen, elke eerste en derde zaterdag van de maand van 13.30-16.30 uur aan de Dorpsstraat 55a in Koude kerk aan den Rijn. ze dan maar één keer. De andere keer rijden ze zo de wijk uit." Verkeersambtenaar H. Démoed be grijpt wel dat de bewoners zich zorgen maken over hun kinderen, maar vindt de invoering van eenrichtingsverkeer niet voor de hand liggen. „Dan verplaats je het verkeer, maar je lost het niet op. Het wordt dan drukker op het Noord- einde en de Kerkweg. Ik denk dat ze dan harder gaan rijden en met het zware be stemmingsverkeer is het ondoenlijk om obstakels te plaatsen." Zodra het Veenderveld dichterbij komt, brengen ambtenaren alle ver keersstromen in het gebied in kaart. „Dan kunnen we maatregelen nemen waarbij we rekening houden met alle betrokkenen." 5 Leidsch Dagblad ANNO 1899 Woensdag 15 November LEIDEN - De Leidsche Gymnastiek- en Schermver- eeniging 'Hercules' vierde in de Stadszaal haar 15- jarig bestaan. Verrassend vele waren als naar gewoonte de proeven en bewijzen van lichaamskrachten bedrevenheid in de verschillende takken van sport door de leden van 'Hercules' beoefend. Vooral de tableaux vivants: 'Een corps vrijwilligers in Transvaal', muntten uit door schoone standen en ar tistieke groepering. Dit nummer in 't bijzonder oogstte stormachtigen bijval. De toejuichingen namen telkens bijna geen Het succes er mede behaald, zou men zelfs digend kunnen noemen, en het Transvaalse!) Volkslied, door de aanwezigen uit volle borst heven, deed de zaal dreunen. Bij elke afdeeli bracht de muziek toepasselijke nommers ten re. Met een woord van dank voor de tot nu toe ge vele genoeglijke avonden en met den wensch vereeniging steeds in bloei moge toenemen, een damescomité een nieuw banier aan. ANNO 1974 LEIDEN - Leidse raadsleden bezochten gisteren een informatiemiddag op de LOM-school 'De Tw tels'. Van links naar rechts: de raadsleden De Geus, Bosch, Schouten en Hoeven in een van de k' Vrijdag 15 november LEIDEN - Het Landelijk Hoofdbureau van het 'Zor genkind' waarschuwt tegen malafide praktijken die op het ogenblik in Leiden en omgeving plaatsvinden door een stichting, die zich uitgeeft onder de naam 'Landelijke Jeugdzorg'. Artsen en academici zijn de afgelopen dagen opgebeld door een mevrouw De Vos, die probeert zeep, toiletartikelen en ehbo-kis- ten te verkopen met de mededeling dat het gebeurt ten bate van het lichamelijk en geestelijk gehandi capte kind. Onderzoekingen hebben uitgewezen dat het hier gaat om een malafide organisatie, die waar schijnlijk slechts een zeer gering deel van de op brengst afdraagt aan charitatieve instellingen. De or ganisatie blijkt volgens mevr. Hoff, voorzitter van de Leidse afdeling van het 'Zorgenkind', te opereren vanuit Den Haag. Het opgegeven telefoonnummer staat op naam van A. Vitters, Javastraat 47a in Den Haag. ARNHEM - Een partijtje voetbal in het Delf hof in juni van dit jaar tussen twee heren en mes had een gewelddadige afloop. Een drieti meisjes, dat in de nabijheid aan net recreërfl becommentarieerde de vrouwelijke sportieve spanningen als volgt: "Kijk die dikke grieten stom voetballen". Dat zette kwaad bloed bij ei de mannelijke voetballers, de 21-jarige diens tig soldaat Floris H. uit Delft. Verontwaardigd vende Floris op de plaaggeesten af en zei: "K fatsoen niet houden". Het jonge drietal bleek echter ook nog een va achter de hand te houden. Schreeuwend kwa op Floris af, die op zijn beurt de oude man v« de lui' uitmaakte, Kortom de onenigheid esca Pa zwaaide met zijn fotokoffer en Floris deeld rake klap uit. "Ik was het zat", zei Floris giste voorde krijgsraad. Auditeur-militair H.J. Bea. vond het ergerlijke feiten. Hij eiste 150 boe krijgsraad vonniste conform. Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde cheque! overschrijvingskaart) ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) op te sturen n< Dagblad, t.a.v. Leidsch Dagblad Archieven, postbus 54, 2300 AB Leiden of door contante betaling aan de balie v Dagblad aan de Rooseveltstraat 82. U ontvangt de foto binnen drie weken. i

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 12