Schillebeeckx: geloofscrisis helemaal niet not Geloof Samenleving Emmaüsgangers inspireren kunstenaars Van Luyn naar Lisse kerkenveiling Agatha Preekwedstrijd voor ii Gereformeerd Sri Lanka schrapt Nederlandse herkomst uit n MAANDAG 15 NOVEMBER 1999 VANDAAG u r Op deze dag in het jaar 1280 stierf in Keulen de I O dominicaanse godgeleerde en wetenschapper NOV Albertus Magnus. Zijn faam steeg in de loop der eeuwen, met die van zijn beste leerling: Thomas van Aquino. Hoewel hooggeacht in zijn tijd, werd hij pas in 1931 door paus Pius XI heilig verklaard en tege lijk tot kerkleraar verheven. Net als Van Aquino had Mag nus zich verdiept in de wijsbegeerte van Aristoteles. En net als zijn leerling spande hij zich in om de filosofie van deze Griekse wijsgeer samen te brengen met een meer christe lijk wereldbeeld. Magnus verrichtte baanbrekend werk voor een meer naturalistische, humanitaire wijze van den ken, zowel in de wijsbegeerte als in de theologie. Protest tegen verruiming winkeltijden Rotterdam De kerken in Rotterdam hebben protest aangete kend tegen plannen om op zondag de openingstijd van winkels te vervroegen naar tien uur. Zij vragen de gemeente dit voorstel in te trekken. Als binnenkort op zondagmorgen structureel het kooplustig publiek de binnenstad bezoekt, zal de rust rond de hervormde Laurenskerk aangetast kunnen worden. De stilte in het koor van de kerk, zo essentieel voor bidden, vieren en luiste ren, kan hinderlijk worden verstoord, aldus de kerken. Aflaat voor zeevarenden Vaticaanstad Zeevarenden die niet in staat zijn het heilig jaar 2000 te vieren, komen toch in aanmerking voor een aflaat. Dit heeft de pauselijke raad voor migratie en toerisme bekendge maakt. Gelovigen die een pelgrimsreis naar een 'heilige' plaats in Rome, het Heilig Land of in hun eigen land maken, komen in aanmerking voor een aflaat. Met het oog op het jaar 2000 heeft paus Johannes Paulus II dit gebruik heringevoerd. Zeelieden die in aanmerking willen komen, moeten oprecht berouw hebben, de intentie hebben om te biechten, voor een godsdienstige af beelding het Onze Vader en de geloofsbelijdenis reciteren en ten slotte voor de paus bidden. Radicale hindoes binden strijd aan new delhi Een rechtse hindoe-organisatie die protesteerde te gen het bezoek van paus Johannes Paulus II aan India, heeft ge zegd dat ze zich zal verzetten tegen de evangelisatie in Azië waartoe de kerkvader heeft opgeroepen. „We aanvaarden hun uitdaging om het christendom in Azië te verspreiden. Ze zullen dat in India niet kunnen doen", zei Acharya Girija Kishore van de Wereldraad van Hindoes (VHP). Indiase hindoeleiders waren woedend over de oproep van de paus. Godsdienst verplicht vak in Moldavië moskou Godsdienst wordt een verplicht vak op alle basisscho len in Moldavië. Daarmee wordt dit land, waarvan de bevolking in meerderheid orthodox is, de eerste voormalige Sovjetrepu bliek waar het orthodoxe geloof op alle staatsscholen wordt on derwezen. Tot dusver wat dat alleen mogelijk op parochiescho len, die alleen op zondag open zijn. De godsdienstlessen zullen door orthodoxe geestelijken en niet-kerkelijke pedagogen wor den gegeven. Die krijgen hiervoor een opleiding op een van de orthodoxe seminaries van het land. Dit jaar zijn die seminaries ook voor vrouwen opengesteld. Surfende priester: 'God is een 10' Rio de Janeiro* Duizenden mensen zingen en klappen mee met pater Zeca tijdens de Deus e Dez (God is een 10) show op het strand bij de Braziliaanse hoofdstad Rio de Janeiro. Pater Zeca, die bekend staat als de 'surfende priester' maakt deel uit van de charismatische beweging in de rooms-katholieke kerk. De Ame rikaanse priester Harold J. Hans bracht die beweging aan het einde van de jaren zestig naar Brazilië. Het was het katholieke antwoord op de groeiende populariteit van de protestantse evangelisten, vooral onder de armen. foto ap Weersvooruitzicht KNMI Geldig tot en met dinsdag. Finland: Wolkenvelden. Eerst overwegend droog, later een toenemende kans op sneeuw, met name in het noorden. Noorwegen: Overwegend bewolkt en een toe nemende kans op regen- of sneeuwbuien. In het oosten over wegend droog en opklaringen. Maxima uiteenlopend van -5 gra den in het noorden tot +6 langs de kust in het zuiden. Zweden: Maandag rustig, droog en hier en daar zon. Dinsdag van het wes ten uit een toenemende kans op sneeuw, in het midden en zui den ook regen. Denemarken: Maandag eerst nog zon. Later van het westen uit toenemende bewolking en vooral dinsdag pe rioden met regen, misschien ook natte sneeuw. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Van het noordwesten uit een toe nemende kans op buien, later met ëen winters karakter. In het zuidoosten eerst nog rustig en droog met wat zon. België en Luxemburg: Maandag rustig, droog en zonni ge perioden met eerst kans op mist. Dinsdag bewolkt en een toenemende kans op buien, vooral in de Ardennen ook met een winters karakter. Noord- en Midden-Frankrijk: Vrij rustig weer met vooral in de nacht en ochtend plaatselijk mist. Verder afwisselend zon en wolkenvelden dinsdag in de om gevingvan het Kanaai een toene mende kans op buien. NUMEGEN ANP Een man die de christelijke godsdienst in contact bracht met cultuur. Een man die de theologie weer leuk maak te. Zo kenschetsten sprekers zaterdag op een symposium in Nijmegen de wereldberoemde katholieke theoloog Edward Schillebeeckx. Dat gebeurde in de Nijmeegse Stadsschouwburg, ter ere van de 85-ste verjaardag van de overigens ook omstreden geestelijke. Met gezang, bloemen en de zilveren erepenning van de gemeente Nijme gen werd de van oorsprong Vlaamse theoloog in het zonnetje gezet. H. van der Ven, decaan van de Nijmeegse the ologische faculteit, kondigde aan dat naar Schillebeeckx een leerstoel zal worden vernoemd. Vertrekpunt van het symposium was het in 1973 verschenen boek Jezus, het verhaal van een levende, dat over de hele wereld in grote oplagen is ver kocht. Volgens zijn biograaf E. Borg man heeft Schillebeeckx Jezus „men selijker, toevalliger, en minder grijp baar" gemaakt. De theoloog kwam door zijn opvattingen geregeld in con flict met de kerkelijke autoriteit. Hij wilde het 'vertellende geloven' stimu leren, schreef hij in zijn boek. Tijdens het symposium werd in Schillebeeckx' geest gekeken naar beelden van Jezus in de moderne kunst, de popmuziek en de film. Daar in werd duidelijk dat het beeld van Je zus veelzijdig is, maar ook vervaagt. Toch werd ook zichtbaar dat zelfs mo derne kunstenaars nog steeds religieu ze beelden nodig hebben om iets te zeggen over goed en kwaad. De Vlaamse filosoof S. de Bleeckere schetste hoe de cultuur van het bewe gende beeld de traditionele kerkelijke macht heeft doorbroken. Die was im mers gebaseerd op vastliggende woor den in de vorm van dogma's. In onze beeldcultuur werken die niet meer. De theoloog Borgman vergeleek tij dens het forumgesprek met enkele jongere theologen de positie van gelo vigen en theologen met die van kun stenaars. „We kunnen niet meer van statische beelden uitgaan", zei hij. Volgens Borgman moet het geloofsver- haal steeds zo boeiend worden ge maakt dat duidelijk wordt dat het be tekenis heeft. „Schillebeeckx heeft ons geleerd geloven steeds te verbinden met de vragen van de tijd. De eminente theoloog 2 dens het symposium nai het woord. En dat terwijl uitgewerkt is. Momenteeli een nieuw boek, waarin I de vragen van nu. „Mijn immers al 25 jaar oud", zi het mij om gaat is te sc christenen die in een cri >p Terwijl die geloofscrisis h it nodig is. Veef mensen zit te aan oude geloofsvoorstell e van ze denken dat ze die houden." Rotterdam Het bijbelverhaal over de Emmaüsgangers deed kunste nares Roos Campman denken aan het meenemen van een lifter. Zoals een automobilist een volslagen onbekende toelaat tot de private ruimte van zijn auto, zo deelden de Emmaüsgangers onbevangen en zonder voorbehoud hun gevoelens met de onbekende in wie zij later Jezus herkenden. Campman is een van de drie Rotterdamse kunstenaars die van het bisdom Rotterdam de opdracht kregen het bijbelverhaal op een ei gentijdse manier te verbeelden. In het verhaal uit het Lucasevangelie zijn twee mannen na Jezus' kruisiging op weg van Jeruzalem naar Emmaüs. Een onbekende voegt zich bij hen, met wie zij een gesprek aanknopen over hun teleurstelling over Jezus' dood. Pas tijdens een gezamenlijke maaltijd herkennen ze in de onbekende de opgestane Heer. Jenna Tas interpreteert het verhaal als een 'ontmoeting met het wonder'. Haar werk bestaat uit een smal paneel van beroet perspex met daarop beelden van menselijk lijden en een groot paneel van lood met als thema 'op weg zijn'. Het wonder, „de flits van het inbre ken van het goddelijke op aarde", geeft zij weer met oranje stippen van bijenwas in de vorm van een levensboom, een symbool uit de joodse mystiek. Peter van Langeveld gaf zijn werk (fotografie en zeefdruk) de titel 'Wat beweegt de mens om weg te lopen van zichzelf?' Op basis van die interpretatie van het verhaal heeft hij naar beelden gezocht die tijdloos en voor iedereen, ongeacht zijn of haar geloof, invoelbaar zijn. „We kunnen allemaal, zoals op de foto, verloren in een nietszeg gende omgeving belanden of met een weinig zeggend gezicht voor ons uitstaren." De Rotterdamse bisschop Van Luyn heeft een voorliefde voor het verhaal over de Emmaüsgangers. De ontmoeting en de tocht met de onbekende staan volgens hem symbool voor de levens- en geloofs weg van alle leerlingen van Jezus. De zoektocht van de Emmaüsgan gers, door twijfel en onzekerheid bevangen, spreekt niet toevallig veel moderne mensen aan, meent de bisschop. foto anp LISSE ARIE IN 'T VELD De Rotterdamse bisschop Van Luyn komt 26 november naar Lisse om de kerkenveiling in de Sint Agathakerk bij te wonen. Allerhande goederen komen die vrijdagavond onder de hamer. De opbrengst van de veiling, die om half acht begint en wordt gehouden in de aula van de MVO Luciaschool aan de Achterweg, is bestemd voor het comité Restauratie Agathakerk. CNB-veilingmeester Ad van Zeist brengt de artikelen aan de man. Het comité heeft het geld hard nodig, want de restauratie van de kerk mag aan de buiten kant klaar lijken, aan het interi eur moet nog van alles worden opgeknapt. Dat het bisdom de activiteit van het comité waar deert, blijkt uit het bezoek van monseigneur Van Luyn. De veilingcatalogus omvat ongeveer zeshonde uiteen lopen van van de Agathake staatsloten, cadea wonen van de mus Maar ook het dei de Agathadiners 0 bloembollenpakke' ciaal de aandacht zondere bolgewas voor twaalf person bij de pastor, sch de Agathakerk en (anno 1920), een tie postzegels, Afri en voor degenen flink naar buiten kans op een item 1 nuten in het telev ma Business Clas Mens op RTL 5. school is die avom genoemde Mexii koop, met kans op vijfhonderd gulden DEN HAAG ANP Een preekwedstrijd voor imams is een van de initiatieven waar mee het project Islam en bur gerschap de discussie in islami tische kring over integratie wil stimuleren. Vanaf volgend jaar zullen vooral moskeeën het to neel zijn van gesprekken over de manier waarop moslims ge stalte kunnen geven aan hun burgerschap van de Nederland se samenleving. Yassin Hartog, coördinator van het project, wil alle mos lims bij de discussie betrekken. Jongeren krijgen in een opstel wedstrijd de kans hun visie te uiten. „En we willen ook zien wat religieuze autoriteiten op dit gebied te meld zegt Hartog. preekwedstrijd voLji gers in de moskeet Vi De initatiefneni nog een jury insti hoopt daar vooraai derlanders voor te verwacht wat taal betreft een gevari De discussie over vindt volgens Har instantie in eigen „Maar we willen tie met Nederland uit de weg gaan. het project is in zij al het zoeken naai normen die Nedei lims en autochtoi ders gemeen hebbi colombo anp De Nederlanders zijn al meer dan 200 jaar uit Sri Lanka weg, maar de gereformeerde kerk ter plek ke heet nog steeds Dutch Reformed Church. Aan die erfenis van het koloniale verleden komt bin nenkort een einde. Als het parlement ermee in stemt, gaat de zusterkerk van de Gereformeerde Kerken in Nederland voortaan als Christian Re formed Church door het leven. „We willen een nationale identiteit hebben", legt predikant Roshan Mendis van de Wolven- daalkerk in hoofdstad Colombo uit. „Nederlan ders zijn er niet meer, maar toch hebben we onze naam maar liefst 357 jaar gehouden." Vooral op het platteland denken velen volgens hem dat het een buitenlandse kerk is. „Aan de naam zit een bittere nasmaak van het kolonialisme." De Wolvendaalkerk vierde onlangs haar 250-ja- rig bestaan. Het gereformeerde kerkverband is echter al veel ouder. Nederlandse handelaren zetten in 1638 voet op Srilankaanse bodem. Vier jaar later was de Nederlandse Gereformeerde Kerk al een feit. Nadat de Britten in 1796 aan het Nederlandse gezag een einde hadden gemaakt, was het met de Nederlandse invloed snel gedaan. De voertalen in de kerk zijn Engels, Tamil en Singalees. De kerk stuurt theologiestudenten bij voorkeur naar Australië of Zuid-Afrika. Alleen de namen van sommige leden doen nog een Nederlandse herkomst vermoeden. De burg hers, afstammelingen van de Nederlanders, ma ken slechts 1 procent van de Srilankaanse bevol king uit. Slechts in sommige Singalese woorden heeft de voormalige kolonisator zijn sporen na gelaten. Zo heet een boon in die taal 'bonchi' (spreek uit: boontsjie). Toch zijn er volgens Mendis nog steeds goede contacten met de Nederlandse ambassade. Die heeft bijvoorbeeld meebetaald aan de restauratie van de Wolvendaalkerk ter gelegenheid van het jubileum. De ambassadeur woont er af en toe de dienst bij. En van de toeristen die de kerk bezoe ken, komt 90 procent uit Nederland, schat de predikant. De 5000 leden tellende Dutc Church staat nog vast op de fundani reformatorische belijdenisgeschrift Mendis. Ze is lid van de Gereformee nische Raad (GOR), het verband va meerde Kerken in Nederland (G voormalige zendingskerken overal de discussies in de GOR over hon en het gezag van de bijbel stond de kerk niet aan de kant van de door als te liberaal beschouwde GKN. moseksualiteit duidelijk als een zon predikant. Ook die onenigheid hee met Nederland niet versterkt, tact met onze moederkerk kwijtgera WEEROVERZICHT BUITENLAND Portugal: Zonnige perioden. Met name in de Algarve kans op een bui, ver der meest droog. Middagtempe- ratuur ongeveer 16 graden. Spanje: Wisselend bewolkt en enkele buien, misschien met onweer en in de bergen ook sneeuw. Dins dag in het binnenland overwe gend droog. Maxima uiteenlo pend van 7 graden plaatselijk in het binnenland tot 17 graden aan de Costa del Sol. Canarische Eilanden: Half tot zwaar bewolkt en een toenemende kans op buien, mis schien met onweer. Op de zuidstranden soms ook zon. Maxima omstreeks 23 graden. Marokko: Westkust: half tot zwaar bewolkt en buien, in het noorden soms zware, ook met onweer. Maxima ongeveer 18 graden. Tunesië: In het zuiden geregeld zon. Naar het noorden toe meer bewolking en een toenemende kans op en kele regen- of onweerbuien. Mid- dagtemperatuur veelal tussen 22 en 27 graden. Zuid-Frankrijk: Afwisselend zon en wolken en op de meeste plaatsen droog. In het Rhone-dal kan de Mistral opste ken. Maxima nogal uiteenlopend van iets boven nul op het Cen traal Massief tot meer dan 10 graden in de buurt van de Mid dellandse Zee. Mallorca en Ibiza: Veel bewolking en perioden met regen, misschien ook onweer en een aanwakkerende wind. Maxi ma rond 17 graden. Italië: Maandag wisselend bewolkt en Weerrapporten 15 november 07 uur: DINSDAG 16 NOVEMBER 1999 Zon- en maanstanden Zon op 08.02 Zon onder 16.47 Maan op 14.11 Maan onderOO.OO Waterstand Umuiden Katwijk Hoog 08.25 20.50 07.58 20.23 Laag 04.26 16.47 04.07 16.28 Helsinki onbewolkt Innsbruck sneeuw Istanbul licht bew Klagenfurt regen Kopenhagen onbewolkt LasPalmas half bew LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) 24 17 1.0 15 10 0.0 9 0 6.0 bewolkt onweer V warmtefront regen opklaringen sneeuw hagel V koufront lagedruk mist zonnig 19 windrichting temperatuur ft hogedruk luchtdruk in -1°0°- hect0 pasca| Stockholm licht bew Los Angeles zwaar bew enkele buien. Dinsdag in het noorden overwegend droog en in het zuiden lokaal veel neerslag. Maxima uiteenlopend van om streeks 10 graden in het noorden tot iets meer dan 20 in het zui den. Corsica en Sardinië: Onbestendig met veel wolken, plaatselijk veel regen en tijdelijk veel wind. Maxima rond 17 gra den. Malta: Zonnige perioden en vooral dins dag kans op een bui. Middag- temperatuur ongeveer 22 gra den. Griekenland en Kreta: Op de eilanden in het zuiden en oosten overwegend droog en zon nige perioden. Elders meest be wolkt en buiig, vooral in het noorden plaatselijk veel neer slag. Een stevig aanwakkerende zuidenwind met in zuiden maxi ma lokaal oplopend tot 25 gra den op dinsdag, in het noorden rond 15 graden. Turkije en Cyprus: Wisselend bewolkt en enkele buien, mogelijk ook onweer en in het noorden hier en daar veel neerslag. Maxima uiteenlopend van ongeveer 10 graden aan de Zwarte Zee tot dik 20 graden langs de Turkse zuidkust en op Cyprus. Duitsland: Lokaal mist. Verder afwisselend zon en wolkenvelden en op de meeste plaatsen droog. Maxima tussen 0 en 5 graden. 1 -2 4.0 8 2 7.0 2 1 2.0 33 25 0.0 27 21 0.0 18 12 28.0 31 19 0.0 18 14 0.0 19 11 00 16 8 0.0 25 14 0.0 Zwitserland: Wolkenvelden, ook soms zon en op de meeste plaatsen droog. Middagtemperatuur uiteenlo pend van rond het vriespunt in het noorden tot 10 graden lokaal in het zuiden. Oostenrijk: Maandag eerst nog hier en daar wat regen of sneeuw. Verder droog en afwisselend zon en wol ken. Maandag maxima ongeveer 4 graden, dinsdag iets lager. KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-5128 030 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) redactie A. Maandag, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden TELEFA Advertenties: 071- 532 Familieberichten: 023- 5320 216 Redactie: 071-5321 92 Hoofdredactie: 071-5 ADVERTEN Maandag t/m vrijdag v; 071- 5356 230 RUBRIEKSADVE Maandag t/m vrijdag vanB^ 071- 5143 545 ABONNEME bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro.' per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een macht het automatisch afschrijver» geld, ontvang VERZENDING Pi Voor abonnementen die perf worden verzonden geldt een n per verschijr LEIDSCH DAGBLAD 0P( Voor mensen die moeilijkli hebben of blind zijn (of eer leeshandicap hebben), is ee van het regionale nieuwsu Dagblad op geluidscassette informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken l Z I K N H U I ongevallendienst Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezo feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendiens inlichtingen bezoekuren ziekenhuizen Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 10