Indonesische troepen weg uit Atjeh Japan viert jubileum keizer met duizenden lampionnen Israëliërs krijgen censuurfoto toch te zien Bewuste 'sabotage' tegen minister Europa krijgt dolk in plaats van zwaard Buitenland Excuus Haider voor lof richting Derde Rijk 1 president Tudjman Lijkt nabij In Kroatië is gisteravond officieel melding gemaakt van jtige verslechtering van de gezondheidstoestand van nt Tudjman. Volgens een van de behandelende artsen i nu ervan afhangen hoe de inwendige bloedingen zich ende een twee dagen ontwikkelen. De 'officiële' zender leuijjKroatische staatsradio heeft zijn programmering aange- zendt alleen nog maar klassieke muziek uit. "jitenegro los van Joegoslavië' o. President Djukanovic van Montenegro heeft gisteren .dat de republiek zich zal afscheiden van Joegoslavië als hf atuur' van de Joegoslavische president Milosevic stand- )it ondanks de dreiging van een nieuwe Balkanoorlog, pdent zei dat het Westen eist dat Montenegro in de Joe- :he federatie blijft, onder meer om invloed uit te oefe- Servië. m i humanitaire missie Tsjetsjenië er .rozny Rusland is alsnog bereid een humanitaire missie iten tot de opstandige republiek Tsjetsjenië. Dat ver- de hoge EU-vertegenwoordiger voor buitenlands beleid, gisteren in Berlijn. Moskou was hier tot dusverre fel te lt gaat om een missie van de Organisatie voor Veiligheid enwerking in Europa (OVSE). De plotselinge toezegging skou komt een week voor de top van de OVSE in Istan- araan ook Rusland deelneemt. De Russische troepen listeren hun militaire acties voort en namen na lange ge- Goedermes in, de tweede stad van Tsjetsjenië. P sberg breekt met maïstraditie 3e|GENCarlsberg breekt met zijn traditie om bier te brou- 135 procent maïs. De Deense brouwer wil zo vermijden ttisch gemodificeerd voedsel in de biertjes wordt ver- In december komt in Denemarken het eerste maïsvrije de markt, aldus Carlsberg gisteren. Het gaat om Tuborg Maïs is goedkoper dan de basisgrondstof gerstemout. ■trg zegt tot nu toe geen genetisch gemanipuleerde maïs en gebruikt. Heineken als tweede brouwer in de wereld 9 i een reactie in Nederland, Frankrijk en de VS geen maïs dstof te gebruiken, wel in een aantal goedkopere lokale in Afrika. en (13) rijdt vijftien mensen dood la-stad Bij een ongeluk met een vrachtwagen die door vJjjarige jongen werd bestuurd, zijn in Guatemala zeker nensen om het leven gekomen; vier anderen worden nist. De vrachtwagen transporteerde landarbeiders die werk op een koffieplantage terugkeerden naar huis. De Ét kind bestuurde vrachtwagen viel in een vijftig meter ijn. Volgens overlevenden had het voertuig mogelijk k( ïen met de remmen. at -pt Everest blijkt twee meter hoger dn» De hoogste berg van de wereld, de Mount Everest, gieter hoger dan wetenschapper tot dusver dachten. B ep Amerikaanse bergbeklimmers, uitgerust met zeer ge- irde meetapparatuur, heeft vastgesteld dat de top pre- iO meter boven de zeespiegel uittorent, twee meter ho- d7! Indiase geologen 45 jaar geleden berekenden. De pres- 1/18 National Geographic Society heeft gisteren gezegd dat 0 wereldberoemde geografische kaarten zal aanpassen. ntal cycloon India bijna 9.400 L! Het officiële dodental van de cycloon die bijna twee eleden het oosten van India trof, is tot 9.392 gestegen, ft een medewerker van de hulpdiensten gezegd. De ilachtoffers zijn geregistreerd in het district Ja- pur ten oosten van Bhubaneshwar. Miljoenen mensen oos geworden. 01in geeft ambitie presidentschap toe De Russische premier Poetin heeft gisteren bevestigd olgend jaar zal meedingen naar het presidentschap. Po- echter dat hij voorlopig nog niet aan een verkiezings- le zal beginnen. President Jeltsin heeft Poetin, toen hij lugustus benoemde, gepresenteerd als zijn opvolger, b leaamde dat hij ambities in die richting had, maar deed lgens het zwijgen toe. tse bankdirecteur doodgeschoten De directeur van het Berlijnse filiaal van de grootste ;j( in Turkije is gisteren doodgeschoten. De man werd dood offen vlakbij een zij-ingang van zijn bank, aldus de poli- de Duitse hoofdstad. Over een mogelijk motief van de nde dader is niets bekend. De bank Ziraat Bankasi is gendom en financiert vooral de landbouwsector. ndag weer gesprekken Ulster De onderhandelingen over het vredesproces in Noord- zijn verdaagd tot maandag. De Amerikaanse oud-sena- hell, die de onderhandelingen leidt, heeft dit gisteren Zoals gisteren gemeld verwierpen parlementsleden Jlster Unionistische Partij (UUP) donderdag een com- voorstel om het vredesproces te redden met een naar minieme meerderheid. Verwacht wordt dat dit week- druk op de tegenstanders binnen de UUP wordt opge- m alsnog met het voorstel in te stemmen. er Siciliaanse maffia gearresteerd Li De Schorpioenen, de nieuwe Zuid-Afrikaanse politie el, hebben de vroegere Siciliaanse bankier Vito Palazzolo ouden. Volgens de Verenigde Staten behoort Palazzolo even belangrijkste leiders van de georganiseerde mis- i Sicilië. Palazzolo vroeg al in 1994 de Zuid-Afrikaanse liteit aan en woont onder de naam Robert von Palace enko in Kaapstad. Volgens de media in het land bezit hij huizen en bedrijven in Zuid-Afrika. De Siciliaanse ban- am eind jaren tachtig met een vals paspoort Zuid-Afrika Interpol zat hem toen al op de hielen. Zuid-Afrika heeft tot dusverre niet aan Italië willen uitleveren. TOKYO HESTER VAN NUNEN CORRESPONDENT De Japanse keizer Akihito zit tien jaar op de troon. Dat vier den gisteren ruim 25.000 Japan ners in de tuinen van het kei zerlijke paleis. De anders zo verlaten parken rondom de wo ning van de keizer in het cen trum van de hoofdstad Tokyo vormden het toneel van een bonte verzameling Japanners. Uitgedost in regionale kleder dracht trokken zij zingend en dansend in optocht aan het pu bliek voorbij. De deelnemers vertegenwoordigden 42 van de 47 prefecturen van het land die de keizer in de afgelopen tien jaar heeft bezocht. Met het vallen van de avond gingen de kaarsjes in tiendui zenden lampionnen aan en be gon op het plein voor het paleis de officiële plechtigheid. Onder de genodigden waren ook slachtoffers van natuurrampen. In 1995 bezocht de keizer na de aardbeving in de stad Kobe sa men met zijn vrouw het getrof fen gebied, hetgeen op de Ja panners veel indruk heeft ge maakt. Vanaf een brug over de paleisgracht dankte Akihito het volk voor de steun in de afgelo pen jaren. Ter afsluiting zongen de aan wezigen het volkslied, het zoge naamde 'Kimigayo', gevolgd door driemaal 'banzai'. Dit leid de op verschillende plaatsen in het land tot demonstraties. In Japan is het nationale lied een gevoelig onderwerp vanwege de associatie met het Japanse im perialisme in de Tweede We reldoorlog. En hoewel 'banzai' tegenwoordig een algemene heilwens is, wierpen de Japanse soldaten zich in de oorlog met deze kreet in naam van de kei zer in de strijd. Na het overlijden van zijn va der Hirohito in januari 1989, werd Akihito de eerste keizer die de troon besteeg onder de nieuwe, democratische grond wet. Die werd in 1947 inge voerd en maakte een einde aan de goddelijke status van de kei zer. Zijn taken beperken zich sindsdien tot ceremoniële op tredens die de goedkeuring van het kabinet moeten hebben. De 66-jarige Akihito staat dichter bij het volk dan zijn voorgangers. Hij is de 125ste keizer, maar de eerste die een 'd* De 66-jarige keizer Akihito is de 125ste keizer van Japan, maar de eer ste die een vrouw trouwde die niet van adel is. Op de foto de keizer en zijn vrouw met de traditionele lampion. foto »ap» itsuo inouye vrouw trouwde die niet van adellijke afkomst is. In plaats van de zorg voor de kinderen over te dragen aan de hofhou- De gewraakte foto van de twee veiligheidsmensen en de gevangen genomen Palestijnse kaper mag nu in Israël worden gepubliceerd zonder dat de hoofden van de agenten onherkenbaar hoeven te worden gemaakt. foto ap nati harnik JERUZALEM AP De foto dateert van 13 april 1984 en is be rucht. Duidelijk is te zien dat twee agenten van de Israëlische veiligheidsdienst een Pa lestijnse kaper wegleiden. Hij is één van de vier Palestijnen die zich meester hadden gemaakt van een Israëlische bus. Dat is pi kant omdat de Israëlische regering steeds heeft gezegd dat alle vier waren omgeko men bij de bestorming van de bus. De foto, die de tot dan toe vrijwel onaan tastbare Shin Bet lelijk blameerde en leidde tot het ontslag van een aantal topagenten, was gisteren in Israël voor het eerst voor ie dereen te zien, compleet met de gezichten van de agenten. Een van de twee steekt dreigend zijn vinger uit naar de fotograaf, Alex Levac. Toen Levac de foto publiceerde in het inmiddels niet meer bestaande dag blad Hadashot legde de censor de krant en kele dagen een verschijningsverbod op. Maar het schandaal breidde zich uit en de autoriteiten zagen zich genoodzaakt de fo to alsnog vrij te geven, zij het met de ge zichten van de Shin-Betagenten 'S' en 'R' onherkenbaar gemaakt. Nadat het dagblad Yediot Ahronot de foto kortgeleden per on geluk in originele staat had afgedrukt be sloot de rechter dat het verbod moest wor den opgeheven. Gisteren bracht de krant de foto nogmaals, maar nu groot. In het be geleidende artikel vertelt 'S' dat hij de flits zag toen Levac de foto nam. „Ik schold hem uit en schreeuwde: Waarom neem je een foto van ons", zei hij. „Ik stuurde met een iemand om hem de film af te pakken, maar hij gaf een andere film en hield die met de foto." Toen de agenten door de foto voor leugenaar waren gezet wentelden zij aanvankelijk de verantwoordelijkheid af op Yitzhak Mordechai, toen hoofd van de pa ratroepen en nu minister in het kabinet van premier Barak. Mordechai werd echter van blaam gezuiverd en de agenten werden veroordeeld voor moord op de Palestijn en pogingen die te verdoezelen. Eén van de veroordeelde agenten, Yossi Ginossar, is nu een naaste medewerker van Barak. Maar toen hij in het verleden eens werd voorge dragen voor een hoge post in de regering werd daar met verwijzing naar het schan daal bezwaar tegen gemaakt en moest hij terugtreden. Belgische premier Verhofstadt boos op Vlaams dagblad BRUSSEL PAUL KOOPMAN De Belgische minister van fi nanciën D. Reynders is bewust met valse documenten in op spraak gebracht om een onder zoek naar belastingfraude door tienduizenden burgers te sabo teren. Dat zei de Belgische eer ste minister G. Verhofstadt gis teren. Verhofstadt reageerde op een verhaal in de Vlaamse krant De Morgen, dat de minister van financiën ruim tien miljoen gulden aan zwart geld heeft weggezet op een nummerreke ning in Luxemburg. De Belgi sche premier noemde het 'schandalig' dat de krant zich voor het karretje van 'duistere krachten' heeft laten spannen. 'De Morgen' opende gister ochtend de voorpagina met het nieuws dat Reynders twee reke ningen zou hebben in Luxem burg: een normale rekening bij de bank KB Lux, waarop ruim dertien miljoen frank (ruim 710.000 gulden) staat en een nummerrekening met een sal do van liefst ruim 191 miljoen frank (ruim tien miljoen gul den). De krant drukte docu menten af van een 'betrouwba re bron'. Volgens de Brusselse onderzoeksrechter Leys berust de aanval op de integriteit van de minister van financiën op een duidelijke vervalsing. De codering zou niet kloppen en het woord 'personne' zou ver keerd gespeld zijn. Kort na zijn aantreden heeft minister Reyn ders de belastingdienst alle Bel gische cliënten van de Krediet bank Luxemburg laten aan schrijven met een verzoek om uitleg over hun rekeningen. De Belgische overheid had klan tengegevens gekregen van ex- medewerkers van de bank. Met driehonderd houders van num merrekeningen heeft de fiscus inmiddels een schikking getrof fen. ding van het paleis zoals ge bruikelijk was, heeft het keizer lijk paar zijn dochter en twee zonen zelf opgevoed. Alle inzittenden VN-vliegtuig omgekomen PRISTINA HARALD DOORNBOS CORRESPONDENT Op twintig kilometer ten noor den van de Kosovaarse hoofd stad Pristina is gistermiddag een vliegtuigje van de Verenig de Naties neergestort. Het is neergekomen in een gebied vol landmijnen. Reddingswerk werd daardoor bemoeilijkt. Er werd gisteravond van uit gegaan dat niemand het onge luk heeft overleefd. Volgens sommige bronnen waren er 24 inzittenden, volgens andere 28. Het vliegtuig, een ATR-42, was gehuurd door het WFP, het Wereldvoedselprogramma van de Verenigde Naties. Het toestel maakte vrijwel dagelijks een vlucht van Rome naar Pristina en keerde dan via de Albanese hoofdstad Tirana terug naar Rome. Separatisten hijsen hun vlag in Irian Jaya Het Indonesische leger heeft gisteren een begin gemaakt met het terugtrekken van zijn elitetroepen uit Atjeh, de noordelijke provincie van Sumatra waar de roep om af scheiding het luidst klinkt. De regering wil zo de span ning verminderen en het separatisme de wind uit de zei len nemen. JAKARTA THEO HAERKENS CORRESPONDENT Terwijl dat gebeurde ging in Iri an Jaya in het oosten van het land de vlag van de onafhanke lijkheidsbeweging juist in top. Vijfduizend mensen kwamen er bijeen om te demonstreren voor zelfstandigheid. De inwoners van Irian Jaya willen op 1 december massaal de verboden vlag van de af scheidingsbeweging hijsen. Het is dan dertig jaar geleden dat zij bij Indonesië werden gevoegd. In Atjeh en Irian Jaya hebben elitetroepen een geschiedenis van terreur. De nieuwe presi dent Wahid heeft Atjeh serieus onderzoek toegezegd naar de schending van de mensenrech ten, verregaande autonomie beloofd en een fors aandeel in de natuurlijke rijkdommen. Wahid hoopt zo de militante af scheidingsbewegingen onscha delijk te maken. Begin deze week demonstreerden bijna een miljoen Atjeh'ers voor een referendum en voor zelfstan digheid. Ze willen in navolging van Oost-Timor een volksraad- pleging. Wahid zei eerder dat een re ferendum in principe mogelijk is. Voorzitter Amien Rais van het Volkscongres, het hoogste staatsorgaan, is op bezoek in Atjeh en verklaarde gisteren eveneens dat een referendum kan worden gehouden, „maar niet overhaast". Velen zijn ervan overtuigd dat een referendum op dit moment zal leiden tot afscheiding van Atjeh. Dat zal het einde beteke nen van Indonesië omdat ook andere regio's, zoals Irian Jaya en Riau, genoeg hebben van de directieven uit de hoofdstad, de terreur van het leger en het wegslepen van natuurlijke rijk dommen. WENEN DPA-AFP schuldigingen snijden volgens Haider geen hout. „Ik ben een enthousiaste Oostenrijkse de mocraat die geen bruine scha duw kan en zal accepteren." Hij zei 'geen zweem van sym pathie' te hebben voor onde mocratische en racistische ideeën. Talrijke organisaties voor de mensenrechten en religieuze groepen hadden de Oostenrij kers opgeroepen gisteren de straat op te gaan om tegen Hai der te demonstreren. Het motto van de betoging was 'Geen coa litie met het racisme'. De FPÖ van Haider werd bij de verkiezingen van 3 oktober de tweede partij, achter de soci aal-democratische SPÖ, maar net voor de conservatieve ÖVP. De onderhandelingen over een nieuwe regeringscoalitie zijn nog aan de gang. De Oostenrijkse extreemrechtse oppositieleider J. Haider heeft voor het eerst publiekelijk zijn verontschuldigingen aangebo den voor zijn lovende uitspra ken over nazi's. „Ik heb spijt van een aantal uitspraken die gevoelloos waren en verkeerd begrepen konden worden", zei hij in Wenen, waar gisteren 15.000 mensen demonstreer den. Haider prees in het verleden het 'goede werkgelegenheids beleid van het Derde Rijk'. Dit kostte hem in 1991 het gouver neurschap van de provincie Ka- rinthië. Ook omschreef de poli ticus SS-leden als 'fatsoenlijke mensen'. Critici betichtten de Oosten rijker op basis van deze uitspra ken van fascisme. Deze be- Met de slimme, gratis software "Internet KostenBeheersing" Daarmee geeft u iedere gebruiker een limiet om te internetten. Limiet bereikt? Verbinding verbroken! Zo houdt u de Internet-kosten van iedereen thuis simpel onder controle. U kunt het gratis programma snel en simpel downloaden van Internet: Surf naar www.kpn-telecom.nl BRUSSEL PAUL KOOPMAN NIEUWSANALYSE Voor het eerst sedert de oprichting van de Europese Unie zullen aanstaande maandag de ministers van buitenlandse zaken in Brussel in een formele vergade ring aan één tafel zitten met hun colle ga's van defensie. Ook secretaris-gene raal Solana, ex-Navo baas en nu hoge vertegenwoordiger voor het buiten lands- en veiligheidsbeleid van de Unie, is erbij. De symbolische waarde is groot. Europa wil nu naast een markt en een munt ook een militair beleid in de stei gers zetten. De ministers zullen, in Brussels jargon, de 'Europese Veiligheids- en Defensie Identiteit' (EVDI) lanceren. Een nieuwe uitvinding is dat overigens niet. Al in 1950 kwam Churchill met het idee van een Europees leger onder een Europese minister van defensie. Twee jaar later was er het initiatief tot een Europese De fensie Gemeenschap. Maar beide pogin gen strandden op politieke onwil. De collectieve verdediging bleef uitbe steed aan de NAVO. De later toegetre den neutrale lidstaten Finland, Ierland, Oostenrijk en Zweden verzetten zich vervolgens om principiële redenen te gen een Unie die zelf een schild en zwaard ter hand zou nemen. Inmiddels liggen de kaarten anders. Maandag stemmen ook de neutrale lid staten ermee in dat Solana een tweede pet op krijgt, die van secretaris-generaal van de West Europese Unie (WEU), de embryonale Europese defensieorganisa tie waarvan Finland, Ierland, Oostenrijk en Zweden geen lid zijn. Hoewel de WEU in militaire zin nog wei nig voorstelt, mag het besluit tot deze 'dubbelfunctie' toch een doorbraak he ten. Het maakt immers de weg vrij voor de overheveling van een aantal WEU-or- ganen naar de Europese Unie, zoals het militair comité van de WEU en de mili taire staf. Krachtens eerdere afspraken mag de WEU bij het uitvoeren van vre desoperaties gebruik maken van Euro pese NAVO-middelen. Via deze omweg krijgt Europa dan wel geen zwaard, maar op zijn minst toch een dolk in handen. Sceptici stellen dat dit alles nog niets te betekenen heeft, zolang Europa niet over de politieke wil beschikt om gezamenlijk ten strijde te trekken, noch de benodigde middelen heeft om een operatie die verder gaat dan regionale wijkpatrouille tot een goed einde te brengen. De laatste 'Europese' oorlogen in Bosnië en Kosovo legden de vinger wat dit betreft op de zere plek. In Bosnië was Europa politiek verdeeld, in Kosovo trad de EU diplomatiek eens gezinder op, maar stuitte militair op grenzen. Bijna driekwart van de ingezet te luchtmacht was Amerikaans, ook voor militaire inlichtingen waren de Europe se lidstaten grotendeels op het Pentagon aangewezen. Op beide punten - politie ke wil en de militaire middelen - is ech ter vooruitgang te melden. Om met het eerste te beginnen: premier Blair heeft de Britse blokkade tegen een Europese defensiepolitiek opgeheven en decem ber 1998 samen met de Franse president Chirac in St Malo opgeroepen tot meer voortvarendheid. Duitsland ziet in zijn bezwaarde oorlogsverleden geen reden meer om af te zien van militair optreden buiten de eigen grenzen. Voor de militaire middelen wil de Euro pese Unie leentjebuur spelen bij de NAVO. Met gebruikmaking van NAVO- infrastructuur zou de Unie ooit opera ties zoals in Kosovo moeten kunnen uit voeren zonder dat de VS of Canada daar actief bij betrokken zijn, is het streven. Maar er moeten nog heel wat legerlaar- zen gepoetst en geveterd worden, voor dat Europa zover is dat het werkelijk overtuigend kan marcheren. De nieuwe NAVO-baas Robertson wees er onlangs fijntjes op dat maar een fractie van de Europese soldaten buiten het eigen land inzetbaar is. De defensiebudgetten wor den bovendien nog steeds jaarlijks ge kort. Technologisch groeit de achter stand op de VS. En de Europese defen sie-industrie is vergeleken met de Ame rikaanse concurrentie hopeloos ver brokkeld.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 7