Walesa en Mazowiecki, twee verbitterde revolutionairen TT ZATERDAG 13 NOVEMBER 1999 'De rabbijn en de bisschop, ieder hoedt zijn kudde' et contrast kan niet groter zijn. I In zijn fraaie mahoniehouten -M. bibliotheek zit de kleine, 'ge zette Walesa heen en weer te wippen op zijn stoel, druk gebarend en pratend in sneltrein vaart. Enkele straten verderop, in een rom melig kantoortje, leunt de bedachtzaam for mulerende, immer vermoeid ogende Mazo wiecki achterover in zijn fauteuil. Beiden kij ken terug op het magische jaar 1989, toen Oost-Europa het communisme afschudde. Beiden speelden een hoofdrol in de over gang van hum land naar democratie en markteconomie. En allebei zijn ze verbitterd: Mazowiecki, die door Walesa werd voorge dragen als premier maar die .zijn regering door dezelfde Walesa een jaar later zag on dermijnd: Walesa die in 1990 president werd, maar al zijn vrienden van Solidariteit van zich had vervreemd en in de verkiezingen van 1995 werd verslagen door de ex-commu nist Kwasniewski. Het 'Lech Walesa Instituut' is een denktank van de ex-president naar Ameri kaans voorbeeld en is verscholen in een ap partementencomplex, schuin boven de Bur ger King in Warschau. Lech Walesa is de bur gerkoning, een eenvoudige elektricien op de Leninwerf in Gdansk die door zijn boe- renslimheid van stakingsleider promoveerde tot president. Stipt op tijd raast hij de bibliotheek van zijn instituut binnen, drukt zijn gasten snel de hand: ,,Dzien dobry, goedendag. Brandt u maar los.",De boekenkasten zijn hoofdzake lijk gevuld met rijen exemplaren van zijn au tobiografie De weg van de hoop en naslag werken. Aan een lege wand prijkt een groot schilderij van een nog fitte paus Johannes Paulus II. Op zijn revers draagt de doorde semde katholiek Walesa nog altijd het icoon tje van de Zwarte Madonna, de schutspatro nes van Polen. Maar het Solidariteitspeldje is verdwenen. Zijn zelfverzekerdheid is dat niet. Volgend jaar wil hij weer meedoen aan de presidents verkiezingen, om het werk af te maken dat hij in 1990 is begonnen. Hij heeft het vaak over zichzelf in de derde persoon, zakt tij dens het spreken wat onderuit in zijn stoel tot zijn hoofd nog maar net boven tafel uit komt, om dan plotseling weer op te veren met een geprikkeld antwoord of een grapje. Over zijn leeftijd (56), met een ondeugend 'lachje naar vrouwelijk gezelsthhp: „Het ehi- ge pleziertje dat ik nog heb, is het scheren van mijn baard." De grote snor is allang grijs en minder indrukwekkend dan vroeger, ei genlijk net als zijn drager. Maar Walesa's rol als de man die het Pool se communisme op vreedzame wijze ten val bracht en daarmee de weg baande voor de overige Oost-Eüropese omwentelingen, blijft De val van de Muur werd ingeluid in Polen. Daar leidde Lech Walesa de massabeweging Solidariteit die begin 1989 met de communisten onderhandelde. Het resultaat: halfvrije verkiezingen die leidden tot een regering van Solidariteit. Tadeusz Mazowiecki werd de eerste niet-communistische premier in Oost-Europa sinds 1948. Het Poolse voorbeeld inspireerde de andere Oost- Europese omwentelingen. Maar de revolutie zou haar eigen kinderen opeten. De hervormingen gingen president Walesa niet snel genoegen hij blies Mazowiecki's regering op. Daarop stelde Mazowiecki zich - kansloos - kandidaat tegen Walesa in de presidentsverkiezingen. De hoofdrolspelers van toen blikken terug. fier overeind. Hijzelf zal de laatste zijn om daar bescheiden over te doen. „De val van de Muur geldt misschien als belangrijkste historische feit van 1989", geeft hij toe in een bijna achteloze analyse, „maar er waren drie eerdere historische ijiomenten die die ge beurtenis mogelijk maakten. Ten eerste kre gen we een Poolse paus, ten tweede ont stond er in Gdansk een beweging van tien miljoen mensen en ten slotte haalde Boris Jeltsin Rusland uit de Sovjet-Unie. De latere ontwikkelingen volgden uit deze drie ge beurtenissen." Huist Walesa boven een Amerikaanse ham burgergigant, Tadeusz Mazowiecki zetelt heel toepasselijk recht tegenover het gebouw van de delegatie van de Europese Commis sie. De oud-premier en voormalig VN-rap- porteur voor ex-Joegoslavië is tegenwoordig voorzitter van de parlementaire commissie voor Europese integratie. Boven het balkon, goed zichtbaar voor de Brusselse afvaardi ging aan de overkant van de straat, hangt een spandoek met een citaat van de paus: 'De integratie van Polen in de Europese Unie wordt gesteund door de Heilige Stoel.' Ma zowiecki's wortels liggen niet voor niets in de Clubs van Katholieke Intellectuelen, een ver zameling van kerkelijk-dissidente groepjes uit de communistische tijd. In het kleine kamertje waar hij kantoor houdt, steekt de 70-jarige. Mazowiecki zijn zoveelste sigaret op. Hij deelt de analyse van Walesa pver de periode dat zij nog gezamen lijk optrokken: „De gebeurtenissen in Polen waren zeer belangrijk voor Oost-Europa. Wij waren de eersten in 1989. Met de vorming van onze regering moesten we er rekening mee houden dat we voorlopig de enigen zouden blijven. We konden de snelle veran deringen bij onze buren niet voorzien." Zo ontstond de constructie met generaal Jaruzelski als president en nog twee gene raals in een regering die onder leiding stond van Solidariteit. Intussen viel de Muur in Duitsland, traden de verstarde communisti sche leiders in Hongarije, Tsjechoslowakije en Bulgarije onder druk van massademon straties terug, en verjoegen de Roemenen zelf hun gehate dictator. De executie van Ni- colae en Elena Ceausescu óp Eerste Kerstdag vormde het sluitstuk van de enige bloedige omwenteling in de Oost-Europese reeks. 'Oorlog' Terwijl Mazowiecki's minister van financiën Leszek Balcerowicz zijn roemruchte 'shock therapie' was gestart die Polen in hoog tem po een markteconomie moest bréngen, zat Walesé zich te verbijten in Gdansk. De mart die alles in gang had gezet, voelde zich bui tenspel staan. Hij gooide de knuppel in het hoenderhok: de heivormingen moesten wor den 'versneld' en daarvoor was binnen Soli dariteit een 'oorlog aan de top' nodig, zo liet hij weten. Nu zegt hij over zijn aanval op de regering- Mazowiecki: „HeLging om de hervormingen in algemene zin. Jaruzelski, de man die de staat van beleg in 1981 had afgekondigd, was nog president; de politie stond onder leiding van generaal Kiszczak, de man die de staat van beleg had ingevoerd, en minister van de fensie was generaal Siwicki, die de staat van beleg had uitgevoerd. Dus hoelang kon je wachten? Elke revolutie heeft zijn contrare volutie. Kijk maar naar de augustuscoup in Moskou in 1991. Maar als de generaals hier nog drie maanden langer hadden gezeten, wras verandering niet meer mogelijk geweest. Sommigen zagen het alleen maar als een po ging van Walesa om president te worden. Maar juist als president kon ik de hervormin gen veiligstellen." Walesa's 'oorlog aan de top' betekende echter ook dat Solidariteit uiteenviel en ver zwakte. Bevoordeelde dat niet de ex-com- munisten, die in 1993 de verkiezingen won nen en terugkeerden in de regering? „Dat ziet u helemaal verkeerd", reageert Walesa. „Want wat was de eerste taak van Solidari teit? Het wegvagen van het communistische systeem en het vestigen van de democratie! In de strijd tegen het communisme trokken we samen op. Maar na de overwinning moest er een meerpartijensysteem komen. We konden niet het ene partijmonopolie ver vangen door het andere. Het is als met de rabbijn en de bisschop. Ze vechten samen tegen de vijand, maar in vredestijd hoedt ie der zijn eigen kudde. Ik gebruikte dit mo ment om pluralisme te vestigen." Dodelijk Maar Mazowiecki begrijpt Walesa's beweeg redenen nog steeds niet. „We zijn in 1989 grote hervormingen begonnen. Die gingen snel genoeg en hadden brede maatschappe lijke ondersteuning nodig, geen strijd. Ik was het niet eenS met Walesa's 'oorlog aan de top'; dat was dodelijk voor Solidariteit. Er kan geen oorlog van boven zijn die niet naar beneden komt." Het argument van pluralis me snijdt volgens hem geen hout. „Solidari teit had als grote beweging al verschillende stromingen. Van deze grote rivier zouden kleinere rivieren ontspringen. Maar niet op deze wijze." Ook Mazowiecki trad naar voren als presi dentskandidaat. Hij werd in de eerste ronde verpletterend verslagen door Walesa en de Amerikaans-Poolse charlatan Stan Tyminski. „Ik heb me altijd afgevraagd of het de goede beslissing was", mijmert hij. „Ik wilde het niet, maar Walesé was toen zo uitgesproken in zijn houding. Hij trok mijn regering in twijfel en ik wilde die beschermen. Natuur lijk kan men zeggen dat daardoor Solidariteit verder verdeeld raakte, maar die verdeeld heid was toen al een feit." Walesa en Mazowiecki zien beiden achteraf gemiste kansen in de beginperiode van de Poolse overgang. Walesa reisde kort na de val van de Muur in november '89 naar Was hington en pleitte in het Amerikaanse Con gres voor financiële en economische steun aan Oost-Europa. „Ik was ontevreden over de Verenigde Staten", zegt hij nu. „Het Wes ten was niet voorbereid op de veranderingen en zag niet dat een Marshallplan net zo hard nodig was na de Koude Oorlog als na de Tweede Wereldoorlog. Toen hadden Duits land en Japan nog een werkbaar systeem, maar waren hun steden verwoest. Bij ons stonden de steden overeind, maar was het systeem failliet. En net in die tijd wisselde het presidentschap in de VS. Clinton legde meer dan Bush dé nadruk op binnenlandse politiek, de 'zorg voor Amerika'. Er kwam geen tweede Marshallplan." Terwijl hij langzaam onderuit zakt in zijn stoel, ratelt Walesa verder: „Zonder Ameri kaanse steun kan er nu eenmaal geen grote inspanning gebeuren. Natuurlijk, er kwamen individuele zakenlieden, maar zij dienden al leen hun eigen portemonnee, niet het alge meen belang. En het tempo van aanpassing en verandering in de wetgeving is te laag." Mazowiecki heeft slechts van één ding spijt: „Ik heb niet voorzien dat de ontwikke ling naar verschillende politieke partijen zo snel zou gaan en zo ingewikkeld zou wor den. Ik had gedacht dat Solidariteit nog wat langer bijeen zou blijven. Maar ik kon er niet veel aan doen. In elk geval was de basiskoers van ons beleid goed uitgezet. Het bewijs daarvoor is dat alle volgende regeringen zich weliswaar hebben afgezet tegen hun voor gangers, maar bleven vasthouden aan de in geslagen koers." Comeback Anders dan Mazowiecki koestert de jongere Walesa nog duidelijk de ambitie om op nieuw het heft in handen te nemen. „Mijn idee van het presidentschap was voor twee termijnen. De eerste termijn was voor inter nationale zaken; ik joeg het Sovjetleger weg en delgde de Poolse schulden, die dingen re gelde ik. De tweede termijn was bedoeld voor eigen land. Hier kwam ik tijd tekort en ontmoette ik verzet van mijn collega's." Er kwam geen tweede termijn. Walesa werd mét krap drie procent stemmenverschil verslagen door de ex-communist Kwasniew ski, die nu onbetwist leidt in de peilingen. Walesa's populariteit daarentegen beweegt zich rond het nulpunt. Hij haalt zijn schou ders er over op: „Elke revolutie krijgt vroeger of later de massa's tegen zich. Dat gebeurde ook in mijn revolutie. Maar dat is democra tie; mijn verlies was mijn grootste succes." ERIK VAN SCHAIK Lech Walesa (links) leidde de massabeweging Solidariteit in Polen, Tadeusz Mazowiecki was de eerste niet-communistische premier in Oost-Europa sinds 1948. Achteraf zien ze allebei de gemiste kansen in de beginperiode van de Poolse overgang. hofst-e foto cpd marco

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 47