'Geen spijt, alsjeblieft geen spijt' yjj ZATERDAG 13 NOVEMBER 1999 Patty Brard is de narigheid voorbij Met een nieuwe man, een nieuw huis en een nieuwe reeks tv- programma's hoopt Patty Brard (44) de ellende van vele jaren achter zich te laten. „Ik moest helemaal opnieuw beginnen: als veertiger, als vrouw èn met een schuld van 2,7 miljoen gidden. Nou, dan heb je een achterstand hoor." eeft niemand die meneer Rex Gildo verteld dat je in je leven -JL aflL ook nog kunt gaan timmeren? Of een boek lezen. Of in de gezondheidszorg wer ken. Mijn God zeg, wat is dat? Je verkoopt geen platen meer en dan ga je aan de drank en spring je van je balkonnetje. Met je geföhnde haar. Zo wil je toch niet oud worden?! Ik had ook zelf moord kunnen plegen, o jee, aanleiding genoeg. Dan ben je klaar, en dan? Misschien ben ik er te laf voor, dat kan, maar ik denk dat ik er gewoon te trots voor ben. En misschien ook wel te intelli gent. Het gaat maar om geld, ik heb geen kanker. Ik wil mijn programma niet als therapie gebrui ken, maar voor de eerste aflevering van mijn nieuwe reeks 'Extreem' ben ik een aantal dagen in Kosovo geweest bij de Nederlandse militairen. Jongens die om zes uur opstaan om hout te gaan zagen, om de hele dag bezig te zijn voor die men sen daar. Dat is iets doen met je leven. In plaats van met je scootertje een beetje rond te hangen. Kosovo, vier uur vliegen, we gingen er op vakan tie, als je daar om je heen kijkt... je gelooft je ogen niet. Dan spring je toch niet van je balkonnetje omdat je platen niet meer verkopen! Kom op, zeg! Schouders er onder en iets anders gaan doen. Er is meer dan je carrière. Iedereen denkt altijd dat die Patty Brard doodsbang is voor het zwarte gat als ze niet meer op tv is, als ze niet meer be kend is. Dan heb ik een verrassing voor jullie: het lijkt me een hééérlijk gat. Je gaat toch niet op tv alleen voor de kick om op tv te zijn?! Dat is toch zielig. Het is hartstikke leuk om bekend te zijn, om tv-programma's te maken, maar ik kan er zó mde dphöuden. Bekend zijn is gëehlèS>éh3Vefvul- ling. Bekende Nederlanders die ineens gaan schil deren, omdat het een beetje over met ze is...gèt- ver, daar heb ik zo'n hekel aan. Take your loss and continue. De afgelopen vijf jaar had ik liever anders gewild, natuurlijk, maar het is gebeurd. Die Peute was een vreselijke man, hij heeft niet alleen met mijn bankrekening maar ook met mijn hart gefuckt, en dat is onvergeeflijk, maar ik ben er zelf bij ge weest. Het is te makkelijk anderen de schuld te geven van jouw mislukkingen. Ik heb hèm na tuurlijk ook gebruikt, ik wilde ook wat van hèm. Dat houd ik mezelf altijd voor: het is net zo goed mijn eigen schuld geweest. Daardoor kan ik ook zeggen dat het verleden tijd is. Het is gebeurd, ik wil me er niet meer op concentreren. Geen spijt, alsjeblieft geen spijt. Als je dat hebt, raak je alleen maar teleurgesteld, verbitterd. Rex Gildo, een ver bitterde man. die zich alleen maar heeft gecon centreerd op het verleden, op zijn succes. Als dat er dan niet meer is, ja dan heb je niet veel meer om voor te leven. Ik heb een rottijd achter de rug, en nu besef ik eigenlijk pas dat ik was vergeten hoe eenzaam ik was. Het was veel erger dan ik me toen realiseer de. De laatste drie jaar heb ik alleen in dit huis ge zeten, in alle ellende. Bedrogen, belazerd, failliet. Dit huis in Amsterdam was de studio van het pro gramma 'Eigen huis en tuin'. Mocht ik zomaar wonen. Deze week heb ik het gekocht. Het was de meest trotse handtekening die ik in mijn leven heb gezet. Ik kon mijn hand amper stil houden, zat helemaal te trillen. Dat zijn momenten dat je je realiseert dat je er weer bent. Ik heb nu dit pa leisje en geen schuld meer. Wel de hele avond van de kaart geweest. Ie kunt je gevoelens wel wegstoppen, maar ze verdwijnen niet. Al zit het in je tenen, ooit komt het weer naar je hoofd. En dan gooi je alles eruit. Janken, janken. Jongen, ik moest helemaal opnieuw beginnen. Als veertiger, als vrouw èn met een schuld van 2,7 miljoen gulden. Nou. dan heb je een achterstand hoor. Ik heb me de afgelopen vijf jaar rot gewerkt, heb lopen hameren en beuken, heb in mijn leven een tempo aangenomen waar je normaal gespro ken niet gezond bij kan blijven. Ik heb een gratis rechtenstudie gehad door die juridische strijd met Peute. Abraham Moszkowicz zei op het laatst tegen mij: Mevrouw Brard, als u een bureau in mijn kantoor zet, bent u meteen mijn beste assis tent. Maar andere advocaten zeiden steevast: Me vrouw Brard, u wilt ons toch niet laten geloven dat u er zomaar bent ingetuind, daar bent u toch veel te slim voor? Ja, en toch is het zo. Mijn gevoel ging altijd boven mijn verstand, boven mijn intel ligentie. Ik heb altijd een eigen willetje gehad, en dat is nog zwak uitgedrukt. Ik wil onderhand wel eens beginnen met het boek over mijn leven. Deel 1 dan wel hè, en de werktitel daarvan is: Het zal je kind maar wezen. Mijn ouders hebben het met mij niet makkelijk gehad. Een vader die ziet dat je het gymnasium kunt halen, maar er niets tegen kan doen dat ik het niet wil. En een moeder die altijd liep te sloven, zo'n vrouw uit de ren-je-rot- generatie. Ze kookte elke dag speciaal voor mij Hollandse kost. Ik was dan wel een Indisch meis je, geboren op Irian Jaya. maar toch met een Hol landse tik. Eens per maand kwam de boot uit Holland met eten en drinken, en dan zat ik te wachten in mijn kamertje. Op de boot die choco mel en aardappels kwam brengen! Ik heb heel lang geen Indisch eten gelust. Eten is erg belang rijk in de Indische cultuur en de tafel is nooit te klein. Ma, mag ik vijf vriendinnen meenemen voor het eten? Natuurlijk, gezellig. Als ik mijn moeder zie, vraagt ze ook niet hoe het met me gaat, maar of ik al heb gegeten. En mijn dochter zegt als ze hier is: hè, ik heb trek in mamma-eten. Mijn vader is half Frans, half Indisch en mijn moeder half Duits, half Indisch en ze zijn alle twee in Indonesië geboren. Mijn moeder had haar eigen kap- en schoonheidssalon. Dus het was druk, maar ook altijd gezellig. Kijk, deze fo to's, mijn uitzicht, zestien jaar lang. Die baai, die bergen, dat helblauwe water, die witte stranden. En elke dag wakker worden met een zonnetje. De mensen waren erg lief met elkaar, zonder slaafs te zijn. Het was een warm en spiritueel leven. Ik ben niet dom, maar als iemand vroeger me bij mijn hart pakte, dan was ik vertrokken. Ik was heel impulsief. Ik kon me ergens 'in the blind' in storten, echt bhaaam d'r in. Altijd ervan overtuigd dat het wel goed zou komen. De beloning voor al le narigheid die dat heeft opgeleverd, is dat ik rus tiger ben geworden, volwassenen Ik denk iets meer na, weeg de dingen wat meer af. Heb ik met mijn nieuwe geliefde ook gedaan. Ja, ik weet het, dat klinkt wat merkwaardig als je weet dat hij 29 jaar is en ik 44, maar ik heb me niet zomaar in de ze relatie gestort. Volgens de roddelbladen is het mijn twaalfde, dat schijnt hip te zijn, veel relaties, dank zij Willem Alexander. Maar ik ben pas aan mijn vierde serieuze relatie bezig en verder houd ik me er niet mee bezig wat mensen daarvan vin den. Ga lekker met je eigen leven verder, pak een boek. Mensen die over jou iets te zeggen hebben, die hebben zelf een probleem. Als ze over een an der praten, hoeven ze niet over zichzelf na te den ken. Ik weet het nog precies: ik lag op bed, zag hem op tv in iets vaags, maar hij was lèuk, lèuhèuk, en ik heb meteen mijn manager gebeld. Bleek die jongen René te heten en in een band te spelen die Persona non Grata heet, terwijl ik net Willem Olt- mans als gast in mijn programma had gehad wiens boek exact dezelfde titel heeft. Kan geen toeval zijn, toch? Bleek die cd van René en zijn band al weken op mijn tafel te liggen zonder dat ik 'm had gezien. Heb ik daarna grijs gedraaid. Het heeft twee, drie maanden geduurd voordat ik een afspraak maakte om met hem te praten over een optreden in mijn programma. Maar daar hebben we het nauwelijks over gehad, we zijn lekker gaan eten. Meestal wil ik eerst met iemand kletsen, maar hij kwam binnen en ik zat te trillen, was op van de zenuwen. Liefde op het eerste ge zicht. Elkaar twee weken niet gezien, hij woonde in Groningen. Heel stoer gedaan van doet me niets, maar daarna ben ik naar hem toe gegaan en ben een weekendje gebleven. Heerlijk, geweldig, maar hij was dus wel een stuk jonger dan ik. En ik heb niet voor niets al die toestanden achter de rug. Vreselijk nagedacht, lange gesprekken gevoerd. Leuk en aardig allemaal, maar ik wil niet met ie mand in zee die over drie jaar zegt dat hij het leef tijdsverschil eigenlijk toch wel een groot pro bleem vindt en mij toch te oud vindt. Of dat hij ineens heel graag kinderen wil. Toen het op trouwen kwam, zei ik: zou je het wel aandurven met mij? Waarop hij zei: 'Zou jij het met mij aandurven?' Pfff, poeh. eh... Het was een angstig gevoel. Ik wilde eigenlijk helemaal geen verhouding, ik had het helemaal gehad, had heel lang geen relatie meer gehad. Maar met Re né, ja, jeetje. In juni zijn we in Las Vegas ge trouwd. En als je hem nu hier zo in huis ziet lo pen, gezellig in de weer, koffie zetten, hoe hij je verzorgt, hoe je met hem kunt praten, dan zie je toch dat 't niet verkeerd is! Ik ben uiteindelijk be loond voor mijn geduld. Ik heb nu het heerlijke gevoel dat ik helemaal zelf uit alle shit ben gekro pen, dat ik het allemaal zelf heb opgelost. Daar word je heel sterk van. Dat geeft je de kracht om op de pijnlijkste momenten in je leven niet op je balkonnetje te gaan staan, maar om met vrienden te gaan eten. René kende mij nauwelijks en mijn programma's al helemaal niet. Ik keek ook nooit tapes terug. Nu zitten we samen op de bank gezellig oude banden te kijken. Als ik dat zie, denk ik: veel, veel, hard gewerkt. En ik zie ook' wel verbeteringen. In de presentatie, in stijlen. Meer to the point, in korte tijd tot de essentie komen. Moet wel, want ieder een is al bij iedereen geweest. Daarom vind ik Paul de Leeuw het best, hij slaagt er toch steeds weer in om verfrissend te zijn, om iets nieuws te maken met mensen die ik al honderd keer voorbij heb zien komen. Dit seizoen doe ik weer op locatie. Het schijnt Patty Brard: „Oud worden als Simone Signoret, dat zou ik willen. Het geloof in het leven niet verliezen, terwijl je er alle reden toe hebt." FOTO GPD ROLAND DE BRUIN dat studioprogramma's steeds slechtere kijkcijfers halen en locatieprogramma's steeds betere. Een omroep als Veronica is er dan als de kippen bij om programma's op locatie te maken. Ik heb wel geprobeerd om het wat losser te maken, er zit meer humor in dan in andere jaren. Heeft met mijn persoonlijke ontwikkeling te maken, ook al probeer ik meer dan vroeger de mens Patty en het product Patty van elkaar te scheiden. Lukt moei lijk. Ik ga bijvoorbeeld onopgemaakt over straat, en dat kan eigenlijk niet. Iedereen klampt je aan, maakt een praatje. Ik word nergens meer aange nomen, want zo'n heel kantoor raakt overstuur. Weet je wie er bij ons werkt... Ik ken veel mensen die het onderscheid tussen thuis en werk heel goed kunnen maken. Ik denk wel eens: joh, ik weet wat een beest jij bent, en dan op tv heel keu rig: goedenavond dames en heren. Bedoel ik niet rot hoor, ik wil niet roddelen. Ik hoor dat een van de meiden van LUV ergens in een interview heeft gezegd dat het met ons al tijd zo'n ruzie was, en dat ik er helemaal wat van kon. Toe nou, als je nu alleen nog maar inter views kunt geven over LUV, zo-veel-jaar-geleden, dét is pathetisch. Ga naar een uitzendbureau, dóe iets. LUV was heerlijk, prachtig, tot en met de ru zies, maakt me niet uit, geen greintje spijt. Een meisjesdroom. Maar ik ben LUV nu wel voorbij hoor, ik ben verder gegaan. Die roddel en achter klap, ach het hoort er bij. Ik heb ook geen pro bleem met de roddelbladen, zij gebruiken mij, maar ik gebruik hen ook als het zo uitkomt. Daar moetje niet moeilijk over doen. Mijn borsten heb ik zeker niet laten vergroten omdat veel mannen dat zo mooi vinden. Regel 1 is dat alles wat je aan je uiterlijk doet je voor jezelf moet doen en niet voor een ander. Ik had in die tijd zoveel gesport, dat de boel een beetje naar de zijkant was gedrukt.. En ik heb toch al van die bre de schouders, dat ik het figuur van een bodybuil der begon te krijgen, beetje als die topzwemsters. Vond ik niet mooi. Ik dacht: doe maar een stukje vrouw erbij, het mag wel een onsje meer zijn. Ik heb me wel goed-laten voorlichten, want er lópen hakkers rond. Het was niet echt nodig, maar ik voelde me er lekker bij. En nog steeds. Ik zou niet alles helemaal strak laten maken, maar kleine correcties, waarom niet? Niet zoals in Amerika, waar meisjes van zestien van hun vader nieuwe borsten krijgen als'cadeau voor hun diploma. Maar ik heb bijvoorbeeld hier vooraan een beetje grijs haar, weet je hoe dat er uit ziet? Sta ik 's och tends voor de spiegel met m'n tandenborstel, is al niet zo'n fraai gezicht, en dan ook dat grijs. Dan begint je dag verkéérd. Je wilt niet oud worden, maar het is toch han dig dat je 't wordt. Je komt steeds meer in balans. Als er iets in hakt, heb je de mogelijkheid er heter uit te komen. Romy Schneider, hoe kun je ie mand zóveel leed in z'n mik douwen.,.?! En dan nog zo mooi en zo puur blijven. Niet toen ze Sissy speelde, Sissy was LUV, maar toen ze ouder was, met alle verdriet, alle ellende. Romy Schneider, daar zijn wij ernstig fan van. Ach ja, al mijn hel dinnen zijn dood. Romy Schneider, Billy Holliday, Dusty Springfield, Simone Signoret. Oud worden als Simone Signoret, dat zou ik willen. Het geloof in het leven niet verliezen, terwijl je er alle reden toe hebt." DICK HOFLAND

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 43