Besluit Waddenboringen uitgesteld Nieuwe lasertechniek is stap voorwaarts Netelenbos oogst kritiek met aanpak van HSL j erland krijgt Netdokter 1 Binnenland Sinterklaascentrale zoekt allochtone Pieten Reisorganisaties ruzieën over einde Air Holland Compensatie voor gedupeerde kopers nieuwbouwwijk Saendelft Hlf— DE COMPLETE LEOLUX-COLLECTIE van tilWii^UII. Zaaddonor blijft anoniem L: Jongeren kunnen vanaf vandaag via internet naar de Speciaal voor hen is de 'netdokter' waar ze terecht kun- et vragen over onderwerpen als voeding, roken, alcohol, en sport. De website (www.netdokter.nl) vertelt over de en en de risico's, zonder betuttelend te zijn. De Netdokter initiatief van de artsenfederatie KNMG. Hij wordt als het an de samenleving cadeau gedaan wegens het 150-jarig in van de KNMG. De website is opgezet samen met jonge nels en het Nationaal Instituut voor de Gezondheidsbe- ing en Ziektepreventie (NIGZ). jniem klikken over Peper jam» Rotterdamse stadhuismedewerkers mogen in het ■zoek naar declaraties van oud-burgemeester Peper ook ,n pm klikken. Dat schrijft de onderzoekscommissie in een an alle gemeenteambtenaren die op het stadhuis werk- 1 sijn. In de afgelopen maanden zijn verschillende verhalen 'p ^et declaratiegedrag van voormalig burgemeester Peper in jüciteit gekomen. Vooral anonieme bronnen beschuldi- huidige minister van binnenlandse zaken van duistere ken. De Commissie tot Onderzoeken van de Rekening waarin raadsleden zitting hebben, gaat na wat er waar is verhalen. De commissie benadrukt dat zij de binnenko- e informatie zorgvuldig behandelt. De ambtenaren die Wf ks die toezegging nog bang zijn te vertellen wat zij weten, n nu anoniem hun verhaal doen bij accoutantskantoor in Amsterdam. ir vliegen in de nacht iad ey pre dam» Het is niet verboden 's nachts op Rotterdam Airport J [en en te starten, maar het wordt wel twee keer zo duur. liige toestellen gaan ook overdag twee keer zoveel betalen, al voor de tweede keer dit jaar dat Rotterdam Airport de kt :n met dergelijke percentages opschroeft om nachtelijke r en lawaaaiige toestellen terug te dringen. Het kabinet jisteren besloten geen verbod in te stellen op binnenlands :rkeer. Wel krijgen regionale luchthavens als Eindhoven, richt én Eelde te maken met strenge normen ten aanzien luidshinder en uitstoot van C02. Zolang de vliegvelden 1^'j, die normen blijven, kunnen de luchthavens groeien. di Jenbos ontslaat topambtenaar uid Minister Netelenbos van verkeer heeft gisteren haar :mt:ur voorlichting P. Kramer ontslagen. Er loopt een onder is, aar het declaratiegedrag van de topambtenaar. Naar ver- ou hij het ministerie kosten in rekening hebben gebracht niet uit hoofde van zijn functie heeft gemaakt. Kramer n verband met het onderzoek verzocht uit zijn functie te n ontheven. Het ontslag geldt officieel per 1 december, :ëcj Earner heeft zijn werkzaamheden gisteren al beëindigd. la! ndweerlieden in Vaassen ontslagen ien i-1 Achttien van de 21 brandweerlieden vsan het vrijwillige 10(j veerkorps in Vaassen hebben gisteren van het gemeente- r in Epe ontslag aangezegd gekregen. De brandweerlie- aai dden eind oktober zelf om ontslag gevraagd als gevolg nc n onoplosbaar conflict tussen het korps en de gemeente ofessionalisering van de brandweerzorg. Het conflict deze zomer tot een uitbarsting toén het koips niet voltal- een bruiloft van één van de brandweerlieden mocht. De nte eist dat er altijd een uitrukploeg van minimaal zes n in het dorp is. JU i i i jervv ijsbond eist vier procent Onderwijspersoneel moet een salarisverhoging van Dcent krijgen. De Algemene Onderwijsbond (AOb) stelt g giee de eisen hoger dan de vakbondskoepel FNV die voor ecjj d jaar drie procent meer wil. De onderwijsbonden ko- d een hogere eis omdat zij vinden dat de salarissen in het vijs achterlopen bij de marktsector. De onderwijsbonden ebben nog geen looneis vastgesteld. Naar verwachting zal iter ook omstreeks de vier procent liggen. mis onder kast geplakt berg De gemeente Hardenberg is op bijzondere wijze gulden rijker geworden. Een deel van een erfenis van een er werd gevonden in een enveloppe die onder de bodem n antieke kast was geplakt. Eerder dit jaar liet de overle- vvoner al zijn bezittingen na aan de gemeente Harden de erfde een boerderij, de inboedel daarvan en landerij- gemeente schonk een antieke kast aan de Historische ging Hardenberg. Toen medewerkers van de vereniging t schuiven sloegen, ontdekten ze bij toeval aan de onder- an de kast een enveloppe met daarin bankbiljettemter van 15.000 gulden. De vinders leverden het geld keurig et gemeentehuis. Open dagen op locatie ^jlovember ;ult jlische wetenschappen td ovember 10, wetenschappen, he ale wetenschappen, 'sdienstwetenschappen, ezf ;^e8eerte> Archeologie, miiihten .elijn 071527 27 november Westerse en niet-westerse talen en culturen, Geschiedenis en Kunst geschiedenis [rFTj. '.leidenuniv.nl/studie Universiteit Leiden ir de Open dag(en) van de opleiding(en): S>l'ype: O 4 p school 0 0 5 vwo 0 6 vwo O anders -plaa F deze bon m open envelop naar; Universiteit Leiden, Antwoordnummer 10271, 'B Leiden (postzegel niet nodig) ld ANP Algemeen Nederlands Persl Het kabinet gaat toch onderzoeken of gasboringen in de Waddenzee mogelijk zijn, zonder onherstelbare schade aan te richten. Dit terwijl al duidelijk is dat een ruime meerderheid van de Tweede Kamer sowieso geen borin gen wil toestaan. „Het kabinet heeft zijn eigen verant woordelijkheid," zei premier Kok gisteren na afloop van het kabinetsberaad. den haag gpd Alle fracties behalve de WD spraken zich donderdag uit te gen boringen in het Wad. Kok zei gisteren te hopen dat 'een meerderheid in de Tweede Ka mer ons de ruimte geeft ons huiswerk te doen'. Dat huiswerk is naar ver wachting 8 december klaar. Van een crisissfeer waar minister Pronk van milieu over repte, is volgens Kok geen sprake. Hij zei 'wat verbaasd' de opmerkingen van Pronk te hebben aange hoord. „Dit kan niet op tegen de Nacht van Wiegel", aldus de premier, met een verwijzing naar de val van het kabinet eer der dit jaar over het referen dum. „De heer Pronk heeft ge zegd dat hij niet had verwacht dat zijn woorden zo'n groot ef fect zouden hebben", voegde Kok daaraan toe. De regering wil eerst nieuw onderzoek afwachten voor zij een oordeel geeft over een vrij wel Kamerbreed gedragen mo tie van de PvdA om 'geen nieu we mijnbouwactiviteiten in het Waddengebied toe te staan'. De PvdA heeft inmiddels laten we ten de 'door het kabinet geko zen procedure' te respecteren, maar de motie dinsdag gewoon in stemming te brengen. PvdA- fractievoorzitter Melkert: „Ons uitgangspunt blijft: niet boren bij twijfel." Kok gaf gisteren niet duidelijk aan waarom hij toch een on derzoek wil laten houden, ter wijl hij weet dat een eventueel positieve uitkomst toch door de Kamer naar de prullenbak zal worden verwezen. „De PvdA heeft ons niet het recht ontno men te onderzoeken. Vorige week hebben we daartoe beslo ten. Het gaat om een consisten te houding van het kabinet ten opzichte van de oliemaatschap pijen." Hij wilde niet ingaan op de vraag of een onderzoek slechts een zoethoudertje is voor de WD en voor de NAM. Minister Jorritsma van econo mische zaken, die zelf voor bo ringen is, legde het kabinetsbe sluit zo uit: „Wij vinden dat wij ons onszelf moeten laten over tuigen door feiten en niet alleen door gevoelens en ideeën." De verschillende partijen in de Tweede Kamer hebben wis selend gereageerd. De WD noemt de opstelling van het ka binet 'wijs'. ,Als blijkt dat er niet zonder risico geboord kan worden, is de PvdA-motie over bodig. Dan zou het boren naar Waddengas toch él niet gebeu ren", aldus WD-woordvoerder Blaauw. D66 had het liefst nu al van het kabinet gehoord dat het van boren zou afzien. Het CDA vindt dat Kok de 'hete aardap pel voor zich uit schuift'. De Waddenvereniging noemt de regering 'laf dat het nu nog geen oordeel velt over de PvdA- motie. Oogarts De Graaf: 'Methode kan eerdere beschadigingen niet opheffen haarlem john oomkes vervolg voorpagina De huidige laser- of röntgen- methoden bieden tegen ouder: domsblindheid (AMD) weinig soelaas. Volgens oogarts Ineke de Graaf-Kret van het OMC in Haarlem laten de bestaande la sermethodes bovendien litte kenvorming in het oog achter. Dr. De Graaf: „Het is nu nog vechten tegen de bierkaai. De nieuwe behandelmethode lijkt volgens de onderzoeken die tot nu toe in Europa en Amerika zijn gedaan, wèl een groter re sultaat te hebben. AMD in natte vorm kan daardoor gestopt worden; in sommige gevallen is zelfs verbetering van het aange taste gezichtsvermogen gecon stateerd." De lichtgevoelige verf, aange duid als Visudyne (het merk) of verteporfine (de soort stof), wordt druppelsgewijs via de arm in de bloedbaan gebracht en blijkt zich - naar deze week in Liverpool wereldkundig ge maakt onderzoek - vervolgens te hechten aan de nieuw ge vormde, schadelijke bloedvaat jes onder het netvlies. Via de di odelaser zijn die bloedvaatjes vervolgens te behandelen zon der dat zij littekens achterlaten. Volgens De Graaf, die in Ne derland nauw samenwerkt met prof. dr. Hendrikse uit Maas tricht, is de behandeling 'een hele stap voorwaarts'. „Je moet wel beseffen dat de methode eerdere beschadigingen in het oog niet kan opheffen", zegt zij. „Ook is het zo dat lijders aan droge AMD hier niet bij win nen. En die komt naar verhou ding vaker voor. Ik schat de ver houding droge AMD-natte AMD op ongeveer zeventig tot dertig procent." Een probleem vormt de kost prijs van de behandelmethode, die door de Nederlandse over heid wordt bestudeerd, maar nog niet wordt vergoed door verzekeringen of de zieken fondsen omdat ze nog niet ge registreerd is. De Graaf: „Een ampul Visudyne kost duizend euro (2.200 gulden). Er zijn ge middeld drie behandelingen nodig: dus de prijs voor de in greep loopt al snel fors op. Moet je haar daarom maar niet invoeren? Is het voor een pati ent acceptabel te weten dat er een behandeling mogelijk is, maar dat de prijs belemmert om de techniek in Nederland in te voeren? Ik vind van niet. We staan bij het OMC in de start blokken." AMD zou wereldwijd bij 25 amsterdam anp De vrijwilligers van de 35-jaar oude Amsterdamse Sinter klaascentrale worden steeds vaker op straat belaagd door verwarde allochtone kinde ren. Volgens Sint Nicolaas, die de centrale in 1964 zelf oprichtte omdat hij niet over al tegelijk kon zijn, zouden al lochtone pieten kinderen daarop kunnen aanspreken. Baarden worden afgetrokken, kinderen stormen op de Sint mobiel af en ze bonzen op de ramen van de huizen waar de goedheiligmannen een be zoek afleggen. Volgens Sint ligt dit niet aan de kinderen zelf. „Allochtone peuters en kleuters zingen op school vaak om het hardst mee", vertelt hij. „Maar de ouders staan er meestal afwijzend te genover." Als de peuters thuiskomen en vragen of ze hun schoen mogen zetten, krijgen ze nare dingen over de kindervriend te horen. Sint ligt er soms wakker van. Zeker gezien de toename van het aantal allochtone kinde ren in Nederland. Hij heeft daarom ook naar moskeeën geschreven met de vraag of hij daar op bezoek mag ko men. Verder maakt hij afspra ken met wijkagenten en stadswachten bij optredens op straat en in winkelcentra. Die houden dan een oogje in het zeil. Desondanks maakt de Sint zich geen zorgen over de toe komst van zijn eigen verjaars feest. Het aantal aanvragen dat bij de centrale binnen komt om een bezoek stijgt nog steeds. De Amsterdamse centrale bestrijkt niet alleen de hoofdstad, maar ook Die- men, Amstelveen, Purmer- end, Oostzaan en Almere. Dit jaar beschikt de Amsterdam se centrale over zo'n tachtig hulpsinterklazen en -pieten. Oogarts De Graaf-Kret (links, tot dertig miljoen mensen voor komen. De Graaf: „De eerste symptomen wijzen op verteke ning van het beeld. Opeens zie je strepen op de weg krom lo pen of zie je een kromming in een lantaarnpaal. Of klagen mensen erover dat de tegeltjes in hun badkamer toch niet he lemaal perfect zijn aange- aan het werk bij het OMC in Haarlem FOTO UNITED PHOTOS DE BOER POPPE DE BOER bracht. Die vertekening is het gevolg van die nieuwgevormde bloedvaatjes." Een 79-jarige Engelse vrouw, Rose McHugh uit Manchester, onderging deze week als eerste in Liverpool de revolutionaire behandeling. Zonder de licht gevende verf en de diodelaser zou zij haar gezichtsvermogen binnen drie maanden geheel hebben verloren. Voordat er sprake is van een verdere klini sche introductie van de behan deling wacht de oogchirurgie de resultaten van de laatste in ternationale onderzoeken af. De Graaf verwacht de komende maanden een training te kun nen volgen in Duitsland. amsterdam anp Air Holland heeft haar dreigen de ondergang aan zichzelf te wijten. De chartermaatschappij voerde vluchten uit tegen stoel- prijzen die ver beneden de nor male marktprijzen lagen. Dat stelt Fox Vakanties, specialist in verre reizen. De lage prijzen werden vol gens Fox Vakanties vooral ge dicteerd door touroperator Sudtours, grootaandeelhouder van de noodlijdende lucht vaartmaatschappij. Bovendien mocht Air Holland slechts za ken doen met een aantal 'be gunstigde' touroperators. „Air Holland is gewoon gebruikt als melkkoe ter verrijking van hun eigen reisorganisatie", aldus di recteur J. Neijenhuis van Fox Vakanties. Directeur H. Mosselman van Sudtours wijst de aantijgingen van de hand. „Ik word woest van dit soort beschuldigingen." Volgens hem bracht Air Hol land wel degelijk marktconfor me stoelprijzen in rekening. „In de branche bestond al eerder het idee dat wij betere prijzen in rekening jonden brengen. Wij hebben toen aangeboden den haag anp Minister Netelenbos van' verkeer heeft gisteren het bod van Nederlandse Spoorwegen op het vervoer over de Ho gesnelheidslijn-Zuid van tafel geveegd. Het bedrijf moet voor volgende week donderdagmiddag vijf uur met een nieuw voorstel komen. Als dat er dan niet ligt, gaat Netelenbos over tot open bare aanbesteding. Dat zou ook buiten landse bedrijven de mogelijkheid geven te bieden op exploitatie van de flitstrei nen, die vanaf 2005 Amsterdam met Pa rijs moeten verbinden. De vakbonden zijn woedend op de minister. „Dit lijkt helemaal nergens op." FNV en CNV vinden dat Netelen bos speelt met duizenden arbeidsplaat sen en het intercitynetwerk om zeep helpt. NS-topman Den Besten wilde nog geen uitspraken doen over een voorkeur tussen de drie mogelijkheden die het ka binet NS nu voorlegt. Netelenbos vindt het voorstel van NS financieel en kwalitatief onder de maat. Zij wil 1,8 miljard gulden overhouden aan de 'deal', maar dat zit er bij het hui dige bod niet in. Bovendien is ze onte vreden over de dienstverlening die NS voor ogen heeft. „De reizigers worden hier niet beter van", aldus de minister. Netelenbos keurt het verder af dat de NS tegen de afspraken in bood op het internationaal vervoer over de HSL-Zuid in combinatie met het alleenrecht, tot 2035, op het intercitynet en het binnen lands vervoer op de hogesnelheidslijn. „Hierover wil ik niet eens onderhande len", verklaarde zij. Den Besten erkent dat zijn afgewezen bod op het binnenlands vervoer niet voldeed aan de vraag van minister Nete lenbos. Maar hij ontkent dat NS met een 'klungelig bodje' kwam. „Maai' exploita tie van alleen binnenlands vervoer is nauwelijks mogelijk. NS gingen uit van een termijn van dertig jaar in plaats van de vijftien jaar in het contract, omdat dit eerder een uitgangspunt was bij conces sies voor binnenlands vervoer." Gezien de hoge kosten van aanschaf van materieel en de lange levensduur er van, vindt Den Besten een periode van dertig jaar ook voor de hand liggen. Het zit hem verder dwars dat NS niet kon bieden op het vervoer waar de meeste winst te behalen is: internationale ver bindingen. „NS mag zich niet bewegen op de markt van andere Europese lan den maar buitenlandse ondernemingen mogen wel in Nederland hun slag slaan", aldus de bestuursvoorzitter van de Spoorwegen. zaanstad anp De gemeente Zaandstad en de bouwers van de nieuwbouw wijk Saendelft bieden de 110 kopers van de geschrapte wo ningen in de uitbreidingswijk een woonbon aan als compen satie. Onlangs kregen de gedu peerde kopers te horen dat de bouw van hun koophuizen de finitief niet doorgaat vanwege een overeenkomst tussen de gemeente en linoleumfabrikant Forbo Krommenie. Sommige huizen waren al voor een gedeelte af. De woon bon vertegenwoordigt twintig procent van de koopsom die de gedupeerden voor hun wonin gen betaalden. Ze kunnen de bon verzilveren bij de aankoop van een nieuw huis in Saen delft. De gemeente en de bouwers zijn met het 6,3 miljoen gulden dure voorstel gekomen na in tensief overleg. Voorzitter Rem- co Boas van de Kopersvereni ging Saendelft vindt het een goed voorstel, maar blijft gema tigd enthousiast. „De woonbon dekt een aanzienlijk deel van de schade die de kopers hebben opgelopen, maar zeker niet al les." Forbo Krommenie is geves tigd naast de oorspronkelijk vijfduizend woningen tellende uitbreidingswijk. Volgens Forbo ligt een deel van de geplande wijk te dicht bij de fabriek, waardoor uitbreiding van de onderneming in de toekomst wordt verhinderd. Na protesten van Forbo legde de rechter in februari de bouwwerkzaamhe den stil. Zaanstad suste Forbo uiteindelijk in oktober met de overeenkomst die een streep door 110 koop- en 180 huurwo ningen haalde. WiliHliW Het designcentrum Van Til heeft een speciale afdeling met de complete collectie1 'van Leolux. Van be kroonde klassiekers tot het nieuwste design. Van banken, fauteuils, biedingen. Dus wót u ook zoekt van salontafels en eetsets tot exclusieve Leolux: u vindt het honderd procent specials en aantrekkelijke aan- zeker bij Van TH. SSSS.,™ 25558SS.r»«, leolux DESIGNCENTRUM om onze boeken te komen on derzoeken. Van dat aanbod heeft niemand gebruik ge maakt." Mosselman wijst erop dat er tussen Air Holland en Fox Va kanties oud zeer bestaat. Vorig jaar beschuldigden de verrerei- zenspecialist en branchegenoot Special Traffic de chartermaat schappij ervan vluchten naar Sri Lanka slechts te verkopen aan een select gezelschap van touroperators. De twee dienden een claim in van één miljoen gulden. Daar werd vervolgens niets meer van vernomen. Vol gens Neijenhuis omdat een procedure in Brussel te lang zou duren. Volgens Mosselman heeft Air Holland commercieel goed ge draaid. De chartermaatschappij heeft echter geleden onder de dure dollar en de hoge olieprijs. Daarnaast spelen de dure lease contracten voor de vliegtuigen een rol, aldus de Sudtours-di- recteur. OR-voorzitter P. van Dam van Air Holland noemt de lezing van Fox-vakanties abso lute onzin. „We hebben gevlo gen voor de gebruikelijke prij zen. Voor Südtours waren er geen andere tarieven." den haag anp Spermadonoren blijven ano niem. Kinderen die via kunst matige inseminatie met donor zaad (kid) zijn verwekt, kunnen ook in de toekomst niet achter de naam van hun biologische vader komen. Dat heeft de mi nisterraad gisteren besloten. Wel kunnen de medische ge gevens van de donor bekend worden gemaakt. Bovendien kunnen donorkinderen vanaf hun twaalfde gegevens krijgen die niet zijn te herleiden tot de persoon zelf. Het gaat bijvoor beeld om fysieke kenmerken, opleiding en beroep. De gege vens komen in een centraal re gister van donoren. Over het wetsvoorstel Donor- gegevens Kunstmatige Insemi natie wordt sinds 1993 gespro ken. Aanvankelijk was het ook de bedoeling dat het kind vanaf zijn zestiende het recht kreeg te achterhalen wie de verweldcer is. Maar volgens de ministers Borst van volksgezondheid en Korthals van justitie bestaat er geen maatschappelijk draagvlak voor opheffing van de anonimi teit. Uit onderzoek onder vijf honderd huidige spermadono ren blijkt dat zeker de helft niet bereid zou zijn met het donor schap door te gaan als de ano nimiteit zou verdwijnen. Al tij dens de discussie over het wetsvoorstel haakten veel zaad- donoren af.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 3