t 's Werelds best bekeken nieuwsbron Te vuur en te zwaard Multi Media Sports Illustrated si Icom Davi-Recept: levenswerk van Cas Japan maakt eerste dvd-videorecorder Denda wil telefoongids in 2000 uitbrengen 1 Annihilation wordt be at uvvd als een van de betere en in het Command juer-genre. Het spel werd ii paar jaar geleden door soft- huis Cavedog uitgebracht lr el vooral op het grote aan- irschillende eenheden dat pp worden gebouwd: meer twee keer zowel als bijvoor- i in Tiberian Sun. Total hilation was een pure sci- -fion-aangelegenheid, veel rondstampende ge- tsrobots. Vandaar dat Ca- dit keer verrast met Total hilaton. Kingdoms, dat icifnet zoals Warcraft in een leleeuws fantasierijk af- t. Dus dit keer draken, rid- en zombies in plaats van nct istische tanks en vliegtui- dog heeft niet geprobeerd niddeleeuwse versie van orspronkelijke Total Anni- on op de markt te gooien, aat om een geheel nieuw ime strategy'-spel, dat idien is verpakt in een in- ;ant verhaal, net zoals Ti- dfcn Sun. Wat is er aan de in het fantasieland Da- eeft een oude koning, die ijk opdeelt in vier stukken zijn kinderen tevreden te i na zijn troonsafstand. ezien al die kinderen ook an de elementen vertegen- digen, vuur, aarde, lucht ter, ligt het al voor de ^dat dat niet goed zal gaan. ee zoons en twee doch- inden allemaal dat ze het hebben op het volledige )at betekent oorlog, en de kan namens alle partijen en. Dat wisselt zelfs tij de campagne, dus het ene int stort je je nog in de met de vuurspuwers van gTaros, maar een missie ,ve toud je je alweer bezig e luchtstrijdkrachten van koningin Zhon. Dit is tamelijk uniek te noemen. Mystiek Het verzamelen van grondstof fen is in dit spel een mystieke aangelegenheid. De brandstof waar je leger op draait heet ma- na, oftwel levenskracht. Alleen te genereren door op een steen op een heilige plaats neer te zetten. Aangezien er niet zoveel van die heilige plaatsen zijn wordt er dus regelmatig verbe ten geknokt om zo'n stukje Sto- nehenge. Bij dit spel is koning of koningin van levensbelang, omdat alle activiteiten bij hem of haar beginnen. Dit stuk mag dus niet verloren gaan. Tijdens het spel worden wel werkzaam heden gedelegeerd, maar zon der Aramon, Veruna, Zhon en Taros valt het fundament onder je leger weg. Het bouwen gaat niet zo snel in dit spel, dus even wat geschuttorens bouwen als de vijand aanvalt is er niet bij. Er zal een stevig fort aanwezig moeten zijn om effectief te kun nen verdedigen en dat is een kwestie van vooruit plannen.Total Annihilation wordt vrijwel van bovenaf be keken en is aardig driedimen sionaal, maar zonder dat daar een speciale videokaart voor nodig is. Het spel ziet er mooi uit: veel fraai getekende moe rassen, bossen en bergketens om doorheen te trekken, voor zover de eenheden daar toe in staat zijp. Ook het geluid is goed verzorgd. Vanzelfsprekend is het spel door meerdere men sen te spelen, voor Internet is er zelfs een gratis speelgebied van Cavedog dat Boneyards heet. Al met al is Kingdoms is een waar dige opvolger van Warcraft. Min. systeemeisen: Pentium 233, 32 Mb Ram, Windows 95/98. Prijs: 99 gulden. Beschikbaar ge steld door Homesoft in Haarlem. Computerwacht beheert op afstand van merkt. Problemen kunnen vaak al worden onderschept voordat ze ontstaan. De Com puterwacht komt wel maande lijks langs om eventuele wen sen van de gebruikers persoon lijk te vernemen. Volgens de oprichters uit Hazerswoude kunnen ondernemers relatief goedkoop non-stop systeem beheer in huis halen, informa tie: tel. 071-3419260, of op In ternet www.de-computerwacht.nl. Tmputerwacht is een bedrijf dat voor onder- frs in het midden- en iedrijf computers en net- n beheert op afstand con- t. De klant huurt het be- i. waarna het beheer en [houd van de voor het be- b vitale informatie op het lutersysteem voor reke- jan de Computerwacht |ln principe kan een com- lysteem tegenwoordig op d worden gecontroleerd, |r dat het bedrijf daar iets U Z Z E L Moordraadsel 'pONTAAL: 1. Uiting van berusting; 5. enz.; 7. opinie-onderzoek; pns; 12. familielid; 14. oude lengtemaat; 15. vuurwapen; pn; 19. muzieknoot; 20. persoonlijk vnw.; 21. gereedschap; (poort; 25. bijwoord; 26. papegaai; 28. deel van een Franse ping; 31. aandringen; 33. kielwater; 34. kilowattuur. jCAAL: 2. Persoonlijk vnw.; 3. Nederlands persbureau; huig; 5. gravure; 6. voorzetsel; 8. vrij; 9. per vliegtuig reizen; 'else stad; 12. Russische rivier; 13. giftige slang; 14. Frans roord; 16. tijdperk; 18. nieuw; 22. soort slee; 24. voorvoegsel; istrofe; 29. ernstig; 30. deel van een schip; 31. muzieknoot; frdrichting. Ping van vrijdag: |ntaal: 1. Spit; 4. delta; 7. nulpunt; 8. rek; 9. kom; 10. oplopen; (snel. PAUL HOUKES Ruim vijfhonderd miljoen keer per maand wordt een van de webpagina's van CNN.com of de andere sites van de Ameri kaanse nieuwszender opgeroe pen. Het gaat bij dit enorme aantal om zogenaamde page views; een betrouwbaarder ma nier om het bereik van een in ternetsite te meten dan het tel len van de zogenaamde hits. Met dit gigantische bereik vor men de websites van CNN de meest geraadpleegde internet- informatiebron ter wereld - als zoekmachines als Yahoo en Ly cos niet worden meegerekend. Scott Woelfel, senior vice-presi dent en hoofdredacteur van CNN Interactive, is tevreden met dat grote bereik. Woelfel, onlangs even voor een bliksem bezoek in Amsterdam, denkt dat het aantal mensen dat via de internetsites van CNN op de hoogte wil blijven van het nieuws zelfs nog sterk zal groei en. En wat minstens zo belang rijk is: CNN Interactive is in middels een dienstverlening die winst oplevert. En dat is iets dat lang niet van alle nu actieve websites kan worden gezegd. CNN Interactive bestaat op dit moment uit acht websites, waarvan www.CNN.com en www.CNNfn.com de belang rijkste zijn. Naast deze algeme ne nieuwssite en de financieel- economische editie levert CNN ook landenedities, waaronder een Spaanstalige, een Zweedse, een Noorse en een Portugese versie. „Er zijn zeker plannen om ook met een Nederlandse editie te komen. Ik ga er vanuit dat dat volgend jaar lukt", zegt Woelfel. CNN Interactive bestaat naar webbegrippen al behoorlijk lang. De eerste activiteiten van de Amerikaanse nieuwszender op dit terrein dateren van vijf CMIxom STORE Sports Illustrated coverane CNN SnsRrl Search CNN.com iGo world u.s. local politics weather business sports technology space health jaar geleden. Woelfel stond aan de wieg van de online nieuws voorziening. „We hadden op dat moment al wel enige erva ring met elektronische media. We maakten al nieuwsspecials op cd-rom en ook hadden we in die periode een informatie dienst via de onlinedienst Com puServe. Dat ging op zich goed, maar het bereik was betrekke- lijk gering." CNN Interactive heeft in de loop der jaren een enorme groei doorgemaakt. Bij de start werd begonnen met een staf van zes mensen. Op dit mo ment werken er driehonderd, onder wie tweehonderd journa listen. De journalistieke invul ling van de websites gebeurt overigens geheel zelfstandig, onafhankelijk van de nieuwsre- dactie van het tv-station. Mobiel Een van de nieuwste ontwikke- November 11.1999 -- Updated 3 39 a m EST, 0839 GMT @402 smotchninternettirne lingen bij CNN Interactive is het produceren van nieuws, toegesneden op mobiel ge bruik. In februari van dit jaar werd CNN Mobile gestart, een nieuwsservice die zich richt op de bezitters van een gsm-tele- foon. Op het schermpje van de telefoon wordt in heel korte be richten het belangrijkste nieuws weergegeven. Op dit moment wordt deze service gedistribu eerd door een stuk of twaalf gsm-operators in de Verenigde Staten, Europa en Azië. Dat aantal zal in de komende tijd sterk groeien. Ook in Nederland komt deze gsm-nieuwsdienst beschikbaar. CNN is een van de informatieleveranciers van i-In- fo, de zogenaamde Wap-dienst van KPN Telecom. Woelfel verwacht dat het mo biele internetgebruik in de ko mende jaren een enorme vlucht zal nemen. „Nu zijn veel men sen nog gebonden aan een pc JAN VAN DER NAT Een paar jaar geleden was hij alleen bekend bij een select groepje restaurant-bezoekers, maar sinds hij zijn kunsten ver toont in de keuken van RTL is hij waarschijnlijk de bekendste kok van Nederland. Zo gaat dat met televisie. Daar worden in no-time gewaardeerde, maar tamelijke anonieme vakmensen omgeturnd in pationale helden. Zo ging dat met klussenman Nico, hovenier Rob en dus ook met kok Cas Spijkers. De gevul de Brabander, het prototype van een chef-kok, was de natio nale knuffelbeer, voordat die rol werd overgenomen door een andere no-name, Ruud van Big Brother. Eenmaal aan de weg timme rend (of kokend, beter gezegd) kon het natuurlijk niet uitblij ven of de adviezen en speciali teiten van Cas Spijkers versche nen op cd-rom. En omdat zo ongeveer elk programma jaar lijks nieuwe versies de winkels instuurt, heeft ook Davilex be sloten om Spijkers een versie 2000 te laten volkoken. Een lo gische stap, want Davi-Recept was in de originele uitvoering de best-verkochte kook-cd-rom van Nederland. Een kok is nooit klaar met het ontwikkelen van nieuwe ge rechten. Twee keer per jaar moet de kaart van een beetje restaurant worden aangepast en dus wordt er het nodige ge vraagd van de creatieve geest van de chef-kok. Nou, dat kun je aan Cas Spijkers wel overla ten. Het schijfje staat berstens vol met recepten. Van ingewik kelde diners tot simpele, aller daagse gerechten, want ook daarvoor draait Spijkers zijn hand niet om. Wie aan de 500 recepten, deels getoond in 30 minuten video, niet voldoende heeft kan aan vullingen downloaden via het internet en bovendien zijn of haar eigen recepten toevoegen. Zoals het hoort biedt Davi-Re cept de mogelijkheid om de lijst van ingrediënten uit te printen, zodat in de winkel niets verge- SAMENSTELLING FRANK BUURMAN EN JAN VAN DER N CNN.com haalt vijf miljoen 'pageviewsper maand main page mvCNN i Video Audio i Headline News Brief i Free E-mail mm In Other News: als ze informatie willen, maar dat zal in de komende tijd ge heel veranderen. Er komen al lerlei apparaten beschikbaar waarmee je mobiel het internet en andere informatiebronnen kunt raadplegen. Een andere belangrijke ontwikkeling is dat de nieuwsservices meer en meer gepersonifieerd worden. Vrijwel niemand zal meer al het nieuws lezen dat beschikbaar is, maar uitsluitend die berich ten die aansluiten bij de eigen interesse of behoefte." Woelfel verwacht daarnaast op termijn een volledige integratie van de nu nog gescheiden me dia televisie en internet. De slimme tv biedt straks al die functies ineen. Bij elke speel film of sportreportage is dan vanaf het internet extra infor matie op te roepen. Ook bij nieuwsuitzendingen kan dat. Een wekelijkse rubriek waarin een aantal websites wordt be licht dat nieuw of origineel is, dan wel inspeelt op de actuali teit. Videovoetbal is een ware cult geworden en de echte kenners bestrijden elkaar bij voorkeur met het populaire Fifa Soccer, wellicht de beste en meest rea listische simulatie. Inmiddels komt versie 2000 er aan en su perfan Mark Honsbeek is daar nu al zo enthousiast over dat hij er een website aan heeft gewijd. De website oogt wat somber met al dat zwart, maar Mark meldt dat niettemin al 600 be zoekers per dag de weg naar zijn site weten te vinden. De website biedt veel informatie over het nieuwe spel, screenshots, downloads, kort om, alles wat met deze geavan ceerde vorm van videovoetbal samenhangt. ten kan worden. Wie echt alles wil weten doet er verstandig aan om in plaats van de bovengenoemde upgrade het nieuwe Davi-Recept De Luxe 2000 aan te schaffen. Een cd-rom met het dubbele aantal (1000 dus) recepten, maar ook een heleboel praktische kook tips en bij de diners ook nog eens tips van Spijkers' brothe- r-in-arms, wijnexpert Hub- recht Duijker, die behalve tips ook vertelt hoe je welke wijn moet serveren. Een ander extraatje is de moge lijkheid om van al dan niet zelf samengestelde diners een keu rige menukaart af te drukken. Min. systeemeisen: Pentium-pc, Windows 95/98,16 Mb intern geheugen, 40 Mb ruimte op de harde schijf en verder de stan daardeisen van een gemiddelde pc. Prijs: Davi-Recept 49,95 gul den en De Luxe 79 gulden (tij dens de multimediamaand, tot eind november, bij de Turning Point boekhandels, (daarna 9 gul den). Beschikbaar gesteld door H. de Vries Boeken/Tuming Point Multimedia, Haarlem. dutch.fifa2000.net Nederland zit vol met clubs, mensen die bij elkaar komen om hun gemeenschappelijke hobby uit te oefenen. Dat kan sport zijn, of computers, of postzegels, en gan zo nog maar een tijdje door. Het medium bij uitstek om mensen uit het hele land bij elkaar te brengen is In ternet en daarom is er nu dan ook een uitgebreide website die al meer dan 1500 clubs bevat. Clubs biedt op een comfortabe le manier de mogelijkheid voor mensen om met elkaar in con tact te komen en ervaringen met hun hobby uit te wisselen. Diskidee is een Internet-tijd- schrift gewijd aan nieuws uit de computerwereld, dat verschei dene malen per dag wordt ge actualiseerd. Aldus prijst de uit gever van Diskidee zichzelf aan. Dit e-zine richt zich op Neder land en Vlaanderen en heeft dan ook twee adressen op het web: een Nederlands en een Belgisch. Het online tijdschrift mikt zowel op beginnende ge bruikers als op mensen die al een behoorlijke ervaring heb ben met personal computers. www.diskidee.nl Het ICT-bedrijf Citee heeft een concept ontwikkeld waarmee bezoekers in hotels en vakan tieparken tegen aantrekkelijke kosten toegang kunnen krijgen tot het internet. Onder meer patiënten in ziekenhuizen zou den er gebruik van kunnen ma ken. BedWeb, zoals het idee is gedoopt, gaat uit van de tv als toegang tot het net. Een zoge naamde settop-box zorgt voor de verbinding. Via dit systeem is het ook mogelijk om een lo kaal intranetwerk aan te bie den. www.bedweb.nl Diverse generaties zijn vanaf 1968 opgegroeid met de Fabel tjeskrant, de poppenserie met Meneer de Uil, Bor de Wolf, juf frouw Ooievaar en de gebroe ders Bever in de hoofdrollen. De fabels van Thijs Chanowski zijn al lang van het scherm ver dwenen, maar op Internet le ven Lowieke de Vos, meneer de Raaf en juffrouw Mier voort. Dankzij de uit de hand gelopen hobby van Steven Deters en Pe ter-Jan Broeders. Ze hebben er een hele leuke website van ge maakt, met veel foto's gelui den en informatie over de die ren uit het Grote Dierenbos. Ook is een gastenboek. www.fabeltjesweb.nl De Japanse fabrikant van con- sumentenelectronica Matsushi ta, producent van onder andere Panasonic, heeft als eerste een dvd-videorecorder ontwikkeld. Het apparaat werkt volgens de dvd-ram standaard, waarbij 4,7 GB aan video op het schijfje kan worden opgenomen. Dat is voldoende opslagcapaciteit om aan een enkele zijde van de schijf twee uur video in mpeg 2-kwaliteit kwijt te kunnen. Ook is het apparaat geschikt voor het opnemen van allerlei soor ten data op één disc, zoals vi deo, foto's, geluid en databe standen. Schijven die met de recorder zijn opgenomen kun nen ook worden afgespeeld en bewerkt op dvd-ramdrives die in een pc zijn geplaatst. Het is nog niet bekend, wan neer de recorder in Nederland op de markt komt. Er wordt wel met spanning op gewacht, want de opneembare dvd wordt al enkele jaren aangekondigd als de opvolger van de huidige vi deorecorder. FRANK BUURMAN Het heeft drie jaar geduurd, maar Denda Multimedia uit Oldenzaal kan, waarschijnlijk begin 2000 weer een te lefoongids op cd-rom gaan uitbren gen. De OPTA (toezichthouder tele- commarkt) en de NMa (Nederlandse Mededingingsautoriteit) hebben on langs bepaald dat KPN de adressen en telefoonnummers moet verkopen voor een halve cent per gegeven, hetgeen neerkomt op een bedrag van om streeks 35.000 gulden. KPN vroeg aan vankelijk 85 cent per gegeven, hetgeen een rekening van 7 miljoen gulden zou hebben opgeleverd. KPN is nog bezig met een laatste ach terhoedegevecht om de verkoop van de gegevens te vertragen. Dit ter be scherming van de eigen CD-foongids. „Eigenlijk zou KPN de gegevens al op 10 november hebben moeten afstaan, maar door een nieuw kort geding is de zaak weer verschoven naar 26 novem ber. Op straffe van een dwangsom van 16.500 gulden per dag moeten de ge gevens aan andere partijen worden aangeboden", vertelt Niels Menko van Denda. De OPTA en de NMa hebben bepaald dat KPN deze gegevens niet voor zichzelf mag houden maar tegen een redelijke vergoeding moet afstaan. Denda ligt al jaren overhoop met KPN over de gegevens in het telefoonboek. Het bedrijf liet eind 1996 de gegevens uit de telefoongidsen van de PTT in China door een groep ijverige Chine zen in een computer tikken en bracht vervolgens de cd-rom NL-Info op de markt. „Voor minder dan 50 gulden had de consument een elektronische gulden moest kosten", vertelt Menko. KPN accepteerde de concurrent niet en wist via de wet op het auteursrecht gedaan te krijgen dat de verkoop van NL-Info na twee weken verboden werd. "We hebben toen de zaak voorlopig laten rusten, maar we wisten dat ons moederbedrijf, de Duitse uitgever Topware, hetzelfde conflict had gehad met Telecom in Duitsland en uiteinde lijk de zaak had gewonnen. Een kwes tie van lange adem dus", aldus Minko. Met KPN zijn langdurige onderhande lingen gevoerd over de gegevens. „Eerst was dus sprake van een absurd hoge prijs, de laatste tijd stelde KPN steeds voorwaarden aan de verkoop telefoongids die veel meer mogelijkhe- van de gegevens. We mochten er min den bood dan de CD-Foongids van der mee doen dan KPN zelf, hetgeen KPN, terwijl deze ook nog eens 495 voor ons vanzelfsprekend niet aan vaardbaar was." Inmiddels is de prijs van de CD Foongids van KPN aanzien lijk gedaald: 80 gulden. Toch is het voor Denda nog steeds de moeite waard de gegevens op te kopen en een goedkopere concurrent op de markt te brengen. „Hoeveel de nieuwe NL-Info gaat kosten weten we nog niet, maar de verwachting is dat de prijs rond de 30 gulden zal liggen", aldus Menko. De OPTA heeft overigens wel bepaald dat de abonneegegevens niet mogen worden gebruikt voor 'omgekeerd zoe ken'. Dat is het zichtbaar maken van naam- en adresgegevens door te zoe ken op telefoonnummer. Overigens kunnen handige computergebruikërs meestal wel een aanpassing aanbren gen waardoor dit weer wel mogelijk wordt. D-£ /-A/-7-0-C-H-T V-AW AC-i-A -A-S P-f-T J-A-A ~R *O OJ? ner £-£-#-S-r'V<$- 2-0-AAP-A-<f /-r /-*/ L-A A -T-S V-A-H -Z-AT-f e-P-A ti

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 35