Kunst 'Plotseling zijn we een legende Cjeel te traag tempo in Gebakken Meeuw Gevarieerd ballet van Bronkhorst en Jonge waard e 'CHONE SCHIJN 'Lucky Luke' Slater is altijd in beweging Iedereen doet het DAG 13 NOVEMBER 1999940 itolen Hollandse meesters terecht i Drie Hollandse meesters die 21 jaar geleden werden ;n uit een museum in San Francisco, zijn anoniem terug- gd bij een veilinghuis in New York. Het bekendste werk is ret van een Rabbi' die sommige specialisten aan Rem it toeschrijven. Anderen vermoeden dat het werk door een jn leerlingen is gemaakt of mogelijk zelfs door een ser. De schilderijen zijn behoorlijk beschadigd. presentatie The Antonio Brass The Antonio Brass presenteert morgen om 13.00 uur de iristmas Album'. Dat gebeurt in Roomburgh, Hof van burgh 46 in Leiden. De muziek van deze Leidse groep is lix van jazz, blues en Tijuana muziek. De band werd opge- n 1998. Het programma van de eerste toernee resulteerde cd 'The Route 47 - tour'. Na een concert in de Jaarbeurs, ip de groep veel aandacht trok, vroeg Uitgeverij Colomba gstgeest de band 'Christmas Album' te maken. Deze cd opgenomen in het LAKtheater. rlandicus Nieuwenhuys overleden dam» De neerlandicus R. Nieuwenhuys, schrijver van het aardwerk over Indische literatuur, de Oost-Indische Spie zondag overleden. Hij is 91 jaar geworden. Nieuwenhuys iddels in stilte begraven. Voor de Oost-Indische Spiegel Nieuwenhuys in 1983 de Constantijn Huygensprijs. De ng Fonds voor de Letteren schonk de schrijver/letterkun- et afgelopen jaar ter ere van zijn negentigste verjaardag idrag van 30.000 gulden als eerbetoon. theater -recensie susanne lammers g Gebakken Meeuw door Het Bert Bunschoten, Aike Dirk- Wigbolt Kruijver en Jan 12/11, Leidse Schouw burg. i r Earth, Wind Fire gaat weer eens op wereldtournee. „We hebben nooit trendy willen zijn, maar zijn altijd blijven vasthouden aan onze eigen muzikale visie." Earth, Wind Fire verkoopt tweemaal Ahoy' uit B ema wat is, hoe ziet het it? Het kan een serieuze i jn, maar het kan ook ig gezelschapsspel zijn erige momenten. Het in 'Gebakken Meeuw' laatste, maar nu en lap de ernst er toch in. it verlopen etablisse- rbergt een tamelijk on- Vfjbare waard, die jenever en paardeworst ser- komt een man binnen, vehoer, in een bizarre jj outfit: bolhoed, leren over korte broek en t- m hij voelt zich zichtbaar ijn gemak. „Nou ben ik l. Zou ik hier even mo- en? Moet ik eerst een ien of moet er geld in?' moet er uitgetrok- den, het tempo is ui ig - dat het na de dood vachten is, word je in- maar langzaam krijg op wat er gebeurd is. e' igers op vakantie in de Dolomieten maakten 10 ïtje per kabelbaan dat niet zo best afliep. Een voor een komen ze binnen zetten, het laatst degene die vier maanden in coma gelegen heeft. Ze zijn dood, maar waar zijn ze? Is dit een voorportaal, is deze kroeg 'all there is', kun je hier nog uit? De kastelein weet niets, de na men Jezus Christus, Moham med en Boeddha zeggen hem ook niks. De sfeer van de tijd dodende, zich vervelende man nen, kaartend, drinkend, onzin nige verhalen vertellend, is mooi getroffen - en je kunt je heel goed voorstellen dat een leven na de dood er ongeveer zo uitziet. Het is in elk geval voorstelbaarder dan het rijste pap eten met gouden lepeltjes. Maar voor een theatervoorstel ling is dit te mager. Dus leren we de heren beter kennen door de verhalen die ze vertellen als ze even zijn wezen kijken hoe het 'thuis' ging. En daar loopt het spaak. De drie mannen krij gen weliswaar wat meer ge zicht, maar de voorstelling ver zandt. De droge toon en het onderhuidse absurdisme wor den ingeruild voor een tikkeltje clichématig melodrama. Dat deze bij leven teleurstellen de mannen de grote teleurstel ling wacht, lag al lang voor de hand. Zo concreet hoeft het wachten op niets nou ook weer niet verbeeld te worden. „We zijn kennelijk echte legendes. Daar heb ik nooit zo bij stilgestaan. Maar nu we weer aan de top meedraaien met nummers die we twintig jaar geleden al maakten, worden we bestormd door een hele nieuwe generatie fans die onze muziek pas heeft ontdekt. En die bekijken Earth, Wind Fire als een legendarische band. Als je zo lang meedraait in de popmuziek, word je kennelijk van zelf een legende." Rotterdam Naarmate de tachtiger jaren vorderden, werd het echter steeds meer sukkelen voor Earth, Wind Fire. Vooral ook omdat zanger Philip Bailey op stapte en voor zichzelf begon. Maar het kan vreemd lopen in het leven. Aan het eind van deze eeuw poetsten een paar slimme producers de oude kra kers 'September' en 'Boogie Wonderland' eens grondig op en beide nummers werden zo waar opnieuw wereldhits. Je moet het ijzer smeden als het heet is en dus besloot Earth, Wind Fire maar weer eens op wereldtournee te gaan. Op 23 en 24 november staat de groep in een inmiddels uit verkocht Ahoy' in Rotterdam. Misschien is het toeval, maar op de kop af twintig jaar gele den trad Earth, Wind Fire ook harry de jong Aan het woord is Verdine Whi te, samen met broer Maurice oprichter van de Amerikaanse funksoul-formatie Earth, Wind Fire. Een groep die vooral in de jaren zeventig en tachtig grote successen boekte. De mu zikanten konden destijds zon der opscheppen overal rondba zuinen dat ze met de duurste li ve-show ter wereld op pad wa ren. Maar geld was dan ook geen probleem; bijna alles wat Earth, Wind Fire aan het vinyl toevertrouwde, werd goud of platina. In Europa scoorde de groep in 1978 z'n eerste grote hit met 'Fantasy" en dat was het begin van een lange reeks successen aan deze kant van de grote plas. tweemaal op in diezelfde Ahoy'. „Ja, hoe is het mogelijk", zucht Verdine White. „Ik herinner me die concerten nog heel goed. Niemand van ons had toen ge dacht dat we in 1999 nog zou den bestaan. Maar we blijven maar doorgaan. In zekere zin is het een overwinning om na twee decennia weer in de Ahoy' op te treden." Ten tijde van dit interview is White in New York druk bezig zijn koffers te pakken voor de op handen zijnde tournee. Der tig jaar popmuziek heeft nau welijks z'n sporen achtergela ten. Maar naar eigen zeggen heeft hij zich dan ook altijd ver gehouden van het soort levens- geneugten dat een man snel doet aftakelen. „Ik heb mijn leven altijd goed onder controle gehad", stelt White tevreden vast. „Ik heb me alleen op de muziek gericht. Het is steeds mijn streven ge weest om beter te worden. Zon der overdrijven, durf ik te stel len dat ik een vorm van profes sionaliteit heb bereikt die me ook in staat heeft gesteld te overleven in deze business. Maar natuurlijk heb ik met Earth, Wind Fire de nodige pieken en dalen gekend. Nie mand in dit vak ontkomt daar aan. Het maakt niet uit hoe lang je carrière duurt, je vindt altijd weer tegenslagen op je pad. Zelfs op momenten dat je denkt het heel goed voor elkaar te hebben. Maar de besten overleven en dan word je plot seling een legende." „En dan komen de hits in eens ook weer", filosofeert Ver dine White. „Neem nou Carlos Santana. Die man draait net zo lang mee als wij en nu staat hij zomaar weer nummer een in de hitlijsten met zijn nieuwe al bum. Ik denk dat het de kracht van onze muziek is. Net als Santana hebben wij ons altijd bij onze leest gehouden. We hebben nooit trendy willen zijn, maar zijn altijd blijven vasthou den aan onze eigen muzikale visie. Ik denk dat het ook iets te maken heeft met de tijd waarin we. leven. Mensen kijken terug en zoeken naar oude waarden. En dan ontdekken ze plotseling iets wat ze tot dan toe over het hoofd hebben gezien: dat de muziek van Earth, Wind Fire toch best goed is. In dat licht is het geen wonder dat onze oude nummers als 'September' en 'Boogie Wonderland' weer hits zijn geworden." „In al die jaren is het trou wens nooit in me opgekomen om uit de muziek te stappen. En daar ben ik achteraf blij om, want ik vind het heel plezierig dat onze band in deze tijd wordt gezien als een vrij be langrijke schakel in de ontwik keling van de popmuziek. Dan heb je toch iets bereikt om trots op te zijn." „Ik krijg heel vaak reacties van anderen. Soms, als ik. met mijn auto voor een stoplicht in de stad sta te wachten, komen er zomaar mensen naar me toe om me een compliment te ma ken. Ja, ze herkennen me nog steeds. Maar dat is ook geen wonder, want we zijn de laatste tijd zo vaak op de televisie. Laatst is er nog een twee uren durende special over Earth, Wind Fire uitgezonden die door 20 miljoen Amerikanen is bekeken." Verdine White kijkt tevreden en knipt het slot van de laatste koffer dicht. Ziezo, hij is klaar voor Europa. dans recensies Voorstelling: '1,2, 1,2,3,4'Choreografie: Truus Bronkhorst en Marien Jongewaard. Muziek: van onder andere Mahler en Rol ling Stones Gezien. 12/10, LAKtheater, Leiden. Nog te zien aldaar: vanavond om 20.30 uur. Ranke veren verlengen de vloei ende armen van acht danseres sen en een danseres. Die vrouw is Truus Bronkhorst, choreo grafe van moderne dans. Sa men met haar echtgenoot Ma rien Jongewaard maakte ze de voorstelling '1,2, 1,2,3,4'. Een gevarieerd ballet. In deze reprise staat zij zelf weer op het toneel. Maar eerlijk is eerlijk, de 47 jaren die haar li chaam telt, eisen hun tol. Bronkhorsts bewegingen zijn subtiel maar haar rug is wat stram, de benen willen niet meer zo hoog. En toch mag je daar in zo'n rijkgeschakeerde choreografie als deze niet over vallen. Want de productie strui kelt niet. In het eerste deel laat het podium aan acht jonge mannen. Een bruisend gezel schap onder wie zich een paar markante kunstenaars bevin den. Mahler Het ballet is gezet op verschil lende muziekfragmenten: van Mahler tot popmuziek. Licht voetige delen worden afgewis seld met dramatischer thema tiek. Waarbij de 'sterken' met maskers op de dienst uitmaken. Het tweede deel opent Bronk horst met een pas de deux. Al leen is deze rust in de voorstel ling een stuk minder overtui gend dan het dynamische voor gaande deel. De slotscène is echter gelar deerd met humor. One, two, one two three four, alsof je de band vraagt om in te zetten voor een stijldansavond, of een showballet. Want daar doet de luchtige lijn in de choreografie sterk aan denken. Aan die oude filmmusicals van Astaire. Com pleet met veren, en showy ele gance. Maar onder die lucht hartige dekmantel broeit een zware ondertoon van agressie en machtsstrijd. Machteloos heid. Neigend tot decadentie. En als Bronkhorst dan de gitaar pakt en daar versterkt op gaat raggen, dan moet je wel even slikken omdat de subtiliteit hierdoor verloren gaat. Het was al duidelijk wat zij wilde zeggen met dit ballet dat twee beteke nislagen boeiend over elkaar drapeert. d vertelde me dat jon- :n in een bandje spe- leisjes te scoren. Hij i deskundigheid want Jpmuzikant. Zijn mu- ik nooit echt leuk ge- dus er zal wel enige in schuilen. a( irnst, Jan en Jan wilden r muziek maken. Maar had verteld dat er nuden zijn. Wisten zij vlotte jongens van lertig werd het - na een arrière, een handjevol n heel veel optredens Het krioelde van de Van bakvissen verge- hallen in kwadratisch Meisjes in een chro- eepziek delirium, vijl en tranen. En nie- sterde. Wat restje dan n en in hutjes op de siceren. Vijftien jaar aat Doe Maar weer En bidt nu tot God ftien jaar alle meisjes zijn of anderszins Doe Maar '99? was 'nog niet af, ver- iny Vrienten op de rentie. Dat en natuur- het geld, zei Vrienten. hning. Vrienten boog Hit de altijd aanwezige van het winstbejag- n tot het veel minder brood-op-de-plank - f Je kon het met een tje fatsoen nog net bl oemen. and ben je niet ver- je iets voor het geld Engelse techno-pionier vanavond in LVC Doe Maar. En nu maar bidden tot God dat na vijftien jaar alle meisjes getrouwd zijn. doet. Nee, je bent pas verdacht als je het niet een klein beetje goedpraat. Als iemand zijn zon de afzwakt, zijn we bereid veel te vergeven. En dus volgt er een 'laten we elkaar nou geen miet je noemen'-ritueel, waarbij een klein lampje knippert 'kleine biecht verplicht'. Voor een toptarief, althans voor Leidse begrippen, treedt van avond de Engelse dj Luke Slater op in het LVC. Maar het dj/pro ducersduo Masters at Work spant met 80 mille in het Rot terdamse Nighttown wel de kroon. Veel geld, dus moest er veel worden goedgepraat. Dj's zijn heel veel waard, dj's zijn de topartiesten van vandaag, zegt iedereen. Dj Eddy de Clerq zegt het, dj Ronald Molendijk zegt het en dj Marcello zei twee jaar geleden al in De Volkskrant dat hij er vreselijk hard voor werkt. Hij staat altijd in de hitte en de rook. En Molendijk plaatst zich in één klap op dezelfde lijn als Indiase kinderarbeidertjes die de laatste Ikea-lijn in elkaar zet ten. Dus hij mag best wel wat verdienen. Marcello vliegt in het midden van de nacht van hot naar her. Let wel, dat vliegen moet je hoogstwaarschijnlijk letterlijk nemen. Air Singapore- of Luft- hansagewijs. En voor 'hot' kun je gerust Ibiza invullen en voor 'her' laten we zeggen trance- centrum Goa. Ziet er gelijk een stuk minder vermoeiend uit, niet waar? Maar Marcello moet iets goedpraten. Dan voelen we ons niet genaaid. Bijna ieder een doet het voor het geld. Het bedrag, daar kan nog over wor den onderhandeld. Er zijn uitzonderingen. Bij Tros Triviant doen ze het voor de eeuwige roem. Althans dat zegt Tineke Verburg altijd en direct daarna zoomt de camera in op die beteuterde gezichten boven die armoedige Bosatlas. Bij Big Brother doen ze het voor de lol. Gelooft u het? Kok doet het voor volk en vaderland. Adel- mund doet het voor de kinder tjes. En Jantje Smit doet het voor rijn oma. Mag ook. Maar de meesten van ons doen het voor een vastgesteld uurta rief. Twaalfvijftig of 27 mille. Zolang er geen mensen of die ren in het verdienproces wor den geschaad, vind ik het best. En als je het geld dat je vraagt ook daadwerkelijk krijgt, dan verdien je dat, per definitie. Niks mis mee. Of je het nou voor de meisjes of voor de mil joenen doet. pablo cabenda leiden rene megens Luke Slater, de Lucky Luke van de electro, staat vanavond in het LVC in Leiden. En als de Engelsman live optreedt - en dan maakt het niet uit of hij op Lowlands staat of op Amster dam Dance Event - dan gaat Slater er tegenaan. „Live zijn wij behoorlijk heavy. We ken nen geen remmingen. Man, als we optreden, maken we een slagveld van de club of tent waar we spelen." De Brit staat te boek als een techno-pionier, is een roem rucht dj en bracht platen uit onder de vlag van Clementine, Planetary Assault System en 7th Plain. En ook onder zijn eigen naam Luke Slater. Het eerste al bum uit '97 heette 'Freek funk'. Onlangs verscheen 'Wireless', een krachtige en dynamische plaat die zoveel kwaliteit bezit dat Luke Slater best getooid mag worden met het voorvoeg sel 'lucky'. Slater beschouwt zich niet als de Lucky Luke van de electro in die zin dat hij zich zelf niet ziet als een voorvechter, ambassa deur van het genre. Slater heeft geen missie. Hij pakt slechts zijn kansen en is constant in beweging. En soms werkt het, wat hij doet. En soms ook niet. Maar hij hoopt dat hij, na zijn dood, herinnerd wordt als een muzikant die zijn steentje heeft bijgedragen aan de evolutie van de elektronische muziek. Slater noemde zijn eerste al bum onder zijn eigen naam 'Freek funk'. „Met de titel 'Freek funk' wilde ik zeggen: dit is de echte funk. En voor veel mensen zal het freaky klinken. Ik wilde voor een frisse wind zorgen. Oorspronkelijk stond ik bekend als een techno-dj. Maar met 'Freek funk' maakte ik dui delijk dat ik weliswaar een tech- no-dj was, maar dat ik niet te beroerd was om met een ander geluid te komen." Techno is volgens Slater ook niet synoniem aan een mono tone boem-boem-boem-aan- pak. Veel belangrijker is de houding van de muzikant. Op de hoes van 'Freek funk' staat Slater afgebeeld als een type dat van een andere planeet komt. Zelf maakt hij de vergelijking met de film 'The man who fell to earth' waarin David Bowie acteert. „Het draait eigenlijk allemaal om een ruimtemannetje met een outsider-gevoel. Ik wilde er dit mee aangeven: dit doe ik al jaren in mijn uppie en nu wil ik het jullie aanbieden. En ik had succes. Door de onverwachte aanpak sprak 'Freek funk' veel mensen aan. Het werd een un- derground-album dat boven gronds kwam en ook een deel van het grote publiek bereikte. Het was een vreemde gewaar wording, maar wel een fijne. Want die crossover was precies wat ik voor ogen had." Clubmuziek vond in die tijd namelijk niet de weg naar de meerderheid van de mensen. De muziek was, meent Slater, zeer in zich zelf gekeerd. „Ik wilde met 'Freek funk' een cd maken die meer mensen zou bereiken. Het moest een plaat worden die duidelijk maakte dat dit de shit is waar het echt om draait. Met 'Wireless' is het ongeveer hetzelfde. Het album is echter meer gefocust op wat we live doen." Zelf noemt Slater de muziek van 'Wireless' elektro-punk. „De invloeden van mijn vroege- Luke Slater: „Als we optreden, maken we een slagveld van de club of tent waar we spelen." foto cpd re elektro-dagen heb ik voor zien van veel energie. De aan pak, de attitude op Wireless' is agressief, maar maakt ook vro lijk. Die houding zit in ons alle maal. Ik ga voor muziek die van mij op het emotionele vlak een vrij mens maakt. Ik schrijf van uit mijn hart. Ik wilde een frisse plaat maken die veel zegt en opvalt. Want ik hou niet van 'middle of the road'-muziek. Enerzijds hou ik van rustige muziek, anderzijds van heel harde." Waar Slater helemaal niet van houdt, is muziek die gemaakt wordt volgens vaste formules. „Daardoor klinkt elke plaat het zelfde. En dan maakt het niet uit welk soort muziek het is. Ik hou bijvoorbeeld niet van 'mid dle of the road-rockmuziek. Rock is pas goed, wanneer het funky is. Tegenwoordig is het funk-percentage van rockmu ziek een stuk hoger dan vroe ger. Dat is cool. Dat komt door de grote invloed die de dance- scene uitoefent op allerlei soor ten muziek. In veel opzichten regeert elektronische dansmu ziek. Het is een gezonde en le vendige scene op dit moment. 'Electronic dancemusic' is nu groter dan het ooit geweest is."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 33