Mary sliep als een keizerin I TV WEER Het Gesprek van de Dag Straatpoëzie van dakloze dichters Recordpoging op radio 'uit de hand gelopen grap' ZATERDAG 13 NOVEMBER 1999 COMMENTAAR Schiphol en woningbouw In dorpen vlakbij Schiphol moet ondanks de lawaaihinder weer huizenbouw mogelijk zijn, zo vindt Haarlemmermeer. De ge meente wil zo een einde maken aan de neerwaartse spiraal van vergrijzing, wegtrekkende jeugd en het verdwijnen van voorzienin gen. Door het opheffen van het bouwverbod zouden kwakkelende dorpen als Zwanenburg, Rijsenhout en Abbenes weer kunnen op bloeien. De rijksoverheid heeft niet voor niets jaren geleden een bouwver bod ingesteld voor de zones met de meeste geluidshinder. Het gaat om gebieden waar bestaande huizen met dure voorzieningen tegen vliegtuigherrie moeten worden geïsoleerd. Het zou merk waardig zijn om hier dan ook de bouw van nieuwe huizen toe te staan. Het hinderprobleem neemt dan alleen maar verder toe. De provincie Noord-Holland, die toezicht houdt op de naleving van het verbod, toonde zich aanvankelijk soepel. Een aantal verge vorderde bouwplannen mocht toch worden uitgevoerd. Maar de boodschap was duidelijk: geen nieuwe woningen vlakbij de lucht haven. Diverse Haagse bewindslieden hebben dat de afgelopen ja ren nog eens beklemtoond. De maatregel heeft een verlammende werking op enkele dorpen bij Schiphol. Jongeren trekken weg bij gebrek aan geschikte woon ruimte. Door het slinkende inwonertal wordt het draagvlak voor voorzieningen als een sporthal, bibliotheek en openbaar vervoer aangetast. In dorpen waar doorgaans ook wordt geklaagd over vlieglawaai gingen stemmen op om toch nieuwbouw voor de eigen bewoners toe te staan. Haarlemmermeer vindt dit verlangen terecht, zo legde wethouder M. Schoenmaker deze week uit. De gemeente wil daar om voortaan zelf kunnen afwijken van het verbod om woningen te bouwen. Het is een loffelijk streven om de dorpsgemeenschappen in stand te houden. Toch zijn ernstige bedenkingen bij het Haarlemmer- meerse plan op zijn plaats. Andere gemeenten rond Schiphol wil len natuurlijk ook wel af van de knellende bouwbeperkingen. Straks worden aan alle kanten van de luchthaven weer huizen uit de grond gestampt. Misschien bedoeld voor de dorpeling van nu, maar in werkelijkheid voor de klager van morgen. Een prijzenslag op muziek De koningin van het levenslied, Mary Servaes, sliep als een keizerin. De sponde waarin zij zich te ruste legde is het absolute pronk stuk van de bijna honderdvijftig te veilen meubelstukken, snuisterijen en hebbedingetjes. Het is een Italiaans rococobed vol tier lantijnen met twee wakende engeltjes aan het hoofdeinde. Veilingmeester Ger Koopmans van antiek- en curiosahandel Haddon Hall is er zelf ook helemaal ondersteboven van. ,,In één woord magnifiek. Ik sluit niet uit dat ik zelf ook een bod uitbreng." Nog 49 dagen enl we millennium bri Reden voor deze in een dagelijkse s rug te kijken op be gebeurtenissen dii grepen op corresp rende data in de a 1000 jaar. Deze w( nov 1895: Röntger 'zijn' stralen; 9 no einde Ataturk nad nov 1871: Stanley Livingstone ('I pre 11 nov 1918: Wapi standsdag; 12 nov Troelstra predikte lutie; 13 nov 1914: patenteerd in VS. 13 NOVEMBER 1914 Dat vrouwen een lich hebben dat vorming steuning behoeft - de begint aan het einde gentiende eeuw duid worden als de ademt de lingerie - het corsi afgeworpen. Maar wi gaat naar de oorsproi borstdrager, al snel b der genoemd, komt i reld vol naijver terecl den de Amerikanen v Mary Anne Phelp-Ja( november 1914 de gi wordt van de moderi elk geval is haar mod elastisch, want ze kni zijden zakdoeken aai voorziet ze van de nc ke bandjes. De Frans de Parisienne Hermii (1889) en uit Engelaii de claim (1887) van e bh bestaande uit met en zijde, het product dacht veel lijkt op twi kaar verbonden groo theezeefjes. Bij het O drijf Iduna laten ze hi het midderi wie de et Zeker is dat het kledii flink is geëvalueerd, a recteur Verbrugge val ste lingeriefabriek vai land, 'specialisatie bl aardige is wel dat we zijn bij af, want hoev meer met touwen in; zoals vroeger, zijn ve ne bh's erop gericht I chaam te corrigeren, corset deed. henk ruijl Friesland weer m Songfestiv Evenals vorig jaar k gemeente Leeuwari een Friestalige inze voor de voorselectii Nationaal Songfesti termorgen werd Gil voorgesteld aan de het nummer 'Hjir is (Hier is het begin) i met het Nationale! val mee te doen en voor Nederland op visie Songfestival ii uit te komen. Vorig jaar viel dekt jury voor de nation ronde op alleen En liedjes. Met deze Fi zending wil de gen Leeuwarden het Fi te promoten. ,,Het eenmalige actie wo Omdat er vorig jaar kritiek was over de het Engelstalige liet ten we het nog een beren", aldus Leeu wethouder van cull Brok. Gina de Wit heeft d eerder (1989, 1990, meegedaan met hei naai Songfestival. 1 Nederlandstalige ni ,,Ik denk dat ik dezt win, omdat dit simj het beste nummer i mee ik ooit heb mei Ik hoop dat dit mijl doorbraak wordt", Wit. De artieste hee nummer zelf geschi gecomponeerd. Alt schreef ze liedjes vo Jacott en Willek Alb zong bij Herman Bi Gruppo Sportivo. Op 27 februari is he nale Songfestival in Rotterdam. anp» Het bed van de Zangeres zonder Naam is het pronkstuk van de veiling. Dan zal hij in ieder geval concurrentie hebben te duchten van Lenie Jeurissen uit Roermond. De vrouw van middelba re leeftijd slentert deze morgen op de kijkdag in het Kasteel van Arcen als een van de eersten door de twee zaaltjes waarin de inboedel van Mary Servaes is uitgestald. De veilingmeester kan de vrouw er maar met moeite van weer houden zich languit neer te laten vallen op het bombastische bed. ,,In gedachten zie ik het al in mijn eigen slaapkamer staan", zegt ze met een begerige blik in haar ogen. „Voor dit bed doe ik een moord. Ik zal vanavond thuis mijn man eens lief aankijken. Maar of het helpt?" Het echtpaar Lakeman, speciaal voor deze gelegenheid vanuit Zutphen naar Limburg afgereisd, raakt niet uitgekeken op de notenhouten secretaire van de zangeres. De fans van het eerste uur zul len op de veilingdag, vandaag in Arcen, zeker weer van de partij zijn. Behalve op het schrijfmeubel zullen ze dan ook een bod doen op de witte kaptafel en dito le ren fauteuiltjes, verklappen ze. En bij nader inzien vinden ze de kristallen va zen, vergulde theekopjes, het zilveren bestek, het porseleinen servies, de hang klok met krullen en niet te vergeten het stilleven ook wel de moeite van het mee nemen waard. De opmerking dat het ge heel een nogal protserige en zelfs kit scherige indruk maakt komt aan als een mokerslag. „U weet niet wat mooi is. Dag meneer!" En weg zijn de Lakemans. Uit de luidsprekers op de achtergrond klinkt 'Weet je waarom ik huil?' Voor de minder gefortuneerde fans is het trouwens goed te weten dat de col lectie niet alleen stukken telt waarvoor een persoonlijke lening moet worden af gesloten. Er komen ook tuinkabouters, hertjes, fotolijstjes, verzamelelpees en zelfs een kerststal onder de hamer. En beeldjes, heel veel beeldjes. Daarvan heeft de zangeres bij leven een compleet volk verzameld. Het zijn niet allemaal FOTO ANP TOUSSAINT KLUITERS goedkope prullen, gebiedt de eerlijkheid te zeggen. Er zitten ook originele Hum mels tussen, met die 'vragende kinder ogen' waarover Mary Servaes zo geroerd kon zingen. Maar voor het merendeel gaat het om namaakexemplaren, waar schijnlijk cadeau gekregen van bewon deraars die niet zo diep in de buidel konden tasten. De opbrengst van de veiling wordt ver deeld onder de Hartstichtinghet Wil- helminafonds en missionaris Willems uit Arcen. Veilingmeester Koopmans durft niet te voorspellen hoeveel geld er binnen zal komen. „Het is wat de fan er voor geeft." dan iets niet klopte, moest ik natuurlijk niet bij hen wezen. Verwarmingsjongens gezocht voor advies. Misschien smallere radiatorKreeg de raad even te wachten Op de monteur van de fabriek die toch zou komen, dat kon wel volgende week worden, voorde lekke radia tor in de slaapkamer. Kinderziekte. Terug naar keu ken. Aftvasmachine kon niet geplaatst want afvoerbuis stak anderhalve centimeter te ver uit. Foutje van de bouwer. Bouwer erbij. Foutje van de loodgieter, lood gieter erbij. Buis naar achteren gevioold. Goed dat de loodgieter er was want de afvoer in de bijkeuken zat verstopt. Kinderziekte. Twee uur en vier loodgieterstrucen verder was de afvoer gerepa reerd. Buis in de kelder zat vol pur. Als de loodgieter de klootviolen die dat gedaan hadden in zijn handen kreeg, dan zwaaide er wat. Op dat moment zag ik langs de muur water in de kelder druipen. Kinder ziekte. Helaas niet het pakkie an van de loodgieter. Nee meneer. Hij was ingehuurd voorde buizen, niet voor iets anders. Dan moest ik bij de bouwer wezen. Hij was maar een onderbaasje. Net als de electricien trouwens. Die moest nog even kijken of de tuinverlichting aangesloten kon worden. Aziz en Jascha bereiden zich voor op het Natio nale Straatpoëziefestival in Den Haag, dat vol gende week woensdag ter gelegenheid van de nationale 'Daklozendag' wordt gehouden. Aziz Elhajjami begeleidt op gitaar Jascha Dijosjeco (auteur van de bundel 'Dakloos Dichten') bij het voordragen van zijn werk. Tijdens het dicht- Deze week was het zo ver. Nadat er al tijdenlang zenuwachtig naar was uitgekeken - vooral op de muziekzender zelf overigens - gingen de jaarlijkse MTV Music Awards de deur uit. Zo ongeveer de Oscar-uitreiking van de Europese muziekindustrie. Letterlijk, want de makers hebben héél goed opgelet hoe het er bij het filmprijs-feest aan toegaat. De opzet bij de MTV Awards is vrij wel hetzelfde. Sterren komen op, introduceren de genomineerden, trekken vervolgens een soort envelopje open en roepen: and the winner is... Waarbij niet altijd even bekende namen over het beeldscherm rol den. Af en toe ging de Award zelfs naar iemand van wie ik nog nooit had gehoord. Xavier Naidoo, om maar een van de deze win naars te noemen. Hoewel ik er wel bij moet zeggen - voordat u zich zorgen begint te maken over uw geringe kennis van de moderne popmuziek - dat dit de winnaar was van de categorie 'Best German Act'. (Ze moeten natuurlijk wat doen om zo'n avond vol te krijgen.) Maar de show mocht er zijn. Zelden een decor gezien waar zo veel in bewoog, knipperde, flitste, flikkerde en van kleur verschoot. Zelfs al had er geen mens in gestaan, dan nog had je er minstens een uur ademloos naar kunnen kijken. En alsof dat nog niet genoeg was, waren er ook nog eens een paar honderd camera's tegenaan ge gooid. Of tenminste, die indruk werd gewekt. Elke tiuee, drie secon den wisselde het beeld, en kwam het weer uit een totaal andere in valshoek. (De regisseur die dit allemaal in goede banen heeft geleid, moet na afloop zo ongeveer krankzinnig de straat zijn opgerend, als hij tenminste al niet met deze geestesgesteldheid aan het karwei was begonnen). Ook als de artiesten even niet optraden, was er veel te genieten. Want de reclamemakers hadden eveneens hun beste beetje voorge zet. Weliswaar niet altijd even goed te volgen - dat is wel een nadeel, zo'n internationale zender. Want wat probeerden de Israeli's ons nu eigenlijk aan te smeren? Maar wel vermakelijk. Wees overigens niet al te verdrietig als u dit deze week heeft gemist. Naar goed MTV-gebruik wordt het programma alleen al dit week einde twee keer herhaald. En op wisselende tijden nog tot ongeveer maart of april 2000. Want dat moet je MTV weer nageven: als ze een keer goed uitpak ken, ben je het cadeautje voorlopig ook nog niet kwijt. wil buys Zachte lucht festival zullen dak- en thuisloze dichters uit Amsterdam, Rotterdam, Groningen en Utrecht hun werk voordragen aan het publiek. Het festi val wordt geopend door staatssecretaris Rick van der Ploeg van Cultuur, die volgens de orga nisatie ook een gedicht zal voordragen. FOTO GPD JACQUES ZORGMAN Het kan verkeren! In het Spaanse binnenland heeft het gisteren op veel plaatsen gesneeuwd: in het noorden van Europa gingen de thermometers uit hun dak. In het midden van Zweden werden zelfs eeuwrecords gebroken! In de stad Gavle, ten noorden van Stockholm, was het gistermiddag om 13 uur 14,7 graden. Zo zacht is het daar nog nooit geweest. Het eeuwrecord voor de maand no vember bedraagt namelijk 14,0 graden in 1902. De verschillen wa ren overigens heel groot want in Fins Lapland werd 's ochtends plaatselijk ruim 10 graden vorst gemeten. De subtropenlucht die over delen van Scandinavië is uitgestroomd had de afgelopen da gen reeds de IJslandse thermometers beroerd. Donderdagmiddag werd het in Akureyri 17,0 graden en woensdag noteerde zelfs het Groenlandse Narsarsuaq 16,1. Dat het in het hoge noorden zo uitzonderlijk zacht werd kwam door de kracht en positie van het Britse hogedrukgebied. Onder invloed van een depressie, koersend over Lapland naar Rusland, worden de zachte luchtmassa's vandaag uit het noorden van Euro pa verbannen. Er stroomt echter nog wel een portie over de Noordzee naar ons land. Vooral het noorden en noordwesten krij gen vanmiddag met deze lucht van doen. Het kan daar plaatselijk 12—13 graden worden tegen overdagmaxima van rond 5 graden in het zuiden en zuidoosten. De komst van de zachte lucht gaat ge paard met een toename van de bewolking: vanochtend in het noorden, vanmiddag en vanavond ook elders. Bovendien kan er wat lichte regen of motregen vallen en later ontstaat ook plaatse lijk mist. De wind gaat uit noordelijke richtingen waaien. De komende nacht vriest het nergens meer. In het noorden wordt het zelfs niet kouder dan 9-10 graden. Op zondag stijgt de temperatuur gemiddeld over het land tot 10-11 graden. Verder is er opnieuw vrij veel bewolking en valt er plaatselijk (mot)re- gen of een bui. De wind waait uit het noorden en is aan de kust nu en dan krachtig. Zondagavond gaat de wind uit het noord oosten waaien en komt de aanvoer van koude en droge lucht op gang. Vervolgens gaat het in de nacht van zondag op maandag weer enkele graden vriezen. Na maandag s wordt het onstandvastiger. Vooral op woensdag gaat het regenen en waaien onder invloed van een uitdiepende depressie op het traject Schotland-Denemarken. In de achterkamer van het lagedrukgebied worden later in de week koude, on stabiele luchtmassa's aangevoerd waarin buien met hagel en wellicht ook natte sneeuw kunnen ont staan. Na vorst in de nacht (Leeuwarden -3,4 graden) en in het noorden hier en daar aanvriezende mist is het gisteren in het grootste deel van het land schitte rend novemberweer geweest. In het oosten van Gro ningen, dat lange tijd te maken had met mist en laag hangende bewolking, bleef het met maxima rond 3 op vallend koud. jan visser Baas onder baas :t Tot u schrijft de bezitter van twee huizen. Nou ja, een huis en een flat. Die flat is vorige week gloednieu w opgeleverd maar ik ben blij dat ik nog niet verhuisd ben. Mijn ap partement kampt namelijk met kinder ziektes. Ik weet eigenlijk het verschil niet tussen een flat en een appartement. Ap partement klinkt sjieker, waarschijnlijk is dat het enige verschil, dus vanaf nu heb ik geen flat maar een appartement Dan die kinderziektes. Zoals je leert van je fouten, zo leer je de bouwwereld kennen via de kinderziektes. Let me take you by the hand. Op de dag van de oplevering werd de keuken geplaatst. De laden van het hoekkastje konden niet vergenoeg apen. Er stond een radiator in de weg. Wiens fout? Dat kostte een uurtje zoeken en bellen. Ra diator stond op de bouwtekening. Dus foutje van de keukenjongens. Die wasten hun han den in onschuld want ze waren niet van de keukenflrma. Nee meneer. Kijk het zat zo: de projectontwikkelaar huurt de aannemer in. Die gaat in zee met de keukenboer. En die huurt losse jongens in voorde installatie. Als er joost prinsen Dat kon mits de timmerman een houten paneel op het balkon kon weghalen. Timmerman erbij. Kwam goed uit want de balkon deur sloot niet 100 procent. Paneel kon weg -„Weg kan natuurlijk altijd meneer"- maar terugplaatsen werd moeilijkerHij zou nadenken over een oplos sing. Kon volgende week worden. „Dan ben ik er niet meer", zei de electricien. Hoorde hij dan niet bij cle bouw? Nee meneer. Hij was maar een onderbaasje. Kijk het zat zo: De projectontwikkelaar - waar was die trouwens? - huurt de aannemer in en de aanne mer.,Laat maar zitten", zei ik. Een week later had de verwarmingsmonteur van de fabriek keurig de lekkende radiator gerepareerd. Maar cle electricien was verdwenen, de timmerman liep nog steeds nadenkend rond als door grote zorgen gekweld, een ijzers terke pose want je durfde hem nauwelijks lastig te vallen, de deurenjongens - „Wij repareren alleen binnendeuren meneer" - waren te rug naar huis en de keukenonderbaasjes hadden een halve keuken achtergelaten. Als kinderziektes bij de bouw horen, dan is mijn ap partement de intensive care. marathon rechtstreeks te vol gen via het lokale radiostation 6 FM (Laren en omstreken), maar in de reguliere uitzendingen van de NCRV zal regelmatig contact worden gezocht met de zwoegende radiopresentator. Hij mag slechts een keer per vier uur een kwartier rust ne men. Voor de rest moet hij ac tief blijven, plaatjes aan- en af kondigen. En om het niet al te makkelijk te maken, mogen de plaatjes niet langer duren dan zes minuten. „Ik kan dus niet een tien minuten durende ver sie van Meatloaf draaien", al dus Fröhlich. Tijdens de mara thon wordt Fröhlich continu bijgestaan door collega's en medewerkers van de NCRV. Fröhlich: „Dat is wel fijn, ik kan wat gesprekken voeren die rechtstreeks de uitzending in kunnen. Dat houdt me scherp". Verder probeert hij met veel koffie, sportvoeding en fruit wakker te blijven. Vanwege de recordpoging wordt de reguliere uitzending van Fröhlichs programma Cap- pucino vandaag gepresenteerd door Paul de Leeuw. gpd» Sjors Fröhlich gaat proberen het wereldrecord radiopresen teren te verbeteren. Vanaf half twaalf vandaag valt hij het hui dige record van veertig uur aan. De bedoeling is dat de NCRV- presentator het volhoudt tot maandagmiddag tussen twee en vijf uur. Fröhlich zelf noemt het een uit de hand gelopen grap. Aanvan kelijk had hij het idee in het ka der van het jubileum zich aan een poging van een non-stop presentatie van 75 uur te wa gen, maar dat vond hij bij nader inzien wel erg lang. „Ik vind het hartstikke leuk, maar het is geen zaak van leven of dood. Vooral zondagnacht zal cruci aal zijn. Als het niet meer gaat, houd ik er gewoon mee op." Maar daar gaat hij vooralsnog niet van uit. „Ik weet van me zelf dat ik lang achter elkaar kan doorwerken. Ik heb vorig jaar ook verslag gedaan van de Tour de France, toen moest ik drie weken achtereen heel veel uren maken. Maar dan kun je wel slapen. Nee, ik onderschat dit niet." Omdat de NCRV niet over vol doende zendtijd beschikt, is de

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 2