Maleisië Toerisme KAMERPRIJZEN REDACTIE: ROB VAN DEN DOBBELSTEEN •fis I 3 8 sIlTc H T E N Val-Saint-Lambert In Seraing, een klein dorpje ten westen van Luik, is zojuist de restauratie van het vermaarde kasteel van Val-Saint-Lambert voltooid. Dat gaat gepaard met een expositie over de geschie denis van de kristalfabriek van Val-Saint-Lambert die in het kasteel en de plaatselijke abdij is ondergebracht. Tevens zijn er demonstraties glasblazen en -graveren. Het complex aan de Rue du Val 245 in Seraing is voor het publiek vooralsnog alleen in het weekeinde geopend. Maar vanaf 27 maart kan het elke dag van 10 tot 17 uur worden bezocht. Informatie: telefoon (0032).4.337.09.60. Nachtelijke excursies In het Berlijnse Zoo-Aquarium worden sinds kort nachtelijke excursies georganiseerd. Daarbij is te zien hoe de dieren zich in het donker gedragen. De één kwaakt (kikkers), de ander tsjilpt (krekels), maar er zijn er ook die gewoon hun ogen dicht doen (krokodillen). Tevens wordt de vraag beantwoord of vissen gaan slapen als de nacht is gevallen. De eerste spe ciale rondleiding wordt gehouden op vrijdag 10 december, waarna er hoogstwaarschijnlijk in de eerste drie maanden van het volgend jaar nog een aantal zullen volgen. De excursie wordt afgesloten met een spaghettimaaltijd bij de grote bas sins met haaien, piranha's en koralen. Reserveren is noodza kelijk. Informatie: Berlin Aquarium, telefoon (004940).30.25.40.12.16. Tussock Tussock Cruising organiseert ook het komend jaar weer een aantal thema-zeiIcruises op de Aegeïsche Zee. De eerste is op 6 mei. Onderwerp: archeologie. In de daarop volgende we ken worden onder leiding van Bob Ursem, wetenschappelijk directeur van de Hortus Botanicus, twee natuurreizen gehou den en de tocht die op 29 juli begint, staat geheel in het te ken van kinderplezier. Natuurlijk kunnen de passagiers ook zelf voor een "rode draad' kiezen. Nieuw is het feit dat de klassieke zeiljachten van Tussock in een aantal gevallen naast Turkije ook Griekse eilanden aandoen. Informatie: Tussock Cruising in Amersfoort, telefoon (033).422.00.55. Noorwegen Onlangs verscheen bij het Noors Verkeersbureau voor de Be nelux een 32 pagina's tellende brochure met daarin de gege vens van de belangrijkste wintersportgebieden in Noorwegen waaronder uiteraard Trysil, Geilo, Lillehammer. en Hemsedal. Ook bevat de catalogus een overzicht van alle Nederlandse touroperators die skireizen naar het Scandinavische land or ganiseren. De brochure 'Noorwegen 1999/2000' kan worden aangevraagd op nummer (0900).899.11.70 (75 cent per mi nuut). Canada De Candian Tourism Commission (CTC) in Den Haag heeft net als in voorgaande jaren een Canada Ski Special uitgege ven. In de 16 pagina's tellende brochure wordt informatie verstrekt over skigebieden in zowel west- als oost-Canada. Daaronder vermaarde oorden als Whistier, Blackcomb en Tremblant, maar ook minder bekende als Silver Star en het snel opkomende Sun Peaks. De folder kan worden opge vraagd bij de CTC, fax (070J.31.11.682 of e-mail info® canadatourism.nl. M Geen hotel of er wordt gesjoemeld met de officiële kamerprijzen. Zolang je maar niet om vier uur 's middags arriveert. Op een moment dus dat er nog veel andere gasten kunnen komen. Want dan betaal je de volle hap. 't Beste moment om aan te komen, is 's avonds om een uur of half acht bij vliegende storm en plensende regen. In Maastricht kreeg ik er onder dergelijke omstandigheden eens veertig procent van af In plaats van 180 werd het 100 gulden. Voor ons tweeën, inclusief ontbijt. Een record dat wel nooit meer verbeterd zal worden. Hoewel, onlangs, in een plaatsje in Duitsland dat Riegel heet, werd er in een hotel met 'Gut Biirgerliche Kiiche' voor een 2-per- soonskamer 160 mark gevraagd. Toen ik 110 bood, ging de me vrouw van de frontdesk tot mijn ontsteltenis ogenblikkelijk ac- coord. Daar had dus duidelijk meer ingezeten. Hoteliers verhuren hun kamers liever voor de halve prijs dan dat-ie leeg blijft. Ga daar maar vanuit. En er schijnen er ook te zijn die je bij tijd en wijle zelfde prijs laten bepalen. Die ben ik helaas nog niet tegengekomen. Ook kan het voorkomen, dat er helemaal geen geld wordt ge vraagd. Lang geleden sliep ik in het Mc. Gormickhotel in Chicago dat een kamerprijs hanteerde van (omgerekend in Nederlandse va luta) 1,10 gulden per kilo. Opmerkelijk stuntje. Maar om het nog mooier te maken, mocht het 'lichtste echtpaar van de dag' de portemonnee helemaal op zak houden. Het kreeg - voor één nacht - gratis logies. Ik was er te kort om nog op dieet te gaan. PS Naar aanleiding van de mijn column over telefoneren uit de USA kreeg ik van Ellen Thielsch uit Haar lem een briefje waarin ze schreef, dat ze de zelfde problemen had. Totdat ze de calling card van Telegroup uitAlmere ontdekte. 'Bel 0800.1633 en je leert hoe je voor nog geen anderhalve dollar acht minuten naar Nederland kunt bellen', schrijft ze. Ik geef het maar even door. Ma Laleisië schminkt zich voor de 21e eeuw. Het land bevindt zich aan de vooravond van een nieuwe maatschappelijke verandering. In de nieuwe wintergidsen van Nederlandse touroperators -De Jong Intra Vakanties en OAD Reizen voorop (en niet bij hen alleen) - is een fors hoofdstuk ingeruimd voor bestemmingen als Kuala Lumpur, Penang, Langkawi of Melaka. De hoogste tijd dus om het vage imago af te leggen en juist de veelkleurigheid en de multiculturele schakering van de Maleisische samenleving en cultuur te accentueren. enlicht is fel, zo vroeg op Malik knippert met zijn lier op de Langkawi ar- zo suggereert de oud- uffeur, is de gedaante- :eling nog niet compleet, lijk, het toerisme heeft ede gedaan, maar deze ";e eilandengroep op de iet Thailand is bij lange niet ondergedompeld in ers zonnebrand, alitf blijft zoals het is", zegt ngevraagd en met een wijsheid. ,,Tot vijftien ïg kon je een van onze rpsbussen op dit eiland inde houden. Dan zei je ïeewilde, maar dat je je ig even wilde omkleden. :hauffeur bleef keurig Néé, ik was het niet elach klatert op bij het n een van Langkawi's je beach-hotels. anden kennen meer va- landschap, klimaat en 1 dan Maleisië. En al die ing laat zich genieten letrekkelijk kleine op- e. Een land als een vol- e, fris klaargemaakte Helaas is geen voor- ;olonie tegelijkertijd ook htsloos als Maleisië, paradox ertoe bijdra- tot dusverre slechts iderlanders per jaar de het Zuid-Aziatische dememen? Terwijl luizend landgenoten of ch jaarlijks verpozen in 1? wordt door de toeristi- lustrie naar voren ge- als een goed alternatief reis naar Indonesië. In rereld geldt namelijk aloude adagio dat de 1 dood de ander zijn Het toerisme naar de kan Smaragd is namelijk in elkaar geklapt. Twee iden toen in de nadagen larto de roep om refor- >nk, vlakte het bezoek al conomische crisis, re- Dedselrellen, de gods- rijd op de Molukken en 'eld op Oost-Timor doen me lie tn moet het vizier op i worden scherpgesteld. eI ikel een tijdelijk altema- cb Thailand en Indone- iëfieeft een troebele beeld de betrekkelijke onbe- d van het land in de werkt? Zeker is dat Ma- 'ders dan haar buren ontkoombare selling ent. Thailand wordt no des ens geassocieerd met de n i 'ver the River Kwai; de dfan de Gouden Drie- pomowijken van Pa- t a Ie Republica Indonesia strijd om de aandacht )os als het de Borobu- 4e Lien en de zonrijke an Bali als verkoopar gumenten in de strijd werpt. In de eigen reclamespotjes weet Maleisië zich niet anders te affi cheren dan als een zonovergo ten land dat een palmboom in het logo voert. Dat kan dus overal in de (sub)tropen zijn. Het haalt bovendien zelden de wereldpers. Afgezien dan van wat éénkolommers over een dwaze aantijging van sodomie aan het adres van vice-premier Anwar, afkomstig van zijn poli tieke rivaal, de huidige premier Mahathir. Wie beseft dat het hoogste gebouwjter wereld, de Petronas Towers, zijn opgetrok ken in Kuala Lumpur? Wie stelt vast dat de economie in Malei sië weer opkrabbelt uit een diep dal? Wie ziet dit land als een perfecte cocktail van het beste van Indonesië, de Caribbean, Sri Lanka, China en Thailand? Afgemaakt met een kenmer kend kruidig snufje uit onze ei gen koloniale geschiedenis? Want wie de voormalige han delspost Melaka bezoekt, kan het wel en wee van een Hol landse VOC-kolonie aan de hand van metershoge grafste nen zelf optekenen. Vooral het wee: de ambtenaren van de VOC, hun vrouwen en hun kroost stierven bij bosjes aan onbekende tropische ziekten. In Melaka, met zijn kleine net werk aan straatjes vol antiek winkeltjes, sla je gemakkelijk een halve week stuk. Verzuim niet een bezoek te brengen aan het Nonya-Museum, een schit terend ingericht herenhuis, dat de mixcultuur (Chinees/Maleis) in kaart brengt. De bijbehoren de Nonya-cuisine garandeert verleidelijke maaltijden. Misschien dat het gebrek aan smoel zich het beste laat verkla ren aan de hand van het Che- ong Fatt Tze Huis in George town. Deze stad op het eiland Penang doet wel wat denken aan Hongkong of Singapore, maar dan op provinciale schaal. De Chinese invloeden zijn er overheersend waar de Britse koloniale geschiedenis zich net zo laat optekenen als die van de VOC in Jakarta. Houten gebou wen uit de vorige en begin deze eeuw, met hun karakteristieke veranda's en balkonnetjes maakten er in snel tempo plaats voor bunkerachtige flats. Totdat de eigen Chinese boven laag eindelijk begon in te zien dat ook, of misschien wel juist in het verleden de toekomst schuilgaat,, en alles op alles zet te om het woonhuis van deze magnaat uit de vorige eeuw van de sloop te redden. Catherine Deneuve Toen Cheong Fatt Tze in 1916 overleed, kreeg de Nederlandse koopvaardij het advies de vlag halfmast te voeren. Hij was één van de rijksten ter wereld - een handelsman van Henry Ford achtige allure - en genoot de re putatie van 'één van China's laatste mandarijnen en eerste De 425 meter hoge 'Petronas Twin Towers' In Kuala Lumpur worden gezien als een symbool van de steeds groter worden economische betekenis van Maleisië. kapitalisten'. La Maison Bleu aan Leith Street, in het hart van Georgetown, vormt de blauw druk van rijn ongewone inter nationale georiënteerdheid. Het flamboyante huis bezit 38 ka mers, vijf binnenhoven en 22 zeer hoge ramen. Het Chinese raamwerk dat de basis vormt van het bouwkundige ontwerp is verluchtigd met een ijzeren raamwerk dat uit Schotland af komstig was en met vloertegels uit Stoke on Trent, terwijl het glas in lood in art nouveau-stijl werd gevormd. Toen het gebouw in 1990 werd aangekocht door een particulie re stichting had het zijn majes teitelijke gedaante grotendeels verloren. Het was uitgewoond: roboyante huis van de in 1916 overleden Cheong Fatt Tze in Georgetown (Penang) diende or voor de liefdesscènes van Catherine Deneuve in de vermaarde film Indochine. foto pr het had onderdak geboden aan diverse kleine firmaatjes, een paardenstal en de Japanse be zetter. Met ontzagwekkend ge duld wordt het nu in stijl en met heel veel aandacht voor de tail gerestaureerd. Aan de zijde van een van de leukste en meest enthousiaste gastvrou wen die je in Azië tegen het lijf kunt lopen, kun je er Chinese thee nuttigen en een groot deel van de middag doorbrengen in een vooroorlogse atmosfeer. Geen wonder dat juist hier es sentiële, intieme filmscènes uit de Franse Oscar-winnaar Indo chine (1993) met Cathérine De neuve werden geschoten. Metropool Maar ook in het heden gaat de toekomst voor Maleisië schuil. Kuala Lumpur, hoofdstad en zakencentrum, heeft net de ernstigste gevolgen van de re cente Azië-crisis achter de rug. Een aantal grote hotels leeft hier op en doet Singapore hevi ge concurrentie aan. Het hoog ste gebouw ter wereld, de Pe tronas Towers, eigendom van de gelijknamige petrochemie- multinational, heeft recent de deuren ook officieel geopend. Aan de voet van de tweelingto rens, die op het eerste gezicht wel wat doen denken aan de Chrysler Building in New York, bevindt zich een moderne, goed geoutilleerde concertzaal. Maar ook hier slaat de verwar ring bij de westerse bezoeker toe: Kuala Lumpur is geen ko pie van een metropool in de Nieuwe of Oude Wereld. Oud ligt hier vlak naast nieuw. Een makkelijk toegankelijk metro systeem stelt je in staat 's TROPISCHE VERRASSING MET HOLLANDS VERLEDEN avonds sfeer te snuiven op de Central Market of Chinatown of juist één van de mooiste en oudste moskees van het land te bezoeken. De Masjid Jamek uit 1909 biedt je een oase van rust. Bovendien is Kuala Lumpur een zeer goed vertrekpunt voor een weekje avontuur in de Ca meron Highlands, de bergachti ge ruggegraat van het schierei land Malakka. De theeplantages doen er aan als Sri Lanka. Op een uur rijden van Kuala Lumpur tref je in de provincie Negeri Sembilan overigens nög een geïmporteerde cultuur aan. Nazaten van Minangkabauers roepen hier aan de oostkant van de Straat van Malakka een authentiek Sumatraanse sfeer op. Maleisië valt ruwweg uiteen in twee delen: de dertien 'staten' (provincies) zijn gesitueerd op het zuidelijk deel van het schiereiland Malakka of op danwel nabij het noorden van Borneo. Deze laatstgenoemde staten - Labuan, Sarawak en Sa- bah bieden de bezoeker een volstrekt andere omgeving dan West-Maleisië. Er zijn wel wat verbindingen met Kuching in Sarawak (de stad bezit zelfs een Hilton, maar de gimmick is het verblijf in de zogeheten 'long- houses'), maar de intense toe ristische opleving heeft mo menteel plaats in West-Malei- sië. Hier laten koloniaal verle den, de Chinese invloed, win kelen in Kuala Lumpur danwel op Penang en een strandvakan- tie op Langkawi zich het beste combineren. Terug naar de ontbijttafel op Langkawi. Niets blijft zoals het is. De buschauffeur van weleer heeft emplooi gevonden als manusje van alles bij het natio naal verkeersbureau. Op advies van Malik huren we eèn moter boot om van eilandje naar ei landje te hoppen. Op de ene vlek, hier aan de Andaman Zee, kun je zwemmen in een zoet meer. Op een ander eilandje lo pen we, eerst nog minuten lang wadend door brak water dat tot de oksels reikt, een honderden meters lange grot in. Met be hulp van kleine zaklantaarns zien we een intrigerend beeld van stalactieten en stalagmie- ten zich ontvouwen - een duis tere wereld verborgen in het binnënste van een tropisch ei land. Een half uur later komen we, aan een tropische grill, bij in de schaduw van een pal menstrand, knipperend door het tegenlicht. Maleisië heeft het allemaal.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 27