Oranje lijkt steeds meer op Barga KNVB kondigt nieuw overleg aan over topklasse ispraken leveren et meeste geld op Giovanni van Bronckhorst is in beeld bij Manchester Sport Schotland-Engeland zit vol haat en passie JïRDAG 13 NOVEMBER 1999 lankers-Koen kandidaat eeuw-prijs pute carlo Fanny Blan- ers-Koen is een van de kan- idaten voor de verkiezing m atlete van de eeuw, die jdens een speciaal gala van e Internationale Amateur tletiek Federatie (IAAF) op november in Monte Carlo ordt gehouden. De nu 81- Srige inwoonster van oofddorp veroverde tijdens Olympische Spelen van 48 in Londen vier gouden ledailles. De anderen gega- igden zijn: Iolanda Balas toe), Mildred 'Babe' Didrik- >n (VSt), Heike Drechsler pui), Florence Griffith-Joy- er (VSt), Jackie Joyner- ersee (VSt), Stefka Kostadi- ova (Bul), Jarmila Kratoch- )ova (Tsj), Wilma Rudolph _fst), Irena Kirzenstein-Sze- inska (Pol) en Grete Waitz Joo). De kandidaten bij de j-^3 ïannen zijn: Abebe Bikila **ïth), Sergej Boebka (Oek), ibastian Coe (GBr), Herb w Elliott (Aus), Carl Lewis (VSt), Pietro Mennea (Ita), Edwin Moses (VSt), Paavo Nurmi (Fin), Al Oerter (VSt), Jesse Owens (VSt) en Emil Zatopek (Tsj). ARCHIEFFOTO ANP Jieeskens in elftal aller tijden Bar^a w ircelona Supporters van Barcelona en Spaanse voetbaljour- ilisten hebben Johan Neeskens een plaats toebedeeld in het 4-OC ftal aller tijden van Barcelona. De assistent van bondscoach ank Rijkaard reisde gisteren naar de honderd jaar oude Cata- anse club af om er een huldiging bij te wonen. Behalve Nees- ;ns maken ook Johan Cruijff en Ronald Koeman deel uit van et sterrenteam van Barcelona. ziva koploopster NK vrouwenschaken itterdam Erika Sziva heeft tijdens de nationale titelstrijd :haken voor vrouwen in Rotterdam alleen de leiding genomen, ide vijfde ronde verraste ze medekoploopster Zhao Qin Peng, e terugviel naar de derde plaats. Tweede staat Tea Lanchava, met zwart zegevierde over Iwona Bos. De Leiderdorpse Lin- Jap Tjoen San won haar eerste partij op het NK van De Mie deelt met haar opponente van gisteren nu de laatste plaats. ax zegviert dhoven De zaalvoietballers van Bax zijn na de zege op r/P. Langhout gestegen op de ranglijst van eredivisie. De orhouters wonnen in Veldhoven met 1-3. Voor rust (1-2) oorden Ruud Rijsdijk en Hans van Marwijk namens Bax. aickel Verver maakte het enige doelpunt in de tweede helft. ,afeber verder op Taiwan ÏLi Maarten Lafeber heeft in de Johnnie Walker Asian Clas- op vrij eenvoudige wijze de cut gehaald. De Eindhovenaar ;elde de tweede ronde op de Ta Shee Golf Club in 72 slagen, maakte drie birdies en drie bogeys. Met 145 slagen staat La- )er gedeeld 37ste. risraa terug in basketbalcompetitie iecht De Utrechtse mannenbasketbalploeg Prisma blijft :h in de eredivisie. De club heeft de financiële middelen ge- nden om de competitie te kunnen afmaken. Wegens geldge- ;k moest Prisma zich terugtrekken. Een en ander heeft geen ,'olgen voor het bekeravontuur van Blitz. De Voorschotense jmotiedivisionist had de Utrechtse ploeg geloot en kwam ider te spelen een ronde verder. Maandag is de loting voor achtste finales. xtra EK-kaarten in de vrije verkoop ihoven De extra kaarten voor het Europees Kampioenschap etballen die beschikbaar komen door de uitbreiding van het V-stadion in Eindhoven, gaan in de vrije verkoop. In het PSV- idion worden volgend jaar juni drie wedstrijden gespeeld. Om lke wedstrijden het gaat, is nog niet bekend. Dat is pas dui- ijk na de officiële loting op 12 december. Het PSV-stadion momenteel twee van de vier hoeken dicht. Daardoor ko- 3200 extra zitplaatsen beschikbaar. Van de extra beschik- re kaarten gaan er 2300 naar mensen die eerder tevergeefs toegangsbewijs hebben aangevraagd. Het restant is vrij Jbe- ':baar. verder in bekertoernooi geest Fiks heeft zijn reputatie als cupfighter volledig rgemaakt in de vooronde van de Leidse korfbalbeker. De uit Oegstgeest werd eerste in groep B via winst op Spor- chK tg Trigon (18-10), De Danaiden (11-9) en KZ Leiden (10-C porting Trigon had vanwege toernooiverplichtingen bij Koog Jandijk een combinatie van het tweede en derde afgevaardigd. 'e z" >t gelegenheidsteam pakte door zeges op KZ (14-4) en De Da- liden (14-9) alsnog de tweede plaats. In de kruisfinale treedt ks aan tegen Velocitas, terwijl Trigon het moet opnemen te- n TOP. De eindronde is op 22 december in de Vijf Meihal. jeo haag vervolg voorpagina rdinatie bij de exploitatie tv-rechten is volgens KPMG dzakelijk om economische inen. Als alle negen weke- eredivisiewedstrijden be- °,rr Aen op zondagmiddag half - is het onmogelijk om tv- lers in staat te stellen live strijden te vertonen. De >s moeten dus onderling re- b dat er ook wedstrijden op ere tijdstippen worden ge- ïld, bijvoorbeeld op vrijdag- Onlangs bepaalde de rechter in een door Feyenoord aange spannen procedure dat de clubs zelf eigenaar zijn van de tv-rechten en niet de KNVB. Dit opende de weg voor elke club om zelfstandig onderhandelin gen te gaan voeren met zendge machtigden over het uitzenden van thuiswedstrijden. Tot nu toe sloot de KNVB namens de clubs dergelijke overeenkom sten. De Feyenoord-zaak was ge baseerd op het mislukte Sport7- project toen de KNVB, zeer te gen de zin van de club uit Rot terdam, de uitzendrechten van alle eredivisie-wedstrijden aan die zender verkocht. Na het mislukken van Sport 7 sloot de voetbalbond met Canal+ een deal over het live uitzenden van 68 wedstrijden per seizoen. SBS6 heeft inmiddels de rechten voor het uitzenden van Amstelcup-wedstrijden en sa menvattingen van duels uit de eerste divisie. Fox8 zendt live eerstedivisievoetbal uit. Bij Ve ronica zitten de rechten voor thuis-interlands van het Neder lands elftal. Championsleague- wedstrijden 'doet' de NOS, net als samenvattingen van eredivi sieduels. leiden willem spierdijk en JANET VAN DUK Er komt weer nieuw overleg tussen de KNVB en de amateur hoofdklassers over de topklas se. Het bestuur Amateurvoetbal heeft besloten om met verte genwoordigers van de hoofd klasse aan tafel te gaan zitten naar aanleiding van de brief van KNVB-voorzitter Sprengers. Die kondigde vorige maand aan de plannen omtrent de hoofd klasse in aangepaste vorm toch te willen doorzetten. Eerdere plannen voor het vormen van een topliga - een klasse onder de eerste divisie met daarin de beste amateur clubs - werden door het be taald- en het amateurvoetbal van tafel geveegd. De profs wa ren tegen omdat zij degradatie naar het amateurvoetbal vrees den, de amateurs wilden niet aan de strenge verplichtingen voldoen die het spelen in de topliga met zich mee zou bren gen. Sprengers lanceerde onlangs een nieuw idee. Volgens dat plan zouden clubs uit het be taald voetbal niet kunnen de graderen. Bovendien zouden de amateurclubs niet aan bepaal de voorwaarden (zoals het in dienst nemen van minimaal vijf spelers) hoeven te voldoen. De KNVB gaat na de landelij ke najaarsvergadering (6 de cember) het overleg aan met de werkgroep Hoofdklasse, waarin vertegenwoordigers van zes clubs zitting hebben. Namens de clubs uit het district West III is dat Wim Roos, de voorzitter van Scheveningen. Hij zegt ze ker aan te schuiven bij het ko mende overleg. Welk standpunt hij dan inneemt is nog ondui delijk. „Belangrijk is wat de clubs uit de Duin- en Bollen streek willen. Als die tegen zijn, is Scheveningen dat ook. Wij hebben hier een prachtige competitie. Dat willen we graag zo houden." Kees de Best, voorzitter van Quick Boys, verwacht dat de clubs uit de regio nog altijd 'mordicus tegen' de voorstellen van de KNVB zijn, ook in aan gepaste vorm. „Toen de vorige plannen werden afgeschoten, werd al gesuggereerd dat de plannen opnieuw zouden te rugkomen. Dat is uitgekomen. Ik ken de KNVB intussen een beetje. Als de bond het rechts om niet voor elkaar krijgt, dan gebeurt het linksom. Daarom sluit ik ook niet uit dat die top klasse er straks toch komt. Dat zou vreemd zijn want 85 pro cent van de hoofdklassers is te gen." De verwachting is dat het overleg tussen de KNVB en de hoofdwassers niets oplevert. De glasgow gpd Hampden Park, de nationale thuishaven van-Schotland, had voor vandaag vijf keer uitver kocht kunnen zijn. Voor de kra ker in de EK play-offs tussen Schoüand en Engeland waren de kaarten weken geleden al binnen een half uur uitver kocht. Het is de derby der lage landen (Nederland - België) in het kwadraat, gemengd met de haat en het venijn van Neder land - Duitsland. Dat de twee oudste aartsriva len van het wereldvoetbal el kaar in hun laatste interlands van deze eeuw moeten treffen om uit te maken wie volgend jaar zomer op het EK mag ver schijnen, is een bizarre speling van het lot. Kevin Keegan weet dat zijn elftal op Wembley vol gende week woensdag een goe de kans heeft om de Schotten te verslaan, maar de vraag is of hij vanmiddag in de hel van Hampden Park niet te veel schade zal oplopen. De prestaties van het Engelse elftal zijn na het vorige EK be labberd geweest. De ploeg maakte een rel mee rond bondscoach Glenn Hoddle, de opvolger van Terry Venables. Hoddle maakte zich belachelijk en leidde zijn eigen ontslag in toen hij een gebedsgenezeres op zijn spelers losliet. Ook ver klaarde hij dat mongolen zich in een vorig leven waarschijn lijk hadden misdragen. Met zo'h coach konden de Engelsen niet verder. Kevin Keegan nam het roer over, maar kon van de nationale ploeg nimmer een elftal met ruggengraat en aanvalskracht maken zoals Manchester Uni ted of Arsenal op clubniveau in Engeland. Alleen dankzij Zwe den leven de Engelsen nog. Zonder een zege van de Scandi navische ploeg op Polen was Keegans formatie al afgeser veerd. Glasgow zit vanmiddag vol gepakt met doldrieste fans die de Engelsen alsnog van het EK willen afhouden. De haat en passie bij de al eeuwen gefrus treerde Schotten is tegelijkertijd de grootste tegenstander voor de spelers van Engeland. Toen het elftal donderdagavond op de luchthaven arriveerde, werd de ploeg door een helse menig te onthaald. Aanvoerder Alan Shearer zegt dat de haat van de Schotten En geland 'of kapot zal maken of zal helpen'. Tijdens het vorige EK waren de spelers van Schot land zo opgefokt en gebrand om de Engelsen te 'vernielen', dat ze in hun passie zichzelf voorbij holden en geen oog meer hadden voor tactiek en het spel zelf. Shearer: „Terry Venables ver telde ons voor de wedstrijd toen al dat we ons niet moesten fixeren op het idee welke ploeg meer liefde voor het vaderland had. Want dat was wat de Schotten beweerden. Ze had den zogenaamd meer over voor hun land. We versloegen Schot land toen met prima voetbal. Ook nu is het kwalificeren voor EURO 2000 belangrijker dan de idiote strijd tussen twee rivalen. Wie zich daardoor laat meesle pen, haalt het EK niet." Bondscoach Keegan vindt dat zijn spelers aan hun stand ver plicht zijn om de Schotten te verslaan. „Wat Engeland tot op heden in de kwalificatiereeks heeft laten zien, is beneden alle peil. Als we nu weer niets zou den presteren, loopt het Engel se voetbal een flinke deuk op." Kwalificatieduel live op internet De Britse betaalzender BSkyB zendt de voetbalwedstrijd Schot land - Engeland vanmiddag rechtstreeks uit op internet. Het wordt de eerste interland die live op het World Wide Web is te zien. Overigens is de dienst alleen bedoeld voor inwoners van Groot-Brittannië en Ierland. De KNVB verbood vrijdag SBS6 het duel rechtstreeks uit te zenden. De kwalificatie-interland voor EURO 2000 zou om 15.00 uur beginnen, maar volgens de regels mag er dan geen live voetbal op de buis komen. SBS zendt nu de wedstrijd enkele uren later integraal uit. De KNVB heeft de regel ingesteld om het amateurvoetbal te beschermen. Een woordvoerder stelt dat daarmee wordt voorkomen dat zowel het aantal tv-kijkers als sportbeoefenaars afneemt. De return, woensdagavond in Londen, mag wel rechtstreeks worden uitge zonden. vraag is wat er dan gebeurt. Volgens Jan Wingelaar, de voor zitter van het district West III, zou het bestuur Amateurvoet bal de plannen dan komend voorjaar toch in stemming kun nen brengen. In dat geval mo gen ook de niet-hoofdklasse- clubs meestemmen. Intussen is er door zes Friese hoofdklassers een initiatief ge nomen om tot een nieuwe op zet van het topamateurvoetbal te komen. Zij willen de plannen van de KNVB niet afwachten. Het initiatief houdt in dat de zaterdag- en de zondagclubs uit dezelfde regio tegen elkaar moeten gaan spelen. Enkele ja ren geleden toonde ook UVS- voorzitter Bart van Leeuwen zich al voorstander van dit plan. De Friezen belegden in okto ber in Nieuwegein een vergade ring. Daar waren 17 van de 84 hoofdklassers aanwezig. Vol gens woordvoerder Jan Dijk stra, onafhankelijk voorzitter van het overlegorgaan van de vijf Friese hoofdklassers, was het toen niet de bedoeling om andere clubs warm te maken voor het plan, maar om de plannenmakerij van de KNVB voor te zijn. Het initiatief van de Friezen is nu door het overleg dat door de KNVB is aangekon digd naar aanleiding van Sprengers' brief, achterhaald. Het Nederlands elftal krijgt steeds meer trekjes van het Barcelona van Louis van Gaal. Bondscoach Frank Rijk aard heeft niet alleen zeven spelers uit Nou Camp in zijn selectie, maar wil vanavond in zijn twaalfde vriend schappelijke interland een beetje voortborduren op het systeem dat Barcelona hanteert. NOORDWUK MARCEL VAN PER KRAAN Het experiment tegen Brazilië (2-2) is Rijkaard goed bevallen. In dat duel opereerde Ronald de Boer als een zeer aanvallen de rechtsback, stond Dennis Bergkamp rechtsbuiten en vormde Aron Winter voor de defensie het slot op de deur. De Boer mag vanavond opnieuw zo opereren, Winter krijgt ook dezelfde taak en alleen voor Bergkamp wordt de rol iets aangepast. Hij mag van Rijk aard zwerven tussen de spits en de rechterflank. „Ik geef hem een vrije rol, hij kan zelf de ruimte zoeken." Rijkaard bezocht dit seizoen een aantal grote wedstrijden van Barcelona. In Catalonië was hij een aandachtig toeschouwer en raakte hij onder de indruk van de manier waarop Barcelo na onder meer Arsenal en Fio- rentina in fasen van de mat speelde. Een Spaanse journalist was gisteren speciaal naar Ne derland gevlogen om de visie van Rijkaard visie op het elftal van Van Gaal eens aan te ho ren. Wat vindt hij van de rol die sommige Nederlandse spelers bij Barcelona hebben? Rijkaard: „Daar laat ik me niet over uit. Ik werk niet met de spelers bij Barcelona, dat doet Louis van Gaal. Dus bemoei ik me daar niet mee." Maar wat vindt hij dan van het spel van Barcelo na? „Prachtig. Ik heb de ploeg tegen Fiorentina fantastisch zien spelen. Bar^a is goed be zig, het kan een prachtig sei zoen voor de ploeg worden." Maar Kluivert die moet con curreren met Dani. Werkt dat wel, heeft Kluivert daar iets aan? Rijkaard ziet de koppen in de Spaanse pers al voor zich ('Rijkaard bemoeit zich met Van Gaal') en legt voor de zo veelste keer geduldig uit dat hij zich over dat soort zaken niet wenst uit te laten. Na vijf minu ten mag de verslaggever weer richting Schiphol. De bonds coach heeft een goede relatie met de hofleverancier in Spanje en wenst die niet op het spel te zetten door wat krasse uitspra ken. Natuurlijk is hij blij met de vorm van de Hollanders in Spaanse dienst. Winston Bogar- de heeft zich volgens Rijkaard formidabel gepresenteerd na zijn lange afwezigheid. „Zo'n zware blessure en dan zo sterk terugkomen, daar heb ik be wondering voor. Hij heeft het tegen Brazilië fantastisch ge daan." Dus durfde de bonds coach hem in zijn opstelling moeiteloos te koppelen aan Jaap Stam. Gisteravond, tijdens de laatste training sloeg echter het noodlot voor Bogarde toe. Met als gevolg dat Frank de Boer - hersteld van een knie blessure en vooraf bij de reser ves ingedeeld - alsnog de wei in mag. Rijkaard: „Ik heb contact met Barcelona gehad over Frank. Hij is helemaal fit, traint weer voluit mee. Frank is ook een heel ervaren speler. Vooraf had ik niet bepaald dat sommi ge jongens een half wedstrijdje zouden spelen. De elf die ik had aangewezen, moesten hét doen. Dat wordt nu even ietjs anders." Tot de elf spelers behoort ook Mare Overmars. De Arsenal- aanvaller is na zijn terugkeer beloond met een basisplaats. Dat betekent dat Boudewijn Zenden tussen zijn Barga- ploeggenoten Winston Bogarde en Michael Reiziger op de bank moet zitten. Rijkaard wil, en dat is begrij pelijk na tien wedstrijden zon der overwinning, in de laatste interland van de eeuw iets neerzetten. -Hij heeft de voor bije maanden volop geëxperi menteerd, maar kiest nu voor het sterkst mogelijke Neder lands elftal. Rijkaard: „Ik heb een ploeg met ongelooflijk veel kwaliteit, die deze week goed heeft gewerkt. Ik ben ervah overtuigd dat het zal leiden töt een heel goed resultaat. Ook 81 begrijp ik dat we met Tsjechië geen makkelijke tegenstandör hebben. Tsjechië heeft zich met dertig punten uit tien wedstrij den ongeslagen gekwalificeerd voor het EK. Dat zegt wel iets." noordwuk gpd Giovanni van Bronckhorst staat bovenaan de verlanglijst van Manchester United-manager Alex Ferguson. De middenvel der van Glasgow Rangers, die bij het Nederlands elftal links back speelt en ook vanavond tegen de Tsjechen in de basis staat, wordt op dit moment in tensief gevolgd. De kampioen van Engeland en houder van de Europa Cup I ziet in Van Bronckhorst de mo gelijke opvolger van de Ierse in ternational Roy Keane, wiens contract aan het eind van dit seizoen afloopt. Keane heeft al aangegeven dat hij naar het buitenland wil. Manchester United deed eerder dit seizoen om die reden een serieuze po ging Edgar Davids van Juventus te kopen. Van Bronckhorst zegt met zijn zaakwaarnemer Sigi Lens te hebben gesproken over de be langstelling van de Britten, maar zegt er op dit moment nog niets mee te kunnen. „Er heeft nog niemand bij mij of bij de club aangeklopt. Schotse media hebben mijn zaakwaar nemer op de hoogte gebracht van de belangstelling. Daarna ben ik geïnformeerd dat er din gen in de publiciteit zouden ko men." Een dag later zat ook prompt manager Alex Ferguson in München op de tribune bij het Champions League-duel Bay- ern - Rangers. Van Bronckhorst: „Toen ik 's avonds in München op mijn hotelkamer naar de sa menvatting lag te kijken, zag ik hem ook opeens in beeld. Man chester United is natuurlijk de grootste club van de wereld. Ik denk dat elke speler gevleid is als die club je wil hebben." Toch raakt hij niet in vervoe ring. Van Bronckhorst is bij Rangers een topper geworden en §*aat op dit moment op een voetstuk. De fans adoreren hem en Dick Advocaat heeft zijn elf tal om Van Bronckhorst heen gebouwd. Bovendien loopt zijn contract nog twee jaar door. „Ik wil niemand in Schotland on gerust maken. Dat verdienen de mensen in Glasgow niet. Ik heb te veel respect voor de club en voor de mensen die het mij naar de zin maken, om nu te zeggen dat ik weg wil of ga ver trekken." Maar uitsluiten doet hij het ook niet. „Toen ik bij Feyen oord zat en Rangers kwam, had ik ook nog een tweejarig con tract op zak. Niemand kan te genwoordig nog zeggen dat hij zijn contract zal uitdienen. Het ligt er helemaal aan welke club er komt en welke bedragen er geboden worden." Van Bronck horst is met 18 miljoen gulden de duurste speler in de geschie denis van Rangers. Bij een transfer komt minstens 35 mil joen op tafel. Giovanni van Bronckhorst (rechts), hier in de wedstrijd tegen Celtic, is gevleid door de belangstelling van Manchester United. Van Bronckhorst: „Toen ik bij Feyenoord speelde, had ik de ambitie om nog een keer bij een buitenlandse topclub te gaan spelen. Die droom is uit gekomen. Ik heb geen spijt van de keuze die ik in mijn carrière heb gemaakt Ik heb ook gezegd FOTO REUTERS dat ik ooit nog een keer in de sterkste competitie ter wereld wil voetballen. Ik denk dat het ook nog wel een keer gebeurt." Bondscoach Kevin Keegan is in gesprek met de jonge sterspeler Michael Owen. FOTO AP

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 25