Arbeidsbureau weg uit Katwijk 'Ik sta versteld van de enorme betrokkenheid Garagehouder Diesveld raakt dieper in problemen Duin Bollenstreek Neem een proefabonnement, y WEKEN VOOR 39,95 BEL071-5128030 Katwijkse ontsnapt aan poging tot ontvoering JRDAG 13 NOVEMBER 1999 al t oudste beroep van fl vijk blijft visser. Maar 2' senheim betrad deze reek wel een nieuw tijdperk. issenheimse raadsleden tot voor eens door en langs elkaar praatten, kan niemand zijn ont- Maar nu is dat voorbij. Vergader- ✓Jlig? Communicatie-advies? Nee Ze huurden een akoesticus in en itdekte al snel dat het allemaal het was van te veel galm in de raad- 3R Igens hebben ze eerst geprobeerd an idszaal met mensen te vullen, dat Kr fen toe aardig te lukken, maar liscussies over park Rusthoff heb- at liet het eeuwige leven. Dus sinds ze la: iver uitgepraat zijn, klinkt iedereen er even hol. •n week mochten daarom de plaatse- caiflecorbouwers aan het werk. En met s. Dertigduizend gulden kregen ze Dat lijkt heel wat, maar dat had die hi nunicatietraining waarschijnlijk po: ekost. En nu is Sassenheim voor ezï edrag voorzien van het mooiste ge- :ra icherm van de regio, cié de collegetafel - blijkbaar was het liet eem daar het grootst - hangt nu be: unstwerk, bestaande uit twee doe- lle: Het thema, de vier elementen, is ïei bien een beetje uitgekauwd, en het e?geven afwachten welke politicus lie net lucht wil associëren en wie het t v: voor zijn rekening neemt, maar ra; nheimse raadsvergaderingen heb- kJt rwel een extra attractie bij. zai 'orden volle zalen, waarin het col- Ie oohs en ahhs en klikkende ca- svan raadsleden en publiek moet temmen. !nu elkaar nog maar verstaan. En e !t publiek hun gesprekjes nog maar aagt. 'Wat zitten die suppoosten die tafel toch te kletsen', zal 5 de vraag zijn op de publieke tribu- erhandelen gouden dat ergens een vliegveld is natuurlijk geen alledaagse opga at is niet een kwestie van telefo- stemmen of een kaartje naar een fardnummer. Maar wat Noordwijk wijk ervan bakken lijkt nergens an stevige lobby, geen groot on- ak dat uitwijst dat het er veel te zou zijn. Die twee zijn aan het """delen geslagen. 'Een te smalle basis om verder te gaan Katwijk moet het vanaf volgend jaar zonder arbeidsbu reau stellen. Dat zegt K. Sonneveld van arbeidsvoorzie ning Rijnstreek, de overkoepelende organisatie van de arbeidsbureaus in Leiden, Alphen aan den Rijn, Katwijk en Lisse. van werklozen 'een te smalle basis om alleen verder te gaan'. De sluiting van het Katwijkse De vestiging in Katwijk heeft arbeidsbureau heeft volgens met alleen nog het herplaatsen woordvoerster Sonneveld geen nadelige gevolgen voor de twaalf personeelsleden van die vestiging. „Niemand wordt ont slagen. Onze Katwijkse mede werkers behouden allemaal hun baan, want het werk wordt er natuurlijk niet minder op. Ze gaan alleen naar hun werk op een andere plek, in Leiden of Lisse, uitvoeren." Niet alleen het beperkte ta kenpakket, maar ook de huidige economische hoogconjunctuur met daarbij een lage werkloos heid is volgens Sonneveld een belangrijke reden om het ar beidsbureau in Katwijk te slui ten. „In de regio Katwijk is de werkloosheid de afgelopen ja ren sterk gedaald. De werkloos heid is in die omgeving overi gens traditioneel al laag." Landelijke ontwikkelingen, politieke overwegingen, zorg vuldiger gebruik van mensen en middelen (efficiency) en marktontwikkelingen zijn ande re factoren waarom de directie van arbeidsvoorziening Rijn streek het bureau in Katwijk sluit. „Een voorbeeld van een landelijke ontwikkeling is het ontstaan van zogeheten CWI's, centra voor werk en inkomen", geeft de woordvoerster aan. „Daarbij bundelen de arbeids bureaus en de gemeenten hun krachten in één centrum waar alle basisdiensten voor werklo zen worden aangeboden." Het arbeidsbureau aan de Groen van Prinstererweg in Katwijk gaat in het jaar 2000 dicht. Wanneer precies is nog niet bekend. „Daar zijn we als arbeids voorziening Rijnstreek nog niet uit", aldus Sonneveld. D. Kooistra nieuwe directeur Willem van den Bergh NOORDWIJK IRENE NIEUWENHUUSE Het is wennen voor D. Kooistra, de nieuwe directeur van de Wil lem van den Bergh in Noord- wijk. Onbekend met de sector voelt hij zich 'een vreemdeling in Jeruzalem'. Tijdens zijn wel komstrede werd de microfoon door één van de bewoners uit zijn hand gehaald, de man ging een liedje zingen. „Ik wist niet goed wat te doen. Maar na het lied klonk een hartelijk applaus. Dat was gelijk het moment waarop ik de microfoon weer terug kon nemen en mijn speechje kon afmaken." Drs. D. Kooistra ontvangt in de directiekamer van de Willem van den Bergh, het 'christelijk centrum voor zorg, advies en innovatie van mensen met een verstandelijke beperking in Noordwijk'. Het centrum maakt deel uit van 's Heeren Loo Zorggroep in Amersfoort. De bloemstukken, die her en der staan, zijn duidelijk over hun hoogtepunt heen. Kooistra is bezig aan de tweede week van zijn werkzaamheden als alge meen directeur. Met het in de jaren tachtig uitgestippelde beleid is hij het volledig eens. De integratie tus sen (meervoudig) gehandicap ten en 'normale' mensen moet doorgaan. Laat daar vooral geen twijfel over bestaan, zegt hij keer op keer. „Maar", vult hij direct aan, „dat beleid moet misschien hier en daar wat worden bijgesteld. Beleid is nooit de werkelijkheid. Pas op dat een eenmaal ingeslagen weg niet te dogmatisch of te ri gide wordt." Kooistra (51 jaar) was ge meentesecretaris van Haarlem mermeer. „Ik ben 27 jaar in de publieke sector werkzaam ge weest. Ik wilde een functie waaraan ik een meer maat schappelijke betekenis kan ge ven." Omdat hij zich in korte tijd wil inwerken, bezoekt hij nu dagelijks een woon- en/of zorggroep. Hetzij op het terrein of elders, in één van de zogehe ten socio-woningen in de regio. Deze ochtend was hij op be zoek in Katwijk. In de Katwijkse socio-wonin gen wonen cliënten van de 'Willem' temidden van andere burgers. „In Katwijk werkt de integratie perfect. De bewoners hebben contact met de buren. Maar je ziet ook dat het elders nog wat wringt. Dat de mensen uit de omgeving onze cliënten niet echt accepteren. Die hou ding heeft dan weer een nega tief effect op onze mensen." In Hoofddorp, de gemeente waar hij jaren als gemeentese cretaris werkzaam was, was er ook een leefvorm voor verstan delijk gehandicapten. Op een gegeven moment was er - dui delijk voor iedereen - zoveel overlast, dat er een aarden wal om de gebouwen is gezet. „In dit geval kun je dus zeggen dat er een grens was bereikt, want er werd opnieuw een isolement opgebouwd. Dat kan niet de bedoeling zijn geweest van wat de bedenkers van de integratie destijds voor ogen heeft ge staan." Op de 'Willem' verbleven vo rig jaar 850 bewoners, door de integratie zijn dat er momen teel 22 minder. Het ligt in de bedoeling dat het aantal op den duur (rond 2020) wordt geredu ceerd tot 400. Kooistra, bedre ven in veranderingsprocessen, is aangetrokken om het zorg centrum de nieuwe eeuw in te loodsen. „Er is ook bewust ge kozen voor iemand die niet uit de sector komt. Er is hier al zo veel know how en ervaring dat ik daar niets aan kan toevoe gen. Ik sta trouwens versteld van de enorme betrokkenheid van de mensen die hier werken. Ik hoop dat we - ook in de toe komst - als die veranderingen verder in gang worden gezet, mogen blijven putten uit die enorme inzet." Ook de 'Zorg op Maat' heeft zijn volle aandacht. „De over heid heeft bepaald dat de cliënt zelf moet kiezen wat goed voor hem is. Zoiets is natuurlijk een cultuuromslag van jewelste. Hier en daar kunnen bij die op vatting wat vraagtekens worden gezet. Is een cliënt altijd in staat zelf te bepalen wat goed is? Wat doe je als de dokter een andere mening heeft? Maar Zorg op Maat is niet zomaar een wild idee. De budgettering is er op afgestemd. We krijgen een deel van ons geld pas als we kunnen aantonen er actief mee aan de slag te zijn. Zo klip en klaar is dat." daarbij schreven ze een briefje naar de onderzoekers die het vliegveldeiland al vast van alle kanten aan het bekijken zijn: of ze ook aan de gevolgen voor het kusttoerisme wilden denken? Ten over vloede misschien, maar dat was tactisch nog niet zo slecht. Een meesterzet uit Den Haag volgde. Wim Kok schreef hoogstpersoonlijk een kort briefje terug: jongens, leuk briefje, bedankt voor jullie aandacht en zorg, maar geen paniek, we denken aan jullie, en we leggen dat vliegveld, als er al een vliegveld komt, heus niet binnen 20 kilo meter van de kust. Zoveel geslijm had ze moeten alarme ren, maar nee hoor. Zeer verguld met dit 'geschenk' van Kok en helemaal gerust gesteld, waren de kustplaatsen. Inmiddels is de adder uit het gras. De vliegveldonderzoekjes blijken toch op tien kilometer uit de kust bezig te zijn. En nu reageren de kustplaatsen opeens. Tien kilometer, dat hadden we niet afge sproken, janken ze. Afgesproken? Afgesproken? Er was hele maal niks afgesproken en je moet ook helemaal niks afspreken. Tegenhouden moetje het. Niet een beetje remmen, vertragen en kilometertjes winnen. Te genhouden! Nu is het te laat. Nu zijn ze in onderhan deling. En de enige vraag is nog: landen we straks op twaalf, vijftien, misschien op zeventien, of heel misschien toch op twintig kilometer en een beetje uit de kust. En in het laatste geval zullen ze hun borst blauw kloppen, daar in Kat wijk en Noordwijk. Dan denken ze nog dat ze keihard onderhandeld hebben. Er is misschien nog één klein kansje om de strijd echt te winnen. Deze week werd opeens bekend dat vliegtuigen op Schiphol nogal last hebben van zijwind. Misschien is het verstandig om die on derzoekers eens een kijkje aan zee te la ten nemen en hen uit te leggen dat het daar ook niet altijd windstil is. Dat als de landingsbanen van noord naar zuid ko men te liggen - dat is de bedoeling - de wind meestal zijwind zal zijn. Toegege ven, je hebt kans dat ze het zeevliegveld dan oost-west-banen geven, en dan ben je nog verder van huis. Het is dus een beetje dubbel-of-niets. Maar je moet wat. Dat komt ervan als je gaat onder handelen. Laat dat een les zijn, stelletje compro misplanten. Niet onderhandelen met de duivel. Jehova's gewoon nooit binnenla ten! En zeker niet als ze zeggen dat ze heus geen twintig minuten blijven. JOB DE KRUIFF» VOORHOUT PETER VAN EGMOND Garage Oosthout in Voorhout raakt steeds dieper in de pro blemen. Eigenaar G. Diesveld hangt een rechtszaak boven het hoofd als zijn bedrijf op 1 de cember het huidige onderko men niet heeft verlaten. Toch ziet Diesveld de toekomst zon nig in: hij hoopt in de loop van december een bouwcontract te sluiten voor een nieuw garage- pand aan de andere kant van Voorhout. De garage zit te springen om die nieuwe bedrijfsruimte. De bestaande locatie aan de Jacoba van Beierenweg moet per 1 de cember ontruimd zijn. Lukt dat niet dan zal de verhuurder, het bedrijf Bierman, in een rechts zaak ontruiming van het pand eisen. De garage had eigenlijk al per 1 september vertrokken moeten zijn. Sinds het verstrijken van die deadline betaalt het bedrijf 500 gulden per dag aan dwangsom. RPF-voorin a n Leen van Dijke naar Rijnsburg RUNSBURG Tweede Kamerlid en RPF-frac- tievoorzitter Leen van Dijke spreekt dinsdag 16 november op de jaarvergadering van de RPF-kiesvereniging in Rijns burg. Onderwerp van zijn le zing is de voorgenomen fusie tussen RPF en GPV. Het thema van de jaarvergadering is dan ook 'Samen meer Kleur'. Na de pauze volgt een debat met de bezoekers over christelijke poli tiek in de 21ste eeuw. De bij eenkomst wordt gehouden in De Voorhof, Vliet NZ 36 en be gint om 20.15 uur. Althans, dat is de lezing van Diesveld, de eigenaar van Gara ge Oosthout. Volgens R. Wijn tjes van het bedrijf Bierman ligt dat genuanceerder. Was hij per 1 september vertrokken, dan had hij een premie gekregen van 45.000 gulden. Als bijdrage in de verhuiskosten. Omdat hij zich ondanks eerdere toezeg gingen niet aan die termijn heeft gehouden, loopt hij die premie mis. Hoe dan ook, per 1 december moet Oosthout het veld hebben geruimd. „We wachten nu maar op de dagvaarding", zegt eigenaar G. Diesveld daarover. „De rechter zal dan moeten uit maken of we inderdaad weg moeten of niet. Maar of Bier man die dagvaarding ook echt verstuurt, daar zijn we niet ze ker van. We huren al vijftien jaar bij hem. Het is wat cru om een bedrijf naar de knoppen te laten gaan, nu er een oplossing in zicht is." Daar denkt Wijntjes anders over. „We hebben die ruimte Een 18-jarige Katwijkse vrouw heeft gistermiddag bij de poli tie aangifte gedaan van een poging tot ontvoering en ver krachting. De vrouw verklaar de dat ze, toen ze in de nacht van donderdag op vrijdag om streeks 2.00 uur in de Prins Bernhardlaan thuiskwam, werd opgewacht door een haar onbekende man. Hij pro beerde haar in zijn auto te du wen. Doordat de vrouw zich hevig verzette, wist ze aan de man te ontkomen en vluchtte dringend zelf nodig, ons bedrijf is inmiddels met veertig pro cent gegroeid. We hebben Dies veld al in 1993 laten weten dat hij weg moet. Diesveld huilt nu krokodillentranen, en zegt dat de gemeente de schuld heeft. Maar van 1993 tot nu, die pe riode lijkt me ruim zat." Diesveld vindt dat de ge meente hem tegenwerkt bij zijn vertrek van de Jacoba van Bei erenweg. Hij wil een tijdelijke onderkomen betrekken, maar de gemeente geeft daar alleen toestemming voor als zeker is dat hij na een afgesproken pe riode ook weer vertrekt. Dat moet Diesveld aantonen met bijvoorbeeld een ondertekend contract voor nieuwbouw. Op dat punt is Diesveld nu optimistisch. Dat contract komt eraan, redeneert hij. En met die tijdelijke vestiging zal het dus ook wel goed komen. „De nieuwbouwplannen zijn, hoop ik, met een maandje definitief. Het is voor 95 procent rond." ze het portiek van een naburi ge flat in. De man zette daarop de achtervolging in. Op de twee de verdieping wist hij de vrouw opnieuw te pakken te krijgen. Hij gooide haar op de grond en probeerde haar met alle geweld te zoenen. Weder om slaagde de Katwijkse erin om aan de man te ontvluch ten. Daarbij zette ze het op een schreeuwen. Haar belager is vervolgens weggevlucht. De vrouw is na derhand opgevangen door haar buren. ridderorde voor Lissenaar F.J.Cremer uit Lisse is gisteren benoemd tot Ridder in de I g van de Nederlandse Leeuw. De onderscheiding werd uit- eikt door burgemeester C. van Zon-Langelaar. Cremer is op- iter van Cremer Speciaalmachines BV in Lisse. Hij is nu ad- h iur van het bedrijf, voorheen was hij directeur. Cremer heeft belangrijke rol gespeeld in de mechanisatie van de agrari- e sector in het algemeen en de bloembollensector in het bij- ei ider. Het bedrijf is nu wereldwijd actief. De Lissenaar was de irts actief bij de Stichting Mechanisatie. Cremer heeft een be- i-e rrijke rol gespeeld bij de ontwikkeling van de bollen-aftel- ii chine. 't crtraging bij optuigen molen Het in oude luister herstellen van poldermolen De Doet Leven - die onlangs van Rijnsburg naar Voorhout - heeft enkele maanden vertraging opgelopen, planning zou de molen eind november moeten proef- maar dat wordt nu zeker februari. Molenmaker Verbij wijt dat aan 'drukke werkzaamheden'. De be- nog te klaren klus is het graven van de benodigde bij de poldermolen. Dat begint naar verwachting weken. De tuigage verschijnt pas aan de wieken helemaal kan functioneren. Dus als de water klaar zijn en het schoeprad weer is bevestigd. foto wim dijkman in Voorhout afgesloten De Rijnsburgerweg in Voorhout is vanaf maandag tot en met vrijdag 24 december afgesloten voor verkeer. Een gedeelte van de weg wordt her- rband met de afsluiting moet het doorgaande ver- Rijnsburg en Voorhout een andere route kiezen, bij- over de N444, de N206 of de A44. D. Kooistra, de nieuwe directeur van de 'Willem van den Bergh', voelt zich nog een beetje een 'vreemdeling in Jeruzalem'. foto dickhogewoninc Het begon zo goed. Dat plan voor een vliegveld in zee werd eerst nog door nie mand serieus genomen. Maar sinds on geveer een jaar wordt het dat wel. Aan vankelijk reageerden ze hier aan de kust nog gewoon met een duidelijk 'nee'. En Hij heet niet voor niets mensvogel, deze creatie. Hij geeft hier een prima imitatie van de Lissese wethouder Jaap Schuijt weg. Dezelfde venijnige blik, dezelfde schuine houding. Een beetje bedeesd, maar ook klaar om te bijten. Op een klein puntje heeft hij zich ver gist. Het beest ging ervan uit dat Jaap zijn tekst wel uit zijn hoofd zou kennen. Maar sinds Jaap zijn aluminum evenbeeld op de hoek van de straat heeft staan, gedraagt hij zich toch wat onzekerder. foto dick hogewoninc

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 19