Vertrek overvalt personeel Detaflei De schepen groeien, dus de scheepswerf ook Rijn Veenstreek Man vraagt hogere straf voor ontucht met jeugdige schakers Rechter geeft Alphense inbreker allerlaatste kans Bijzonder transport Rijnwoude begint i buitenschoolse opvi Lyklema weigert oppositie te prate ZATERDAG 13 NOVEMBER 1999 Zeventig kilometer te hard alphen aan den run» De AJphense politie heeft donderdag in vier uur tijd 169 automobilisten bekeurd die te hard reden. Op de Prins Bernhardlaan reed een bestuurder 119 kilometer per uur terwijl de maximumsnelheid daar vijftig kilometer is. Op de Hoorn was de hoogste snelheid 92 kilometer per uur. Ook op de Oudhoornseweg en de President Kennedylaan werden snel heidsduivels gesignaleerd. Alle overtreders zijn gefotografeerd en kunnen binnenkort een bekeuring of dagvaarding op de mat verwachten. den haag/alphen persbureau cerberus De rechtbank in Den Haag heeft een 23-jarige inbreker die van Alphen zijn werkplek maakte een celstraf van een jaar, waarvan de helft voor waardelijk, opgelegd. Daarnaast kreeg hij een taakstraf van 240 uur omdat hij tijdens zijn proeftijd van een oude veroor deling de fout in was gegaan. Tegen de inbreker was ander haft jaar onvoorwaardelijke cel straf geëist voor een reeks in braken. De man pleegde de diefstallen om in zijn drugsver slaving te kunnen voorzien. De zaak tegen hem werd eer der dit jaar twee keer aange houden zodat hij zich in een af- kickkliniek kon laten behande len. Maar hij liep weg uit twee verschillende klinieken. Niet den haag/alphen persbureau cerberus Een 28-jarige man uit Zoetermeer die vanaf '94 ontucht pleegde met minderjarige leden van de Alphense Schaakclub, heeft gis teren bij de Haagse rechtbank een jaar gevangenisstraf, waar van vijf maanden voorwaardelijk horen eisen naast een ver plichte ontucht-dader behandeling in de Utrechtse kliniek De Waag. De officier van justitie, mr. Th. Renckens, had twee gevallen van ontucht ten laste gelegd, maar de verdachte had er zelf veel meer toegegeven. Een aantal slachtoffers had echter geen aan gifte gedaan. De verdachte was in '96 al eens opgepakt, maar die zaak (een 9-jarig jochie) werd toen voorwaardelijk geseponeerd. Gisteren kwam die affaire dus alsnog aan de orde Omdat er dit jaar een nieuwe aangifte werd gedaan. De psychiater verklaarde de Zoetermeerder 'licht verminderd toerekeningsvatbaar' en vreemde voor herhaling. De arts consta teerde namelijk een 'persoonlijkheidsstoornis' bij de verdachte. De Zoetermeerder zelf vroeg om een hogere straf dan de offi cier van justitie eiste. Zijn raadsvrouw vertelde dat haar cliënt boete wil doen. De Zoetermeerder wil een jaar zitten in plaats van zeven maanden. De rechtbank doet op 26 november uitspraak. omdat hij moeite had met af kicken, want inmiddels is hij op eigen kracht al maanden clean. Het probleem in de klinieken waren de medebewoners. Elke keer kwam hij schuldeisers te gen of ontmoette hij bekenden die hij bij de politie had ver klikt, waarop hij besloot zijn spullen te pakken. Volgens officier van justitie had hij daarmee zijn kansen verspeeld. Ook al was hij op ei gen kracht afgekickt en ook al had hij inmiddels een vaste baan geregeld. De rechtbank oordeelde anders en gaf de Al- phenaar een laatste kans. Wel moet hij voorlopig onder toe zicht aan een afkickprogramma blijven deelnemen. De onvoor waardelijke celstraf die hij gis teren kreeg opgelegd heeft hij inmiddels al in voorarrest uit gezeten. alphen aan den rijn Het trans portbedrijf Van der Meijden uit Koudekerk aan den Rijn had gis teren een bijzonder transport. Di recteur Fred van der Meijden re gelde dat er een grote Ameri kaanse truck - één van de twee Peterbilts die in de Benelux rond rijden - naar Koudekerk kwam. Zijn zoon Pieter klom achter het stuur en reed naar het Alphense Rietveld om daar zijn aanstaande Annette Rijlaarsdam op te halen. Hun rit naar het stadhuis en de kerk trok onderweg veel belang stelling. FOTO MARK LAMERS runwoude marieta kroft Rijnwoude begint volgend jaar met buitenschoolse opvang (BSO). Kinderen kunnen na schooltijd voorlopig worden opgevangen in het tijdelijk on derkomen van peuterspeelzaal Pippeloentje in Hazerswoude- Dorp. Om buitenschoolse op vang voor alle kinderen in Rijn woude mogelijk te maken, wil de gemeente voor vervoer zor gen tussen de school en de op vang. Dat heeft wethouder G. van der Lecq bekendgemaakt. De peuterspeelzaal is sinds de brand van twee jaar geleden gehuisvest in portocabins. Deze noodonderkomens komen eind dit jaar leeg, want dan verhui zen de peuters naar hun nieu we onderkomen aan de Dorps straat. De portocabins van Pip peloentje blijven tot uiterlijk 31 december 2002 staan. Uiterlijk op dat tijdstip moet de ge meente Rijnwoude een defini tief onderkomen voor de bui tenschoolse opvang hebben. In de portocabins kunnen maximaal twintig kinderen worden opgevangen. Voor een deel daarvan krijgt de gemeente Rijnwoude subsidie in het ka der van de stimuleringsrege ling. De organisatie van de BSO komt in handen van de Stich ting Kinderopvang Alphen. De ze onderzoekt de financiële haalbaarheid. Diverse raadsleden uitten de ze week in de begrotingsraad hun bezwaar tegen de opvang van kinderen in hei derkomen. Wethoude Lecq was het daar we! deel mee eens. „Dit men staat er nu eenm we het proberen. Jnti ken we naar een defi catie." 't Stek gaat januari oj hazerswoude-dorp Hazerswoude-Dorp vanaf half januari jongerencentrum. 1] ternieuwe gebouw plek van het oude l huis wordt maandaj verd. Tot half janus: nog wat interne s gen. Zo moet er noj in komen. Het w van 14, 15 en 16 jan een groot openi Voorzitter Ralph B nu al tevreden over! we gebouw. „Het ot mijn verwachtingen er van binnen qual materiaalgebruik r Peuterspeelzaal Pi tje, die het nieut naast 't Stek betrel er na de kerstvaks intrek. „We verhu dens de kerstvakani een leidster. „Dati rustig voor de peute 'Nieuws sloeg in als een bom De verslagenheid onder de veertien personeelsleden die weg moeten bij Detafleur in Roelofarendsveen is groot. Hun gedwongen vertrek kwam donderdagmiddag als een volslagen verrassing. Nog een week zetten ze hun schouders eronder om daarna nieuw werk te aanvaar den bij de bloemenveiling in Aalsmeer. „Wij maken ons werk hier af', zeggen ze unaniem. „Aan ons zal het niet liggen." Hoewel Detafleur in afgeslankte vorm met de overgebleven 25 medewerkers doorgaat, zijn de voorbe reidingen voor de officiële opening van woensdag stop gezet. sen de werkzaamheden in de veilinggebouwen door. Net als de anderen is hij verbaasd dat het bedrijf nog maai" zo kort na de overname van het Bloemen handelscentrum op 20 oktober wil stoppen met de klokactivi- roelofarendsveen marieta kroft „Het nieuws sloeg in als een bom", zegt stafmedewerker An- dré Akerboom een dag na de mededeling van de directie tus- teiten. Voor de veertien mensen die na de overname op deta cheringsbasis bij Detafleur kon den bfijvën werken, is er geen werk meer. Zij krijgen ander werk aangeboden bij hun werk gever: de Verenigde Bloemen veilingen Aalsmeer. Akerboom wil niet alle schuld in de schoenen van de directie van Detafleur schuiven. „We hadden geen goede start. Het assortiment was niet in orde. In de bloemenwereld word je daarop gelijk afgestraft, de han del loopt dan meteen terug." Volgens hem is de slechte start niemand persoonlijk te verwij ten. Zijn collega Cees van Luiing, die tevens stafmedewerker is, vindt dat deze ontwikkeling be wijst dat de groothandel voor detaillisten een zorgenkind is in Nederland. „Bloemisten kun nen tegenwoordig overal aan bloemen komen. Via de com puter, of ze rijden even de pol der in om ze in te kopen bij een kweker. Een groothandel heb ben ze niet meer nodig." Ook Van Luiing is nog hard aan het werk, enkele uren voor het weekeinde begint. „Het is onbegrijpelijk dat we hier weg moeten", verzucht hij achter zijn computer. „Aan de andere kant valt er een last van mijn schouders. Ik loop al tien jaar te trekken en te sjouwen om iets voor elkaar te krijgen naar de detaillisten. Toen kwam Detaf leur hier. Ik dacht: dit gaat luk ken. Niet dus. Ik ben blij dat ik er alles aan heb gedaan wat ik eraan had kunnen doen. Het boek Roelofarendsveen is ge sloten. Volgende week vrijdag middag om vier uur draai ik de deur op slot. Voor de laatste keer. Een ander mag hem maandagochtend weer open maken." De immense veilinghallen maken deze middag een lege indruk. Hier en daar staan con tainers met bloemen al klaar voor de veiling van maandag. Eef Zoetendaal en Ria Kamp sjouwen met zo'n kar. „Het is een klap dat we hier wegmoe ten", zegt ook Zoetendaal. „Ik voel me besodemieterd", zegt Kamp. „Detafleur ha: ren beter moeten in Beide Veenders mot 22 november naar reizen, 's Morgens voor vijf opstaan om: ten later op het werki voor Zoetendaal nier „We gaan er maar ee zegt hij berustend. De jobstijding m veertien medewerkei ke kater hebben ach één ding geven ze G derlinge band is noi hecht geweest. Akeii nood leer je je vrie nen. Het is net etentje na een begrt kan het ook best gezi Kaagse scheepswerf Van Lent gaat uitbreiden kaag «janneke de jonge Het zijn net drijvende kastelen, de jachten van vijftig meter lang die in de werf van Van Lent op Kaageiland liggen. Toch vinden steeds meer afnemers de sche pen te klein. Minstens zestig meter lang moeten ze zijn, en graag wat breder ook. Dat is geen probleem voor het Kaagse bedrijf, dat de jachten op be stelling maakt en waar onge veer 300 man personeel rond loopt. Maar het mag duidelijk zijn: als de jachten uitdijen, moet het bedrijf dat ook. Begin volgend jaar wil Scheepswerf Van Lent daarom een vierde hal neerzetten. Het ziet ernaar uit dat dat doorgaat. Bij de gemeente Al kemade zijn namelijk geen be zwaren tegen het bouwplan binnengekomen. En dat terwijl het bedrijf nog kolossaler wordt dan het al is en twee leegstaan de boerderijen tegen de vlakte moeten. De bewoners van het kleine eiland kunnen zich blijk baar vinden in de plannen van het grootste bedrijf in Alkema de, dat internationaal bekend is en twee jachten per jaar afle vert. De directeuren Dick van Lent (vierde generatie) en Dirk Scho nenberg hebben er wel het één en ander aan gedaan om de be woners van Binnen- en Buiten kaag achter zich te krijgen. In juni, nog voordat de bouwaan- vraag werd ingediend, is het uitbreidingsplan tijdens een in formatieavond voofgelegd aan de bewoners. „Je gaat iets in grijpends doen. Want, laat dat duidelijk zjjn, we pretenderen niet een prachtig gebouw neer te zetten. Nou kun je het heel stiekem doen, maar dat is niet onze filosofie", aldus Van Lent. Dat de Kagers vertrouwen hebben in Van Lent, is voor Schonenberg en Van Lent geen grote verrassing. Veel mensen uit de omgeving werken zelf in de scheepswerf en zijn daarom sowieso al betrokken. „Boven dien hebben de mensen hier iets met bootjes", denkt Scho Dirk Schonenberg in één van de jachten-in-aanbouw: „De mensen hier hebben iets met bootjes." nenberg. „Als we hier nu kunst stof silo's drie hoog opstapel den, dan gingen ze wel protes teren, vermoed ik." „De dorps bewoners zien hier een leuk stukje industrie van wereld faam, en daar zijn ze trots op", vult Van Lent aan. De twee directeuren zijn van mening dat ze wel móeten uit breiden. „Anders verliezen we eenderde van onze capaciteit", zegt Van Lent. De scheepswerf kan drie jachten tegelijk bou wen: twee op een helling en één op een dok. Op een helling staat het jacht-in-aanbouw op karren, die weer op een rails staan. Bij de tewaterlating wordt het schip naar buiten ge reden. Een dok is een loods met sluisdeuren, waarmee het water binnengehaald kan worden. Zo kan het schip als het ware naar buiten varen. Op dit moment wordt er op het dok gewerkt aan een jacht van 62 meter lang en 10 meter breed. Naar zulke schepen is steeds meer vraag. Een pro bleem, want op de twee hellin gen kunnen jachten van maxi maal vijftig meter lang en acht meter breed worden gefabri ceerd. Dat ligt niet alleen aan de grootte van de hellingen, maar ook aan de zwaarte van het schip. Eén van de hellingen kan een hoger gewicht niet aan. Met de sloop van de twee boerderijen begint aanstaande donderdag de verbouwing. Be gin volgend jaar verrijst op die plek, aan de noordkant van de eiland, de vierde loods, die in april 2001 operationeel moet zijn. In die loods is plaats voor een tweede dok voor de grotere jachten. Eén van de twee hellin gen gaat dienen als opslag plaats. „We houden de ver springing in de voorgevel", zegt FOTO MARK LAMERS Schonenberg. „Dat breekt, dan wordt het minder massief." Aan de noordkant, de kant van Bui tenkaag, wordt de gevel zilver achtig grijs. „Die kleur weer spiegelt de lucht, zodat het geen zwaar contrast met de omgeving oplevert", aldus Van Lent. Met deze uitbreiding kan het 155-jaar oude familiebedrijf wel weer een aantal jaartjes vooruit. PAK baalt van bijrol in Ter Aar ter aar «tim brouwer de koning Er komt geen gesprek tussen waarnemend-burgemeester Lyklema van Ter Aar en opposi tiepartij PAK. Lyklema trekt zijn eerdere toezegging in om met het Progressief Akkoord te pra ten over de verstoorde verhou ding. Nadat hij eerder een af spraak voor 8 november had af gezegd, liet Lyklema gisteren via een woordvoerster weten dat er helemaal geen gesprek komt. Het PAK betreurt dat, omdat de partij zich buitenspel gezet voelt. De oppositiepartij ligt al een jaar in de clinch met de voorzit ter van het gemeentebestuur. Met name fractievoorzitter Kraak kan geen goed doen in de ogen van Lyklema. „Zij werkt bij hem als een rode lap op een stier", zegt haar fractiegenoot A. Visser fel. „Daarom hebben wij haar de afgelopen raadsver gadering ook niet het woord la ten voeren. Maar wij laten onze fractievoorzitter niet vallen. Om de problemen met Lyklema uit te praten moet ook zij aanwezig zijn." Het derde progressieve raadslid, J. van der Veen, ver moedt dat de waarnemend- burgemeester een gesprek bui ten Kraak om had willen arran geren. „Hij wilde wel alleen met mij praten, maar daar voelt on ze partij niets voor." Ondanks haar voornêmen om te zwijgen tijdens de begro tingsraad van afgelopen don derdag roerde Kraak aan het einde van de vergadering toch haar mondje. Lyklema reageer de verbaasd op de 'nieuwe woordvoerder' van het PAK. Vervolgens gaf hij Kraak geen kans om in tweede instantie haar standpunt over de begro ting uiteen te zetten. Woord voerders van andere partijen stond Lyklema wel een herkan sing toe. Tijdens de vergadering nam niemand het op voor de om streden fractievoorzitter van het PAK, maar in de wandelgangen uitten ook leden fracties hun onvree handelwijze v< noemde fractievoon del van collegepafl bejegening van Kr a soenlijk. Ook leden' partijen vonden dati PAK-leidster nodeloi haren instreek. De vele botsingen den zijn des te pikaid Kraak vorig jaar als de financiële portel die Lyklema na h; overnam. Als oppoi is zij de aangewezt om de waarnem meester bij financiê genheden van repliei Daarnaast hebbe: en Kraak verschille: tingen over openheii nemend-burgemees zich aan de manie Kraak omgaat met ke informatie. Krat beurt vindt dat Lykk nig openheid van zal Afgelopen zomer J college van burgee wethouders k schorsen, omdat zij vrouw optrad van 8 van Ter Aar in diens de gemeente. Het c: de het dreigemeifi maar weigerde zijne te bieden aan Kraal delinge en schriftel van het PAK leek L reid tot een gesprek, deze week voelt hij meer voor.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 18