Boschgeest achter plan voor randweg |]loeterwoude pakt l'lerodestraat aan Fred Dijsselbloem op de bres voor vers en gezond voedsel Celstraf en boete voor fataal ongeval Regio ïerste jaren wordt het niets met nieuwbouw ;orting alleen voor minima rg<rHOTSN Voorschoten trekt de komende jaren minder geld voor Tafeltje Dekje. Ouderen moeten voor de maaltijden in I ncipe de volle prijs betalen. Alleen degenen die kunnen aan- Den dat z5j daardoor financiële problemen krijgen, komen i in aanmerking voor subsidie. eukenhorst wordt rijksmonument igENAAii Historische buitenplaats de Beukenhorst in Wasse- Jrwördt door de Rijksdienst voor Monumentenzorg aange- zen als rijksmonument. Volgens de dienst heeft de buiten- iats, die dateert uit de vorige eeuw. een belangrijke architec- jrhistorische, cultuurhistorische en stedenbouwkundige f—Beukenhorst, gelegen aan de Rijksstraatweg, bestaat uit idhuis, een park en tuin, een dierenbegraafplaats en twee gshekken. "Verkeer in de wijk terugdringen Bewonersvereniging Boschgeest in Voorschoten ziet het aanleggen van een randweg als 'de aanzet' voor het te rugdringen van het doorgaande verkeer in de wijk. Het plan van de stichting Wonen met Verkeer dient volgens de onlangs opgerichte belangenclub snel te worden uit gevoerd. „Er moet een structurele oplossing komen voor het doorgaande verkeer. Niet alleen in onze wijk, maar in de hele gemeente", aldus het bestuur van Boschgeest. erwoupe 1 derodestraat in Zoeterwou- rijgt een 'grote beurt'. Begin i starten de werkzaamhe- die bestaan uit het vervan- van de riolering, herbestra- en het verfraaien van het jchtvan de straat, n bewoners te informeren mening te horen is er lag 25 november een raakavond. Volgens de ge- is dat nodig gezien de van de werkzaamheden, reconstructie neemt alles bij elkaar een jaar in beslag. Omdat de Merodestraat een doodlopende straat is, zullen de activiteiten niet onopgemerkt aan de bewoners voorbij gaan. Hun geduld zal op de proef worden gesteld", aldus een ambtenaar. Bovendien worden een aantal bomen gekapt. „Dat leidt natuurlijk tot verdeeld heid, want het is bekend dat de één die bomen wil behouden en de ander juist niet. Daar moeten we samen uitkomen en daar is zo'n inspaakavond ook voor." VOORSCHOTEN JAN PREENEN De nieuwe organisatie telt on geveer honderd leden. Aanlei ding voor het oprichten van de 'Bewonersvereniging Bosch geest' is het toenemen van het verkeer in de wijk en dan vooral op het traject Karei Doorman laan-Generaal Spoorlijn-Rou- boslaan. De bewoners voelen zich in de steek gelaten door de gemeente. Zij wijzen erop, dat de Raad van State al in 1984 heeft vastgesteld dat de route door Boschgeest een uitvalsweg is en zich niet leent voor door gaand verkeer. Desondanks is de situatie in de ogen van de bewoners niet verbeterd. Lange stukken asfalt nodigen uit tot hard rijden. In oktober vorig jaar werd 's mor gens tussen kwart voor acht en negen uur vastgesteld, dat zes tien procent van de auto's en bussen harder reed dan 57 kilo meter per uur. Als Starrenburg I, II en III worden ontsloten, zal de situatie zeker niet verbeteren en zullen verkeer en onveilig heid in de wijk alleen maar toe nemen." De vereniging acht de plan nen van de gemeente om op het kruispunt van Karei Door manlaan enVeurseweg een lichtinstallatie neer te zetten bepaald niet voldoende. „Wij zijn erg sceptisch over het be leid van de gemeente. Er moet wat aan de Karei Doormanlaan gebeuren om het sluipverkeer eindelijk tegen te gaan," aldus voorzitter L. Hoogvliet, die voor de korte termijn denkt aan het weren van doorgaand vracht verkeer. Toen Hoogvliet in juli de plannen voor het oprichten van een vereniging ontvouwde, zei wethouder P. Verschoor dat 'misschien een knip halverwege de laan wordt aangebracht, zo dat het geen doorgaande weg meer is'. Verder verwees hij naar de Verkeersnota, waarin het verkeer in heel Voorschoten wordt belicht. Of zoals wethou der A. Draijer al verscheidene malen heeft laten weten: „We willen alles tegelijk aanpakken en niet op een paar plekken maatregelen nemen. Dan ver schuif je alleen maar de proble men." De nota wordt deze maand verwacht. Intussen hoopt de bewoners vereniging Boschgeest dat de Raad van State, aldus Hoog vliet, 'de gemeente er alsnog op wijst dat zij nog niets heeft ge daan met de uitspraak van 1984'. irschotense scouts voelen zich door politiek in de kou gezet zou het scenario kunnen voor een thriller. Otto wa nog 'even' blijven De voorzitter van de ife schotense scoutinggroep tesa vond het woensdag- wel 'leuk' om zo'n be- jsvergadering mee te ma in na afloop 'gezellig' wat te drinken. Om half elf had ïlda lurgemeester en wethou- toren zeggen, dat zijn ver- ïg 835.000 gulden zou krij- voor een nieuw clubge- aan de Mozartlaan.. eënhalf uur later veran- het blijspel in een nacht- >Jida|ie. WD en Groenlinks len een motie van de waarin stond dat eerst worden onderzocht of multifunctioneel gebouw en andere plek en met an dere clubs erbij I Volgens Schrage is duidelijk dat die 'onbehoorlijke bestuur ders' een serieuze poging heb ben gedaan om zijnvclub de nek om te draaien. „Zoiets lijkt toch nergens op. *We kunnen nu geen kant op", kijkt Schrage te rug. Woede heeft inmiddels plaatsgemaakt voor machte loosheid. „Het dak lekt, het tocht. Het gebouw waarin we nu zitten is enkelsteens met heel weinig voorzieningen. Het verkeert in te slechte staat om het nog op te knappen." Daarom was Impeesa zo blij met de toezegging van B en W. Het gebouw van de gemeente, dat zo'n 52 jaar geleden werd betrokken, zou eindelijk kun nen worden afgebroken. De to tale kosten voor nieuwbouw, 1,1 miljoen gulden, zouden ho ger uitvallen dan de subsidie, maar met zelfwerkzaamheid zou dat geen probleem zijn. „Maar nu is alles van de baan. Ze zeggen wel dat de plannen volgend jaar alsnog gerealiseerd kunnen worden, maar daar ge loof ik niets van. De gemeente heeft het financieel al zo moei lijk. Nee dat wordt zeker de eer ste jaren niets." Ook verantwoordelijk wet houder Piet den Hartog van de PvdA reageerde in de nacht van woensdag op donderdag of hij in de verkeerde film was be land. .Alles leek in orde en dan gebeurt zoiets. De plannen lig gen klaar, de tekeningen zijn er, er is een voorbereidingskrediet van vijftigduizend gulden. Kort om, men had zo kunnen begin nen. Alleen de raad moest er nog mee instemmen. Dat mijn eigen eigen partij zou tegen stemmen had ik wel verwacht. De PvdA heeft altijd aangege ven dat elders moet worden ge bouwd. Dat standpunt heb ik als PvdA'er ook steeds gehul digd, maar met m'n bestuurlij ke pet op heb ik me ingezet voor nieuwbouw voor Impeesa op deze plek. De meerderheid van de raad wilde dat, dacht ik. De WD is ook altijd consistent geweest in de keuze voor een andere locatie, maar dat ook Groenlinks uiteindelijk vóór de motie van de PvdA stemde, ver baasde me." Op zijn beurt verwondert Steef Harlaar van Groenlinks zich daér weer over. „Wij heb ben er ook nooit een geheim van gemaakt dat we naar een andere locatie wilden met Im peesa. De groep zit aan de Mo zartlaan niet goed met het ver keer. Zeker niet met kleine kin deren. En het wordt daar straks met een ontsluitingsweg alleen maar drukker. We hebben ook alternatieven genoemd, zoals m: Frank Bonte tijd: 74 ctie: was vijftig jaar et h lis-, handbal-, volley en tafeltennismede- no™, ker van het Leidsch en is onlangs ge- ïnplaats: Leiden gerlijke staat: gehuwd uw grote voorbeeldr? I Paauw, die adjunct- ;_.JFedacteur van het Leidsch )lad is geweest. Ik heb me 'het meest aan hem ge- eld. Hij had een objectieve in zijn verslagen, hoewel een iet helemaal gespeend was «oorliefde voor bepaalde ten. Ik was zelf altijd zozeer tman, dat ik in mijn versla- im°3j niet altijd objectief was. Ik ?deii enzelvigde me altijd erg sporters. Eigenlijk was ik r sportman dan scribent. EIDl L wie zou u graag (nog) een willen schrijven? i kennis Bergkamp. Alleen n hem open te breken. Hij nooit zoveel en is erg af- tlelijk. Hij lacht wat en dan 1 je maar zien dat je wat Dat vind ik een uitda- Daar komt bij dat ik hem G0 geweldige voetballer vind. een mix van Abe Lenstra sas Wilkes. Hij is zo slim als tra en zo balvaardig als 'drs; m u doen met een mil- vind ik voldoende. Wat was in al die jaren uw fijn ste team? Dat waren de mannen van Sa- turnus en de dames van Fore- holte. Ik durf eerlijk gezegd geen keuze tussen die twee te maken. O, ik móet kiezen. Tja, dan wordt het Foreholte. Ik ben daar indertijd begonnen. Toen had ik m'n trainersdiploma nog niet. Ik heb er altijd ontzettend fijn gewerkt. Het was de enige club waarvan ik de speelsters zo gek heb gekregen dat ze vier, ja zelfs vijf maal per week train den. Ze gingen met handbal naar bed en stonden er mee op. Wat is als coach uw leukste er varing geweest? Dat was met de dames van Fo reholte. In de jaren zeventig. We waren in één ruk gepromo veerd van de derde klas afde ling naar de eerste divisie lan delijk en moesten de beslissen de wedstrijd spelen tegen Sit- tardia. Ik dacht, ik hoef niet zo vroeg te komen, maar toen ik voor de wedstrijd naar de kleedkamer wilde, werd ik bij de ingang tegengehouden. Het was stampvol in de Vijf Meihal. De enige keer dat die hal voor handbal uitpuilde. Dat ik coach was, ja, dat kon iedereen wel zeggen. Gelukkig zag Dick Abarbanel, de arts van de ploeg, me. Die zei dat het goed was en dat ze me wel binnen konden laten. Kon u in zijn verslagen afstand nemen van de coach Frank Bonte? Nee, niet altijd. Zeker niet. Soms zette ik mezelf te kijk als trainer/coach. Dan citeerde ik mezelf: als de dames niet doen wat ik zeg, dan moet de coach maar opstappen. Ik heb dat nooit een probleem gevonden. De dames lazen dat en kwamen naar me toe: hoe kun je dat nou over jezelf schrijven, meen je dat nou? Ja natuurlijk, zei ik dan. Waarom heeft Leiden nooit een vooraanstaande handbal- of volleybalclub gehad? Niemand is hier bereid om zijn of haar benen uit het lijf te lo pen. Dat is het grote verschil met Foreholte in Voorhout. Daar hadden ze alles voor hun sport over en kreeg ik van de speelsters te horen dat hun vriendjes kwaad waren en zei den: waarom trouw je niet met die vent? Dat was ik dus. Maar ze bleven wel met hart en ziel spelen. Waarvoor mogen we u wakker maken? Om me te vertellen dat Richard Krajicek nummer 1 van de we reld is. Ik heb zo met die jongen te doen. Dan mankeert er weer iets aan dit, dan weer aan dat. Hoe vaak is hij niet gebles seerd? Hij kan de beste worden, maar hij is niet zo stabiel als Sampras of Agassi. Als Richard de vechtlust zou hebben van Jim Courier zou hij de sterkste van de wereld zijn. Wat is uw beste en wat uw slechtste eigenschap Ik begin wel met de beste, an ders ben ik morgen nog niet klaar. Ik kan mezelf uitlachen en ik kan relativeren. Dat is me 'n keer overkomen in een ge sprek met Joop van der Reijden. Vroeg hij waarom ik lachte. Hij had nog zo gezegd dat ik daar en daar niet over mocht begin nen met hem. Dat had ik me ook heilig voorgenomen, maar al na twee minuten flapte ik het eruit. Doe je dat om mij te erge ren, vroeg hij, dan zou hij me meteen de deur uitschoppen. Nee, zei ik, omdat ik mezelf zo stom vind. Als ik mezelf zo hoor praten, is dat eigenlijk ook m'n slechtste eigenschap. Wat mist u na vijftig jaar sport- medewerker van het LD te zijn geweest het meest? Eerlijk gezegd niets. Ik heb dat werk altijd met heel veel plezier gedaan, maar na vijftig jaar was het wel genoeg. En sport is niet uit mijn leven verdwenen. Daar komt bij dat mijn opvolger goed is. Bij Roel de Zeeuw is het handbal in het LD in goede handen. In korte tijd heeft hij veel geleerd. Hij kent het jargon en is bovendien objectiever dan ik. Hij is minder verknocht aan het handbal en bekijkt het daardoor van afstand. Ik zat er middenin. TEKST: JAN PREENEN FOTO: HIELCO KUIPERS een veld bij de Diepenbrock- laan. Ik kan me voorstellen dat de klap hard is aangekomen, maar we moeten nu naar op lossingen zoeken." Daar heeft voorzitter Schrage een hard hoofd in. Deze film is al zo vaak gedraaid. Schrage: „Er zijn geen andere locaties. Daar is een paar jaar geleden al naar gekeken door de gemeen te. Die zei toen al dat het geen zin had om te verhuizen. Het kost alleen maar extra tijd. Tijd die bij voorbaat verloren is." Schrage vindt het geen be zwaar om met Impeesa aan de Mozartlaan te blijven. „Het is een uitstekende plek. Er kun nen verkeersmaatregelen wor den genomen om de situatie veiliger te maken. Zet de bloembakken die nu nog op de Veurseweg staan en daar weg moeten, bij ons. Dan rem je vanzelf het verkeer af. PrO wil bijdrage minima verhogen OEGSTGEEST SUZANNE BARBIER Progressief Oegstgeest wil de bijdrage die minima kunnen krijgen voor culturele activitei ten. onderwijs of het lidmaat schap van een club met hon derd gulden verhogen. Elk ge zinslid kan hiervoor op dit mo ment maximaal 250 gulden per jaar aanvragen. PrO, dat is ver tegenwoordigd in het college, stelt de verhoging voor naar aanleiding van de gemeentelij ke rapportage 1998 over de al gemene bijstandswet. Daaruit blijkt dat de gemeente geld over heeft gehouden, omdat nog steeds relatief weinig mensen een beroep doen op de bijzon dere bijstand. PrO-fractievoorzitter M. Noort betreurt het dat de ge meentelijke rapportage zo lang op zich heeft laten wachten. „Nu weten we dat er geld over is. Help dan dié gezinnen die het het hardst nodig hebben, zoals de minima met kinderen op de middelbare school." FOTO DICK HOCEWONINC Fred Dijsselbloem kijkt toe hoe een collega een StJacobsschelp openbreekt. Warmondse kok kookt voor Europarlementariërs ERIC-JAN BERENDSEN Eten doe je niet meer voor je plezier. Het Britse rundvlees komt maar niet van het stempel groeihormonen en gekke-koei- enziekte af, de tomaten smaken waterig volgens onze oosterbu ren en de ldp zit vol met dioxi ne als we de berichten uit Bel gië mogen geloven. Om over de discussie rond genetisch gema nipuleerd voedsel in eigen land maar niet te spreken. Het zijn dingen waar Fred Dijsselbloem van gruwt. Daar om is hij dinsdag 23 november niet in zijn zaak De Stad Rome te vinden, maar in Brussel. Daar doet de patron-cuisinier van het restaurant in Warmond mee aan een uitgebreide lobby voor Europarlementariërs. De dames en heren politici krijgen die dag in de hoofdstad van België 'eerlijk, vers en gezond' voedsel voorgeschoteld uit alle windstreken van Europa. Ne derland maakt erwtensoep en kalfsragóut, geserveerd met een corenwijn van een ambachtlijke distilleerderij. Die lekkernijen kunnen de parlementariërs dan vergelijken met een maaltijd uit blik en corenwijn van een grote fabriek. Zo hoopt Dijsselbloem meer aandacht en waardering te krijgen voor de smaak van de 'eerlijke' keuken. De Warmonder is lid van de organisatie Euro-Toques, een in 1986 opgerichte vereniging van professionele koks. Niemand minder dan de wereldberoem de Franse chef Paul Bocuse stond aan de wieg van de orga nisatie, die pleit voor zuivere, gezonde produkten en het be houd van traditionele, regiona le gerechten. Euro-Toques ziet de toename van industrieel en bio-technisch vervaardigde grondstoffen als een bedreiging van het koksvak. In de ogen van de leden van Euro-Toques zijn de eenwording van Europa en de daarmee gepaarde gaande wetgeving eveneens slecht voor het culinaire erfgoed. Dijsselbloem staat hierin niet alleen. In Nederland telt Euro- Toques 250 leden onder wie de eigenaars van de Engelbertha Hoeve in Leiden, De Fransche Brug in Roelofarendsveen, De Gelegenheid in Sassenheim, De Moerbei in Oegstgeest en Man- gerie Zegers in Noordwijker- hout. Maar ook de televisiekoks Cas Spijkers en Paul Fagel zijn lid. „Net als de Katholieke Technische School in Voor hout", aldus Dijsselbloem. „Want het is belangrijk dat het omgaan met natuurlijke pro dukten al in de opleiding be- 'gint." Het is de bedoeling dat de Europarlementariërs de Hol landse erwtensoep en kalfsra góut niet eten om de buik te vullen, maar de maaltijd zien als een feest. En als de alterna tieven uit blik niet blijken te smaken, hebben Dijsselbloem en de andere koks weer een stapje in de goede richting ge zet. „Zo hebben we al eerder weten te voorkomen dat wild alleen gevild mag worden ver voerd. Een kok wil namelijk wild met huid en haar zien om letterlijk en figuurlijk te zien wat voor vlees hij in de kuip heeft. Ook mag er bij de berei ding van chocola niet meer dan 5 procent vet worden gebruikt. En dat mag dan nog alleen palmolie zijn. Als het aan de Europese Unie had gelegen was dat vetpercentage 20 geweest. Het is een compromis, maar toch. Het hele lobbywerk blijft natuurlijk altijd afwachtenal dus Dijsselbloem. „Maar ik heb wel de indruk dat er naar ons wordt geluisterd." DEN HAAG/VOORSCHOTEN De Haagse officier van justitie C. van Dam heeft deze week vier weken cel cel, 1000 gulden boete en zes maanden ontzeg ging van de rijbevoegdheid ge- eist tegen een 22-jarige Voor schotenaar die op 24 mei 1998 op de Admiraal de Ruytersingel een fatale botsing had met een vrouw uit Voorschoten. De 53- jarige vrouw reed op een snor fiets. Van Dam sluit niet uit dat het slachtoffer enigszins on voorzichtig is overgestoken, maar acht het bewezen dat de 22-jarige vlak voor de botsing rond de tachtig kilometer per uur reed. Dat was volgens de aanklager gebleken uit tech nisch onderzoek van de remsporen. Advocaat P. Everts had zo zijn twijfels over dat technische rap port. Volgens hem bleek uit de remsporen, dat zijn cliënt niet voluit had geremd, maar vooral geprobeerd had uit te wijken. De raadsman sloot ook niet uit, dat de snorfiets van het slacht offer onder de auto van zijn cli ënt was gekomen en de 'remca- paciteit' van de wagen had be ïnvloed. Everts hechtte grote waarde aan de verklaring van zijn cli ënt, dat hij niet harder had ge reden dan vijftig kilometer per uur. Volgens de raadsman had een omwonende dit tijdens de zitting willen bevestigen, maar deze getuige bleef om onbeken de reden weg. De rechtbank zag geen aanleiding de zitting om die reden aan te houden. De advocaat verzocht in eer ste instantie om vrijspraak voor zijn cliënt, die nooit eerder met justitie in aanraking is geweest. Voor het geval zijn cliënt toch zou worden veroordeeld, vroeg de advocaat de rechters een eventuele celstraf om te zetten in dienstverlening. De recht bank doet over twee weken uit spraak. Zitten is heerlijk, haar zit u wat langer! dan wordt lekker liggen wel heel verleidelijk. De lederen-zitmeubel- collectie van Jori com bineert beide uiterst stijlvol. In een simpele beweging wordt zitten muïtHïm Ervaar het perfecte zit- en ligcomfort tijdens de Jori-overzichtsshow Tijdens de Jori-overzichtsshow, tot december, vindt u bij Stoutenbeek nagenoeg alle modellen. En kunt u zelf ervaren hoe liggen en zitten in eikaars verlengde liggen stoutenbeek B«o«k ons ook op Internat: wv.-« toutantMek m Wij komen graag bij u thuis.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 17