:)INGEN '"VOORBIJGAAN yieubelskwartaaldrinkers en een vrouw Leiden Regio STADSGEZICHT 'ERDAG 13 NOVEMBER 1999 eer< iba Moenen werd op 8 april 1913 oren in de Medusastraat. Op haar 3 eëntwintigste trouwde ze met Wim reman en werd beter bekend als Co reman. Wim verkocht tweedehands iats( ntieke meubels. Het sprak vanzelf dat iem daarbij hielp. Dus deed ze het huishouden, voedde ze vier kinderen op en stond ze tussen de bedrijven door in de winkel. In deze aflevering van 'De dingen die voorbijgaan' vertelt Co Kooreman over haar man, de zaak en de andere ondernemers aan de Nieuwe Rijn. Leidenaars blikken terug op hun verleden lël H hp 1 n moest eigenlijk kleerma- rorden van zijn vader, hij had een bloedhekel 'v\ lat vak. Hij vond het goor 31 want het bestond niet al- a uit het vervaardigen van ve kleding, maar vooral uit erstellen van gedragen kle- De stomerijen deden het tijd niet zoals nu. Boven- hoe vaak werd een pak jestoomd? Hij walgde er- jidermans stinkende kle- te moeten verstellen, maar rader was een strenge man. Wim en zijn broer Oeds hadden niets te vertellen. Tot ze op een dag in het atelier van hun vader zaten te werken en er schoon genoeg van had den. Ze hadden al eens tegen elkaar gezegd dat ze iets met meubels wilden doen. Ineens gooiden ze naald en draad neer en gingen naar de veiling om te kijken of ze een paar meubel stukken op de kop konden tik ken. Toen hun vader erachter kwam dat zij weg waren, storm de hij hen woest achterna. Op borj001^013": „Tijdens onze verhuizing naar de Nieuwe Rijn brak de uit. Terwijl we onze meubels naar de overkant sjouwden, hoor- n, (k/e de vliegtuigen van de Duitsers." foto hielco kuipers de veiling probeerde hij ze uit de volle zaal terug te halen, maar Wim riep hem toe: 'Maak het werk zelf maar af!' Het was geen makkelijke man, de vader van Wim. Hij probeer de iedereen naar zijn pijpen te laten dansen, maar voor mij had hij altijd ontzag. Misschien omdat hij wist dat als hij dat niet had, hij een koekje van ei gen deeg kon verwachten. Ik ben mijn hele leven een op vliegend type geweest. Toen wij net op de Nieuwe Rijn woon den, kwam de buurvrouw mij een keer halen, omdat haar man in zijn dronkemansver- driet de gaskraan had openge draaid, terwijl zijn zoontje in de kinderstoel zat. Ik ben naar bin nen gelopen en heb hem een knal op zijn oog gegeven. Ik kon het niet uitstaan dat hij zijn vrouw zo pestte. De volgende dag kwam de buurman met zijn blauwe oog naar mij toe en zei: 'Ik ben toch blij dat je het hebt gedaan. Ik was helemaal hotel- debotel'. Wim had een klein beetje geld gespaard in het atelier, waar mee hij zijn eerste meubels kocht. Zijn eerste zaak was op de Herengracht 25. Daar had hij een gesloten huis. Dat beteken de dat hij geen winkel had met een uitstalling, maar adverten ties plaatste in de krant. Klan ten belden aan en hij toonde hen binnenshuis wat hij te koop had. Hij verkocht datgene wat hij maar kon krijgen op de veiling. Meestal tweedehands spullen, maar soms ook antiek. Ik heb maar een jaar met hem op de Herengracht gewoond. Toen verhuisden we naar de Botermarkt hoek Koornbrug- steeg, waar nu de theehandel Simon Lévelt zit. Toen wij op de Botermarkt woonden, was De Waag nog in gebruik. De kaasbrikken, paard en wagen die kazen vervoerden, stonden elke vrijdag in een lan ge rij vanaf De Waag tot ver voorbij onze winkel. Ze moes ten altijd lang wachten omdat de kazen een voor een werden gewogen. De winkel op de Bo termarkt was van Wim en Oeds samen, maar na twee jaar be sloten de twee broers toch elk een eigen winkel te beginnen. Ze konden goed met elkaar op schieten, maar hadden andere ideeën over zakendoen. Dus verhuisden we in 1940 naar de Nieuwe Rijn 9, het pand dat we nu aan Abaï ver huren. Het pand was van de ei genaar van De Faam, een tex tielwinkel aan de Hoogstraat, waar nu Zeeman zit, en stond al lange tijd leeg. Wim had al va ker gedacht: als ik dat eens kon krijgen. Oeds begon een winkel op Nieuwe Rijn 60. Die is er nu nog. Tijdens onze verhuizing brak de oorlog uit. Terwijl we onze meubels naar de overkant sjouwden, hoorden we de vlieg tuigen van de Duitsers. Een paar jaar later hebben de Duit sers de winkel leeggehaald, om dat de spullen niet duidelijk ge noeg geprijsd zouden zijn. Dat was natuurlijk een onzinnige reden. In werkelijkheid hebben de Duitsers die spullen vermoe delijk naar de getroffen gebie den in Duitsland gebracht. Na de oorlog kregen we hiervoor van de Nederlandse staat een schadevergoeding van 300 gul den, terwijl er voor ongeveer 3000 gulden aan meubelen was gestolen. Omdat de Duitsers dit soort streken vaker uithaalden, sloe gen veel winkeliers hun voor raad heimelijk elders op. Daan Hoogewoning, die op Nieuwe Rijn 3 woonde, sloeg bijvoor beeld spullen op voor De Faam. Dat kon hij ongemerkt doen, omdat er een brandgang liep van het pand van De Faam naar zijn huis, waarvan je vanaf de straat geen notie had. Na de oorlog begon onze win kel weer goed te lopen. Ouwe Maris, de meubelmaker, kwam voor ons werken. Hij was een echte vakman en kon van een eiken plank met de hand fineer zagen. Hij had een heel vaste hand en dat terwijl hij een kwartaaldrinker was. Zo'n vier keer per jaar dronk hij net zo lang tot zijn geld op was. Daar na ging hij over op de witte spi ritus, waarmee hij het hout po litoerde. Een keer was hij zo be neveld dat hij schrijlings op de piano zat te politoeren en er prompt vanaf duvelde. Wim hield van werken, maar het was niet het enige voor hem. Hij genoot ook van de an dere dingen van het leven. Soms als hij naar de veiling ging in Den Haag, nam hij de kinde ren mee en maakte er een dagje van. Na de veiling riep hij: 'Ren nen, jongens'. Dan waren ze op tijd voor de film. Soms gingen ze zelfs drie keer op een dag naar de bioscoop: naar de voor stelling van half drie, half vijf en van zeven uur. Een enkele keer vergat hij het mij van tevoren te zeggen. Normaal gesproken, als er een klant de winkel binnen kwam, hoorde je de bel ook bo ven in het woonhuis. Op een keer, op een woensdagmiddag, bedacht ik me: 'Ik heb de hele dag nog geen bel gehoord. Hoe kan dat nou?' Toen ik naar be neden ging, was de winkel leeg De Nieuwe Rijn in vroeger tijden. Kooreman verhuisde in 1940 r onderkomen voor een winkel in kinderwagens. r nummer 9, het pand met de fraaie etalage. Op de foto dient het pand nog als foto archief kooreman en de deur op slot. Wim was spontaan naar de bioscoop ge gaan met de kinderen. Wim kon niet tegen binnen zit ten. Daarom stond hij nooit in de winkel, maar bij de deur. Als hij kans zag, glipte hij naar de overkant naar Wolters.de siga renwinkel, met de kat achter hem aan. De sigarenwinkel be vond zich op de Vismarkt, waar nu reisbureau Globe zit. Dan zei ik tegen de kinderen: 'Kijk, daar gaat je vader naar zijn spaarpot'. Van achter de glas- in-loodramen hield hij al ro kend en pratend de winkel in de gaten. Als hij een klant zag, spoedde hij zich over de brug terug naar de winkel. Er waren in die tijd veel sigarenwinkels in de buurt. Gek eigenlijk. Ik denk dat mensen meer rookten dan nu. Behalve Wolters op de Vis markt, was er de zaak van Driessen op Nieuwe Rijn 23. Naast het huidige Glaskado zat Van Soest en op de hoek van de Nieuwe Rijn en de Hooigracht zat Zirkzee. Dat zijn vier siga renzaken op een stuk van onge veer honderd meter. De Nieuwe Rijn was toen al een mooie winkelstraat. Op de hoek van de Nieuwe Rijn en de Hoogstraat, waar nu een cho colaterie zit, zat de juweliers- zaak Maartensen. Hij had veel klandizie van Katwijkse vrou wen in klederdracht, die het zil veren beslag kochten voor hun kappen. Ze kwamen op de fiets en namen die ook mee in de winkel. Aan de kale plekken op de muren zag je waar ze hun fietsen neerzetten. In het pand van Nieuwe Rijn 1, nu café Van Engelen, zat Pol man, een galanteriewinkel. Op nummer 6 was Holswilder ge vestigd, een chique winkel die herenhoeden verkocht. Daar naast zat kapper De Roo, voor heen Van Kerpel. Dat stond ook op zijn gevel. Achterin de win kel had hij een kast met wel honderd laadjes met naamschilden erop, waar elke klant zijn eigen scheerspullen bewaarde. Van Roo was een Minerva-kap- per en had het Minerva-wapen boven de deur hangen. Dat wil de zeggen dat hij niet alleen voorname, afgestudeerde heren knipte en schoor, maar ook elk jaar, aan het begin van de ont groening, de nullen van een ka le kop voorzag. Waar nu café De Stadthouder zit, zat Van Vliet Jonge, een ijzerhandel. Die verkochten geen klein grut, maar enorme stalen platen. Ei genlijk hoorden ze op een indu strieterrein thuis. Waar nu de terrasboten liggen, lagen grote ijzerschuiten waar hij de platen opsloeg. Dat was een bende, hoor. Café Mijnheer Jansen was toen Loef, de groenteboer, met een hele hoge winkel. Hij had een speciale grijpstok nodig om de blikken groente van de bo venste planken te pakken. Op de hoek van de Vismarkt en de Maarsmansteeg zat bakker Speel. Dat waren twee zusters, 's Winters, als de waterleidin gen bevroren waren, kochten de bewoners van de Nieuwe Rijn hun water bij hen. Omdat de oven de hele nacht doorbak te, was dat de enige plek waar de leidingen niet bevroren. Ooit toen er verkiezingen waren, heb ik eens een grapje met de zus ters Speel uitgehaald, 's Nachts hebben Lenie, mijn hulp, en ik stiekem een spandoek opge hangen aan de gevel van de bakkerij: 'Stem Speel, die bakt met beter meel'. Het was puur als grap bedoeld, maar de zus ters vonden het niet zo leuk. Wat de Nieuwe Rijn betreft, in 1954 konden wij nummer 9 ko pen en een paar jaar later ook nummer 8, waar we kamers verhuurden aan studenten. In 1987 hebben we onze zaak aan de Nieuwe Rijn gesloten. De meeste klanten gingen toch naar ons filiaal op het Meubel plein Leiderdorp. Tot 1983 heb ik nog de boekhouding gedaan voor mijn zoons, die de zaken hadden overgenomen. En alsof ik het al die jaren nog niet druk genoeg had, nodigde ik elke vertegenwoordiger die langs kwam, uit om koffie te drinken. Als we net aten, zei ik: 'Ga zit ten, eet met ons mee'. Het ging gewoon. Ik zag nergens tegen op. Nu ben ik geen schim meer van vroeger. Toen was ik een ijzersterke vrouw." ESTHER BARFOOT Me Singel FOTO HIELCO KUIPERS t de Leidsch Dagblad ANNO 1899 Maandag 13 November HAZERSWOUDE - De Christelijke Meisjesver- eeniging 'Lydia' doorleefde nog een ernstige ure. De dames M.W. en A.W. Keers, respectieve lijk presidente en secretaresse, zouden nu op intiemer wijze dan op het gevierde jaarfeest mogelijk was, afscheid nemen van den kring, waarin ze gedurende een reeks van jaren de reinste genoegens hadden gesmaakt. Is er wel reiner en hooger genot denkbaar, dan aan de spits te staan van hen of haar, die armen en nooddruftigen trachten wel te doen? Al spoedig nam mej. M. Overgaauw het woord en sprak beide jongedames met liefde en ernst een har telijk 'vaarwel' toe, waarbij ze niet vergat te verzekeren, dat de Vereeniging dankbaar is en zal blijven aan God, voor den zegen, dien Hij haar in deze gezusters schonk. De genoemde vice-presidente bood nu uit naam van bestuur en leden een keurig omlijste en goed geslaagde photographische groep van den geheelen meisjeskring aan de presidente, en, mede zeer toepasselijk, aan de scheidende secretaresse een fraaien inktkoker met pen. ANNO 1974 Woensdag 13 november LEIDERDORP - Jo Nievaart (DS'70) komt als nog in de gemeenteraad van Leiderdorp. Van morgen is bekend geworden dat de Kroon na advies van de Raad van State het beroep van burgemeester Van der Have tegen het raadsbe sluit om de geloofsbrieven van De Jong (Prot. Chr. Comb.) af te keuren, heeft afgewezen. Nievaart (61) werd bij de verkiezingen in mei van dit jaar niet herkozen als gevolg van, zo la ter bleek, een hapering in één van de stemma- chines. Bij de hertelling kwam vast te staan dat hij wel voldoende stemmen had verworven. Formeel ging zijn zetel echter naar de Prot. Chr. Combinatie, wel nam de raad daarop het besluit de geloofsbrieven van de desbetreffen de kandidaat van deze fractie, De Jong, niet goed te keuren. Om de schijn te vermijden dat de raad uit poljtieke overwegingen zou hande len, besloot burgemeester v. d. Have daarop om tegen het besluit van de raad, hoe dat ook zou luiden, tot de hoogste instantie in beroep te gaan. De zetel van Nievaart bleef intussen onbezet. De geloofsbrieven van Nievaart moe ten nu alsnog onderzocht worden. Daar is een voorgeschreven termijn van acht dagen voor nodig, zodat hij aanstaande maandag, wanneer de commissaris van de koningin in Zuid-Hol land, mr. Vrolijk, op bezoek komt, nog geen zit ting in de raad kan hebben. De eerstvolgende vergadering daarna is vastgesteld op 2 decem ber. De wens van Nievaart, die in deze raads periode zijn zilveren jubileum als raadslid kan gaan vieren is, om voor die tijd een bijzondere raadsvergadering uit te schrijven, waarin hij geïnstalleerd zou kunnen worden. ROME (AP) - De beroemde Italiaanse filmre gisseur Vittorio de Sica is in Parijs overleden. De Sica, die 74 jaar is geworden, verwierf faam als één van de opvallendste en produktiefste LEIDEN - De kinderpostzegelactie is vanochtend weer begonnen. In Leiden kocht burgemeester Vis de eerste zegels met afbeeldingen van antieke te gels en etsen en gravures van Rembrandt in het Leidse hoofdpostkantoor. foto archief leidsch dacblal vertegenwoordigers van de Italiaanse neorea listische stijl van filmen. Tot zijn bekendste films behoren 'Fietsendieven' en 'Stazione Ter mini'. overschrijvlngskaart) Ier waarde van vijf gulden (voor een exemplaar v Dagblad, La.v. Leidsch Dagblad Archieven, postbus 54, 2300 Ali Lelden ol door contai Dagblad aan de Rooseveltslraat 82. U ontvangt de foto blnn n ingevulde cheque (geen t wil) op te sturen naar hel leidsch e betaling aan de balie van het leidsch (.•taling aan de

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 15