eiden Regio c Provincie: herindeling laatste redmiddel De Stemming loopspreekuren irgerraadslieden n verleden tijd ^positie positie Een discrete dame in de diplomatie Enquête over de rechten van het kind Pijlers voor de winterkas hAO 13 NOVEMBER 1999 V4U WlUk Cf. MWflifKT" vtrrifew op sp-NWTie is* t>i€ vsr- H'AND HöUPP MCI* AMANPCMtNT H MIL J oM 'J KAND JK^IfcWItWff vWCmMU SfMMktU w{ V«* Stu <&6W, peKücf(6&jp». j mk &mm A Iers vormen samen het stalen skelet van de kas. Maandag worden ze op hun plaats gezet, waarna een tweede zending pijlers volgt. Volgen de maand moet het glas er worden tussengeschoven. In het nieuwe jaar wordt de kas afgewerkt. Opzet is dat de winterkas in april open gaat. FOTO HENK BOUWMAN stal auto na inbraak Aan de Laan der Verenigde Naties op het Waardeiland is acht een auto gestolen. De daders drongen eerst een huis i om de sleutels van de wagen te pakken. Ze kwamen het a een raam binnen. onge Koekop genomineerd Mangerie De Jonge Koekop is genomineerd voor de on- eiding Leerbedrijf van het Jaar 2000, in de sector 'restau- ien jury koos De Jonge Koekop samen met tien andere bedrijven uit zo'n dertig aanmeldingen. Bij de beoorde- kt de jury naar personeelsbeleid, deelname aan activitei- leidingsresultaten, doelgroepenbeleid, opleidingsklimaat •verde inspanningen voor de opleiding. Op 13 januari laakt de jury in de RAI in Amsterdam bekend of De Jonge de trofee heeft gewonnen. Dat gebeurt tijdens de Hore- ie duurt van 10 tot en met 13 januari. ns tekort van 60.000 gulden un uffelen hting Maatschappelijk ïiden (SMWL) schrapt pspreekuren van Bur- jjeden in de Breestraat. tregel is noodzakelijk t vertrek van een mede- in een opgelopen tekort 000 gulden. Cliënten daardoor met ingang ovember alleen op af- irecht voor sociaal-juri- dp. vult de vrijgekomen niet opnieuw in van tekort. Datzelfde geldt 5 ook nog voor een an- gekomen vacature bij schappelijk werk. Vol- lettonvil van de SMWL ort het gevolg van een lse CAO-loonstijging volledig wordt gecom- 1 in de subsidie van de e. Burgerraadslieden 1 januari 1998 onder- de SMWL. Deze kreeg van Leiden subsidie 2000 weer gedeeltelijk vervallen. Volgens Bet er tussen de gemeente iWL nu een interpreta- il over afspraken die )ij deze uitbreiding zijn „Als je zegt: 'Je kunt in' en vervolgens zeg compenseren de CAO Het moet uit de lengte e breedte komen", zegt Verantwoordelijk wethouder H. Baaijens zegt dat het 'inder daad wat strijdig klinkt'. „Ener zijds het afgelopen jaar een structurele verhoging van vier ton en nu niet volledig com penseren, maar dit zijn wel de keuzes die de gemeenteraad heeft gemaakt." Baaijens wil 'met nadruk' kijken hoe het ex tra geld dat het Rijk beschik baar stelt voor de eerste-lijns gezondheidszorg - waar ook het maatschappelijk werk onder valt - kan worden besteed. Hij erkent dat er nu 'ergens in het maatschappelijk ..werk' moet worden bezuinigd. „Maar ik wil wel in overleg over waar dan wordt bezuinigd en niet dat het gebeurt op de plek waar toeval lig een vacature openvalt." SMWL overlegt binnenkort met de gemeente over de ont stane situatie. Baaijens zegt dat de gemeente zich niet wil be moeien met de bedrijfsvoering van de SMWL, maar dat hij wel inzicht wil in de kosten die de stichting maakt. „Maatschap pelijk Werk is een monopolist. Op het moment dat je gaat zeg gen: 'wat moet het kosten', is het goed om te praten over hoe die kosten tot stand komen. In die zin kan overleg moeizaam zijn, maar dat geldt voor alle or ganisaties in de stad. Wat in stellingen willen en wat de ge meente wil, kan uiteenlopen. «Dat geldt ook voor het maat schappelijk werk. natuurlijk niet. Ster- het zou nogal arrogant uist hier te betogen dat in per se over ieder lericht een debat moe- in. Dat tal van raadsle- in gewoonte van ma- ïalf uur voor aanvang adsvergadering de 'an de afgelopen drie i te vlooien op zoek actuele vraag moeten aar weten. soms kan het even- it handig zijn om even te kijken of er mis- je weet maar nooit - essant stukje in staat, in dreigt de één of an- houder wel kopje on- an in een moeras van •politiek in een verre zusterstad. Misschien n wethouder wel ach- iderhalf miljoen gulden iter. En misschien is er coalitiegenoot die daar •che kanttekeningen bij in. Zou toch kunnen? it in de oppositie. Of ker bent fractieleider oppositiepartij. Stel: je laar de naam Cor Ver- "larjan de Jonge, en je ie lórant over een WD- dat vraagtekens zet bij nLinks-wethouder. Dan toch even wat zout in de? Heel misschien kun alitie wel een beetje uit pelen. Je bent tenslotte jr niks de oppositie, ogrijkste les van de af week is, dat er in Lei- n oppositie meer is. Cor 'arjan CDA hadden in n voor het debat hun jes netjes uitgetypt. En laaltjes lazen ze, plooi- gewapend beton, keu- Onverstoorbaar be- Marjan het college voor 'jl Cor de gebruikelijke en amendementen uit Studenten luisteren met rode oortjes naar tips Britse ambassadeur leiden bijna dagelijks." Diplomatie beperkt zich ook allang niet meer tot de behartiging van het landsbelang in andere staten. Internationale organisaties als de OVSE en natuurlijk de Verenigde Naties worden steeds belangrijker, net als het contact met pressiegroe pen als Greenpeace en Amnesty International. Steeds meer aandacht vraagt ook de bemiddeling voor landgenoten die in een buitenlandse cel be landen. „Als mensen in het buitenland de wet overtreden, moeten ze de consequenties dragen, maar wij zorgen dat ze goed vertegenwoordigd zijn als hun zaak voorkomt. De pers zegt vaak dat we niet genoeg doen, maar met de beste wil van de wereld kunnen we niet altijd even snel helpen als we wel zouden willen." Als vrouw in een mannenwereld heeft Spencer zich nooit ongemakkelijk gevoeld. „In Nigeria, waar ze in de jaren zeventig was gestationeerd, was het een voordeel om vrouw te zijn. Vrouwen spelen daar achter de schermen een grote rol en juist daardoor kon ik nuttig werk verrichten. Ove rigens realiseer ik me wel dat ik het veel gemak kelijker heb gehad dan andere vrouwen in de di plomatie, omdat ik nooit getrouwd ben en geen gezin heb." Met Dame Spencer zetten de organisatoren van het symposium precies de juiste toon. De Leidse afdeling van de Europese studentenver eniging AEGEE (Association de Etats Généraux des Etudiants de l'Europe) laat studenten be stuurskunde, politicologie en rechten zo kennis maken met de wereld van de diplomatie. Dat ge beurt in workshops en door te luisteren naar sprekers. Vandaag treden onder anderen minis ter Pronk en oud-minister Terlouw aan. Van de deelnemende studenten komt meer dan de helft uit Leiden, rekent afdelingsvoorzitter Richard Kempees voor. „Twintig procent komt van andere universiteiten in Nederland en de rest uit het buitenland. Zweden en Duitsland zijn goed vertegenwoordigd, verder nog een enkele Italiaan en studenten uit het voormalige Oost blok; die zijn altijd erg geïnteresseerd in onze de mocratie en diplomatie." onno havermans Echt, de tijden van wining and dining zijn voor bij. Wie mocht denken dat de internationale di plomatie nog altijd een kwestie is van recepties aflopen om met een gepolijste glimlach de laatste nieuwtjes op te pikken, vergist zich deerlijk. Daarover bestond gisteren geen enkele twijfel meer onder de toehoorders van Dame Rosemary Spencer. De Britse ambassadeur in Nederland gaf in het Academiegebouw van de Universiteit Leiden een helder inzicht in de taken die aan di plomaten worden gesteld. Eigenlijk volstond haar aanwezigheid. Dame Spencer is de vleesgeworden diplomate. Engels tot in het puntje van haar tenen. Koel, zakelijk en toch ook attent en hartelijk, met een enkele kwinkslag, beleefd tot op het bot, maar zeer be slist. De studenten die haar als eerste spreker op het tweedaagse congres The Power of Diplomacy de spreekstoel zagen betreden, luisterden met rode oortjes. Tientallen pennen schreven ijverig mee toen de ambassadeur de (vele) eisen opsomde die de diplomatieke dienst aan nieuwe recruten stelt: integriteit, discretie, betrouwbaarheid, geduld, doorzettingsvermogen, incasseringsvermogen, gevoel voor de politieke verhoudingen en op rechte belangstelling voor een andere mening. Natuurlijk is het ontmoeten en leren kennen van de juiste mensen nog steeds een belangrijk on derdeel van het vak. Maar dan begint het echte werk pas. „De snelheid van informatie, bijvoorbeeld via e-mail, heeft enorm veel veranderd. Net als de eenvoudige wijze van reizen, waardoor ministers op belangrijke momenten zelf besprekingen voe ren. Dat neemt niet weg dat elk land zijn verte genwoordigers elders nodig heeft voor het dage lijkse contact en om meningen te peilen. Juist doordat de wereld kleiner is geworden, wordt van diplomaten veel meer gevraagd. Tien jaar ge leden waren gesprekken met collega's uit pakweg Polen of Tjechië niet aan de orde, nu zien we ze wethouders, voor dat geld krijg je dan wel iets wat je nergens anders in de regio kunt kopen. Want dat hebben ze natuurlijk wel eerst uitgezocht: trouwen in de avonduren kan nergens in de wijde omtrek. Concurrentie is er niet. Waarom die concurrentie er niet is hebben ze niet uitge zocht. De meest voor de hand liggende verklaring is, dat er geen vraag naar is. Want als ge meenten er dik geld voor had den kunnen vangen was het heus wel eerder bedacht. Een huwelijk om middernacht, bij volle maan, dat heeft misschien nog wel iets. Maar 's avonds om acht uur? Mocht het wel storm gaan lo pen voor deze nieuwe vorm van dienstverlening, dan heeft de gemeente Leiden nog een lelijk probleem. Want waar haal je de ambtenaren vandaan die hand en spandiensten verlenen bij de trouwerij? Je kunt het bruids paar kwalijk laten ontvangen door de bewakers, die 's avonds in een naargeestig hokje in het stadhuis hun tijd doden achter de televisie. En Leiden heeft, vertelde wet houder Hans Baaijens deze week, een danig gebrek aan ambtenaren. Wat voor zijn par tijgenoot Ron Hillebrand reden was de onlangs afgeserveerde CDA-wethouder Huib Kruijt een smerige trap na te geven. Want het gros van die ambte naren is volgens de PvdA-voor- man alleen maar vertrokken, omdat zij geen zin hadden Kruijt in de gangen van het stadhuis tegen te komen. Waarom zij inmiddels niet mas saal terugkeren en het nog steeds ontslagbrieven regent op het bureau van Baaijens legde Hillebrand niet uit. Daar moet een andere verklaring voor zijn. Misschien wisten die ambtena ren wel van het plan voor de avondhuwelijken en hadden ze geen zin om straks op hun schaarse vrije avonden ambte naar van de burgerlijke stand te moeten spelen. tekst: ruud sep en aap rietveld tekening: maarten wolterink De Leidse Kinder- en Jonge- renrechtswinkel houdt een enquête onder de jeugd. Op 20 november, de Dag van de I Rechten van het Kind, delen medewerkers van de rechts- j winkel vragenformulieren uit in de Haarlemmerstraat. De winkel wil een beeld krij gen van wat jongeren weten over rechten, welke zij belang rijk vinden en of ze het gevoel hebben dat zij serieus worden genomen. De rechtswinkel richt ook een stand in waar minderjarigen informatie kun nen krijgen. De bibliotheek heeft een vitrine over de Dag van de Rechten van het Kind. De verschillende jongerenin- stanties in de stad hebben daar aan meegewerkt. Kinder- en jongerenrechts- winkels moeten een belangrij ke bijdrage leveren aan het verbeteren van de rechtsposi tie van minderjarigen. Jonge ren kunnen er terecht voor hulp als ze thuis, op hun werk, of op school in de problemen zijn gekomen. leiden Veertien meter tellen de 26 pijlers van de nieuw te bouwen winterkas van de Hortus Botanicus Leiden. De eerste partij werd giste ren bezorgd. Twee kranen kwamen er aan te pas om de palen over het water te tillen en vervolgens naar hun plek te transporteren. Dat zorg de voor enig oponthoud van het verkeer langs de Witte Singel. De pij- COMMENTAAR Rembrandtplan verdient tweede kans Met een groots gebaar presenteerde Leiden Promotie veertien dagen terug ambitieuze plannen voor een Rembrandtkwartier. Met eenzelfde groots gebaar veegde voorzitter Kees Klerks die plannen deze week bij de eerste de beste tegenslag weer van ta fel. De Zeevaartschool, beoogd kenniscentrum en daarmee het hart van het voorgestelde project, blijkt niet beschikbaar. Een advocatenkantoor heeft al vier jaar een optie op dit gebouw en wil die ook verzilveren. Het standpunt van de advocaten is begrijpelijk, hoewel je je ook kunt voorstellen dat ze bereid zijn te wijken voor het belang van de stad als een reëel alternatief wordt geboden. Wat zich wreekt is dat het plan nog pril en onuitgewerkt is en daarmee moeilijk met al gemaakte afspraken kan concurreren. Leiden Promotie had er kortom beter aan gedaan zich tevoren te vergewissen van de beschikbaarheid van de Zeevaartschool. Het valt niet uit te sluiten dat de woede van Kees Klerks onder deel uitmaakt van een straatvechtersstrategie om alsnog zijn zin te krijgen. Naast het bespelen van de publieke tribune, is rustig overleg met alle betrokkenen geboden. Het plan is te aardig om zo maar in de prullenbak te gooien. 'Meer samenwerken en alleen in uiterste geval gemeenten samenvoegen Meer samenwerken en pas in het uiterste geval herinde len. Dat is de boodschap van de provincie Zuid-Holland aan de gemeenten in de Leidse regio. De kleinste ge meenten, zoals Warmond, Valkenburg, Zoeterwoude en Jacobswoude, krijgen de opdracht zelf na te denken over hun toekomst voor de komende 15 tot 20 jaar en daar over hun visie te geven. den haag robbert minkhorst De boodschap staat in een voorstel van Gedeputeerde Sta ten van Zuid-Holland. Provinci ale Staten hebben er het laatste woord over. Politieke partijen vroegen in juni vein dit jaar om een mening van GS over sa menwerking tussen gemeenten. Leiden wil, zo heeft zij bij de provincie aangegeven, meer sa menwerken met omliggende plaatsen om zo problemen op te lossen. GS zeggen hun hulp toe, maar vragen om nog wat geduld. Begin volgend jaar wil het bestuur 'met initiatieven komen'. De relatie tussen de grotere stad en haar buurtgemeenten is van groot belang, vinden GS. „De grotere steden vormen het brandpunt van de economi sche, sociale en culturele activi teiten binnen de regio. Veel van deze steden hebben te maken met typische grote-stadsproble- men zoals sociale en financiële problemen door een oneven wichtige bevolkingsopbouw, te kort aan uitbreidingsruimte voor nieuwbouwlocaties en be drijfsterreinen én het op peil houden en verbeteren van het voorzieningenniveau. Wat betreft herindeling willen GS niet zover gaan als het kabi net een jaar eerder deed. In de beleidsnota van de minister van binnenlandse zaken wordt sneller gedreigd met herinde ling. Gemeenten moeten zelf- redzaam kunnen zijn, vindt het kabinet. Dat houdt in dat zij groot genoeg (in oppervlakte en in inwonertal) moeten zijn, met voldoende sociale en maat schappelijke voorzieningen. Bovendien moeten de gemeen ten een sterk bestuur en een behoorlijke financiële huishou ding hebben. Alleen een ro buuste gemeente kan een vol waardige speler zijn in het pu blieke domein en kan extra ta ken die het Rijk overhevelt op zich nemen, aldus Gedeputeer de Staten. GS houden het op verder gaande samenwerking dan nu. Die samenwerking mag alleen niet vrijblijvend zijn. Zelfs de kleinste gemeenten in het ge bied hoeven niet te herindelen. Opheffen ziet het bestuur als uiterste middel. Alle gemeenten met minder dan 18.000 inwo ners (dat zijn onder andere ook de gemeenten in de Rijnstreek met uitzondering van Alphen, een aantal gemeenten in de Bollenstreek en in de Leidse re gio) moeten wel hun visie ge ven op de toekomst. Vrijwillige herindeling juichen GS toe. Op dit moment oriënteren de gemeenten in de Bollenstreek zich al op hoe de samenwer king kan worden uitgebreid en of herindeling nodig danwel ge wenst is. Deze ronde-tafelge sprekken zijn een inititatief van het ministerie en de Stuurgroep Krachtige gemeenten. De ver wachting is dat die gesprekken over een maand worden ge voerd. zijn mouw. Business as usual. Het is maar goed dat we Ron Hillebrand nog hebben. De fractieleider van de grootste collegepartij deed de oppositie er gewoon maar even bij. Hille brand monkelde dat Jan Laurier met het toezeggen van een le ning voor woningbouw in het Zuid-Afrikaanse East-London wel erg ver voor de troepen uit loopt, en liet twee dagen lang geen kans voorbij gaan om Tjeerd van Rij - nota bene zijn eigen wethouder - vliegen af te vangen. En Laurier? Die zat twee hele avonden te wachten op een klap die niet kwam. En had misschien achteraf wel spijt, dat hij niet meteen maar een le ning van tien miljoen had toe gezegd. Volle maan In veel supermarkten kun je tot negen of zelfs tien uur 's avonds terecht. Da's handig. Als je de hele dag hebt gewerkt - en er wordt wat afgewerkt in dit land - kun je nog snel even je boodschappen halen. Of een flesje wijn en een kaasje voor de visite die je vergeten was. In Leiden kun je binnenkort ook 's avonds trouwen. Waar dat goed voor is blijft voorals nog een raadsel. Het zal toch niet zo zijn dat mensen die de hele dag hard gewerkt nebben 's avonds nog even snel gaan trouwen? Oké, je spaart het geld uit voor een feestje. En je wordt niet door jan en alleman gezien in een apepakkie. Maar daar staat tegenover, dat je wel 3500 har de guldens moet neertellen voor het reserveren van een uurtje in de trouwzaal van het Leidse stadhuis. Da's ruim twee keer zoveel als voor een zater dags huwelijk. Maar, zeggen burgemeester en Van Boxtel op bezoek bij Rijnland voorgelicht over de wijze waar op de 33 zuiveringsinstallaties, zestig rioolpersgemalen en vier boezemgemalen van het hoog heemraadschap millenniump- roof worden aangestuurd. In de nacht van 31 december op 1 ja nuari zijn 25 medewerkers van Rijnland aan het werk om toe te zien op een ongestoord begin van het nieuwe millennium. Minister Van Boxtel van grote- stedenbeleid komt maandag sa men met staatssecretaris De Vries van verkeer en waterstaat bij het Hoogheemraadschap van Rijnland kijken naar de voorbereidingen op de millen niumwissel. De twee worden in het laboratorium van Rijnland

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 13