'Passief' op zoek naar drugs TV- WEER Borssele en het klimaat Speciale 06-ruimte in New Yorks restaurant BB' ers zijn de nieuwe jeugdhelden VRIJDAG 12 NOVEMBER 1999 C 0 E N T A A R De roep om de kerncentrale Borssele toch niet te sluiten, wordt steeds luider. Minister Jorritsma (economische zaken) heeft daar wel oren naar. De Nederlandse bijdrage aan het broeikaseffect kan namelijk worden beperkt door de Zeeuwse stroomfabriek verder te laten draaien. De 26 jaar oude atoomcentrale is omstreden. Twijfels over de vei ligheid en vooral problemen met de opslag van radio-actief afval zorgen al jaren voor stevige discussies. Het vorige paarse kabinet besloot dat Borssele eind 2003 dicht moet. Daarmee neemt Neder land stapsgewijs afscheid van atoomenergie. De centrale Dode- waard is inmiddels al gesloten. Alleen in Petten staat nog een klei ne onderzoeksreactor. In Zeeland kwam het besluit indertijd hard aan. Door de sluiting van Borssele verliezen honderden mensen hun baan terwijl de centrale technisch veel langer mee kan. De Zeeuwse lobby voor het openhouden kreeg gehoor toen bleek dat Nederland grote moeite heeft om te voldoen aan internationale klimaatafspraken. Door de op volle toeren draaiende economie lukt het niet om de uitstoot van het broeikasgas kooldioxide (C02) voldoende terug te dringen. WD, CDA en SGP bepleitten onlangs om Borssele alsnog langer open te houden. Op het eerste gezicht een aantrekkelijke gedachte. Kerncentrales brengen geen kooldioxide in de atmosfeer, in tegen stelling tot de 'gewone' centrales die de taak van Borssele moeten overnemen. De ombouw van kolencentrales op aardgas kan de uitstoot beperken, maar dat is een dure optie. Toch is het opnieuw omarmen van nucleaire energie geen verstan dige oplossing. Het ene kwaad wordt dan met het andere bestre den. Westerse kerncentrales zijn veel veiliger dan de in 1986 ont plofte centrale van Tsjemobyl, maar een atoomramp valt nooit volledig uit te sluiten. Tevens is er geen bevredigende oplossing voor het opslaan van hoog radio-actief afval, dat nog duizenden jaren gevaarlijk blijft. Besparing van energie is de enige verstandige manier om de uit stoot te beperken. Een extra milieuheffing op stroom en gas kan daarbij helpen. Een pijnlijke maatregel, maar pas dan krijgen duurdere en duurzame energiebronnen als zon en wind een seri euze kans. Buren op zee Half Nederland kijkt tegenwoordig naar de buis om door ander mans gordijnen te kunnen gluren (het liefst van de slaapkamerj, of kleedt zich gewillig uit voor de camera's. In de fysieke betekenis van het woord, zoals in Sex voor de Buch, of geestelijk, zoals in Big Bro ther en All you need is love. Dat kan. Dat mag. Ieder zijn meug. Gelukkig hoeven ontboezemingen op televisie niet altijd plat en stompzinnig te zijn, hoeven ontboezemingen niet altijd te ontaar den in exhibitionisme. Het Straatmuseum, van deAvro, biedt men sen de gelegenheid een zachte, zoete kant van zichzelf te laten zien. De formule van het programma is heel simpel. Presentatrice Judith de Bruijn bezoekt een straat ergens in Nederland en vraagt de bewo ners of ze een hun meest dierbare voorwerp willen tentoonstellen in de zogenoemde Straatmuseumbus. Daar kunnen de bewoners el- kaars voorwerp dan bekijken. Maar het gaat haar vooral om het verhaal erachter; de herinneringen die ermee verbonden zijn. Gisteren was de Kotterstraat op Texel aan de beurt. Zo bezocht ze daar een toneelschrijver die een erepenning van het eiland liet zien. Toegekend voor een toneelstuk dat hij ooit had geschreven. Een to neelstuk over dementie. „Ik heb geput uit eigen ervaring, want mijn vader en de vader van mijn vrouw hebben gedementeerd.En De Bruijn bezocht een jonge vrouw die een oude foto opdiepte. Van haar vader, een visser, die drie jaar geleden verongelukt was op zee. Een visser ja, vissers waren er natuurlijk genoeg in deze aflevering. Zo was daar de visser wiens schip door de Duitsers was gevorderd. „Het werd een patrouilleschip en ik heb het nooit meer terugge zien. Maar een schilderijtje ervan had hij gelukkig nog wel. Net als die andere visser die trots een afbeelding van de TX 34, zijn eerste schip, van de muur haalde. „De Sola Gratia. Alleen genade, dat wil die naam zeggen. Toen ik het schip moest wegdoen, omdat hij op was, deed dat zeer. Ook al kwam er een nieuwe voor in de plaats. Je raakt vertrouwd met zo'n schip hè, je leeft er. En toen raakte ik in de kreukels, was ik een tijd uit de roulatie. Ook dat deed zeer. Gelukkig vis ik nu weer en volgt mijn zoon mij op. Die vindt het ook een mooi beroep. Weet je wat het is...een boer ploegt zijn land, hij is met de natuur bezig. Wij ook, wij doen het alleen op die prachtige zee. De zee is vrijheid. Op die immense zee kom je alleen je buren wel eens tegen, maar verder niemand. Televisie biedt soms gelukkig meer dan alleen ordinaire potlood- venter ij. wil buys Vergrijzing door tijdelijke verzachting Het was koud vanochtend. Onder een krachtige uitloper van het Britse hogedrukgebied was het kwik op veel plaatsen tot onder het vriespunt gedaald. In het noorden werd tot 3 graden onder nul gemeten. Leeuwarden mat -3,4 graden. Daar ontstond ook dichte, aanvriezende mist. Onze regio bevond zich nog net ten zui den van de as van de hogedruk- gordel. Daardoor bleef er een oos telijk windje staan en kwam het kwik pas na 6 uur op enkele plaatsen rond het vriespunt uit. De minimumtemperaturen tot vanochtend 7 uur waren: Valken burg -0,5, Schiphol +0,2 en Bloemendaal aan Zee +0,5. De hogedrukzone bevindt zich ook de komende nacht nog over onze streken. Daardoor kan het opnieuw flink afkoelen. In de nacht en vroege ochtend vriest het morgen 2 tot 3 graden. Over dag is het eerst nog zonnig maar later op de ochtend en in de mid dag en avond raakt het bewolkt met kans op wat lichte regen of motregen. De vergrijzing hangt samen met een tijdelijke 'ver zachting om de noord' (aanvoer van luchtmassa's over de Nood- zee). De temperaturen bereiken in de loop van de middag waar den omstreeks 8-9 graden, vlak aan zee zou het nog iets milder kunnen zijn. De wind gaat uit het noorden tot noordwesten waaien en neemt aan de kust toe tot vrij krachtig. Zondag en maandag wordt het opnieuw kouder met vooral in de nacht van zondag op maandag en niet in de laatste plaats maan dagochtend lichte vorst. Rond het midden van volgende week voltrekt zich een omslag naar on standvastig weer. Het hogedruk gebied trekt zich terug op het midden van de Oceaan waardoor depressies tot het Noordzeege bied kunnen doordringen. Het ge volg is toenemende regen en meer wind. Door een sterke af koeling van de atmosfeer op grote hoogte kan een deel van de neer slag in vaste vorm (hagel/natte sneeuw) gaan vallen. Gisteren was het een mooie dag met veel zon. De tem peratuur haalde de 10 gra den grens evenwel niet meer. In het zuidoosten werd het graden. jan visser Misschien is het wel een we reldprimeur. Maar restaurantei genaar Michael Scheiman blijft er nuchter onder. „Het enige wat wij doen is mensen die zichzelf niet goed kunnen be heersen een aparte plek geven om naar toe te kunnen gaan." Hij heeft het over de Vox 646- lounge, een ruimte in zijn New- Yorkse restaurant die speciaal is ingericht voor mensen die niet zonder hun mobiele telefoon kunnen. Volgens Scheiman is 99,9 procent van de mensen blij met de 06-ruimte. „Zelfs de brutaalste bellers van New York weten dat ze andere mensen storen." De circa 66 miljoen mobiele bellers in de Verenigde Staten vormen een toenemende erger nis in onder meer het openbaar vervoer en het uitgaansleven. Acteur Laurence Fishbume on derbrak onlangs op Broadway zijn voorstelling toen er in de zaal gerinkel klonk. En afgelo pen maart overwoog een New- Yorkse treinmaatschappij om in een forensentrein een aparte wagon voor mobiele bellers te reserveren, een idee dat uitein delijk sneuvelde omdat het praktisch niet haalbaar bleek. Bezoekers van lounge Vox 646 (Vox betekent stem en 646 is het netnummer van Manhat tan) voelen zich prettig in de aparte ruimte. „Het is erg aar dig en vriendelijk van het res taurant om mensen in staat te stellen te bellen", verklaart golf- leraar Mitchell Spearman. „Het is daar (in het 'gewone' restau rantgedeelte) trouwens toch veel te lawaaiig: je zou er niets kunnen verstaan." Mede-mo- bielbeller Katie Rogers is het daarmee eens. „Het is goed voor mijn oren. Ik hou niet van gillen." Volgens Alan Ripp, die mee werkt aan de restaurantgids Za gat, is mobiel bellen momen teel de grootste ergernis van restaurantbezoekers. „Nu ro kers zijn verdreven, heeft neus- vervuiling plaatsgemaakt voor oorvervuiling." Ook eigenaar Gabriel Aielllo van Gabriel's Bar-Restaurant zegt dat mobie le telefoons de sigaretten van de jaren '90 zijn geworden. Hij overweegt eveneens een 06- vrije zone in te richten. In het trendy Union Square Ca fe wordt bellers vriendelijk ver zocht van de aanwezige munt- telefoon gebruik te maken. „Het is geen gebod, maar een verzoek", zegt medewerkster Bridget Watkins. „Een aparte ruimte inrichten lijkt me wel erg extreem." Bovendien, zegt ze, in New York valt het mobie le bellen eigenlijk nog best mee. „Neem nou Los Angeles. Dat is een heel ander verhaal." Politie test nieuwe hond voor Euro2000 De drugshond Cassy is het nieuwe wapen van de politie in de strijd tegen gewelddadi ge voetbalsupporters die onder de pillen zitten. Geen bedreigend gesnuffel op het li chaam of pijnlijk gekrab bij het vinden van de 'jackpot'. Nee, de Mechelse herder gaat rustig zitten bij een persoon bij wie hij drugs bespeurt. De gebruiker, dealer of koerier merkt er niks van, totdat hij door dienders in de kraag wordt gegrepen. Drugshond Cassy is de eerste politiehond die zonder enige vorm van agressie personen moet besnuffelen op drugs. Tijdens een eerste proefronde op Schiphol gisteren kwam dat nog niet helemaal uit de verf. FOTO CPD PHIL NIJHUIS Nico Ram, hoofdinspecteur van de hondenbrigade van politie korps Rotterdam Rijnmond, stelt dat het de bedoeling is Cassy en andere 'passieve hon den' tijdens Euro2000 bij Ne derlandse stadions in te zetten. De initiatiefnemers hopen vol gend jaar nog meer honden als Cassy te kunnen opleiden. Vol gens Ram is daar per hond drie tot vier maanden voor nodig. De werkwijze van Cassy en haar baas Ad van der Hoek verschilt op zichzelf niet van die van de zes honden die de douane op Schiphol gebruikt voor drugs controles van nietsvermoeden de reizigers. „Maar Cassy is de eerste politiehond die passief, dus zonder enige vorm van agressie, personen moet be snuffelen op drugs. Dat is toch heel wat anders dan de be staande politiehonden, die geen personen mogen besnuf felen. Die blaffen en krabben als ze wat gevonden hebben. Dat mag niet als je personen fy siek controleert." zegt Van der Hoek. Cassy wordt op het moment uitvoerig getest op Schiphol en bij voetbalwedstrijden, zoals Sparta-Ajax afgelopen weekein de. Daar speurde ze naar figu ranten tussen het gewone pu bliek. De figuranten droegen al lemaal preparaten bij zich, vari ërend van coke tot wiet en am fetaminen. „Cassy betrapte niet alleen onze figuranten bij de toegangspoort, maar ook sup porters met drugs op zak," zegt politieman Ad van der Hoek, de vaste geleider van de driejarige teef. „Toen anderen dat door kregen, zag je aan het begin van de rij dat supporters nog snel even spul weggooiden in de bosjes. Het heeft dus ook een preventieve werking." De reizigers op wie Cassy giste ren op Schiphol 'proefdraaide' vonden de controle niet alle maal even prettig. De hond blijkt ook niet altijd zo passief te zijn als eigenlijk hoort. Welis waar haalde ze zonder proble men alle drie de figuranten uit de stroom van ruim driehon derd passagiers, maar in plaats van netjes te gaan zitten, deed Cassy dat door rechtop tegen ze te gaan staan. „Ze is een beetje nerveus. Normaal doet ze dat niet," verzekert Van der Hoek. De mogelijkheden van honden als Cassy zijn bijna grenzeloos, zegt Van der Hoek. „Op het Centraal Station van Rotterdam is het al een prima middel ge bleken tegen rondhangende dealers en junks. En we zijn ook al benaderd door diverse grote discotheken om controles aan de ingang te doen. Maar voor zover ik weet is dat niet de be doeling." ferdi schrooten De soapsterren van Goede Tij den, Slechte Tijden zijn van hun voetstuk gestoten. BB'ers lijken de nieuwe helden onder vooral de jongeren, zo bleek gisteravond toen bewoonster Cyrille in tranen het Big Bro- ther-huis verliet. Voor de hek ken van het terrein hadden zich weer ruim honderd men sen verzameld. „Er moeten posters komen van Bart en Ruud. Die zijn er nu niet en dat is jammer", klaagt de 9-jarige Ramona uit Almere als haar klasgenoten waar schijnlijk al lang op bed liggen. Ze wil Bart boven haar bed hangen, „omdat hij zo aardig is". Ze is samen met twee vriendinnetjes die Goede Tij den, Slechte Tijden inmiddels hebben ingeruild voor BB. Op hun school, de Flevoschool, is de realsoap een hot item. Zo playbacken de scholieren BB'ers en is er ook in de schoolkrant veel aandacht voor het programma. Niet alleen zij, maar ook de scooterjongens uit Almere rij den af en aan. Vooral op don derdag is het erg druk op de nieuwe Almeerse hangplek, omdat op .die avond Veronica een live-uitzending heeft en ie mand het huis moet verlaten. Dan proberen de fans een blik op te vangen van hun favorie ten. En op zondag zijn het vooral dagjesmensen die hun formicatafeltjes uitstallen en picknicken in de buurt van de 'Big Brothers'. Het mobieltje van Guus Steinz (17) bliept. Aan de andere kant van het terrein staan vrienden van hem die van plan zijn in te breken. Maar Steinz maakt duidelijk dat het eigenlijk al leen maar bij voornemens blijft. Op internet circuleert al wekenlang een oproep om het huis van Big Brother tijdens een rechtstreekse uitzending te bestormen. Veronica heeft de afgelopen tijd diverse voorzorgsmaatre gelen genomen om incidenten te voorkomen. Zo zijn er meer hekken geplaatst en is op ad vies van de politie de beveili ging opgevoerd. Donderdag avond staan er zes bewakers achter de hekken. „Als ze het proberen krijgen ze deze in hun nek", zegt een van hen, ondertussen dreigend met een zaklantaarn. De politie laat zich niet zien, maar als het no dig is zijn ze er in een mum van tijd, vertelt een van de be wakers. Hoe dan ook, in Almere ge beurt weer wat, vindt de jeugd. „We spreken hier veel af", weet Mare Wiegman (18) uit Almere. Zijn maatje Richard van Roos malen (17) heeft thuis van Le go het Big Brotherhuis nage bouwd: „Vond ik gewoon leuk." Uit zijn scooter klinkt het BB-lied: Big..., Brother, Big..., Brother, Big, Big.... Inmiddels heeft ook een Duitse cameraploeg haar weg naar Het Huis gevonden. Ook de oosterburen beginnen volgend jaar met hun versie. „In Duits land is daar net als in Neder land veel ophef over ontstaan, maar volgens de Duitse pre sentatrice draait het bij het programma maar om een ding: 'Niemand wil vijftien dagen achter elkaar een aardbeving' In huize Big Brother is het een stuk stiller geworden. Een ruime meerderheid van de Nederlan ders die hun stem hadden uitge bracht, wilde dat Cyrille en niet Anouk het huis in Almere verliet. Maar of de zingende en dansen de Cyrille daar om moet treinen is een tweede. Presentator Rolf Wouters vertelde haar in de stu dio dat een platenmaatschappij haar een contract heeft aange boden. Na negen dagen verliet Cyrille gisteravond al weer het huis. Wellicht dat de naïviteit en huil buien die Anouk bijna dagelijks tentoonspreidt de kijkers heeft vertederd.Anouk komt heel lief over en daar houden de mensen van", oordeelde ex-bewoonster Sabine. In het Big-Brotherhuis probeerde Bart de keuze van het Nederlands publiek te verklaren. „Anouk is een doodgewoon meisje, een leuk studentje." Doelend op Cyrille zei hij dat 'niemand vijftien dagen achter elkaar een aardbeving wil'. Bart zelf blijkt ook niet tot de po pulairste bewoners te horen, volgens een gisteren verschenen opiniepeiling van Bureau Lagen dijk. Uit het onderzoek blijken Ruud en Willem de favorieten van de Nederlandse bevolking. Als het aankomt op de eindover winning is Ruud topfavoriet. Ruim veertig procent van de on dervraagden tipt hem als de uit eindelijke winnaar. Reden voor het onderzoek van Bureau Lagendijk was dat het wel eens wilde weten of Big Bro ther echt zo sterk leeft onder Ne derlanders als wordt aangeno men. Maar tweederde van de bevolking zei niets of vrijwel niets van het programma te zien. Slechts vijf procent beken de het programma te volgen. De onderzoekers menen dat Neder landers er - net als bij het lezen van roddelbladen - moeite mee te hebben toe te geven dat zij naar Big Brother kijken. Verder lijkt het programma vooral jon geren aan te spreken. Gestopt met kaas In een zuivelhandel heb ik mijn eerste twee woorden gesproken. Mijn zusje was net geboren, dus ik was tweeënhalf jaar oud. Goed verstaanbaar zei ik op eens, wijzend op Gouds belegen, 'ikke kaas.Waarop onze melkboer, de heer J. van Baaien sr, voor mij goedgunstig een stukje kaas afsneed. Eenmaal weer thuis kreeg ik er van langs. Je mag niet om kaas vragen,zei mijn moeder. En ze herhaalde het een f dag later toen wij de straat overstaken om bij Van if Baaien een 'kop karemelk' te kopen. Ik stond daar dus, had itog nooit een volzin gesproken, maar toen schijn ik gezegd te hebben: 'Maarten mag niet om kaassie vragen. Het verlangen naar kaas, kortom, zat er al vroeg in. M'n hele leven lang heb ik nooit iets lekkerder gevonden dan een donkerbruine bo terham belegd met kaas. Liefst met van die heel oude kaas die tintelt op je tong. Goed, je las dat kaas akelig veel harde vetten bevatte, en bijdroeg aan het dichtslibben van je (slagjaders, maar ik dacht altijd: verder verorber ik nauwelijks vet, dus kaas mag. Laat ik nu onlangs van Jaap Huïbers het advies krijgen: eet vooral geen kaas. Kaas zit barstensvol MAARTEN 'T HART stoffen - biogene aminen - zoals histamine, tyrami- ne, cadaverine, putrescine, fenylethylamine en tryp- tamine. Al die stoffen bevrijden de histamine die in onze lichaamscellen ligt opgeslagen. Die bevrijde histamine prikkelt vervolgens al je zenuwcellen, prikkelt dus ook de zenuwcellen in je hart en daar krijg je hartritmestoornissen van. In zijn boekje Voedsel heeft Huibers alles aangaande de biogene aminen op een rijtje gezet. Daarin lezen we: 'Kaas behoort tot de biogene-aminenrijkste voedingsmid delen. Histamine en tyramine komen in bijna gi gantische hoeveelheden voor in tal van kaassoorten. De oorzaak hiervan is gelegen in het feit dat kaas een rasechtfermentatieprodukt is. Tijdens het rij pingsproces van kaas vormen zich aanzienlijke hoe veelheden biogene aminen.' Meteen toen ik dat hoorde en las nam ik mij voor: nooit meer kaas. Maar wat moet je dan op je boter ham eten? Vleeswaren komen uiteraard niet in aan merking. Vlees eet ik niet meer, zowel vanwege het grote gezondheidsrisico, alsook omdat ik de bio-in dustrie verfoei. Bovendien: vleeswaren zijn akelig zout en zitten barsten vol met de gemeenste bacteri ën. Maar ja, wat dan? Ik heb een poosje Tartex ge probeerd, zo'n smeerseltje uit het Reformhuis. Na een week kokhalsde ik at van de geur. Ik heb Biopa- té op m'n brood gestreken. Het is gemaakt van soja bonen, dus geweldig gezond, Maar zie ik nu het pot je, dan heb ik meteen al geen honger meer. Een ramp heeft mij getroffen. Wat ik - en dat besef ik eigenlijk nu pas - altijd het allerlekkerst heb ge vonden, een bruine Vikornboterham met kaas, is mij opeens ontzegd. Zeker, het is een feit dat ik sinds ik geen kaas meer eet, ontegenzeggelijk nog minder last heb van hartritmestoornissen. Maar ik lig wel depressiefin bed. Als ik wegdommel zie ik niets an ders meer voor me dan boterhammen met kaas, broodjes kaas, geraspte kaas, spaghetti waar kaas overheen gestrooid is, quinoa waarin je de kaas ziet glinsteren, pizza's waarop tussen de tomaten en pa prikastukjes de kaas goudgeel glanst. Laatst kon ik het midden in de nacht niet meer uit houden. Ik ben naar beneden geslopen, heb een bruine boterham afgesneden en heb daar toen een paar dikke plakken kaas op gelegd. Zoals ik toen ge smuld heb! Ik begrijp nu wat mensen lijden die ge stopt zijn met roken. Ik ben gestopt met kaas - waar vind ik hulp om dit vol te houden?

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 2