OZB in Rijnwoud 9,2 procent omhoc Rijn Veenstreek 'Het Groene Hart is de achtertuin van de stad' Sandra van der Sloot wint sportpenning Ter Aar stemt in met hogere lasten CDA Rijnwoude steil tegen eigen bouwmo Veense veiling wore veredelde groothan Alphenaren krijgen gratis decoder na overname CAI VRIJDAG 12 NOVEMBER 1999 Detafleur, de kersverse eigenaar van de veiling in Roelofarends- veen, stopt volgende week vrij dag met de verkoop voor de klok. Daarmee verdwijnt het laatste beetje veiling uit het tuinbouwdorp en wordt het be drijf een soort bloemengroot handel, die ook op bestelling inkoopt. De eige naren Leliveld Groep en A. van der Hoorn namen de beslissing gis teren plotseling. De veertien per soneelsleden, die na de sluiting van het BloemenHan- delsCentrum (BHC) in de Veen- se hallen mochten blijven werken en op detacherings- basis door Detaf leur werden aan genomen, moeten nu weer weg. Dit in tegenstel ling tot de 25 personeelsleden die direct bij Detafleur in dienst zijn. ,,Het is vervelend om al na tien dagen veertien man naar huis te moeten sturen. Voor hen is dit een extra klap", zegt Korsten. Omdat het personeel nog in dienst is van de Bloe menveiling Aalsmeer (VBA), kunnen zij daar terecht. Volgens Korsten was er bij de overname door Detafleur op 20 oktober al zo'n groot gat in de begroting, dat het niet meer bij te werken was. „Daar hebben we ons op verkeken." Het te kort liep in sneltreinvaart op doordat er voor het kloksys- teem veel personeel nodig is en er niet volgens het originele vei lingsysteem werd gewerkt. Driekwart van het aanbod op de Veense veiling werd inge kocht in Aalsmeer. „Bij een klassieke veiling gaat de prijs voor de klok alleen maar naar beneden, maar hier kon die mi- Het gat in de begroting was veel te groot omhoog. Dit deed de eigenaa ten te stoppen met de bijna een eeuw de weest in de veiling! Roelofarendsveen. kunnen de inkopers iva aangeven welke bloi planten ze de volgend e len afnemen. Bovend - nen ze i ducten ii 01 arendsve|U( men „Het vol dat het pi dat aan ducten hf" duidend zijn", al sten. Het is duidelijk Veense die ongelai kwart var bod van leveren, i met hun bloemen enp 3 Roelofarendsveen tere nen. „Hoe groot de n kwekers wordt, weten niet. We blijven nam inkopen op de klok meer. Maar zij zitten i L een in de problemen ben meer afzetters dar H. van Tol van de k eniging van Detafleui naar uit dat de planten straks goedko N/ den. Wel denkt hij (fe ling een aantal kopen bi „Het is meer een ni na verlies: mijn leden vu s\ prettig om voor die kl n ten." Van Tol verwad Veense kwekers niet nen, maar hun handel bo cash-and-carry-centru Alp nen blijven aanbiedt alc het oude BHC-person g hij het triest. „Voor d 'di jongens die er altijd h Ks! ben gewerkt, is dit et iei lende zaak." Hensen nieuwe directeur WBA alkemade Woningbouwvereniging Alkemade (WBA) krijgt een nieuwe directeur. Met ingang van 1 januari 2000 volgt R. Hen sen directeur A. Beljaars op. Beljaars heeft ruim elf jaar bij de WBA gewerkt, waarvan de laatste 3,5 jaar als directeur. Hij gaat met vervroegd pensioen. Zijn opvolger Hensen werkt nog bij Aedes, het overkoepelend orgaan van woningcorporaties in Ne derland. Als accountmanager heeft hij de corporaties in de Leidse regio, waaronder de WBA, in zijn portefeuille. Hardere aanpak van wildplakkers Voorstel B en W van 16,3 procent verworpen De huizenbelasting in Rijnwoude gaat volgend jaar met 'slechts' 9,2 procent omhoog. De raad verwierp gister avond unaniem het voorstel van burgemeester en wet houders om de OZB (onroerende zakenbelasting) te la ten stijgen met 16,3 procent. runwoude volgende gemeenteraadsverkie zingen geen prettige boodschap voor de burger. Die waarschuwing kwam de burgemeester op een stekelige opmerking van J. Matze (SGP/RPF) te staan. Matze vroeg zich af of Boelen daarmee bedoelde dat de burger alvast extra OZB moet betalen, zodat de politici straks met een gun stige verkiezingsboodschap kunnen komen. Boelen: „Ik wil alleen maar zeggen dat u zich zelf de volgende jaren tegen komt." Na veel gereken kwam de raad uiteindelijk uit op een ver hoging van het OZB-percentage met 9,2 procent. Volgend jaar gaat de huizenbelasting even eens met 9,2 procent omhoog marieta kroft Dat alle raadsfracties de voor gestelde zestien procent te hoog vonden, bleek vorige week tijdens het eerste deel van de begrotingsbehandeling al. Zij vonden dat de inwoners moe ten kunnen meeprofiteren van de gezonde financiële positie van de gemeente. De ene fractie na de andere kwam gisteravond dan ook met voorstellen om de huizenbelasting te verlagen. Burgemeester M. Boelen waar schuwde de politici om niet te veel te strooien met geld. Als de OZB nu omlaag gaat, zou die de komende jaren wel eens extra omhoog moeten. Volgens Boe len is dat zo tegen de tijd van de (exclusief inflatiecorre gaande op de meerjai ting blijft de OZB-stijg de tijd dat er weer ve3 zijn - in 2002 - vrij bq belasting gaat dan me cent omhoog. Alle fracties stemde het schrappen van de ging van 50.000 ge openbare werken. Mi van 2001 wordt evei bezuiniging van 50 mi onderwijs ongedaan gi Voorlopig maakt de te Rijnwoude nog gei scheid in de hoogte va voor huizen en voor panden. Burgemeesti zei dat hij eerst wil w groot de waardestijg huizen en bedrijfspai valt na de hertaxatie meente. Pas daarna met een voorstel naai I De PvdA en de SGP/Ri rige week al voor deze tiatie pleitten, gingen akkoord. ter aar tim brouwer de koning Ter Aar moet ook volgend jaar boeten voor de fouten uit het verleden. Met die boodschap loodste waarnemend-burge meester L. Lyklema gisteravond een lastenverhoging van 9,25 procent door de gemeenteraad. De collegepartijen gingen na enig gesputter akkoord met de verhoging van de huizenbelas ting. Alleen oppositiepartij PAK stemde tegen. CDA-voorman A. Otto pleitte vergeefs voor handhaving van de toeristenbelasting. Het colle ge wil er van af, de kosten zou den niet opwegen tegen de ba ten. Over de opbrengsten ver schilden Otto en waarnemend- burgemeester L. Lyklema van mening. Otto ging uit van onge veer 40.000 gulden, Lyklema van de helft. Ook een voorstel van Gemeente Belangen om de afvalstoffenheffing met 250.000 in plaats van 200.000 gulden te verlagen haalde het niet. Het PAK (Progressief Ak koord) tegen de verhoging van de onroerende-zakenbelasting (OZB). Zij vindt dat de inwo ners van Ter Aar al lang genoeg de dupe zijn van een bestuurlij ke en ambtelijke crisis. Lyklema greep dit argument aan om de lastenverzwaring te verdedigen. „We staan nog voor een aantal grote uitgaven die voortvloeien uit het verleden", zei Lyklema. „Daar betaalt de burger een prijs voor." marieta kroft Het CDA in Rijnwoude heeft gisteravond unaniem tegen zijn eigen motie gestemd. Met negen stemmen tegen (CDA, D66 en de drie wet houders) tegen acht stem men voor (SGP/RPF, WD en PvdA) verwierp de gemeen teraad het voorstel. Het CDA wilde met zijn motie bereiken dat de ge meente standaardregels op stelt voorbouwaanvragen voor bijvoorbeeld dakop- bouwen, schuurtjes en blok hutten. De welstandscom missie hoeft ze dan niet meer te beoordelen. Aanlei ding is de vele kritiek van in gezetenen die met deze commissie te maken hebben of hebben gehad. Deze zou te veei op de punten en de komma's letten, waardoor er veel tijd verloren gaat voor dat de aanvrager de vergun ning in huis heeft. Fractievoorzitter H. Dé- moed trok de motie in, om dat CDA-wethouder en por tefeuillehouder F. Uljee er de voorkeur aangaf om de wets wijziging over ditzelfi derwerp af te wachi ligt een wetsvoorstel Tweede Kamer nog ro handelen. Dit voorstel al een versoepeling: het aantal bouwaan i, dat door de welstant missie moet. Uljee jt wetswijziging verwal r medio 2000. Wij kuuË t ter daarop wachten beleid daarop afstemn Na schorsing blee! niet iedereen in de meegaand als het Cl SGP/RPF-fractievoorzi van Velzen maakte dar gebruik van de inget CDA-motie door di nieuw in te dienen, daarbij de steun van en de PvdA. Alle raad gniffelden, met uitzon P van de vier CDA'ers. ken alsof ze water branden. „Ach ja, moet kunnenven Démoed na afloop, trokken de motie in we de argumenten wethouder steekho vonden. Ik verwacht niet dat er een meert zou kunnen ontstaan. nimumprijs, die wij i taald hadden, alleen Commerciële exploitant biedt vijftig miljoen voor kabel alphen aan den run saskia buitelaar Het Alphense kabelbedrijf is waarschijn lijk per 1 januari al in handen van een commerciële exploitant. Burgemeester en wethouders van Alphen aan den Rijn zijn druk aan het onderhandelen met UPC/A2000 en Casema om voor ruim vijftig miljoen gulden de Centrale An tenne Inrichting (CAI) te verkopen. Als de gemeenteraad in december instemt met de verkoop, krijgen Alphenaren een gratis decoder waarmee ze naast het ba sispakket tegen extra betaling meer bui tenlandse zenders en bijvoorbeeld inter net via de kabel kunnen ontvangen. Eerder dit jaar toonde UPC/2000 be langstelling voor het kabelbedrijf met ruim 27.000 aansluitingen. Het bod van 1630 gulden per aansluiting was voor de gemeente reden om te onderzoeken of verkoop het overwegen waard was. Vorig jaar had de gemeenteraad zich nog geschaard achter het voorstel van B en W om de kabel in eigen beheer te houden. Op die manier zou de gemeen te zeggenschap houden over de te ont vangen radio- en televisiezenders en de prijs van het abonnement. Een nadeel van eigen beheer is dat de gemeente de technische ontwikkelingen van de mo gelijkheden met kabel nauwelijks kan bijbenen. Tijdens de marktverkenning bleek ook Casema geïnteresseerd. Beide partijen bieden na enig onderhandelen inmid dels 1900 gulden per aansluiting. Ook het pakket aan voorzieningen en de prijs zijn vergelijkbaar. Het basispakket van vijftien zenders wordt ruim twee gulden goedkoper dan nu: 12,95 per maand. De Tweede Kamer beslist binnenkort wat er in het basispakket komt. Met de decoder kunnen inwoners te gen extra betaling méér zenders ontvan gen. Ook kunnen zij diensten kopen zo als internet, films-op-afroep en kabelte- lefonie. Welke extra zenders worden aangeboden en tegen welke prijs mag de exploitant bepalen. Wethouder S. Lyczak, die de ver- kooppplannen gisteren bekend maakte, verwacht niet dat de prijzen voor de ex tra's de pan uit rijzen. „De concurrentie tussen de aanbieders is een garantie voor een aanvaardbare prijs." Hij wil proberen nog meer uit de on derhandelingen te slepen. „Omdat de gemeente 300 gulden per abonnee be taalt om iedereen een gratis decoder te verschaffen, kunnen we mischien enkele tientjes per aansluiting méér krijgen." De verkoop levert Alphen een flinke zak met geld op. Behalve de vijftig mil joen gulden voor de aansluitingen komt er ruim zestien miljoen gulden vrij uit de pot met reserves van het CAI-bedrijf. De bestemming van het geld weet Lyczak nog niet, maar hij steekt het in geen ge val in het nieuwe centrum. „Alphen is groter dan het Stadshart." Gewezen actievoerder Niko van Brussel zoekt de dialoog alkemade Nu er op diverse plekken in de gemeente Alkemade aanplakborden staan, gaat de gemeente strenger optreden te gen wildplakkers. Wie posters of affiches plakt op bijvoorbeeld lantaarnpalen, prullenbakken of in tunneltjes, loopt het risico op een boete voor iedere dag dat de reclame daar illegaal hangt. De blauwe borden waarop plakkers hun boodschap wel kwijt kunnen staan in Oude Wetering (Meerkreuk), Nieuwe Wetering (begin Ripselaan), Rijpwetering (Oud Adeselaan) en Oud Ade (centrum). Langs de Stationsstraat in Roelofarendsveen en op de kop van de Julianalaan op Kaag moeten nog borden komen. PvdA eist verkeersluwe Rijndijk runwoude Rijkswaterstaat moet zich houden aan zijn afspraak en daarom in 2001 beginnen met het verkeersluw maken van de Rijndijk. Een motie van de PvdA met deze strekking nam de ge meenteraad van Rijnwoude gisteravond unaniem aan. Vorige week maakte wethouder G. Geenjaar bekend dat Rijkswater staat de werkzaamheden op deze weg, zoals de aanleg van ro tondes en drempels, een jaar wil uitstellen. De raad vreest ech ter dat het uitblijven van de herinrichting leidt tot 'een verslech tering van de leefomgeving'. Parkeerterrein vrachtwagens uitgesteld runwoude De aanleg van een vrachtwagenparkeerterrein bij Rijksweg 11 in Hazerswoude-Rijndijk is voorlopig uitgesteld. De gemeenteraad hikte gisteravond aan tegen de hoge kosten. Aan leg van zo'n terrein kost negen ton. Burgemeester en wethou ders willen ruim vier ton terugverdienen door de negentien plaatsen te verhuren aan de chauffeurs voor 2000 gulden per jaar. Wethouder G. Geenjaar beloofde eerst te onderzoeken of de chauffeurs bereid zijn om huur te betalen. Alphense Rabobank viert eeuwfeest alphen aan den run De Rabobank in Alphen heeft gisteren het honderdjarig bestaan gevierd met een feestelijke avond in Avi fauna. Burgemeester N. Schoof, die het eerste nummer van het gedenkboek van P. Leeflang en J. Pijpers in ontvangst nam, prees de bank om zijn solidariteit met de Alphense gemeen schap. De bank richtte vorig jaar het RaboSamenspelFonds op, om projecten voor ondernemers, jongeren of ouderen in te richten en te steunen. Zo wil de Rabobank met 50.000 gulden het jongereninformatiepunt sponsoren. De Alphense vestiging bestond op de kop af honderd jaar. Het eerste pand van wat toen nog de Boeren Spaar- en Leenbank heette was van kaas handelaar J. B. Bes in de Julianastraat. Hij deed de bankzaken erbij, in het pand dat nu café De Natte herbergt. Door de toenemende behoefte aan woonruimte in de Rand stad neemt de druk op de pol ders toe. Eén zo'n polder levert vaak een complete woonwijk op, zoals de Leidse Stevenshof en de Leiderdorpse Leyhof. En wat maakt dat ene stukje na tuur nou uit? Dat Groene Hart, dat is toch zomaar niet weg? Niko van Brussel uit Oude We tering, sinds een paar maanden de nieuwe leider van het Groe- ne-Hartteam, denkt daar an ders over. „Harde randen rond het gebied zijn absoluut nood zakelijk. Anders rukt de stad op en gaat de natuur verloren." Niet iedereen denkt er zo over. Wie vanuit Oud Ade naar Leiderdorp rijdt, kan zich sto ren aan de skyline die daar ver rijst. Opeens is de horizon niet meer wijds en dringt de stad zich aan je op. Volgens Van Brussel kan het echter niet an ders. Als je de grenzen minder scherp maakt door daar op klei ne schaal bebouwing toe te staan, rukken de huizen en be drijven op den duur toch op, denkt hij. Wel vindt de voorma lige actievoerder de vorm van de huizen aan de grens belang rijk. „Je moet daar creatief in zijn. Leiderdorp had aanvanke lijk een soort stadsmuur ont worpen, die voor mijn gevoel goed in de omgeving paste. Nu hebben ze er toch weer van al les voorgezet." Over creativiteit heeft Van Brussel het vaker. Toen hij nog bij de Zuid-Hollandse Milieufe deratie werkte, voerde hij actie en spande hij juridische proce- die erin wonen. „Het Groene Hart is de achtertuin van de stad", zegt Van Brussel. „Inter nationaal gezien is het ook een uniek gebied. In veel andere landen heb je een stad met na tuur er omheen. Hier is het een soort binnentuin, omringd door diverse steden." Om alle partijen die betrok ken zijn bij het Groene Hart op één lijn te krijgen, is het Groene Hartteam in Woerden in het le ven geroepen. Neemt bijvoor beeld een VW het initiatief om een route langs schutten en sluizen uit te zetten, dan pro beert het Groene-Hartteam of cafés langs de route daar iets mee kunnen. „Zo maak je met een twee slagen: ook de plaat selijke ondernemers worden er beter van." Maar er zijn ook moeilijker oplosbare proble men. „Kleine gemeentes in het Groene Hart ldagen dat ze niet mogen bouwen en dat de be volking daardoor vergrijst. Dat is een probleem. Maar als je alsmaar blijft bouwen, neemt de leefbaarheid af. Leefbaar heid houdt niet op bij brood op de plank." Volgens Van Brussel lukt het steeds beter om verschillende partijen op één lijn te krijgen. „Jarenlang waren landbouw- en natuurorganisaties eikaars tegenpolen. Nu zorgen boeren voor de nesten van vogels en krijgen ze daarvoor vaak een vergoeding. Ik denk dat het over twintig jaar vanzelfspre kend is dat iedereen denkt van uit de belangen van een ander. Als dat proces op gang komt, krijg je een veel mooier Groen Hart." Hobbyisten gezocht voor kerstmarkt koudekerk aan den run Een hobby- en kerstmarkt wordt zondag 12 december gehouden in multifunctioneel centrum De Rid derhof in Koudekerk aan den Rijn. Iedereen die die dag een ta feltje wil huren om zijn of haar hobby te promoten, kan contact opnemen met Meiny van Asperen-Lagas (071-3412605). alphen aan den run» Stralend toont Sandra van der Sloot de sportpenning van de gemeente Alphen aan den Rijn. De succesvolle autocoureur kreeg die gisteren uit handen van wethouder Diederik van der Veen Meerstadt, omdat zij op 24 oktober in het Italiaanse Monza de Europese titel in de Citroën Saxo Ladies-klasse won. De uitreiking vond plaats in de raadszaal van het Alphense stadskantoor, na dat carnavalsvereniging De Cascarvieten de zaal had ontruimd. foto hielco kuipers dures aan. Maar die werkwijze biedt volgens de Oude Weterin- ger tegenwoordig geen uit komst meer. „Het is niet meer het één of het ander. Woning bouw en recreatie moeten el kaar niet uitsluiten." Dat de discussies nu vaak eenzijdig zijn, komt volgens de Groene-Hartman doordat veel stedelingen de band met het gebied er omheen kwijt zijn. Dat geldt ook voor Leidenaars. „Vroeger kwamen de koeien uit de omliggende gemeentes per boot aan op de Oude Vest en gingen ze daarvandaan naar de veemarkt. De relatie met het landbouwgebied in de buurt was sterk, maar veel mensen weten dat helemaal niet meer. Zo is het ook met de Leidse boerenkaas. Volgens mij weten ze in Leiden niet eens dat die kaas in het Groene Hart wordt gemaakt. De stad is in zichzelf gekeerd." Aan het Groene-Hartteam de taak om het platteland beken der te maken. Want, laat dat duidelijk zijn, het Groene Hart is er niet alleen voor de mensen Niko van Brussel van het Groene-Hartteam op de Leidse Oude Vest: „Vroeger kwamen de koeien uit de omliggende gemeentes per boot aan op de Oude Vest en gingen zij daar vandaan naar de veemarkt." foto henk bouwman

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 16