Kuitert: leerstellige orthodoxie is ten dode opgeschreve 'Wijplaatsen niet de ene God boven de Geloof Samenleving VRIJDAG 12 NOVEMBER 1999 979 VANDAAG De naam van de heilige Sint Lebuines siert hier en daar in Nederland een kerk, school of straat, maar zijn faam is tanende. Misschien kennen mensen in Deventer, de stad waar Lebuines be schermheilige van is, nog de legende van deze Ierse of Schotse missionaris. Rond 765 kwam hij aan in Utrecht, waar bisschop Gregorius hem de IJsselstreek toewees als werkterrein. Op één van zijn tochten belette een plaatselij ke heiden hem het preken door zijn tong met een tang uit zijn mond te rukken. Maar God gaf Lebuines zijn tong te rug en trof de vermetele heiden met een dodelijke bliksem flits. In Deventer bouwde de heilige zijn eerste houten kerk. Deze werd al snel door de Saksen met de grond gelijk ge maakt. Toch ging Lebuines naar de jaarlijkse heidense feestdag in Markelo, om er te pleiten voor het christelijk ge loof en tegen afgoden. Moedig, want zijn voorganger Bonif- atius was door dezelfde boze bevolking vermoord. Zoveel moed vonden zijn ongelovige vijanden ook bewonderens waardig. Hij kreeg toestemming zijn kerk te herbouwen en zijn missie voort te zetten. Lebuines stierf in 775, werd later net als veel andere missionarissen in Nederland en België heilig verklaard en kreeg zijn gedenkdag op 12 november. 12 NOV Pastorale millenniumwinkel in Zeist zeist Wie in het zicht van de millenniumwisseling door vragen en angsten wordt bevangen, kan vanaf volgende week in Zeist in een 'pastorale millenniumwinker terecht. Vijftig vrijwilligers staan op initiatief van de plaatselijke Raad van Kerken klaar voor een goed gesprek. „De geschiedenis leert dat gebeurtenis sen als een eeuwwisseling bij veel mensen vragen oproepen naar de zin van het leven", zegt initiatiefnemer ds. F. Boer. „Wij willen een luisterend oor, een open oog en een warm hart zijn voor allen die met dit soort vragen worstelen." Het pand in het winkelcentrum Belcour biedt een soort huiskamer en een afge schermde meditatiehoek. Britse leraar Koeweit uitgezet koeweit De regering van Koeweit heeft een Britse leraar het land uitgezet, nadat die zijn leerlingen een 'godslasterlijke' op dracht had gegeven. De geschiedenisleraar aan een particuliere school had zijn klas opgedragen een denkbeeldige brief van Mohammed aan de aartsengel Gabriël te schrijven, met het ver zoek om een aanstelling als profeet. De leraar heeft zijn excuses aangeboden, maar is toch ontslagen en het land uitgezet. Sontagsblatt ten onder Leipzig Het Deutsches Allgemeines Sonntagsblatt, jarenlang het vlaggenschip van de Duitse protestantse pers, houdt in de loop van volgend jaar op te bestaan. De synode van de Evangelische Kerk in Duitsland (EKD) heeft besloten de subsidie aan het noodlijdende weekblad van ongeveer 10 miljoen gulden per jaar stop te zetten. De oplage bedraagt nu 46.000 exemplaren. Het merendeel daarvan gaat gratis naar alle predikanten en talrijke functionarissen van de EKD. Het Sonntagsblatt telt slechts 15.000 betalende abonnees. Buurtkerk viert eeuwfeest katwijk Muziekgroepen en koren luisteren zaterdagmiddag het eeuwfeest op van de gereformeerde Buurtkerk aan de Hoofd straat in Katwijk. De kerk houdt van vier uur 's middags tot ze ven uur 's avonds open huis. Er is een kleine expositie van de geschiedenis van het door architect Tjeerd Kuipers ontworpen gebouw en leden van de klederdrachtgroep Oud Noordwijk lo pen er rond in kleding van rond 1900. Onder de optredenden zijn een kinderkoor, de Seaside Singers, de Echo der Duinen en de Zeemeerminnen. In het Buurthuis kunnén bezoekers een hapje en een drankje halen. Rafaeigroep houdt themabijeenkomst warmond De Rafaeigroep, de rouwbegeleidingsgroep van de beide kerken in Warmond, houdt maandag 15 november een themabijeenkomst in gebouw Het Zenit aan de Herenweg 82 in Warmond. Catecheet Gerard van de Pavert houdt er een inlei ding over de vraag: Is er nog toekomst na een verlies? De bijeen komst in het gebouw achter de Hervormde Kerk begint om half twee. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Loenen aan de Vecht, D. Meijvogel, kandidaat uit De Bilt; te Schildwolde/Hel- lum/Overschild, A.J. Baas te Bennekom, die dit beroep heeft aangenomen. Bedankt: voor Gouderak: G. Lus tig te Noordeloos. CHRISTELIJK GEREFORMEERDE KERKEN Bedankt: voor Enschede-Oost, A.C. van der Wekken te Winscho ten. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen: te Scheveningen, W.J. Kareis te Hardinxveld-Giessen- dam. WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht KNMI Geldig tot en met zaterdag. Noorwegen: In het zuidoosten droog en zonni ge perioden. Elders bewolkt en perioden met regen of sneeuw. Veel wind. Vrijdag maxima veelal tussen 5 en 10 graden. Vanaf za terdag van het noorden uit kou der. Zweden: Nu en dan zon, vooral in het zui den. Vrijdag in het midden en noorden meest bewolkt en regen achtig, hier en daar ook sneeuw. Maxima tussen 5 en 10 graden, maar zaterdag in het noorden met een flink toenemende wind aan merkelijk kouder. Denemarken: Wolkenvelden, afgewisselend door zon en vrijwel overal droog. Maxima tussen 6 en 10 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ier land: Rustig weer met veel wolken en in het oosten misschien wat lich te regen. In het zuidwesten wat zon en kans op mist. Middagtem- peratuur omstreeks 10 graden. België en Luxemburg: Afwisselend zon en wolkenvel den. Droog. Maxima ongeveer 8 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: In het noorden soms zon. Verder bewolkt en vooral ten zuiden van de lijn Rennes - Orleans af en toe regen. Middagtemperatuur meest tussen 4 graden in het oosten en 8 in het westen. Portugal: Vrijdag veel zon en droog. Zater dag toenemende bewolking en vooral in het noorden en westen enkele buien. Middagtempera tuur omstreeks 14 graden, in de Algarve nog wat hoger. Madeira: Perioden met zon en mogelijk een bui. Middagtemperatuur rond 22 graden. Spanje: In het zuidwesten vrijwel droog en eerst nog zon. Elders overwe gend bewolkt en een aantal bui en, boven 1000 meter ook sneeuw. Maxima dalend naar 8 tot 12 graden, langs de kusten in het oosten en zuiden tussen 14 en 18 graden. Canarische Eilanden: Droog en aan de zuidkant van de eilanden flinke zonnige perioden. Toenemende noordoostenwind. Middagtemperatuur omstreeks 25 graden. Marokko: Westkust: wisselend bewolkt en enkele buien. Zaterdag in het zui den droog en meer zon. Maxima ongeveer 19 graden. Tunesië: Flink wat zon en in noorden mo gelijk een bui. Maxima omstreeks 24 graden. Zuid-Frankrijk: Meest bewolkt en van tijd tot tijd regen, in de buurt van de Middel landse Zee plaatselijk veel neer slag en een fors toenemende wind. Maxima tussen 5 en 12 graden. Mallorca en Ibiza: Bewolkt en perioden met regen, mogelijk ook onweer en veel wind. Maxima rond 17 graden. Italië: Zonnige perioden en vooral langs de westkust hier en daar regen en soms veel wind. Middagtempera tuur van 10 graden in het noor den tot 20 in het zuiden. Corsica en Sardinië: Zeer wisselvallig met van tijd tot tijd (veel) regen, ook kans op on- Auteursrechten voorbehoud Dagbladuitgeverij DaniW «a* bewolkt onweer ~w~ warmtefront regen sneeuw —f— koufront opklaringen hagel L lagedruk mist windrichting H hogedruk zonnig 19 temperatuur -1000— luchtdruk in hecto pascal ject De leerstellige orthodoxie lijkt ten dode opgeschreven, zegt de gereformeerde emeritus-hoog leraar H. Kuitert. Die wordt vol gens hem zoiets als de Amish, de behoudende doopsgezinden in Noord-Amerika, maar dan op het spirituele vlak. „Dat kan nooit de bedoeling van het ge loof in God zijn." Kuitert, die vandaag 75 jaar wordt, zegt dit in een interview, dat het laatste hoofdstuk vormt van zijn nieuwe boek Kennis maken met Kuitert. Daarin heeft hij in negen hoofdstukken de kem van zijn theologie sa mengevat. De orthodoxie zal volgens Kuitert blijven bestaan, maar zij zal hoe langer hoe meer een aparte sector in het bestaan van mensen worden, zonder bin ding met de werkelijke wereld van techniek, economie en ideologie. Daar heeft de ortho doxie geen woord voor. Zij spreekt volgens Kuitert in termen die passen in de wereld van - op zijn best - 1600. Dat wil niet zeggen dat de orthodoxie zich van eeuwenoude metho den bedient. Ook de EO heeft de modernste media in huis. „Maar wat ze via die media ver tellen, dat is om je tenen bij te krommen." Kuitert („ik ben zo gerefor meerd als het maar kan") heeft in zijn theologie de leerstellin gen van de kerk willen bloot stellen aan de ervaringen van de gelovigen. „Ik wil weten wat mensen daarvan in hun be staan merken en wat zij ermee kunnen. Mijn analyse is dus een kritische analyse vanuit de vraag naar het functioneren van godsvoorstellingen Veel mensen vinden dat een negatieve manier van analyse ren, schrijft Kuitert. „Maar ik vind: als je je daar vanaf maakt, bloedt de zaak dood. Je kunt niet meer verantwoorden waar om je gelooft. En die verant woording vind ik onopgeefbaar om niet in een buitenissige en populaire religieuze pn matiek terecht te komea' S Kuitert houdt zich nip met het maken van de KL van zijn leven. „Ik denk ld' aan wat mijn boeken ar uitgewerkt. Al die vrien eerlijke gelovigen, wat he F ontnomen? Nee, ik krabt terug. Als ik mijn boekei zou schrijven, zou ik he nog duidelijker doen." IB< Hoewel veel mensen denken dat het soefisme de mystieke tak is van de islam, geloven wij zelf dat het veel ouder is. Het soefisme stamt vermoedelijk al uit de oude Egypti sche mysteriescholen. Wel is het tot grote bloei gekomen in de islam, maar wij denken zelf dus dat het daarvoor ai bestond. Het soefisme is naar het westen gebracht door de Indiase filosoof, musicus en dichter Inyat Khan. Hij kwam voor het eerst in het Westen in 1910. Hij heeft Neder land daama nog vaak bezocht. Er is hier een grote openheid ten aanzien van an dere religies. In die jaren ontstond er een grote belangstelling voor al deze stromingen. Of het nu de Theosofen waren met Krisnamurti of de An- throposofen met Rudolf Steiner, Nederland heeft dat altijd opgenomen. Veel mensen voelen zich naast het Christendom aangetrokken tot andere religies. Ik kom zelf uit een hervormd milieu. Pas na de oorlog ben ik in aanraking gekomen met het soefisme. Ik ben geboren in Rotterdam en groot geworden met de import van wijnen. Daar-werd ik ook opgeleid. Van jongsaf aan heb ik belang stelling gehad voor filosofie. In mijn schooltijd had ik daar al veel over gelezen en ik koesterde altijd de geheime wens dat ik, als ik tijd en geld had, ooit iets met boeken wilde doen. Kort na de oorlog kwam ik in aanraking met het soefisme via mijn aanstaande schoonvader A. van Stolk. Hij was een prominent lid van de soefibeweging in Nederland. Hij had een boek geschreven met herinneringen aan de stichter van de beweging in Nederland, die tevens zijn leermeester was: Inayat Khan. Dat boek heb ik inl966 uitgegeven in het Engels. Na mijn huwe lijk ben ik naar Kaapstad verhuisd en heb daar 5 jaar gewoond. In Zuid-Afrika heb ik een grote liefde opgevat voor het Engelse taalgebied. Toen ik na de dood van mijn vader de uitgeverij op richtte, ben ik eerst begonnen in Nederland met uitgeverij East-West, later is daar East-West En geland bijgekomen. Aanvankelijk gaf ik alleen boeken uit over het soefisme, maar al snel werd mij duidelijk dat dit economisch niet haalbaar was. Daarom ben ik alle mogelijke boeken gaan uitgeven over de gro te wereldreligies, maar ook over bepaalde spiritu ele therapiëen. Naast de traditionele geneeswij zen zijn er immers allerlei spirituele manieren om te genezen, zoals via affirmaties, visualisaties en ademhalingsoefingen. Het fonds is langza merhand uitgegroeid tot 75 titels. Ik doe het- meeste werk zelf. Het is inmiddels een dagtaak geworden. Daarnaast ben ik secretaris-generaal van de internationale soefibeweging en, met vele andere mensen binnen de soefibeweging, che- rag, voorganger in de dienst. Wij kennen geen officiële functie als priester of dominee. We zijn allemaal leken. Als je de roe ping hebt om mee te doen aan de altaardienst en voor te gaan in de dienst, moet je je verdiepen in de heilige schriften en in het soefisme zelf. Je krijgt dan een inwijding. We hebben daar geen instituut voor, alles gebeurt in de privé sfeer. Er is een grote openheid in het soefisme. Ook ten aanzien van andere religies. De gedachte dat alle profeten in essentie dezelfde boodschap brengen heerst heel sterk bij ons. Wij plaatsen niet de ene God boven de andere. Wij plaatsen Jezus niet ho ger dan Mohammed. We hebben een universele eredienst, zoals wij dat noemen. Op het altaar liggen de heilige boeken van de zes wereldgods diensten en daar wordt uit gelezen. Je zou kunnen zeggen dat een soefi, die sowieso geen dogmatische voorstelling en geen vaste leef- regëls heeft, zoekt naar een God die buiten, maar ook in hem of haar leeft. Ik geloof dat ieder ge schapen wezen, ook een boom of een dier, een bepaalde intelligentie heeft. Een bepaalde ziele- kracht die in alle geschapen wezens aanwezig is. Bij de mens is dat hoger ontwikkeld, omdat de mens de gave van bewustwording heeft. Hij kan over zichzelf nadenken en zich bewust worden van zijn gedragingen en zijn denken. In het soefisme heerst de gedachte heel sterk, dat de mensheid met elkaar, welke weg je als indivi- ENGELIEN SCHOLTES weer en veel wind. Maxima rond Weerrapporten 12 november 07 u 18 graden. slation weer wind eerst Malta: max min mm Perioden met zon en zaterdag Amsterdam grondmist ono 2 10 0 0.0 misschien een bui. Middagtem De Bilt onbewolkt o 2 10 0 0.0 peratuur ongeveer 22 graden. Oeelen onbewolkt o 1 9 1 0.1 Griekenland en Kreta: Eelde mistbanken w.s.O 10 -3 0.1 Zonnige perioden, maar in het Eindhoven licht bew. ono 3 10 -1 0.0 westen meer bewolking en kans Den Helder onbewolkt o 1 10 -1 0.0 op enkele (pittige) buien. Op de Rotterdam onbewolkt w.s. 0 10 -2 0.0 Egeische Zee een stevige noor Twente grondmist no 2 10 -3 0.0 denwind. Maxima van 14 graden Vlissingen onbewolkt no 5 10 3 0,0 in het noorden tot circa 20 in het Maastricht grondmist no 3 8 -1 0.1 zuiden. Aberdeen zwaar bew. wnw5 9 7 0.0 Turkije en Cyprus: Athene maar bew. nnw2 17 9 0.0 Flink wat zon en vrijwel overal Barcelona zwaar bew. n 5 14 9 8.0 droog. Maxima aan zee uiteenlo Berlijn mistbanken w.s. 0 4 -2 0.0 pend van ongeveer 14 graden op Boedapest mist nno 1 7 3 0.1 de Dardanellen tot 24 langs de Bordeaux zwaar bew. o3 9 5 0.3 Turkse zuidkust en op Cyprus. Brussel onbewolkt ono 2 9 1 0.0 Duitsland: Cyprus onbewolkt n 1 24 13 0.0 Zeer rustig met lokaal mist. Ver Dublin zwaar bew. n 4 10 8 0.0 der wolkenvelden, vooral in het Frankfurt zwaar bew. no 2 5 4 0.0 noorden afgewisseld door zon. Op Genève zwaar bew. nno 3 3 13.0 de meeste plaatsen droog. Mid Helsinki zwaar bew. wnw 4 9 4 01 dagtemperatuur tussen 3 en 8 Innsbruck grondmist zzo 1 4 -1 0.0 graden. Istanbul half bew. nno 7 15 11 0.0 Zwitserland: Klagenfurt zwaar bew. nwl 6 3 0.0 In het zuiden bewolkt en nu en Kopenhagen zwaar bew. w3 5 0 0.0 dan regen, vanaf 1200 meter Las Palmas licht bew. n 3 24 19 0.0 sneeuw. Elders droog en nu en. Lissabon onbewolkt n 4 16 8 0.0 dan zon. Middagtemperatuur tus Locarno zwaar bew zol 6 3 9.0 sen 4 en 8 graden. Londen onbewolkt nno 2 11 7 0.6 Polen: Luxemburg licht bew. ono 5 5 0 0.0 Wolkenvelden, soms wat zon. La Madrid regen n 4 9 5 01 ter van het noorden uit een toene Malaga onbewolkt w3 11 14.0 mende kans op wat regen. Maxi Mallorca halt bew. o2 18 12 0.6 ma rond 4 graden, in het oosten Malta half bew. ono 4 14 0.0 iets lager en aan zee iets hoger. Moskou München sneeuw wnw 2 zwaar bew. o2 -1 -2 1 5.0 0.0 ZATERDAG 13 NOVEMBER 1999 Nice licht bew. nnw 7 12 9 0.0 Zon- en maanstanden Oslo mistbanken zol 6 0.0 Zon op 07,56 Zon onder 16.51 Parijs onbewolkt no 3 7 2 1,0 Vlaan op 12.26 Maan onder20.52 Praag zwaar bew ono 3 3 1 0.1 Waterstand Rome onbewolkt no 3 50 7 5.0 Jmuiden Katwijk Split onbewolkt nnw 3 19 9 0.0 Hoog 06.25 18.38 05.58 18.11 Stockholm half bew. w 4 11 4 0.0 Laag 02.16 14.25 01.57 14.06 Warschau zwaar bew. w 2 -1 -3 0.0 n6 22 16 0.0 nno5 18 3 0.0 zo 2 25 15 0.0 n2 18 13 1.0 zo 3 2 -2 0.0 w.s.O 14 0.0 wnw 5 13 9 25.0 ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111. Is Vrede onbereikbaar of onvermijdelijk? Dat is de vraag op de ne gende ontmoetings dag van de stichting Stichting Interreligieu ze Samenwerking, vandaag in de Remon strantse kerk in de Herman Gorter straat in Amsterdam. Wite Carp is een van de oprichters van de stich ting. Hij is ook voorzitter van de Soefi-beweging in Nederland, se cretaris-generaal van de Interna tionale Soefibeweging, uitgever van spirituele boeken en een vooraanstaand Cherag (voorganger) in de Soefidienst. Wite Carp over de rol van het Soefisme in zijn le ven en de drijfveer om vanuit de beweging samenwerking te zoeken met an dere religieuze en spirituele groe peringen: „Soefi komt van het woord 'sofia'. Dat betekent wijs heid. In het soefisme is dat niet zo zeer het zoeken naar kennis, alswel naar inzicht en begrip." kantoor Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden abonneeservice Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voornabezorging Ma. t/m/vr, 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-512 directie B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) hoofdredactie J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) redactie A. Maandag, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C. van der Plas, chef eindredactie regio J Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin-en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden telefax Advertenties: 071-5323 508 Familieberichten: 023- 5317 331 023- 5320 216 Redactie: 071-5321 921 Hoofdredactie: 071- 5315 921 advertenties Maandag t/m vrijdag van 8.30 tol 071- 5356 230 RUBRIEKSADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 071- 5143 545 abonnementen bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging veS het automatisch afschrijven van hei abonnements- geld, ontvangen 1, betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (birrc worden verzonden geldt een toeslagv? aan portokosten per verschijndag. visse LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTE Van c i die moeilijk lezen, 'M' hebben of blind zijn (of een andere leeshandicap hebben), is een samer- van het regionale nieuws uit hel IK Dagblad op geluidscassette beschtó Alex informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lectuur,f Sp C O L O F O LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) Bij een dienst van de soefi's liggen de zes 'heilige boeken' van de grote godsdiensten op het altaar. FOTO TACO du ook volgt, moet proberen in deze materialisti sche wereld iets van het geestelijk licht te bren gen. Dat heeft mij ook gedreven mee te doen aan spirituele activiteiten die niet direct met de soefi beweging verbonden zijn. Daarom ben ik bij voorbeeld bestuurslid geworden van de World Conference on Religion and Peace (WCRP). We hebben ons daar inmiddels negen jaar geleden aangeloten tot een informeel samenwerkingsver band. Een keer per jaar houden we een religieuze bijeenkomst in de oude Lutherse kerk op het Spui, en later ook eens in het Joods Centrum in Amstelveen en nu dit jaar voor het eerst in de Re monstrantse kerk in Amsterdam. We hebben geprobeerd de officiële kerken erbij te betrekken. Een jaar of vijf geleden hadden we een grote bijeenkomst, waar kardinaal Simonis als spreker aanwezig was. De opkomst was toen erg groot. Dit keer hebben we mensen uil» digd uit de protestantse wereld, Cokkie vai RD ven, een pandit uit de hindoewereld, de ht a in warie en voorzitter Tas van de Islam Dial»: ir. Nederland. Maar ook Andrew Wells vandi Foundation, die met zijn 'body-mind-meii RD mensen leert hoe zij om kunnen gaan mei tva tionele pijn en hoe zij persoonlijke crises 1: tC transformeren. 3n De doelstelling is in eerste instantie dat me t21 uit verschillende religieuze en geestelijkes mingen met elkaar in contact komen. Dooi gen, workshops en projecten kun nen zij kennis maken met elkaar. Ik geloof dat wij op deze manier de werkelijke bedoeling van de universele soefi-gedachte volledig tot haar recht laten komen. !g>

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 14