Hennepteelt wordt bedreigd BB cc cc SC? 4> Economie Eerste Dixtone geopend Zweden kent wereldwijd allerhoogste belastingen Privatisering NOB loopt vertraging op In de verpulveraar Infotheek in Leiden denkt aan 'herstart' Overslagbedrijf ECT raakt grote order kwijt Topman Veentjer: Maximaal driehonderd banen weg bij GAK Nederlandse export verliest terrein in VS Ierdag 11 november 1999 ■ri »ling komt boven de drie miljoen euvel Efteling-directeur Van der Zijl verwacht dat dank- wïntëropenstelling voor het eerst in het 47-jarige bestaan e miljoen ruimschoots wordt overschreden. Het attractie- rr n Kaatsheuvel werd dit jaar al bezocht door 2,95 miljoen OP en. Dat is 200.000 meer dan vorig jaar. In december en ja- gaat de Efteling op proef een aantal dagen open. Dat ver sa investering van anderhalf miljoen gulden. In die perio dic ópt het park 100.000 tot 150.000 bezoekers te trekken. jortbeperking bananen weg in 2006 o'J l« De Europese Commissie wil dat er in 2006 een einde aan de Europese importbeperkingen op bananen. Ze wil ïee tegemoetkomen aan de Wereldhandelsorganisatie io'ii die het bestaande regime afwees. Tot 2006 is er sprake 7,'üj en overgangsregeling. Europa geeft nu aan zijn voormalige jen in Afrika, het Caribische gebied en de Stille Oceaan, jorkeursbehandeling. Ze beschikken over een apart in- van 850.000 ton. De VS wijzen het voorstel als y doende af. o!l! o« jsumentenbond voor luchtreizigers li'.o: iACDe ANWB neemt het voortouw voor de oprichting »n consumentenplatform voor vliegtuigpassagiers. De toe- Ui ibond wil snel met andere belanghebbende partijen om de >aan zitten. Minister Netelenbos (verkeer) zei dinsdag in nier warm voorstander te zijn van zo'n organisatie. De be- ivrouw noemde de ANWB en de Consumentenbond als lijke initiatiefnemers. De ANWB bekijkt al langer hoe zijn 0$ inde' leden beter kunnen worden geholpen. •vi t 'mobieltje' een snack scoren 0,2;ye. Geen los geld op zak, ook niet ergens kunnen wisse- aar toch trek of dorst hebben. Binnenkort zijn er geen ob- 0$ Is meer en kunnen mensen met een mobieltje snel beschi- ]'2t ver een snack of drankje. Siemens en NetCom beginnen in oorse Oslo op twee plaatsen een pilotproject met machi- i!os ie drinkblikjes uitspuwen als de klant via z'n mobieltje het 7t ner belt dat op de machine staat. Na een paar vragen en 2,3(i editcheck rolt de frisdrank uit de machine en worden de 1.10 [i via de telefoonrekening vereffend. Siemens ziet deze be- 0? eüiode als een stap naar meer mobiele transacties, zoals 'talen van de parkeerautomaat en het openbaar vervoer. :-man creatiefste werknemer K2 Een werknemer van kopieermachinefabrikant Océ is 7jjö inaar van de Creativiteitsprijs 1999 met een idee dat zijn 6.2: jever per jaar 150.000 gulden bespaart. Océ-werknemer 2 gj in verzon een nieuwe stapel- en beladingswijze om flessen 2$ ervloeistof te vervoeren naar de VS. De uitvinding voor- 133 klachten over beschadigde zendingen. Zijn baas beloonde v net 15.000 gulden. Het Ideeëncentrum deed daar als prijs 000 gulden bij en een bronzen beeldje. De Océ-man werd en uit 23 genomineerden van 21 bedrijven en instellingen. loop jongeren in bouw erg groot 1$ idam» Vier van de tien jongeren die in de bouw aan het gaan, hebben na twee jaar de bedrijfstak al weer de rug 3gi keerd. Een aantal keert later nog wel terug, maar ook als o!o: worden meegeteld is de omvang van het verloop groot, zo 37' uit onderzoek van het Economisch Instituut voor de 0$ nijverheid (EIM). Bij de recessie in het begin van de jaren g verlieten jongeren de bedrijfstak in groten getale. In derheid blijken zij er ook niet meer in teruggekeerd. Der- ervaringen van werknemers bekoopt de bouw met een 8.4C tief verlies van waardevolle arbeidskrachten, aldus het 'i dijn tegen illegale kopieerders 1,00 1 0.3CBUM Er komt een kliklijn via e-mail waar illegale kopieer- an spelletjes en muziek kunnen worden aangegeven. De hevereniging NVPI ziet zoveel omzet wegvloeien dat men mailadres crimetips@nvpi.nl breed gaat verspreiden. In ils en bladen wordt het onder de aandacht gebracht. ,,We chten er veel van", zegt directeur Solleveld. „We krijgen vaak telefoontjes met zeer bruikbare tips." Het is de NVPI oom in het oog dat er jaarlijks ruim twintig miljoen blanco iver de toonbank gaan. Een deel daarvan wordt gebruikt het kopiëren van spelletjes. lemiereuzen bundelen kleurstoffen usen» De Duitse chemieconcerns BASF, Bayer en Hoechst elen hun activiteiten op het gebied van kleurstoffen voor 1. Daardoor ontstaat in deze sector de grootste onderne- ter wereld, met een jaaromzet van ongeveer 2,8 miljard n en 4.700 werknemers. Bayer en Hoechst vormden in al een gezamenlijke onderneming voor textielkleurstoffen de naam DyStar. BASF voegt daar nu zijn belangen aan i^De samenwerking moet vooral de concurrentie in Azië be- l9'3' Jen. 20,10 J' 70 |ernethandel groeit spectaculair idam» Winkelen op internet wint flink aan populariteit, antal Nederlanders dat wel eens wat via het 'web' koopt, is vorig jaar meer dan verdubbeld tot 730.000. Uit onder kan bureau Pro Actvie onder drieduizend Nederlanders en lektronisch onderzoek onder 19.000 internetgebruikers, dat consumenten dit jaar voor 2,8 miljard via internet be lt Een plus van meer dan 250 procent. In de zakelijke sfeer de de interhandel met 450 miljoen naar ruim twee miljard. Ie 55-plussers belt een op de tien geregeld met zijn provi- lemiddeld pluggen alle internetters 3,3 keer per week in. iderzoekers denken dat tegen het einde van het jaar het ,o!85 il 'surfers' de drie miljoen zal overschrijden. Hilversum Warenhuisgigant KBB/Vendex stort zich op de snelle en lucratieve telecomwereld. Via winkelketen Dixtone, onderdeel van dochter Dixons, wil het bedrijf de markt voor communica tieapparatuur openbreken. In vier jaartijd moeten er honderd vestigingen, verspreid over het hele land, zijn geopend. Alle zaken komen op A-loca- ties in steden van minimaal 50.000 inwoners. De eerste werd gisteren geopend in Hilversum. Faxen, (mobiele) telefoons, accessoires, printers, organi zers, notebooks, carkits en pc's zitten in het assor timent. Met de nieuwe winkelketen heeft Dixons van een bijproduct in de traditionele winkels een hoofdproduct gemaakt. FOTO GPD/CAPITAL PHOTOS brussel» anp Nederland staat op tiende plaats meest over van zijn bruto-in- komen, zo'n 99 procent. In Ne derland ligt dit gemiddeld op 61 procent. Het gemiddeld netto-inko men per werknemer ligt met 47.941 gulden het hoogst in Zwitserland. Nederland staat op de elfde plaats met 37.511 gulden. Het bruto totaal inkomen per hoofd van de bevolking ligt echter het hoogst in Luxem burg, waar elke burger over 64 procent meer beschikt dan het gemiddelde voor de 29 landen. De VS staat op de tweede plaats met een gemiddeld bru to inkomen dat 45 procent ho ger ligt. Nederland staat ook hier op de elfde plaats, met een inkomen dat tien procent ho ger ligt dan het gemiddelde. In 1970 lag het totale bruto inkomen per hoofd van de be volking in Nederland nog twee procent boven de index van 100. Zweden heft de hoogste belas tingen van alle landen ter we reld. Daar wordt 53 procent van het bruto nationaal pro duct, de totale verdiensten van het land, besteed aan belastin gen en sociale zekerheid. Ne derland staat met 41 procent op een tiende plaats. Dat blijkt uit een onderzoek in 1998 van de Europese Asso ciatie van Belastingbetalers (TAE) in 29 landen, waaronder alle EU-lidstaten, de VS, Japan, Zuid-Korea, Mexico, Zwitser land, Noorwegen, IJsland en Turkije. Mexico kent gemiddeld de laagste belastingdruk met 15,5 procent. In vergelijking met 1975 daalde de fiscale druk in Nederland met twee procent. In Zweden steeg deze met 9,6 procent. Een Mexicaanse werknemer houdt gemiddeld ook het Europese Unie wil subsidie halveren De hennepteelt in Groningen verdwijnt als het voorstel van de Europese Commissie wordt overgenomen om de subsidie op het gewas te halveren. Minister van landbouw Brinkhorst zal proberen het voorstel bij te stellen. De Commissie hoopt uiteindelijk bijna 240 miljoen gulden te besparen op de steun voor de vlas- en hennepteelt in de Europese Unie. brussel marc peeperkorn correspondent Afgelopen jaren is de hoeveel heid akkerland in de EU waar op vlas en hennep worden ver bouwd, spectaculair gestegen van 77.000 naar 240.000 hecta re. Volgens Europees Commis- hilversum anp De verzelfstandiging van het Nederlands Omroepproduktie- bedrijf (NOB) heeft vertraging opgelopen. In plaats van deze herfst gaan het NOB en de mi nisteries van financiën en cul tuur zich pas volgend jaar over kandidaat aandeelhouders buigen. „Zorgvuldigheid gaat boven haast", aldus de betrok kenen. Eind februari stemde de Eerste Kamer in met de pri vatisering van het facilitair be drijf. Het NOB en de overheid gaan het liefst in zee met fi nanciële instellingen of strate gische partners. Het Hilver- sumse mediabedrijf gaat zware jaren tegemoet, vooral wegens forse investeringen in nieuwe media en het buitenland. Of en wie zich hebben gemeld voor het concern blijft nog geheim. Het radio- en televisiecon cern zag de afgelopen jaren de resultaten al flink teruglopen. Vorig jaar kelderde de netto winst met ruim veertig procent tot 11,7 miljoen. In 1997 ging het met een terugval van 41,2 miljoen naar 19,9 miljoen nog slechter. Om het tij te keren begon het NOB met een reor ganisatie. saris Fischler (landbouw) heeft dit alles te maken met de hoge EU-subsidies op beide produc ten. Om een eind te maken aan deze vorm van 'premiejagen' wil de Commissie vanaf 1 juli volgend jaar het mes in de steunbedragen zetten. Ambtenaren van het ministe rie van landbouw vrezen voor de hennepteelt in Groningen. De steun voor telers daalt in het voorstel van 1.450 gulden per hectare naar bijna zevenhon derd gulden. Tegelijkertijd wordt de premie voor de ver werkende industrie binnen vijf jaar afgeschaft. Dat betekent het einde van de hennepteelt in Nederland, voorspellen de ambtenaren. Voor de vlasteelt - die in Zee land is geconcentreerd - ziet de toekomst er beter uit. Zowel de verwerkende industrie als de te lers kunnen rekenen op meer geld. Al met al leidt het Com missievoorstel toch tot een for se besparing: de uitgaven dalen van bijna 350 miljoen per jaar nu naar 110 miljoen in 2005. Opvallend is verder dat de Commissie de steun voor hen nep aan een nieuwe voorwaar de verbindt: de zaden van de gebruikte plantensoort moeten ongeschikt zijn voor de produc tie van de softdrug wiet. Daar naast zijn de telers verplicht contracten over te leggen waar uit het gebruik voor industriële doeleinden blijkt. Met name Nederland stond onder verden king door de grote toename van de hennepteelt. Het gewas wordt volgens de producenten verwerkt in textiel, papier en plastics. Bill Gates voor schikking in monopoliezaak bellevue rtr Microsoft-topman Bill Gates is bereid zijn juridische te genstanders iets tegemoet te komen, maar blijft in de kern van de zaak op zijn standpunt staan. Het liefst zou hij de zaak in der minne willen schikken. De rijkste man ter wereld vreest echter dat nog een lange weg te gaan is in de juridische strijd over de monopolistische macht van zijn bedrijf. Gates sprak gisteren voor een gehoor van tweeduizend Microsoft aanbiddende aan deelhouders. Hij gaf geen details over hoe en in hoe verre hij zijn belagers tege moet wil treden. Afgelopen weekeinde oordeelde de rechter na hoorzittingen dat de softwaregigant monopo listische macht heeft en daarmee de concurrentie verstikt. Een definitieve uit spraak moet nog volgen. Mi crosoft dwingt door de do minantie van het bestu ringssysteem Windows computerfabrikanten ook het internetzoekprogramma Explorer af te nemen. „Ik geloof nog steeds dat het Amerikaanse rechtssys teem uiteindelijk zal herken nen dat de vernieuwingen van Microsoft de consu menten veel voordeel heb ben gebracht en dat wij het eerlijk hebben gedaan", hield hij zijn gehoor voor. Een staande ovatie was zijn deel. De voorlopige rechterlijke uitspraak is slechts een klei ne stap in het juridische ge vecht over de praktijken van Microsoft en er volgen nog veel meer stappen voor de rechter en in beroepsproce dures, zo vertelde de top man. den haag Met de verpulvering van het 750.000ste huishoudelijke apparaat gaf minister Pronk (milieu) gisteren het startsein voor een lan delijke recyclingcampagne. Sinds 1 januari kent Nederland de zogeheten Verwijderingsbijdrage voor groot wit- en bruingoed. Sindsdien zijn zo'n 430.000 koelkasten, 170.000 tv's, 110.000 afwas- en wasmachines en 40.000 kleinere apparaten in geleverd. FOTO ANP WIEBE KIESTRA leiden anp Bijna acht jaar na zijn onder gang overweegt de Leidse com puterverkoper Infotheek een herstart te maken. Na lang overleg is duidelijk geworden hoeveel verlies het bedrijf fis caal mag compenseren als het weer opnieuw zou beginnen. Sinds het faillissement in ja nuari 1996 is beëindigd, lijdt In fotheek een slapend bestaan. De belastingcompensatie van ruim 37 miljoen biedt nu nieu we mogelijkheden, aldus een woordvoerder van de Leidse onderneming. Infotheek over weegt daarom op korte termijn een aandeelhoudersvergade ring uit te schrijven om zich over de toekomst van het be drijfje te buigen. Nog altijd heeft ex-bestuurs voorzitter Van Leenen ruim ze ventig procent van de aandelen in handen. Van Leenen werd eind 1994 van mismanagement beschuldigd en door de curato ren voor de rechter gesleept. Zo zou hij bij de overname van een aantal buitenlandse bedrijven onoverkomelijke blunders heb ben gemaakt. De acquisities bleken enorme verliezen te boeken, waardoor de onder gang van het bedrijf alleen nog maar werd versneld. Daarnaast bleek de administratie een cha os. Van Leenen trof later een schikking met de curatoren. In fotheek was een van de eerste automatiseringsbedrijven die eind jaren tachtig naar de beurs gingen. rotterdam anp The Grand Alliance, een van de grootste klanten van ECT, gaat een van zijn vier afvaarten per week verplaatsen van Rotter dam naar Antwerpen. The Grand Alliance is ontevreden over de service bij het contai neroverslagbedrijf. De afvaart die overgaat naar het Antwerp se Noord Natie levert op jaarba sis een overslag op van 125.000 containers. Als ECT erin slaagt de ko mende weken de dienstverle ning weer op peil te krijgen, dan keert Grand Alliance eind januari terug naar Rotterdam, aldus de directiewoordvoerder van ECT. Grand Alliance is een van de grootste allianties in de contai nerwereld. Naast P&O Nedlloyd bestaat de groep uit het Duitse Hapag-Lloyd, Malaysia Interna tional Shipping Corporation, het Amerikaanse NYK Line en Oriental Overseas Container Li ne uit Hong Kong. Volgens ECT hebben de problemen drie oor zaken. Er is een tekort aan per soneel op de Deltaterminal op De Maasvlakte. Verder heeft ECT last van computerproble men en is een kade in reparatie. De Rotterdamse container reus heeft de afgelopen jaren al vaker last gehad van klachten van rederijen en wegvervoer ders over onvoldoende service en lange wachttijden. hilversum» anp I'S Droomprijzenfesi jen mcr 21 november op ongelofelijke pi i icliib. Een minir ival bij Holland Casino. 3.30 u '"de iieer -Holland (jASlNCT ten mooie gelegenheid om uit te gaan. ir, correcte kleding en een geldig legitimatiebewijs zijn entreevoor waarden. U bent tedere dag vanaf harte welkom. Algemeen directeur G. Veentjer verwacht dat maximaal driehonderd arbeidsplaatsen bij het GAK verdwijnen door de ingrijpende reorganisa tie. Hij reageerde daarmee op FNV-bestuurder Kramer die gisteren zei dat er achthonderd tot duizend banen op 4e tocht staan. Het GAK heeft in totaal 10.500 volledige arbeidsplaatsen. Het GAK werkt op dit moment met een verlies van twintig miljoen gulden op een totaalomzet van ruim een miljard. Veentjer verwacht dat dat verlies oploopt als er niets gebeurt. Daarom heeft hij de ondernemingsraad eind vorige week en de bonden begin deze week enkele drastische maat regelen voorgelegd. Ingehuurd personeel moet zo snel mogelijk weg. Ook gaat er een vacaturestop gelden voor stafmedewerkers en wordt het aantal tijdelijke medewerkers langzaam afgebouwd. Volgens het GAK ligt er een goed sociaal plan en worden deze mensen geholpen bij het zoeken naar een nieu we baan. „Ik heb bij de halfjaarcijfers al gezegd dat we zo niet verder kunnen", aldus Veentjer. „Er zijn namelijk veel minder mensen werkloos in Nederland en er hebben dus ook minder men sen een uitkering nodig." De ondernemingsraad vindt dat de directie eerder actie had moeten ondernemen wegens de dreigende tekorten. Ontslagen op termijn wor den niet uitgesloten. Bestuurder H. Gerding van de Dienstenbond CNV ziet de oorzaak in de pri vatiseringsplannen uit Den Haag. Ook bestuurder Ter Halle van De Unie verwijt de directie niet veel eerder actie te hebben on dernomen. „Dit had niet mogen gebeuren". Werknemers van de kantoren in Helmond en Eindhoven legden gistermiddag het werk een paar uur neer om over de situatie te overleggen. Morgenmiddag overleggen de bonden weer met de GAK-directie. Bij uitvoeringsinstellingen Cadans, GUO, US- ZO en SFB staan geen banen op de tocht. „We hebben de daling van de werkloosheid geleidelijk aan zien gebeuren", aldus een woordvoerder. Bij SFB bestaat al enkele maanden een personeels stop. Maar de uitvoeringsinstelling voor bouw- personeel heeft het in de wintermaanden altijd druk omdat veel bouwvakkers bij vorst niet kun nen werken. amsterdam anp Nederland verliest als exporteur naar Amerika terrein aan Duits land en Frankrijk. Tussen 1992 en 1998 steeg de Nederlandse export met veertig procent. De Duitsers zagen hun uitvoer 76 procent stijgen en de Fransen lieten hem met 53 procent groeien. Deze cijfers presen teerde staatssecretaris Ybema (economische zaken) vandaag op de jaarvergadering van de Nederlandse kamer van koop handel voor Amerika. De export van de machine- en transport industrie daalde zelfs veertien procent. Duitsland (+79 pro cent), Groot-Brittannië (+60 procent) en Frankrijk (+39 pro cent) wisten in dit segment aanmerkelijk meer af te zetten. In levensmiddelen en vee deed Nederland het wel goed. Daar steeg de export 54 procent. Frankrijk (+43), Groot-Brittan nië (+17) en Duitsland (+7 pro cent) bleven achter. Duitsland is hard op weg Ne derland als buitenlandse inves teerder in de VS van de derde plaats te verdringen. Ybema verwacht dat het dit jaar nog gebeurt. Vorig jaar investeerde Nederland er twaalf miljard dollar en heeft er nu bij elkaar opgeteld 96 miljard dollar staan. Duitsland was vorig jaar actiever met 26 miljard dollar en komt nu in totaal op 95 mil jard dollar uit.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 9