Europese Commissie wil meer invloed Nederland .;p" v Surinaamse minister in opspraak Duitse angst voor 'Amerikaanse toestanden' na moordgolf Buitenland Meer dan 2.100 doden opgegraven in Kosovo Terug naar huis 4 DERDAG 11 NOVEMBER 1999 ien geld voor kreupele Oekraïner Passerende voetgangers kijken niet om naar hun kreupele [genoot. De slechte economie in de voormalige Sovjet-repu- |c Oekraïne heeft als gevolg dat er bijna geen voorzieningen [bijvoorbeeld gepensioneerden en invaliden zijn. Veel men- zijn daarom ontevreden over het beleid van president tsjma en denken erover komende zondag op zijn concurent, :ommunistenleider Simonenko, te stemmen bij de tweede de van de presidentsverkiezingen, foto epa sergei supiinsky inton stelt bezoek Griekenland uit fjE« Het voor dit weekeinde geplande bezoek van de Ameri- ïse president Clinton aan Griekenland is een week uitge- d. De maatregel is genomen uit vrees voor gewelddadige itacties in het Zuid-Europese land. Clinton zou aanvanke- zaterdag in Athene arriveren voor een driedaags bezoek, ma zou hij doorreizen naar Istanbul waar hij een conferen- an de Organisatie voor Veiligheid en Samenwerking in Eu- (OVSE) zou bijwonen. Het staatsbezoek werd verschoven lat linkse partijen en organisaties protestacties hadden aan- indigd. Daarnaast hebben de afgelopen vier dagen ver- lidene terroristische en anarchistische organisaties aansla- gepleegd op Amerikaanse doelen in Griekenland. ■odi wilde drugsbeleid niet aanvallen jELi Voorzitter Prodi van de Europese Commissie ontkent üj het Nederlandse drugsbeleid heeft willen aanvallen. Dat moordt hij op vragen van CDA-europarlementariër Maij- gen. Prodi overweegt wel voorstellen in te dienen bij het ipees Parlement om de drugshandel te bestrijden. Prodi's rdvoerder zei vorige week vrijdag dat de commissievoorzit- lederland wilde aanspreken op zijn gedoogbeleid voor ;s. Volgens de woordvoerder streeft Prodi naar maatregelen n Nederland na de dood van een Italiaanse jongere, na con- ptie van een xtc-pil anderhalve week geleden. Een groot van de grondstoffen voor xtc is afkomstig uit Nederland, foorzitter van de Europese Commissie ontkent nu zelf dat pecifiek het Nederlandse drugsbeleid wil bestrijden. Prodi >ft naar meer harmonisatie van drugsbeleid m de EU. :uw e-mailvirus bedreigt computer ien^ Er is een gevaarlijk nieuw type computervirus dat zich •mail verspreidt. Het virus wordt verstuurd via e-mail in tegenstelling tot eerdere e-mailvirussen, hoeft het be niet geopend te worden om het virus te activeren. Het zo- lamde BubbleBoy-virus werd dinsdag naar onderzoekers bij Imerikaanse computerbeveiligingsbedrijf Network Associa- estuurd. Het BubbleBoy-virus zelfheeft geen destructieve ischappen maar het toont hoe makkelijk andere gevaarlijke in een computer kunnen binnendringen. olier veroordeeld tot 111 jaar Een 17-jarige scholier die in 1998 een bloedbad aan- op zijn school in de Amerikaanse staat Oregon is veroor- tot 111 jaar gevangenschap. Dat heeft een Amerikaanse tbank gisteren beslist. De jongen kwam niet in aanmerking de doodstraf, omdat hij vijftien jaar was op het moment lij de misdaad pleegde. In de ochtend van 21 mei nam de en een geweer mee naar school. Hij schoot twee scholieren en verwondde 24 anderen. Hij had de avond voor het dbad zijn ouders vermóórd waarschijnlijk omdat zijn moe- ajn collectie wapens had afgepakt. ankrijk blijft bij importverbod vlees L Frankrijk kan voorlopig het importverbod op Brits rund- sniet opheffen. Dat heeft de woordvoerder van de Franse ring gisteren in Parijs verklaard. „De door Frankrijk uit ge lheids- en veiligheidsoverwegingen gestelde voorwaarden nog niet vervuld", aldus Daniel Vaillant. „Voorlopig kunnen liet eenzijdig het embargo opheffen", vertelde de woord der na afloop van de Franse ministerraad. „Er wordt geen ;1 en er zal geen enkel risico worden genomen door de ise autoriteiten." [jarige verdachte mag naar huis De elfjarige jongen Raoul, die de Amerikaanse en de serse nationaliteit heeft, mag naar Zwitserland. De jongen iinds augustus vast in de Amerikaanse staat Colorado om- ïij ervan werd verdacht incestueuze handelingen te hebben eegd met zijn vijfjarige zusje. De jongen en zijn familie ont- len dit. De rechter heeft gisteren geoordeeld dat het grond- t van het jongetje op een snel proces is genegeerd. De ver ing wordt daarom verder gestaakt en alle aanklachten ver in. Het jongetje werd aangehouden in augustus en een iter weigerde hem op 8 september op borgtocht vrij te laten. le elbundels van Dutchtone. U bepaalt wat u betaalt. lebt u het gevoet dat u per maand te veel uitgeeft aan nobiel bellen? Wanhoop niet; Dutchtone heeft lelbundels. Dat zijn bundels belminuten, waarvoor u per naand een vast bedrag betaalt. U kiest een passende lelbundel en belt tegen een gunstig tarief (zie de tabel), pat is eenvoudig en voordeliger. Voor meer informatie belt l» gratis met 0800-0550 of bezoekt u www.dutchtone.nl. Belmmi n per r Kosten Belbundel per m; Pr'js per minuut (cent) 9.00 - 19.00 uur) Pud. e di tone Straks belt iedereen met Dutchtone. Dichtbevolkte landen moeten meer stemgewicht krijgen Lidstaten met een relatief hoge bevolkingsdichtheid, zo als Nederland, moeten in de toekomst een groter ge wicht in de schaal kunnen leggen bij de besluitvorming over het Europees beleid. Dat standpunt heeft de Euro pese Commissie gisteren tot vreugde van de regering in Den Haag ingenomen, als voorzet voor de onderhande lingen over een nieuw Europees verdrag. brussel paul koopman correspondent „We moeten naar een eenvou diger en proportioneler stem verhouding tussen de lidsta ten", zei Europees Commissaris Michel Barnier van regionale ontwikkeling gistermiddag in het Europees Parlement. „Dit betekent dat de dichtbevolkte landen een billijker stemge wicht krijgen. Meer zeg ik daar niet over." In haar schriftelijke advies aan de Europese staats- en regeringsleiders, dat gisteren werd vastgesteld, is de Com missie vager. Daarin staat dat meer rekening moet worden gehouden met het 'relatieve ge wicht' van de lidstaten. Al jaren heeft Nederland in de besluitvorming van de EU vijf stemmen in te brengen, evenveel als bijvoorbeeld Bel gië, dat zes miljoen inwoners minder telt. Bij de onderhande lingen over het Verdrag van Amsterdam in 1997 trachtte de regering-Kok vergeefs de Ne derlandse positie op te krikken. De voormalige Belgische pre mier Dehaene en de Luxem burgse eerste minister Juncker reageerden als door een wesp gestoken. Maar de voorgeno men uitbreiding van de EU met nieuwe lidstaten zorgt ervoor dat het heikele punt opnieuw op tafel komt. Uiterlijk eind vol gend jaar moet de strijd tijdens een top in Parijs zijn beslecht, vindt de Commissie. Het dagelijks bestuur van de Europese Unie, onder leiding van de Italiaan Romano Prodi, bepleitte gisteren een vergaan de hervorming van de Europese instellingen om te voorkomen, dat de uitbreiding van de EU leidt tot verlamming en beslui teloosheid. Evenals de advies- commissie-Dehaene, die eind vorige maand met voorstellen kwam, wil de Commissie een 'versterkte samenwerking' tus sen enkele lidstaten mogelijk maken. „Een Europa van 25 lid staten zal sowieso minder ho mogeen zijn dan nu het geval is", aldus Prodi. Met name op het terrein van defensie en van buitenlands beleid zouden en kele landen een voortrekkersrol moeten kunnen spelen, meent hij. in Kosovo. Zij vergaart bewijs materiaal dat kan dienen om bepaalde individuen aan te kla gen en veroordeeld te krijgen, aldus de Zwitserse. In het begin hebben haar onderzoekers zich geconcentreerd op de plaatsen die in de aanklacht tegen de Joegoslavische president Slobo dan Milosevic worden ge noemd. Del Ponte verwacht niet dat uit het werk van haar onderzoe kers ooit een definitief dodental naar voren komt. Op veel plaat sen kan het precieze aantal do den niet worden geteld. Ook zijn veel pogingen ondernomen bewijsmateriaal te vernietigen door doden te verbranden. In een eerste reactie zei de Servische onderminister van in formatie, Popovic, dat hij scep tisch was over het genoemde aantal doden. Hij wees erop dat het westen eerder was terugge komen op hogere schattingen van het aantal vermoorde etni sche Albanezen. new york-den haag anp Onderzoekers van het Joegosla- vië-tribunaal hebben tot nu toe 2.108 doden opgegraven in Kosovo. Dit heeft hoofdaan klaagster Carla Del Ponte van het VN-hof gisteren verklaard voor de Veiligheidsraad in New York. Het tribunaal heeft tot nu toe 195 van 529 mogelijke mas sagraven in de Servische pro vincie onderzocht. Del Ponte heeft berichten ontvangen dat op die 529 plaatsen in totaal 4.266 lijken zouden liggen. Er bestaat veel verwarring over het aantal slachtoffers dat Serviërs onder de etnische Al banezen in Kosovo hebben ge maakt. Daarom werd bij het Joegoslavië-tribunaal in Den Haag met grote spanning uitge keken naar de cijfers die Del Ponte in New York zou bekend maken. Del Ponte benadrukt dat het niet aan het tribunaal is volledige statistieken uit te wer ken over het aantal slachtoffers maesot Honderden Myanmarezen dragen hun bezittingen terug naar nun oude huis. Ze zijn zojuist de grens met Thailand overgezet. Veel Myanmarezen (inwoners van het voor malige Birma) werken illegaal in Thailand omdat er in hun eigen land te weinig werk is. De Thaise autoriteiten treden streng op tegen deze illegalen. foto reuters jason reed Tadic krijgt van tribunaal 25 jaar celstraf den haag marjolun de cocg De Bosnische Serviër Dusko Tadic is vanmorgen door het Joegoslavië-tribunaal in Den Haag in hoger beroep veroor deeld tot 25 jaar gevangenis straf. Hij kreeg daarmee vijf jaar bovenop zijn oorspronkelijke straf van twintig jaar voor actie ve deelname aan de etnische zuiveringen in de regio Prijedor in het noordwesten van Bosnië in 1992. De tijd die de 44-jarige Tadic in voorarrest heeft doorge bracht, inmiddels vijf jaar en drie dagen, worden van het vonnis afgetrokken. De advoca ten van Tadic hebben aange kondigd tegen de straf in be roep te gaan. paramaribo armand snijders correspondent De toekomst van de Surinaamse minister van defensie Ramon D war ka Panday hangt aan een zijden draadje. Een ambtenaar van zijn ministerie heeft verklaard dat de be windsman op kosten van de belastingbeta ler airconditioning heeft laten plaatsen in de woning van zijn maitresse. Eerder werd Dwarka Panday ervan beschuldigd minder jarige meisjes te hebben misbruikt. De minister, die getrouwd is, vertrok drie weken geleden spoorslags naar Nederland nadat berichten in omloop waren gekomen dat hij betrokken zou zijn bij het seksueel molesteren van minderjarige meisjes in Apoera en Nieuw-Nickerie, twee plaatsen in het westen van Suriname. Nu blijkt hij ook in Paramaribo een buitenechtelijke re latie te onderhouden met een vrouw, in wier huis hij door zijn lijfwachten op kos ten van de staat airconditioning heeft laten plaatsen. President Jules Wijdenbosch ver bond aan het seksschandaal geen conse quenties voor zijn minister. Maar volgens politieke waarnemers in Suriname zal het staatshoofd er niet omheen kunnen Dwarka Panday na de nieuwste onthullin gen de wacht aan te zeggen. De afgelopen dagen heeft de Surinaamse pers ook bol gestaan van andere schanda len. Zo werd het hoofd van de militaire po litie, Ruben Peiter, vorige maand door zijn collega's aangehouden, nadat de Belgische justitie hem op de opsporingslijst van In terpol had laten plaatsen. Peiter wordt er van verdacht in 1997 betrokken te zijn ge weest bij een transport van twintig kilo co caïne, die verstopt zat in een partij hout, via Vlissingen naar België. Een oud maatje van Bouterse, Laurens Neede, met wie hij in 1980 een geslaagde staatsgreep pleegde die hem aan de macht bracht, zit sinds enkele weken wel in de cel. Neede, zaakgelastigde van Suriname in Ve nezuela, randde tijdens een recent verblijf in Suriname een kamermeisje aan in het hotel waar hij verbleef aan. Zij wist te ont komen en waarschuwde de politie, die de diplomaat in zijn kraag vatte. Verder moet de Surinaamse justitie onder zoeken waar de 17,5 miljoen dollar is ge bleven die de regering eerder dit jaar heeft geleend van de Interamerican Develop ment Bank (IDB). Volgens de voorwaarden waren de miljoenen grotendeels bestemd voor de agrarische sector, maar in werke lijkheid is daar nauwelijks iets van terecht gekomen. De Surinaamse regering kwam eerder dit jaar met de IDB overeen dat dertig miljoen dollar geleend zou worden. Voorwaarde was dat een aanzienlijk deel hiervan be steed zou worden aan de ontwikkeling van de agrarische sector. Met een ander deel moesten goedkope basisgoederen voor de bevolking worden aangeschaft. Van de eerste tranche van 17,5 miljoen dol lar heeft de agrarische sector nauwelijks iets gezien. Bovendien is deze week geble ken dat de basisgoederen die zijn gekocht door handelaren met veel winst in de buur landen Guyana en Frans-Guyaria zijn ver kocht. Oppositieleider Rusland wil met Tsjetsjenië praten moskou anp Eén van Ruslands belangrijkste oppositieleiders, Javlinski, heeft de Russische regering opgeroe pen een staakt-het-vuren van ten minste dertig dagen in Tsje tsjenië af te kondigen. Ook wil hij dat Rusland gaat onderhan delen met de Tsjetsjeense pre sident Maschadov. De leider van de liberale par tij Jabloko meent dat de oorlog in de Kaukasische republiek Rusland destabiliseert. Daarbij doelt hij onder meer op de toe nemende spanningen tussen Ruslands militaire en politieke leiding. Daarnaast maakt Ja vlinski zich ernstige zorgen over de schrijnende vluchtelingensi- tuatie aan de Tsjetsjeense grens en het grote aantal burger slachtoffers als gevolg van de Russische bombardementen. Met zijn oproep tot dialoog met de Tsjetsjenen is Javlinslti de eerste belangrijke Russische politicus die zich publiekelijk tegen de Russische oorlog in de afvallige republiek keert. EU wil verbod op 'zachtmakers' in babyspeelgoed brussel marc peeperkorn correspondent Het gebruik van 'weekmakers' in bijtringen en ander kauw- baar speelgoed voor baby's tot drie jaar moet onmiddellijk worden verboden. De zachtma kers (phtalaten) in de speeltjes kunnen volgens de Europese Commissie de lever, nieren en teelballen van de kleintjes zwaar beschadigen. Nederland heeft zich steeds verzet tegen een dergelijk verbod. Phtalaten worden gebruikt om plastic zacht en soepel te maken. Ba by's die Urenlang bijten en sab belen op het speelgoed, zouden het risico lopen een onaan vaardbaar hoge dosis van de weekmaker binnen te krijgen. Dat kan tot kanker leiden. Het besluit van de Commis sie, het dagelijks bestuur van de EU, valt na een discussie van bijna twee jaar tijdens welke met name Nederland en Groot- Brittannië zich verzetten tegen een weekmakerverbod voor de hele EU. De twee landen base ren zich op testmethodes van TNO waaruit geen risico voor de gezondheid van baby's blijkt. Het wetenschappelijk comité van de Europese Commissie noemt de TNO-methodes ech ter onbetrouwbaar. De Com missie overlegt over anderhalve week met de EU-landen over haar besluit. berlun peter van nuusenburg correspondent 'Amerikaanse toestanden in Duitsland' schreef het boulevardblad BiUi, dat als geen ander weet wat de Duitse gemoe deren bezig houdt. 'Een 15-jarige gym nasiast steekt zijn 44-jarige lerares ten overstaan van zijn klas dood. En hij had de moord aangekondigd. Op het schoolplein waren er zelfs wedden schappen afgesloten. De verantwoor delijken zijn 'diep getroffen', maar doen niets. De betrokken vakbond (politie - red.) ontkent dat we 'Ameri kaanse toestanden' hebben. Misschien (nog) niet, maar met elke gruwelijke moord wordt een stap in deze richting gezet'. Het commentaar betrof de moord op de 44-jarige geschiedenis docente Sigrun L. in het Oost-Duitse Meissen. Ze gold als streng en moest dat met haar leven bekopen. „Ik heb haar gewoon gehaat", zei de 15-jarige dader na zijn arrestatie. „En ze had niet eens de pik op hem", verklaarde een medescholier gisteren verbijsterd. Hij vertelde ook dat de jongen de moord had aangekondigd en dat ze er op het schoolplein om gewed hadden dat 'hij het toch niet durfde'. „We heb ben hem niet serieus genomen." Hetzelfde commentaar had de krant een week eerder geplaatst toen een 16- jarige scholier in het Zuid-Duitse kuuroord Bad Reichenhall een bloed bad aanrichtte. Hij schoot van uit zijn ouderlijk huis gericht op voorbijgan gers, doodde drie mensen, verwondde er zes, schoot vervolgens zijn 18-jarige zuster dood en sloeg ten slotte de hand aan zich zelf. Over het motief tast iedereen, ruim een week na het drama, nog in het duister. En, het wordt eentonig, het commen taar kan ook van toepassing worden verklaard op de moorden die een 35- jarige Koerd dinsdagavond in het West-Duitse Bielefeld pleegde. Zes mensen, drie mannen en drie vrou wen, werden door de islamitische godsdienstleraar doodgeschoten. Een zevende slachtoffer, een vrouw, kon in het ziekenhuis gereanimeerd worden, maar overleed gisteren alsnog. De da der vluchtte en joeg zich later in zijn auto een kogel door het hoofd. Het motief: een afgewezen huwelijksaan zoek. De ouders van de uitverkorene waren tegen de relatie omdat de gods dienstleraar al getrouwd was. En alsof dat nog niet genoeg is, een andere Duitser heeft dinsdag drie jon geren verwond, toen hij met zijn bijl om zich heen sloeg. Eén gewonde is er slecht aan toe. De verdachte werd op basis van getuigenverklaringen in zijn huis aangehouden. Zijn beweegrede nen zijn nog onduidelijk. Een oorzake lijk verband tussen deze schokkende gebeurtenissen die in verschillende delen van het land plaats vonden, is er niet. Maar de snelle opeenvolging sug gereert een samenhang, die veel Duit sers de stuipen op het lijf heeft ge jaagd. De berichtgeving in de meeste kranten over deze tragedies is terug houdend. De feiten worden weergege ven, de personalia van de daders sum mier gemeld, experts kort aan het woord gelaten. Alleen het bloedbad in Bad Reichenhall kreeg meer aandacht, omdat hier sprake was van een 'pri meur'. Nooit eerder had een minderja rige in Duitsland een geweer gegrepen en zonder aanwijsbaar motief op wild vreemde mensen geschoten. Dit drama werd breed uitgemeten. Niet alleen de boulevardpers maar ook de serieuze media gingen op zoek naar de achtergronden die mogelijk tot de schietpartij hadden geleid. Veel wijzer was de lezer niet na al dat gespit. De overal ten tonele gevoerde psycholo gen konden ondanks veel omhaal van woorden ook niet veel licht in de duis ternis brengen. De sensationale be richtgeving, inclusief vaak wilde spe culaties, is een erkende specialiteit van de boulevardpers en soortgelijke tv- programma's. Ze zijn vooral bedreven in het exploiteren van de ontzetting en angsten die zich van de lezers en kij kers na zo'n drama meester maken. Het tv-programma Brisant vroeg zich gisteren naar aanleiding van de moord in Meissen af: hoe gevaarlijk is het les geven voor onze leerkrachten gewor den? Moeten zij 'Amerikaanse toestan den' vrezen?

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 7