Armoede in Nederland neemt af cZ'S Onhandelbare zoon kampeert in tuin voor hulp aan jongeren ■"ubliceren geruchten niet per se fout Binnenland Geen boete Waterdicht 'Europese afstemming xtc niet nodig' Uitspraak over verslaafd kind wekt verbazing PERDAG 11 NOVEMBER 1999 i voor BVD-slachtoffer De 78-jarige ingenieur J. Wilman, die jarenlang de~BVD werd verdacht van communistische propaganda, van het ministerie van binnenlandse zaken een schade- ling van 100.000 gulden. Dat heeft zijn advocaat mr. H. k bekendgemaakt. Volgens de raadsman erkent minis- eper van binnenlandse zaken dat de activiteiten van de schadelijk zijn geweest voor de carrière van de werktuig- vkundig ingenieur uit Rotterdam. De belastende rapporta- de veiligheidsdienst achtervolgden de ingenieur tot in iren zestig, waardoor hij geen werk kon vinden bij overheid jdrijfsleven. Wilman accepteert het aanbod van de minister, er wees hij een vergoeding van 50.000 gulden af. trstraf normen en waarden U_. Een cursus normen en waarden wordt in het arrondis- :nt Zwolle de nieuwe leerstraf die de rechter kan opleggen jonge delinquenten tot 18 jaar. Ook hun ouders worden lij actief betrokken. De nieuwe leerstraf is nieuw in Neder- en mede ontwikkeld op verzoek van de rechtbank in Zwol- e straf sluit aan bij de landelijke discussie over medeverant- rdelijk stellen van ouders van jonge delinquenten. Het tota- m.tal leerstraffen komt met de nieuwe cursus op acht. De 1 voor de Kinderbescherming in Zwolle houdt volgende een informatiebijeenkomst waarbij ook rechters en advo- i aanwezig zullen zijn. Daar wordt de nieuwe cursus gepre- eerd. Tot die tijd wil de Raad de nieuwe leerstof nog niet Eten. •echt wil meepraten over Schiphol ^ht De provincie Utrecht wil meepraten over de plaats heen Schiphol wellicht verhuist. Het provinciebestuur t dat ook moet worden bekeken wat de gevolgen zijn van fen of verhuizen van de luichthaven voor de milieuhygiëne je economie van Utrecht. Over de milieu- en economische Éigen is onlangs een notitie uitgebracht, waarin alleen ge- Jwordt over de gevolgen in de provincies Noord- en Zuid- ind. Het Utrechtse provinciebestuur vindt dat de ligging Ie nationale luchthaven ook grote invloed heeft op de mo- [eit, de bereikbaarheid, het milieu en het economisch kli- Tt in Utrecht. litie doet haaronderzoek iaar De politie in Zevenaar gaat een groep familieleden, i iden en bekenden van de 36-jarige Linda Mens uit die ts vragen mee te werken aan een vrijwillig haaronderzoek. V la Mens werd op 30 juli dood gevonden in de struiken in n inaar. Zij kwam door geweld om het leven. De politie heeft vijzingen dat het slachtoffer en de dader elkaar redelijk d kenden. Dat leiden de rechercheurs af uit verklaringen van igen die een woordenwisseling tussen de vrouw en een an- ïebben gehoord in een café. Uit die ruzie bleek duidelijk leiden elkaar kenden. Bij het lijk van de vrouw zijn enkele n aangetroffen die mogelijk van de dader zijn. 200 jaar rampmonument Ameland 1VNDOp Ameland is gistermiddag een monument onthuld de 450 slachtoffers van de scheepsramp met het fregat De in 1799. De ondergang van De Valk behoort tot de grootste spsrampen uit de Nederlandse geschiedenis. De slachtof- „i, waren voor een deel soldaten van een bataljon van de Royal sh Fusiliers uit Engeland. Een afvaardiging van nabestaan- was bij de herdenkingsplechtigheid aanwezig. Het monu- t is gemaakt van graniet dat onlangs werd aangetroffen in ivrak van de eveneens bij Ameland gestrande Johan Willem d. Dit schip verging in 1909 terwijl het onderweg was van f len naar Den Haag. Het graniet was bestemd voor het nog uwen vredespaleis. oslippig" raadslid treft schikking igestel Het Oisterwijkse raadslid C. Denissen (Algemeen ng) hoeft niet voor de rechter te verschijnen op verdenking het laten uitlekken van vertrouwelijke informatie naar de anale pers. De rechtszaak stond voor vandaag in Breda ge- d, maar Denissen heeft op het laatste moment een schik- met justitie getroffen. Hoe hoog het bedrag is dat de Moer- elnaar moet betalen, is niet bekendgemaakt. De vertrouwe- informatie betrof een grondaankoop van de gemeente Ois- [ijk in Moergestel voor de aanleg van een nieuw bedrijven- iin. Met de koop waren enkele miljoenen guldens gemoeid, issen laat weten dat de schikking niet betekent dat hij nu ;eeft de informatie te hebben doorgespeeld. Hij blijft bij zijn ;enning, maar wilde van de rechtszaak af. ortverbod Merwedehaven Het afvalverwerkingsbedrijf Proav mag dit jaar niet t afval dat ook kan worden verbrand storten op de stort - Derde Merwedehaven bij Dordrecht. Dat heeft de provin- luid-Holland bepaald. Omwonenden klagen al tijden over 'coverlast en hebben gezondheidsklachten. Proav verwerkt [het afval uit de Leidse regio. De provincie negeert met het uit de uitspraak van de Raad van State dat Proav het ver- idbare vuilnis wel mag storten. Gedeputeerde L. Huizer ing gisteren bij de algemene beschouwingen over de Zuid- landse begroting lof van vrijwel alle statenfracties over haar pak van de Derde Merwedehaven. De Proaf komt nu in een omdat het bedrijf het vuilnis zonder de provinciale junning niet kwijt kan. De provincie durft een nieuw stort - >od aan, omdat inmiddels ook het ministerie van milieube- r heeft laten weten bezwaar te hebben tegen de stort van )randbaar afval. Vooral alleenstaande 65-plussers gaat het beter De armoede in Nederland neemt voor het eerst in de ja ren negentig af. Het Sociaal en Cultureel Planbureau (SCP) meldt dat het aantal huishoudens met een laag in komen met 130.000 is afgenomen tot ruim 800.000. minder geholpen. De daling is nieuw. Het aan tal mensen met een laag inko men -19.450 gulden per jaar bedroeg tussen 1990 en 1997 steevast ongeveer zestien pro cent van de huishoudens. In 1997 waren dat een kleine mil joen huishoudens, ofte wel 1,9 Vooral alleenstaande 65-plus sers gaat het beter. Zij profite ren het meest van het Neder landse inkomensbeleid, in het bijzonder de ouderenaftrek. Werklozen, bijstandontvangers en arbeidsongeschikten zijn miljoen personen. Eén op ne gen kinderen leefde in een ge zin onder of rond het sociaal minimum (16.700 gulden per jaar voor een alleenstaande), meestal een eenoudergezin of een uitkeringsgezin. Allochtone huishoudens hadden in die pe riode driemaal zo vaak (43 pro cent) een laag inkomen als au tochtonen. Bij Marokkanen en mensen uit vluchtelingenlan- den was het armoedepercenta- ge nog iets hoger (49 procent, respectievelijk 60 procent). Mensen met een langdurig laag inkomen wonen vooral in wijken van Rotterdam, Amster dam, Den Haag, Groningen, Leeuwarden en Arnhem. In En schede, Almelo, Nijmegen, Hel mond en Maastricht zijn ook nogal veel minimuminkomens, maar meer over de stad ver deeld. De extra banen sinds midden jaren tachtig dragen niet bij aan de daling van de armoede. De nieuwe banen zijn bijna alle maal ingenomen door partners van werkende mensen. Van de armen die tussen 1989 en 1997 wel een baan vonden, ontsteeg een minderheid (veertig pro cent) blijvend de armoede. Ve len verloren later hun baan, waardoor ze terugvielen naar een laag inkomen. „Beleidsma tig is het niet alleen belangrijk om arme mensen aan de slag te krijgen, maar ook om hen aan het werk te houden", adviseert het SCP. AMSTERDAM Hij lijkt op een spin in zijn web. De man, die op de glazen overkapping van de binnenplaats van gebouw 'De Droogbak' naden dichtkit. Het gebouw naast het Centraal FOTO ANP COR MULDER Gedeputeerde staten van Zuid- Holland denken dat de Europe se Commissie de provincie geen boete zal opleggen wegens ongeoorloofde overheidssteun. Dat heeft PvdA-gedeputeerde L. Huizer (financiën) gisteren ge zegd tijdens de provinciale be grotingsbehandeling. De com missie heeft begin augustus alle informatie over de Ceteco-zaak opgevraagd. In die affaire bleek dat de provincie voor miljarden guldens bankierde en dat zij als gevolg daarvan 47,5 miljoen gulden dreigt kwijt te raken aan het noodlijdende handelshuis Ceteco. De Europese Commis sie is geïnteresseerd in de zaak, omdat zij erop toeziet dat over heden geen ongeoorloofde steun verlenen aan bedrijven. 'Brussel' zal pas op z'n vroegst in december oordelen over de kwestie, maar Huizer heeft de verwachting dat het niet tot een boete zal komen. „En die verwachting is niet uit de lucht komen vallen, wij heb ben daarover advies ingewon nen." Het geld zal gehaald moeten worden bij de bedrij ven aan wie Zuid-Holland geld leende, schetste Huizer. Leids bureau brengt Heemstede in problemen HEEMSTEDE HEIN FLACH In Heemstede regent het mo menteel schadeclaims tegen de gemeente. Het Leidse juridisch adviesbureau Maat Ruijgrok benadert bewoners in diverse wijken per brief om zogenoem de 'planschadeclaims' in te die nen die betrekking hebben op jaren geleden vastgestelde bouw- en bestemmingsplan nen. Dit kan Heemstede veel geld gaan kosten. Het bureau is ook actief in Nieuw-Vennep. Daar hebben inmiddels tiental len mensen claims ingediend. Binnenkort worden de activitei ten uitgebreid naar Zandvoort. Het Heemsteedse college neemt de zaak hoog op. Men acht de activiteiten van het bu reau 'laakbaar' en heeft de claims ongegrond verklaard. „Het gaat om gemeenschaps geld", vindt de Heemsteedse wethouder J. Hardesmeets. „Er zijn namelijk uitgebreide proce dures nodig om zo'n planscha declaim in behandeling te ne men. Zeer tijdrovend en duur." Station herbergde vroeger het archief van het Nederlands Architectuur Instituut en wordt nu verbouwd om er kantoren in onder te brengen. Gebrek aan psychische opvang voor 14-jarige uit Haarlem GGD DrCIlthC krijgt prijs Een 14-jarige jongen met ernstige problemen bivakkeert sinds twee weken noodgedwongen in een tweepersoonstent in de tuin van zijn ouderlijk huis in Haar lem-Noord. Ondanks inspanningen van zijn voogd en de leiding van de Prof. Dr. Gunningschool is het niet gelukt een plaats voor hem te vinden voor behandeling. Om dat de jongen vanwege zijn gedragsproble men niet langer bij zijn ouders kan inwo nen, is gekozen voor het tentje. Dit onder 'strikte voorwaarden', aldus adjunct schooldirecteur Roel van Lierop. Zo mag de jongen 's morgens om acht uur even naar binnen bij zijn ouders om zich te wassen, zijn tanden te poetsen en een boterham te eten. Dan gaat hij naar school en zwerft hij over straat. Vanaf vijf uur 's middags moet hij terug in de tent. „Een absoluut onveilige situatie. Hij wordt steeds labieler", stelt Van Lierop vast. Al acht weken proberen de voogd van de jongen en de schoolleiding opvang te rege len, maar zij vingen bot bij de verschillende instanties. Wel heeft de 14-jarige enkele weken in een crisiscentrum gezeten. Daar moest hij vertrekken, omdat hij zich niet aan de regels kon houden. „Een schreeuw om aandacht", zegt Van Lierop. Ook heeft de jongen in een logement voor zwervers in Amsterdam verbleven. Daar was hij even min te handhaven. Over het ziektebeeld van de jongen be staat nog geen duidelijkheid. Volgens Van Lierop moet de veertienjarige zo snel mo gelijk worden opgenomen in een 'gesloten setting', waarin zijn gedragsproblemen precies kunnen worden onderzocht. Inmiddels heeft pension Spaarnezicht, bestemd voor dakloze jongeren, een nood- bed geregeld. Omdat dit slechts voor enke le dagen zou zijn -de middelbare scholier is te jong voor Spaarnezicht- is besloten hier van geen gebruik te maken. „Dan wordt hij nog steeds van hot naar her gestuurd. Dan is een tent, hoe vreemd dat ook mag klin ken, toch beter", aldus Van Lierop. Maar al te lang kan het volgens hem niet doorgaan. .Afgelopen weekeinde stormde en regende het voortdurend. Dat is verschrikkelijk. We hebben als maatschappij de opdracht op vang voor hem te regelen." De ouders en de voogd van de 14-jarige willen liever niet reageren. HOOGEVEEN GPD 't steekspel tussen minister Bram en het Algemeen Dagblad lijken "llen te worden omgedraaid. Meer Je bewindsman van binnenlandse dreigt de krant nu in het verdach- ':je te komen vanwege vermeend uldig handelen. Maar dat is ten :hte, zo valt af te leiden uit een eer uitspraak van de Raad voor de lalistiek. 28 oktober publiceerde het AD op 'Orpagina een groot verhaal onder top 'Peper beticht van misbruik'. In jaren als burgemeester van Rotter- was hij te ruim met gemeenschaps- orngesprongen, had de krant ver ton van enkele tientallen - meest lieme - bronnen. Hevig in zijn wiek poten, zette Peper zijn advocaat aan 'Verk. Die vroeg het AD om ophelde- en kreeg van de hoofdredactie te 'n dat de krant zelf hem nergens van Mdigt, maar slechts heeft geno- d wat anderen over zijn gedrag heb- bevveerd. ■gevallen door media-advocaat H. leman stelde de Amsterdamse leraar mediarecht G. Schuijt in de krant van dinsdag dat het AD zich onrechte verschuilt achter anonie- bronnen. De commentator van suggereerde gisteren dat de jze van de Rotterdamse collega's taat in een volwassen democratie. zijn aantijgingen die op het eerste ent hout snijden. Het AD heeft im mers geen spijkerhard bewijs van Pepers beweerde misstappen op tafel gelegd. Wel werden beschuldigingen uit de mond van tientallen bronnen geno teerd. Slechts een handvol werd bij naam genoemd, de rest wenste anoniem te blijven. Heeft het AD daarmee, zoals Schuijt en anderen menen, onzorgvuldig ge handeld? Geenszins. Dat valt althans te concluderen uit een uitspraak die de Raad voor de Journalistiek deed op 18 december vorig jaar. Het betrof een dis puut tussen oud-minister Hans van Mierlo (buitenlandse zaken) en het weekblad Elsevier. Het blad had Haagse geruchten bijeen geveegd die erop zou den duiden dat de Surinaamse oud-le gerleider Bouterse de minister kon chanteren met een geheim dossier. De Raad voor de Journalistiek oor deelde dat Elsevier onzorgvuldig werk had afgeleverd, maar dat is hier van minder belang. Veel boeiender zijn en kele algemene maatstaven die de Raad formuleerde. Die zijn namelijk voluit van toepassing op de kwestie Peper-AD. De Raad noteerde dat ze „in het alge meen van oordeel (is) dat de pers bin nen onze democratische samenleving een bijzondere, controlerende rol heeft in relatie tot het functioneren van politi ci. Daarbij past het signaleren en onder zoeken van bestaande geruchten. Bo vendien is de Raad van mening dat jour nalisten niet gehouden zijn hun bron nen te openbaren". Daaraan stelt de Raad echter wel voorwaarden. De journalist moet de anonieme bronnen flink doorzagen om te zien of ze serieus zijn en geen verhaal uit hun duim zuigen. Bovendien moeten de bronnen in de positie zijn (geweest) om bepaalde dingen te kunnen vaststel len. Als de tuinman beweert dat de hoogste baas van een multinational rommelt met zijn declaraties, kan de journalist daar niets mee. Maar als de fi nancieel directeur het beweert, dan ligt het heel anders. Voor zover bekend, heeft het AD ook hier geen scheve schaats gereden. Vervolgens komt de Raad tot de kem van de zaak en merkt op, „dat het publi ceren van hardnekkige, in brede kring circulerende geruchten op zichzelf van belang kan zijn zonder dat hoeft vast te staan dat het gerucht op waarheid be rust. Wel zal het gerucht in .kwestie vol doende concrete feiten moeten bevat ten". En als dat niet zo is, dan zal de journalist moeten doorgraven voordat tot publicatie kan worden overgegaan, aldus de Raad. De publicatie in het AD van 28 okto ber bevatte tal van concrete beschuldi gingen aan Pepers adres, dus ook op dat punt valt de krant vooralsnog niets te verwijten. Heeft de minister, tot slot, de kans gekregen ook zijn zegje te doen? Ja, maar, zo viel die 28ste oktober te lezen: „Minister Peper wil niet ingaan op de aantijgingen." Al met al lijken de verwijten aan het adres van de boodschapper overhaast. Pas als uit het Rotterdamse onderzoek Bram Peper in de tegenaanval. naar Pepers handelen blijkt dat de be weringen over de ex-Burgemeester op niets zijn gebaseerd, is er reden het AD iets aan te wrijven. Dan heeft de redactie haar bronnen geheel verkeerd beoor deeld. Voorlopig maar even rustig af wachten dus. AMSTERDAM ANP Europese afstemming van het xtc-beleid is niet nodig. De eni ge relevante vraag is of de Euro pese landen het preventiebeleid op elkaar moeten afstemmen. Dat zei topambtenaar B. Keizer gisteren namens minister Borst van volksgezondheid tijdens de opening van een internationale conferentie over uitgaan, drugs en gezondheid in Amsterdam. De minister reageerde op de aanvallen op het Nederlandse drugsbeleid die de afgelopen week na een opmerking van de woordvoerder van voorzitter Prodi van de Europese Com missie in de media verschenen. Volgens de woordvoerder streefde Prodi naar maatregelen tegen Nederland, nadat bleek dat een Italiaanse jongen was overleden en twee anderen een levertransplantatie moesten ondergaan na gebruik van xtc. Borst noemde dat vreselijk, maar zei dat niet duidelijk was of de gebruikte pillen uit Ne derland kwamen. „Het enige dat we weten is dat ze giftig wa ren." De minister benadrukte dat ook Nederland xtc en varia ties van de uitgaansdrug als een illegale harddrug beschouwt. De GGD's in Drenthe hebben voor hun aanpak om jongeren met problemen vroegtijdig op te sporen de Dr. A.J. Swaakprijs gekregen. De in Drenthe ont wikkelde methode wordt in middels door 22 van de 51 GGD's gebruikt. De prijs van 5.000 gulden wordt morgen in Utrecht uitgereikt. De methode is bedacht voor jongeren in de leeftijd van 12 tot 18 jaar. Zij krijgen via de scholen een lijst voorgelegd met daarop een serie vragen over hun lichamelijk en geeste lijk welbevinden. Aan de hand van de antwoorden kan worden opgemaakt of er wellicht sprake is van een verborgen probleem of dat de kans bestaat dat zo'n probleem vroeg of laat ontstaat. „Het gaat in hoofdzaak om lichte gevallen op het psycho sociale vlak", legt onderzoeker C. Bos uit die mede aan de wieg stond van het systeem. Inmiddels is gebleken dat van de leerlingen die de vragenlijst hebben ingevuld, uiteindelijk zo'n vijftien procent op een of andere manier inderdaad pro blemen heeft en moet worden geholpen. In sommige gevallen volstaan een paar goede ge sprekken, anderen worden doorgestuurd voor uitvoeriger hulp. Hoewel met het bekroonde systeem is geëxperimenteerd in Drenthe, wordt het daar op merkelijk genoeg nu niet toege past. Daar zijn simpelweg in deze provincie geen mensen en geen tijd voor, zegt GGD-man Bos. DEN HAAG GPD De beweringen van de Arnhem se politiedistrictschef M. Da niel, dat steeds meer kinderen van tien en elf jaar verslaafd ra ken door frequent gebruik van softdrugs, is door deskundigen met verbazing aangehoord. „Er klopt geen hout van die uitspraken. Er heeft zich in het hele land nog nooit een kind van tien, elf of twaalf jaar bij de verslavingszorg aangemeld. Wel hebben zich in totaal elf 13-jari- gen gemeld, meestal samen met hun ouders", zegt woord voerder Kerssemakers van het instituut voor verslavingszorg de Jellinek-kliniek in Amster dam. Ook bij het Trimbosinsti tuut, een onafhankelijk kennis centrum over gezondheid en drugs, toont men zich hoogst verbaasd. „Geen enkel onder zoek bevestigt zijn uitspraken", stelt woordvoerder Wychgel. Daniel beweert ook dat het THC-gehalte, de werkzame stof in softdrugs die de roes veroor zaakt, zoals alcohol in bier of wijn, steeds sterker wordt. „Ook dat klopt niet", zegt P. Cohen, directeur van het centrum voor verslavingsonderzoek van de Universiteit van Amsterdam. Daniel is niet bëreid zelf de pers te woord staan. Zijn woordvoerder ontkent dat hij harde uitspraken over jonge verslaafden heeft gedaan, maar eist ook geen rectificatie. Wel bestaat er een brief van Daniel, die hij heeft geschreven op ver zoek van de Arnhemse burge meester Scholten. De burge meester ligt overhoop met zijn gemeenteraad, omdat hij het aantal coffeeshops in Arnhem wil terugdringen. Ook met zijn twintig collega-burgemeesters die pleiten voor het vrijlaten van het telen van hennep (ma rihuana) is Scholten het perti nent oneens. De burgemeester zocht steun bij zijn districts chef, die vervolgens een brief schreef waarin staat dat 'kinde ren steeds jonger met drugs ex perimenteren en dat het toe staan van de hennepteelt dat in de hand werkt'. Pagina 2: Commentaar

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 5