Kind bouwt droomhuis TV- WEER Politie in greep van softdrugs Ethische richtlijnen voor omgaan met dieren Sgt. Pepper vertaald in Latijn DONDERDAG 11 NOVEMBER 1 COMMENTAAR Kinderen in de greep van drugs. Gisteren luidde de Arnhemse korpschef M. Daniel de noodklok over deze 'zorgelijke ontwikke ling'. Daniel beweert in een brief aan zijn burgemeester dat steeds meer kinderen van 10 en 11 jaar verslaafd raken door het veelvul dig gebruik van softdrugs. Ook wijst Daniel op het feit dat de uit stekende kwaliteit van nederwiet daar mede schuldig aan is. Hij vreest dat plannen van twintig gemeenten om de wietteelt te gedo gen het probleem alleen maar zal verergeren. Daniel schaart zich in zijn kritiek op het Nederlandse drugsbeleid in het illustere gezelschap van voorzitter Prodi van de Europese Commissie. Eerder deze week liet diens woordvoerder zich naar aanleiding van de dood van een Italiaanse xtc-slikker in negatieve zin uit over het tolerante karakter van ons beleid. Hoewel Prodi nu afstand neemt van de uitspraken van zijn woordvoerder, is het beeld van Nederland als vrije drugszone in Europa toch nog een keer bevestigd". Het optreden van Daniel en ook van Prodi is op zijn zachtst gezegd ergerlijk te noemen. De uitspraken van beide heren zijn nergens op gestoeld. Daniel voert het Gelders Centrum voor Verslavings zorg (GVC) op als bron voor zijn beweringen. Maar het GVC weet nergens van. Verslavingsdeskundigen van het gezaghebbende Jelli- nek-kliniek, van het Trimbos Instituut en van de Universiteit van Amsterdam roepen in koor dat geen enkel onderzoek de uitspra ken van Daniel onderschrijft. In Nederland is nimmer een kind tussen de tien en twaalf jaar bij de verslavingszorg aangemeld. Ook de uitspraken van (de woordvoerder van) Prodi raken kant noch wal. Het staat niet vast dat de xtc waaraan de Italiaanse jon gen overleed uit Nederland kwam. Bovendien wordt xtc in Neder land door de wet als illegale harddrug gezien. Het enige waarin Nederland afwijkt van de rest van Europa is bij het testen van pil len. Dat gebeurt juist om tragische ongelukken zoals in Italië, waar er gif in de xtc vermengd zat, te voorkomen. De uitspraken van Daniel en Prodi zorgen voor veel onrust in Ne derland en schaden onze reputatie in het buitenland. Ze dienen louter politieke doelen. Daniel schreef zijn brief op verzoek van burgemeester Scholten van Arnhem die het aantal coffeeshops - tegen de zin van de gemeenteraad in - wil terugdringen. Prodi wil op het Europese front scoren. Uit de cijfers blijkt dat ondanks ons liberaal coffeshopbeleid het gebruik van softdrugs hier nauwelijks afwijkt van elders. In de VS en in Engeland wordt meer gerookt. Een dekselse prinses Prinses Irene beschouw ik als veruit de meest interessante figuur van het koninklijk huis in de naoorlogse jaren. Een dekselse, eigen zinnige meid met streken en invallen die verre van alledaags zijn. Ze is ook op een natuurlijke manier chic, wat ik van haar zuster, de koningin, nooit heb kunnen vinden. Aan het leven van Irene was gisteren deel 5 gewijd van de RTL 4 se rie 'Huis van Oranje'. Machtige taferelen beleefden we met haar be gin jaren zestig. Eerst werd ze in het geniep in Madrid rooms tot grote verontwaardiging van al wat protestants in dit land was. Ver volgens trouwde ze na veel gedonderjaag en buiten de aanwezig heid van haar ouders in Rome met ene Carel Hugo, behorend tot een uitgesproken sjofele tak van de familie de Bourbon Panna. Heb ik nooit iets van begrepen. Ze was 'een der meest begeerlijke prinses sen van Europa', zoals 'royalty watchers' (snuffelaars van het hofle ven) in het progamma verzekerdenze had de aandacht van eerste- -klas prinsen als Cohstantijn, Harald en Albert, en dan gaat ze in zee met zo'n flets tiep. Nu ja, een meisjeshart is als een donker woud, zoals een oud Russisch gezegde luidt. Samen voerden Carel Hugo en Irene de Carlisten aan, een obscure stroming met bedenkelijke trekken. Het tiveetal hoopte zo de Spaanse troon te verwerven, een kansloos streven, want dictator Franco leidde daarvoor al een andere jongeman op. Carel Hugo werd op zeker moment Spanje uitgezet, waarna Irene in haar uppie de Carlisten ging leiden. Ze raakte, getooid met schattig Carlisten- -baretje, met haar getrouwen op een of andere Spaanse berg gewik keld in een enorme vechtpartij met tegenstanders van haar club. Hoekse en Kabeljauwse twisten op z'n Spaans. Schitterende mo menten, heerlijke tijd. Toen de greep naar de Spaanse troon faliekant mislukte, wat ieder een natuurlijk kon zien aankomen, viel ook haar huwelijk in dui gen. Daarna werd het een tijdje stil rond haar. Ze amoureusde wat met die en gene, onder anderen met joop van Tijn van Vrij Neder land. Ook onderhield ze een, wat werd genoemd, 'werkrelatie'met Herman van Veen. Op het Haagse Malieveld, bij een demonstratie tegen de kruisraketten, hield ze een uiterst vage redevoering waar je met de beste wil van de wereld geen chocola van kon maken, maar wat deed dat ertoe, ze stond er toch maar. Weer later schreef ze tot verbijstering van velen boeken over de wijze waarop ze contacten onderhield met bomen en dolfijnen. Fantastisch toch?Ze woont nu in Zuid-Afrika waar ze een groot landgoed heeft aangekocht. Een rijk en boeiend, leven, zegt u nu zelf, ver verwijderd van de routi neuze handelingen en belevenissen van haar zusters. WIL BUYS» Nachten worden kouder Boven de Britse eilanden bevindt zich al enkele dagen een onge woon sterk luchtdrukmaximum. De druk in de kern liep gistermid dag in het Schotse Aviemore zelfs op tot 1047 hPa. Ook in ons land zijn de barometers op dreef. Van ochtend werd in onze regio een 'luchtdrukking' gemeten van 1036, in het Waddengebied 1038 hPa. Extreem zijn deze standen evenwel niet. Op de elf de van de elfde in 1859 werd in De Bilt het novemberrecord van 1044 hPa gemeten. Aan de westflank van het hoge- drukgebied stroomt hele zachte lucht naar IJsland. Daar werd het gistermiddag plaatselijk 15 gra den. In het Groenlandse Narsar- suaq werd het zelfs 16,1. Een portie van deze van origine sub tropische lucht is inmiddels bezig hef Noordzeegebied binnen te dringen maar daar merken wij weinig van. De met een noordoos tenwind aangevoerde koude lucht komt onder een uitloper van het hogedrukgebied tot stilstand. Daardoor koelt het de komende nacht flink af. Voor het eerst dit seizoen gaat het één, mogelijk twee graden vriezen. Verder kun nen er enkele mistbanken ont staan. Morgen overdag is het rustig en droog weer met geregeld zon. De maximumtemperaturen bereiken echter geen hogere waarden dan ongeveer 6 graden. Ook de nacht van vrijdag op zaterdag verloopt koud met minimumtemperaturen tot 2-3 graden onder nul. Zaterdag wordt van het noorden uit tijdelijk minder koude lucht aangevoerd. Dat proces gaat in de loop van de dag gepaard met een toename van de bewolking en vooral 's avonds kan het enige tijd gaan regenen. Vervolgens gaan op zondag en maandag de tempe raturen opnieuw naar beneden. Met een naar noordoost rui mende wind stroomt koude, van origine uit de poolstreken afkomstige lucht over Scandi navië naar onze streken. Daar in daalt de temperatuur tij dens de nacht van zondag op maandag opnieuw tot onder het vriespunt. Zoals het zich nu laat aanzien wordt het medio volgende week onstandvasti ger (depressie komt naar de Noordzee) maar het blijft wel vrij koud. Daardoor neemt de kans op winterse neerslag toe. Wetten van architectuur worden in Beurs van Berlage drastisch herschreven Schoenendozen zijn taboe. En ook eierdozen doen ze dit jaar maar niet. Want vaste vormen be perken de kinderlijke verbeeldingskracht. „Kinderen maken de meest fantastische dingen als je ze maar de vrije hand geeft," zegt de Leidse architect Robert Mulder. Op 21 november vindt 'Bouwen in de Beurs' voor de tweede maal plaats. Een project voor kinderen van zeven tot en met twaalf jaar, die in de Beurs van Berlage met professionele middelen en dito begeleiding een maquette van hun droomhuis mogen maken. Robert Mulder, geestelijke vader van het project, rekent op 600 kinderen en heeft een verlanglijstje van veertig vooraanstaande architecten om hen te begeleiden. „We zijn nog bezig met Rem Koolhaas." Vorig jaar, bij de eerste 'Bou wen in de Beurs' vroeg Mulder een collega om meteen maar het beste grafische bureau dat ze kende te bellen met de vraag of ze het affiche voor 'Bouwen in de Beurs' wilden ontwerpen. En om er meteen bij te zeggen dat het gratis moest. Geen pro bleem. Als het voor kinderen is dan worden de woorden 'beste beentje' en 'belangeloos' in één adem genoemd. En dus lag het zeven man sterke grafische bu reau Manifesta in Rotterdam een paar dagen stil om zich he lemaal te wijden aan het affiche voor 'Bouwen in de Beurs'. Met een klein beetje brutale charme en prikkelende geest drift trok Mulder zo ook een blik professionele begeleiders open. „Wat doe je als je archi tecten nodig hebt om een bouwproject voor kinderen van de basisschool te begeleiden? Dan pols je allereerst vaders en moeders. Wellicht dat er een paar architecten tussen zitten." Maar, kinderen vertrouwd ma ken met 'wat een architect nu eigenlijk doet' bleek niet alleen de ouders aan de spreken. Bouwmeesters als Liesbeth van der Pol, Sjoerd Soeters, Carel Weeber en Herman Herzberger gingen vorig jaar november met rode veiligheidshelmen de beurs rond om kinderen van bouwadvies te voorzien. Hoge heren en dames, die gewoonlijk gepassioneerd met elkaar van mening verschillen, stonden eensgezind ten dienste van het „Kinderen bouwen de meest fantastische dingen, als je ze maar de vrije hand geeft." foto pr leergierige grut. Het resulteerde ook in vijftig ki lo pepernoten, roosvicee en een rij kinderen van de Beursingang tot aan de Bijenkorf. Alles om 550 architecten in de dop, niet gehinderd door enige kermis, door het avontuur van het ont werpen van een droomhuis van Prittstift en nietjes te loodsen. 'Bouwen in de Beurs' was een logistiek hoogstandje. Neder lands grootste ontmoeting van kind en bouwkunst, die in tweeënhalve maand uit de grond werd gestampt. In een paar uurtjes werd door kinderhandjes, in uiterste con centratie, de wetten van de ar chitectuur drastisch herschre ven. „Wordt het te donker? Dan knippen ze gewoon een paar' gaten in de muur. Valt er iets om? Dan zetten ze er gewoon een wandje tegenaan. Een kind gaat uit van zijn eigen fantasie, zijn droom, zonder een plan. Gewoon beginnen, alsof het de normaalste zaak van de wereld is. Heel verfrissend om te zien'. En geen enkel kind toonde een greintje gêne om zijn eigen bnt- werp toe te lichten." Mulder glundert. „De Bond van Nederlandse Ar chitecten was enigszins ver baasd. Dat waar ze al jaren mee bezig zijn, met schamel resul taat, lukte plotseling in één dag: interesse wekken bij een groter publiek. Dat is ook nodig. Ar chitecten hebben zich enigszins buiten de maatschappij ge plaatst en stellen zich ongevoe lig op voor kritiek. Het is niet mijn bedoeling om met kinde ren die mannen en vrouwen in zwarte pakken uit hun ivoren toren te lokken. Als dat gebeurt is het een prettige bijkomstig heid. Maar het ldnd moet cen traal blijven staan. Zozeer zelfs dat bij elke tafel tien stoeltjes voor tien kinderen staan. De ar chitect mag er letterlijk en fi guurlijk bijstaan. We willen zelfs geen ouders op de vloer." Het project was vorig jaar zo succesvol dat de Stichting Bou wen in de Beurs met het over gebleven geld onderwijspakket ten kon samenstellen. Het Ne derlands Architectuurinstituut exposeert begin december, net zoals vorig jaar, de meest bij zondere droomhuizen. De roem van de kinderbouwers is zelfs doorgedrongen tot het we reldcongres van architecten in Peking. „Mede hierdoor wordt de Bond van Nederlandse Ar chitecten nu gezien als deskun dig op het gebied van architec tuur en onderwijs." En ook Mulder steekt er wat van op. „Het is goed om eraan herin nerd te worden dat er eigenlijk geen enkele reden is om een huis met puntdak en schoor steen te ontwerpen." PABLO CABENDA Kinderen kunnen een folder aanvra gen of zich opgeven voor 'Bouwen in de Beurs': tel. 06-53678825. Voor meer informatie zie website: www.dds.nl/bouwenindebeurs. Kan een zwaargewond veulen in een Nederlands natuurge bied zonder ingrijpen blijven rondlopen? Mogen de lijken van dode dieren in natuurre servaten gewoon blijven lig gen? Het zijn dilemma's waar voor de beheerders van gebie den van Staatsbosbeheer zich geplaatst zien. De vraag is in hoeverre mensen verantwoor delijk zijn voor in het wild le vende dieren. Om duidelijk heid te scheppen presenteer de Staatsbosbeheer vandaag haar ethische richtlijnen. Door de richtlijnen weten be heerders van natuurgebieden beter waar de grenzen liggen en hebben ze iets om op terug te grijpen in geval van twijfel. N. van Heijst, directeur van Staatsbosbeheer: „We sche ren meer dieren over één kam dan vroeger. Wilde dieren als edelherten en de zogenoemde landbouwhuisdieren als run deren en paarden krijgen nu eenzelfde behandeling. Dat schept duidelijkheid." In de richtlijnen staat voorop dat dieren die hun hele leven" zelfstandig leven de kans moeten krijgen ook zelfstan dig te sterven. Beheerders mogen alleen ingrijpen als een dier 'uitzichtloos lijdt'. In de praktijk betekent dit dat de beheerder niet ingrijpt als een dier zwaargewond is, zolang het zich normaal gedraagt. Ook als een dier eenmaal dood is, moet de natuur zo veel mogelijk haar gang gaan en zelf de kadavers afbreken. Dode dieren die een gevaar vormen voor de gezondheid worden wel opgeruimd. Staatsbosbeheer zou in prin cipe het liefst alle kadavers la ten liggen, maar op dit mo ment is het wettelijk verboden dode landbouwhuisdieren als paarden en schapen niet op te ruimen. Een andere richüijn betreft het bijvoeren van dieren. Staatsbosbeheer is daar tegen, tenzij essentiële voedingsstof fen (bijvoorbeeld mineralen) in het terrein ontbreken. Ook als in een keer een grote groep dieren lijkt te sterven, een zogeheten crash, mag een beheerder dieren bijvoeren. Al jaren uiten organisaties als de Dierenbescherming, maar ook het publiek, hun bezorgd heid over het welzijn van die ren in natuurgebieden. Vorige winter ontstond publieke commotie toen een groep stieren in het natuurgebied van de Oostvaardersplassen stierf door gebrek aan goed voedsel. Deze 'stierencrash' was de directe aanleiding voor het opstellen van de richtlijnen. „Nu zouden we ingrijpen en die stieren eerder afmaken", aldus A. Heivoort van Staatsbosbeheer. All together now: „Erat abhinc viginti annis hodie, Centurio Pi- per catervam canere docebat." Misschien niet direct herkenbaar, maar het zijn de beginregels van de beroemde Beadesong Ser geant Pepper's Lonely Hearts Club Band - It was 20 years ago Today, Sgt. Pepper taught the band to play - in het Latijn. De vertaling is van de hand van de 23-jarige Benjamin Joffe, een student aan de Yeshiva-universi- teit in New York. Joffe heeft alle twaalf songs van de in 1967 uitge komen Beatle-lp Sgt. Pepper in het Latijn vertaald - als 'meester stuk' voor zijn toelating tot de National Classics Fraternity, een broederschap van oude-talenbe- oefenaars. Aspiranüeden van het genoot schap moeten hun kunnen bewij zen door een uiting van de he dendaagse cultuur in het Latijn te vertalen. Anderen hebben al eens de dialogen van de 'Peanuts'-car toons en getuigenverklaringen uit het O.J. Simpson proces vertaald. Joffe zei dat hij een enorme fan van de Beatles is en dat hij, als het had gekund, graag op het on derwerp was afgestudeerd. Op zijn inauguratie, vorige maand, bracht hij zijn versie van „A Day in the Life" met begeleiding van keyboard ten gehore. De vertaling had hem enkele we ken gekost, zei Joffe. „Lucy in the Sky with Diamonds" leverde de meeste problemen op, omdat er zoveel woorden in voorkomen die in het Latijn niet bestaan, zo als auto's, treinen, bussen, taxi's. Voor „auto" gebruikte Joffe de term „zichzelf voortbewegend voertuig" voor trein een „voer tuig dat op rails rijdt." Joffe zei geen verdere plannen te hebben met de Beaües. „Het was gewoon een academische oefe ning", zei hij. „Maar als er een ontmoeting met Paul McCartney uit voort zou vloeien zou dat ge weldig zijn." De geur van de herfst De herfst heeft nu definitief de lange nazomer wegge blazen. Opeens ligt de tuin vol blad, en overal waar ik loop ruikt het naar herfst. De kruidige lucht van schimmels, rotting en verval roept associaties op met wollen truien, appeltaart en lange avonden lezend rond een vuur of luisterend naar muziek met wat kaarsjes. Ik woon in een huis waarin je de seizoenen nog voelt en uit het raam ziet. Zag ik vorige week in mijn tuin en wandelend door de bossen nog de ver stilling van een Indian summer, nu raast de wind langs de gloedvol gekleurde bomenzomen en is er een 'estage dwarreling van vallend blad. rn mijn tuin staan nog steeds volop bloemen te bloeien, daartoe aangemoedigd door ongekende, milde temperaturen. Het winterklaar maken en bollen planten heb ik daarom uitgesteld. Met handen nog vrij heb ik de afgelopen weken vooral rondgekeken. Want elke seizoensver andering brengt zijn eigen, speciale dyna miek mee, ook in een tuin. Neem nu de vo gels. In het voorjaar hoor je ze, maar in het najaar zie je ze. Roodborstje, Vlaam se gaai, bonte specht, pimpelmees en winterkoninkje verionen zich dichtbij het huis en een paar dagen geleden streek er een hele kolonie koperwieken neer die de taxussen beroofde van hun rode bessen. De warme zomer heeft vooreen ongekend rijke oogst aan zaden, bessen, rozenbottels, eikels, tamme kastanjes en dennenappels •j gezorgd. Lopend door mijn tuin verbaas ik HELEEN CRUL me erover hoe elke boom er niet alleen zijn eigen herfstmanieren op nahoudt, maar ook zijn eigen paddestoelen. Rond de berk staan altijd de vliege- zwammen, rood met witte stippen, En het turen aan de voet van uiteenlopende bomen of in de buurt van dode takken leverteen rijke variatie aan de meest uit eenlopende paddestoelen op, in verbazingwekkende vormen en kleuren. Elk jaar neem ik mij voor nu eens echt serieus meteen paddestoelengids de soorten te gaan determineren, maar het komt er nooit van. Mijn waarneming moet het hebben van de gestolen ogenblikken die ik mij zelf heel bewust gun, maar zich jammer genoeg nooit, met enige contin uïteit over langere delen van de dag uit strekken, Voor Edith Holden gold dat niet. Zij was een Engelse lady die in 1906 op een spontane, persoonlij ke manier de natuur van het Britse platteland be schreef en de wisseling van de seizoenen. Met een gan zenpen en in een sierlijk handschrift. Haar observa ties wisselde ze af met prachtige aquarellen van flora en fauna: vogels, vlinders, bloemen, bijen, struiken. Ook voegde ze er toepasselijke gedichten van Enge- lancls beroemdste dichters aan toe die nu wat larmoy ant aandoen, omdat we in deze tijd de natuur niet meer zo extatisch beleven als toen. Het boek is in En geland in 1977 herdrukt, en kreeg in 1979 ook een Ne derlandstalige uitgave. Er zijn heel veel zaken waarte gen ik in het leven weerstand kan bieden, maar dat geldt niet voor boeken over tuinen en over de natuur. Zie ik ze, oud of nieuw in een winkel, dan word, ik oveivrouwd door een onbeheersbare bezitsdrang. Zo verwierf ik ook Lady Holden an tiquarisch. Zij beschrijft november als een maand met dagen die koud en mistig in de ochtend beginnen 'met later een heldere zonneschijn', etmalen van wind en regen en een zware storm uit het noordwesten, en grijze, blad stille middagen, 'met een lichte nevel die bossen en bomen in de verten als met een purperen sluier om hulde'. Ze observeert de paddestoelen en registreert ze in haar aquarellen, evenals allerlei soorten bladen in hun schitterende herfstkleuren. En ze vertolkt het le vensgevoel dat bewoners van het platteland eeuwen lang heeft beheerst in de lange winters, met als hoog tepunt in november het feest van Sint Maarten. Dat sloot de oogstperiode af, evenals de slachttijd. Al dat harde ingespannen werken om voorde winter 'binnen' te zijn werd op 11 november beloond met ri tuelen waarbij het krimpende licht centraal stond, zoals het afbranden van de velden en de optochten van kinderen die zingend langs de deuren hokken met lichtjes in een uitgeholde koolraap, biet of kale bas. Hier in dit deel van het land, met zijn bossen en duisternis, heerst de geest van Sint Maarten nog. De klok van je bioritme sch iet vanzelf in de wintertijd. Maar waar en hoe je ook woont, je ontkomt niet aan de confrontatie met de herfst: blaadjes tussen de rui tenwisser, rukwinden die je belagen, dagen die blijven twijfelen tussen donker en licht, de noodzaak van handschoenen. En vooral: de kaalheid van de aarde en de bomen waar je even aan moet wennen. Maar al spoedig weet je niet beter meer

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 2