Brusselmans uitverkocht in België Grappige muziek is minstens zo moeilijk als ernstige Cultuur Kunst lies moet op het gehoor geleerd worden itrodans een feest >m naar te kijken Mary's jurken terug van de stomerij Ex Animo: gedoseerd en kleurrijk Matilde Santings eigen feestje IRDAG 11 NOVEMBER 1999 MUZIEK VOORBESCHOUWING nière van Martha Graham ballet Theater De Flint in Amersfoort beleeft vanavond erlandse première van het ballet 'Errand into the Maze' rtha Graham door het Nationale Ballet. Het ballet mar- start van een Nederlandse tournee van het Amsterdam- schap met drie balletten. Hierna is het programma nog in Nijmegen. Groningen, Utrecht, Den Bosch en Arn- FOTO WFA iek en literatuur in één voorstelling De muziek en literatuur voorstelling van de Stichting n Leiden die in de krant van afgelopen maandag was ondigd is niet aanstaande zaterdag, zoals vermeld, maar ecember. Op die datum brengt het Rotterdams Symfo- laasorkest in het LAKtheater muziek van zeven Leidse nisten die zich hebben laten inspireren door het werk dse schrijvers en dichters. Reserveren kan bij het LAK- tel 071-5124890. MAARTEN BAANDERS Humoristisch concert in de Hooglandse Kerk o.l.v. Wim de Ru Te zien: 13/11, 20.00 uur 'Een zware storm verschijnt, waarop de zon en tevens de kleur van den Kapitein zijn gelaat ver dwijnt.' Deze woorden van De Schoolmeester zijn te horen tijdens het Humoristisch concert in de Hooglandse Kerk van de Stichting Leidse Koorprojecten. Deze stichting biedt vaak iets wat je niet zo gauw zou verwachten van een kooroptreden. Maatschappelijk engagement bijvoorbeeld. In het verleden werden een vredesoratorium van Ariel Ramirez en 'Cry of the Earth', een koordra ma over milieuvervuiling van Tony Biggin, uitge voerd. De ernst maakt deze keer plaats voor hu mor, ook al geen gewoon element in een concert. Komische werken mogen luchtiger zijn dan ernstige muziek, dat wil niet zeggen dat ze ook gemakkelijker zijn. Integendeel. Dit programma eist andere technieken dan de koorleden gewend zijn en er moet stipt gezongen worden om de ko mische effecten tot hun recht te laten komen. 'Elfstedentocht' is een simpele tekst van Ivo de Wijs, maar de muziek van Jetse Bremer is inge wikkeld. De melodieën gaan door alle stemgroe pen heen, waardoor de koorleden weinig houvast hebben. 'Geographical Fugue' van Ernst Toch is wat dit betreft nog moeilijker. Dit werk voor spreekkoor is een groot ritmisch bouwwerk, samengesteld uit aardrijkskundige namen. De ritmes gaan vaak tegen elkaar in. De koorleden moeten uiterst alert zijn. Ieder foutje doet schade aan het punti ge karakter van deze compositie. Dit zijn techni sche problemen waar de zangers absoluut boven moeten staan om zich te wijden aan de komische presentatie. Vooral een stuk als 'The Mermaid' van John Withworth bloeit pas met leuke mimiek en gebaren. Het koor zorgt ook voor een grappi ge aankleding, bijvoorbeeld in 'Elfstedentocht' met ijsmutsen, schaatsen en een Friese vlag. ter wijl een omroeper een authentieke sfeer èn een lachwekkende ontknoping brengt. Ook 'De Schipbreuk' van Johan Wagenaar doet een beroep op het dramatische talent van de deelnemers. Dit stuk is een parodie op patheti sche Italiaanse opera's. Het werk is weinig uitge voerd. Wagenaar kwam uit een deftig milieu, waar men een dergelijk luchtig muziekstuk niet op prijs zou stellen. Daarom bedong Wagenaar dat het alleen uitgevoerd mocht worden als één van zijn zusters de pianopartij zou spelen. Die kon erop toezien dat de uitvoering niet te uitbun dig werd. Die zusters leven allang niet meer. Het zou zonde zijn deze muziek daarom voorgoed in de kast te laten liggen. En tegen uitbundigheid maakt tegenwoordig niemand meer bezwaar, ze ker niet omdat deze muziek daar heel erg toe uit nodigt. De tekst van De Schoolmeester is vooral leuk omdat er kreupel en kinderlijk in gerijmeld wordt. Wagenaar buit dit uit. De schoonheid van oceaan klinkt als een zoete wals en de onbezorg de vaart wordt weergegeven door een fladderige lalala-partij van de sopraansolo. Soms, als elk rit me zoek is in de regels van De Schoolmeester, propt Wagenaar een heleboel nootjes in een maat om op tijd uit te komen. De klunzige kapi tein wordt prachtig vertolkt door de bas Lieuwe Visser. Dertig jaar geleden maakte Arie de Ru, vader van de dirigent 'Nootlied' ter gelegenheid van de bruiloft van zijn zwager. Sindsdien is het een po pulair toegiftstuk, vooral in gereformeerde kring. De tekst is een spel met de woorden 'noot', 'nood' en samenstellingen met die woorden. Kenners zullen er citaten uit psalmen en gezan gen in herkennen: de gereformeerde traditie met een knipoog. DANS RECENSIE MARTEN BAANDERS Feest"' door Introdans Ge i/U, Schouwburg, Leiden. neteen nieuwsgierig als ;er voor het gesloten it toneel opkomt met stmuts op. Wat voor t het worden? iugdensemble van In- viert zijn tienjarig jubi- net een voorstelling stukken van diverse afen aaneengeregen opening en de tussen- oor het doek zijn span- echte kinderfeestjes, it met mutsen en ca- 'aar met grappige geba- e wendingen aan wor sen. achter het doek wach- andere verrassingen, scènes die laten zien wassenen feest vieren, an door de frisse blik kind. Als volwassenen :en, komt altijd de liefde hoek kijken, of het nu een boerenmeisje en landige boerenbonens- OUDE MAARTEN BAANDERS taak, of om een ingedut aristo cratisch echtpaar dat door de buüer opgezweept wordt zich eens flink te laten gaan om het tienjarig samenzijn te vieren. Er wordt vrolijk en begrijpe lijk gedanst en vooral valt op dat de meest vrijmoedige geba ren onbekommerd in de dans opgenomen zijn. Mooi is ook het vitale Afrikaans-achtige duet, broeiend van liefde. En tenslotte is er een prachtig di ner dansant. Als je dit ziet reali seer je je dat volwassenen zich tijdens een chique diner heel opmerkelijk gedragen, hoe gro tesk dat hier ook is weergege ven, met al dat prachtige ge babbel, die doorgeefrituelen en al die schermutselingen bij het opstaan van tafel. Mooi is dat Introdans het ook aangedurfd heeft een abstract stuk op te nemen: 'In the Future' van Van Manen. Met zijn heldere, lichte, exact uitgekiende stijl is Van Manen inderdaad ook geschikt voor een jong publiek. Zijn cho reografie geeft dan wel niet let terlijk een feest weer, het is wel een feest om ernaar te kijken. leiden Zevenennegentig jurken die Mary Servaes, de koningin van het levenslied, tijdens haar lange carrière droeg, zijn gestoomd en klaar om te worden tentoongesteld voor de expositie 'Een ode aan de Zangeres zonder Naam'. Van 17 december tot 21 mei 2000 toont mu seum De Lakenhal in Leiden de vrijwel volledige showgarderobe van de zangeres. Van het eenvoudige maar smaakvolle roodfluwelen jurk je, waarin ze poseerde voor haar eerste publiciteits-kleurenfoto, tot de gouden jurk die de diva droeg bij de viering van haar vijftigjarig jubi leum. Er zijn uitbundige patronen uit de jaren zestig en zeventig bij. In felle kleuren, goudbrokaat gewaden, met kralen en pailleten. Som mige creaties zijn van eigen hand. Het is een collectie waaraan het verstrijken der jaren, het heersende modebeeld en een oplopende confectiemaat kan worden afgelezen. Het is niet de eerste keer dat De Lakenhal iets van de Zangeres zonder Naam laat zien. De beroemde gouden japon was al eerder te bewonderen in het stedelijk museum. De zangeres liet daarna weten dat haar jurken na haar dood aan De Lakenhal moesten worden geschonken. Na de tentoonstelling wordt het grootste deel van de garderobe, net als de inboedel van haar huis in Stramproy, per opbod verkocht. FOTO HIELCO KUIPERS Wellicht Nederlandse herdruk verboden boek Het verboden boek 'Uitgeverij Guggenheim' van de Bel gische schrijver Herman Brusselmans is in België inmid dels uitverkocht. De 13.000 exemplaren die waren be stemd voor de Vlaamse markt zijn allemaal de deur uit. BRUSSELANP De Nederlandse uitgever van Brusselmans, Promotheus, be raadt zich nog op het uit de schappen halen van het verbo den boek. Eventueel komt er in Nederland zelfs een herdruk. Brusselmans' Vlaamse uitge verij Standaard moet het boek binnen twee weken uit de schappen halen, zo besloot het Hof van Beroep in Antwerpen eind vorige week. Dat gebeurde na een klacht van de Vlaamse mode-ontwerpster Ann De- meulemeester, die vond dat in het boek voor haar beledigende passages zijn opgenomen. Direct na het verbod organi seerde de Vlaamse schrijver Tom Lanoye een petitie-actie, om zich te verzetten tegen de 'censuur' op Brusselmans' werk. De Nederlandse auteurs Connie Palmen, Gerrit Komrij en Jeroen Brouwers hebben de petitie inmiddels ondertekend. De vooraanstaande Vlaamse schrijver Hugo Claus onder steunt de actie voor Brussel mans niet. Hij is weliswaar te gen censuur, maar zegt dat Brusselmans in zijn boek 'ge meen en flauw bezig is'. Claus' echtgenote suggereerde in de Vlaamse pers dat Brusselmans seksuele problemen heeft, die hij uitleeft door grof te schrij ven over bekende Vlaamse vrouwen. MUZIEK RECENSIE LIDY VAN DER SPEK Concert: 'Die Schöpfung' door de C O V Ex Animo o.l.v. Wim de Ru, m.m v. Liset- te Emmink, sopraan, Ludwig van Gijse- gem, tenor, Joep Bröcheler, bas, Tijn van Eijk, klavecimbel en het Randstedelijk Be- geleidings Orkest, concertmeester Pleun van der Linden. Gehoord: 10/11, Hoog landse Kerk, Leiden. Evenals 'in den beginne' vol trok zich gisteravond in de Hooglandse Kerk het schep pingsverhaal, getoonzet door de unieke geest Joseph Haydn, gezongen door het jubilerende koor Ex Animo onder leiding van een altijd weer inspireren de Wim de Ru. Ex Animo, hoe groot het ook is, zingt over 't al gemeen licht en verend, zelfs als de verstaanbaarheid te wen sen overlaat. Prachtig worden dynamische effecten gereali seerd, zoals in het openings koor wanneer je de stroomstoot waarachtig voelt als het 'licht' aangaat. De vrouwen die verre weg de overhand hebben domi neren zelden. En hoe feestelijk Ex Animo ook zijn 16de lustrum bejubelt, nergens maakt het koor herrie, overal is de samen klank gedoseerd en kleurrijk.. Daarvan getuigt 'und ewig, éwig bleibt sein Ruhm' waar in vier vierkwartsmaten een we reld van klank openbloeit. Ex Animo krijgt een enorme steun in de rug van het onvol prezen Randstedelijk Begelei- dings Orkest, dat weer voor 't eerst wordt aangevoerd en aan gevuurd door hun concert meester Pleun van der Linden (na ruim een jaar ziekteverlof). Na de inleidende 'chaos' vol dissonanten en mysterie komt het orkest in een organisch, na tuurlijk tempo. Expressief toont het Randstedelijk een instru mentaal realisme dat Haydn reeds voor ogen stond. De bla zers komen heel persoonlijk tot hun recht tot de contrafagot toe, die het gewicht van alle rondhoppende dieren mag uit- ploffen. De tenor Ludwig van Gijse- gem proeft zingend elk woord op zijn waarde. Met gemak vult hij de Hooglandse Kerk met zijn laaiend volume, maar even soe pel verkleint hij z'n stem tot een fluisterzijden lijn. In 'Verw- irrung weicht und Ordnung keimt empor' ligt zo'n contrast, dat alleen Van Gijsegem in zijn volheid kan afmeten. Ook de sopraan Lisette Emmink en de bas Joep Bröcheler dwingen groot respect af. Bröcheler zingt mooier, bewogener, en exacter dan in de voorafgaande jaren. Bröcheler met Emmink, in spe ciaal Adam- en Evakostuum, zingen samen de sterren van de hemel die 'in den beginne' met zoveel zwier aan het firmament waren geprikt. Vriendschap uit Hazerswoude jubileert met nieuwe compositie Marco Kalkman MUZIEK RECENSIE nponeer het liefst mu- de mensen aangenaam om naar te luisteren, van het conservatorium koos ik er bewust voor met moderne muziek houden. Ik wilde me isluiten bij gesubsidieer- ecten met moderne mu- maar weinig mensen oren." het woord is dirigent/ list Marco Kalkman. Ter heid van het 80-jarig ju- vroeg het koor 'Zang •chap' uit Hazerswoude- ïem een oratorium te •n naar het bijbelverhaal uth. Komende "zaterdag iet uitgevoerd in de N.H. Hazerswoude-dorp. nan heeft een druk be- Hij dirigeert vijf koren, "id over Hazerswoude, >nd, Voorschoten en Ro- g, en krijgt vaak compo- idrachten. Voor een kin- r in Voorschoten maakt lel an jaarlijks een musical [der componeert hij per ast instens één groot werk *n van zijn andere koren. Kalkman kent de smaak samenstelling van zijn l weet dus precies hoe composities moet af en op degenen die ze tl uitvoeren. Dit geldt ze- nt 'Zang Vriendschap', ij al zo'n zes jaar leiding ïft. •mponeer het liefst wer- t een grote omvang en irhaal. met een drama- itje. Het verhaal van Ru- 'ft die dramatiek zeker it oratorium is een beetje jachtig. De solisten zijn als hun personages en en ondersteunen de Marco Kalkman: „Ik componeer het liefst werken met een grote omvang en een dramatisch tintje." FOTO DICK HOGEWONINC handeling. Zo'n beetje in de trant van het oratorium in het zeventiende eeuwse Italië. De tekst is samensgesteld door Cor Vlag. Hij gebruikte fragmenten uit het bijbelboek 'Ruth' en combineerde die op een ingeni euze manier met Nederlandse gedichten. Deze gedichten slui ten naadloos aan op de bijbelse tekstgedeelten. Zo gebruikt hij bijvoorbeeld het beroemde ge dicht van Neeltje Maria Min dat eindigt met de woorden 'Voor wie ik liefheb wil ik heten'." „Direct daarop volgt de uit spraak van Naomi die, nadat ze zoveel geleden heeft, zegt: 'Noem mij Mara' ('Mara' bete kent 'bitter' in het Hebreeuws). Ook een gedicht dat Jacqueline van der Waals schreef toen ze ernstig ziek was, sluit bijzonder mooi aan op passages over het leed van Naomi. Overigens wordt het verhaal van Ruth niet als een tragedie behandeld in deze muziek. Er gebeurt veel positiefs in. Het huwelijk tussen Ruth en Boaz is mooi. Het is bovendien een huwelijk met een buitenlandse vrouw. Daar mee past het verhaal redelijk goed in deze tijd." De gedichten, .vertolkt door het koor, werken als een soort rustpunten in het verhaal, als een soort aria's. Ze inspireer den Kalkman bij het compone ren. „Een regel als 'Sikkels klin ken, sikkels blinken' van Antho- nie Staring is prachtig. Je hoort gewoon hoe het is als Ruth meeloopt met het oogsten van de korenaren. Dat gaf richting aan de muziek die ik hierbij maakte." De leden van 'Zang Vriend schap' zijn heel blij met de compositie. De melodieën spreken direct aan, al moet er hard voor geoefend worden. „Een probleem is dat veel leden geen noten lezen", verklaart één van hen. „Als je een stuk neemt als 'The Messiah', dan kennen de meesten die melo dieën wel of anders kunnen ze er een opname van beluisteren. Maar nu gaat het om nieuwe muziek. Er is geen enkel voor beeld. Alles moet dus op het ge hoor geleerd worden." Het idee om gedichten in de tekst te verwerken slaat aan. Het is prettig dat er in het Ne derlands gezongen wordt, zo dat het publiek alles kan vol gen. „Veel van die gedichten ken ik nog van school", zegt een deelneemster. „Het is leuk ze nu in een nieuw verband weer tegen te komen." Op de repetitie wordt hard geoefend. De dirigent geeft pit tige aanwijzingen en begeleidt de welluidende melodieën op de piano. Op de uitvoering wordt die begeleiding verzorgd door de strijkers van L'Estro Ar- monico, een beroeps begelei dingsorkest. „De koorleden kunnen zich nog niet helemaal voorstellen hoe het wordt als het orkest en de solisten mee doen", zegt Kalkman. „Dat maakt de repetities moeilijk. Maar op de generale valt alles op zijn plaats. Dan voelen ze de bedoeling aan en gaat het 'Ruth' door het koor Zang Vriendschap o.l.v. Marco Kalk man. Solisten: Jos Semeins (sopraan), Annette Vermeulen (alt) en Michel Poels (bas), za terdag 13 november in de N.H. Kerk in Hazerswoude-dorp, 20.15 uur. SUSANNE LAMMERS Concert. Matilde binnen handbereik Ma- tilde Sanbng, Gert Wantenaar, Ed Ver- hoeff en Simon Planting Gehoord: 10/11, LAKtheater, Leiden Spelen in grote zalen is 'musi ceren met hindernissen'. Daar om staat ze nu weer eens in kleine. Matilde Santing kiest in haar nieuwe programma voor intiemer dan ooit. In haar eigen geluid staan weegt op tegen het 'alles' zelf moeten doen. Dat al les gaat zelfs tot en met de cate ring: heel Hollands maakt ze een eind aan het programma door de potten op tafel te zet ten waar ze onder het zingen pasta in kookte. Wegwezen, wij gaan eten. Ze is onmiskenbaar in haar element, ook al lijkt ze voor de pauze nog niet helemaal aan de kleinere schaal gewend te zijn. Zo ontbreekt het haar in Cole Porters 'But not for me' aan de rust die het nummer zijn ironi sche gelatenheid geeft. Die komt nu van Gert Wantenaars accordeon. Haar gebaren zijn wel eens wat te groot en haar fenomenale tekstbehandeling verdwijnt soms achter de iets te springerige voordracht. Maar in Ain't that peculiar', met zijn geserreerde arrangement, waar in de accordeon een glansrol heeft, heeft Santing weer alle touwtjes in handen en het swingt feestelijk. Ze zingt over de liefde, en vooral over de minder prettige kanten daarvan. Dat moet voor al niet te zwaar opgenomen worden: echte klaagliederen worden het niet. Haar blues knipoogt en is te ingetogen en te verzorgd om pijn te doen. Bovendien lijkt ze daar haar hart niet altijd bij te hebben. Veel oprechter klinkt ze in de liedjes van verlangen, zoals het laatste, 'The last song', waar mee ze ons elegant naar huis stuurt. In 'Matilde binnen handbe reik' klinken de liedjes minder nieuw dan anders en meer dan ooit naar de jaren zestig. Het materiaal, staat meer op de voorgrond dan de vertolkster. Dat maakt het minder verras send, maar meer ontspannen. Dit is niet 'het nieuwe program ma', maar haar feestje. Ze roept bewust een cocktail-party-sfeer op met de keuze van haar lied jes. 'I couldn't sleep a wink last night', 'Just for a thrill', 'Do you think I ought to know' en 'PS I love you': het is beschaafd jazzy, maar nét even anders door het sophisticated geluid van de accordeon. Crescendo gaat op Franse toer leiden dig. Om de dorpsbewoners op een afstand te houden speelt hij voor spook. Maar aan de bal lingschap van de markies komt een eind en kleinzoon Henri keert terug om het familieslot weer te betrekken. Er moeten echter nog heel wat obstakels overwonnen worden voordat de slotgebeurtenis kan plaats vinden: het feestelijk huwelijk tussen Henri en Germaine. De operette wordt geleid door diri gent Rutger van Leyden. De re gie is van Lida Spaans, die graag het stof van oude operet tes afveegt zonder er iets radi caal moderns van te maken. 'De klokken van Corneville' is te zien in de Stadsgehoorzaal op zaterdag 20 november (20.15 uur) en zondag 21 november (14.15 uur). Operettevereniging Crescendo doet dit seizoen iets nieuws. Ja renlang bestond het repertoire uit Duitstalige operettes. Dit jaar viel de keuze op een Frans werk: 'De klokken van Cornevil le', het bekendste werk van Ro bert Plaquette. Romantiek met een knipoog naar de Weense operette. Het verhaal speelt aan het eind van de 17de eeuw, de tijd van Lodewijk XIV. De mar kies van Corneville gaat met zijn kleinzoon Henri in balling schap. Pachter Gaspard krijgt de opdracht op het kasteel te passen. Deze pachter is niet te vertrouwen. Hij stelt alles in het werk om het slot van de mar kies in handen te krijgen. Daar zijn heel wat intriges voor no- Het mooiste SieMatic keukenideeën- boek ooit gemaakt. Met informatieve teksten, praktische tips en ideeën. Totaal 144 pagina's. Haal het in onze showroom. Gratis. 't Liefst een SieMatic GOEDHART ^^BOUWHUIS

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 21