Leidsch Dagblad Justitie stuit opnieuw op beurstraude «i vn Zeven doden na instorten flat Katwijk wil prostituees buiten het dorp houden Muzikanten kunnen jonge meisjes niet meer bijbenen BEL: 071-5128030 1 gi -m Van der Stoel OCCASIONSHOW Rembrandt-kwartier van de baan 12-13-14 NOV. Provincie: Baggerdepot uit Leidse Oostvlietpolder LEIDSCH DAGBLAD TWEE WEKEN GRATIS hAG 11 NOVEMBER 1999 Q OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 42154 LOSSE NUMMERS ƒ1,85 ZATERDAG ƒ2,40 der iteit 17 Boek over 'Ballen en Kwallen in Wassenaar' Lisse heeft aluminium vogels met mensenarmen 23 Overmars en Rijkaard strijken de plooien glad 14 Museumschatten: 'Libellen hebben de dinosaurussen zien komen en gaan' !q Nog geen abonnee? school ok-school itaris Adelmund wil scholen voortaan ;ansenscholen wor- md. De term zwarte ikt volgens haar niet ze scholen veel mo- n hebben om hun te verbeteren. Adel- >ofde gisteren in ja- een actieplan te ko- scholen met veel al- leerlingen. Daarin roede voorbeelden ;ten 'ok-scholen' ge- verwerpt ;en Wadden wil geen verdere ivinningsboringen in |enzee, heeft PvdA- rster Witteveen van- ;gd tijdens een de- gasboringen in het ^ied. Het licht voor Iren vanaf het vaste er het wad staat op haar moet wat de treft snel op rood aldus Witteveen. moet voor gaan betalen ^lclubs moeten gaan por de inzet van poli- dstrijden, vindt een i onder leiding van ledese burgemeester (lister Peper zette de B een tijd geleden ferk. Of de aanbeve- irden overgenomen, pig de vraag. Peper let veel voor, de PvdA n en de WD twijfelt. ia wil verbod speelgoed pese Commissie wil lik van 'weekmakers' igen en ander kauw- ïlgoed voor baby's tot onmiddellijk verbie- zachtmakers in de kunnen kanker ver- I. Nederland is tegen >od, omdat ze niet 1 is van de schadelijke Als een meerderheid U-landen het voorstel nt, treedt het verbod december in werking. (er export van Hand naar VS ld moet het als expor- f Amerika afleggen te- juitsers en de Fransen. Se uitvoer 76 procent, pe 53 procent en de lidse niet meer dan (rocent. Verder zijn de liren hard op weg Ne- als buitenlandse in- ler in de VS van de der- s te verdringen. ndicaptenlift bbeldekstrein voor gehandicapten in de dubbeldekstrei- ïen. Een meerderheid Tweede Kamer heeft aangedrongen bij mi- etelenbos (verkeer) en De Vries (sociale za- Kamer opperde dat de NS met een extra tegemoet kan komen, berekening in de prijs reinkaartjes wordt af- Woubrugse fanfare zit zonder majorettes woubrugge tim brouwer de koning Woubrugge heeft geen majorettes meer. Omdat de voorposten van de plaatselijke fanfare te ver voor de muziek uitliepen, is dat onderdeel van fanfarekorps Harmonie opgeheven. De jeugdige majorettes wilden niets liever dan op straat para deren. terwijl de oudere leden van het muziekge zelschap om gezondheidsredenen bij voorkeur zittend optreden. Op advies van leidster Yvonne van Harten besloot het bestuur de instructie aan de vier overgebleven majorettes deze maand te stoppen. Volgens Van Harten is het lastig om majorettes te werven in Woubrugge. Ook de Nieuwkoopse signaleert de kloof tussen de looplustige meisjes in de leeftijd van 7 tot 12 jaar en minder beweeg lijke leden van de fanfare. Daarnaast noemt zij de populariteit van de plaatselijke balletschool als een reden voor de leegloop van het majoretten- korps. Een andere reden van de tanende populariteit is dat de majorettes in Woubrugge niet konden meedoen aan twirl-wedstrijden. Van Harten: „Majorettes uit Nieuwveen en Ter Aar doen het in het twirlen erg goed. Ook ik wilde met de Woubrugse majorettes graag trainen voor derge lijke wedstrijden, maar die zijn vaak op zondag. En dat ligt nog altijd gevoelig in het dorp." Van Harten heeft de afgelopen vijf jaar veel majorettes in Woubrugge zien komen en gaan. „Bij mijn komst liepen er een stuk of acht rond. Na mijn zwangerschapsverlof heb ik de groep uitgebouwd tot vijftien meisjes. Maar daarna ver trokken er plotseling tien meisjes tegelijk. Van de overgebleven majorettes waren er drie asiel- zoeksters. Ik vond het moeilijk om hen te bege leiden. Het is lullig voor Woubrugge, maar als er niet meer belangstelling is, houdt het op." HET WOORD IS AAN George Eliot Een verschillend gevoel voor humor is een kwaad iets in de liefde. °78° «79° 378° ÏSSJ* 10% 10% 20% SSSSSS? 30% 30% 30% Handel in aandelen Content met voorkennis amsterdam anp Istanbul Turkse officieren uit het hele land zijn in Ankara bij elkaar gekomen om de dood van Ataturk te herdenken. Het was gisteren 61 jaar geleden dat de stichter van de Turkse staat overleed. In het hele land werden er herdenkingsdiensten voor de oud-leider gehouden. FOTO REUTERS Reddingswerkers in Italiaanse Foggia zoeken naar tientallen vermisten foggia-rome anp-gpd Zeker zeven mensen zijn in Foggia om het leven gekomen doordat hun flatgebouw is in gestort. Gevreesd wordt dat tientallen mensen onder het puin zijn bedolven. Het gebouw van vijf verdiepingen stortte de afgelopen nacht als een kaar tenhuis in elkaar. De politie gaat ervan uit dat er op het moment van de ramp ruim zeventig mensen in het gebouw waren. Burgemeester Paolo Agostinacchio acht het vrijwel zeker dat constructie fouten bij de bouw de oorzaak van de ramp zijn. De mogelijk heid van een gasexplosie sloot hij uit. Een gezin van vijf perso nen was kort voor de ramp het gebouw ontvlucht, wakker ge worden door hevig gekraak. De vader had nog gepoogd buren te waarschuwen, maar gaf dat op toen het flatgebouw begon te schudden. Het flatgebouw, onderdeel van een complex van drie, was ongeveer 25 jaar oud. Met man en macht probeer den vrijwilligers, brandweer en politie, soms met blote handen, onder het puin naar overleven den te zoeken. In de loop van de ochtend meldde de Italiaan se televisiezender RAI zeven doden, van hen waren er toen drie geborgen. Onder de doden bevond zich een jongetje van tien en twee mensen van 26 en 28. Negen gewonden, onder wie twee kinderen, zijn naar ziekenhuizen in de stad ge bracht. Overlevenden zouden allemaal op de bovenste verdie ping van het gebouw hebben gewoond. Italië wordt regelmatig opge schrikt door rampen met in stortende huizen. Gasexplosies en constructiefouten zijn in veel gevallen de oorzaak. Vorig jaar december kwamen in Ro me 27 mensen om toen een on deugdelijk gebouwd flatblok in stortte. SPECTACULAIRE Het Openbaar Ministerie heeft deze week zes personen aangehouden op verdenking van handel in aandelen met voorkennis. De betrokkenen zijn na uitgebreid ver hoor inmiddels weer op vrije voeten, heeft een woord voerder van het OM in Amsterdam vanochtend beves- tigd. zetten. In die periode onder handelden, naar nu pas bekend is geworden, Content en Uni que over een mogelijke fusie. Content is later samengegaan met de Belgische uitzendketen Creyf s. Unique maakte een tijd geleden bekend te zullen fuse ren met Brunei, maar dat liep onlangs toch nog vast. Drie weken geleden liep de tot nu toe omvangrijkste voor- kennis-zaak (BolsWessanen) helemaal vast. Het Openbaar Ministerie legde het hoofd in de schoot, nadat verdachten door het Amsterdamse gerechtshof waren vrijgesproken. Het pro bleem was dat het OM vooral indirecte bewijsmiddelen han teerde. Slechts bij twee kleinere za ken waar verdachten van aan delenhandel met voorkennis werden verdacht, slaagde het OM erin de rechtsgang met ver oordelingen af te sluiten. Het ging daarbij om handel in aan delen Weweler en Nedlloyd. De zegsman wilde niet toelich ten in verband met welke trans acties de zes zijn gearresteerd. Volgens het Financieele Dag blad gaat het om handel in aan delen van het uitzendbureau Content. Een woordvoeder van Content bevestigt dat tegen vier werknemers van de onderne ming verdenking bestaat. De transacties zouden zich eerder dit jaar hebben voorgedaan toen Content en Unique onder handelingen begonnen over een mogelijke fusie. Content wilde vanochtend geen enkele mededeling doen over die on derhandelingen. Deze onderhandelingen heb ben overigens niet tot een sa mengaan geleid. Justitie richt zich, volgens het Financieele Dagblad, op de eer ste week van februari, toen de koers van het aandeel Content zonder duidelijke aanleiding sterk steeg bij opmerkelijke om- GENEVE ANP-Rtr De voormalige Nederlandse mi nister van buitenlandse zaken, Max van der Stoel, heeft for meel zijn functies bij de Ver enigde Naties neergelegd. Di plomaten in Genève hebben gisteren gezegd dat Van der Stoel eerder deze maand om persoonlijke redenen zijn ont slag heeft ingediend. De 75-jarige van der Stoel was sinds 1991 speciale rappor teur voor de mensenrechten in Irak. Een jaar na zijn aantreden in die functie riep Bagdad al om zijn vertrek wegens de kritische rapporten van Van der Stoel over de toestand in Irak. Van der Stoel mocht Irak niet in. De laatste zeven jaren richtte Van der Stoel zich ook op Cen traal- en Oost-Europa. Hij is Hoge Commissaris voor Min derheden bij de Organisatie voor Veiligheid en Samenwer king in Europa (OVSE). Begin volgend jaar zou hij ook deze functie vanwege zijn leeftijd neerleggen. Maar de OVSE kan het nog niet eens worden over zijn opvolging. Nederland is daarom bereid Van der Stoel nog enige tijd te laten aanblij ven, totdat over zijn opvolging is beslist, aldus een woordvoer der van het Nederlandse minis terie van buitenlandse zaken. Klerks gooit handdoek in de ring leiden ad van kaam en ruud sep katwijk peter blok Katwijk zal alles in het werk stellen om prostitutie buiten de dorpsgrenzen te houden. Als dat uit eindelijk niet lukt, wil de gemeente het 'ver schijnsel' koste wat kost in goede banen leiden. Raam- en straatprostituees denkt Katwijk hoe dan ook tegen te houden. Het gemeentebestuur heeft vanmiddag een 'plan van aanpak' gepresenteerd om een lokaal prostitutiebeleid 'te ontwikkelen, uit te voeren en te handhaven'. Katwijk zegt daartoe genoodzaakt te zijn na de opheffing van het bordeelverbod, waarvoor de Eerste Kamer eind oktober het groe ne licht heeft gegeven. De wet die prostitutie niet langer strafbaar stelt, treedt op 1 september 2000 officieel in werking. Katwijk wil op het gebied van prostitutie in principe een nulbeleid voeren, oftewel helemaal weren. „Maar dat is lastig, omdat prostitutie nu een 'gewoon beroep' wordt. Zolang dat beroep vrijwillig door meerderjarigen met een geldige verblijfsvergunning wordt uitgevoerd, is dat niet langer strafbaar. Daar waar prostitutie niet is te voorkomen, moeten goede voorwaarden worden gesteld aan de begeleiding en de arbeidsomstan digheden van de prostituees", staat in het plan van aanpak. Katwijk verwacht dat ze wel de juridische mo gelijkheden heeft om raam- en straatprostitutie te weren. „Dat zijn immers meer openbare vor men. En die zijn zeer belastend voor de directe woon- en leefomgeving. Die verschijningsvorm moet te verbieden zijn", vermoedt de gemeente. MIN. INRUIL 3.000,- KEUZE UIT 400 GEBRUIKTE AUTO'S VAN DIV. MERKEN GRATIS PARKEREN, GRATIS ENTREE Nog geen twee weken na de presentatie van het Rembrandt-kwartier liggen de 'grootse plannen' van de Stichting Leiden Promotie/VW alweer in de prullenbak. Na een gesprek met de wethouders A. Pechtold en M. Schultz gooide een boze voorzitter K. Klerks gisteren meteen de handdoek in de ring. ,,Als we de Zeevaartschool niet krijgen, dan houdt het hele verhaal daar op", brieste hij. „Dan is de basis onder het plan vandaan gehaald. En zijn we terug bij af." In 2006 is het vier eeuwen geleden dat de grote schilder in Leiden werd geboren en te gen die tijd wilde Klerks klaar zijn met onder meer de realisering van een Rembrandt-ken- niscentrum, de herbouw van het geboorte huis van de schilder en de inrichting van een park. De voonnalige Zeevaartschool speelt een cruciale rol in het plan vanwege de lig ging. Pal aan de Weddesteeg; daar waar Rem- brandts wieg stond. Maar op dat monumentale gebouw is al in het voorjaar van 1995 een optie gegeven aan het advocatenkantoor Geelkerken Linskens. „Dat waren slechts vage geruchten toen wij onze plannen presenteerden", zegt Klerks. „Nu blijkt uit het gesprek met Pechtold en Schultz dat de Zeevaartschool absoluut niet beschikbaar is. Wel, dan houdt het op. En dat terwijl we net een bijzonder positief gesprek met de universiteit achter de rug hebben. Daar waren ze zeer enthousiast over de plan nen." Wethouder van toerisme Schultz is on danks de felle woorden van Klerks niet bang dat alle initiatieven om in Leiden iets met Rembrandt te doen van de baan zijn. „Ik denk dat er in het plan elementen zitten die ook zonder Zeevaartschool kunnen worden gerealiseerd. En dat kan ook op een andere locatie." Pagina 13: 'Zonder Zeevaartschool kunnen we geen kant op' echter onmogelijk. Als Zuid- Holland de Oostvlietpolder de finitief laat vallen en ze krijgt vervolgens geen toestemming het verontreinigd slib in de Slufter te lozen, dan stelt dat de provincie - en daarmee ook het Hoogheemraadschap van Rijn land dat verantwoordelijk is voor de waterkwaliteit - voor een gigantisch probleem. Om de mogelijkheid voor het depot open te houden, is vol gens Zuid-Holland een kleine aanpassing van het bestem mingsplan nodig. De ruimte die de gemeente nu open laat, zou te klein zijn voor een slibstort. Pagina 13: Leiden hoopt op snel besluit bedrijventerrein leiden robbert minkhorst De provincie Zuid-Holland wil af van het baggerdepot in de Leidse Oostvlietpolder. Gede puteerde staten gaan er alles aan doen om het verontreinigd slib kwijt te kunnen in de Sluf ter, de grote stortlocatie op de kop van de Maasvlakte. Die op dracht kregen GS gisteravond van provinciale staten. Hoewel de baggerstort er hoogstwaarschijnlijk niet komt. wordt het Leidse depot nog niet helemaal uit de plannen ge schrapt. Het liefst had een aan tal politieke partijen dat wel ge daan, lieten hun fractievoorzit ters gisteren bij de begrotings behandeling weten. Dat bleek j Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Naam: Voortetters: m/v Adres: Postcode: Plaats: Telefoonnummer: (l.v.m. controle bezorging) Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch 33,70) Per kwartaal automatisch (ƒ96,90) Per kwartaal acceptgiro 97,90) Bank/giro nr: Handtekening Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. h Dagblad, abonnee sor mmer 10050. 2300 VB >ok: 071-5128030 o 712141"400114

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 1