Katwijk is verdeeld over Westerbaan Gemeente staat machteloos bij sloop Katwijks jeugdhuis Duin Bollenstreek oedemorgen, dit idio Boterbloem' 11 Neem een proefabonnement, BEL 071-5128030 WEKEN VOOR/39,95 jj nschade is grote bron van trnis Katwijkse politiek 'Heb vertrouwen in ons, het komt goed' voor nieuwe bomen en rechte straten andelijkse carillonmuziek Itijnsburg wordt duurder Bewoners 'bloemenstraten' kiezen Kunstwerk in Lisse erdag ijf uur in de middag als klanken door de illen. „Goedemorgen dit is Radio Boter - Goedemorgen? „Tja, is het nu vrijdagoch-- :gt Gerrit Hunnekink, ir en presentator van >terbloem. „Wij zijn ver vooruit. We maken opname die morgen- i wordt uitgezonden." dt zijn rol met verve: 'late collega heeft zich ójnlijk verslapen, of de ochtendspits. Tech- i Hoek treedt voor de ieid op als co-presenta- bewoners van bejaar- :en in de Bollenstreek J regelmatig naar de De zieken- en bejaar- oep maakt al 33 jaar muziekprogramma's voor een doelgroep die volgens Hun nekink niet bediend wordt door reguliere radiozenders. „Deze mensen willen psalmen horen, of lekkere Nederlandstalige muziek. En een gezellig babbel tje, natuurlijk." Radio Boterbloem staat dicht bij de luisteraars. Hunnekink, zelf werkzaam in een verpleeg huis in Sassenheim, weet wat de mensen willen horen. De uitzending voor vrijdagochtend bevat nummers van Ria Valk, Frans Bauer en de aloude Lou Bandy. „Ik vind heus niet alles even leuk wat ik draai", zegt hij met een glimlach. „Maar ik weet voor wie ik het doe. Wij gaan regelmatig bij luisteraars op bezoek om naar hun muzi kale wensen te luisteren, of zo maar voor een praatje. We ma- Gerrit Hunnekink (rechts) kondigt het volgende plaatje n. Technicus Jan Hoek gooit 'm erin. FOTO LOEK ZUYDERDUIN ken onze programma's immers voor hen." De makers weten dat veel van hun luisteraars het niet altijd even makkelijk hebben. „Veel ouderen zijn eenzaam", zegt Hunnekink. „Zij kijken echt uit naar ons programma. Neem nu dit programma, dat ik normaal gesproken met Jan en met Ger- da Turk maak. Wij doen dat al negen jaar samen. De mensen weten wie wij zijn, hoe onze pértners heten, wat onze kinde ren doen. We vertellen dat alle maal. Zo geven we ze wat gezel schap en vrolijkheid aan de mensen." Voor de makers is het boven dien leuk werk. „Ik doe dit al zestien jaar", zegt Hunnekink. „En ik vind het nog altijd leuk om te doen. We liggen hier soms echt in een deuk, joh. Er komen ook hechte vriend schappen uit voort. Het is hart stikke leuk om te doen." Toch zou de voorzitter wel wat nieu we medewerkers kunnen ge bruiken. „We zijn inderdaad op zoek naar vrijwilligers. Veel mensen kijken een beetje tegen het werk op. Ze vinden het eng, of denken.dat ze het niet kun nen. Maar het is gewoon leuk. Ik maak nog steeds genoeg fou ten in de presentatie. Dat is echt geen ramp." Onbewust bewijst hij zijn uit spraak vervolgens door in het programma een oud bericht voor te lezen. „De handwerk - club houdt aanstaande woens dag weer een... Verrek, dat was vorige week!" Lachend ver frommelt hij het papiertje en kondigt het One Two Trio aan. „Ach, daar kunnen die mensen ook om lachen. Dat is juist de charme van dit programma. Daarom zeg ik: als dit werk je leuk lijkt, schroom niet. Het is heerlijk werk en je doet er wat goeds mee." Belangstellende vrijwilligers kunnen geheel vrijblijvend contact opnamen met Gerda Turk, telefoon: 0252-210485. PETER GROENENDIJK Bewoners van vier bloemenstraten in Rijnsburg - de Dahliastraat, de Anemonenstraat, de Irissen- straat en de Narcissenstraat - hebben met grote meerderheid gekozen voor het verwijderen van de linden uit hun buurt. Zij stemden gisteravond tijdens een inspraakbijeenkomst voor een plan waarin de meeste bomen in hun straten worden gekapt en vervangen door nieuwe. De overlast van de linden is groot. De bomen worden dikwijls belaagd door luizen die 'honing dauw' afscheiden - een plakkerige goedje dat op geparkeerde auto's terecht komt. De wortels van de bomen ontwrichten de stoeptegels. In een eerste, ambtelijk herinrichtingsplan van de gemeente was het 'bomenprobleem' buiten beschouwing gelaten. De meeste bomen zouden blijven staan. Een tweede, aangepast voorstel voorziet in de bomenkap. In bijvoorbeeld de Dahliastraat verdwijnen dan twintig linden, waarvoor zes bomen van een ander, beter ras te rugkomen. Gedacht wordt aan een sierpeer, van middelgroot formaat. Alleen de platanen in de Anemonenstraat blijven staan. Overigens hadden bewoners daar om andere redenen problemen mee: de platanen hebben een enorme kruin ontwikkeld en houden veel zonlicht tegen. Een snoeibeurt zou dus op zijn plaats zijn, al twijfelen ambtenaren er weer aan of dit de bomen niet beschadigt. In de tweede herinrichtingsvariant draaide het niet alleen om bomen. Een belangrijke verande- ring ten opzichte van het eerste plan was ook dat de straten geen 'knik' meer hebben. De bewo ners hebben liever een rechte weg voor hun deur. Daartoe worden de parkeerplaatsen over de hele lengte aan één kant aangelegd, in de bre dere Anemonenstraat aan beide zijden. Het is niet duidelijk of dat meer of minder parkeerplek ken oplevert. Er zijn nu nog geen vakken aange geven, na de herinrichting zal dat wel zo zijn. In het midden en aan de uiteinden van de bloemenstraten komen drempels. De straten worden ingericht als 30-kilometerzone. Bewo ners vragen daarbij oir.n extra snelheidscontroles en wat burgemeester A. van der Lee betreft ko men die controles er. ,,Maar het echte probleem is de mentaliteit. De mensen die klagen zijn soms dezelfden als die te hard rijden." De noordkant van de Anemonenstraat krijgt niet, zoals aanvankelijk bedacht, een parkeer plaats met zes vakken. Wel komt er een kleine speeltuin, althans als Ihet aan een meerderheid van de bewoners ligt. Verder wordt in alle straten de verlichting verbeterd. Over de grasstrook in deze straat heerst ver deeldheid. De ene bewoner zou het verdwijnen van dit 'zeldzame groen' betreuren, de ander ziet het als een officieuze hondenuitlaatplaats waar maar beter parkeerplaatsen kunnen komen. De door de bewoners gesteunde plannen over schrijden het beschikbare budget. Zij zullen ver der worden uitgewerkt, alvorens de gemeente raad - 24 februari - een besluit neemt. Eind maart moet de herinrichting beginnen. moet aan vijf bewoners Koningin Julianalaan in 1.000 gulden betalen, ïun huis door de bouw nieuwe gemeentehuis waard is geworden. Die en planschade is de le de raadscommissie rkeer, ruimtelijke orde milieu (VROM) een in het oog'. Een aantal >ll stelde zelfs voor om de ide niet te betalen, er J. Griep zei zich in ende mate te ergeren 'verregaande juridise- i de Nederlandse sa ng. Hij stelde voor om Draak van de rechter uit i over planschade. „In- lijkt werkelijk alles on- Ëai ei der het kopje planschade te kunnen worden geschaard." WD'er E. van Efferink vond dat 'de beer los is'. „Wat staat ons op dit vlak nog meer te wachten?" RPF'er H. ten Hove bekritiseerde de verzoeken van de bewoners van de Juliana laan. „Mij maak je niet wijs dat hun huizen door de bouw van het .gemeentehuis minder waard zijn geworden." Op het moment dat de raads leden hun standpunten nog verder aanscherpten, greep wethouder Berkheij in door de discussie over planschade ach ter gesloten deuren voort te zet ten. Hij zei nog wél dat de plan schade beter nu kan worden betaald dan over enkele maan den. „Dat kost nog meer geld, want we moeten ook de rente vergoeden." heeft wethouder J. Schuijt van cultuur en kunst gistermiddag twee 'mensvogels' van gegoten aluminium onthuld. Daarmee heeft ook de wijk Berkhout een kunstwerk. Het cultuurbeleid van de gemeente is erop gericht dat in elke wijk minimaal één kunstwerk komt te staan. ,611 gulden en tien cent Sjjrkkleding bestellen van al ïmeerde ontwerpers als en Armani Junior, en t betalen. Dat kan na- niet, vond de directie ïdinggroothandel Cal- uit het Belgische St. De groothandel heeft ning al sinds juni open- ij de Katwijks/Haagse :aak Coco's Friends, afmiddag boog de rechter Katwijkse eigenares van kledingzaak laat rekeningen onbetaald zich over de kwestie. De verte genwoordiging van de kleding zaak liet daarbij verstek liet gaan. De rechter constateerde dus 'bij verstek' dat het kleding bedrijf - eigendom van een Kat wijkse en met vestigingen in onder meer Den Haag en Kat wijk - inderdaad 25 facturen had openstaan. En dat daar on danks aanmaningen en herin neringen door een incassobu reau geen verandering in was gekomen. Op één betaling na. Na een aanmaning in juni werd 5.800 gulden overgemaakt. Maar met rente en incassokosten blijft er nog steeds een bedrag van ruim 42.000 gulden over. De eigena res van de kledingzaak had nog wel in juni een klein handge schreven briefje gestuurd. „U moet vertrouwen in ons heb ben", las rechter G. Robbers daaruit met opgetrokken wenk brauwen voor. „Dat vraag ik u met klem. Het komt goed, het heeft wat tijd nodig." Die tijd, constateerde advo- egge aangehouden I e De politie heeft gistermiddag een 26-jarige Katwijkse hóuden die vier lege kratten vanaf een emballageplaats n supermarkt heeft gestolen. Daarna leverde ze de krat- 1 i dezelfde supermarkt weer in om statiegeld te incasseren. bewijs kwijt na weigeren ademtest wiikerhout Op de Maandagsewetering in Noordwijker- rerd vannacht een 53-jarige automobilist uit die plaats •n blaastest onderworpen. Uit de test op straat bleek hij ;en te hebben, maar op het bureau weigerde hij mee te aan een ademanalyse. Daarop werd zijn rijbewijs inge- fd en kreeg hij een proces-verbaal. aar net is het nieuwe carilloncomité aan- H ik of een eerste tegen- ient zich aan. De tarie- de vaste beiaardier re ar zijn maandelijkse be- van het carillon, zijn »d. Het comité heeft de ■te gevraagd om een ex- lage, om de maandelijk- lerten in stand te kun- Iden. Lieven zijn per 1 augus- aoogd, een speelbeurt i 263 gulden. De ge- heeft in januari beslo- te dragen in de bespe- ;aar hanteerde daarbij n ar nu blijkt verouderd) J van 200 gulden per uur. lité vraagt daarom aan passing van de subsidie, zodat de twaalf speelbeurten allemaal door kunnen gaan. De gemeente lijkt daar niet aan te willen. B en W zeggen dat niet een maandelijkse speelbeurt, maar een vast be drag aan subsidie is afgespro ken. Namelijk 2400 gulden per jaar. „Het is aan het carillonco mité om met dit bedrag een aantal speelbeurten met de bei aardier af te spreken", schrijven B en W aan de gemeenteraad. Overigens is het comité gis teravond officieel ingeluid. Bur gemeester A. van der Lee over handigde hen tijdens een bij eenkomst op het gemeentehuis de sleutel van het nieuwe caril lon. Het comité gaat zich bezig houden met de keuze van mu ziek en de speeltijden. Oppositie bekritiseert keuze voor 'meer asfalt' De Katwijkse raadscommissie voor verkeer, ruimtelijke ordening en milieu (VROM) is ernstig verdeeld over het nut en de noodzaak van de aanleg van de Westerbaan, een derde belangrijke weg om Katwijk in- en uit te rij den. De oppositie - PvdA, D66/Gemeentebelangen en GroenLinks - bekritiseert de aanleg van de Westerbaan. De RPF pleit voor een Westerbaan die aansluit op de Meeuwenlaan. De coalitiepartijen - CDA, SGP/GPV en WD - willen nog altijd dat de nieuwe? weg wordt aange sloten op de Laan van Nieuw Zuid. Dat bleek gister avond tijdens de commissievergadering van VROM. De meeste stemmen gaan in ie der geval op voor de aanleg van de Westerbaan met de Meeu wenlaan als minimale 'eindbe stemming'. Daarmee krijgt Kat wijk na ruim dertig jaar een derde ontsluitingsweg. Wethouder A. Berkheij bena drukte gisteravond andermaal dat een dorp met 40.000 inwo ners in elk geval drie belangrij ke uitvalswegen nodig heeft. .Alleen de Hoorneslaan en de Zeeweg zijn onvoldoende. Dat hebben we vorig jaar nog ge zien toen de Zeeweg in onder houd was. Op de Hoorneslaan was er toen geen doorkomen aan." PvdA, D66/Gemeentebelan- gen en GroenLinks vonden dat het college niet alleen in 'nog meer' asfalt moet investeren, maar ook in het openbaar ver voer. Fractievoorzitter J. Slings van D66/Gemeentebelangen stelde dat de neveneffecten van de aanleg van de Westerbaan te weinig aandacht krijgen. „Als die weg er komt, krijgt de Weth. Ouwehandstraat drie keer zo veel autoverkeer te verwerken en de Nachtegaallaan zelfs tien maal zoveel verkeer. Dat heeft enorme consequenties en die moeten zeker niet worden on derschat. Daarnaast zijn er enorme financiële risico's aan de aanleg van de Westerbaan verbonden." SGP/GPV en D66 merkten op dat de eerste rotonde die naar de Westeirlbaan leidt dicht bij de kruising van de N206 met de Wassenaarseweg/N441 komt te liggen. „Dat kan in de spits als al die wegen volslibben, proble matische gevolgen hebben." Ambtenaar Koopman nam die verontrusting weg. „De provin cie heeft fiier bewust voor geko zen. Die rotonde wordt overi gens eeiri tweebaans-rotonde. De doorstroming komt volgens de provincie niet in gevaar." De financiële kant van het verhaal kjreeg gisteravond even eens de nodige aandacht. SG- P'er van der Plas vond dat het nu wel eens tijd werd voor ac tie. „In 1 '992 zou de aanleg van de verlengde Laan van Nieuw Zuid 12 miljoen gulden kosten. Nu kost een gedeelte ervan, tot aan de Meeuwenlaan, ruim 20 miljoen gulden. Laten we daar om niet langer meer wachten. Daarmee; wordt de weg alleen nog maar duurder." H. ten Hove beklemtoonde dat de weg van hem niet verder hoeft te lopen dan de Meeu- wenlaan. Wethouder Berkheij zei dat hij goede hoop heeft dat die weg er in ieder geval komt. „Gemeente en provincie zijn daar vóór. Alleen de Raad van State, dus de rijksoverheid, moet nog haar fiat geven. De verlengde Laan van Nieuw Zuid is een heel ander verhaal. Daar voor hebben we weinig mede standers." KATWIJK PETER BLOK De gemeente Katwijk staat op dit moment vol strekt machteloos bij een eventuele sloop van het Jeugdhuis. Dat heeft wethouder T. Berkheij van verkeer, ruimtelijke ordening en milieu (VROM) gisteravond laten weten. „Wij zijn niet de eige naar van het gebouw. Dat is de Kerkvoogdij van de Nederlands Hervormde Kerk van Katwijk aan Zee. Die eigenaar maakt de dienst uit, niet wij." Alleen als het Jeugdhuis op de gemeentelijke monumentenlijst komt te staan, heeft de ge meente enig recht van spreken. „Maar de eige naar van het pand moet daarvoor toestemming geven", verklaarde Berkheij. Momenteel is het Jeugdhuis een karakteristiek gebouw, zonder be scherming. De Kerkvoogdij van de Hervormde Kerk kon digde vorige week aan dat het huidige Jeugdhuis tegen de vlakte moet om de bouw van een multi functioneel kerkelijk centrum mogelijk te maken, met daarin naast een zalencomplex acht tien appartementen en een parkeergarage met veertig plaatsen. Het gemeentebestuur heeft dit bouw plan voorlopig afgewe2'.en, vooral omdat het 'te massaal' is. De leden van de raadscommissie VROM schaarden zich op dat punt even massaal achter burgemeester en wethouders. SGP/GPV-fractie- voorzitter M. van Rooijen meldde tevens dat veel Katwijkers een emotionele band met het Jeugd huis hebben. „Daar hiebben ze heel wat uurtjes van hun leven doorgebracht." RPF-leider H. ten Hove noemde de bouw van appartementen en van winkels 'in principe' geen taak voor de kerk. „En zeker niet voor mijn eigen kerk. Als het huidige Jeugdhuis niet kan blijven staan, dan moet er geen veel groter gebouw voor in de plaats komen. Dat past absoluut niet op de ze plek. De huidige sfeer mag, al sneuvelt het ge bouw, in elk geval nielt verloren gaan. Bovendien vind ik het vreemd dat de ingang aan de andere kant moet komen. Nu vormen de kerkelijke cen tra een aanvulling op en staan ze eveneens in duidelijke relatie tot die naburige Nieuwe Kerk." Bewoners en ondernemers fel tegen herinrichting 't Vierkant Bewoners en ondernemers die gevestigd zijn aan 't Vierkant in Lisse zijn fel tegen de plannen voor herinrichting van het dorpsplein. Dat bleek gisteren tijdens een door het college van burgemeester en wet houders belegde inspraakavond. Vooral liet voornemen om het plein autoluw te maken stuitte op grote weerstand. Toch wil wethouder A. Moolenaar een experi ment starten met een autoluw 't Vierkant. Volgens Moolenaar heeft de bevolking van Lisse behoefte aan meer activiteiten op het plein. Hij ondersteunt grotendeels de aanbevelingen van een speciale werk groep, die de afgelopen maanden de mo gelijkheden heeft onderzocht om 't Vier kant tot 'verblijfsplein' te ontwikkelen, waar plaats is voor cultuur, horeca en ont spanning. Moolenaar zou 't Vierkant het liefst 's avonds en in het weekend afsluiten voor verkeer zodat meer plaats vrijkomt voor terrassen, maar verschillende onder nemers lieten weten dat zij hier niet mee akkoord kunnen gaan. Sigarenhandelaar J. de Bruin noemde een dergelijke maatregel gisteravond 'dodelijk' voor zijn bedrijf. .Autoluw betekent minder klanten. Zeker op zaterdag kost mij dat flink wat omzet. Deze plannen zijn een forse aanslag op de boterham van ondernemers aan 't Vier kant", aldus De Bruin. Tot de mogelijkheden om 't Vierkant te verlevendigen behoort volgens de com missie en het college ook de vestiging van 'hoogwaardige zaken met uitstraling'. Zo wordt gesproken over de opening van een bioscoop aan het plein. Moolenaar liet doorschemeren dat de eerste hierin geïn teresseerde ondernemers zich al bij hem hebben gemeld. Volgens de wethouder is de aanwezigheid van hangjongeren echter een problematische factor voor de ontwik keling van het plein. „Daar moeten wij ab soluut iets aan doen. Het aanbrengen van camera's is een mogelijkheid die wij op dit moment bestuderen. Maar de aanwezig heid van deze jongeren is indirect ook te wijten aan de 'harde horeca' op het plein, de cafés en bars. Voor die gelegenheden is 't Vierkant eigenlijk niet de ideale plek." Moolenaar zei teleurgesteld te zijn dat deze 'harde' horeca niet was vertegen woordigd. „Ik vind dat een beetje kinder achtig. We moeten samen iets doen aan het plein en dat kan alleen in goed overleg tussen alle betrokkenen." Hans van der Kwaak, eigenaar van een café-bar aan 't Vierkant, zei de bijeen komst bewust niet bij te wonen. „Ik heb daar niks te zoeken. Ik heb geen enkele bijdrage aan de discussie zoals die nu ge voerd wordt." Volgens Van der Kwaak en andere ondernemers is het een fout van de gemeente geweest om geen enkele ho- reca-ondernemer in de speciale commis sie uit te nodigen. „Dit plan gaat voor een groot gedeelte over horeca, onder meer het neerzetten van terrassen", aldus Van der Kwaak. „Waarom hebben ze dan nie mand van ons in die werkgroep gezet? Men is het hele land door geweest, maar heeft geen enkele horeca-ondernemer aan 't Vierkant iets gevraagd." caat M. Ernst van de Belgische leverancier, heeft inmiddels lang genoeg geduurd. „Onze vordering is nooit ontkend. De betaling is alleen steeds uitge steld, en uiteindelijk wordt er helemaal niet betaald." Daarbij wilde Callaert nog wel zo billijk zijn de twintig procent boete, die het bedrijf wettelijk had mogen eisen, te laten vallen. De rechter buigt zich de ko mende week over het pakket re keningen en aanmaningen, woensdag 17 november volgt een uitspraak. totale kosten voor het kunstwerk bedragen bijna 80.000 gulden. Daarvan heeft de provincie 24.000 gulden voor haar rekening geno men. FOTO DICK HOGEWONING

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 19