Impeesa is woedend op Voorschoten 'Sorry, ik heb even geen half miljoen gulden in huis' 'Dorpsgezicht Warmond beschermen' It Regio iENDARISCH MODEL, /0LUTI0NAIRE MOTOR. 'En dan breng ik nu in stemming: de afschaffing van de WD' ifiiiflii fi n ir achtervolging na inbraak ten» Een inbraak bij een bedrijf aan de Donklaan ir ten heeft gisteren geleid tot een wilde achtervolging senaar en Den Haag. In Voorburg kon een van de in- rorden ingerekend. Agenten in Wassenaar zagen hun e Rijksstraatweg en zetten de achtervolging in. Op het ehout in Den Haag werd een blokkade opgezet. De in- imden een politieauto en omzeilden de afzetting. In reden zij zich vast in een voetgangersgebied. De be- wist te ontkomen, maar de passagier kon worden aan- Ve i. Het gaat om een 38-jarige man. De auto en de buit iiag genomen. kcjdie voor tennissers ike ten» De Stichting Tennispark Adegèest en de gym les reniging Slank en Kwiek krijgen alsnog geld van de ge- bri idegeest ontvangt 188.000 gulden voor het bouwen jkamers en douches en Slank en Kwiek krijgt 80.000 jor het ombouwen van een fietsenstalling naast de ge- n ke gymnastiekzaal Noord-Hofland tot een overdekte geld voor godsdienstonderwijs ten». De subsidie voor het godsdienstonderwijs in ten wordt de komende jaren afgebouwd. Een motie nte >m deze bijdrage instand te houden, werd alleen ge- j, jor het CDA. VVD, PvdA en GroenLinks stemden te- ft enpoepzuiger in Voorschoten ,giten» Voorschoten gaat onderzoeken of een proef mo- ïet een hondenpoepzuiger, waarmee de plekken waar nogen loslopen, kunnen worden gereinigd. Wethouder Yl zegde dat gisteravond tijdens de begrotingsvergade- '1 an fractievoorzitter W. Carabain van de PvdA, die een i willen dienen. De sociaal-democraten hopen niet al- je proef doorgaat, maar dat de machine in een later tok wordt ingezet op alle speel- en voetbalveldjes voor verhoging OZB voor bedrijven ten» Voorschoten ziet af van het verhogen van de on- :aakbelasting voor bedrijven. Een motie van de PvdA belasting met tien procent te verhogen, kreeg gister- uwelijks steun. De overgrote meerderheid van de raad it advies van wethouder P. Verschoor van financiën om intact te laten. „Ik heb nu een goed overleg met de on- :s. Die sfeer wil ik met een verhoging volgend jaar niet Ik bekijk of de OZB voor bedrijven vanaf 2001 wèl kan erhoogd", aldus Verschoor. Nieuwbouw scoutinggroep doorgeschoven Scoutinggroep Impeesa is woedend op de Voorschoten- se gemeenteraad. De stichting dacht gisteravond om half elf tijdens de begrotingsvergadering zekerheid te hebben over de bouw van een nieuw onderkomen aan de Mö- zartlaan. Burgemeester en wethouders zegden op dat tijdstip de benodigde 835.000 gulden toe. Drieënhalf uur later werd met steun van de WD en GroenLinks een mo tie van de PvdA aangenomen, waarin staat dat eerst een betere plek voor het gebouw moet worden gezocht. ïerust met de theekoepel valt ook binnen het beschermde dorpsgezicht. foto wim dijkman Aanwijzing provincie Zuid-Holland warmond »judy nihof De provincie Zuid-Holland wil de dorpskern van Warmond het predikaat 'beschermd dorpsge zicht' geven. Volgens provincie ambtenaar L. Nizet moet de ge meente de aanwijzing tot be schermd dorpsgezicht in de eerste plaats beschouwen als een erkenning. „Je zegt ermee dat Warmond een bijzonder dorp is. Dat kun je als gemeen te uitdragen. Je kunt er reclame mee maken. Maar er hangen geen subsidies aan voor het restaureren van gebouwen, nee." Het betekent wel dat de ge meente voor het gebied rond om de Herenweg en de Dorp straat een nieuw 'beschermend' bestemmingsplan moet maken. Dat is volgens de gemeente De nieuwe Land Rover Defender is uitge rust met de Td5 2,5 liter 5 cilinder turbo dieselmotor. Een absolute doorbraak in dieseltechnologie. De meest legendarische De Defender is verkrijgbaar v^naf 74.400,- of als bedrijfswagen vanaf 41.872,- (excl. btw). U least al een Defender vanaf ƒ1.158,-* per maand. Nimarc B.V. Lijnbaanstraat 4, 2222 AR Katwijk. Tel.: 071 - 4090922. geen probleem, omdat het hui dige bestemmingsplan toch aan vervanging toe is. Het predikaat heeft geen gevolgen voor ge bouwen die in het beschermde gebied liggen, maar die 'van mindere kwaliteit' zijn, legt Ni- zet uit. „Wat er aan gebouwen staat, dat staat er. Maar wil ie mand iets slopen, dan kan geen sloopvergunning meer worden afgegeven, zonder dat er een goedgekeurd nieuwbouwplan ligt. Aan nieuwbouw worden strenge eisen gesteld. Deze moet in de omgeving passen qua hoogte en dergelijke." Overigens kan de gemeente raad de aanwijzing nog tegen houden. ,Als men het niet wil, dan gaat het niet zo maar door", aldus de provincie-amb tenaar. Burgemeester en wet houders hebben nog geen standpunt ingenomen over de aanwijzing. Ze willen dinsdag 23 november tijdens een infor matie-bijeenkomst met de be volking van gedachten wisselen over het plan. J. Schrage van de monumentencommissie en het historisch genootschap War- melda is op het eerste gezicht blij met de aanwijzing. „Je moet alleen opppassen dat je de zaak niet 'op slot' doet. Dat er geen vernieuwing meer mogelijk is en dat je een dorp krijgt waar niemand wil wonen of wer ken." Hij is ook blij dat er stuk jes polder in het beschermde gebied vallen. „Voor de Klin kenbergerpolder is een stukje extra bescherming alleen maar goed. De projectontwikkelaars hebben al in de rij gestaan om daar grootschalig te gaan bou wen. voorschoten jan preenen De meerderheid van de raad wil niet alleen op zoek naar een be tere plek voor de scouting, maar vindt dat ook moet wor den nagegaan welke andere or ganisaties daar onderdak kun nen komen. Gedacht wordt on der meer aan buitenschoolse opvang, jongerenvereniging Klup en de modelspoorvereni ging. De meerderheid van de politiek verwacht dat het plan daarvoor in de loop van vol gend jaar klaar is. Voorzitter O. Schrage van Im peesa reageerde verbijsterd. „Dit is toch schandalig en bui ten alle proporties? Ik heb sterk het gevoel dat hier een spel is gespeeld. In het verleden was er nauwelijks verzet tegen onze plannen en nu plotseling komt een motie tevoorschijn, waarin alles vooruit wordt geschoven. Dit kan toch niet? De architect heeft zijn werk gedaan, de teke ningen zijn klaar, het ziet er prachtig uit. Nu is alles voor niets geweest, kunnen we weer in de wachtkamer gaan zitten en is de 50.000 gulden die we al hebben uitgegeven we Impeesa kreeg bijval van CDA en van D66, die net als de drie wethouders van CDA, PvdA en WD tegenstemden. Zij waren echter in de minderheid. De woede van Impeesa en de twee partijen richtte zich vooral op de WD, Of zoals Schrage opmerkte: „De WD heeft de hele avond de mond dichtge houden en gaat dan plotseling met de PvdA mee." Fractie voorzitter H. Smits van D66 noemde de 'ommezwaai' van de liberalen 'ronduit schande lijk'. „De PvdA en GroenLinks neem ik niets kwalijk. Zij zijn altijd consequent geweest en hebben steeds aangegeven dat de huidige plek van Impeesa niet goed is, omdat daar een uitvalsweg komt. Als oud-wet houder weet ik precies hoe zij zich altijd hebben opgesteld. Maar van de WD begrijp ik niets." S. Holland, fractievoorzitter van de WD, verbaasde zich op haar beurt over de commotie: „We hebben eerder al gezegd dat wij wel degelijk voorstander zijn van een multifunctioneel gebouw op een andere plek. Het liefst in Adegeest. Het is ze ker niet onze bedoeling om Im peesa in de kou te laten staan. De scouts worden straks wel degelijk de hoofdgebruiker van het nieuwe gebouw." - Si 'S-i. THE BEST 4X4XFAR voorschoten jan preenen De begrotingsvergadering in Voorschoten verliep afgelopen nacht uiteindelijk zo chaotisch, dat burgemeester P. Cannegie- ter om half twee door de bomen het bos niet meer zag. Of om helemaal exact te zijn: door de vele voorstellen de juiste mo ties en amendementen (totaal 23) niet meer ontwaarde. „En dan breng ik nu in stemming: het afschaffen van de WD." Grote hilariteit in de raadzaal. Canne- gieter moest er zelf ook om lachen, maar wist niet hoe snel hij zich moest excuse ren. Om vervolgens nog eens te zeggen: „En dan breng ik nu alsnog in stemming: het afschaffen van de WD." De motie waar het om ging (het afschaffen van het zwemonderwijs), ingediend door de WD. werd in derde instantie toch nog goed aangekondigd en met twaalf stemmen vóór en zeven tegen aangenomen. Dat houdt in dat vanaf 2000 alleen nog die leerlingen zwemles krijgen, die nog geen diploma hebben. Met het uitgespaarde geld vervalt de door het college voorge stelde bezuiniging op de gymnastiekles. Fractievoorzitter S. Holland van de WD kon na afloop van de vergadering de hu mor er wel van inzien: „Ach, de vermoeid heid sloeg toe bij de burgemeester. Dan krijg je die verwarring. Maar stel dat de verkeerde motie in stemming was ge bracht, dan had ik echt niet vóór gestemd. Je kiest toch niet voor het opheffen van je eigen partij?" Boek over Ballen en Kwallen in Wassenaar iter Piet Hein Schou- grootste Kwallenbal - snaar zijn. Die indruk uchtige lezer bij het ren van het boek Bal- allen van Leo van der loute loopt er als een 5 i doorheen. Zowel in n tekst. Als de hoofd- die fungeert als Kop wie de schrijver zich ge Van der Velde !rÉ die 'veel te snelle wordt getrokken. De heeft op z'n tijd best 1 >m uit te halen naar lijvoorbeeld als de ster bij de hoofdre- i de Haagsche'Cou- voor Van der Velde al 1 als correspondent ir werkt, heeft ge er de manier van ,Dat vind ik dan echt 1 fik, maar Schoute af- als bal of kwal wilde 1 liet. Zo ben ik niet. anier wil ik niet mijn !n en hem een trap iu hij weggaat. Hij is ook geen van beide, ovendien zeggen dat sportief was om het mplaar van het boek gst te nemen." ihzien dekt de titel liet helemaal de la- 'uggestie wordt ge- f alle vooroordelen senaar en zijn villabe- orden bevestigd, ter der Velde juist ook de int laat zien. De 'ge- tgers die zeventig pro- de inwoners vormen, in een 'echte volkswijk' °rp en in Kerkehout, t ook in deze tijd nog hier ruim twintig jaar *an de slag ging, dacht i IS 1 i-rlM Sjji V. 1 - Leo van der Velde voor raadhuis De Paauw „Er wonen hier in Wassenaar veel omhooggevallen beursmensen met een hoog Audi-, Volvo- en Saabgehalte.foto hielco kuipers ik net als de meeste Nederlan ders dat Wassenaar een echt villadorp was. Dat er alleen maar rijken woonden. Nu ik zo- veel van Wassenaar weet dat de mensen hier in de veronderstel ling verkeren dat ik hier ben ge boren, weet ik wel beter. Was senaar heeft ook een andere kant." Of zoals Van der Velde als een vorm van zelfkastijding een veel gehoord citaat van Schoute aanhaalt: „De pers maakt van Wassenaar een chic dorp, terwijl er ook midden- klasgezinnen wonen en zelfs mensen die zo arm zijn als een kerkrat." Maar vooral richt Van der Velde zich toch op de 'ballen, mensen die praten met een aardappel in hun mond en zich wat chiquer voordoen dan ze zijn'. Hij noemt ze in zijn boek de Nieu we Rijken: „Bijvoorbeeld om hooggevallen beursmensen met een hoog Audi-, Volvo- en Saabgehalte. Vanaf de oprijlaan knikken ze soms naar de buur- rtian. Zo een die door de CID wordt afgetapt, verdacht van het financieren van drugstrans porten of die als pimp te boek staat. Zulke mensen wonen in villa's van enige miljoenen gul dens." Hij haalt ook uit naar een vrouw die de wethouder belde en de taxatie van haar huis aanzag voor de aanslag onroerend-zaakbelasting. „Sor ry meneer, maar ik heb even geen half miljoen in huis." Van der Velde belicht in zijn derde boek (na Fuiven en Kui ven en Happen en Stappen) de ballen in alle mogelijke vormen. Figuurlijk, maar ook letterlijk: tennisballen, golfballen en de borsten van vrouwen die zich in de haast te luchtig hebben gekleed. „Ho, dat is me niet eens zo opgevallen. Op die bor sten slaat die titel niet eens. Goed, ik had bij een foto van Tatjana Simic geschreven: wat een stem en wat een ballen. Maar dat is door de uitgever ge schrapt. Hoe kun je dat nou doen Leo, zei die, we zouden er toch een chique boek van ma ken." Het was een van de weinige ke ren dat Van der Velde wat in slikte. Meestal heeft hij er al iets uitgefloept voordat hij kan wor den gecorrigeerd. „Zoals pas in een interview. Een radiover slaggever vroeg me of ik ook denk dat Bram Peper, die hier in Wassenaar woont, zich schuldig heeft gemaakt aan misbruik van gemeenschaps geld. Ja, zei ik spontaan, dat kun je toch zo aan z'n gezicht zien. Mijn uitgever belde me meteen op: ik kan je ook geen vijf minuten alleen laten. In dat soort gevallen moet ik volgens hem voortaan zeggen dat de waarheid in het midden ligt. Ja hoor eens. Ik ben iemand die alles zegt." Daar zijn de prinsessen Juliana en Christina, die een landhuis had in de Horsten, ook achter gekomen. Jaren geleden toen ze nog Guillermo heette, trad Christina op als mezzosopraan in de Goede Herderkerk aan de Stoeplaan. Onder de toehoor ders bevonden zich haar moe der en 'een verslaggever'. Uit het boek: „Omdat Christina na drukkelijk had gezegd dat ze hier niet als prinses stond, dacht een verslaggever ook wel wat aan haar moeder te kunnen vragen: bent u tevreden over de zang van uw dochter? Dat had hij beter niet kunnen doen. Uit protest haalde prinses Juliana een grote zakdoek uit haar tas, vouwde die open en ging eron der zitten. Iedereen deed net of het zo hoorde. De reporter vroeg fotograaf Jacques Zorg man om een foto te maken, maar deze hield zich wijselijk aan het protocol. De kerkvoogd die de verslaggever zo onopval lend mogelijk aan z'n arm uit de kerkbank probeerde te sleu ren, kwam van een koude ker mis thuis. Sodemieter op, zei de verslaggever. Mag ik niet vragen of de moeder van de mezzoso praan te spreken is over de lied jes van haar dochter?" Die 'verslaggever' was Leo van der Velde. Hij maakt daar geen geheim van. „Ik houd niet van de ik-vorm. Daarom voer ik steeds een journalist in het boek op." Hij wekt daardoor de indruk alles van afstand te heb ben bekeken en verslagen, ter wijl hij wel degelijk volop bij al lerlei verwikkelingen was be trokken. Conclusies laat hij nogal eens over aan de lezers, zoals bij de beschrijving van WD'er Jules Philipse ('Die is dol op zangvogeltjes') en CDA- 'er Dympha Vree, 'het braafste meisje van de klas'. „De Wasse naarder weet dan genoeg. Ik zou in elk geval niet zo afge schilderd willen worden." Hij wil niet alles voorkauwen en ook nog wat aan de verbeelding van de lezer overlaten. In veel gevallen kan hij het echter niet laten om wel degelijk zijn me ning te geven. Dan is hij niet i de Wassenaarder, die volgens hem 'alles via een om- weggetje meedeelt', maar is hij de Hagenaar die alles recht voor z'n raap zegt. Dan rekent hij alsnog af met de kerkvoogd tijdens het optreden van prin ses Christina ('Dat is nou een echte bal') en slaat hij zichzelf voor de kop dat hij een belang rijke 'kwal' over het hoofd heeft gezien. „Iemand die verschrik kelijk met zichzelf is ingeno men en omhoog is gevallen. Aan zulke figuren heb ik zo'n hekel." Het is niet de enige kritiek die Van der Velde op zichzelf heeft. Als hij een top-tien zou samen stellen van ballen en kwallen zouden daar niet zoals ver wacht de Pepers, plaatselijke politici, golfers en andere hote metoten die elkaar tijdens cocktails, party's, gala-avonden en recepties urenlang 'opge spoten, gedecollecteerd en ge strikt aangapen', bovenaan staan. Nee, dan zouden journa listen de lijst aanvoeren. „Daar zitten nou veel kwallen tussen. Ze denken dat ze door hun werk belangrijk zijn. Niet dus. Ik stel zelf toch ook niets voor. Ik schrijf alleen op wat ik zie en hoor." Nieuw boek: 'Hoeren en Snoeren' Leo van der Velde heeft de titel voor zijn nieuwste boek al be dacht: Hoeren en Snoeren. „Dat wordt ook een chic boek. Het speelt zich voornamelijk af in Den Haag. Niet in de bekende warme buurten, maar in de exclusieve huizen en bordelen. Het gaat over de mensen die daar komen. Onder anderen een Was senaarder, die ik ken. Die geeft op een avond zo vijftigduizend gulden uit in een club. In een week is hij honderdvijftigduizend gulden kwijt aan dergelijke bezoeken. Dat maakt hem niets uit. Ik zal proberen om hem niet zo duidelijk af te schilderen dat ie dereen in Wassenaar hem herkent."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 17