ITC-terrein onderwerp annexatie Rechter eist nieuw overleg over Poetry Gard Scholieren vergapen zich aan oude kinderzegels Bewoners moeten onderzoek naar betonrot zelf rege Strippenkaarten buitgem hangeraars paar haalt energie uit paardenvijgen Alphen s vriendeli toon aan in brievei DONDERDAG 11 NOVEMBER 1999 Man breekt nek op onverlicht fietspad hazerswoude Bij een val van zijn fiets heeft een nog onbekende Hoogmadenaar gisteravond vermoedelijk zijn nek gebroken. De man was op een onverlicht Oostvaartpad een greppel ingere den. Hij kon zijn benen niet meer bewegen en lag drie kwartier in het donker in de greppel, voordat een voorbijganger hem vond. Die liet zijn hond uit en hoorde hulpgeroep. De wande laar waarschuwde de politie en de ambulance. De man is naar het LUMC gebracht. Aangehouden met slok op roelqfarendsveen/ouDE wetering De politie hield vannacht op de Langeweg in Roelofarendsveen een 37-jarige Bodegraver aan voor het rijden onder invloed. Later werd een 38-jarige man uit Oude Wetering met drank op aangehouden op de Watergang in zijn woonplaats. Na een blaastest kreeg hij een rijverbod en een dagvaarding. Boskoop praat met Rijnwoude Annexatie van het in Rijnwoude gelegen ITC-terrein bij Boskoop is, als het aan de Boskoopse burgemeester K. Rijsdijk ligt, nog niet van de baan. „We gaan het voorstel met de afdeling Boskoop van het CDA op 30 november bespreken met college van Rijnwoude." boskoop/runwoude marieta kroft Burgemeester M. Boelen van Rijnwoude, met in zijn kielzog de gemeenteraad, wil niets van de grenswijziging weten, zo bleek vorige week al tijdens de begrotingsraad. Het CDA in Rijnwoude heeft dat al in een boze brief aan de collega's van de buurgemeente laten weten. „Een bizar voorstel", zo bekriti seerde het CDA in Rijnwoude. De christen-democraten in Boskoop opperden het idee voor de grenswijziging om zo de financiële positie van hun gemeente te kunnen verbete ren. Het bedrijventerrein ligt weliswaar in Rijnwoude, maar tegen de bebouwde kom van Boskoop. Rijnwoude heeft al leen de lusten omdat ze OZB- belasting van de bedrijven ont vangt, terwijl Boskoop alleen maar de lasten ervan heeft. Het bestemmingsverkeer maakt im mers gebruik van de Boskoopse wegen. Burgemeester Rijsdijk meent dat geen enkele optie om de Boskoopse begroting te verbe teren, onbenut mag blijven. „Wij gaan 1 december de arti kel-12 status aanvragen. Daar bij hoort de plicht om ervoor te zorgen zo snel mogelijk weer op eigen benen te staan. Bezui nigen kunnen we niet, Boskoop is al niet rijk aan voorzieningen. We kunnen ook niet de belas tingen nog verder verhogen. Wij staan volgend jaar toch al bij de top 5 van duurste ge meenten van Nederland. Wij staan dus met onze rug tegen de muur en mogen geen enkele optie meer onbenut laten. Wij vragen daarom op 30 november welke argumenten Rijnwoude heeft om de grenswijziging niet toe te staan." De politieke partijen in Bos koop zijn verdeeld over het CDA-voorstel. Groenlinks, de PvdA en SGP /RPF zijn tegen grenswijziging. De WD en D66 zijn positiever. alphen aan den run» Leerlingen van groep zeven de Alphense basisschool De Wegwijzer vergapen zich aan de kinderpostzegels van verzame laar F. Berendse. Bij de verkoop van de kinderpostzegels van 1999, die gisteren begon, toonde hij trots één van de 74 vorige jaargangen. FOTO LOEK ZUYDERDUIN alphen aan den run De bewoners van de Alphense wijk Groenoord die mogelijk betonrot in hun huizen heb ben, moeten zich zelf vereni gen. Zij moeten een deskundig bureau laten onderzoeken of ze inderdaad de beruchte Kwaai- tal- of Mantavloer in hun hui zen hebben. De gemeente heeft geen menskracht om daarin een coördinerende taak te ver vullen. Dat schrijven burge meester en wethouders in een brief aan een bewoner en de gemeenteraad. In mei van dit jaar verspreid de de gemeente brieven onder bewoners van Stromenwijk en Groenoord. In ruim 480 wonin gen liggen vloeren van de twee bewuste firma's, die tussen 1965 en 1983 ondeugdelijk be ton produceerden. Ve uit die tijd blijken nu te zijn door betonro tie- of vervangirigsko Jj nen oplopen tot enkel zenden guldens. De gemeente beleg de waarschuwingsbri [d formatie-avond voor lp Om zeker te weten vloer zij hebben en( aan toe is, moeten zi kundig bureau de onderzoeken. Door menlijk te doen, spar ten uit. Dat moeten ners echter zelf oilte schrijft de gemeente inventariseren en irJo° van bewoners heeft lijk wat inspanning gi gemeente blijft Maar een coördiner ligt niet op haar weg. alphen aan den run Inbrekers hebben gisternacht het stationsgebouw in Alphen aan den Rijn opgebroken. Aan de perronzijde sloegen zij een ruit in om binnen te komen. De Nederlandse Spoorwegen de den aangifte van dije meer dan honderd kaarten en enkele tie lefoon- en treinkaarte ge de inbraak was woensdagochtend en sloten. Reizigers rni lTE kaartautomaat gebrul za be Sloop van omstreden Alphens kunstwerk nog niet aan de orde den haag/alphen aan den run persbureau cerberus De sloop van het kunstwerk Poetry Garden bij het Alphense zwembad De Hoorn is voorlo pig van de baan. De Haagse rechter mevrouw J. Willink ge lastte kunstenares Giny Vos en de gemeente Alphen gisteren tijdens het door Vos aange spannen kort geding om een compromis te sluiten. Als de partijen op 18 december geen oplossing hebben bedacht, wijst Willink op die dag alsnog vonnis. „Mijn gevoel verzet zich te gen de bulldozer voor een kunstwerk waaraan jarenlang met hart en ziel is gewerkt", zei de rechter. Vos had de spoed procedure aangespannen om te voorkómen dat haar ontwerp de Poetry Garden bij zwembad De Hoorn in Alphen moet ver dwijnen. Willink bewoog Vos en de gemeente Alphen aan den Rijn om alsnog om de tafel te gaan zitten om een oplossing te vinden voor het omstreden kunstwerk. Kiezels Volgens de gemeente voldoet het niet aan de overeengeko men eisen. De gemachtigde na mens de gemeente, mevrouw H. Brink, schetste hoe haar cli ënt Vos tegemoet is gekomen door niet streng vast te houden aan de aanvankelijk overeenge komen opleveringsdatum in 1998 tegelijkertijd met de ope ning van het zwembad. Boven dien stond de gemeente afwij kingen van het oorspronkelijke ontwerp toe door basaltblokken te laten vervangen door natuur- kiezels. Toen bleek dat het gras in de heuvelachtige Poetry Garden -niet te maaien is en volop kale plekken vertoont waaronder metaal naar boven komt, raakte het geduld van de gemeente op. Vos werd gemaand om per 1 ju ni van dit jaar met een oplos sing te komen, maar haar voor stel om kunstgras te leggen ver wierp de gemeenteraad. Brink denkt dat kunstgras veel risico's op ongelukken meebrengt voor de veelal jonge gebruikers van de Poetry Gar den. Bovendien is de opzet al tijd geweest om zoveel mogelijk natuurlijke materialen te ge bruiken als contrast met de omgeving, waarin beton over heerst. Kunstgras is per defini tie geen natuurlijk materiaal, zei de gemachtigde namens de gemeente. De gemachtigde namens Vos, mevrouw A. Mak, bejubelde juist de eigenschappen van kunstgras, waarvan diverse hockey- en voetbalclubs ge bruikmaken. Dat gewoon gras geen wortel heeft kunnen schieten in de Poetry Garden wijt Mak aan de vroege verwij dering van de hekken rond het kunstwerk door de gemeente. In plaats van dat bezoekers in het gras bij het kunstwerk gin gen 'mijmeren', zoals in het ontwerp was voorzien, gebrui ken met name 'jongetjes' de Poetry Garden sinds vorig jaar als renbaan. Kaal Mak vindt dat het haar cliënt onder die omstandigheden niet te verwijten valt dat het gras vol kale plekken zit en het kunst werk nog niet het gewenste aanzien heeft. De 'deadline' ii ei van de gemeente w< haar geen 'harde Mak stelde voor om missie met onder an< stenaars en technici ten om een oplossinf ken. Rechter Willink ra delijk dat Vos dan i variant met kunstgra ten vallen, omdat kenbaar op grote stuit bij de gemeente ter vroeg zich af of h van Vos om heesters en wel voldoende sei derzocht. Willink sloo uit dat er andere mogelijk zijn. De rubriek De Boer Op belicht opvallende kenmerken van het leven op het platteland. In deze aflevering houden Wolfgang en Anneke Lutz een pleidooi voor energiewinning uit paardenmest. Wolfgang en Anneke Lutz ha len energie uit paardenvijgen. Vroeger werd gedroogde paar denmest in de kachel gestookt, als het geld voor de turf op was. Het echtpaar uit Lange- raar steekt het oude idee in een modern jasje. Door paarden mest en koeienmest half om half te mixen en te laten gisten, ontstaat biogas. „En wel zo veel, dat wij in de toekomst in onze eigen ener giebehoefte zouden kunnen voorzien", zegt Wolfgang Lutz, eigenaar van een adviesbureau voor energie. Als bijproduct ontstaat droge meststof, die la ter over het land kan worden uitgestrooid of kan worden ver kocht. „Het proces gaat als volgt: je verzamelt een grote hoeveelheid paardenmest en koeienmest en laat deze in een speciale tank gisten. Het gas dat daarbij vrijkomt, wordt ver volgens ontzwaveld. Het daar na ontstane biogas is geschikt voor eigen gebruik. Je hebt ook koeienmest nodig. De struc tuur van paardenvijgen is ste vig en die van koeienvlaaien vloeibaar. Het blijkt vooralsnog dat een half om half mix het beste resultaat geeft." Lutz heeft inmiddels het voor onderzoek afgesloten. Op korte termijn wil hij samen met de universiteit in Wageningen of Delft, TNO en het Energie Cen trum Nederland, onderzoeken of biogas haalbaar is. Naar ver wachting gaat dit begin 2000 gebeuren. Als de resultaten goed zijn, vraagt Lutz bouwver gunningen en subsidies aan voor het project. „Voorzover ik weet, zijn we dan de eerste die gas produceren uit paarden mest", zegt Lutz enthousiast. Hij hoopt in de toekomst een miniwarmtekiachtcentrale te kunnen laten draaien op bio gas. De kleine centrale zou dan het boerderijcomplex ook van elektriciteit kunnen voorzien. Drie jaar geleden kochten Wolfgang Lutz en zijn vrouw Anneke de 200 jaar oude boer derij Oorddust in Langeraar. De vorige eigenaren, de familie Visser, vertrokken naar Cana da. Het echtpaar Lutz her doopte het buitenverblijf in De Kastanjehoeve. „We hebben plannen om weer kastanjes te gaan planten. De nieuwe naam is gekozen omdat er vroeger veel kastanjebomen langs de Langeraarseweg stonden", ver klaart Anneke Lutz. Een ge deelte van de boerderij doet dienst als onderkomen voor het adviesbureau. Het achterste gedeelte is inge richt als pensionstal. Anneke Lutz reed al paard en maakte van haar hobby haar werk. „De koeienstallen hebben we ver bouwd tot paardenboxen." Ze wijst op de spanten onder het dak. „Die hebben we laten zit ten voor de boerenzwaluwen. Elk voorjaar komen ze om te nestelen. Zulke nestplekken zijn steeds moeilijker te vinden voor de vogels." De reeds aanwezige houtka chel en mestsilo deed het echt paar besluiten om naar alter natieven te zoeken voor de energievoorziening. Het stoken van hout vervangt een deel van de aardgasbehoefte. Het is de bedoeling dat het paarden- mestproject straks ook het sto ken met hout overbodig maakt. Anneke Lutz vervolgt: „De stal is milieuvriendelijk van opzet. We laten de paarden veel bui ten lopen. Weidegang is een must voor paarden. Paarden Europarlementariër Elly Plooij aait moeten veel bewegen en op deze manier blijft het cultuur landschap behouden. We be mesten het land met organi sche mest. Verder doen we aan slootkantenbeheer. Het ge bruik van bestrijdingsmiddelen is minimaal. Ook zie je geen plastic koffiebekertjes, de paardeneigenaren maken ge bruik van mokken." In de toekomst is mevrouw een paard dat het echtpaar Lutz aan Lutz van plan om de edele vier voeters te voeren met EKO- brokken. „Ik streef naar een EKO-keurmerk voor de stal. Voorzover ik weet bestaat dat nog niet voor de paardenhou- derij. We moeten nog onder zoeken of ik - om aan de EKO- -richtlijnen te voldoen - ook biologisch geteelde hooi moet voeren." Van de 22 hectare land heeft de energie helpt. vorige eigenaar het meeste ver kocht aan boeren en tuinders. „Wij hebben voor onze paar den voldoende aan drie hecta re. Het grote voordeel van de paardenhouderij is dat het minder intensief is dan de re guliere veehouderij. Paarden mest bevat niet alleen minder ammoniak, maar ook minder fosfaten", zegt Anneke Lutz. De Lutzen willen op deze ma nier hun steentje bijdragen aan de oplossing van het mestpro- bleem.„De paardensport is booming. Meer en meer agrari ërs stappen over op andere vormen van veehouderij. Sinds 1992 is het aantal paarden ver dubbeld van 200.000 naar 400.000. Veel van deze vrije- tijdsruiters willen wel een paard, maar niet iedereen is in het bezit van een weiland en stal." Op dit moment staan de mees te dieren binnen. Nieuwsgierig steekt een fjordenpaard zijn hoofd door de spijlen. „We ver warmen de stal uiteraard niet. Dat is niet gezond voor de paarden. Als het koud is dragen FOTO ENGEL LAMEIJER ze een deken, of desnoods twee." Vorige week bracht Europarle mentariër Elly Plooij-van Gor- sel een bezoek aan de boerde rij. Ze maakt deel uit van de li berale fractie. Sinds 1994 is Plooij woordvoerder op het ge bied van energie en technolo gie. Tevens is zij actief bij de bevordering van duurzame en schone energie in Europa. „Ik ga het initiatief zeker promo ten", meldde zij. Wolfgang Lutz: „Het biogas project zou een belangrijke bij drage kunnen leveren aan de oplossing van het mestpro bleem. Aan de twintig paarden van de pensionstal zal het niet liggen. Dagelijks produceren de dieren talloze hopen stront (gemiddeld tien kilo per dag). „Dat ruim ik niet op hoor, dat mogen de eigenaren zelf doen", lacht Anneke Lutz. annette lameuer Bijval voor Emmaschool en Zor alphen aan den run» De samenwerking tussen de Koningin Emmaschool trum Zonnehof krijgt alom bijval. Geen van de aanwf gisteravond tijdens een commissievergadering op- of gen bij het voorstel van burgemeester en wethoude school voor zeer moeilijk lerende kinderen (zmlk) onde dak te brengen als het dagcentrum voor verstandelijk ge te kinderen. Het plan is om gezamenlijk binnen enkele nieuw gebouw aan de Boterbloemweg te betrekken. Dot en deskundigheid te bundelen ontstaat er een nieuw tyj se centrum. Dit gaat een belangrijke regiofunctie vervuilt alphen aan den run Het licht wijst u de weg Met radio, cd en cassette beschik baar heeft de BeoSound Century natuurlijk nogal wat bedienings functies. Maar daar heeft Bang Olufsen wat op gevonden Alleen die toetsen zijn verlicht, die op dat moment van toepassing zijn BANG OLUFSEN KATWIJK Electro World Peursum b.v. Voorstraat 31b-33. LEIDEN Van Cleef Bang Olufsen Center, Botermarkt 25. LEIDERDORP Swaak Beeld Geluid, Winkelhof 81. LISSE Johan van Stijn Bang Olufsen Center, Kanaalstraat 32. NOORDWIJK Expert De Lange, Molenstraat 49. OEGSTGEEST G.W: Roest b.v. Bang Olufsen Center, Lange Voort 11. RIJNSBURG G.W. Roest b.v., Anjelierenstraat 37 VOORSCHOTEN W. de Ru en Zn., Voorstraat 25. OOIT KIEST U VOOR MOOIST annette lameuer De gemeente gaati lijkere brieven stut gehandicapte men een afwijzing krij hun aanvraag voi voor woningaan| v Dit zegde wethoudi czak gisteravond een commissieverS"^ toe na opmerkinjj v WD-raadslid J. 't „Ik vind het rend", zei 't H mensen een brief waarin staat: uw voor een lift is al ga maar verhuizen, alleen omdat de ti duur is." A. de Groot van Links vond dat de g te de regels voor ning van subsidie ningaanpassing ft hanteert. De we antwoordde dat aan die regels hoi de verordening is a ken dat er 7000 gul geval beschikbaar Lyczak. „Als je daa |gS dividueel gaat a ontstaat rechtse njt heid." Als de raa su het bedrag te moeten ze maar e$se stel indienen om drag omhoog te scl ^ei aldus Lyczak. „Het er niet om of er 10.000 gulden pe de wordt vergoed. moet wel een unili gel zijn, waaraan i r zich houdt. Andf staat er rechtse heid."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 16