1 -p 9 r a t i S GOEDHART ^00BOUWHUIS Bedrijven: maak Leiden economisch knooppunt Tn Bedrijf apijthandel nu echt weg uit de Korevaarstraat vind meneer op let gevaarlijke aP Leiden Regio Rotonde Rijnsburgerweg krijgt vorm intratuin Regionale vmbo-scholen geven 'risicoleerlingen' extra aandacht connie van uffelen Scholen in de Leidse regio, de Duin- en Bollenstreek en Al phen aan den Rijn willen extra hulp en begeleiding gaan bie den aan leerlingen die geen di ploma voor het voorbereidend middelbaar beroepsonderwijs (vmbo) dreigen te halen. Via bijvoorbeeld lesmoduien, re medial teaching en extra bege leiding op stageplaatsen hopen de scholen - verenigd in het Platform Leiden/Duin- en Bol lenstreek - deze 'risicoleerlin genin ieder geval te kunnen la ten doorstromen naar het mid delbaar onderwijs. Het vmbo, dat 1 augustus be gon, is een samengaan van vbo en mavo, maar heeft een wat hoger niveau waardoor zo'n vijftien procent van de leerlin gen slechts een aantal certifica ten dreigt te halen in plaats van een diploma als basisberoeps beoefenaar. Om dit te voorkomen gaan de zeven brede scholengemeen schappen, twee Agrarische On derwijs Centra (AOC's) en drie Regionale Opleidingscentra (ROC's) van het Platform ervoor zorgen dat deze leerlingen in ieder geval een opleiding op as sistentenniveau krijgen. Dit ni veau ligt iets lager dan het mbo-niveau, maar geeft leerlin gen wel de kans uiteindelijk toch een diploma voor het ge wenste beroep te laten halen. Via een zogeheten startconfe rentie op dinsdag 16 november op het Visser 't Hooft Lyceum locatie zuidwest willen de be trokken scholen samen met in stanties als GGD's, bureaus jeugdzorg, arbeidsvoorziening en gemeentelijke afdelingen voor onderwijs en jeugdzorg bekijken hoe deze hulp het bes te vorm kan krijgen. 'Zorg of arbeid: recht of plicht?' stand), Ine Leermakers (Cliën tenraad Sociale Zaken) en Art- hie Schimmel (Kamerlid voor D66) praten vanaf 15.00 uur over het voorstel van staatsse cretaris Verstand om vrouwen met kinderen jonger dan vijf jaar minstens twintig uur per week te laten werken. PvdA en GroenLinks houden op zondag 14 november in Grand Café De Burcht een politiek ca fé over het onderwerp 'Zorg of Arbeid: recht of plicht?'. Eva Cremers (onderzoeker), Joke Koopmans (Vrouwen in de Bij- Er werden 58 complete keukens voor gebouwd. Ontworpen door bekroonde designers en stylisten, gefotografeerd door de beste interieurfotografen. Met informatieve teksten, praktische tips SieMatic en ideeën. Totaal 144 pagina's. Het mooiste SieMatic keukenideeënboek ooit gemaakt. Haal het in onze show room. Gratis. 't Liefst een SieMatic Hoorn 126a (t o. Avifauna) Alphen a/d Rijn, tel. (0172) 42 21 00 KORT EN ZAKELIJK Het is een druk jaar voor Boekhandel De Kier. De boekhandel in Oegstgeest is uitgebreid en het filiaal in Leiderdorp gaat deze maand naar een nieuwe locatie in het winkelcentrum. Vandaag gaat een hele nieuwe winkel open aan de Langstraat in Wassenaar. Om 17.00 uur verricht burgemeester Schoute de opening. De Kamer van Koophandel houdt op woensdag 17 no vember de bijeenkomst Klan ten binden, Klanten vinden. Zoals de titel al zegt gaat het tijdens deze bijeenkomst over hoe een ondernemer zijn klantenbestand kan op bouwen en behouden. De bijeenkomst vindt plaats in het kantoor van de Kamer in Alphen aan den Rijn en duurt van 19.30 tot 22.00 uur. De kosten bedragen 175 gul den per deelnemer. Voor in formatie en aanmelding, te lefoonnummer 525 05 00. Veense tuinders die hun bloemen en planten 's nachts door Wijsman Transport BV naar de veiling in Aalsmeer laten vervoeren, krijgen bin nenkort te maken met een ander transportbedrijf: Bent velzen uit Hazerswoude. Wijsman stopt met de nach telijke ritten omdat de eisen die worden gesteld aan het nachttransport steeds stren ger worden. Het kleine be drijf ziet het niet zitten daar verder in mee te gaan. Wijs man is van plan het transport overdag uit te breiden. uit de Leidsch Dagblad ANNO 1899 Zaterdag 11 November LEIDEN - Sedert plm. 9 jaren maakt de bestrating van een deel der Breestraat een onderwerp uit van schriftelijke en mondelinge gedachtenwisseling in den Gemeenteraad. In de Afdeelingen, ter gelegen heid van de behandeling der begrooting, werd het ter sprake gebracht in 1890, 1892, 1893, 1895 t/m 1898 en nu laatstelijk weder in 1899 bij de be handeling der begrooting voor 1900. Bij de debatten over de begrooting van 1896 en van 1899 werd mede gewezen op den hinder, dien de tegenwoordige keibestrating veroorzaakt, speci aal bij het Raadhuis, de school van mej. Winkler en de Stadsgehoorzaal. Asphaltbestrating heeft een groot nadeel. In de keibestrating ligt de gasleiding, waterleiding en tele graafkabel. Met het oog op herstellingen dier leidin gen is asphaltbestrating niet gewenscht want het breken in asphalt is kostbaar en de herstellingen ge ven een leelijk aanzien. Moge uit de ingezetenen nu eens stemmen op gaan om den Raad te verzoeken het denkbeeld nog eens te overwegen en de tegenwoordige keibestra- ting te vervangen door een meer geluiddempende dito. ANNO 1974 Maandag 11 november LEIDEN - De Leidse politie heeft een jeugdbende opgerold, die zich sinds juli van dit jaar bezig hield met het plegen van een groot aantal inbraken en diefstallen. Aangehouden zijn zes jongens uit Lei den en Voorschoten, allen in de leeftijd van veertien tot zeventien jaar. Het zestal heeft in totaal vijftig winkeldiefstallen en veertien bromfietsdiefstallen bekend. Dé jongens blijken ook in acht gevallen vrouwen en meisjes op straat van hun tas te hebben beroofd. De winkeldiefstallen, waarbij voor een be drag van tenminste 7000,- aan textiel, boeken en platen werd buitgemaakt, werden gepleegd in Lei den, Oegstgeest, Leiderdorp, Leidschendam, Den Haag en in Amsterdam. Bij de bromfietsdiefstallen ging het om een totaalbedrag van niet minder dan 25.000,-. Een aantal van de aangehouden jon gens was al eerder met de politie in aanraking ge weest. NEWBIGGIN (AP) - Mevr. Florence Waters maakte gisteren met haar dochtertjes een ommetje in het Britse plaatsje Newbiggin. Zij wilde zich juist huis waarts begeven, toen ze werd gewaarschuwd: „Schiet op Flo, er zit een koe in je huis". Ze holde naar huis, waar ze in een van de slaapkamers een le vensgrote stier op een bed aantrof. Ze schrok zich ongans en schreeuwde om hulp. Die kwam snel on der leiding van slager William Graham. Het was zijn beest dat de benen had genomen. De ongeveer 350 kilo wegende Bertie was ontsnapt uit de wei en het huis van mevrouw Waters binnengewandeld. Bene den nogal wat schade achterlatend was hij vervol gens de trap opgestommeld. Daar trapte hij een stoel in elkaar en kwam tenslotte tot rust in het bed van de 7-jarige Jane Waters. Het bed hield nog stand ook. Graham en een paar helpers lukte het om het dier weer naar beneden en in de wei te krijgen. Alle schade nam Graham natuurlijk voor zijn reke ning. - n O» Een rubriek voor zakelijk niéuws uit de regio. ffingsuitverkoop! Totale li- itieverkoop! Nu nog 3 we- ichreeuwerige affiches op men van de winkel vaji asan Oriënt Carpets zijn nieuws meer. Geregeld ti dergelijke aanplakbiljet- 9J" e afgelopen maanden te op de winkel op de hoek Ie Steenschuur en de Kore- traat. „Over drie weken ien we er echt mee," zegt aar H. Kamerbeek. Dat de- heffingsuitverkoop wel erg ssF iuurde, komt volgens hem het om vaak prijzige ta- 1 gaat. „Het is natuurlijk schoenenwinkel. En als ik ;5Ch vat wil verkopen moet ik opheffingsuitverkoop wel .aankondigen." 'ns Kamerbeek kunnen inw santen onder de noemer i Nooit een goede koop i ..Het en echte ver- Jterm, maar in dit geval is cht zo. Als je nu geen tapijt t dat vierduizend gulden dan doe je dat ook niet als et is afgeprijsd en achtdui- gulden kost." een leek is een tapijt ge- een kleed voor op de maar voor een kenner als erbeek is het veel meer. „Ik een zakenman, maar ik heb ook hart voor het vak. Het p steeds interessanter als je weet hoe en waar bepaalde kle den worden gemaakt." Kamer beek kan uitvoerig vertellen over de verschillen tussen een tapijt uit India, een berber of een pers. „Wij hebben hier al leen maar echte handgeknoop te tapijten uit verschillende streken," vertelt hij leunend op de grote stapel tapijten in de winkel. Kopers kiezen in de winkel meestal enkele tapijten die Ka merbeek dan vervolgens thuis komt brengen om te kijken of deze ook wel in het interieur passen. Als besloten is het kleed te kopen, dan krijgt de klant een echtheidscertificaat waarop staat dat het gaat om een hand geknoopt tapijt uit het land van herkomst. Volgens Kamerbeek hoeft de klant niet bang te zijn dat er iets mis gaat in de garan tieperiode. „Ik heb nog nooit een klacht gehad over startpro blemen," zegt hij lachend. „Als er iets mis is zie je dat meteen, en via de importeur is een win kelier altijd op te sporen." Volgens de Haagse ondernemer zijn de tapijten niet trendgevoe lig en over de omzet heeft hij dan ook over het algemeen niet te klagen. Toch heeft hij ver schillende redenen om Leiden te verlaten „Een van de rede nen is dat onze klanten hier Vader en zoon.Kamerbeek voor het karakteristieke winkelpand in de Korevaarstraat. „Ik kan hier geld verdienen, maar dat kan ik ergens an ders ook", zegt senior. foto hielco kuipers moeilijk kunnen parkeren." Ka merbeek ergert zich ook groen en geel aan de infrastructuur van het gebied rond zijn winkel. „Als ik een paar honderd meter verder wil zijn, dan moet ik een kilometer omrijden." Maar er is meer. „Die is er al twee keer uitgegaan", zegt zoon Micheal wijzend op de grootste etalage ruit. „De andere twee allebei één keer." Hoewel Kamerbeek een korte periode in de winkel heeft gewerkt toen deze nog niet zijn eigendom was, heeft hij geen moeite om het pand na drie jaar te verlaten. „Ik kan hier geld verdienen, maar dat kan ik ergens anders ook. Over drie weken gaat de winkel dicht en wordt het pand ge reedgemaakt voor de komst van Multivlaai. lesley grieten OEGSTGEEST - Bemardus-doel- man Sjaak Vrie- zekoop ziet geen kans ASC- spits Wlm Maass van kop pen af te hou den. Enige ogenblikken la ter zal de bal te gen het Bemar- dus-net tot stil stand te komen. ASC leidt metl- 0 en zal kort voor het einde van de wed strijd nog een keer scoren. foto archief leidsch dagblad Leiden moet een economisch knooppunt worden voor concentratie van bedrijven. En de Rijn-Gouwe-lijn moet worden aangelegd omdat ondernemers slecht bereik baar zijn. Dat zijn enkele maatregelen waar het bedrijfs leven in West-Nederland de Tweede Kamer om vraagt. leiden connie van uffelen Volgens het bedrijfsleven vormt de slechte bereikbaarheid van het westen een ernstige bedrei ging voor de concurrentieposi tie van Nederland en de kwali teit van het westen als woon- en werkgebied. De ruimtelijke ordening van het gebied zou daarom slagvaardiger en flexi beler moeten plaatshebben. De Kamers van Koophandel van Amsterdam, Haaglanden, Rotterdam en Utrecht, de Werkgevers Vereniging Mid den-Nederland, enkele regiona le organisaties van MKB-Neder- land en de Hollandse Werkge vers Vereniging vinden dan ook dat regio's zelf economische knooppunten moeten kunnen aanwijzen op plaatsen waar wegen, vaarwater en openbaar vervoer elkaar kruisen. Omdat Leiden op zo'n kruis punt ligt en er sprake is van de ontwikkeling van bedrijventer rein Oostvlietpolder zou het volgens J. Mouwen, secretaris van de Hollandse Werkgevers Vereniging, een 'mooi' knoop punt zijn. „Leiden en de Duin en Bollenstreek zou je dan aan kunnen sluiten op de economi sche hoofdas Amsterdam-Rot- terdam-Antwerpen en dus op de economie van Nederland en van Europa." Hij is van mening dat bloemenveiling Flora hier veel baat bij zou hebben. Be halve Leiden wijzen de organi saties ook Den Haag, Amster dam, Utrecht, Almere en Amersfoort aan. De mainports Amsterdam- /Schiphol en Rotterdam moe ten de ruimte en verbindingen krijgen om hun positie in het internationale economisch net werk veilig te stellen. Om grote steden 'weer aantrekkelijk te maken voor vestiging van be drijven' moet er volgens de or ganisaties meer worden geïn vesteerd in: het woon- en leef klimaat, het vestigingsmilieu voor bedrijven en in de bereik baarheid van de steden. Om die bereikbaarheid te vergroten, dringen de organisa ties aan op een forse verbete ring van het openbaar vervoer. Behalve de Rijn-Gouwe-lijn moeten daarom de HSL Zuid en HSL Oost, de light-rail-syste- men Regionet (Amsterdam), Randstadspoor (Utrecht), Randstadrail (Den Haag-Rotter dam) en een snelle railverbin ding tussen de vier grote steden worden aangelegd. Daarnaast pleit het bedrijfsleven voor de aanleg van ontbrekende scha kels in het hoofdwegennet, zo als onder meer de verbinding van de A4 en A44 onder Leiden. Voor het doorgaande verkeer zouden er op de hoofdwegen betaalstroken moeten komen. De Tweede Kamer spreekt op 15 november met minister Pronk over de ruimtelijke orde ning van Nederland. leiden Nog even en dan staat hij niet meer in de top-10 van gevaarlijkste kruispunten in Leiden. Eind februari moet er namelijk een rotonde liggen op het kruispunt Rijnsburger- weg-Wassenaarseweg. Het werk aan de rio lering van de Rijnsburgerweg is bijna klaar. Daarna wordt het stukje Wassenaarseweg tussen de rotonde en het LUMC aangelegd. Als dat begin februari klaar is, wisselen de rijrichtingen van de eenrichtingswegen Hout laan en Kagerstraat en is de rotonde klaar voor gebruik. Tot die tijd kan verkeer de ro tonde slechts voor de helft gebruiken. Alleen de stad uit. foto wim dijkman «melange De Gaultheria procumbens ofwel Berg thee is absoluut uw cup of tea. Mooie rode bessen en herfstachtig blad. Nu leuk in huis, wel 1 keer per week onderdompelen. m|^B In het voorjaar op het terras. W Inclusief cremekleurige vaas. ;'J8f t' Van 7.95 voor VOORSCHOTEN 2,5 jaar voor verkrachting lijk te maken dat hun relatie, die al herhaalde malen was ver broken en weer was hersteld, nu definitief voorbij was. Hij had genoeg van haar woede aanvallen, van haar jaloezie en van haar ontelbare telefoontjes. Hij had een nieuwe vriendin en wilde met rust gelaten worden. Maar toen zijn ex met haar ge zelschap ineens de hal binnen kwam en hem bij zijn jasje had gepakt, was hij zo geschrokken dat hij haar een duw had gege ven. Dat ze daarbij haar ribben had gekneusd was een ongeluk je. Ze was gestruikeld over de kokosmat van de buren. Boven dien waren haar ribben extra gevoelig, omdat ze al een keer was mishandeld door haar va der, beweerde de verdachte. En haar metgezel had hij maar één klap gegeven. Ook van de schrik. Bovendien had hij hem kort na het voorval een excuus brief geschreven. En die verkrachting had nooit plaastgevonden, beweerde hij. Hij had haar geholpen met uit kleden, omdat ze zo'n last had van haar ribben. Toen ze hem daarbij een paar keer aanraak te, terwijl hij juist had gezegd dat niet te doen, waren ze alle bei opgewonden geraakt. Zo vreemd was dat niet, zei hij. Hun relatie was in dat dikke jaar dat ze elkaar kenden ook voor een groot deel op seks ge baseerd geweest. De officier geloofde echter helemaal niets van zijn verhaal. Het had hem toch duidelijk moeten zijn dat zij, zo gewond als ze was, absoluut geen seks met hem had gewild. Ook al was hun relatie voordien zo stormachtig geweest. De rechtbank doet uitspraak op 24 november. uf,/leiden heraaan joustra dle> 3 J noest justitie nu in 's he- n-i naam met deze verdachte V nen? Dat was de vraag dne mee de officier van justitie eha en hardop worstelde, in 1 lij aktegen een 27-jarige Am- klok ynmer die zijn Leidse ex- var din op een wel erg brute zou hebben verkracht. behandeling van deze 1 stische man met een be- a-inlevingsvermogen' zou 'd,t ns de psychiatrische en st |ologische rapporten geen ijn ebben. En de kans op her- ijna j is levensgroot. „Ik vind ■"at®er op het gevaarlijke af", de officier samen en zij een onvoorwaardelijke ge- Fel ;e1 jnisstraf van 2,5 jaar. ■rbii ng relaas van de ex-vriendin in elk geval boekdelen, de officier. Voor haar was o klaar als een klontje dat °pli an zijn ex op 10 mei van ar in de hal van de flat had Ki ivacht, bij de lift, haar inel- 1 had geslagen en binnens- oki ,ad verkracht. Zij had zich ;erq die verkrachting niet kunnen verzetten, omdat lor zijn mishandeling een ste ribben had gekneusd. De chte zou in de hal hoven de man die op dat mo- in haar gezelschap ver- >et e, zwaar hebben mishan del Dat de ex tijdens de ver ging haar bewustzijn had e k ren vanwege de ondraag- pijn, leek de officier wel lijk, maar niet goed te be- n. verdachte kwam met een indere versie van het ge le op de proppen. Naar eggen was hij naar de flat Ie vrouw gegaan om haar eens en voor altijd duide-

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 15