Katwijkers helpen Ethiopische kerk aan een klo Geloof Samenleving Van Luyn installeert dekenaat Leiduinen John Hogue: Nog twee pausen te gaan DONDERDAG 11 NOVEMBER 1999 VANDAAG 11 Een Romeins soldaat mocht niet zomaar dienstkleding wegschenken, vergokken of kwijtraken. Vandaar dat de Hongaarse rekruut Martinus bij de aanblik van een vrijwel naakte en bibberende bedelaar - bevangen door medelijden - zijn rode dienstmantel in tweeën kliefde met z'n zwaard. Dit verhaal speelde zich af in het jaar 335 na Christus, na bij de Romeinse garnizoensstad Amiens in Frankrijk. In een droom werd de jonge Martinus verteld dat de bedelaar niemand minder dan Jezus zelf was geweest. Hij liet zich dopen, werd kluizenaar en duiveluitdrijver. Hij bracht het tot bisschop van de Franse stad Tours. Tijdens zijn leven werd hij al als heilige gezien. Ook in Nederland was en is de faam van Martinus, of'Sint Maarten', groot. Wellicht heeft dat ook te maken met zijn feestdag L1 november, want dat was in oude tijden het begin van de traditionele slachtmaand en het Germaanse herfstfeest. Artsen pleiten voor rookvrije kerken zwolle Predikanten, ouderlingen en diakenen zouden niet moeten roken. Het is een gewoonte die niet in overeenstem ming is te brengen met een christelijke levensstijl, schrijft het Netwerk Artsen van het Gereformeerd Maatschappelijk Ver bond (GMV) in een brief aan de kerkenraden. De artsen pleiten daarin ook voor een rookverbod in en rond kerkgebouwen en tijdens vergaderingen. Ze roepen de kerkenraden op binnen de gemeente een gesprek over roken op gang te brengen. „Het is de hoogste tijd. Immers, roken is dood- en doodzonde", schrij ven de artsen. Ondanks alle waarschuwingen is roken ook on der gereformeerden nog steeds een geaccepteerde gewoonte, aldus de artsen. Bij het Netwerk Artsen zijn ongeveer tachtig artsen aangesloten. Het GMV is een van oorsprong gerefor meerd-vrijgemaakte organisatie van werknemers en werkge vers. EO-Jongerendag eerder in 2000 Hilversum De EO-Jongerendag wordt volgend jaar opnieuw in de Amsterdam ArenA gehouden. Het evenement vindt echter door het EK voetbal in Nederland en België eerder plaats dan normaal. De EO is voor 2000 uitgeweken naar zaterdag 20 mei. Normaal wordt de Jongerendag in juni gehouden. Dit jaar was de ArenA voor het eerst plaats van handeling. De 25-ste afleve ring trok ruim 50.000 bezoekers. De kaarten waren een maand vantevoren uitverkocht. De inschrijving voor de editie 2000 be gint op 15 januari. Carey: minder kerk, meer christendom londen De geestelijk leider van de Anglicaanse Kerk roept christenen op het komende millennium minder bezig te zijn met het instituut kerk en meer energie te steken in de relatie met de omgeving. Ze staan voor de uitdaging 'christelijker en minder religieus' te zijn. Volgens aartsbisschop George Carey van Canterbury bestaat het gevaar dat christenen zich te veel richten op het gezond houden van de kerkelijke organisatie, het houden van diensten en de zorg voor kerkgebouwen. Die bin nenkerkelijke activiteiten kunnen zoveel energie opslokken dat christenen nauwelijks meer toekomen aan de ontmoeting met mensen in de wijk. Borst benadrukt keuzevrijheid huizen „Het is aan een individuele persoon zelf om te oordelen hoe hij zijn lijden zal dragen." Dat schrijft minister Borst vein Volksgezondheid in een brief aan de Gereformeerde Bond. De behoudende vleugel van de Nederlandse' Hervormde Kerk had Borst in een open brief gevraagd haar 'heilloze' wetsvoorstellen over euthanasie in te trekken. In haar brief benadrukt Borst dat ook voor het kabinet het respect voor en de beschermwaardig heid van het menselijk leven voorop staan. „De opvattingen over de wijze waarop aan dit respect en die beschermwaardig heid invulling moet worden gegeven, lopen echter uiteen." Het kabinet moet volgens Borst inspelen op veranderende inzichten in de samenleving als gevolg van ontwikkelingen in de genees kunde. Zowel voorstanders van euthanasie als mensen die dat op grond van hun levensovertuiging afwijzen verdienen respect, vindt de minister. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Aangenomen: naar Molenaars graaf, kand. E. Versluis uit Put- Beroepen: te Oosternijkerk (SoW), kand. mw. M.H. van de Graaf uit Utrecht. GEREFORMEERDE KERKEN (VRIJGEMAAKT) Aangenomen: naar Rotterdam- Stad (evangelisch predikant voor werk onder moslims in het Rijn mondgebied), M. de Vries te Hoogvliet-Spijkenisse. NEDERLANDSE GEREFORMEER DE KERKEN Bedankt: voor Haarlemmermeer- Oostzijde, J. Schoulste Neede. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen: te Sprang-Capelle, A.M. den Boer te Dirksland. Bedankt: voor Ouddorp, A.J. Gunst te Benthuizen. marcella bremer Hij weegt 290 kilogram, stamt uit 1955, is zo groot als een kind en is tot in de verre omtrek te horen: de droom van Faan Au- camp, Eva Garscha en anderen. Het is een bronzen kerkklok, bestemd voor de Koptische christelijke gemeente in het Ethiopische plaatsje Arba Minch. Faan Aucamp woont in een idyllisch vissershuisje in Kat wijk aan Zee, tussen antieke meubels en prachtige foto's uit Ethiopië. De Zuidafrikaanse restaurateur van antiek woont al 35 jaar in Nederland, maar heeft zijn hart sinds 1994 ook aan Ethiopië verpand. „Toen ik geld overhad om op vakantie te gaan, zag ik een BBC-program- ma over Ethiopië. Dus daar ging ik heen. Het was een in drukwekkende ervaring. Iedere dag stap je daar 2000 jaar terug in de geschiedenis." Inmiddels is de restaurateur er drie keer geweest. Op een van zijn tochten belandde hij in Arba Minch, waar hij het kerst feest meevierde. Zijn ogen stra len als hij eraan terugdenkt. „Ik ben er drie uur geweest, maar de viering gaat de hele nacht door, met bijzonder gezang en statige dansen. De mensen er varen een uitbundige vreugde omdat Christus is geboren!" De Ethiopisch-orthodoxe gods dienst is koptisch, volgens Au camp een soort oer-christen- dom, gebaseerd op joodse ge bruiken, het Oude Testament en met een plaatselijke invals hoek. Ongeveer de helft van de bevolking hoort bij die kerk. Aucamp was geraakt, ook omdat de gemeenschap acht tien jaar lang aan een nieuwe kerk had gebouwd. Die is nu af. „Stel je voor: het oude gebouw tje was zo klein, dat de meeste mensen buiten knielden en de dienst door het raam volgden. Dat was in de regentijd bijna ondoenlijk." Aucamp heeft iets met de bij bel, maar weinig met het insti tuut kerk. Maar toen de bis schop van Arba Minch hem vroeg, of hij niet voor een kerk klok kon zorgen, zei hij direct 'ja'. Terug in Nederland klopte Aucamp bij Eva Garscha en haar ouders aan, die hij kende van hun antiekzaak. Eva: „We waren onder de indruk dat die mensen achttien jaar aan een kerk hebben gebouwd. Het ver haal viel gelijk in ons hart: we hadden geen keus, we gingen ze gewoon helpen." Dat was in maart van dit jaar. Maar hoe kom je aan een kerkklok? Via-via kwamen ze aan allerlei adressen en de groep enthousiasten groeide uit tot zes. Ze ontdekten dat een nieuwe klok meer dan tiendui zend gulden kost. In oktober was het eindelijk raak: het clubje reed naar Hel mond om tweedehands kerk klokken te bekijken. Eva: „Wij vonden ze allemaal mooi, maar gelukkig hadden we foto's mee van de kerk en de omgeving. Welke klok past hier bij? Hoe ver moet het geluid dragen? Daarmee kon die man ons ad viseren." De keus viel op een bronzen klok van 290 kilogram, met de inscriptie: 'Over 't duis ter van de mijnen, roep ik de mensen naar het licht'. Nu moesten nog donateurs gevonden worden. Voor de ac tie is totaal 5000 gulden nodig, voor aankoop van de klok, het vervoer, op- en overslag en in voerrechten. De klok werd tij delijk gestald in het Katwijks museum stallen. Transportbe drijf Damco Maritiem b( het bronzen gevaart vu zacht prijsje per boot na ka te vervoeren, en dan; kilometer over land r hoofdstad Addis Abbebj „In Katwijk gaat alles mond", zegt Aucamp. j horen ervan en geven sp i; geld. Ze stoppen je v? toe. We hebben in dnt tijd 3100 gulden opgeha. is hoopgevend." Het li dat de 'mijnwerkerskloi over het landschap var pië beiert. Tenminste, lukt een oplossing te voor de laatste 500 kj| tussen Addis Abbeba,t klok wordt afgeleverd, i Minch, waar de kerksi camp: „De wegen zijn tend slecht, het is 1 doen." Maar toen was informatieavond van d sion Aviation Fel (MAF), een interkerkelljl nisatie die luchtverbi verzorgt voor zending i wikkelingshulp. „We het niet geloven, we sl kaar aan: dit is de opl vertelt Eva. De groep wil de 1 gemeente helpen tot i hangt, dus moet er o ke nog iets worden gerej het gevaarte omhoog te Bovendien zijn er twee Aucamp: „Misschien sta wel een actie voor klok." Aucamp: „Ethiop diepe indruk op mij g De manier waarop diet het vroeg! Ik moest hel doen." Informatie over de kl is te krijgen bij 't Stuk het Andreasplein 16 in aan Zee (4073342). oegstgeest monique witteman Het doek is gevallen voor de de kenaten Bollenstreek en Leiden. Daarvoor in de plaats is nu het nieuwe fusiedekenaat Leidui nen gekomen. Gisteravond was het bisschop A. van Luyn, die tijdens een eucharistieviering in de Sint Willibrordkerk van Oegstgeest het fusiedekenaat installeerde. Voor oud-voorzitter van het dekenaat Bollenstreek A. van den Anker was het keerpunt aangebroken, zei hij gister avond. „Het keerpunt van oud en nieuw. De fusie heeft lang op zich laten wachten en mis schien wel zelfs te lang voor de bisschop." Van Luyn wilde al langer een complete 'dekenale herstructurering' doorvoeren. Met de fusie tussen de Bollen streek en Leiden, is dat traject nu voltooid. Het met elkaar bouwen aan een nieuwe organisatie stond centraal tijdens de dienst. Een speciaal bouwwerkje was daar toe op het altaar opgericht, waarvan het dak bestond uit lei-stenen waarin alle namen van de parochies, ziekenhui zen, zorgcentra en het studen tenpastoraat gegraveerd waren. Om het dak compleet te maken, werden vertegenwoordigers van enkele parochies uit de bei de dekenaten naar voren geroe pen, om ook hun steen erbij te leggen. Zo werden de gelederen gesloten. Het thema was im mers 'het voegen van levende stenen in de bouw van de gees telijke tempel'. Ook werden gisteravond de ken H. Ammerlaan en dekenaal coördinator T. Wüts geïnstal leerd door de bisschop. Zij heb ben de taak gekregen om sa men met medewerkers en vrij willigers met 'hernieuwde ener gie en enthousiasme' verder te werken. „De fusie is niet even snel geregeld. Er is niet geïm proviseerd," aldus Van Luyn. „Het dak is tot stand gekomen na een lange en intensieve voorbereidings- en verken ningsperiode. Het dak is nu ge sloten en we gaan het nieuwe huis binnen. Samen zijn we kerk." In totaal 31 parochies uit de Bollenstreek en Leiden vallen nu onder het nieuwe dekenaat Leiduinen, dat als overkoepe ling dient voor de afzonderlijke kerkgemeenschappen. BOEKBESPREKING Na paus Johannes Paulus II komen er nog twee pausen. En dan is het afgelopen met de menselijke beschaving, of, iets minde* drastisch, met de Rooms Katholieke Kerk. Ten minste, als we de cryptische voorspellingen moeten gelo ven die de twaalfde-eeuwse Ierse bisschop Malachias in 1143 aan paus Innocentius II zou hebben overhandigd. De Engelse Vaticaan-kenner John Hogue schreef een lijvig boek over de 112 profetische motto's van Malachias, en hij gelooft er heilig in. De enige vraag die Hogue nog lijkt te hebben is, of na de laatste man op de heilige stoel de wereld zal vergaan, of dat we juist in een wereld van verlichte gees ten komen, die geen kerk en geen paus meer nodig heeft. In 1139 ondernam Malachias een bedevaart naar Rome. In het zicht van de heilige stad zonk hij ineen en begon ge heimzinnige Latijnse frasen te mompelen, die allemaal be trekking hadden op het toe komstige lot van de pausen. De motto's van Malachias be staan in de regel uit niet meer dan drie of vier Latijnse woor den, die vaak betrekking heb ben op het wapen van de be treffende paus. Heel vaak - in Malachias omschreven met het motto De labore solis (van de zonsverduistering) Hogue geeft bij elk motto een beschrijving van het leven van de paus waar het op slaat. Als we Hogue mogen geloven heeft een treurig stemmende stoet van Borgia's, De Medici's, oplichters, nepotisten, moor denaars, oorlogshitsers, ge- schiedvervalsers en hoerenlo pers de kerk van Rome door de eeuwen heen bestuurd, en maakte de Heilige Stoel vaak het slechtste in de mens wak ker. En zo nu en dan was er een wit schaap, waar over de curie dan verzucht zou hebben: Oh, God, we hebben er een die echt ge looft! Hogue onder scheidt twee perioden in de aan Mala chias toege schreven motto's. Want de schrijver is er niet zo ze ker van dat de voorspellin gen inder daad in de 12de eeuw zijn ge schreven. De motto's werden pas openbaar toen in 1595 de benedictijn Dom Arnold Wion ze opnam in zijn boek Lignum Vitae. Het is dus heel goed mo gelijk, veronderstelt Hogue, dat Wion de motto's schreef en ze meer gezag wilde geven door ze aan een 12de eeuwse ziener toe te schrijven. En als dat waar is heeft de 'ziener' meer dan drie eeuwen achteruit in plaats van vooruit gekeken. Maar voor de periode na 1595 zijn de motto's dus in ieder ge val wél voorspellingen. En die zijn vaak raak. Alleen bij laatste twee pausen woi voor zowel de lezer als dl schrijver koffiedik kijken die komen nog. Malach /Wion omschreef de vo ste paus met het mottoj ria olivae (Van de roem een olijf) en zegt dat dal verwijzen naai- gebeurtei op de Olijfberg bij Jeruz De laatste paus krijgt als Petrus Romanus (Petrus Rome). Hij zal volgensM chias de vervolging van lige Roomse Kerk moetf maken, de verwoesting stad op de zeven heuvels 'het oordeel van de vresi rechter'. Maar daarna komt alles j aldus Hogue. „De ziener een glimp hebben opgei van de komende heerlijH in het derde christelijkei nium verklaren: Wees ni vreesd voor een wereld? pausen of priesters." Titel: De laatste paus, vi en ondergang van de ke Rome Auteur: John Hogue Uitgeverij: Tirion AAD RIETVELD WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht KNMI Geldig tot en met vrijdag. Noorwegen: Veel bewolking en vooral vrijdag perioden met regen. In het zuid oosten vrij zonnig. Maxima tussen 5 en 10 graden, in het noorden vooral donderdag kouder. Zweden: Vrijwel overal droog en vooral in het zuiden flinke zonnige perio den. Maxima tussen 5 en 10 gra den. Denemarken: Donderdag hier en daar nog zon. Verder vee! wolkenvelden maar vrijwel overal droog. Maxima tus sen 6 en 10 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ier land: Rustig en vrijwel overal droog weer met in het noorden en later ook het oosten veel wolken. In het zuiden en zuidwesten wat zon maar ook plaatselijk mist. Maxi ma rond 11 graden. België en Luxemburg: Wolkenvelden, ook nu en dan zon en vrijwel overal droog. Maxima ongeveer 8 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Wolkenvelden en vooral vrijdag in het zuiden kans op regen. In het westen donderdag bok wat zon. Maxima van 6 graden in het oos ten tot 10 in het westen. Madeira: Perioden met zon en vrijdag kans op een bui. Maxima rond 22 gra den, vrijdag bij een aantrekkende noordenwind iets frisser. Spanje: In het zuidwesten droog en vrij zonnig. Elders toenemende be wolking gevolgd door regen en boven 1000 meter sneeuw. Maxi ma dalend naar 8 tot 12 graden, langs de kusten in het oosten en zuiden maxima van 14 tot 18 graden. Canarische Eilanden: Droog en aan de zuidkant van de eilanden flinke zonnige perioden. Aantrekkende noordoostenwind. Middagtemperatuur dalend naar 23 tot 26 graden. Marokko: Westkust: vanuit het noorden meer bewolking en kans op een bui. Maxima dalend naar onge veer 18 graden. Tunesië: Flink wat zon, maar in het noor den ook kans op een bui. Maxima oplopend naar ongeveer 24 gra den. Zuid-Frankrijk: Overwegend veel bewolking en van het zuiden uit flink wat regen en een aantrekkende wind. maxi ma tussen 5 en 10, aan de Mid dellandse Zee lokaal 15 graden. Mallorca en Ibiza: Veel bewolking en nu en dan re gen of onweer en mogelijk veel wind. Maxima rond 16 graden. Italië: Geregeld zon maar vanuit het westen toenemende kans op flink wat regen. Maxima van 10 graden in het noorden tot 20 in het zui den. Corsica en Sardinië: Overwegend veel bewolking en vooral vrijdag veel wind en regen, mogelijk ook onweer. Maxima rond 17 graden. Malta: Perioden met zon en een kleine kans op een bui. Middagtempera tuur ongeveer 21 graden. Griekenland en Kreta: In het westen aanhoudend wis selvallig met van tijd tot tijd re gen. In het oosten zonnige perio den en vrijwel overal droog. Maxi ma van 14 graden in het noorden tot circa 20 in het zuiden. Turkije en Cyprus: Droog en vrij zonnig. Maxima aan zee uiteenlopend van ongeveer 15 graden op de Dardanellen tot 24 langs de Turkse zuidkust en op Cyprus. Duitsland: Wolkenvelden en donderdag in de zuidelijke helft eerst nog wat regen of motregen, in de bergen sneeuw. Vrijdag hier en daar zon. Middagtemperatuur tussen 4 en 8 graden. Zwitserland: In het zuiden bewolkt en nu en dan regen, vanaf 1200 meter sneeuw. Elders geleidelijk droog en enkele opklaringen. Middag temperatuur tussen 4 en 8 gra den. Oostenrijk: Eerst veel bewolking en plaatse lijk nog wat regen, boven de 1000 meter sneeuw, maar vanuit het oosten geleidelijk aan droog en enkele opklaringen. Maxima rond 5 graden. Tsjechië en Slowakije: Eerst nog bewolkt en plaatselijk wat regen, in de heuvels en ber gen kans op sneeuw, maar gelei delijk aan overal droog en enkele opklaringen. Maxima ongeveer 5 graden. VRIJDAG 12 NOVEMBER 1999 Zon- en maanstanden Zon op 07.55 Zon onder 16.53 Maan op 11.38 Maan onder20.00 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 05.55 18.08 05.28 «17 41 Laag 01.46 14.00 01.27 13.41 Weerrapporten 11 november 07 uur: Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Maastricht Aberdeen Barcelona Berlijn Boedapest Bordeaux Dublin Frankfurt Genève Helsinki Innsbruck Istanbul Klagenfurt Kopenhagen Lissabon 20 13 0,0 19 11 0.2 22 15 3.0 -3 -4 0.0 3 1 13,0 15 10 0.4 5 -1 0.0 8 7 0.1 5 2 12.0 17 6 12.0 WÊÊBSKÊSÊÊÊÊBÊÊÊÊBHSÊi, O L O F LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) ES», bewolkt •sr onweer ""1^" warmtefront aé* opklaringen flHR sneeuw A&. hagel V koufront lagedruk zonnig windrichting 19 temperatuur ft hogedruk luchtdruk in -1000- hect0 pasca| KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-512 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) REDACTIE A. Maandag, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin-en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden TELEFAX Advertenties: 071— 5323 51 Familieberichten: 023- 531731 023- 5320 216 Redactie: 071-5321 921 Hoofdredactie: 071- 5315 91 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag var 071- 5356 230 RUBRIEKSADVERTENTIE Maandag t/m vrijdag var 071-5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per halfjaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging W het automatisch afschrijven v« abonnements- geld, ontvangen V betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (tii worden verzonden geldt een toesla? aan portokosten per verschijndag. LEIDSCH DAGBLAD OP CASSET Voor mensen die moeilijk lezen,dl hebben of blind zijn (of een an<F leeshandicap hebben), is ei van het regionale nieuws uit het li Dagblad op geluidscassette bestH informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Ledum K N H U I 16 0,0 Warschau onbewolkt nno 3 Wenen motregen ver. 1 Zürich zwaar bew. ono 3 Bangkok half bew, zw 2 Buenos Aires onbewolkt n3 Casablanca onbewolkt w.s. 0 Johannesburg half bew. o 3 Los Angeles onbewolkt w.s. 0 1 -4 0.2 5 4 3.0 5 3 15.0. 33 24 12.0 22 .15 0.0 22 13 0.0 30 18 0.0 New Orleans licht bew. New York zwaar bew. Tel Aviv licht bew. Tokyo half bew. 23 16 0.0 21 14 0.2 25 14 0.0 21 0.0 ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonden feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 14