eiden Regio 10 'We hebben er lang voor gevochten' Leiden hoopt nu op snel besluit bedrijventerrein 'Zonder Zeevaartschool kunnen we geen kant op' Bij Tele2 is uw gulden 10 minuten bellen waard. fehandicapte voelt zich speelbal ambtenarij eiden krijgt wethouder oor universiteitszaken vondbruiloft staat kstnu de prijs nog van de Leidse wethou- of mogelijk burgemees- 'ostma, krijgt er binnen- een portefeuille-onder bij: de universiteit. De ifeuillehouder universiteit m idee van D66-raadslid fielders. Een motie van hand waarin de universi- I* vethouder wordt voorge- werd gisteren met alge- stemmen aanvaard, (aanleiding van de motie de 'stadsdebatten' die bmeente voor de zomer en waarin keer op keer geconstateerd dat de en de universiteit veel lakken hebben, maar dat •latie tussen de twee nog h 0 wel wat inniger mag worden. Door bij de gemeente één be- stuurder aan te wijzen als co ordinator voor alles wat met de universiteit te maken heeft en bij het universiteitsbestuur te pleiten voor een 'portefeuil lehouder stad', hoopt Snelders de band tussen de twee instel lingen te versterken. ,,De universiteit heeft laten weten dat ze meer met de ge meente om de tafel wil gaan zitten. De aanstelling van een wethouder universiteit is een signaal dat je dat serieus neemt", aldus Snelders. Wie van de collegeleden de post 'universiteit' er bij krijgt, is nog niet bekend, maar de kans lijkt groot dat burge meester Postma de functie mag gaan vervullen. Afblazen baggerstort leidt tot voorzichtig verheugde reacties Vervolg van voorpagina Omwonenden van de Oostvlietpolder en volkstuinders reageren voorzichtig verheugd op het besluit van de pro vincie, om de baggerstort op de lange baan te schuiven. Ze zijn pas gerust als het plan definitief is afgeblazen, zo blijkt uit de eerste commentaren. van het slib geen gevaar voor de volksgezondheid oplevert en dat de stankoverlast valt te ver waarlozen. Ik ben benieuwd of daar bij de vergadering van de Provinciale Planologische Com missie nog een reactie op komt. Pas als de uitkomsten van die MER opzij wordt geschoven, heb ik er vertrouwen in." I. Sattler van de Werkgroep Leefbaar Zuidwest is 'blij' met de laatste ontwikkelingen, maar ook zij wenst nog een slag om de arm te houden. „Ik wacht af, ik wil eerst zien dat het depot HERMAN JOUSTRA „Als dat zo is, is dat goed nieuws", reageert D. van der Hoek van de Stichting Belan genbehartiging Oostvlietpolder. „Maar ik ben een beetje wan trouwig. De laatste weken zijn we alleen geconfronteerd met opmerkingen dat de slibstort wél moest worden opgenomen inhet bestemmingsplan. We hebben nogal wat kritiek gehad op de Milieu Effect Rapportage, op de conclusies dat het bergen definitief afgeblazen wordt. We willen u eindelijk eens rust aan het front. Maar goed, het gaat er nu toch op lijken dat de slib stort er niet komt. En dat is na tuurlijk geweldig." Schitterend „Dat vind ik schitterend", zegt J. van Hooven, secretaris van volkstuinvereniging Roomburg. „We hebben er lang voor ge vochten die rotzooi uit de pol der te houden. Nu kunnen we er eindelijk gerust op zijn. Ik had deze beslissing eerlijk ge zegd wel min of meer verwacht, na al die publicaties en protes ten. Bovendien is er met de Slufter een alternatief. Ze zou den wel erg dom zijn geweest die baggerstort toch door te drukken. Het gebeurt dus toch nog wel dat bestuurders luiste ren naar de omgeving." eidse stadhuis biedt van jaar de mogelijk- oni 's avonds te trouwen, hoeveel zo'n avondlijke vpartij gaat kosten, blijft even onduidelijk. De bm ming over een motie om rj^ arief te verlagen van de gestelde prijs van 3500 :n naar de prijs van een trouwerij, 1636 n, eindigde gisteravond kt slist. Dat betekent dat er bm inde maand opnieuw iet voorstel moet worden 1 Md. i politiek heeft over de he- ^ie besloten tot een aan- jke verhoging van de ta- van huwelijksvoltrek- Daarnaast is als vtje ingevoerd dat er sin aan ook in de avonduren worden getrouwd. Hier- "t moet in het voorstel van imeester en wethouders "il neteen diep in de buidel en getast, 's Avonds trou- wordt meer dan twee zo duur als trouwen op - de op één na duur- iptfe. Het grote prijsver- werd verdedigd met het at het elders in de regio al wel mogelijk is om op zater dag te trouwen, maar dat een trouwerij in de avond nog bij na nergens mogelijk is. Door de geringe concurrentie zou Leiden gemakkelijk een extra hoge prijs kunnen berekenen. Een groot deel van de raad ging deze vorm van 'markt denken' te ver. Een motie van D66 om 's avonds het zater dagtarief te berekenen kreeg steun van de voltallige opposi tie plus een deel van Groen- Links. Bij de stemming deed zich bovendien het curieuze feit voor dat twee WD'ers even onvindbaar waren. Het gevolg hiervan was dat de stemmen uiteindelijk staakten op zestien tegen zestien. Na enige verwarring over de ge volgen van deze stemming, werd besloten het voorstel volgende maand opnieuw aan de raad voor te leggen. Dat le vert in principe geen proble men op. Pas wanneer de ge meenteraad er niet in slaagt om voor de jaarwisseling een tarief vast te stellen, zou het kunnnen zijn dat trouwen in de avonduren tijdelijk gratis wordt. (Overigens is gratis trouwen nog altijd mogelijk op maandag- en dinsdagoch tend om 8.30 uur.) LEIDEN HERMAN JOUSTRA ROBBERT MINKHORST Wethouder T. van Rij hoopt dat de provincie, nu de omstreden baggerstort op de lange baan gaat, snel het bedrijventerrein goedkeurt. „Ambtena ren van de provincie hebben weliswaar bezwa ren, maar die gaan volgens mij te veel uit van de oude situatie. Na de uitspraak van provinciale staten hoop ik dat het ook met het bedrijventer rein in de Oostvlietpolder snel goedkomt." De wethouder is overigens verheugd dat pro vinciale staten (PS) deze beslissing heeft geno men. „Een teken dat ook hier het tij aan het ke ren is wat betreft storten." De provincie wil wel dat in het bestemmingsplan de mogelijkheid voor de aanleg van een baggerstort openblijft. Daartoe zou Leiden een iets grotere plek in het bestemmingsplan voor het depot moeten vrij houden. Van Rij begrijpt dit niet goed. Volgens hem is er, nu al, meer dan voldoende plek. Aanvankelijk wilden PvdA en GroenLinks gis teravond in een vergadering van provincale sta ten trouwens een motie indienen waarin de re servering voor een baggerdepot meteen werd ge- schapt. De provincie had in 1992 nog bepaald dat in de Oostvlietpolder bergingscapaciteit moest komen voor het slib uit de wateren in Zuid-Holland. Met name coalitiepartij het CDA verzette zich tegen de motie en daarmee zou hij onvoldoende st£un hebben gekregen. De CDA-gedeputeerde L. van der Sar (waterbe heer) moet met rijkswaterstaat (beheerder van de ne 101de Scheper (40) moest augustus noodgedwon- Jan Voorschoten naar Lei- 'erhuizen. Hij is na een d buikwandoperaties t ter been, grotendeels af- v elijk van zijn rolstoel en n in Voorschoten zijn ap- iment op de tweede ver- ng van het Ruysdaelhof neer in of uit. Met behulp :en ladderwagen van de ien dweer werd hij zelfs vanaf sc; lalkon op straat getakeld rt( ij bijvoorbeeld voor onder- naar het ziekenhuis st. lat er geen geschikte bene- voning in Voorschoten be- ■w* :baar was, week hij met /rouw en tweeling van 13 iar de Stevenshof. De een- 1 J|swoning van woning- flwereniging WBL aan de ^ier-Knipstraat bood uit- |Jpt en kon makkelijk wor- Jftangepast aan zijn handi- Tenminste, dat dacht Olde iper. Al snel bleek echter it niet het geval was en tenteel wacht hij op een ander huis. Eentje dat wel ge schikt is voor een gehandicap te. Volgens Olde Scheper ligt de schuld bij de gemeente. „Een medewerker van de dienst Bouwen en Wonen vertelde mij dat dit huis kon worden aange past. Drempels eruit, traplift erin, aangepaste keuken, een schuurtje in de tuin voor rol stoel en scootermobiel en een achterom. Dat zou allemaal geen probleem zijn. Half au gustus heeft die mijnheer sa men met een GGD-arts het huis bekeken. Eén telefoontje en alles zou worden geregeld werd er door die ambtenaar ge zegd. Vervolgens heeft hij in derdaad dat telefoontje ge pleegd naar de WBL. Maar in dat gesprek heeft hij gezegd dat de woning niet kan worden aangepast. Dus doet de WBL niets want de gemeente moet voor de kosten opdraaien." Overigens verwijt Olde Scheper de WBL niets maar richt hij zijn pijlen op de gemeente. „Ik heb een advocaat in de arm geno- De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad men want Leiden heeft een grote fout gemaakt." Begin deze maand zegt Olde Scheper van het hoofd-WVG (Wet Voorziening Gehandicap ten) te hebben gehoord dat het huis aan de Ronne-Knipstraat definitief niet wordt aangepast. Momenteel voelt hij zich een jojo. Heen en weer gegooid tus sen instanties, gemangeld door de ambtenarij. „Dit is een leuke buurt, mijn vrouw en ik heb ben hier leuke contacten en de kinderen vrienden en vriendin nen. En dan mogen wij hier weer vertrekken. Een woordvoerder van de ge meente benadrukt met klem dat Leiden nog druk doende is met de hele kwestie. „Het ac cepteren en toewijzen van een woning onttrekt zich aan de in vloedssfeer van de gemeente. Wij gaan daar niet over en kwa men te laat in beeld toen het over de aanpassingen ging. Momenteel zijn wij aan het kij ken hoe het nu verder moet en zoeken naar een oplossing waarin mijnheer Olde Scheper geen slachtoffer is. Een eventu ele verhuizing zou natuurlijk niet goed zijn maar kunnen we ook niet uitsluiten." Bonnen Botermarkt Leiden is vergeven van de (ver keersborden in alle soorten en maten. Maar waar volgens ve len een bord zou moeten staan, bevindt er zich niet één. Vraag dat maar eens aan de autobe zitters die de afgelopen tijd een bekeuring van 90 gulden kre gen voor foutparkeren aan de Botermarkt. Daar is parkeren officieel verboden maar dat wordt nog wel eens vergeten. Er is immers plek ^at... Niet doen, u wordt geacht de regels te kennen. Hieronder volgt nog één keer de uitleg. Aan de rand van Leiden staan borden met daarop de mede deling dat er in Leiden moet worden betaald om te mogen parkeren. Overtreders wacht een wegsleepregeling. Dit is echter geen officieel bord maar slechts een waarschuwing. Daarom worden die borden ge volgd door parkeeruerbodszo- neborden. Een prachtig woord Slufter) gaan onderhandelen over het bergen van slib op de Maasvlakte. Zonder een alternatief in Leiden achter de hand zou Van der Sar geen en kele ruimte meer hebben om te onderhandelen. Hij zou daarmee met de rug tegen de muur staan en dat ging het CDA te ver. Gedeputeerde M. Vissers (ruimtelijke orde ning) zei echter toe dat Leiden de aanleg van een depot in het bestemmingsplan niet onmogelijk mag maken. Daarmee stemden PS in. „Dat is een reeële reservering", zei Vissers na afloop van de vergadering. „Wij moeten er dan voor zorgen dat hij nooit gebruikt hoeft te worden." „Dit was het maximaal haalbare", vond PvdA- fractievoorzitter J. Hermans. „Deze toezegging hebben we voor de poorten van de hel moeten wegslepen. Het was een meesterzet van ons. De inzet is nu: niet in de Oostvlietpolder. Dat heb ben we na vandaag veel harder en scherper. En Leiden hoeft het bestemmingsplan niet te wijzi gen." Het bestemmingsplan is bovendien ook niet langer in strijd met het streekplan. Was het dat wel geweest, dan had de provincie het plan wel moeten afkeuren. Eerder waren politieke partijen nog wel voor een baggerdepot in Leiden. „Voortschrijdend in zicht", verklaart GroenLinks-leider A. Ouwehand die ommezwaai. Voor zijn partij is de polder 'van grote landschappelijke waarde'. Dat geldt ook voor Hermans' fractie. „Het gebied is ongeschikt voor een slibstort. Het is te dicht bij de bebou wing. Het is te mooi om het te misbruiken voor een baggerdepot." LEIDEN AD VAN KAAM/RUUD SEP VERVOLG VAN VOORPAGINA Stichting Leiden Promotie/VW zal niet naar al ternatieven zoeken voor het Rembrandt-kennis- centrum, nu de Zeevaartschool daarvoor niet be schikbaar is. „Nee, in tegenstelling tot dat advo catenkantoor Geelkerken en Linskens kunnen wij nergens anders heen." Dit is de plek. Je kunt het geboortehuis van Rembrandt toch niet herbou wen in het Plantsoen, of zo. Dan wordt het echt Anton Pieck. Maar als de gemeente het belangrij ker vindt om in zo'n fantastisch mooi gebouw het advocatenkantoor te huisvesten dat toevallig hun belangen behartigt in plaats van het be schikbaar te stellen voor het algemeen nut, dan zoeken ze het verder maar uit. Of dat kort door de bocht is? Misschien wel. Maar zonder de Zee vaartschool kunnen we geen kant op." Wethouder toerisme M. Schultz denkt deson danks toch dat de Rembrandt-initiatieven niet van de baan zijn. „Het kan ook op een andere lo catie. Nee, ik denk niet dat het idee hierop zal sneuvelen. Zowel bij de gemeente als bij anderen in de stad heerst de overtuiging dat het goed is wanneer we iets met Rembrandt gaan doen. En ik heb ook steeds begrepen dat Leiden Promotie het plan heeft ingebracht als aanjager van idee- en, dat het niet per se dit plan moet worden." Schultz verwacht dat zij in de toekomst ge woon met Leiden Promotie in gesprek zal blijven over de vraag hoe Leiden het feit dat zij de ge boortestad is van de wereldberoemde schilder beter kan uitbuiten. Bij het advocatenkantoor Geelkerken Lins kens fronsen ze intussen de wenkbrauwen over alle commotie die er is ontstaan over hun aan staande werkplek. „Ik ga u niet precies vertellen wat die optie van ons inhoudt, maar gaat u er maar gevoeglijk van uit dat alles allang is gere geld", zegt mr. Lever. Die daar aan toevoegt dat er weliswaar recentelijk een gesprek met de ge- mefente is gevoerd, maar dat er daarin niet is ge sproken over eventuele alternatieven of uitwijk mogelijkheden voor het kantoor. „Ik kan u zeg gen dat dat onderwerp niet eens aan de orde is gekomen." Waar mr. Lever zich overigens wél zorgen over maakt, is het feit dat zijn kantoor in het steekspel tussen gemeente en Leiden Promotie min of meer de zwartepiet krijgt toebedeeld. „Daar lijkt het inderdaad veel op. En ik vind dat niet terecht. Want van meet af aan zijn wij eigenlijk geen par tij geweest. De feiten lagen al zoals ze lagen, lang voordat deze plannen ter tafel kwamen." Wethouder T. van Rij verklaart dat hij nooit heeft gezegd dat Geelkerken en Linskens bereid waren om te praten over een eventuele verhui zing. „Ik heb slechts gezegd dat, als het advoca ten niet van de optie gebruik zouden maken, de gemeente hun niets in de weg zou leggen. Niets meer en niets minder." MARK LAMERS voor scrabble maar daar gaat hqt nu niet over. Die zogeheten E-10 borden zijn daar neerge zet in het kader van het Regle ment Verkeersregels en -Te kens uit 1990. Die borden ge ven officieel aan dat er alleen betaald mag worden parkeerd en alleen in vakken. Dus als er geen parkeervakken zijn, mag er ook niet worden geparkeerd. En dat is aan de Botermarkt het geval. Dan is de volgende vraag na tuurlijk waarom staat er op de hoek Botermarkt/Gangetje geen bordje met de tekst geen rakken dus niet parkeren. Zo'n bord zou volgens de gemeente kunnen worden uitgelegd dat er ergens anders wél zou mo gen worden geparkeerd. Aan de overkant, aan de Nieuwe Rijn bijvoorbeeld. Het scheppen van een uitzondering qua be- bording zou op andere punten mogelijk tot onduidelijkheid kunnen leiden. Als dat niet duidelijk is... interlokaal van 08.00 tot 20.00 uur Betalen per seconde Gratis gespecificeerde rekening Geen abonnementskosten Geen aansluitkosten Duidelijke en voordelige tariefgebieden Bel goedkoper via Tele2. Bel gratis 0800 -1602. ERIC-JAN BERENDSEN

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 13