puur Hollands fenomeen Drop blijft een Smaak Lachen met twee kookgekke dames Eetpatroon Zwart jurkje terug DONDERDAG 11 NOVEMBER 1999 160 Zwart snc al heel o Glycyrrhizinezuur, ei rijk bestanddeel vani laagt het gehalte van slachtshormoon testi mannen, blijkt uit ee onderzoek. Of dit eei voor het seksleven v; eters, zoals sommige vervolgens publiceer nog te bezien. De wa de publicatie is nogl perkt: het onderzoek voerd bij een kleine duurde maar kort: 7i kregen gedurende 71 gram drop. Die drop een grote hoeveelhei rhizinezuur, namelij In Nederland bevat d minder van deze stol dien: als de proefper stopten met het eten hoeveelheid drop, vw testosterongehalte ni weer op het normale Wel is al lang bekend eten van veel drop ka tot een hoge bloeddi mensen die daar gev zijn. Drop heeft invlo bijnierhormonen die druk regelen. Dat koi het glycyrrhizinezuui derzoek blijkt dat hei van minder dan 200: rhizinezuur per dag| bloeddrukverhoging normale Nederlandsi komt dit overeen me veelheid van 100 tot I De mensheid nuttigt dan 3000 jaar drop. 1 er bij de Chinezen en naren al een soort dn maakt van zoethout, van Toetanchamon Christus) werd zoeth gevonden. In het Bab Assyrische spijkersch voor Christus) werd houtwortel genoemd neesmiddel tegen ho fectie. Uit een Nederlandse van Jacob van Maerli eeuw) blijkt dat men lecorissien' (het sap zoethoutwortel) gebi droge hoest en pijn ii te verminderen. In dt Eeuw werd het procé zoete drop te maken Nederland bekend. Z drop, dat zijn smaak i leent aan keukenzout aan salmiak (ammon ride), werd waarschiji in de 18e eeuw gepro In het midden van de begon de dropindust ontwikkelen. De basis van alle dro] drop, gemaakt van ee van zoethoutwortels, cyrrhizinezuur inzit. 1 tract komt uit de wor de Glycyrrhizia glabr; struik die groeit in de rond de Middellands Turkije, Rusland en wortels worden in sti sneden, met water ui; en daarna gezeefd. H wordt vervolgens ingt in blokken gegoten. Vroeger werd Arabist gebruikt, een soort hi acaciabomen. Die go vervangen door maïs tarwezetmeel. Daarn. drop suiker, glucoses latine, salmiakzout, h en /of anijsolie en/ofi medicinale norit (voo kleur) en meestal ook ter. Bruine drop beva medicinale norit, ten rierdrop geheel uit bi bestaat. Eerst worden suiker, i zetmeel en gelatine gi en gekookt en voegt t smaakstoffen toe. Dai de massa in poederb: goten. Dit zijn bakkei gevuld met onbewerk Met gipsmodellen kaï elke gewenste vorm v gedrukt. Afhankelijk soort drop droogt me product bij 60 tot 65 j Celsius gedurende 24 uur. Na het drogen w dropjes geborsteld, gi en geglansd met eeni van plantaardige olie enwas. Dat laatste gel alleen om het produc aantrekkelijk uiterlijk maar ook om het aan plakken van de dropjf voorkomen. Kruiswoordraadsel HORIZONTAAL: 1. Kunstzinnig; 9. overzetboot; 10. emmer; 11. voorvoegsel; 12. bid; 14. muzieknoot; 15. tabakssoort; 17. kleine hoeveelheid donzige stof; 19. een beetje; 21. spoedig; 22. deel vd. visvangst voor de bemanning; 23. steen; 25. inhoudsmaat; 27. bijzonder goed; 30. spil; 32. ik (Lat.); 33. ondernemingsraad; 34. korf; 36. insnijding; 38. tuin waarin proeven worden genomen voor de tuinbouw. VERTICAAL: 1. Deel van een etmaal; 2. dierenverblijf; 3. voorzetsel; 4. reukstof uit viooltjes; 5. moeilijk breekbaar; 6. persoonlijk vnw.; 7. gelofte; 8. wintertaling; 13. straat (Fr.); 15. beeldverhaal; 16. bedrijf; 18. lofdicht; 20. water (Fr.); 23. onwillekeurige spiersamentrekking; 24. jong dier; 26. stekel; 28. toespraak; 29. ongegist druivensap; 31. plaaggeest; 33. uitroep van schrik; 35. Engelse ontkenning; 37. thans. Oplossing van woensdag: Horizontaal: 1. Graf; 4. pegel; 7. paardje; 8. los; 9. tol; 10. verkeer; 12. regente. Verticaal: 2. Raad; 3. fideel; 4. pullover; 5. gips; 6. laatje; 9. tree; 11. rug. Actrice Audrey Hepburn in een zwart jurkje in de film Breakfast at Tiffany's (1961). foto gpd Drop is een raar goedje. Het buitenland vindt het ronduit smerig, maar acht van de tien snoepjes die wij in Nederland eten zijn dropjes. We zijn er gek op. Maar waarom? Angela Schop, productmanager bij Red Band Venco (RBV) Leaf, de nummer één op dropgebied, weet alleen dat niemand het echt weet. De zouthoutwortel, waar drop van wordt gemaakt, groeit niet eens in Nederland, zegt ze. „Maar drop hoort bij onze cultuur." Drop is een raar, oer-Hollands fenomeen. Beroemd in heel Nederland en een klein beetje in Scandinavië en Duitsland. Maar terwijl kaas en klompen de wereld hebben veroverd, is drop een exportartikel van niks. Natuurlijk zou het fantastisch zijn om in de VS voet aan de grond te krijgen, vinden ze in Zaandijk bij Kiene en in Roo sendaal bij Venco, of om alle Chinezen aan de drop te krij gen. Waarom zouden ze het daar niet lusten? Er liggen on getwijfeld mooie kansen, me nen beide bedrijven. Maar de enorme perspectieven die bui tenlandse markten kunnen bie den, wegen vooralsnog niet op tegen de moeite, de tijd en vooral de enorme investeringen die zo'n introductie met zich mee zouden brengen. Eerst moet de slag in Nederland worden gewonnen, want er zijn talrijke dropmakers. Afgezien van tientallen snoepfabrikan ten, is ons land zo'n beetje vijf tien tot twintig in zwart snoep gespecialiseerde ondernemin gen rijk. Kiene en RBV Leaf, de twee toonaangevende fabrikan ten, zijn druk bezig de markt voor zich te winnen. „Eén ding is duidelijk: zelf groeien is niet voldoende. We zullen bedrijven blijven kopen. Dat is altijd al onze strategie geweest', zegt productmanager Annet Nool van Kiene. En collega Schop van RBV Leaf: „Er zijn veel te veel kleintjes. Schaalvergroting is noodzakelijk." De meeste fabrikanten van drop zijn de status van familie bedrijfje nooit ontgroeid. En al neemt het aantal zelfstandige fabrikanten af, de markt is te versplinterd naar de zin van RBV Leaf. „Van wat je aan drop bij de supermarkten vindt, is 55 procent in handen van de 'ove rige', bedrijfjes die een markt aandeel hebben van niet meer dan twee procent. Alleen al voor de top-200-producten zijn 35 aanbieders", geeft Schop aan. Toch gaat de concentratie snel. Fusies en bedrijfsbeëindiging lijken in een stroomversnelling te raken. Dat blijkt wel uit de lijst van de Vereniging Bakkerij en Zoetwarenindustrie. Hoewel de scheidslijn tussen drop- en andere zoetwarenfabrikanten vaag is, somt men bij de VBZ in eerste instantie dertien aange sloten dropmakers op. Bij na der inzien blijken er maar tien geen banden met elkaar te heb ben. De namen die niet vallen, zijn die van Van Melle en CSM. De twee grootmachten van het sui kerwerk maken steeds meer de dienst uit. Van Melle eigende zich in de eerste week van juni zowel het van oorsprong Zwit serse Wybert toe als Kiene. In Nederland is RBV Leaf met een dropaandeel van zo'n 26 procent koploper. Van Melle- dochter Kiene komt uit op ruim STRIP HEINZ Eigenlijk komt alles in de mode wel weer eens een keer terug, maar de weder keer van het zwarte jurkje is toch nog onverwacht. Net nu kleur weer heel belang rijk wordt. Het jurkje waarin je niet over- of underdres- sed bent voor welke recep tie, diner of partij dan ook. Zwart raakt nooit uit de mo de. De revival van het kleine, zwarte jurkje, ooit beroemd geworden door Audrey Hepburn, is mede te dan ken aan Didier Ludot. De Fransman is al sinds jaren een verzamelaar van twee dehands couture, die hij verkoopt in twee winkels in de galerie van Palais Royal. Eveneens is hij de eigenaar van een omvangrijke collec tie kleine, zwarte jurkjes. De vraag naar die jurkjes bleek zo groot, dat hij een eigen collectie zwarte jurkjes ont wierp. Dertien jurkjes, alle maal vernoemd naar de sensuele eigenschappen van een vrouw, zoals lust, verleiding, trots en jaloezie. Hij baseerde zijn ontwerpen op beroemde modellen van o.a. Yves. St. LaurentDe Givenchy en Balenciaga. De jurkjes zijn in zijn nieuwe winkel te koop voor gemid deld zo'n 1200 gulden. Ac trices, filmsterren en model len brengen soms uren in zijn winkel door en verlaten het pand dan tienduizenden guldens armer. „Ik vind het fijn als ik een jurk kan ver kopen aan modellen. Zij weten precies hoe ze zo'n jurk moeten aantrekken", zegt de winkelier. Inkopen doet hij meestal bij oudere dames die geld nodig heb ben. Karl Lagerfeld, de ontwerper van Chanel en de man die als geen ander de tijdgeest aanvoelt, toonde in zijn laatste collectie ook weer een paar kleine, zwarte jurk jes. Geen beter bewijs dat het zwarte jurkje weer hele maal terug is. In Parijs kim je natuurlijk op heel veel plaatsen winkelen, maar de galerie van het Pa lais Royal achter de Rue de Rivoli ter hoogte van het Louvre is een speciale plek. Behalve de tweedehands couture winkels en de win kel waar de 13 zwarte jurk jes hangen, vind je er allerlei leuke kleine winkeltjes. Wie geïnteresseerd is in tweedehands couture en de prijzen bij Ludot wat aan de hoge kant vindt, kan terecht bij Tati op diverse locaties in Parijs. Wie liever creaties van hedendaagse ontwer pers koopt moet beslist gaan kijken bij Colette in de Faubourg St. Honore. De 'vetste' winkel van dit mo ment in Parijs met behalve kleding ook allerlei hebbe dingetjes voor het interieur. Let wel goed op de prijs kaartjes, want het is er zacht gezegd nogal duur. Een zwart jurkje van Chanel. foto gpd Er zijn talrijke dropfabrikanten in ons land, die allemaal een plekje in de winkelschappen willen. foto gpd tien procent. Daarna volgen Haribo, Katja Fassin (Katja), Nedan Zoetwaren (Autodrop) en Red Band. Dat zijn de grote jongens, maar samen bezitten ze nog niet de helft van de markt. Schop en Nool zijn niet erg ge lukkig met die situatie. „De consument is uiteindelijk niet bij die versnippering gebaat", vindt de Klene-manager. „Onze muntdrop wordt het meest ge geten, maar in de winkels krijgt het niet meer ruimte dan al die andere." En Schop: „De schap pen in de supermarkt zijn erg chaotisch. Wij zijn marktleider, maar je kunt nauwelijks zien wat van wie is." Ze klagen niet over de consu ment - die moet gewoon pak ken wat-ie lekker vindt. Het is vooral de winkelier, die ze wil len overtuigen dat meer her kenbaarheid in het snoepschap lonend is. „Ze maken goede winstmarges op snoep en daar om nemen ze van een aanbie der één productje. Maar het gaat ook om de omloopsnel heid. Ik weet zeker dat er meer drop kan worden verkocht dan we nu doen", stelt de Venco- manager. Beide dropmakers zijn druk doende terrein te veroveren. Met reclamecampagnes, inno vaties (Kiene bijvoorbeeld komt met Muntdrop Mini's, Venco heeft Darq gelanceerd) en nieu we verpakkingen wordt drop- etend Nederland verleid. Nool: „Verleidelijk lekker en stijlvol zijn, daar gaat het ons om. De consument is bereid meer te betalen voor kwaliteitssnoep." Schop heeft het over de vijf V's, waarmee Venco zijn positie wil uitbouwen: 'vernieuwen, ver rassen, vertellen, verleiden en verkrijgbaar zijn'. Over de landsgrenzen komen ze maar mondjesmaat. „We fo cussen op Nederland", stelt de product-manager van RBV Le af. „Er valt hier nog zoveel uit de markt te halen." Bij Kiene is de export goed voor vijftien procent, oftewel twaalf miljoen gulden, van de totale omzet. „Eigenlijk gaat het dan alleen om Engelse drop", con stateert Nool. „Dat wordt wel over de hele wereld gegeten." Omdat, zegt ze, het voor de consument drop is, maar toch ook weer niet. „Het is zoeter en ziet er kleuriger uit." Enkele jaren geleden versche nen op de BBC-televisie twee buitenproportineel dikke, wat oudere dames, die in een motor met zijspan door het Engelse landschap scheurden. Gehuld in potsierlijke motorkleding re den zij het erf van een landgoed op, waarna ze in de keuken ver dwenen. In een volgend shot zag je worstvingers in een kom gehakt graaien en hoorde je een tweetal bekakte Engelse stem men bakkeleien over de juiste wijze waarop een gehaktbrood moet worden gemaakt. Terwijl de een met een sigaret in de mond tegen het aanrecht ge leund stond, veroorloofde de ander zich de meest vileine commentaren op de Engelse samenleving in het algemeen en de culinaire onkunde in het bijzonder. Het kookprogramma 'Two Fat Ladies' van Jennifer Paterson en Clarissa Dickson Wright is een van de smakelijkste en ver- makelijkste die er op de Euro pese tv te zien is geweest. Toen een journalist hen eens vroeg of ze het geen aanstootgevende ti tel voor een kookprogramma vonden, antwoordde Clarissa dat ze geen bezwaar had tegen het woord 'Two' of 'Fat', maar dat ze bij 'Ladies' toch te veel aan een damestoilet moest denken. En op bezoek in een pastorie merkt de een op dat zo'n pastorie groot genoeg is voor een kinderrijk dominees gezin, maar veel te groot voor de huidige generatie dominees, die allemaal homo's zijn. En dat alles met een klokkende lach, vol venijnig plezier en rauw van de drank en het roken. Jennifer Paterson is afgelopen augustus op 71-jarige leeftijd overleden aan longkanker, ver moedelijk een gevolg van een leven van bovenmatig roken en anderszins weinig aandacht voor 'gezonde' zaken. Zoals de beide dames vrijwel alles in overdaad hebben gedaan en zich nooit aan algemeen gel dende conventies hebben ge houden. Ze kenden elkaar niet voordat ze in 1995 door een BBC-baas bij elkaar in een programma Ons eetpatroon zal zich de ko mende jaren sterk wijzigen. Het huidige patroon van drie maal tijden per dag zal plaatsmaken voor twee maaltijden per dag en een aantal over de gehele dag gespreide 'eetmomenten'. De komende jaren zullen hef ontbijt en het diner de belang rijkste maaltijden van de dag zijn. Het diner zal wat de voedings waarde betreft niet veel ver schillen van de huidige warme maaltijden. De samenstelling van de diners zal wel verande ren, omdat het oude stramien van vlees, groenten, aardappe len en jus overboord wordt ge zet. De eetmomenten tussen het ontbijt en het diner zijn niet nieuw. In de jaren '80 werd er door voedingskundigen tegen gewaarschuwd want 'grazing', zoals de Amerikanen die eet momenten noemen, zou scha delijk zijn voor de gezondheid. Daarvan is in ons land, waar de 'grazing', weliswaar vrij onop vallend, ook al een jaar of tien bekend is, tot dusverre niets ge bleken. Restaurants en andere eetgele- genheden zullen zich de ko mende jaren ongetwijfeld aan de nieuwe wensen van hun gas ten aanpassen. Ook thuis zal de lunch of broodmaaltijd steeds vaker worden overgeslagen. De trek tussen ontbijt en diner wordt gestild met 'tussendoor tjes', zoals salades, soepen, klei ne warme gerechten en belegde broodjes. De warme maaltijden die we vroeg in de avond graag met al le leden van het gezin aan tafel opgediend krijgen, gaan sterk verschillen met wat nu op tafel verschijnt. De maaltijden moe ten in vrij korte tijd kunnen worden bereid. Het gebruik van convenience-produkten (geheel of gedeeltelijk voorbereide in grediënten) zal daardoor thuis toenemen, evenals het gebruik van de wok. Het is dan ook niet vreemd dat bedrijven die zich toeleggen op het inrichten van keukens, steeds vaker wijzen op de speciale branders voor het koken met een wok. werden gezet, maar de dames herkenden in elkaar een gelijk gestemde geest. Paterson heeft de hele wereld rondgezworven, was kok in Marokko en Italië. Dickson Wright was advocate, afkomstig uit een rijke familie: ze bracht in haar jeugd haar va kanties door in het Lido in Ve netië of in het Ritz in Madrid. Geen garantie voor een geluk kig bestaan, want ze heeft haar erfenis van miljoenen ponden erdoorheen gejaagd en zakte weg in een alcoholisch bestaan. Tegenwoordig is ze van de drank af - hoewel de hunkering blijft - en drijft ze een kookboe kenwinkel in het Schotse Edingburgh. Die overdadige le vensstijl vormt de basis van hun kookprogramma's en van hun tweede boek, dat net in vertaling in ons land is uitgeko men, en dat een aantal van de recepten uit die programma's bevat. Want men moet zich niet vergissen, de beide dames zijn zeer bedreven in het kookvak. Beide waren culinair recensent voor toonaangevende Britse tijdschriften. Hun praktische en theoretische kennis van de keu kens van de wereld is enorm. De vraag is of een succesvol tv- kookprogramma kan worden overgebracht op papier. Want het lijkt onmogelijk om een 'tea' voor cricketers - voorzien van scherpe commentaren over het achterste van een slagman - of een lunch voor een jagers club op papier te voorzien van die typisch Engelse landelijke sfeer. Opmerkelijk genoeg is dat toch gelukt. Dat komt niet alleen door de keuze voor de recepten - in een enorme variatie, maar vooral met een schaamteloze overdaad aan ingrediënten als room -, maar ook door de bege leidende teksten. Vooral die van Clarissa zijn speels en grappig, en door haar verwijzing naar de ervaringen uit haar verleden, rijst toch het beeld op van die landelijke aristocratie, die ook in de tv-serie naar voren komt. Porridge met bessen, gevulde kwartels met witte wijn, Cockai gne brownies of Eton Mess zijn heel Brits, zoals de dames dat ook zijn. Jammer dat Jennifer Paterson niet langer van haar succes heeft kunnen genieten. Gelukkig zendt de BBC nog de laatste reeks, die al was opge nomen voor haar dood, uit en heeft ook RTL de oudere series aangekocht. (Jennifer Paterson Clarissa Dickson Wright, Two fat Ladies door de Bocht, uitg. BZZTÖH, 44,90 gulden) Two Fat Ladies, links Jennifer Paterson, rechts Clarissa Dickson Wright.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 10