'Particuliere thuiszorg kan wachtlijst oplossen' 'Verplegers gingen terugslaan en terugspugen' Binnenland PvdA keert zich tegen gasboringen Waddenzee Kamer: hardere aanpak van zedenmisdadigers i ubsidie voor kopers huurwoningen' 'IVF te snel in beeld bij kinderwens' Pas Op, gif! „Ik voel me heel schuldig", zegt ze. Want zonder dat Douwina Dijkstra er iets van merkte, werd haar 85-jarige demente moeder in het Leeuwarder verpleeghuis Nieuw Meilens mishan deld. De verplegers gingen terugslaan, terugspugen en terugschoppen, zegt directeur Kirchner. Dijkstra's hoogbejaarde moeder kwam vorig jaar mei in Nieuw Meilens te recht, op een afdeling met twaalf de menterende bewoners. „Ze heeft vaak gezegd: ik ben geslagen'. Maar als ik daar op door vroeg, dan wist ze het niet meer. Haar kortetermijngeheugen is weg." De zaak kwam pas aan het rollen toen zeven van de tien verzorgers op 7 okto ber de leiding inlichtten: drie collega's maakten zich al een jaar lang schuldig aan het mishandelen van vijf bejaar den. De twee vrouwen en één man gin gen 'terugschoppen, terugslaan en te rugspugen', zegt directeur ouderenzorg Kirchner. „Het is niet een gemakkelijke groep, maar dat rechtvaardigt de hou ding van deze zeer ervaren medewer kers niet." „Naar mij toe waren het he le spontane, vriendelijke, open men sen. Daarom ben ik er ook ingetuind", zegt Dijkstra. „Mijn moeder kan heel agressief zijn. Ik dacht dat dat bij het ziekteproces hoorde. Als haar panty was vernield, zei ze dat ze het zelf uit boosheid had gedaan. Ik denk achteraf dat ze zich heel bedreigd heeft ge voeld." Personeelsleden zagen hoe de oude vrouw aan haar ingegipste, gebroken arm door een collega uit de stoel om hoog werd getrokken. „Op een dag was ze suf, ze at niet meer, gaf steeds over, sliep veel. Toen hebben ze haar aan de gebroken arm getrokken om te zien of ze wel echt suf was." Hoe het zo lang heeft kunnen duren voordat het verzor gingsteam actie ondernam? „Je zit na tuurlijk met loyaliteitsgevoelens", zegt Kirchner. „Je moet wel heel erg over tuigd zijn van je gelijk als je een collega beschuldigt. Dementerende mensen hebben een andere werkelijkheid. Ze stoten zich gemakkelijk. Achteraf ge zien is de relatie tussen die blauwe plekken en de mishandeling gemakke lijk te leggen. Maar dat is achteraf." De directeur heeft geen redenen om aan te nemen dat zijn mensen vaker klappen uitdelen. „Maar je kunt dat nooit honderd procent uitsluiten, het blijven onderlinge relaties tussen men sen." Nieuw Mellens beraadt zich op maatregelen om herhaling te voorko men. „We willen dat de verzorgings teams beter met elkaar praten, zodat dergelijke zaken eerder aan het licht komen. En misschien moet de samen stelling van de teams meer wisselen." Een van de verdachte vrouwen heeft inmiddels zelf ontslag genomen, tegen de andere verdachten is een ontslag procedure ingezet. Hoe ze op de aantij gingen reageerden? „Heel verschillend. De een had dit soort dingen niet als heel ernstig ervaren, maar er was ook een reactie van totale ontkenning." Dijkstra heeft de drie aangegeven bij de politie. „Ik vind dat de mensen hier voor moeten worden gestraft." Nieuw Mellens heeft die stap niet genomen. Kirchner: „We hebben de indruk dat dat geen meerwaarde zou opleveren." ENSDAG 10 NOVEMBER 1999 'sNachts en in het weekend belt u binnen uw eigen regio voor 2 cent per minuut. Starttarief: 10 cent per gesprek. Een fietsbel? Die is te duur De schooljeugd in Lichten voorde in de Achterhoek blijkt niet op haar mondje ge vallen. Tijdens een groot scheepse fietsencontrole op dertien basisscholen keurde de politie vijfhonderd van de in totaal veertienhonderd ge controleerde tweewielers af. Zoveel mankementen, zo veel smoezen, constateerden de verbouwereerde agenten. „Wij kunnen geen nieuwe fietsbel betalen, want mijn vader is varkensboer", verde digde een leerling zich. Een andere scholier merkte fijn tjes op dat hij de koplamp van zijn fiets bewust thuis had gelaten: „Die heb ik pas nodig als het donker is". Ondanks de vele opzichtige smoezen toont de politie zich schappelijk. De scholieren kregen een waarschuwing en de fietsen worden volgende week herkeurd. De agenten hebben wel boetes van minimaal 50 gul den in het vooruitzicht ge steld voor scholieren die hun tweewieler dan opnieuw niet in orde hebben. In hoeverre de Lichtenvoordse school jeugd daar stil van wordt, moet nog blijken. De PvdA zal morgenavond voorstellen de NAM geen ver gunningen voor gaswinning en proefboringen in de Wadden zee te verstrekken en keert zich daarmee tegen premier en par tijleider Kok. De opstelling van de PvdA betekent dat alleen de WD nog voor het kabinets voorstel is om de toestemming voor boringen uit te stellen tot duidelijk is of ze schade toe brengen aan de Wadden. Vrijdag leek de PvdA nog ach ter het compromis te staan dat het kabinet had uitgedacht, maar zowel partijvoorzitter Van Hees als prominente PvdA'ers uit de noordelijke provincies maanden de ffactie om zich te houden aan het verkiezingspro gramma. Daarin worden borin gen onomwonden afgewezen. Fractieleider Melkert zal nog wel vasthouden aan het recht van het kabinet om alsnog on derzoek te laten doen naar de gevolgen op de natuur van gas winning in de Waddenzee. De partij gaat er daarbij vanuit dat nooit zal komen vast te staan dat boren zonder schade kan. „En bij twijfel zeggen we: niet boren", aldus fractieleider Mel kert. De opstelling van Melkert zorgde gisteren in de wandel gangen van de Tweede Kamer voor veel onduidelijkheid. D66, de felste tegenstander van gas winning onder het Wad, meent dat de PvdA zo toch de deur openhoudt naar gasboringen. Uit de nu bekende onderzoe ken zou namelijk ook geconclu deerd kunnen worden dat er geen schade optreedt. „Ik zou zo graag van de PvdA horen dat ze boringen helemaal uitslui ten. Maar dat heb ik nog niet gehoord", aldus D66-woord- voerster Augusteijn. Augusteijn probeerde giste ren in de namiddag nog met haar PvdA-collega Witteveen tot overeenstemming te komen over een gezamenlijk voorstel, waaraan ook CDA en Groen- Links wilden meewerken. Daar in zou gewoon een verbod op winning in de Waddenzee ver woord worden. Witteveen wilde daarover echter opnieuw over leg met haar fractieleider Mel kert. Volgens PvdA-woordvoerders probeert Melkert met zijn plei dooi voor onderzoek premier Kok gezichtsverlies te besparen. Het kabinetsvoorstel gaswin ning toe te staan als uit onder zoek blijkt dat het kan zonder schade, was een moeizaam be reikt compromis tussen voor- en tegenstanders van boringen. Volgens critici willen Melkert en Witteveen wel onderzoek, maar moet de uitkomst daar van al vast staan: niet boren. WD-fractieleider Dijkstal riep het kabinet gisteren op de rug recht te houden en een eventu ele afwijzing van het kabinets besluit door de Kamer naast zich neer te leggen. „Het kabi net moet vasthouden aan het eigen besluit", aldus Dijkstal. Hij wilde niet vooruitlopen op zijn standpunt als dat niet ge beurt. De WD is de enige partij die vindt dat de regering eerde re afspraken met de NAM na moet komen. Een overgrote meerderheid wil de proeftijd van zedenmis dadigers na een verblijf in een TBS-kliniek verlengen tot maxi maal vijftien jaar. Nu staat daar maximaal drie jaar voor. Als de ze mensen geregeld op controle komen bij de TBS-kliniek of de reclassering, is het veel eerder duidelijk wanneer zij weer de fout dreigen in te gaan, menen de fracties. Daarnaast wil de Kamer aan het proefverlof meer voorwaarden verbinden. Bij voorbeeld dat de ex-delinquen ten pas vrijkomen als zij be paalde medicijnen innemen, die hun seksuele lust onder drukken. Of dat zij niet in de buurt komen van hun slachtof fers of zelfs verhuizen. Korthals wees er vorige week bij de bespreking van zijn be groting al op dat voor zover hem bekend maar een klein ge deelte van de zedendelinquen ten na een proeftijd van drie jaar alsnog de fout ingaat. Bo vendien heeft de Kamer in 1997 zelf besloten een proeftijd van maximaal drie jaar voor TBS'ers in te stellen. Korthals wil eerst nagaan hoe de proeftijd in de praktijk werkt. Dat duurt de Ka mer echter te lang. De Kamer trekt zich niets aan van de oproep van minister Korthals van justitie om niet te hard van stapel te lopen in het debat over zedenmisdadigers. De Kamer nam gisteren met ruime meerderheid enkele mo ties aan waarbij onder meer de proeftijd voor zedendelinquen ten aanzienlijk langer moet worden. Korthals waarschuwde de Kamer vorige week niets te voelen voor een dergelijke mo tie. Hij wil eerst rustig onder zoeken welke maatregelen het best helpen en niet onder druk van de publieke opinie allerlei maatregelen afkondigen waar van niet vaststaat of ze werken. De minister verklaarde giste ren in het kabinet te willen overleggen wat te doen met de door de Kamer aangenomen moties. Hij zei zuinigjes dat het 'best goed' is als emoties die in de samenleving leven 'gekanali seerd worden richting parle ment'. Maar, voegde hij daar aan toe, de Kamer moet daar dan wel verstandig mee om gaan. Hoe verstandig hij de ei sen van de Kamer vindt, wilde hij niet zeggen. Rotterdam Met enorme, maar in verhouding nog altijd kleine letters schilderden actievoerders van Green peace gisteren in het Hindi, Chinees en Engeis de waarschuwing 'pas op, gif' op de Tokyo Express. Het schip ligt momenteel in de Rotterdamse haven maar de Duitse reder Hapag Lloyd heeft het verkocht aan een Griekse reder. Volgens Greenpeace wil het Duitse bedrijf het schip laten slopen maar kiest het de omweg van verkoop om geen gedonder te krijgen. Hapag Lloyd ontkent dat. De milieuorganisatie is bang dat het schip voor de ontmanteling op een Aziatisch strand zal belanden en dat alle milieuregels met voeten zullen worden getreden. In India en China bevinden zich de grootste scheepssloperijen van de wereld. Honderden arbeiders werken daar aan de ontmanteling van ongeveer zevenhonderd schepen per jaar. Hierbij wordt vol gens Greenpeace geen enkele veiligheidsmaatregel in acht genomen. Zo halen de slopers onbeschermd as best uit de boten en worden allerlei onbruikbare en giftige delen verbrand. FOTO WFA GUIDO BENSCHOP jllege over belastingplan WD wil impuls persoonsgebonden budget De wachtlijsten bij de thuiszorg kunnen goeddeels ver dwijnen als de regering particuliere thuiszorgbureaus in de arm wil nemen. De 'gewone' thuiszorginstellingen lieten gisteren weten dat ze er niet zijn met extra geld van het kabinet omdat ze bijna geen personeel kunnen krijgen. Volgens voorzitter Treffers van Branchebelang Thuiszorg Nederland kunnen particuliere bureaus in springen. de CAO te werken. De zorgkan toren mogen alleen nog met de daarna nog overgebleven er kende particuliere bureaus wer ken. Volgens het ministerie zijn er sinds 1997 geen particuliere bureaus meer bij gekomen. Volgens Treffers kunnen deze bureaus toch wel degelijk 'een groot deel van de wachtlijsten oplossen'. Ze werken nu vaak met freelancers, die hun eigen belasting en premies betalen. Een paar jaar geleden onder nam staatssecretaris Terpstra een poging met particuliere thuiszorginstellingen de markt open te breken. Dat leidde er vooral toe dat bestaande orga nisaties een particuliere poot oprichtten met slechtere ar beidsvoorwaarden. Het kabinet verplichtte daarop deze parti culiere organisaties om volgens De kosten voor de verzekeraar liggen daardoor niet hoger, maar juist lager, beweert Tref fers. Hij wijst erop dat de verze keraar van de vier bejaarde vrouwen die thuiszorg afdwon gen via de rechter in Utrecht, ook met een particulier bureau in zee ging om de vier te hel pen. Woordvoerder Annard van Zorgverzekeraars Nederland vindt ook dat erkende particu liere thuiszorginstellingen de problemen met wachtlijsten kunnen helpen terugdringen, maar betwijfelt het effect. „Het zorgkantoor zoekt al volop hulp bij particuliere zorginstellingen, maar ook zij kampen met een personeelstekort. WD-Kamerlid Terpstra vindt dat mensen meer moeten wor den gewezen op de mogelijk heid om zelf thuiszorg in te ko pen met een persoonsgebon den budget. Het geld hiervoor raakt elk jaar niet op. Terpstra heeft als staatssecretaris het persoonsgebonden budget in het leven geroepen. Mensen kunnen daarmee zelf verple ging en verzorging kopen of ge handicaptenzorg. De 31 zorg kantoren in Nederland regelen de verdeling van het geld. Haar opvolgster Vliegenthart bena drukte gisteren in de Kamer dat het moeilijk is garanties te ge ven voor het wegwerken van de wachtlijsten in de thuiszorg. „We weten niet exact hoe groot de wachtlijsten zijn. Ze zijn ook vervuild omdat mensen vaak op meerdere lijsten staan. Bur gers wedden op twee paarden tegelijk en dat kun je hen niet verwijten." i CHT» Minister Zalm en staatssecretaris Vermeend van fi- P ciën maken een rondgang langs de universiteiten om uiüeg even over hun belastingwet voor de volgende eeuw. Giste- gaf Zalm op de universiteit van Utrecht een gastcollege. FOTO CPD ANNETTE VLUG riodome vindt oude Fokker "t phol» In de binnenlanden van Venezuela heeft een expedi- i'an het Nationaal Luchtvaartmuseum Aviodome een twee- torige Fokker F8 uit 1927 gevonden. Bij de zoektocht is vol- is Aviodome gebruik gemaakt van de hulp van een plaatselij- ndianenstam. Het museum wil de restanten later dit jaar 11 Nederland brengen. Volgens Aviodome had het stamhoofd )ilotenstoel als trofee in zijn hut staan. Het toestel met de p lm 'Duif was jarenlang in'gebruik bij de KLM totdat het in 19 werd verkocht aan Venezuela. De Fokker werd daar na een .lukte start op een te kleine landingstrip zwaar beschadigd j tergelaten. utrecht anp Reageerbuisbevruchting (IVF) kent veel grotere risico's dan de meeste mensen denken. Men sen die kinderen willen grijpen daarom te snel naar IVF als het niet lukt om die te krijgen. Vol gens onderzoeker Koudstaal, die dinsdag op het onderwerp promoveert, worden IVF-baby's vaker te vroeg geboren en zijn dus te licht. Bovendien is de kans op meerlingen veel groter. IVF, het inbrengen bij de vrouw van een buiten de baar moeder bevruchte eicel, was oorspronkelijk bedoeld om vrouwen met een eileiderafwij king te helpen. Maar volgens Koudstaal vormt deze techniek inmiddels de hoeksteen van de moderne vruchtbaarheidsbe handeling. Ouders beginnen steeds va ker op latere leeftijd aan kinde ren. Dat maakt een herbezinnig over IVF noodzakelijk, vindt Koudstaal, omdat deze groep sneller het geduld verliest wan neer het niet meteen lukt zwan ger te worden. De tijd dringt immers. .Artsen zouden IVF al leen moeten toepassen wan neer een normale zwanger schap niet tot de mogelijkhe den behoort", aldus Koudstaal. Voor zijn onderzoek verge leek Koudstaal drieduizend Ne derlandse IVF-zwangerschap- pen met een groep baby's die op natuurlijke wijze werd ver wekt. Van de vrouwen krijgt dertig procent na een IVF-be- handeling een meerling. Een derde van de zwangerschappen eindigde te vroeg, en veertig procent van deze baby's woog bij de geboorte minder dan 2.500 gram. Tien procent moest worden opgenomen op de in tensive care. schermde koopvormen (met prijzen beneden de marktwaar de, onderhoudsgararities, af spraken over risicodeling en een terugkoopregeling) en een aantal fracties vindt dat de koopsubsidie niet voor dergelij ke constructies zou moeten gel den. Onterecht, vinden de cor poraties, want met deze con structies willen ze vooral voor komen dat mensen hun eigen huurhuis kopen en dat vervol gens na korte tijd met enorme winst verkopen. Bovendien deelt via een terugkoopbeding de corporatie niet alleen in de eventuele winst bij verkoop, maar deelt die ook in en even tueel verlies. Mensen met een inkomen tot 50.000 gulden kunnen maxi maal 340 gulden per maand koopsubsidie krijgen. Voor waarde is dat de koopprijs niet meer dan 247.000 gulden be draagt en de financieringslast niet meer dan 197.000 gulden. ngskoerier zegt te zijn gegijzeld tep RSUM ANP O; kopers van huurwoningen e( ten koopsubsidie kunnen ge en om hun huis te kopen, -|e< t de koepel van woningcor- 3ZE ties Aedes. Morgen praat Tweede Kamer over een stel om via koopsubsidies woningen betaalbaar te gil en voor mensen met eèn ns inkopen. n|j - corporaties verkopen hun j ij rwoningen soms met be- :r( rlem De 30-jarige Amsterdammer die gisteren voor de mi irlemse rechtbank terechtstond voor cocaïnesmokkel, zegt ijn gedwongen door hoge Surinaamse militairen. Hij zou maanden lang in Suriname zijn gegijzeld. Tegen de Amster- n! nmer werd niettemin 3,5 jaar cel geëist. De man werd op 23 IS j op Schiphol aangehouden nadat er bijna twee kilo coke in 11 bagage was gevonden. Volgens de verdachte heeft hij onder ang meegedaan aan het transport. De Amsterdammer had l'orig jaar een eigen beveiligingsbedrijf op Schiphol. Hij ver- e dat hij zijn bedrijf noodgedwongen had moeten stopzet- na dreigementen van een groep Turkse criminelen. De man én van de tien verdachten in een opvangrijke drugssmokkel- kop Schiphol, waarover de Haarlemse rechtbank deze week Is.; gt. De rechtbank doet in alle zaken op 26 november uit lak. m renger verbod leeftijdsdiscriminatie r 1 haag Staatssecretaris Verstand van sociale zaken wil het iét jod op leeftijdsdiscriminatie uitbreiden. Aanvankelijk was i w de bedoeling leeftijdsdiscriminatie alleen bij de werving en Ie tctie van personeel te verbieden. Verstand wil nu dat ook bij ar. geven van scholing, arbeidsbemiddeling en promoties geen lerscheid meer wordt gemaakt naar leeftijd. Verstand hoopt haar voorstel vooral voor ouderen de situatie op de ar Ismarkt te verbeteren. Zowel direct als indirect onderscheid 3c ir leeftijd moet worden verboden, vindt de staatssecretaris, di betekent dat kwalificaties in personeelsadvertenties als 'pas istudeerd' en 'aankomend' verboden worden. itabank over veilige vliegtuigen iaj haag» Luchtreizigers hebben het recht te weten of de maat- appij waarmee zij vliegen betrouwbaar is. De vraag is echter zij daar het beste en snelste achter kunnen komen. In de enigde Staten worden databanken bijgehouden waar die ge- lis ens vervolgens kunnen worden opgevraagd. Minister Nete- Ja bos (verkeer en waterstaat) probeert op verzoek van de :ede Kamer in Nederland ook zo'n databank op te zetten. De t rindsvrouw zoekt nu naar de juiste instelling die de gegevens ;tl verzamelen, beheren en verstrekken. De ANWB wil zich wel s f r de informatieverstrekking ontfermen, maar niet over de ïk lameling daarvan. :b mier wil meer geld voor hbo ba haag» Een meerderheid van de Tweede Kamer wil het ho bo beroepsonderwijs te hulp schieten. Er zijn steeds meer stu- kli ten die een hbo-opleiding volgen, maar de vergoeding die irt nstellingen per student ontvangen zijn niet omhoog gegaan. ie| aantal hbo-instellingen verkeert in de rode cijfers. PvdA, ei A, D66 en GroenLinks willen meer geld voor het hbo, bleek 5to eren. Zij vinden dat minister Hermans (onderwijs) nieuwe jei iraken moet maken ovër investeringen. De WD was boos ml rde PvdA-steun aan een SGP-voorstel om schoolleiders er uren vrij te stellen voor hun leidinggevende taken. Dat t dertig miljoen gulden extra. Vooral directeuren van kleine olen zouden hierbij gebaat zijn.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 3