Etiquette met een knipoog TV- WEER Aanpak hooligans Neushoornmoeder drukt jong dood WOENSDAG 10 NOVEMBER 1999 COM E N T A A R Een delegatie van de Tweede Kamer is op bezoek in de Franse ha venstad Marseille om te kijken hoe de Fransen hun hooligans aan pakken. In de aanloop naar het Europees Kampioenschap van vol gend jaar, is in Nederland nog bitter weinig geregeld inzake de be strijding van geweld en ordeverstoring rond de velden. Er bestaat geen wettelijke basis om hooligans een stadionverbod op te leg gen. En het juridisch omstreden stadionverbod waaraan de KNVB meewerkt, is nauwelijks te handhaven omdat een degelijk con trolemechanisme ontbreekt. In Frankrijk is het stadionverbod wel in het strafrecht verankerd. Daaraan is tevens een meldingsplicht gekoppeld. De 'veroordeel de' vandaal moet zich tijdens de wedstrijd van zijn club melden bij de plaatselijke politie. Op het niet verschijnen staat een celstraf. Het stadionverbod is op deze wijze uitstekend te handhaven. De Kamerdelegatie is razend enthousiast. PvdA, WD, en CDA wil len dat minister Korthals van Justitie snel met soortgelijke wetge ving komt. Het liefst voor volgend jaar juni als het EK van start gaat. Maar de minister, die zich evenmin bij de aanpak van zeden delinquenten laat opjutten door Kamer en publieke opinie, wil eerst een uitspraak-van de rechter afwachten. Die bekijkt momen teel de merites van het huidige Nederlandse stadionverbod. Dat lijkt geen goed idee. De aanpak van hooligans moet de over heid niet aan de KNVB overlaten. De voetbalbond heeft de midde len noch de wil om het fenomeen te bestrijden. Dat bleek ook weer afgelopen weekend bij de door scheidsrechter Jol tijdelijk gestaak te wedstrijd Twente-Feyenoord. Herrieschoppers hieven racisti sche spreekkoren aan tegen de scheidsrechter en gekleurde spe lers. Na de uitgespeelde wedstrijd struikelden politici en deskundi gen over elkaar in het geven van adviezen hoe de spreekkoren aan te pakken. De zotste voorstellen rolden uit de bus waarvan dat van 'bestraf de thuisclub met verlies van de wedstrijd' de kroon spande. Hooli gans en spreekkoorgangers trekken zich van dit soort dreigemen ten niets aan. Het gaat hen, zoals steeds vaker blijkt, niet om het voetbal. Door wedstrijden te staken of clubs te bestraffen wordt het voetbalminnend publiek, nog altijd het leeuwendeel van de supporters, gedupeerd. De hooligan lacht in zijn vuistje. De enige juiste wijze van aanpak is om het individu te treffen. Hooligans moeten worden geïdentificeerd en geregistreerd. Een langdurig stadionverbod met celstraf als sanctie dient in de wet te worden vastgelegd. De openbare orde is een zaak van de overheid. Dat beseffen de Fransen. Nu minister Korthals nog. Hij heeft tot juni de tijd. Media-oorlog afgelopen De val van de Berlijnse Muur was gisteren tien jaar geleden, dus dat de media daar aandacht aan zouden schenken lag voor de hand. En de veroordeling van Egon Krentz kwam ook nog eens juist op tijd om er een actueel tintje aan te geven. Maar waarom zowel Zembla als Nova gisteravond opeens Kosovo had herontdekt bleef een beetje een raadsel. Het was vijfmaanden geleden dat de 'oorlog' daar was 'afgelopen'. Da's voor mensen, die meestal in jaren en tientallen denken, geen voor de hand liggende reden om eens te gaan terugkijken. Dat de BBC een documentaire had gemaakt en dat de Vara die op de kop had kunnen tikken was vermoedelijk de ware reden. De documentaire bij Zembla maakte eigenlijk ook niet veel meer duidelijk, dan dat oorlogen tegenwoordig voor een belangrijk deel via de televisie worden uitgevochten. Maar dat wisten weal. We za gen ten tijde van de Navo-bombardementen het vriendelijk hoofd van Navo-woordvoerder Jamie Shea vaker op de televisie dan beel den van de oorlog. Shea konden we na een paar dagen oorlog al uittekenen. Er werden doelen getroffen in Servië, maar, zei Clintons woordvoer der joe Lockhart: ,,De confrontatie speelde zich vooral af op het me- diavlak." „Je kunt geen oorlog voeren zonder rekening te houden met de media", zei Navo-opperbevelhebber Wesley Clark. Zodat je als kijker bijna ging denken: wat nu, als de media de oorlog hadden genegeerd? Zou 'ie dan ook gevoerd zijn? Opvallend in de documentaire waren vooral de vele beelden van geeuwende en snurkende journalisten bij Navo-persconferenties. En schokkend was piloot John Meiter, die vertelde dat dat bombarde ren vooral 'hartstikke leuk' is. „Alsofje een videospel speelt terwijl je in de achtbaan zit.Tsja, zo kun je het ook bekijken. Tussendoor vertelden Shea en de diverse andere woordvoerders hoe hard zij toentertijd allemaal nadachten over het 'verpakken en ver spreiden' van de boodschap van de Navo. „Je moet altijd de waar heid vertellen", zei Shea. „En je moet elke keer zorgen voorde sound-bite waarmee je het nieuws haalt." Bij Nova was later op de avond te zien, dat de oorlog nog helemaal niet is afgelopen. Kosovaren lijden nog bij honderden in Servische gevangenissen en Senders wonen in Kosovo in ghetto's waar ze niet uit durven. Je hoort er weinig van. Want de media-oorlog is wel af- Droog en af en toe zon Het regent warmterecords in het noorden van de Verenigde Staten. De afgelopen dagen zijn daar temperaturen gemeten tot rond 25 graden. Dat zijn waarden die soms niet eens in augustus voorkomen. 'No sign of winter' dus aan de andere kant van de Atlantische waterplas maar in Europa is Thialf wel 'on the move'. In Moskou werd gisterochtend -14,5 graad geregistreerd (afgelopen nacht -8,3) en op maandag meldde Kojnas -26,9. De koude lucht komt dichterbij maar het ziet er niet naar uit dat we aan de vooravond staan van een midnovemberwintertje. Als smaakma ker fungeert namelijk een hogedrukgebied boven de Britse eilanden. Rond dit systeem, dat zich geleidelijk naar het midden van de oceaan verplaatst, worden in het weekeinde weer minder koude luchtmas- sa's aangevoerd. Vervolgens wordt het begin volgende week opnieuw vrij koud (de wind gaat wederom uit het noordoosten waaien) maar ook deze thermische tempering is hoogstwaarschijnlijk een kort le ven beschoren. Morgen waait de wind uit het noordoosten. In de lucht die naar ons land wordt getransporteerd bereiken de middagtemperaturen geen hogere waarden dan 8-9 graden en'donderdagavond daalt de temperatuur naar 2-3 graden. Het blijft wel droog en naast bewolking is er nu en dan zonneschijn. De windsterkte is meest matig, aan de kust eerst nog af en toe vrij kfachtig tot krachtig, windkracht 5-6. Op vrijdag is het rustig en droog weer met in de nacht en ochtend plaatselijk mist en temperaturen rond het vriespunt. In de middag stijgt de temperatuur tot rond 8 graden. Tijdens de afgelopen nacht is in de kustgebieden nog vrij veel regen gevallen. Oorzaak was een warmte- frontstoring. Op de marinebasis Valkenburg bij Lei den werd 5 mm opgevangen. Meer landinwaarts had de neerslagactiviteit weinig te betekenen en tijdens opklaringen daalde de temperatuur in Herwijnen in de Betuwe naar 4,1 graad. In Bloemendaal aan Zee werd het niet kouder dan 8,7 graad. jan visser» 'Zij die de regels kennen, kunnen ze negeren' Het nieuwe etiquette standaardboek dat voortborduurt op dat van Amy Groskamp-Ten Have ligt koud in de winkels, of de tegenaanval is geopend met de komst van Het Blau we Boekje, over manieren, eten, drinken en kleding. De stijlgids voor het nieuwe mil lennium, zoals de initiatiefnemers het noemen, bevat niet alleen etiquette met een knipoog, maar is een ook een aanval op de sociale vervuiling in Nederland. Voor een van de initiatiefne mers, Hans van Goch, is het simpel: „Alleen hij die de regels kent, kan ze negeren." En daar om is Het Blauwe Boekje met 'enige' ironie geschreven. Neem het advies voor het be zoek aan een begrafenis: „Bij begrafenissen komt u als be zoeker altijd op tijd. Ga er nooit vanuit dat het toch al te laat is." En wanneer u iemand moet be groeten: „Er wordt niet gerookt bij begroeten. U haalt de han den uit de zakken. Bekenden hoeft u niet te begroeten in een voor één van de partijen pijnlij ke situatie, bijvoorbeeld als u uw buurman in de rij voor de methadonbus ziet staan." Maar tussen de humor door klinkt de ernst en zeker als de initiatiefnemers Hans van Goch, Roel Wolbrink en één van de schrijvers Dirk Johan Klanker hun boekje in hand zaam formaat toelichten. Want feitelijk is gemanierdheid voor hun bittere ernst. En daar is in hun ogen'door het individualis me de klad in gekomen. Sociale vervuiling noemen ze het. „Wat Paul de Leeuw en Youp van 't Hek doen is onbe schaamd gedrag. Paul de Leeuw is een beroepsasociaal. Zijn zogenaamde humor wordt onvoldoende genuanceerd. Hij stelt er niks voor in de plaats", zegt Klanker. Het zogenaamde cabareske van Van 't Hek en De Leeuw is tot norm verheven, vinden ze. Waarmee ze een ou de discussie nieuw leven in wil len blazen. Begin dit jaar stelde schrijfster Renate Dorrestein onder de kop 'Het fatsoen ligt aan flarden' het werk van de Leeuw ook al aan de kaak. Het is niet alleen het ge schreeuw van de cabaretiers dat de goed geklede twintigers in maatpakken bekritiseren, ook het Hollandse broodje kaas met glas melk moet wat hun betreft worden vernietigd. Klanker noemt de maaltijd de kilheid ten top. „Nee, iedere ochtend een glas champagne en ook voordat je weer naar bed gaat", vindt hij. Van Goch: „Het maakt niet zoveel uit of je de etiquette volgt. Maar als je iets doet, doe het met muziek." Het idee voor Het Blauwe Boek je - vanaf vrijdag 5 november te koop - is ontstaan in het Utrechtse maatpakkenatelier van Van Goch en Roel Wol brink. „De mensen die een maatpak bij ons kwamen aan meten, stelden ons steeds meer vragen over etiquette. Ook via onze internetsite kregen we vragen. Op een gegeven mo ment hadden we er zoveel, dat we ze wilden gaan bundelen. Toen hebben we Klanker en De Vries gewaagd Het Blauwe Boekje te gaan schrijven", aldus Dirk Jan Klanker, schrijver van het Blauwe Boekje. De stijlgids voor het i de sociale vervuiling in Nederland. Wolbrink. Maar het moest geen etiquette boek worden dat was gebaseerd op angst, zoals Van Goch alle andere etiquetteboeken noemt: „Het moet leuk zijn om te kun nen kiezen uit regels en voor schriften. Een kreeft eten is leuk, maar als je dat moet doen volgens al die oude etiquette wordt het een krampachtige bedoening. Ons uitgangspunt is, geniet ervan." De schrijvers zeggen terug te grijpen naar een van de eerste etiquetteboeken, geschreven door Erasmus. Schrijver Klan ker: „Hij was natuurlijk een In een aanval van razernij heeft neushoornmoeder Gingabelle maandagmiddag in het Noor der Dierenpark in Emmen haar jong Wamaka doodgedrukt. Wamaka, die die dag precies een week oud was, had net een injectie toegediend gekregen omdat hij diarree had. Vermoe delijk is Gingabelle hierdoor door het lint gegaan. Bij de dierentuin heerst grote verslagenheid. Moeder Ginga belle stond bekend als een zorgzame, zachtaardige moe der. Nadat ze gekalmeerd was, heeft ze de hele nacht over haar dode jong gewaakt. Pas gisteren konden de verzorgers het kada ver zonder problemen uit de stal halen. Twee weken geleden overleed in de Emmer zoo ook al een pasgeboren nijlpaardje. Uit de woorden van directeur Henk Hidding valt op te maken dat het ironisch genoeg de zorgzaamheid van zijn eigen moeder was, die Wamaka het loodje deed leggen. „Neus hoorns zijn ongelooflijk explo sieve dieren. Ze hebben twee - kanten: aan de ene kant zijn ze- ontzettend zorgzaam, aan de andere heel erg streng. Een jong moet bijvoorbeeld dicht bij zijn moeder blijven en doen wat zij wil, anders krijgt hij een opduvel. Dat heeft alles te ma ken met de omstandigheden in de natuur. Daar moet een jong wel gehoorzaam zijn, anders wordt hij bijvoorbeeld opgege ten door een leeuw." Aanleiding voor de fatale 'druk- partij' van maandagmiddag was de spuit-op-afstand die het één week oude jong van zijn verzor gers kreeg. De paniekreactie die dat bij zijn moeder teweeg bracht, moest Wamaka met de dood bekopen. „Het jong had diarree. Een injectie was welis waar niet van levensbelang, maar voor de zekerheid is er toch toe besloten." Hidding heeft de indruk dat de moeder van de kook raakte toen het jong van schrik - of pijn - wegsprong. „Het is moei lijk te zeggen, maar waarschijn lijk heeft ze daar op 'overgerea- geerd'." Moeder Gingabelle en haar jong Wamaka, enkele uren na de geboorte. FOTO ANP JAN ANNINGA Aan huis Vrienden uit de villawijk vertellen mij dat bezorgen aan huis daar weer helemaal terug is. De midden stand rijdt weer door de laan met zijn negotie. De melkboer met zijn pakken melk en exclusieve ka- f5,y zen. De traiteur met zijn herfstpaté van truf fels en hertenlever. Maar ook de bakker belt '/ff weer aan de deur met croissants en half ge sneden bruin. i.| Nu hoor je zeggen, ja Aerdenhout of Am sterdam-Zuid. Dat is Nederland niet met al die tweeverdieners en die hoge dichtheid aan vrije beroepen. Dat is een foute want fe voorbarige conclusie. Ik heb bij mij in de straat ook een bezorgende groenteboer be trapt. Hoe hij daar kwam? Via e-mail en internet. Neringdoenden nemen weer met mand en kar bezit van de straat. Wat de te lefoon niet vermag, regelen we met de com puter van mensenvriend Bill Gates en consor ten. Een bestelling op zijn elektronisch ge daan, daar kan geen ondernemer onderuit. Het wonder van het apenstaartje. Ook bij u belt de melkboer weldra weer aan met zijn potente waar. Zoiets zou je de vooruitgang kunnen noemen, HAN MULDER maar netzo goed een stap terug naar het verleden. Het is volgens mij allebei tegelijkertijd. Die immer fluitende slagersjongen in het straatbeeld, wat was clat ook weer? Alleen de zeer bejaarden kunnen daar nog uit eigen aanschouwing van gewagen. Wat een nostalgie. Hij had een grote mand voorop zijn fiets en droomde van de mooie dienstbode die zou opendoen. En weet u nog wat een melkboer was? De melkboer met zijn verse eieren, er was niemand die méér tot de verbeelding van huisvrouwen sprak. Die stonden fraai getekend in negligé in ondeugende bladen met als on derschrift: „O, it's you dear, I thought it was the milk man. Maar ach, de laa tste melkboer was ook al lang gele den met. een stukje in de krant uitgewuifd. Wat nog langs de deur kwam was de schooljeugd met kinder postzegels en hoogstens de postbode met een pakje van Wehkamp. Doldrieste pizzakoeriers had je tegen woordig, maar die laat ik buiten mededinging. Een pizza is een yuppen-pannenkoek die koud op zijn be stemming arriveert, aangereikt door een bezorger te voet omdat hij onderweg van zijn brommer is beroofd door een stel etters op een hangplek. En die mannen van de SRV vind ik ook geen echte bezorgers ook al schijnen ze terug te zijn met hun winkel op wielen. Maar het is surrogaat. Ze bezorgen eigenlijk meer zichzelf aan huis dan hun waren, zo blij zijn ze met hun wagentje. Nee, nu komen de tijden van de echte mobiele bakker en groenteboer terug. Maar je dient ze dus eerst wel je bestelling te e-mailen en je moet wel een beetje kun nen schrijven. Want internet, alles goed en wel, maar een complete analfabeet komt niet erg ver. Je hoeft niet te weten, hoe je 'paté' precies schrijft, maar het is makkelijk als je qua spelling een beetje in de buurt kom t, dan bezorgt de traiteur je minstens een 'pasta' en beter een bord spaghetti dan helemaal niks. Vriend Ga tes mag alle Amerikaanse gerech tshoven over zich heen krijgen en hij is natuurlijk een ongure monopolist waar Willem van Kooten zo bang voor is, maar hij krijgt alle handel toch maar op straat. Wie beweert dat de computer ons in onze huizen isoleert, heeft er niets van begrepen of nog geen internet. Houd je provider in ere. Log in als je honger hebt of een zaam bent. Vergeet liever je huwelijksdatitm dan je password. Tegen de laatste tivijfelaar zeg ik, dat apen staartje is er ook voor jou. Daar gaat de bel. Die nieuwe melkboer met zijn scharreleieren. Ik ga al, roept mijn vrouw naar boven. ieuwe millennium is een aanval op FOTO ANP JASPER JUINEN man vol ironie. Dat wilde wij ook oppakken in onze stijlgids; een beetje spelen met de regels. Vroeger had je Amy Groskamp- Ten Have. Nu heb je ons, zal ik Jongens in VS uit traditionele rol Bijna vier van de tien Ameri kaanse tienermeisjes verwach ten dat zij in de toekomst de kostwinner zijn, terwijl hun echtgenoten thuis blijven en de kinderen opvoeden. Dit blijkt uit de gegevens van een jaarlijks onderzoek onder jongeren van zes tot zeventien jaar. Maar de meeste Amerikaanse jongeren van beide seksen blijven van mening dat het opvoeden van kinderen vrouwenwerk is. Jongens en meisjes hebben niet hetzelfde idee over de gezins verhoudingen waarmee zij als volwassené te maken denken te krijgen. Van de tienerjongens denkt 51 procent een vrouw te krijgen die thuisblijft. Een man die huishouden en opvoeding voor zijn rekening neemt leeft in de gedachten van 38 procent vein de meisjes. Hoewel de jongeren minder conservatief zijn gaan denken over het kostwinnerschap, zijn ze volgens onderzoeker Peter Silsbee nog wel erg traditioneel in hun verwachtingen: 86 pro cent denkt dat het min of meer waarschijnlijk is dat ze gaan trouwen en kinderen krijgen. Hoewel tweemaal zoveel meis jes (52 procent) als jongens (25 procent) denkt thuis te blijven om voor de kinderen te zorgen, is het volgens Silsbee opmerke lijk dat een kwart van de jon gens overweegt de opvoeding van de kinderen op zich te ne men. „Daaruit blijkt wel hoe de opvattingen over de ooit scherp gedefinieerde rollen van de sek sen aan het verschuiven zijn. Jongens gaan uit hun traditio nele rol stappen." Van de ondervraagden denkt 90 procent later buitenshuis te gaan werken, maar slechts de helft daarvan gelooft gebruik te gaan maken van kinderopvang. Nog 52 dagen en hetl we millennium breei Reden voor deze krai in een dagelijkse seri rug te kijken op belai gebeurtenissen die p grepen op correspon reve rende data in de e 1000 jaar. Deze weel nov 1895: Röntgen oi 'zijn' stralen; 9 nov 1 "UJ einde Ataturk nadert bl§w nov 1871: Stanley om tf'er Livingstone ('I presir ''n^ 11 nov 1918: Wapen< standsdag; 12 nov IS Troelstra predikt dei bap lutie; 13 nov 1914: bh patenteerd in VS. 10 NOVEMBER 1871 Hun namen worden melk op een adem genoemd, alsi gt-1 mannen altijd samen zij aak. trokken. Maar niets is m waar. Ontdekkingsreizig j»0] vid Livingstone en de joi Henry Morton Stanley k hm elkaar eigenlijk maar éér bod in hun leven tegen, en w de 1 10 november 1871. De It ictie rische woorden die Start gev tegen Livingstone spreel lers< tot op de dag van vanda; tha wereld over, vaak verger dsm de glimlach die lijkt op d ir le< toen. In die novemberd. bel de zendeling en ontdek! istu reiziger Livingstone al et ge tijd zoek. Over de geb fa Schot doen rond die tijd verhalen de ronde, maai lijk weet niemand waarl app tone zich in Afrika precit izij vindt. Voor de New Yorl is het de reden journalis fens ley op pad te sturen. Na bos lange zoektocht bereiktl eed 10 november 1871 het Tanganyikameer in hetl ver; Afrika en wat hij ziet is e r df de man, gebogen, bleek getobd, met een grijze b Stanley schrijft: „Ik konl wel in mijn hand bijten, zin over m'n hoofd te bi hm met m'n zweep-op de bo ber los te slaan. Mijn hart kli iten het barsten zou." Maarl houdt zijn gezicht in de zet zijn tropenhelm af ei I alleen: 'Doctor Livingsta ere presume?'. De man neei vaalblauwe pet af en an! bevestigend. HENK RUUL» an >ral MENSELIJK tor sA ilul 1 Boven de Veluwe kwamg middag een bijzondere tri stoet voorbij. De Apeldoo' ANITA VAN 'T LAND (38 Zwollenaar KLAAS JAN C', BERG (35) gaven elkaarl de lucht het ja-woord in vliegtuig. Het stel diende wens voor deze bijzondei ceremonie in bij de geme Apeldoorn. Die wees heti af, maar ambtenaar Jochi de burgelijke stand, een van het bruidspaar, wilde soonlijke titel best aan ds meewerken. GisterochtepjJ^! trouwde het stel officieel Apeldoornse stadhuis. Dt vertrok het met familie ei den naar vliegveld Teuge daar 's middags met drie len het luchtruim te kieze|^e plechtigheid onofficieel doen. De Britse popster ROBBIIen LIAMS is voor 3000 fans Amerikaanse stad Atlantae c opgetreden. „Niemandk av' geloven toen hij zonderif opdraafde", aldus een oc ge tegen het Britse boule blad Sun. „Hij bedekte» r slachtsdelen met zijn har deed alsof hij zich hadve j Het was echt komisch."! niet de eerste keer dat de rige ex-zanger van de jone groep Take That zonder kl optrad. Hij was enkele hi geleden in adamskostuufl Engelse televisie te zien, De Ameriaanse zangeresl NIERAITT en haar echtgiL i de acteur MICHAEL O'KE gaan scheiden. Dit meldó Raitt's platenmaatschapl i tol Records dinsdag. Het leefde al enkele maandefl Na een huwelijk van acht gaan de 50-jarige Raitte' j J 44-jarige O'Keefe hun eif weg. Raitt werd vooral be1 met haar album 'Nick oft waarvan meer dan 14 mil exemplaren zijn verkocht waarvoor ze acht Grammy Awards kreeg. O'Keefesp onder meer in de tv-serie' ole

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 2