Dagblad Leidsch Reddingsplan voor Air Holland strandt Laatste DDR-leider naar het gevang LEIDSCH DAGBLAD TWEE WEKEN GRATIS VVD-fractie twijfelt aan geloofwaardigheid Laurier Sassenheim een maand lang cultureel centrum provincie Cultuurprijs Zilveren Veer voor galeriehoudster Clara Sikking Voor miljoenen kunst geroofd in Bilthoven HET WOORD IS AAN De toekomst van chartermaatschappij Air Holland hangt aan een zijden draad nadat gisteravond een nieuwe overnamepoging is mislukt. Volgens een woordvoerster van Air Holland zijn de besprekingen over een reddings plan stukgelopen. Vakbond De Unie vreesde vanmorgen voor een faillissement en massa-ontslag, waarna moge lijk alsnog een doorstart kan plaatsvinden. De bewind voerders hebben aangekondigd dat zij opnieuw gesprek ken aangaan met een overname-kandidaat. SCHIPHOL RICHARD MOOYMAN De Unie houdt er ernstig reke ning mee dat de chartermaat schappij failliet zal worden ver klaard, waarna het personeel op straat komt te staan. Een deel van het personeel en de vloot kan dan door een nieuwe kopër worden overgenomen. Maar de sociale consequenties zullen ook in dit doorstartsce- nario groot zijn, verwacht be- Verhuurders eisen opbrengst van boek fietsendief AMSTERDAM GPD Fietsverhuurbedrijven in Am sterdam claimen de opbrengst van het boek '100.000 fietsven tielen' van Chiel van Zeist. De vroeger aan harddrugs verslaaf de schrijver maakte in de jaren tachtig carrière als fietsendief en ontvreemdde 100.000 rijwie len. Zijn memoires, waarin hij in stoere taal verhaalt over de kick van fietsen jatten, is de rij wielbranche in het verkeerde keelgat geschoten. Via een ge rechtelijke procedure claimen zij de opbrengst van het boek en willen het geld geven aan slachtofferhulp. Dat nota bene politiewoord voerder Klaas Wilting gisteren het eerste exemplaar van 'die ex-crimineel' in ontvangst nam, zette nog meer kwaad bloed bij de fietsverhuurders. „De politie heeft geen tijd om fietsendieven aan te pakken, maar wil kenne lijk wel graag die heldendaden in de boekenkast hebben", gromt Jaap Molenaar van 'Rent a bike'. In vijftien jaar tijd raakt hij 500 tot 1000 fietsen kwijt, goed voor een forse schadepost van enkele tonnen. Het boek is volgens Molenaar en zijn me destrijder Jos Louwman van MacBike, die ook honderden rijwielen zag verdwijnen, recla me voor fietsendiefstal. Uitgeverij Nijgh Van Dit- mar die het 'fietsendievenboek' uitgeeft, vreest weinig van de juridische procedure. „Als deze memoires niet kunnen, zouden we zo veel niet kunnen uitge ven". Tijdens de presentatie van het omstreden boekwerk ver weet politiewoordvoerder Wil ting dat niet verslaafden, maar kopers van gestolen fietsen de ze handel in stand houden „Zolang die zogenaamde nette burger, die altijd maar moppert op verslaafden, liever een goed kope fiets van een junk koopt in plaats van een nieuw exem plaar in de winkel, blijft deze business bestaan". stuurder V. Kloos. „De koper kan dan zelf bepalen hoeveel en welke werknemers hij over neemt." Bij Air Holland werken in het hoogseizoen ruim vijfhonderd mensen. Personeel en bonden zijn vanochtend over de stand van zaken geïnformeerd. Het personeel reageerde volgens Kloos geschrokken op het nieuws over de gestrande over namepoging. „Het is vervelend LEIDEN PETER GROENENDIJK GroenLinks-wethouder Jan laurier dreigt verstrikt te raken in een affaire rond een door Leiden gesteund huisvestings project in de Zuid-Afrikaanse zusterstad East-London. Ver schillende betrokkenen verkla ren dat lokale politici in East- London hebben geprobeerd bevriende aannemers te laten profiteren van het door Leiden gesteunde huisvestingsproject. Laurier zegt van niets te we ten, maar volgens welingelichte bronnen is de wethouder wel degelijk op de hoogte van cor ruptie door politici in East-Lon don. WD-raadslid Tom Kupe- rus noemde de onthullingen 'bizar' en 'schokkend'. „Als dit waar is, moeten wij ons bera den op de positie van de wet houder", aldus Kuperus. Direct betrokkenen bij het project in Zuid-Afrika melden dat onder meer loco-burge dat eerst de indruk is gewekt dat het zou lukken." Kloos sluit niet uit dat de Britse prijsvechter Easyjet nu weer in beeld komt. Easyjet viel eerder af, omdat het deze maat schappij vooral ging om de startvergunningen van Air Hol land op Schiphol. Bewindvoer der M. Pannevis stuurde aan vankelijk aan op een reddings plan waarbij de charteractivitei ten worden voortgezet. Easyjet was dat niet van plan. De reisorganisaties hebben al enkele keren een ultimatum ge steld om duidelijkheid te krij gen over de toekomst van Air Holland. Zij dreigen contracten aan te gaan met andere charter maatschappijen voor het va kantieseizoen van volgend jaar. De bodem onder het bestaans recht van Air Holland zou daar mee volledig worden weggesla gen. meester Halley heeft gepro beerd om locale aannemers in het project te schuiven. Laurier zegt niets van deze problemen te weten. „Volgens mij gebeu ren dergelijke dingen niet. Daar is door de Nederlandse project leiders juist heel sterk op aan gedrongen." Laurier maakte enige tijd ge leden bekend dat Leiden 1,5 miljoen gulden zal lenen aan East-London. De gemeenteraad moet deze lening nog goedkeu ren. Volgens raadslid Filip van As van RPF/SGP/GPV komt de lening door de berichten van vriendjespolitiek in East-Lon- don in gevaar. Kuperus meent dat het voorstel toch al op een vreemde manier werd gedaan. „Laurier kwam door de achter deur binnen met deze lening. Als de onthullingen kloppen, kan dat natuurlijk niet. Pagina 15: Project bedreigd door lokale politici Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Voorlotters: m/v Postcode: I l Na de eerste twee weken betaal Ik mijn (l.v. i. controle bezorging) G Per maand automatisch (ƒ33.70) Per kwartaal automatisch (ƒ96,90) Per kwartaal acceptgiro (ƒ97,90) Bank/giro nr: Handtekening Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Commotie over project Zuid-A frika IDAAG 22 PAGINA'S ert Heijn gaat in computers Heijn gaat vanaf mor- i grotere zaken compu- ïrkopen. Het gaat om de nediacomputer Myrica ujitsu Siemens Compu- Jaarnaast begint AH op met de verkoop van een air assortiment cd's en janden. Omdat AH s beperkte keus biedt, de proef geen bedrei- oor de vakhandel, aldus oordvoerder. eing 767 heeft hte staartbout' jartbouten van Boeings ijn mogelijk niet goed zet tijdens de assembla- jlgens een Amerikaanse overweegt de vliegtuig- ant een waarschuwing te eren over bouten, die rticale staartstuk verbin- et de romp van het toe- en Boeing van het type n Egypt Air stortte vori- ik voor de Amerikaanse eer. Daarbij kwamen al- inzittenden om het le- 7 19 Otis brengt in Buurtcentrum Alettahof jubileummusical 21 Docos in beroep tegen straf tuchtcommissie PAG 9 NOVEMBER 1999 OPGERICHT 1 MAART 1860 16 Onrust over aanleg skatepark bij DOSR 17 Voorschotense wijk Starrenburg komt langzaam tot leven 18 Katwijk krijgt na dertig jaar derde invalsweg George Washington Ware vriendschap is een plant die langzaam groeit. ■L overwégendr drótig a Bittere pil Krenz vlak voor herdenkingsfeest Val van Berlijnse Muur BERLIJN-LEIPZIG ANP-GPD „Een politiek besluit." Egon Krenz reageerde gisteren verbit terd op de uitspraak van de rechter. De laatste communisti- Vakbond De Unie vreest faillissement en massa-ontslag en-euro's r iedereen anders kunnen twee voor de introductie van 0 een setje euro-munten ïaffen om te oefenen. 2002 is de euro het eni- tige betaalmiddel in elf iden. Met zijn collega's Europese Unie kwam er Zalm gisteren ook n dat banken, winkels dtransporteurs al in de- r 2001 bevoorraad wor- ïet zowel euromunten jetten. uwen steeds moeder ntal moeders van dertig f ouder stijgt. Het Cen- ureau voor de Statistiek cht dat dit jaar 125.000 en van dertig jaar of ou- n kind krijgen, vijfdui- neer dan in 1998. Van de pgeleiden is op 31-jarige 1 meer dan de helft nog loos. Naar verwachting n er dit jaar 198.000 kin geboren. ier ouderen het werk' er Jorritsma van econo- e zaken vindt dat er financiële prikkels moe- men om ouderen en al- nen aan het werk te i. In Nederland werkt 5 eenderde van de men- issen 54 en 65 jaar en ee scoort het internatio- ezien ronduit slecht. Al- elgië doet het nog slech- ijkt uit de Toets op het irrentievermogen 2000. sche leider van de DDR werd gisteren tot zesenhalfjaar ge vangenisstraf veroordeeld. Vol gens Krenz is vergeten dat hij er tien jaar geleden voor gezorgd heeft dat de Berlijnse Muur zonder bloedvergieten is ge opend. „Ik denk dat ze op nieuw heel duidelijk hebben willen maken wie het nu in Duitsland voor het zeggen heeft", aldus Krenz. Het tijdstip van de uitspraak van de rechter is opvallend. Vandaag is het precies tien jaar geleden dat de Berlijnse Muur viel. Tien jaar geleden dat een uitzinnige menigte Oost-Duit sers huilend en juichend de grens naar het vrije West-Duits- land overstak. Dit leidde later tot de hereniging van Duits land. De gebeurtenis wordt vandaag herdacht. Bij de her denking zijn onder anderen ook de Amerikaanse oud-president George Bush en de voormalige Russische president Michail Gorbatsjov aanwezig. De laatste DDR-leider zal er niet bij zijn. Het hoogste Duitse gerechtshof bekrachtigde giste ren een eerdere veroordeling wegens doodslag van vier vluchtelingen aan de grens met West-Duitsland. Behalve Krenz moeten ook de voormalige par tijfunctionarissen Schabowski en Kleiber naar de gevangenis. Zij waren in augustus 1997 door de Berlijnse arrondissements rechtbank tot elk drie jaar cel veroordeeld. Het trio was bij het gerechts hof tegen het Berlijnse vonnis in beroep gegaan. Zij verwezen naar de wetgeving van de DDR en eisten vrijspraak. De advoca ten van Krenz argumenteerden dat Oost-Duitsland niet op ei gen houtje de grensbeveiligin- gen met muur en prikkeldraad kon afschaffen. Voor het schiet bevel was uiteindelijk de Sovjet unie verantwoordelijk. De 62- jarige Krenz ziet in de motive ring van het vonnis 'de stijl van Een moment om te herinneren. Duizenden Berlijners, uit Oost en West, zitten op de Muur. Vandaag tien jaar geleden viel de Berlijnse Muur, de grensovergang die in 1961 gebouwd werd (foto boven), fotos archief de Koude Oorlog'. Hij wijst er- Krenz wil nu naar het Europese Pagina 2: Commentaar op dat uitsluitend West-Duitse Hof van Justitie in Straatsburg Pagina 6: Een andere stad in rechters over hem oordeelden, stappen. een ander land Toneelstuk over bollenteelt hoogtepunt SASSENHEIM PETER VAN EGMOND Sassenheim mag zich in 2000 ruim een maand lang het cultu rele centrum van Zuid-Holland noemen. In een oude bollen schuur aan de Teylingerlaan staat dan een twintigvoudige opvoering van het toneelstuk met de werktitel Niemandsland gepland. Voor de uitvoering zijn acteurs als Jacques .Com mandeur en Annelies van der Bie geboekt. Het stuk gaat over een aan lager wal geraakte bol- lentelersfamilie. De theaterproductie is een uitvloeisel van het feit dat de provincie Zuid-Holland zich het hele jaar 2000 'cultuurpro vincie' noemt. Eén van de ge bieden in Zuid-Holland die de organisator 't Kunstgebouw in Rijswijk heeft uitverkoren voor bijzondere activiteiten, is de Duin- en Bollenstreek. Gekozen is voor een toneelproductie over de bollencultuur. Het stuk handelt over een bollenfamilie die ooit een florerend bedrijf bezat, maar nu in een vervallen schuur woont. Voor de locatie viel de keuze op de leegstaande bollenschuur aan de Sassen- heimse Teylingerlaan. De schuur wordt voor de gelegen heid 'sober opgeknapt'. Het stuk wordt geschreven en geregisseerd door Judith de Rij ke, en is op dit moment nog niet voltooid. „Ze gaat vanaf ja nuari in de bollenschuur zitten, om de omgeving erbij te betrek ken", zegt projectcoördinator Daniëlle Willemse. „Er wordt nog gekeken in hoeverre we verenigingen uit de streek in de productie kunnen opnemen. Dat kunnen koren, fanfares of bloemenmeisjes zijn." Niemandsland wordt - al dan niet onder een andere, defini tieve naam - van 20 april tot en met 27 mei opgevoerd. De pre mière is op 27 april, na een reeks try-outs. De Warmondse galeriehoudster Clara Sikking heeft gisteravond uit handen van oud-burgemeester Cees Goekoop de Zilveren Veer Cultuurprijs 1999 ontvangen. Sik king kreeg in de Leidse Stadsge hoorzaal de meeste - in dit geval doorslaggevende - stemmen van het publiek (440) en 98 van de jury. De andere genomineerden, de Leidse popconcertpromotor Wil lem Gressie, toneelgroep Het Arse naal, galerie SIDAC Studio en de Vereniging Oud Leiden bleven daar ver onder. De prijs is in het leven geroepen voor personen of gezelschappen die een bijzondere betekenis heb ben voor het culturele leven in de regio Leiden. Het bedrag van 6500 gulden dat eraan verbonden is, werd overhandigd aan de 'stimule rende buurvrouw', zoals Sikking zichzelf noemt, voor haar inspan ningen voor het culturele leven in Warmond. Clara Sikking organiseert al zo'n dertig jaar maandelijks wisselende exposities in galerie De Pomp. Bo vendien is mede door haar inzet het dorpsplein van Warmond ge restaureerd en kwam in Het Oude Raadhuis een tweede Warmondse galerie. In een korte reactie vertelde Sik king dat het winnen van de prijs - die wordt gesponsord door com municatiebureau MVKK, energie bedrijf Nuon, het Leidsch Dagblad en het VSB Fonds - één van haar twee grootste wensen van dit jaar was. De andere is op de één of an der manier 'iets cultureels' doen met de gymzaal op het Raadhuis plein. „Dat zou misschien met dit geld kunnen, maar dan moeten we eerst kijken wat voor bestemming de gemeente met het pand heeft." Vertegenwoordigers uit het cultu rele leven van Warmond reageren enthousiast op haar uitverkiezing. Collega-galeriehouder Henk Pruij- sen, die het nieuws vanmorgen hoorde: „Heeft Klaartje gewonnen? Oh, dat vind ik leuk. Wat zij pres teert is buiten proporties. Iedereen krijgt in haar galerie een kans. Of het nu mooi is of niet, ze staat er achter. Ze vangt ook probleemjon geren op en organiseert zomers al lerlei activiteiten. Er gebeurt altijd wel wat. Warmond zonder Klaartje kan ik me niet voorstellen." Pagina 19: 'Deze vrouw verdient dit gewoon' Oud-burgemeester Cees Goekoop overhandigt de prijs aan Clara Sikking. foto dick hocewoninc I'and.3,5 Overvallers hebben een kunstcollectie van enkele miljoenen gul and 6,7 dens gestolen uit een kapitale villa in Bilthoven. Zeven werken van Ir en Kunst19 onder meer Jan Steen, Isaac Israëls, Ruysdael en Van Goyen zijn friie q meegenomen. De 84-jarige bewoonster van de villa was op het f en Samenleving 14 moment van de overval alleen thuis. Bk v H n s Avonds stapte plotseling een gemaskerde binnen. Volgens de an ae Dag2 politie had ze de voordeur niet afgesloten en stond de alarminstal- 13,15,16,17,18 iatje njet aan omdat ze nog bezoek verwachtte. De indringer zette 9 ""ogramma's11 haar klem met een fauteuil. Even later bleek er in elk geval nog één L_21 andere overvaller te zijn. De overvallers hebben in totaal zeven s/Strips10 schilderijen meegenomen. Het duurste werk is van Jan Steen. Het [verzicht 14 's naar schatting 800.000 gulden waard. Leids. waterpodium omgeven door mysteries reekkoren i aanpakken' Civiel opzichters hebben hun en CDA willen dat de dbond KNVB strenger !dt tegen racistische en ïnde scheldpartijen in dions. Tweede Kamerlid 1 (PvdA) wil dat de de thuisclub in voorko- e gevallen straft met een ederlaag. Volgens CDA- fid Atsma zou de KNVB ïntie van een club moe- trekken als spreekkoren "reel zijn. 21 www.polytechniek.randstad.nl loopbanen voor technici partner voor bedrijven (0800) 023 05 80 ir randstad polytechniek

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 1