Rechter pakt monopolist Microsoft aan Mobiele bellers gaan zich organiseren Europese Unie bedreigt belastingvoordeel bedrijven Economie king Zaventem dert vliegverkeer Verzamelbeurs in Aviodome Chartervariant voor Air Holland heeft voorkeur - IDAG 8 NOVEMBER 1999 7 potheekrente gaat weer omlaag [dam Na een kwartaal van verhogingen, gaat de hypo- ente weer omlaag. Roparco is de eerste bank die het mes 3p iypotheektarieven zet. De verwachting is dat andere in- Tlgen de stap van de kleine Rotterdamse hypotheekverko- 0vj el zullen volgen. Het Robeco-onderdeel verlaagt vanaf o!i ag de vaste rente van vijfjaar met 0,2 procent tot 5,8 pro- n die van tien jaar met 0,3 procent 6,3 procent. Als reden 2'! t Roparco de dalende kapitaalmarktrente. De afgelopen ij den stuwde een tegengestelde ontwikkeling de hypo- rente nog met ruim een procent op. In aprü bedroeg de qj co-rente van vijf en tien jaar nog respectievelijk 4,3 en 5 v. tit. jfntig mille bonus voor internetbaan Internetbedrijf WorldOnline biedt nieuw personeel een 3,1 van 20.000 gulden. Het bedrijf zoekt tien webdesigners 0 ïkt met het extra geld de besten uit de markt te kunnen 9 5 Volgens een woordvoerder is dit de voornaamste reden 4,: le actie. „Wij willen goede mensen hebben. Het heeft ir te maken met krapte op de arbeidsmarkt. De bonus "liook maar voor een beperkte groep." De nieuwelingen krij- it geld pas uitgekeerd als zij een jaar in dienst zijn. Het be- g,c; enkt dat een eenmalige bedrag aantrekkelijker is dan een ile loonsverhoging. „De salarissen voor deze banen zijn al J' ed geregeld." en en grenen verkopen minder i'| i» Meubels uit eiken-, grenen- of vurenhout worden min- pulair. De fabrikanten zagen de eerste zes maanden van 3r hun omzet met respectievelijk drie procent (eiken) en 4«rocent (grenen- en vurenhout) dalen. De omzet van de 7 meubelbranche steeg de eerste zes maanden van dit jaar i'j igen procent. De omzet mag dan stijgen, de orderporte- 3j. ontwikkelt zich minder rooskleurig. Vooral de kastenfa- U ten (-20 procent), de toeleveranciers (-9 procent) en de 4 j inten van zitmeubels (-7 procent) boeken minder orders, si ct uit de conjunctuurenquête van de Centrale Bond Meu- ikanten (CBM). o'. ?|gabod op Duitse Mannesmann' 4j Volgens de Britse krant Sunday Telegraph beramen i ine AirTouch en France Telecom een vijandig bod van 9! :er 45 miljard pond sterling (155 miljard gulden) op het 7!s Mannesmann. De Duitsers werden vorige maand voor ekend 68 miljard eigenaar van het Britse mobiele-telefo- 6,5 rijf Orange, in België partner van KPN. Vodafone Air- 3,i zou volgens de Britse concurrentieregels nooit Orange g"| inlijven omdat het dan een te dominante marktpositie 7 j jgen. Het zou nu de bedoeling zijn dat Orange naar Fran- 3.- icom gaat. Vodafone is in Nederland meerderheidsaan- 25( uder van Libertel. 20J '5: in problemen door concurrentie 4,2Het Italiaanse concern Fiat is in het derde kwartaal in 5 cijfers geraakt door aanhoudende problemen bij de di- 2] irsonenwagens, die ruim de helft van de* omzet uitmaakt, o.ïeen verlies van 58 miljoen euro (128 miljoen gulden) te- i'jti winst van 191 miljoen euro in dezelfde periode van 2,Oe verkoop van personenauto's en lichte bedrijfswagens eliswaar toe met 3,8 procent tot 539.000 stuks, maar de 3|cP de verkoopprijs zorgt voor lagere omzetten. De nieuwe oiïoopt overigens goed. Mede daarom verwacht Fiat Auto j'lderde kwartaal weer winst. 'sjno uit buitenland voor supers A&P 1|i4i Er staan acht supermarktketens te trappelen om de su- jg'pten van A&P in Nederland over te nemen. Onder de ge- 2'Jen zijn diverse buitenlandse ketens. Directeur W. Pijper 2!aHermansgroep, waar de A&P-supers onder vallen, zegt I'Jlad Distrifood verrast te zijn door het aantal kandidaten. Opreden over de hoogte van de eerste biedingen. Half no- 9.ifr moeten de definitieve biedingen binnen zijn en dan 9 £fkeus snel worden gemaakt. Moeder Tengelmann, een joncern, zette in september de 125 supermarkten en zes in de verkoop. "^Canada niet in Onex Corporation 103,. 105.^al« De overname door Onex Corporation van de twee j02.[ese nationale luchtvaartmaatschappijen Air Canada en 104j an Airlines om deze vervolgens tot een bedrijf samen te 106,cgaat niet door. Een rechter in Montreal heeft de ovema- trijd met de wet genoemd. Van Air Canada zou meer dan los!: >cent in handen van een investeerder komen en dat is 121,5 igestaan. Het bestuur van Air Canada wilde helemaal or Onex worden overgenomen. De top van dit bedrijf 101!; meer voor een opkoop van het financieel slecht draaien- |08,( adian Airlines. De tien procent-regeling geldt speciaal 119'j r Canada. De Canadese regering heeft dat percentage 120! iren '70 ingesteld om bovenmatige controle van Cana- lotste luchtvaartmaatschappij te voorkomen. ïooi Eigenaar Bill Gates: 'Wij voeren een harde maar eerlijke concurrentie 42!|venpersoneel op Za- itaakt tot aan al hun ei- •ldaan. Zij hebben dit :m f laten weten terwijl de -IN b de Brusselse luchtha- leemt. Zaterdag zijn on- Jelingen tussen stakers 4fil>ever AviaPartners mis- van verkeersvliegtui- n21 eten uitwijken naar '*en als Antwerpen, larleroi en het Franse 3^Ji aantal vrachtvluchten lit is voorlopig afgelast, luchthaven van Oost- lar eerder ook toestel- uitweken, besoten 92 ters van AviaPartners im geen vliegtuigen uit te behandelen. Van Microsoft heeft dit weekeinde een gevoelige draai om de oren gekregen. Een federale rechter in Washington oor deelde in een voorlopige uitspraak dat de softwaregigant met zijn ongeëvenaarde macht de concurrentie afknijpt en zo de hele computerbranche naar zijn pijpen laat dansen. De gevolgen hiervan zijn volgens de rechter fnuikend voor de technologische vernieuwing en nadelig voor de consument. washington john wanders correspondent Rechter Thomas Penfield Jack son deed zijn uitspraak in de langlopende kartelzaak die het ministerie van justitie sinds ok tober 1998 uitvecht met het concern van multimiljardair Bill Gates. De eerste uitspraak van dit weekeinde lijkt de opmaat tot een formele veroordeling van Microsoft begin volgend jaar. „Microsoft heeft laten zien dat de onderneming bereid is haar buitensporige machtsposi tie op de markt en haar immen se winsten aan te wenden ter beschadiging van elke firma die initiatieven neemt die zouden kunnen resulteren in toene mende concurrentie voor een van Microsofts kernproduc ten", zegt de rechter in zijn 207 pagina's dikke vonnis. Het uiteindelijke resultaat van die handelwijze, meent Jackson, is „dat sommige inno vaties die in het voordeel zijn van de consument niet van de grond kunnen komen, enkel en alleen omdat ze niet stroken met het eigenbelang van Micro soft". Microsoft zette volgens hem branchegenoten als Intel, IBM, Apple en RealNetworks met een mix van discriminatie, intimidatie en wraakacties on der druk. Met als doel de ont wikkeling te frustreren van nieuwe producten die een be dreiging zouden kunnen vor men voor de bestaande pro ducten van Microsoft. Een van de hoofdpunten uit de aanklacht tegen Microsoft betreft de marketing van Micro- softs Internet-programma Ex plorer. De onderneming kop pelde dit product standaard aan zijn immens populaire be sturingsprogramma Windows. Volgens Jackson gebeurde dit met de nadrukkelijke bedoeling concurrerende browsers - in het bijzonder Netscape - uit de markt te stoten. Netscape is in middels opgekocht door AOL, de grootste Internet-aanbieder van de VS. De marktstrategie van Micro soft was niet alleen strijdig met de kartelwetgeving, aldus de rechter, ze pakte ook in techno logisch opzicht schadelijk uit voor de consument. Met de au tomatische koppeling van de Explorer aan het besturingspro gramma maakte Microsoft alle pc's die draaien op Windows- software extra kwetsbaar voor technische storingen en inbra ken door 'hackers'. Een teleurgestelde Gates ver klaarde dat hij van mening ver schilt met rechter Jackson. „Mi crosoft voert een harde maar eerlijke concurrentie. Amerika nen zouden zichzelf moeten toewensen dat elke branche zo veel competitie kende als de computerbranche. Wij zijn voornemens deze zaak op faire wijze op te lossen, op een wijze die recht doet aan alle partij en." Gates herhaalde dat Micro soft miljoenen consumenten over de hele wereld 'enorme voordelen' heeft bezorgd en dat zijn onderneming direct en in direct een geweldige impuls ge geven heeft aan de economie. schiphol In het Aviodome op de luchthaven Schiphol werd het afgelopen weekeinde een beurs voor verzamelaars van curiosa uit de luchtvaart gehouden. Speciale belangstelling was er voor de modellen van de Air Holland-toestellen omdat zij wel eens unieke verzamelobjecten zouden kunnen worden wanneer het verkeerd afloopt met de noodlijdende charter maatschappij. Telegraaf en SBS samen in Noordzee FM De Telegraaf-holding en SBS Broadcasting SA heb ben samen een belang van 51 procent genomen in het Nederlandse radiostation Noordzee FM. De resteren de 49 procent blijft in han den van de huidige eige naar, de uitgeverij Streng- holt. Dat heeft SBS Broadcas ting, de moedermaatschap pij van de commerciële tv- stations SBS6 en Net5, gis teren bekendgemaakt. Strengholt behoudt in de nieuwe opzet de dagelijkse leiding van Noordzee FM. De joint-venture is in middels aangemeld bij de Nederlandse mededin gingsautoriteit NMa. Strengholt en SBS zullen ook een onderneming op zetten die zich gaat bezig houden met het uitgeven van videoprogramma's, boeken, muziek en cd's. Noordzee FM zendt veel Nederlandse popmuziek uit en richt zich op luiste raars van 20 tot 40 jaar. De combinatie SBS/De Tele graaf en Strengholt verkrij gen elk drie zetels in de raad van commissarissen van Noordzee FM. SBS-di- recteur F. van Westerloo is voorzitter van de raad. officiële deelname aan de sta king is geen sprake. De stakers op Zaventem zijn onder meer verantwoordelijk voor de afhandeling van vracht en bagage. De maatschappijen Sabena en Swissair worden niet door de acties getroffen omdat die niet met AviaPartners wer ken. De ontevreden werknemers zijn hun acties vrijdag op be perkte schaal begonnen om ho gere lonen en betere arbeids voorwaarden af te dwingen. Gisteren namen de problemen op Zaventem snel toe omdat veel vrachtvliegtuigen moesten worden afgehandeld en de brandstofaanvoer voor de vlieg tuigen door de staking spaak liep. Gebruikers van een mobiele te lefoon gaan zich verenigen. Als 'machtige consumentenorgani satie' willen de initiatiefnemers zich op korte termijn bij de aanbieders van GSM-telefoons presenteren. Het is de bedoe ling om voor leden (veel) lagere tarieven af te dwingen. In Nederland zijn volgens woordvoerder I. Dubbeldam van de Vereniging van Mobiele Bellers i.o. (VMB) bijna vijf mil joen gebruikers van een mobie le telefoon. De aanbieders, zo als KPN, Libertel,Dutchtone en BEN, geven de bellers de keuze uit ruim veertig verschillende belvarianten. „Er zijn enkele goedkope mogelijkheden maar bijvoorbeeld ook pre-pay pak ketjes waarbij je 1,50 gulden per minuut betaalt." Volgens de VMB wordt het hoog tijd dat er orde in de 'ta- rievenchaos' komt. De initia tiefnemers denken dat dit op maar een effectieve manier kan. „Door een gezamenlijke vuist te maken en als machtsblok met de aanbieders te gaan onder handelen." Als individu of als bedrijf is dit nauwelijks mogelijk, aldus Dubbeldam. Half november Gebruiker slordig met gsm Bezitters van mobiele telefoons springen vaak slordig om met hun toestel. De politie van het district Oosterscheldebekken registreerde vanaf 1 januari al 506 aangiftes van diefstal of ver lies van mobiele telefoons. Daaronder vallen ook diefstallen uit telefoonwinkels. In de meeste gevallen lieten bellers het toestel gewoon ergens liggen. Ook zijn er platgereden gsm's op straat gevonden. Verder zijn er vijftig gevonden mobieltjes bij de politie gebracht die niet bij de rechtmatige bezitters te rugbezorgd konden worden. De eigenaren deden geen aangif te van vermissing of diefstal. maakt de VMB de balans op. „Dan beslissen we of er vol doende draagvlak is om de zaak door te zetten." De woordvoer der verwacht dan 'vele duizen den' aanmeldingen op het e- mail adres VMB@ sustainables.com binnen te hebben. „Dat is voorlopig vol doende om aan de slag te kun nen. Maar we verwachten na tuurlijk een veel groter aantal." Hoeveel mobiele bellers zich al hebben gemeld wil Dubbeldam niet zeggen. De KPN maakt zich, als marktleider van mobiele telefo nie in Nederland, niet druk over het initiatief. „Wij kennen het initiatief maar vinden er niets van. We willen er ook geen en kel commentaar op geven", meldt de woordvoerder. schiphol anp De variant waarbij Air Holland als chartermaatschappij blijft voortbestaan, heeft de voorkeur van bewindvoerder Pannevis. De Britse prijsbreker Easyjet, die het noodlijdende bedrijf wil ombouwen tot een lijndienst maatschappij, staat daarmee voorlopig langs de zijlijn. Dit kreeg de ondernemings raad zaterdag te horen in een gesprek met de bewindvoerder. H. Mosselman, via touroperator Sudtours grootaandeelhouder van Air Holland, heeft de beste papieren. Met een aantal onbe kende investeerders diende hij een plan in voor de redding van de chartermaatschappij. OR-voorzitter P. van Dam put hoop uit het feit dat touropera tors nog steeds niet bij andere bedrijven hebben geboekt. „Ze moeten nu nog even op hun handen blijven zitten en niets tekenen bij anderen. Dan heb ben we een kans. Als zij nu weglopen, gaat het niet meer, aldus Van Dam. „Ze hoeven niet bang te zijn dat ze geen stoelen kunnen in kopen. Geen enkele charter maatschappij zal 300.000 stoe len zomaar laten staan. Martin air en Transavia zitten nu al aan onze piloten te trekken omdat ze extra werk verwachten." Aanvankelijk wilden de tour operators afgelopen vrijdag we ten of Air Holland blijft bestaan. Nu zou vandaag de beslissing vallen. Inmiddels staan vier van de zeven toestellen van Air Hol land in Nederland aan de grond. Daarmee willen de be windvoerders voorkomen dat schuldeisers ze in het buiten land aan de ketting leggen. Twee toestellen zijn in Spanje aan het werk en eentje staat voor onderhoud in Brussel. De geplande vluchten worden door Transavia uitgevoerd. jtabtf 5 vijf gjerlandse ondernemer is ge- ^kaïuwd; de fiscale voordeeltjes hij jarenlang profiteerde de helling. Mogelijk al in de- anders in de maanden daar- t dank aan de Europese Unie onderhandelingstactiek van ensief van minister Zalm en cretaris Vermeend (financiën) [erse belastingvoordelen voor jlerlandse bedrijfsleven buiten arm van 'scheidsrechter' Brussel te houden, is jammerlijk mis lukt. Sinds vorige week bekleedt ons land eindelijk een koppositie binnen de Europese Unie. Met negen noterin gen voeren we 'met stip' de EU-lijst aan van concurrentievervalsende be lastingmaatregelen voor het bedrijfsle ven. Die hoge score dringt de vraag op of het Nederlandse belastingregime inderdaad zo lief is voor het bedrijfsle ven. Vorig jaar telde de EU-lijst nog 'maar' 85 maatregelen, waarvan Den Haag er ook toen al negen voor haar rekening nam. Om dat tij te keren, ko zen Zalm en Vermeend voor hun be faamde vlucht voorwaarts. Na wat ste vig speur- en spitwerk meldden de be windslieden geheel uit eigen beweging 99 nieuwe verdachte maatregelen aan: allemaal buiten Nederland natuurlijk. Daarmee was het hek van de dam. Elk land klikte om het hardst, met als eindresultaat 281 verdachte construc ties. Topambtenaren van de vijftien lidstaten togen vervolgens aan de slag om het kaf van het koren te scheiden. De lijst die nu op tafel ligt, omvat nog 41 echt foute fiscale lokkertjes. Wie de eindstand overziet, moet concluderen dat het nijvere klikken van Zalm en Vermeend zonder effect is gebleven. Nederland staat opnieuw bovenaan. Waar de andere FIT-landen erin zijn geslaagd hun aandeel dras tisch omlaag te brengen, is dat de Haagse onderhandelaars niet gelukt. „Ze willen niet luisteren, ze willen ons pakken", luidt het verweer in het vaderlandse kamp. 'Ze' zijn dan met name Duitsland, Italië en Frankrijk die 'kleintjes' als Nederland een hak zou den willen zetten. Erg overtuigend klinkt het niet. Bewijzen voor deze strijd tussen groot en klein zijn er niet. Een deel van de voordeelregelingen moet verdwijnen. De vraag is alleen op welke termijn. De EU-agenda vermeldt nog steeds 11 december als de dag van het fiscale oordeel, wanneer de rege ringsleiders elkaar in Helsinki tijdens hun halfjaarlijkse top ontmoeten. Feit is evenwel dat het opschonen van de EU-lijst met fiscale bedrijfsvoordeel- tjes deel uitmaakt van een veel breder pakket belastingmaatregelen. De top moet het ook eens worden over een minimumbelasting op spaar tegoeden die in het buitenland zijn ge stald. Hetzelfde geldt voor het derde onderdeel van het pakket: de belasting die bedrijven betalen op net gebruik van kapitaal en technologie. Zalm grapte in oktober over het 'mirakel' dat nodig is, wil de EU deze fiscale knoop nog dit jaar doorhakken. Moge lijk uitstel maar geen afstel, want uit eindelijk gaat Nederland voor de bijl. Naam: Doekle Terpstra Leeftijd: 43 Beroep: voorzitter CNV Burgerlijke staat: gehuwd Kinderen: 2 (meest fantastische dochters op deze aardbol) Auto: Renault Laguna Hobby's: skeeleren, schaatsen en bergwandelen Vakbondsvoorzitter Doekle Terpstra is zijn huis aan het verbouwen. Dat huis staat op een 'prachtig plekje' aan het water. „Door er een stuk aan vast te bouwen wordt het uit zicht op het water nog mooier", aldus Terpstra. Hoewel hij aan het water woont is hij geen wa tersportliefhebber. .Alleen als er ijs op ligt. Dan ben ik niet te houden." Het meest trots is Terpstra dan ook op zijn Elfste- denkruisjes. „Ik sport veel; loop marathons en skeeler, maar die twee elfstedentochten zijn het absolute hoogtepunt", aldus Terpstra. Als klein jongetje vloog de Elfstedentocht zowat bij hem door de achtertuin in het Friese dorpje Witmarsum. „Ik herin ner me nog de zware tocht uit 1963. Zo'n tocht wilde ik ook ooit schaatsen", aldus Terpstra. „De tocht in 1997 leek er wel wat op, harde wind en ijskoud." Terpstra kwam om twee minu ten voor twaalf binnen. „Dat is heroïek." Als fervente sporter is het ook niet verwonderlijk dat zijn beste aankoop daar iets mee te ma ken heeft. „De complete kam peeruitrusting voor in de ber gen is de beste aankoop ooit, met als kroon mijn bergschoe nen." Die kocht hij zo'n 15, 20 jaar geleden voor 450 gulden. „In die tijd een enorm bedrag." Inmiddels heeft Terpstra er al honderden, zo niet duizenden - „ik denk eerder dat laatste" - kilometers op gelopen. „Afgelopen zomer heb ik voor zes tientjes nieuwe zolen laten zetten en ze zijn weer als nieuw." De kampeeruitrusting is volgens Terpstra een dure in vestering geweest. „Maar we gaan elk jaar op vakantie naar de Franse Alpen en op voor hand geniet ik er weer van om de uitrusting te gebruiken. Het is dierbaar materiaal." Minder geslaagde investerin gen kent Terpstra ook. Die heb ben volgens hem vooral te ma ken met klussen. „Ik kocht vaak van die kant- en klaarpakketjes. Daar heb ik wat geld mee over de balk gesmeten. Het lukte me nooit om die dingen goed in el kaar te zetten", vertelt Terpstra. „Of wankel of scheef." Hij doelt dan op die pakketjes waarbij je zelf een bed of kast in elkaar kunt zetten. „Youp van 't Hek heeft daar eens een prachtige conference over gemaakt. Dat ben ik dus. Het was heel her kenbaar." De grootste misser noemt Terpstra de hordeur. „Nadat ik goed bij de buren had gekeken, zou ik wel eens even een hordeur installeren. Toen ik klaar was bleek de deur niet op het kozijn te zitten, maar er achter." Terpstra heeft genoeg van die pakketten en laat het te genwoordig doen. „Dat is wel wat duurder, maar de kwaliteit is ook veel beter." Over een financiële tip kan Terpstra geen 'zinnig woord' zeggen. „Ik ben echt vreselijk saai op dat gebied. Ik beleg of speculeer niet." Sparen doet hij wel, voor later. „Voor als mijn dochters gaan studeren. Maar verder maak ik me er helemaal niet druk over."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 7