Leidsch lil Dagblad §tftHN§ Uitspraken Prodi over drugsbeleid 'echte onzin' Collectors tem! r KORTING*:: FEEST BIJ SCAPINO! LEIDSCH DAGBLAD TWEE WEKEN GRATIS BEL: 071-5128030 iaiw Bommen houden vredesoverleg Israël en Palestijnen niet tegen Ruziënde automobilisten veroorzaken kettingbotsing i Greenpeace in actie tegen gasboringen Politie ontruimt kraakpand aan Nieuwe Rijn in Leiden Herdenking vliegramp Egypt Air 3 95i OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 42152 LOSSE NUMMERS ƒ1,85 ZATERDAG ƒ2,40 Hl 1 WOORD T. AAN Vrijmetselaars strijden nog steeds tegen vooroordelen 11 Kruistocht van Michiel Noordzij tegen onbegrip rond ADHD-kind 13 Film over 'parel aan de Vliet' in première Nog geen abonnee? ABOMNEI ■SERVICE OP ALLE HERENSCHOENEN/^^ KLEDING EN SPORTKLEDING Geldt niet voor sportschoenen en Vaste Lage Prijs-artikelen. en Samenleving. !k van de Dag dheid/Strips e-woogiepianist Rob Hoeke is dit weekeinde in Krommenie overleden. Hij werd 60 jaar. Hoeke had een ongeneeslijke vorm van kanker. Drie maanden geleden gaf de pianist zijn laatste concert, in de Bussumse jazzclub Langs De Lijn. Een concert met Jan Ak kerman, Herman Brood, Kaz Lux, Jaap Dekker, Rob Ager- beek, Jan Rijbroek. Rob Hoeke gold in de jaren zestig als een van de leidende bluesmannen van Nederland. Bewaar een ooie herinnering n dit bewaarblik; e laatste krant van dit millennium. erderop in deze krant lies over deze aanbieding, voorschoten «nienke ledegang Een brand" in serviceflat 'Rossi ni' aan de Rossinidreef in Voorschoten heeft het leven gekost aan een 94-jarige man. Het vuur onstond zaterdag rond vier uur 's middags in de woning van de man, op de zes de verdieping. Een personeelslid deed een poging de bewoner in veilig heid te brengen, maar door de rookontwikkeling slaagde zij daar niet in. De brandweer moest de man uit zijn kamer bevrijden. Hij werd in kritieke toestand overgebracht naar het ziekenhuis. Daar is hij gisteren overleden. Het personeelslid dat had geprobeerd de man te redden, moest met ademha lingsmoeilijkheden naar het ziekenhuis. Gisteren mocht zij weer naar huis. De brandweer heeft zaterdag een deel van het pand enkele uren ontruimd. Vooral de be woners van de zesde en zeven de verdieping hadden last van de rookontwikkeling. Alle be woners van de zesde tot en met de negende verdieping werden overgebracht naar de gemeenschapsruimte van de flat. Bij de brand gingen de meeste spullen van het slacht offer verloren. De brandweer onderzoekt nog waardoor de brand is ontstaan. Geldt t/m zondag 14 november 1999. Kijk voor adressen in de Gouden Gids. tel aviv ad bloemendaal correspondent Israël en de Palestijnen beginnen vandaag de on derhandelingen over een permanente regeling van hun conflict. De Israëlische premier Barak heeft besloten geen gehoor te geven aan een op roep van de rechtse oppositie om het overleg op te schorten, na een terreuraanslag in de Israëli sche stad Netanya. Meer dan twintig mensen raakten daar gisteren gewond bij de ontploffing van drie pijpbommen in een winkelcentrum. De politie omschrijft de bommen samenge steld uit kruit en spijkers als amateuristisch. Een anonieme beller naar de krant Yedioth Achronoth heeft gezegd dat de militante Islamiti sche beweging Jihad achter de bomaanslag zit. Maar de politie twijfelt of de daders in één van de bekende terreurorganisaties moeten worden ge zocht. Het Palestijnse bestuur van Arafat veroor deelde de aanslag gisteren onmiddellijk. Volgens een woordvoerder willen de terroristen niet al leen de vredesonderhandelingen torpederen, maar ook een verdere overdracht van grondge bied aan de Palestijnen onmogelijk maken. Woensdag moet het Israëlische kabinet beslui ten of de volgende fase van de terugtrekkings operatie op de Westelijke Jordaanoever zal wor den uitgevoerd. Volgens het Wye-II-akkoord moet Israël volgende week vijf procent van het gebied overdragen aan het Palestijnse bestuur. Twee rechtse oppositiepartijen, de Ukud en de Nationale Unie, hebben na de aanslag van giste ren de regering gewaarschuwd geen grondgebied meer op te geven. Arafat zou nog altijd geen ernst maken met terreurbestrijding. Een ruzie tussen twee automo bilisten op de A2 Amsterdam Utrecht heeft gistermiddag een kettingbotsing veroorzaakt, waarbij zeven personenauto's waren betrokken. Twee perso nen raakten ernstig gewond, twee anderen liepen lichte ver wondingen op. De ruziemakers bleven ongedeerd. Ze zijn door de politie aangehouden wegens het toebrengen van zwaar li chamelijk letsel door schuld. Diverse weggebruikers waren er gistermiddag getuige van hoe de twee automobilisten ruzie maakten op de snelweg van Amsterdam naar Utrecht. De twist eindigde toen tussen Vin- keveen en Breukelen één van de twee zijn wagen op de lin kerrijstrook van de snelweg op eens tot stilstand bracht. Ach teropkomende auto's konden het voertuig niet meer ontwij ken en botsten er boven op. Volgens de politie was er geen drank in het spel. Het rij bewijs van de chauffeur die zijn auto op de linkerrijstrook 'par keerde' is in beslag genomen. Door de kettingbotsing ont stonden files van acht kilome ter. Leidenaar trekt pistool bij politie LEIDEN AD VAN KAAM Een 50-jarige Leidenaar heeft gisteravond op het politiebu reau aan de Langegracht een nep-pistool getrokken. De man meldde zich aan de balie, richt te het wapen op de dienstdoen de agente en vroeg of zij hem kon helpen. Ze dook daarop onder het bureau. Vier bezoe kers vluchtten het toilet in. Een agent probeerde de man ertoe te bewegen het wapen neer te leggen. Dat deed hij ook, maar toen de agent de man naderde, greep hij het pis tool weer. Uiteindelijk werd hij overmeesterd. De man zei dat hij het pistool kwam inleveren. Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Postcode: Plaats: Telefoonnummer: (l.v.m. controle bezorging) Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch 33,70) Per kwartaal automatisch 96,90) Per kwartaal acceptgiro 97,90) Bank/giro nr: Handtekening Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. 1 Leidsch^ Dagblad 1 DE WERELD OM JE HEEN. Van Eeuwijk wil vechten na bijna-fataal Formule 3-ongelu idicapten le rechter tan verstandelijk ge- ten overwegen in na- an een aantal thuis- nten naar de rechter en wegens de lange ten. Of het tot een ik komt, hangt af van raak die het Haagse ïof vandaag in hoger oet over de thuiszorg, ter oordeelde eerder ;orgverzekeraars aan- k zijn voor alle hulp de AWBZ wordt ver- Jet als de thuiszorg, )k de zorg voor ver- k gehandicapten be de AWBZ-premies. /er ee abijepn landen eel zijwind een rapport van rtdeskundigen han- _chiphol een Joor het landen van Nen bij zijwind. Zou de yen de internationale nteren, dan zouden er I nachtvluchten moge- Schiphol is niet de Frankfurt en op mag ook met stevi- Jid worden geland. brandmerkt journalist iestai efhebbers van het Ani- •orru jeration Front (ALF) de Britse documentai- derlijlr Graham Hall ge- ra toriierkt. Zij hebben met abij jeiend stuk metaal de nsterfALF' in zijn rug ge- ige s De 43-jarige Brit had .umentaire over de or- e gemaakt. ALF pleegt de jaren '70 aanslagen andbommen op men- instanties die dieren moet namen rees afstaan eus KPN moet abon- afstaan aan het bedrijf Denda dia. Zo niet, dan moet woensdag een lom betalen van 16.500 i per dag. Daarmee s p toezichthouder OPTA runitend een voorlopig in een al ruim twee jaar Je strijd. Het Oldenzaal- orijf wil zelf een telefoon- cd-rom persen en ver- 17 Somalia weer goud waard voor Feyenoord 24 IJsselcup voor Erben Wennemars en Marianne Timmer Pianist Rob Hoeke Bejaarde Voorschotenaar (60) overleden overlijdt na brand in flat HAARI FM Publilius Syrus Slecht is een plan dat niet veranderd kan worden. kan,s op r een bui lauwersoog gpd-anp De milieuorganisatie Green peace heeft gistermiddag de NAM-locatie bij Lauwersoog bezet. Acht demonstranten knipten de hekken van de loca tie door en kondigden aan daar te blijven tot het debat in de Tweede Kamer over gasborin gen in de Waddenzee, gepland op 23 november. De NAM gaf de actievoerders een uur om te vertrekken, maar die gaven daaraan geen gehoor. De NAM zou vandaag bekijken wat er nu aan actie wordt ondernomen. Greenpeace wil met haar ac tie vooral de PvdA onder druk zetten. Premier en partijleider Kok neigt ernaar om de borin gen te laten doorgaan, maar zowel een aantal PvdA-minis- ters als de fractie voelen er niets voor. Bovendien worden ook in het verkiezingsprogram ma boringen afgewezen, bena drukte partijvoorzitter Van Hees dit weekeinde. Zij riep de fractie op om 'zo dicht moge lijk' bij het verkiezingspro gramma te blijven. Vooral van uit de noordelijke provincies is de druk op de fractie groot om nee te zeggen. Fractieleider Melkert zei van morgen in de Volkskrant dat hij niet verwacht dat de boringen doorgaan. „Er bestaat een kar renvracht aan gegevens waaruit blijkt dat winning zonder scha de aan de natuur twijfelachtig is", aldus Melkert. Pagina 2: Commentaar Stekels overeind bij PvdA en D66 De aankondiging van EU-voorzitter Prodi dat hij het soepele Nederlandse drugsbeleid gaat aanpakken, heeft bij PvdA en D66 de stekels overeind gezet. PvdA-Kamer- lid Timmermans noemt Prodi's schot voor de boeg 'ech te onzin'. leiden robbert minkhorst De politie heeft gistermiddag een pand op de Nieuwe Rijn in Leiden ontruimd. De groep van zestien agenten en twee honden stuitte niet op verzet van de krakers. De eigenaar van het huis, bouwbedrijf Jo- bo de Bouwers, had eerder op de dag een 'knokploeg' inge zet om het pand leeg te krij gen. Die is op aandringen van de politie zonder in te grijpen enkele uren later weer ver trokken. De krakers zeggen dat ze door de knokploeg zijn bedreigd. De tien tot vijftien krakers, aangesloten bij actiecentrum Eurodusnie, namen rond vier uur zondagmiddag hun intrek in het gebouw naast het post kantoor op de Nieuwe Rijn. Kort daarop verscheen de po litie. De agenten zagen dat het pand leeg had gestaan en ver trokken om die reden weer voor overleg met de eigenaar, directeur B. van Dijk van Jobo. Van Dijk besloot om op ei gen houtje te proberen de kra kers weg te krijgen. De politie bevestigt dat hij een knok ploeg naar de Nieuwe Rijn had gestuurd. Volgens een verklaring van de krakers heb ben de door Jobo ingehuurde mensen gedreigd met geweld en trokken zij messen. De po litie kan dat niet bevestigen. De krakers overleggen van daag met hun advocaat of ze stappen ondernemen tegen de politie of Jobo. Directeur B. van Dijk van Jobo wilde vanmorgen geen reactie geven. Volgens hem is het softdrugs beleid onderdeel van het volks gezondheidsbeleid, waarover de EU-lidstaten zelf beslissen. D66-europarlementariër Van der Laan vindt zelfs dat Neder land een veto moet uitspreken als harmonisatie binnen de EU zal leiden tot verharding van het softdrugsbeleid. „Neder land mag dit best hard spelen, want zelfs de Fransen hebben op dit moment een minder ou derwets standpunt dan Prodi." De Italiaanse EU-voorzitter reageerde op berichten uit Ita lië over de recente dood van drie jongeren na het gebruik van uit Nederland geïmporteer de xtc. De Europese aanpak van het Nederlands drugsbeleid steekt volgens de Italiaanse pers schril af tegen de strijd te gen besmet Brits rundvlees. Prodi liet daarop weten dat „er in Nederland geen tolerantie kan blijven bestaan van ver koop en export van goederen die in de rest van de EU verbo den zijn en die een gevaar vor men voor de volksgezondheid". Brussel bemoeit zich met na tionaal beleid als er reden voor is „en op dit punt is er alle re den voor actie", stelde hij. De EU heeft drie weken geleden in het Finse Tampere nog plannen gemaakt om op justitie- en po- litiegebied één Europese ruimte te scheppen, naar het voor beeld van de interne markt voor het verkeer van personen, goe deren en diensten. Naleving van de afspraken zal scherp worden gecontroleerd. In Tampere hebben de EU- leiders besloten een lijn te trek ken tegen de misdaad en be voegdheden af te staan op het gebied van politie en justitie. Als het aan de Europese Com missie ligt, komt er controle op drugs en medicijnen onder een bureau. Daarbij dient het Ame rikaans Bureau voor Drugsbe strijding als voorbeeld. Newport Familieleden van de omgekomen inzittenden van de Egypt Air Boeing, die vorige week voor de oostkust van de Verenig de Staten neerstortte, omhelsen elkaar tijdens een herdenkingsbij eenkomst. Afgelopen weekend mochten meer dan driehonderd familieleden kijken naar de ge borgen brokstukken van het vliegtuig die zich in een hangar op Rhode Island bevinden. Vol gens de nabestaanden van de 217 inzittenden is de Boeing in dui zenden stukjes gespat. Twee Egyptische broers die hun ouders verloren bij de crash hebben 6000 a 7000 stukjes zien liggen, vol gens hen eentiende van het toe stel. „Niet een onderdeel is com pleet, niets is herkenbaar, behalve het logo van de vliegtuigmaat schappij. Nu weten we zeker dat er geen intacte lichamen zullen worden gevonden", aldus de aan geslagen broers. Ondertussen gaat de onderwaterrobot van de Amerikaanse marine door met zijn zoektocht naar de zogeheten zwarte dozen met gegevens van de rampvlucht. Al eerder werden de signalen van de vluchtrecor- ders gehoord, maar ze zijn van wege het aanhoudende slechte weer nog niet geborgen. Meteo rologen verwachten dat het weer slecht blijft. FOTO REUTERS DON EMMERT

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 1