ezwaar tegen dagverblijf 'kwijt' 'Ik leer nog altijd dingen Video toont Voorschoten in zijn zondagse pak Regio JDAC 8 NOVEMBER 1999 chef erna straatsma. 071 -5356437.plv -chef judy nihof. 071-5356416 achter het stuur iORP Een voorbijganger zag zaterdagmorgen vroeg mid- p de Achthovenerweg in Leiderdorp een auto, die met nde motor stilstond. In de veronderstelling dat de be- der onwel was geworden, meldde hij zijn ontdekking bij de e. Agenten ontdekten dat de automobilist, een 61-jarige ier van Leiderdorp, laveloos was en in slaap was gevallen, jbewijs van de man is ingetrokken. raken in Voorschotense flats jcHQTEN In een bejaardenflat aan de Richard Wagnerlaan je t jrschoten hebben inbrekers gisteravond hun slag gesla- lijl an de voorzijde van de flat werd een raam geforceerd. Het -Ik s helemaal doorzocht. De inbrekers gingen er vandoor g en aantal sieraden. De avond ervoor werd op soortgelijke Vle ingebroken in een flat aan de Rembrandtlaan. Ook hier 1 renen sieraden, dei adevergoeding voor winkelier iaar Hooymans Groenten- en Fruithandel heeft volgens neente Wassenaar recht op een flinke schadevergoeding, nkel in de Molenstraat is 'zwaar getroffen' door de bouw- Ed aamheden in het centrum van Wassenaar, aldus de ge- j is te. Winkelier Hooymans heeft zelf berekend dat hij een Ka (schade heeft geleden van bijna 75.000 gulden. Zijn winkel reet naast de bouwlocatie. De gemeente overweegt om de D lier een voorschot van 60.000 gulden te geven. 1 reacties op enquête woude Zoeterwoudenaars reageren massaal op de en- over de veiligheid. Op basis van de 'stapels' die tot nu toe nkomen, verwacht de gemeente zeker 1500 formulieren, het aantal reacties dat twee jaar geleden binnenkwam, «je vorige enquête werd gehouden. In totaal zijn driedui- *e' ormulieren verspreid. Tot volgende maandag kan nog n gereageerd. Het onderzoek maakt deel uit van het inte- 'eiligheidsbeleid van Zoeterwoude. ir van Haaften in Leiderdorp orp» Tijdens een ontmoetingsochtend voor vrouwen in rdorp op woensdag 24 november spreekt Noor van Haaf- 'nsl ;kend van de Evangelische Omroep, over 'De seizoenen leven'. De ontmoetingsochtend is een initiatief van chris- vrouwen uit Leiderdorp. Onder het genot van een kopje kan over het thema, en over de bijbelse boodschap, van et t hten worden gewisseld. Tevens is er een boekentafel, ver door evangelische boekhandel De Schatkamer uit Leiden, ng: 9.30 uur in gebouw De Menswording, Heelblaadjes- Leiderdorp. voorschoten maarten dessing Het eerste shot. Huize Bijdorp verschuilt zich achter eiken en een slootje waarover een pitto resk bruggetje is gebouwd. Het tweede licht de kapel van het klooster in Voorschoten uit: stralend onder een hemelsblau we lucht. Dan een close-up van 'de torentjes en de pinakels', die commentaarstem Frits Bloemink aanwijst. „In 1879 werd hier het rooms-katholieke instituut Onze Lieve Vrouwe van Lourdes gevestigd. Een in stituut voor jonge juffrouwen van den deftigen stand", vertelt hij. De video Voorschoten, parel aan de Vliet toont het dorp in zijn zondagse pak. Het ene beeld is nog feeërieker dan het ander. Het Ambachtshuis, de Laurentiuskerk, de historische panden in de Voorstraat nergens is een wolkje te zien. De makers, de Wassenaarse broers Erik en Stef Kenens, kre gen er zondagmiddag in het Cultureel Centrum aan de Prin ses Marijkelaan een lang en hartelijke applaus voor. Ieder een die had meegewerkt aan de film, was daar aanwezig voor de première. „Door zo'n video zie je dat er nog een hoop mooie dingen hier zijn", merkt Leo Groene- wegen op. Zoals meer toe schouwers had hij veel land goederen en monumenten ge zien waarvan hij zich het be staan zo dicht in de buurt niet realiseerde. Ook wist hij niet dat een aantal voor Voorschote naren toegankelijk zijn. „Het valt mij altijd op hoe weinig de De broers Kenens merkten dat de Voorschotenaar veel van zijn dorp houdt. „Meer dan de Wassenaarder." mensen van hun eigen dorp Voorschoten aan het eind van weten", zegt Teun Waltman, molenaar van de Knipmolen. „Misschien dat de video daar aan wat verandert." De 85 minuten durende band wil een tijdsbeeld geven van het de twintigste eeuw. Maar hij bevat veel historisch materiaal. Oude beelden van de Blauwe Tram die van Haarlem naar Den Haag liep. Prenten van Kasteel Duivenvoorde. De schilderijen van de Heren van Wassenaer die in het kasteel hangen. Zelfs een reclamefilm uit 1916 van de voormalige Zil- verfabriek Van Kempen-Begeer aan de Leidseweg. Desondanks zegt Stef Kenens, de camera foto taco van der eb man: „Het is erg jammer dat er weinig oud materiaal over Voorschoten te vinden is." De twee broers moesten het hebben van toevallige vond sten. En van de bereidwilligheid van de bewoners, die gelukkig groot was. „Ik heb gemerkt dat de Voorschotenaar heel erg veel van het eigen dorp houdt. Veel meer dan de Wassenaarder. De reacties tijdens het filmen de afgelopen twee zomers waren uitermate positief." Ook wethouder Verschoor vindt Voorschoten, parel aan de Vliet een 'prachtig tijdsbeeld, met veel verwijzingen naar het verleden'. Hij nam het eerste exemplaar van de band in ont vangst, die de gemeente gaat gebruiken om het dorp te pro moten. In zijn dankwoord toonde Verschoor zich ver heugd dat de monumenten van het dorp zo in de belangstelling staan. Ook de tentoonstelling "Voorschoten en haar historie', onlangs in het Ambachtshuis, trok 700 bezoekers. Na twee films over Wasse naar weken de broers Stef en Erik Kenens voor hun volgend project uit naar Voorschoten. Stef Kenens: „We doen dit pro ject in onze vrije tijd. Dus het moet wel behapbaar blijven. Een stad als Leiden is dan te groot." Voorlopig is deze video de laatste film van de broers. Tijdens het maken overleed hun neef Alfred, die altijd de re search deed. „Nu komt het he lemaal op ons tweeën aan", al dus Stef Kenens. „En kost het toch veel tijd." In Voorschoten, parel aan de Vliet, zit 216 uur filmen, 280 uur monteren en 2371 kilometer op en neer rijden naar alle locaties. „Maar het is een mooie hob by." De film is te koop bij ver schillende boekhandelaren en fotowinkels in Voorschoten, Wassenaar en Leidschendam. irhoentje mag vrijwel zeker uitbreiden Leiderdorpse (81wil voorlopig niet stoppen bij het Rode Kruis 1ude jan preenen ijkt uitbreiding van kinderdagverblijf het Water- e in Zoeterwoude nog in de weg te staan. Lijkt, ir is door L. Kamphues bezwaar gemaakt tegen de m van de Stichting Kinderopvang Zoeterwoude. heeft geen enkele ambtenaar het schriftelijke pro- n deze bewoner van de Zwaluw gezien. mand gereageerd. Maar het blijft natuurlijk een vreemd ver haal", zegt J. van der Sman van de commissie voor beroep- en bezwaarschriften. Dat vindt ook Kamphues, die zegt 'wel degelijk' op tijd te hebben gereageerd. „Ik heb voorlopig bezwaar gemaakt te gen de bouwvergunning en be nadrukt dat ik via mijn jurist nog met een nadere onderbou- ormale procedure is dat cretaris van de commis- bezwaar op mijn bu- 5 jg. Maar ik heb niets ge- En als ik niets heb, is n principe ook niet worden gebouwd. De n hadden uiterlijk vori- )uw dinsdag binnen moe- eef en tot nu toe heeft wing zal komen." Volgens Van der Sman is zo'n procedure heel gebruikelijk. De Stichting Kinderopvang Zoeterwoude wil het kinder dagverblijf aan de Westeindse- weg in Zoeterwoude-Dorp uit breiden met vier lokalen. Die extra ruimte komt aan de ach terkant van de huidige accom modatie. De kosten van ver nieuwing en renovatie bedra gen 1,4 miljoen. Negen ton was al beschikbaar en dankzij geld van het rijk kunnen de plannen worden verwezenlijkt. Het aan tal kindplaatsen moet in 2002 dan wel zijn uitgebreid. Nu zijn er 65, dat moeten er 93 worden. Eerder dit jaar hebben ge meente en provincie de bezwa ren van omwonenden en het bezwaar van het verzorgings centrum Huize Emmaus tegen wijziging van het bestemmings plan al ongegrond verklaard. Lange tijd zag het er naar uit dat ook tegen het verlenen van de bouwvergunning voor de SKZ massaal protest zou wor den aangetekend. Uiteindelijk is alleen Kamphues overgeble ven, als hij tenminste kan aan tonen dat hij zijn bezwaar schrift tijdig heeft ingediend. Net als andere bewoners van de Zwaluw, de Bennebroekweg en de Grutto is hij het niet eens met veranderingen aan het Wa terhoentje: „Er is al zo weinig groen. Het laatste stukje ver dwijnt nu ook. Bovendien wordt het nog drukker op deze wegen die toch al zo smal zijn. Penningmeester J. de Goede van de SKZ is 'blij dat er geen bezwaren zijn binnengeko men'. „En wat de heer Kamp hues betreft, voor hem is het vervelend. Hij moet dat dan maar uitvechten met de ge meente. Dat niemand verder heeft gereageerd, duidt er ken nelijk op dat we pas met een goed verhaal naar de bewoners zijn gegaan. We hebben gezegd dat we er alles aan zullen doen om zoveel mogelijk groen te be houden. Aan die toezegging zullen we ons houden." Een leuk idee: om de inwoners van Voorschoten mee te laten denken over de toekomst van het Van der Hoevenpark. Inmiddels is de stembus dicht en lijkt het erop dat een deel van meedenkers voor niets hebben meegedacht. Da's minder leuk. In de Oegstgeestse wijk Morsebel hebben de autobezitters een probleem. Ze kunnen hun auto's niet voor de deur kwijt. Een luxe-probleem, waar we niet sarcastisch over zullen doen. De stemming van veel stemmers in Voorschoten kan de komende weken flink worden bedorven. Zo'n driehonderd mensen verkeren nu nog in de veronderstelling dat zij echt hebben mogen meedenken over de keuze van de projectontwik kelaar voor het Van der Hoevenpark langs de spoorlijn Leiden-Den Haag. Zij hebben een stem uitge bracht op een van de vijf gegadig den die de afgelopen weken tijdens een tenstoonsteliing hun ideeën hebben uitgedragen voor bebou wing van de voormalige sportvel den. Van alle kanten is benadrukt dat de stem van de burger zwaar zou tel len. Er was sprake van een unieke aanpak. Nooit eerder is de burger zo betrokken bij een project. Kortom, het toppunt van democratie. Net nu de stembus is gesloten, dreigt zich echter een probleempje voor te doen. Waarschijnlijk hebben niet alle kandidaat-projectontwik kelaars aan de randvoorwaarden voldaan. Als dat inderdaad zo is, zullen zij van verdere deelname worden uitgesloten. Dat betekent dat degenen die op hen hebben ge stemd naar hun inbreng kunnen fluiten. Weg stem, weg inspraak, weg democratie, weg burger. Alleen niet weg weg, want die zal er dan toch wel komen en waarschijnlijk nog in meervoudsvorm ook, net als de huizen. Het zou hetzelfde zijn als wanneer burgers na de gemeenteraadsver kiezingen te horen krijgen dat enke le partijen worden gediskwalifi ceerd. Nou maakt dat misschien niet zoveel uit, omdat veel gekozen politici nu ook onzichtbaar zijn en alleen tijdens de stembus-strijd in actie zijn gekomen, maar toch. Verpest onze mooie polder niet. Da's een boodschap als een... koe, zogezeid. Maar wat te denken van de drager van die boodschap: een bord dat het zicht op bomen, lucht en boerderij - al is het maar een klein beetje - ontneemt? We moeten er niet aan denken dat dit voorbeeld navolging krijgt van de andere milieu-, natuur-, vogel-, insecten- en groenclubs die er zoal bestaan. Zoals daar zijn: Stichting'Het Zuid-Hollands Landschap, Belangenvereniging A4/HSL, Vereniging Milieu defensie, Landelijk Platform HSL Nederland, NIVON, Vereniging Natuurmonumenten, IVN, Comité Doesbrug, Stichting Grote Polder Groene Hart, Stichting Natuur en Milieu, Zuid-Hollandse Milieufederatie, Greenpeace, Wereld Natuurfonds, Koninklijke Nederlandse Natuurhistorische Vereniging, Jeugdbond voor Natuurbescherming, en Vogelbescherming Ne derland. Want naar de natuur geschilderde vogels en bloemen zijn toch ook voor hen geen acceptabel surrogaat, mogen we hopen? foto wim dijkman Zoals het voor verkiezingen gebrui kelijk is dat deelnemers worden ge controleerd, zo had het ook voor het Van der Hoevenpark voor de hand gelegen dat de projectontwik kelaars grondig waren onderzocht. In elk geval hun ontwerpen. Zoiets is immers nooit wegen voor komt een hoop teleurstelling. Barre voettocht Over sommige dingen moet je niet sarcastisch doen. Zoals over die mensen in de Oegstgeestse wijk Morsebel, die net in hun nieuwe huis zijn getrokken en meteen steen en been Idagen dat ze hun tweede auto niet voor hun deur kwijtkun- nen. Let wel: hun tweede auto. Neen, niet sarcastisch doen. Dat is niet eerlijk. Die mensen hebben voor weet ik veel hoeveel ton een huis gekocht, in Oegstgeest, een hartstikke dure gemeente ook nog. En ook al moeten ze tijdens de koop hebben geweten dat voor elke wo ning niet meer dan 1,3 parkeer plaats is gereserveerd: je beseft niet hè, van tevoren, hoe ver honderd meter met de benenwagen is. Let wel: we moeten ook nog incal culeren dat het een barre, barre voettocht is. Op z'n best over een stoep die meer weg heeft van een klimwand dan een wandelpad. En op z'n slechtst door een volledig on bestrate straat - zeg nou zelf, dat kan je dan toch geen echte straat noemen. Trouwens, dan die stratenmakers zelf ook nog eens een keer. Zitten natuurlijk net daar hun werk te doen waar jij moet wezen. En tot overmaat van ramp: het bouwver- keer. Die 0,005 parkeerplek die er dan nog is, wordt ingepikt door een leverancier van voorverwarmde badkamervloertegels!!! Hebben zij soms weet ik veel hoeveel ton be taald voor een huis met 1,3 parkeer plaats in de Morsebel? Nee toch ze ker? En hun wagen wordt natuurlijk gewoon betaald door de baas. Die van de nieuwe bewoners van de Morsebel ook wel, maar dat lease- gebeuren geldt alleen maar voor de eerste, en niet voor de tweede auto. Kijk, daar zit 'm nou net het ver schil... Nee, het is een regelrechte ramp. Een luxeprobleem, dat weten de nieuwe Morsebellers ook wel, maar toch: een ramp. Want dacht je dat de politie ook maar een beetje reke ning houdt met de schrijnende situ atie ter plekke? Welnee. Sta je - noodgedwongen! - met twee wielen in het gras geparkeerd (waar eigen lijk een stoep zou moeten liggen, maar goed, daar zeuren we nog niet eens over), krijg je nog een bon ook. Is dat nou rechtvaardigheid? Zeg nou zelf, over zulke dingen moet je toch niet sarcastisch gaan zitten doen? jan preenen afkevan der tooien nienke ledegang Ze heeft het enthousiasme van iemand van 18, ook al is ze 81. Ten overvloede bewijst ze dat nog eens als het interview al lang achter de rug is en ze naar de krant belt. „U moet er ook in zetten dat wij een pop hebben. Anne. Daarop oefenen wij de mond- op mondbeademing. Het is een pop zo groot als een mens. Onmisbaar, hoor, want reanimatie is ontzettend be langrijk." Diny Wakka is een synoniem voor betrokkenheid. Al 35 jaar is zij lid van de EHBO-vereni- ging Meerburg in Zoeterwoude- /Leiderdorp. Aan stoppen denkt ze nog lang niet. Dit jaar kreeg de Leiderdorpse een gou den bondsinsigne plus oorkon de voor jarenlange trouwe dienst aan het Rode Kruis. Ze was verrast, ze was er ook heel erg blij mee, maar aan de ande re kant is ze uiterst nuchter ge bleven: „Als het moet, dan doe je het ook." Het spreekt immers toch voor zich dat je mensen helpt, vindt ze. Niet alleen zij is in al die jaren amper veranderd. „Ook bij het Rode Kruis is in 35 jaar niet zo veel vernieuwd. We moeten nog steeds reanimeren, druk verbanden aanleggen en stabie le zijliggingen oefenen. Nou goed, de brancard is verdwe nen, daar doen we niets meer mee. Maar de rest is er nog. Ik weet intussen natuurlijk heel erg veel, maar ik leer er nog al tijd dingen bij. Iedere week komt een arts iets vertellen over een bepaald thema, bijvoor beeld over onderkoeling of kin deren." In 1964 begon Diny Wakka. „Ik had kleine kinderen en vond dat ik iets van eerste hulp moest weten. Toen vanuit onze parochie in Meerburg vrijwilli gers werden gevraagd voor de EHBO Meerburg heb ik me op gegeven. In 26 lessen haalde je je EHBO-diploma. Omdat dat diploma iedere twee jaar moet worden verlengd, ben ik bij de vereniging gebleven. Na zes jaar ben ik penningmeester gewor den. Dat doe ik nog steeds, ik verzorg inmiddels 29 jaar de fi nanciën." Een jaar of vijftien heeft ze ook een verbandpost gehad. „Dan kreeg je zo'n EHBO-bord op je huis en moest je bijvoor beeld helpen bij ongelukken. We woonden op de kruising van de Kastanjelaan en de Ber kenkade, daar gebeurde nogal eens wat. Was het ernstig dan belde je een ziekenauto, was het wat minder ernstig dan hielp je zelf zo goed je kon. De Leiderdorpse kan zich nog heel goed herinneren wanneer ze voor het eerst eerste hulp moest bieden. „Het was een man die een aanrijding had ge had met een auto. Hij had zo'n wond boven zijn wenkbrauw dat je het bot kon zien. Het bloedde verschrikkelijk. Ik moest echt even mijn tanden op elkaar zetten. Maar als het moet dan doe je het wel." EHBO is 'echt een hobby' van Diny Wakka: „Natuurlijk zal ik op den duur moeten stoppen, maar ik vind het nu nog veel te leuk." haar geworden. „Het moet raar lopen wil ik een avond over slaan. Ik vind het leuk dat de cursussen nog steeds zo druk bezocht worden. Dat komt doordat steeds meer bedrijven van hun werknemers verlangen dat ze een EHBO-diploma heb ben, maar ook omdat onze be- gincursus altijd in januari van start gaat. De meeste cursussen beginnen in september. Veel mensen hebben er in januari al een of andere cursus opzitten en gaan dan EHBO doen." Diny Wakka is niet alleen EFIBÖ. „Ik heb altijd een hoop vrijwilligerswerk gedaan. We namen regelmatig kindertjes in huis van wie de moeder over spannen was, of overleden. Dan hadden we drie weken lang Amsterdamse meisjes over de vloer. Ik nam er altijd twee tegelijk, dat is toch veel gezelli ger? Mijn dochters vonden het ook prachtig. Ik heb dat een jaar of tien gedaan. „Ik zal nooit vergeten dat we een Hongaars meisje hadden. Haar ouders woonden hier in Leiderdorp en werkten iedere foto hielco kuipers dag, want ze hadden zo'n heimwee naar Hongarije, dat ze zo snel mogelijk het geld bij el kaar wilden hebben om terug te gaan. Overdag kwam hun dochtertje dan bij ons. Dat was zo rond 1954." „Mijn werk bij het zuigelin gen- en kleuterbureau hier in Leiderdorp beschouw ik nog steeds als een van de belang rijkste activiteiten in mijn leven Ik deed assistentiewerk; ik woog baby's, vulde hun status in, deed ogentests. Heel een voudig, maar heerlijk om te doen. Daar ben ik veertien jaar terug mee opgehouden. Met pijn in mijn hart, maar mijn man was erg ziek en ja... dan is de keuze snel gemaakt." Wakka kijkt niet alleen terug op een leven vol vrijwilligers werk. Ze blikt ook vooruit. „Ik kan alles nog", zegt ze, „De EHBO wil ik zeker nog een aan tal jaren blijven doen. Natuur lijk zal ik op den duur moeten stoppen, maar ik vind het nu nog veel te leuk. En leerzaam. Dat is toch heel wat voor ie mand van 81?" t

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 13