Weinig aandach voor paus in Ind Eijk begroet met applaus en protest Geloof Samenleving Kerken mijden debat communistisch verledtj 'Diakonie gaat meer om menselijke dan financiële nood MAANDAG 8 NOVEMBER 1999 REDACTIE AAD RIETVELD, 07i VANDAAG O Als we de beschrijvers van heiligenlevens (ha- giografen) mogen geloven, hebben ongehoord veel mensen in de eerste eeuwen na de dood van Christus ontzettend veel pijn en ellende ver dragen en uiteindelijk hun leven gegeven voor hun geloof. Zo ook vier eenvoudige christelijke beeldhouwers. Notoir christenvervolger keizer Diocletianus gaf de vier: Claudius, Nicostratus, Sempronius en Castorius, de opdracht een aantal Romeinse goden te beeldhouwen. Dat ging tegen hun principes in, en dus liet de keizer ze arresteren, aan palen vastbinden, met brandende fakkels bewerken, in een ijzeren kooi gooien en tot slot met kooi en al onder dompelen tot de verdrinkingsdood erop volgde. De stand vastige beeldhouwers kregen de eretitel 'de Vier Gekroon- den' en zijn de schutspatronen van alle mensen die in hun beroep iets met steen doen. Barnard hoogleraar aan seminarie bennekom De synode van de Evangelisch-Lutherse Kerk heeft dr. M. Barnard benoemd tot hoogleraar aan het luthers semina rie in Amsterdam. De 42-jarige Barnard, hervormd studenten predikant in Leiden, was al docent liturgiek en homiletiek (preekkunde) aan het seminarie. Valkenburg verliest twee predikanten valkenburg De gemeente Valkenburg raakt zijn beide predi kanten kwijt. Dominee I. Padmos van de Gereformeerde Kerk vertrekt eind november naai Naaldwijk. De hervormde predi kant J. Kamp heeft onlangs een beroep aangenomen van de Hervormde Gemeente Wageningen. Dominee Padmos neemt nog deze maand afscheid, Kamp doet dat vermoedelijk kort na de jaarwisseling. Kerken dicht uit protest tegen moskee Jeruzalem De kerken in Israël en de Palestijnse staat gaan eind deze maand twee dagen dicht uit protest tegen de geplande bouw van een moskee in Nazareth, de geboorteplaats van Jezus. De grieks-orthodoxe, rooms-katholieke en armeense patriar chen en het hoofd van de franciscanen in Jeruzalem spraken in de verklaring de hoop uit dat zij geen verdere stappen hoeven te nemen. Zij hebben ai gedreigd tijdens de komende kerstviering alle kerken te sluiten. Daarmee zouden zij de Israëlische toeris tenindustrie een geweldige slag toebrengen. Ook het Vaticaan heeft zich tegen de bouw van een moskee op die plaats gekeerd. Kerk in Indonesië in brand gestoken jakarta Opnieuw is een kerk in Jakarta in brand gestoken. Vol gens de stichting Open Doors in Ermelo, die zich beroept op betrouwbare bronnen in Indonesië, is een bende van het Front voor de Verdediging van de Islam hiervoor verantwoordelijk. Leden van het front hinderden de brandweer bij het bluswerk. Binnen een uur was de protestantse kerk volledig afgebrand. De politie heeft wel in de lucht geschoten, maar daar lieten de rel schoppers zich niet door afschrikken. Er werden geen arresta ties verricht. Migranten leggen problemen voor Amsterdam De migrantenkerken hebben zaterdag tijdens een soms emotionele discussie een ambtenaar van Binnenlandse Zaken geconfronteerd met de talloze knelpunten waarmee ze te maken krijgen. Sommige kerken hebben grote problemen bij het verkrijgen van een verblijfsvergunning-voor hun predikant. Voor andere kerken is het moeilijk ruimte voor de eredienst te vinden. Verder vroegen de migrantenkerken aandacht voor de kwetsbare positie van au pairmeisjes uit de Filipijnen. Aan het gesprek, dat een vervolg zal krijgen, namen ongeveer zestig be stuursleden van de kerken deel. Vaticaan: aanwijzing bindend Vaticaanstad Het Vaticaan heeft de Duitse bisschoppen erop gewezen dat de aanwijzing van paus Johannes Paulus II over de abortuskwestie een bindend karakter heeft. De paus droeg in september de bisschoppen op geen verklaringen meer uit te ge ven waarmee een abortus mogelijk wordt. Daarop schreven vo rige maand 13 van de 27 bisschoppen de paus, dat zij niet wil len breken met het overheidssysteem van abortusbureaus. Bij de bisschoppen bestond de hoop dat er nog een compromis mogelijk was. Zij vrezen dat ze in de door de paus gewenste si tuatie de vrouwen in nood niet meer zullen bereiken. BEROEPINGSWERK lieir 4 ÉL Ïïw-ÏM Bisschop Eijk luistert bij zijn wijding in de Jozef en Martinuskathedraal naar kardinaal Simonis. foto a new delhi rtr Het tweedaagse pausbezoek aan India heeft opvallend wei nig aandacht getrokken. Bij de aankomst van paus Johannes Paulus II op het vliegveld van New Delhi waren er nauwelijks mensen, een dag later was het niet anders. Zaterdag keek slechts een handjevol mensen toe, toen de paus naar de residentie van president Narayanan reed. De premier verzekerde de paus dat in India de godsdienstvrijheid wordt gerespecteerd, en dat die slechts op kleine schaal wordt geschonden. De afgelopen twee jaar zijn er meer dan 150 aan vallen op de christelijke min derheid in India geweest. Daar bij werden een Australische predikant en zijn twee zonen levend verbrand en is een non vermoord. De 89-ste buitenlandse reis van de paus is niet onomstre den. Fundamentalistische hin does beschuldigen missionaris sen ervan de armen onder ge bruikmaking van dwang én ge weld te bekeren. Circa cent van de ongeveer Indiërs is christen. Terwijl hindoes willen werk RK Kerk haar missionai ieuv viteiten staakt, zei de p ireci terdag dat voor de kerki jes b lisatie in Azië 'de hoogs dzij riteit' heeft. In het eer iet b lennium werd het evan AD' Europa en in het tweei pees het in Amerika en Afn spreid, aldus de paus slotdocument van de Aztioof bisschoppensynode, Eci n. Asia, dat hij presenteerd itei Wel wordt in het do aal c respect voor andere sten bepleit. De RK Keii wat heilig en waar is dhisme, hindoeïsme er maar alleen Christus i era] weg naai- de verlossinj mst de paus. China wordt het mees document genóemd. Cl th( ként alleen de door de tolereerde Patriottischi Chinese rooms-katholie de paus trouw willen zijn gedwongen in het bijeen te komen. len en. ooi groningen anp De omstreden moraaltheoloog W. Eijk is zaterdag tot bisschop van Groningen gewijd. In de Jo zef en Martinus-kathedraal klonk twee maal applaus voor hem. Voorafgaande aan de dienst hielden kritische gelovi gen voor de ingang van de kerk een stil protest tegen de uitslui ting van mensen in de Rooms- Katholieke Kerk. Toen Eijk onlangs bij zijn op- ticiën in Amsterdam was, zei deze: „Kijk, daar hebben we ons wandelend krantenknip sel", vertelde de kersverse bis schop. Kort na zijn benoeming kwam Eijk onder vuur te liggen wegens zijn opvattingen over onder meer homoseksualiteit. „De afgelopen maanden heb ben laten zien dat het niet ge makkelijk is om bisschop te worden", zei kardinaal Simo nis. Eijk moest „een vuurdoop ondergaan die je niemand zou toewensen. Maar hij is staande gebleven. Eijk toonde de moed om gesprekken aan te gaan en misverstanden uit de weg te ruimen", aldus de kardinaal. Niet iedereen is tevreden ge steld, erkende Simonis. Over bepaalde inzichten blijft nu eenmaal verschil van mening mogelijk. „Onze Kerk heeft een heldere geloofsbelijdenis. Zij is duidelijk in wat zij leert ten aanzien van de waarden en normen voor het menselijk le ven. Natuurlijk zal zij soms een teken van tegenspraak zijn." Eijk heeft als wapenspreuk 'Noli recusare laborem' (Weiger het werk niet) gekozen. Het midden van zijn wapen toont de staf van Mozes, met daar omheen een slang die herinnert aan de periode dat Eijk arts was. Voordat Eijk zijn bis schopsring, mijter en staf kreeg, lag hij eerst bijna een kwartier op de grond als teken van over gave. Na deze 'litanie van alle heiligen' legden Simonis en de andere bisschoppen Eijk de handen op. De kardinaal zalfde het hoofd van de nieuwe bis schop. Ongeveer veertig kritische rooms-katholieken vormden voorafgaande aan de wijdings- dienst een demonstratieve kring voor de kathedraal. De protestactie, gericht tegen de kerkelijke uitsluiting van homo seksuelen en vrouwen, was een initiatief van de progressieve Acht Mei Beweging (AMB). Voorzitter Henk Baars bad voor de gelovigen van het bisdom „die verder moeten met een bisschop met wie ze het mis schien moeilijk zullen krijgen". Twee leden van de belangen organisatie voor homoseksue len COC deelden bij de ingang van de kerk folders uit. Daarin werd de vraag gesteld of homo seksuelen daadwerkelijk wor den geaccepteerd. Van de AMB kregen de genodigden een ko pie van de open brief aan Eijk, waarin de beweging de bis schop oproept de liefde een kans te geven in zijn bisdom. Rector-magnificus D. Bos- scher van de Rijksuniversiteit Groningen weigerde de bis schopswijding bij te wonen. De katholieke studentenvereniging Albertus Magnus in Groningen stuurde geen vertegenwoordi ger naar de wijding, omdat veel leden zich hebben gestoord aan Eijks denkbeelden. Eijk is de derde bisschop van het bisdom Groningen, dat in 1956 werd opgericht. Hij volgt bisschop Möller op, die eind april op 75-jarige leeftijd over leed. Het bisdom omvat de pro vincies Groningen, Friesland, Drenthe en de Noordoostpol der en telt ongeveer 125.000 rooms-katholieken. amsterdam anp De kerken in Oost-Europa ver mijden de discussie over hun rol tijdens het communistische regime. Dat geldt voor alle Oost-Europese landen, zo bleek zondag tijdens een debat in Amsterdam. Zes voormalige dissidenten spraken over de rol van hun kerken voor en na het communisme. De Tsjechische predikant Jaromir Dus, die 18 jaar zijn beroep niet mocht uit oefenen, vond het nog te vroeg voor zo'n debat. „In Duitsland duurde het ook ruim vijftien jaar voordat het nazi-verleden ter sprake kwam." Kerkleiders hebben in alle be trokken landen met de commu- :bt' heb nistische machthebbers laboreerd. In Hongaii seit dachten kerken de 'thigki van de dienstvaardighe inhield dat de kerk doe steunde die als goed beschouwd. „De opboi ;roo een communistische si ving werd als zodanig zei predikant Zoltan Bale De kerkleiding in de \i Sovjet-Unie handelde geïsoleerd van de gewoi vigen, zei de russisch doxe Natalja Petsjerskaj; ifini ook nu is er volgens Pet di ja geen instantie in Rusl irot zich om de bevolking mert: de regering niet, di sitie niet en ook de kert Uen niet. itch letl Verburg op inspiratiedag dekenaat Groene Hart ld v dzij bodegraven silvan schoonhoven „Diakenen zijn ambassadeurs die midden in de samenleving staan. Ze kunnen de neiging van de kerk tot na velstaren doorbreken." Dat zei CDA-Tweede Kamerlid Gerda Verburg zaterdag in Bodegraven op de bijeen komst Mensen voor elkaar, waar de rol van de katholieke kerk bij de sociale hulpverlening centraal stond. Work shops, lezingen en een toneelstuk stonden op het programma van deze ontmoetingsdag, waarvan de organisa tie in handen was van het Dekenaat 'Het Groene Hart'. Tijdens de discus sies kwam het onlangs verschenen rapport over diaconaal werk 'De socia le kaart van het Groene Hart' ter Spra ke. De studie brengt de armoede in kaart en onderzoekt de inspanningen Theater op de inspiratiedag van dekenaat Het Groene Hart. foto markiamfrs van de kerken om daar iets aan te dertien procent van de kerkleden doen. Eén van de bevindingen: slechts houdt zich met diaconie bezig. En dat terwijl zorg voor minder bedeelden bij het Nederlandse publiek juist de meest gewaardeerde activiteit van de kerk is: niet minder dan tachtig procent van de Nederlanders is enthousiast over bijvoorbeeld de stellingname van bis schop Muskens tegen armoede. Net als Verburg noemt ook het rapport het gevaar van 'navelstaren' als de kerkle den zich alleen binnen de muren in zetten. Een van de bezoekers aan de dag, pastor Van Leeuwen: „Het is juist zo belangrijk om oog te houden voor de nood buiten het gebouw en niet al leen maar binnen de kerkmuren bezig te zijn." Met de armoede in het Groenè Hart valt het overigens vergeleken bij de rest van Nederland wel mee, zo laten CBS-cijfers zien. De grootste concen tratie van huishoudens onder het mi- is te vinden in Gouda. Ook het zuidelijk deel van Leiden kei bleemwijken. En verspreid di hele Groene Hart zitten boeren ge inkomens. Gerda Verburg: „Diaconie daag de dag niet meer gericht lenigen van alleen financiële Het gaat meer om sociale en m ke nood. Het gaat niet langer ven' maar steeds meer om Aandacht, tijd, een luisterend o het platteland heerst volgens -politica onzekerheid over komst van het boerenbedrijf veel verborgen armoede en eei heid: „Nieuwkomers in wijkei sen die niemand kennen, op uit durven en hun troost bi] zoeken. Diakenen kunnen veel doen. Door de fiets te p; nieuwkomers een bloemetje gen." WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht KNMI Geldig tot en met dinsdag. Noorwegen: Veel bewolking en perioden met regen. Dinsdag meer zon en in het westen kans op regen- of sneeuwbuien. Maxima landin waarts dalend naar 2 tot 4 gra den, aan zee meest rond een graad of 7. Zweden: Wolkenvelden, ook af en toe zon en plaatselijk wat regen of natte sneeuw. Maxima uiteenlopend van rond het vriespunt in het noorden tot ongeveer 7 graden in het zuiden. Denemarken: Overwegend veel bewolking en van tijd tot tijd wat regen. Maxi ma rond 7 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ier land: Perioden met zon en op de mees te plaatsen droog. Middagtempe- ratuur rond 11 graden. België en Luxemburg: Af en toe zon, maar ook kans op een enkele bui. Maxima ongeveer 9 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Af en toe zon en op de meeste plaatsen droog. Maxima rond 8 graden, langs Het Kanaal wat ho ger. Portugal: Flinke perioden met zon en droog. Maxima uiteenlopend van 18 graden in het noorden tot 23 in de Algarve. Madeira: Perioden met zon en droog. Maxi ma rond 22 graden. Spanje: Droog en flinke perioden met zon. Maxima van 13 graden langs de Golf van Biskaje tot 23 in het zui den. Canarische Eilanden: Overwegend veel zon en droog. Middagtemperatuur ongeveer 27 graden. Marokko: Westkust: veel zon en droog. Mid dagtemperatuur tussen 25 tot 30 graden. Tunesië: Perioden met zon, maar in het noorden ook enkele stevige bui en. Middagtemperatuur net onder de 20 graden. Zuid-Frankrijk: Overwegend veel zon en droog, met in het zuidoosten eerst nog een stevige Mistral. Middagtem peratuur van 12 graden in het westen tot 17 bij Monaco. In de heuvels rond Lyon een stuk. fris ser. Mallorca en Ibiza: Veel zon en droog, maar wel een flinke noordelijke wind. Maxima rond 19 graden. Italië: In het noorden droog en perioden met zon. In het midden en zuiden aanhoudend wisselvallig met veel buien. Verder geregeid veel wind. Maxima van 12 graden in het noorden tot 18 in het zuiden. Corsica en Sardinië: Veel wind. Verder perioden met zon en alleen op Corsica steeds droger. Op Sardinië aanhoudend kans op een bui. Maxima rond 17 graden. Malta: Overwegend veel bewolking, ste vige buien en van tijd tot tijd be hoorlijk wat wind. Middagtempe ratuur ongeveer 20 graden. Griekenland en Kreta: Winderig, veel bewolking en pe rioden met regen, soms ook met onweer. Vooral op het vaste land plaatselijk veel regen. Middag temperatuur tussen 14 en 19 graden. Turkije en Cyprus: In het westen snel toenemende bewolking en enkele buien. Langs de zuidkust en op Cyprus perioden met zon en waarschijn lijk droog. Maxima aan zee uit eenlopend van ongeveer 16 gra den op de Dardanellen tot 22 langs de Turkse zuidkust en op Cyprus. Duitsland: Wolkenvelden en van tijd tot tijd wat regen of motregen. Middag temperatuur ongeveer 7 graden. Zwitserland: In het noorden wolkenvelden en mogelijk wat regen. In het zuiden veel zon en droog, maar in de ber gen eerst wel veel wind. Middag temperatuur van 6 graden in het noorden tot 13 in het zuiden. Oostenrijk: Overwegend veel bewolking en af en toe wat regen, boven de 900 meter valt sneeuw. Maxima rond 7 graden. Tsjechië en Slowakije: In Tsjechie bewolkt en af en toe regen. In Slowakije op de meeste plaatsen droog en af en toe zon. Maxima rond 7 graden. Hongarije: Wolkenvelden, ook af en toe zon en met name in het westen kans op regen. Maxima rond 9 graden. DINSDAG 9 NOVEMBER 1999 Zon- en maanstanden Zon op 07.49 Zon onder 16.57 Maan op 08.43 Maan onderl8.07 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 04.16 16.31 03.49 16.04 Laag 12.05 00.00 11.46 23.41 L O F LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) bewolkt onweer V warmtefront opklaringen eifi sneeuw V koufront lagedruk zonnig 19 windrichting temperatuur hogedruk ,„n luchtdruk in —1000 hectQ pasca] kantoor Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden abonneeservice Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/ vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-5128 030 directie B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) hoofdredactie J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) redactie F. Blok, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin-en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden d bi krr TELEFAX Advertenties: 071- 5323 51 Familieberichten: 023— 5317 33111 023- 5320 216 Redactie: 071- 5321 921 Hoofdredactie: 071- 5315 921 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 071- 5356 230 RUBRIEKSADVERTENTIE! der Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot kuri 071-5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging ven 1 het automatisch afschrijven van het 'r abonnements- geld, ontvangen 1, betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binr j worden verzonden geldt een toeslag i aan portokosten per verschijndag. LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETÜ Voor mensen die moeilijk lezen, hebben of blind zijn (of een andere leeshandicap hebben), is een samen van het regionale nieuws uit het Lei Dagblad op geluidscassette beschikt informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lectuur, Z I K N H U I ONGEVALLEN DIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111. teil

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 10