Leidsch Dagblad Waddenzee splijtzwam in kabinet n. 3 halen, 2 betalen, EXTRA KOOPAVOND! Melkweg vreet stelsels op Fruithapje Brits 'BSE-vlees' al jaren op Frans menu Werknemers Bavaria en Philips in flexpool Onderzoek naar aids-test ziekenhuis CDA wil van spreiding korte schoolvakanties af VANAVOND TOT 21.00 UUR OPEN! 10% SPECIALE BEURSKORTING EN GRATIS MONTAGE!* Keuken Kamp LEIDSCH DAGBLAD TWEE WEKEN GRATIS IIJDAG 5 NOVEMBER 1999 OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS ƒ1,85 ZATERDAG ƒ2,40 3 tsten Leidse ïrger stijgen ilgend jaar inder sterk upporters mogen nachts vliegen or supporters mogen tij- ns de Europese kampioen - lappen voetbal volgend jaar ia nachtvluchten worden gevoerd. Minister Netelen- S van verkeer wil tijdens Eu- 2000 soepel omspringen »t het verbod op nacht- ichten. Vanaf Eindhoven, tterdam en Schiphol zou- n extra vluchten met voet- Ifans mogelijk moeten zijn. gina3 )den dreigen egon met boycot t Joods Wereldcongres heeft teren verzekeraar Aegon ge- ïigd met een consumenten- ycot. De organisatie wil dat gon een lijst overhandigt •t de levensverzekeringspo len die voor de Tweede We- doorlog door joden bij de prlopers van de verzekeraar d afgesloten. Een interna- nale commissie voor holo- ast verzekeringsclaims wil derzoeken of deze polissen !t zijn uitbetaald of door de fci's zijn verzilverd, fcina 7 16 Scholieren helpen pizzabakkers Hooge Burch Bewoners Morsebel kunnen tweede auto niet kwijt 23 Ajax-supporters roepen alweer om terugkeer Johan Cruijff xpositie i fehrmacl jVincfla of SoolUrvJ I -Cgmswollen pullovers j in 25 linten Kok wil boringen toestaan Het kabinet is nog steeds verdeeld over de vraag of en zo ja onder welke voorwaarden er in de Waddenzee naar gas mag worden geboord. Het gevoelige onderwerp wordt vandaag besproken in de ministerraad. den haag anp over /ehrmacht dicht tentoonstelling over de tidaden van de Duitse Wehr- cht in de Tweede Wereld- irlog is voorlopig gesloten, at is besloten naar aanlei- Ing van kritiek dat een aantal i de expositie getoonde foto's len misdaden van Duitsers, aar van Russische eenheden Wit. De tentoonstelling is streden omdat die afrekent t de mythe dat het Duitse ;r geen misdaden heeft be- n tijdens de Tweede We- loorlog. f ina 7 oogste gebouw Zoetermeer ft 'De Hollandse Meester' jgt Zoetermeer voorlopig de ogste wolkenkrabber van derland. De kolos komt te an langs de rijksweg A12 en iet 158 meter hoog worden, t op heden is het hoofdkan- ir van Nationale Nederlan- Q in Rotterdam met ruim 1) meter recordhouder. Het suwe complex is een ont- ip van de Nederlander René ïevensz. Het pand moet in 03 klaar zijn. e weinig geld aizennet Schiphol lis 300 miljoen gulden te- rt voor het ondergrondse innét tussen Schiphol, menveiling Aalsmeer en fddorp. Minister Netelen- s zei gisteren dit bedrag niet maar te willen betalen. Ze tent erop dat het plan voor dergronds transport vrijwel heel door het bedrijfsleven 'lostigd wordt. Een grote Kamermeerderheid is tegen de boringen, alleen de VVD en de SGP zijn voor. De kwestie begint te dringen. Als het kabinet niet voor eind no vember de knoop doorhakt, krijgt de Nederlandse Aardolie Maatschappij (NAM) automa tisch het recht in de Wadden zee naar gas te boren, mits er geen boortorens worden ge plaatst. Tegen de winning van het gas in de Waddenzee be staat groot verzet van de mi lieubeweging die vreest voor verzakking van het internatio naal befaamde natuurgebied. De vijf WD-ministers in het kabinet zijn onder aanvoering van vice-premier en minister van economische zaken Jorrits- ma voor het toestaan van de boringen. De liberale bewinds lieden vinden dat de milieupro blemen worden overdreven, omdat het volgens de NAM technisch heel goed mogelijk is vanaf de kust schuin onder de Waddenzee naar gas te boren. Torens in de Waddenzee zijn alleen nodig voor proefborin gen om de juiste plaats voor de definitieve boringen te bepalen. De drie D66-ministers zijn te gen. Van de zes PvdA-ministers groenekan boris peters Het idee is even geniaal als een voudig. Bavaria heeft in de zo mermaanden extra handen no dig om te kunnen voldoen aan de grotere vraag naar bier. Bij de lampenafdeling van Philips daarentegen is het juist in de wintermaanden -en de aanloop daar naartoe- extra druk omdat de vraag naar allerhande lam pen dan toeneemt. Beide con cerns willen daarom een pool van werknemers opzetten die DISCOUNT GROENOORDHALLEN leiden 10-16 uur zat. 6 NOV. Unox magere rookworst, 35% minder vet net zo lekker en sappig verpakt ~J ~J O 3 stuks a 250 gram van 11-67 voor O zijn in elk geval de twee meest betrokken ministers Pronk van milieu en Netelenbos van ver keer en waterstaat tegen, terwijl volgens ingewijden premier Kok koortsachtig op zoek is naar mogelijkheden de borin gen toch toe te staan, maar dan wel onder zeer stringente voor waarden. Kok voelt zich gebon den door een eerder gesloten herenakkoord. De boringen le veren bovendien ook de staat veel geld op. De overheid krijgt de helft van de gaswinsten. In dit geval zou het gaan om tien miljard gulden. Daarbij speelt mee dat wordt verwacht dat de NAM met forse schadeclaims zal komen als de boringen uiteindelijk niet wor den toegestaan. Het reguliere wekelijkse over leg van de PvdA-bewindslieden leverde gisteravond weinig dui delijkheid op, omdat zowel Pronk als Netelenbos daarbij niet aanwezig konden zijn. Het besluit over de boringen zou eigenlijk de afgelopen zo mer al worden genomen. Het kabinet kon het toen niet eens worden en stelde de beslissing uit. Nu komt de gaswinning te rug op de agenda omdat de NAM voor eind november uit sluitsel moet hebben. het woord is aan Comtesse de Ségur De mannen zeggen van de vrouwen wat ze willen, maar de vrouwen maken van de mannen alles wat ze willen. herfstóchtigr opheusden Onder het genot van een herfstzonnetje haalde boer Van Dam uit Opheusden, samen met zijn zonen, gisteren de laatste aardbei en van het land. De zomerkoninkjes doen op de veiling ongeveer vier gulden per pond. foto anp koen suyk brussel paul koopman correspondent Franse consumenten eten al jaren - zonder het te weten - Brits rundvlees dat mogelijk besmet is met de ziekte BSE. Dat beweert het parket van het Vlaamse Kortrijk dat een nieuwe, omvangrijke vleeszwendel op het spoor zegt te zijn. Volgens justitie in Kort rijk is vanaf 1 april 1997, meteen na het uit breken van de gekkekoeiencrisis, Brits rundvlees als 'Belgisch product' op de Franse markt afgezet. De certificaten en stempels zouden zijn vervalst door een be drijf uit Izegem, West Meat BVBA. Volgens een woordvoerder van het par ket zijn alleen al tussen april en augustus 1997 dertig valse exportformulieren voor tonnen rundvlees onderschept. Het bedrijf zou de handtekening van een vleeskeurder systematisch hebben vervalst en beschikte bovendien over nagemaakte stempels van de Belgische keuringsdienst IVK en de Eu ropese autoriteiten. Zodoende kon van ori gine Brits rundvlees worden 'omgedoopt' in Belgisch vlees en vervolgens met name in Frankrijk worden verkocht. Dat was een lucratieve bezigheid, omdat de prijs van Britse biefstuk na de gekkekoeiencrisis een fractie was van de prijs op het vasteland. Pagina 7: Illegale export BSE-vlees pas dit jaar gestopt Rijbewijs voor skeeleraars Bedrijven lossen seizoensproblemen op zeist anp - in de winter bij Philips lampen maken en in de zomer bierfles jes vullen bij Bavaria. Voorzitter P. Swinkels van de raad van bestuur van Bavaria onthulde gisteren dat beide concerns een gezamenlijke flex pool willen oprichten. De werk nemers in deze pool moeten in het plan afwisselend een half jaar bij Bavaria en een halfjaar bij Philips aan de slag. Swinkels maakte het plan be kend op het congres 'Belonen in Beweging' in Groenekan, ge organiseerd door het Algemeen Werkgeversverbond Nederland (AWN). Volgens Swinkels is het personeel bij Bavaria 'razend enthousiast' over de plannen. Volgens een woordvoerder van Philips Nederland, die niet op de hoogte was van de de tails, wil Philips vijf medewer kers die nu nog het hele jaar in een magazijn in Acht (bij Eind hoven) werken, in de pool in brengen. De Skate- en Skeelerbond Nederland (SBN) wil een rijbewijs voor skeeleraars introduceren. De SBN ontwikkelt met het minis terie van volksgezond heid, welzijn en sport (VWS) een veiligheids plan. De bond geeft het niet verplichte diploma af als skeeleraars de eerste beginselen van de sport (rijden, remmen, valtech- niek) beheersen. Met sponsor Univé, dat een nieuw, driejarig con tract met de bond sloot, wil de SBN de veiligheid van -skeeleren en skaten vergroten. Tijdens de Dam tot Damloop van 19 september raakten bij een massale valpartij van skeeleraars in de IJ-tunnel ruim vijftig mensen ge wond, van wie sommigen ernstig. De SBN, onlangs er kend door NOC*NSF, wil verder professionaliseren. De bond probeert de naar schatting één miljoen re creatieskaters aan zich te binden en organiseert volgend jaar vijf grote eve nementen. den haag anp De Inspectie voor de Gezondheidszorg gaat onderzoeken of in het Haagse Medisch Cen trum Haaglanden zwangere vrouwen verplicht op het aidsvirus (HIV) worden getest. Dat zei hoofdinspecteur H. Plokker gisteravond in het tv-programma B&W. In hetzelfde programma verklaarde gynae coloog J. Lind, verbonden aan Medisch Cen trum Haaglanden, dat in zijn ziekenhuis sinds een half jaar alle zwangere vrouwen op het aidsvirus worden getest. De vrouwen worden vooraf over de test geïnformeerd. Als zij de test weigeren, wordt hen te verstaan gegeven naar een ander ziekenhuis om te zien. Volgens Lind zijn de tests zowel in het belang van de vrou wen en het ongeboren kind als in het belang van het medisch personeel. Behandeling van geïnfecteerde vrouwen brengt de kans dat ook hun kind met het aidsvirus besmet raakt terug van 20 naar 1 procent. Volgens Plokker is de handelwijze van het Medisch Centrum Haaglanden „tuchtwaar- dig". „Als dit inderdaad de praktijk is, dan zul len wij dat bij het Medisch Tuchtcollege aan hangig maken", aldus Plokker. Het is in Ne derland verboden patiënten te verplichten medische tests te ondergaan. sras? 5*/ii° *711° 57ir nïTnSSt 30% 20% 20% ÏSSSSS? 20% 30% 20% Gerrit Komrij krijgt eredoctoraat Leidse universiteit leiden herman joustra De Universiteit Leiden heeft Gerrit Komrij een eredoctoraat toegekend. De schrijver en dichter, die dit semester gast schrijver was aan de letterenfa culteit, ontvangt de onderschei ding op 8 februari 2000 tijdens een plechtige zitting in de Pie terskerk. De universiteit her denkt dan dat zij 425 jaar gele den is gesticht. Erepromotor is de Leidse hoogleraar Ton An- beek, die Komrij beschouwt als 'misschien wel de meest in vloedrijke literatuurhistoricus van onze tijd'. Komrij publiceerde onder meer de bloemlezing 'De Ne derlandse poëzie van de negen tiende en twintigste eeuw in duizend en enige gedichten' en bloemlezingen met zeventiende en achttiende-eeuwse poëzie. Daarbij werkte hij nauw samen met Leidse neerlandici. Onder leiding van Frits van Oostrom tekenden zij voor de begelei dende vertaling van alle gedich ten in Komrijs middeleeuwse bloemlezing. Recent voegde Komrij aan zijn trilogie een deel toe dat is gewijd aan de Zuid- Afrikaanse poëzie. Volgens de universiteit heeft Komrij 'vergeten teksten weer levend gemaakt'. „Niet alleen sloeg hij een brug tussen het verwaarloosde verleden en een groot publiek, ook de weten schappelijke belangstelling sti muleerde hij met zijn originele keuze". den haag anp CDA-Kamerlid Ross-Van Dorp gaat volgende week in de Tweede Kamer tijdens de be handeling van de onderwijsbe groting voorstellen deze vakan tiespreiding af te schaffen. „Het gaat vooral om de korte voor- en najaarsvakanties. Dan wijkt de noordelijke regio af van het midden en het zuiden." Op het platteland is het ook lastig met het voortgezet onderwijs. „Om dat daar weinig scholen zijn, volgen de kinderen vaak in een andere regio onderwijs." Het CDA wil af van de verschil lende tijdstippen waarop in Ne derland de kleine schoolvakan ties worden gehouden. De va kantiespreiding is vaak lastig voor gezinnen. Allerlei activitei ten zijn niet mogelijk als familie of vrienden elders niet tegelij kertijd vrij zijn. Ook staan ou ders voor problemen met kin deropvang en kunnen ze als zij in een andere regio werken vaak niet allebei tegelijk vrij ne men. Leidse Sterrewacht vindt bewijs voor öntstaanstheorie Het laatste nieuws van de duitse keukenbeurs staat als enige en eerste bij keuken kampioen. MORGEHUMSW De goedkoopste ter wereld e.o.l -ztjijfc t^nr^ Müdreiht: Industrieweg 38 (naast Karwei) Aanbieding alleen met Bonus kaart en geldig t/m 14 november a.s. leiden onno havermans Ons melkwegstelsel is ontstaan door samensmel ting van een aantal kleinere stelsels. Nog steeds slokt de inmiddels grote Melkweg af en toe klein tjes op. Het vermoeden bestond al langer, maar een team van Leidse en Duitse astronomen heeft nu bewijs daarvoor gevonden. Ze beschrijven hun ontdekking in het laatste nummer van het wetenschappelijke tijdschrift Nature, dat gisteren uitkwam. Lange tijd is aangenomen dat melkwegstelsels ontstonden door de ineenstorting van een hele grote gaswolk. Recent is de theorie ontwikkeld dat stelsels ontstaan door een samensmelting van kleine groepjes sterren die zijn gevormd uit een verdichting van gaswolken. Hiervoor waren echter nog geen aanwijzingen gevonden. De Leidse astronomen ontdekten dat enkele heldere, oude sterren in de buurt van de zon een andere beweging maken dan de meeste sterren in het stelsel. Ze vonden twee groepjes, van res pectievelijk drie en negen zeer oude sterren, die met dezelfde snelheid een afwijkende beweging maken. Beide groepjes lijken, elk in een eigen richting, op weg naar de buitenkant van de ring van sterren die om de harde kern van het stelsel cirkelt. Dat sterren zeer oud zijn, is af te meten aan het geringe ijzergehalte in het waterstofgas en heliumgas waaruit ze bestaan. Aan de afwij kende bewegingen die deze sterren maken, leid den de astronomen af dat ze niet in ons melk wegstelsel thuishoren. Amina Helmi, Tim de Zeeuw en HongSheng Zhao van de Leidse Sterrewacht onderzochten samen met Simon White van het Duitse instituut te Garching, bij Miinchen, een grote hoeveelheid sterren die de afgelopen jaren in kaart zijn ge bracht door de Europese satelliet Hipparcos. In Nature vergelijken de astronomen hun werk met dat van paleontologen, die op zoek zijn naar fos sielen om de evolutie van levende soorten op aarde in kaart te brengen. Zij hebben in feite ge zocht naar fossiele sterren. Overigens is de Melk weg op dit moment bezig een onlangs ontdekt klein stelsel, de Sagittarius-dwerg, op te nemen en uiteen te rijten. Op deze manier zouden lang geleden tal van andere stelsels zijn opgevreten. I 'k w'l een abonnement op het Leidsch Dagblad. Naam: Voorletters: m/v Postcode: Plaats: Telefoonnummer: (l.v.m. controle bezorging) Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: G Per maand automatisch (ƒ33,70) Per kwartaal automatisch (ƒ96,90) Per kwartaal acceptgiro (ƒ97,90) Bank/giro nr: Handtekening Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u I bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. I Stuur d. naar: Leidsch Dagblad, abonnee sen I Antwoordnummer 10050. 2300 VB I Bellen Ran ook: 071-5128030 o 1 J Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. v.leidschdagblac

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 1