Bouwers willen van 'wurgende' regels af .uchtvaart moet het vrije-marktspel nog leren' Economie Schuldeisers Fokker eisen samen 3,8 miljard gulden Shell en BASF gaan samenwerken in chemie Miljoenencontract voor aanleg van kennisnet Bedrijven in VS vormen grootste farmaciereus Op zoek naar noviteiten 5ERDAG 4 NOVEMBER 1999 (F hograaf tegen muisarm succes it» De tachograaf die FNV Bondgenoten heeft ontwikkeld voorkomen dat werken aan een beeldscherm tot een rm leidt, is een groot succes. Het computerprogramma is Jg geen vijf maanden tijd al op 60.000 werkplekken geïnstal- De tachograaf houdt bij hoelang en hoe intensief mensen jr de computer werken. Als dat te lang is, gaat een rood Se branden en klinkt een piep. Dan kunnen werknemers ets doen om RSI-klachten te voorkomen.Vandaag wordt irogramma gepresenteerd bij het eerste ministerie. Het gaat j landbouw, dat RSI (repetitive strain injury) gestructureerd i [wil gaan onder zijn zevenduizend medewerkers. Ongeveer jig procent van de 2,5 miljoen mensen die dagelijks achter jmputer zit, heeft last van klachten aan nek: schouders, ar- i i handen en vingers. nleg haven Gaza kan beginnen [mem Binnenkort kan worden begonnen met de aanleg »en Palestijnse haven in Gaza. Ballast Nedam, de Neder- pe bouwer die een belangrijke rol gaat spelen bij de uitvoe- bevestigde gisteren dat de zaak bijna rond is. Met het pro- js meer dan 125 miljoen gulden gemoeid. Uit wie het con- bm gaat bestaan, is nog niet helemaal duidelijk. Vijfjaar ge- ji werd voor het eerst gesproken over de aanleg van een ha- jHet principebesluit lag al beklonken in de Oslo-akkoorden 1993, maar pas in augustus van dit jaar werd het groene [gegeven. llliet Egidius gaat afgeslankt verder [■D* Ordnerfabrikant Egidius Janssen, die eergisteren faillis- fcnt heeft aangevraagd, gaat in sterk afgeslankte vorm ver- Onder leiding van H. Enzerink, die een aantal weken als in- Vmanager werkt bij het bedrijf, worden de activiteiten met fan de huidige 244 werknemers voortgezet. Egidius Janssen [grote problemen gekomen doordat Aziatische fabrikanten rijs drukken. Die maakten een einde aan de tijden dat het imburgse fabrikant zeer voor de wind ging. Sinds de Azië- zijn de problemen verergerd. In september alleen al heeft ledrijf een verlies geleden van een miljoen gulden. ■umona roept drankjes Xi terug Frisdrankfabrikant Vrumona in Bunnik heeft vandaag advertentie consumenten opgeroepen alle drankjes Xi in es van 33 cl te laten staan. Er kunnen glassplintertjes in komen. Xi is een frisdrank met oosters kruidenextract. Vru- la denkt dat glassplintertjes kunnen voorkomen in de vari- n Temptation en Freshness. Uit voorzorg raadt de fabrikant om ook de varianten Relax en Strenght terug te brengen de winkel. ratis Metro ook in Amerika en Azië :kholm De gratis krant Metro, die afgelopen zomer op de erlandse markt verscheen, zal mogelijk worden uitgebreid edities in de VS, Zuid-Amerika en Azië. Financieel-directeur llair van Metro International heeft bekendgemaakt dat on- ;ocht wordt of de krant uit kan komen in New York, Chica- San Francisco, Boston, Singapore, Hong Kong, Peking en ney. In Philadelphia en de Chileense hoofdstad Santiago de voorbereidingen voor het lanceren van Metro het verst irderd. In Zweden, waar de krant oorspronkelijk werd opge- heeft Metro een dagelijkse oplage van 380.000. In Finland is 130.000, in Nederland 250.000. dingrokerij wil stakingsverbod n aan den ussELDe directie van zalm- en palingrokerij Van nen in Krimpen aan den IJssel wil dat de rechter een stalking )iedt. Enkele tientallen medewerkers hebben gistermorgen werk voor onbepaalde tijd neergelegd. Het kort geding dient daag in Rotterdam. Het personeel staakt omdat loonafspra- zijn gemaakt met de ondernemingsraad terwijl de vak- dsonderhandelaar op vakantie was. Bij het bedrijf werken eveer 120 mensen. Volgens FNV-onderhandelaar L. Vermaat rsen bij Van Wijnen 'bijna vooroorlogse toestanden'. De di- ie zou mensen hebben gewaarschuwd. Door actie te voeren hun contract of loopbaan in het geding komen, aldus Ver- it. De bond vindt de loonstijging al jarenlang fors onder de at. De directie 'begrijpt niets'wan de actfies. ïrysler stopt met productie Plymouth urn hills Het autoconcern DaimlerChrysler stopt met de ductie van de Plymouth. Het Duits-Amerikaanse autobedrijf :rwoog al sinds 1991 het 63 jaar oude legendarische merk op 'even. De laatste Plymouths rollen in 2001 van de band. Vol- ïs DaimlerChrysler beconcurreren de Chrysler en de.Ply - uth elkaar teveel. Voortaan kiest het concern voor Chrysler. Plymouth Neon, Breeze en Prowier zullen verdwijnen. Be- ve Plymouth en Chrysler produceert DaimlerChrysler de rken Dodge, Jeep, Mercedes en Smart. antal faillissementen blijft dalen haag» Tot en met september werden er in ons land 2.900 lissementen uitgesproken, een kwart minder dan vorig jaar. daling komt vooral door de Wet Schuldsanering Natuurlijke sonen, zo blijkt uit gegevens van het CBS. Mensen die niet er aan hun financiële verplichtingen weten te voldoen, kun- door die wet vanaf 1 december 1998 gemakkelijker beta- jsregelingen treffen. Ook vorig jaar daalde het aantal faillisse- nten. Bij een op de acht schuldsaneringen gaat het om een imanszaak; 4.200 mensen kregen zo'n sanering. De meeste lissementen (682) werden in Zuid-Holland uitgesproken. Bij drijven en instellingen daalde het aantal faillissementen met procent. Op de industrie na, daalde het aantal faillissemen- in alle bedrijfstakken. Tabaksfusie wankelt door Brits tegenbod parus anp-krf De voorgenomen fusie tussen de Spaanse tabaksgigant Taba- calera en zijn Franse evenknie Seita wankelt. De Britse con current Gallaher heeft zich ge mengd in de overnamestrijd met een bod op Seita. Een woordvoerder van het Britse concern zei dat contact was op genomen met Seita om te pra ten over een vriendelijk bod. Gallaher heeft er zo'n 165 gul den per aandeel voor over. Het bod van de Britten, dat onder meer het merk Benson and Hedges op de markt brengt, is hoger dan de 7,1 mil jard die Tabacalera over heeft voor Seita. Toen dat bod begin vorige maand bekend werd, werd het al te laag genoemd. De beurskoers van Seita is sindsdien alleen maar gedaald. Het bod van Tabacalera loopt nog tot 23 november. Het Spaanse concern is het al eens met zijn Franse branche genoot. Er was ook al een naam voor de nieuwe onderneming bedacht. Als Altadis zou het nieuwe concern goed zijn voor de zesde plaats op de wereld ranglijst. Nieuwbouwwijken zonder stedenbouwkundig plan Kopers van nieuwbouwhuizen zijn rijker en mondiger geworden. Ze stellen hogere kwaliteitseisen aan hun wo ningen dan tot nu toe. Willen de Nederlandse bouwon dernemers consumentgericht kunnen blijven bouwen, dan moet de 'knop totaal om'. Dat pleidooi kwam giste ren van Jelle Kuiper, voorzitter van de Nederlandse Ver eniging van Bouwondernemers (NVB) tijdens de jaarver gadering in Wassenaar. Volgens de NVB-voorzitter moet de rijksoverheid daartoe meer kijken naar de 'magie van de jaren dertig'. Er kwamen toen nieuwbouwwijken tot stand zonder een gedetailleerd stedenbouwkundig plan. De bebouwing van straten werd overgelaten aan particulieren en bouwondernemers. Kuiper: .Achteraf is iedereen goed te spreken over deze oude wijken en vragen velen zich af waarom het toen wel kon en nu niet meer." Het NVB, dat een kleine 200 grote en middelgrote bouwon dernemers verenigt, mengt zich via haar voorzitter weer in het nationale debat over de kwali- wassenaar john oomkes Kuiper, in het dagelijks leven directeur van Kuiper Vastgoed in Heemstede, wil dat de over heid daarvoor de 'wurgende norm' van 35 woningen per hectare afschaft. Het bouwbe leid moet niet meer zo op aan tallen worden gebaseerd, maar gemeenten en marktpartijen moeten vrij zijn om te bepalen in welke dichtheden zij willen bouwen. De Nederlandse bouwondernemers hebben vooral moeite met stedenbouw kundige plannen die vaak zijn afgestemd op een breedtemaat van 5.40 meter en een kavel van 120 vierkante meter. aalsmeer Twee kinderen bewonderen al snoepend een bos bloemen. Liefhebbers van het bloemenvak zijn vandaag, morgen en overmorgen in Aalsmeer te vinden op zoek naar noviteiten. In Aalsmeer wordt de 37ste Internationale Bloemenvaktentoonstelling gehouden. Ruim vier honderd deelnemers uit 'het vak' zijn present op het terrein van de Bloemenveiling Aalsmeer om er hun honderden bloemen, planten en tech nische vindingen aan collega's én aan het grote publiek te laten zien. fotopersburo dijkstra peter brom new york «anp-krf De Amerikaanse farmacieconcerns Ameri can Home Products (AHP) en Warner- Lambert slaan de handen ineen. Ze maak ten vandaag bekend al hun activiteiten on der te brengen in een gezamenlijke onder neming onder de naam AmericanWarner. Met de bundeling ontstaat de grootste on derneming ter wereld van farmacie en ge zondheidsproducten. De aandeelhouders van AHP krijgen elk een aandeel AmericanWarner. De aandeel houders van Wamer-Lambert ontvangen bijna 1,5 aandeel voor elk stuk dat ze heb ben. De omzet van het nieuwe concern is ruim 52 miljard gulden. De beurswaarde ligt op 290 miljard en er werken 94.000 mensen. De fusie komt vermoedelijk in het tweede kwartaal van volgend jaar rond. Warner-Lambert staat negende op de ranglijst van Amerikaanse farmaciecon cerns. Het maakte vorig jaar een winst van 2,5 miljard op een omzet van 20,4 miljard. Het bedrijf maakt behalve medicijnen ook scheergerei (Schick) en kauwgom(Chiclets en Trident). AHP is het op vier na grootste farmabedrijf in de VS en is in eigen land amsterdam anp teit van nieuwbouwlocaties die volgens de VINEX 'Vierde No ta Extra' over de ruimtelijke or dening) tot 2005 in ons land worden gebouwd. De kritiek op de eenvormigheid is al enige ja ren aan de gang en zo luid dat ze is doorgedrongen tot de Tweede Kamer. Jelle Kuiper houdt echter geen pleidooi voor 'het wilde wonen', het al ternatief dat Carel Weeber (Bond van Nederlandse Archi tecten) heeft aangedragen. De staatssecretaris van volks huisvesting J. Remkes (WD), heeft al gereageerd op de tus sentijdse rapporten door aan te kondigen dat de overheid streeft naar een minder verstik kend stelsel van voorschriften en regels. Het gaat de NVB niet ver genoeg. Kuiper: „Heden daagse huizenkopers zoeken bewust in een hogere prijsklas se dan er aan aanbod beschik baar is. Niet omdat zij graag geld uitgeven, maar omdat zij de kwaliteit zoeken die er nu niet is." Curatoren in jaarverslag: joen is buiten beschouwing ge laten omdat het geschil hier over bij de Hoge Raad ligt. Een beslissing wordt niet voor na jaar 2000 verwacht. Fokker kent een crediteuren commissie, waarvan de drie le den grote vorderingen bezitten. Credit Suisse First Boston in New York wil haar vorderingen en obligaties verkopen en daar om haar lidmaatschap van de crediteurencommissie daarom beëindigen. Omdat de wet een commissie van drie leden eist zal binnenkort een crediteuren- vergadering wordt uitgeschre ven. Fokker keerde onlangs 861 miljoen uit. Eind oktober was er nog 802 miljoen aan liquiditei ten beschikbaar. De curatoren van Fokker zijn nog steeds in de slag met twin tig (groepen) schuldeisers, die menen samen bijna 3,8 miljard gulden tegoed te hebben van de failliete vliegtuigbouwer. Daar om valt nog niets te zeggen over het tijdstip en de omvang van nieuwe uitkeringen aan schuldeisers, zo schrijven cura toren in hun jongste verslag. Naast grote claims van vlieg tuigmaatschappijen en toeleve ranciers betwisten de curatoren ook de juistheid van claims van de Nederlandse staat (296 mil joen) en het bedrijfspensioen- fonds(243 miljoen). Een vorde ring van de fiscus van 140 mil- rotterdam anp mening gegeven moeten heb ben. De samenwerking maakt on derdeel uit van de reorganisatie waarbij Shell veertig procent van haar chemieactiviteiten wil afstoten. In dat kader wilde het concern haar 100 procents be lang in Montell met de helft te rugbrengen. Door Montell in te brengen is dat ook gelukt. Shell krijgt er indirect de helft van Targor voor terug. BASF koopt nog de resterende vijftig pro cent van de aandelen Targor en brengt dit bedrijf volledig in de samenwerking in. Een woordvoerder van Shell verklaart dat de samenwerking geen opmaat is tot een fusie met BASF. Beide concerns openden vorige maand een ge zamenlijke fabriek in Moerdijk en bouwen er net zo een in Sin gapore. „We vullen elkaar op deze gebieden goed aan, maar doen ook nog erg veel verschil lend." Shell en het Duitse chemische concern BASF gaan samen een dochterbedrijf opzetten op het gebied van polypropyleen en polyethyleen. Daarin wordt een aantal bestaande bedrijven ver enigd met een jaaromzet van ruim 12 miljard. Bedrijven als Elenac, Montell en Targor wor den ingebracht. Montell is vol ledig in handen van Shell. Tar gor is nu voor 50 procent in handen van BASF. Elenac is al gezamenlijk eigendom van Shell en BASF. In totaal werken er ruim 10.000 mensen. De nieuwe onderneming wordt de grootste producent ter wereld op het gebied van poly propyleen en de vierde in grootte op het gebied van poly ethyleen. Shell en BASF ver wachten het akkoord eind van het jaar te kunnen onderteke nen. Dan zullen ook de diverse mededingingsautoriteiten hun zoetermeer anp Minister Hermans (onderwijs) heeft gisteren een contract ge sloten met het telecombedrijf Enertel voor de aanleg van een kennisnet. Dit net moet 11.000 scholen en andere instellingen waaronder musea en bibliothe ken met elkaar verbinden. Het project kost 400 miljoen gul den. Enertel dat de goedkoopste aanbieder was kwam in augus tus in het nieuws omdat het Amerikaanse moederbedrijf Worldport in financiële proble men verkeert. Hermans eiste van het bedrijf een bankgaran tie, voor hij de overeenkomst met Enertel zou aangaan. De vertegenwoordiger van negen Nederlandse kabelbe drijven moet voor de aanslui ting van alle scholen en instel lingen op internet zorgen. De inhoud wordt verzorgd door een groep kennisnet-deskundi gen. Scholen kunnen zelf bepa len of zij van het net gebruik willen maken. Het kennisnet bestaat al op een aantal 'voorhoedescholen'. Zij gebruiken bestaande educa tieve intemet-sites en ontwik kelen zelf ook sites. In de toe komst moet een leraar wiskun de met een paar drukken op de knop 'mavo-drie'-stof van het net kunnen halen. Alle leraren en leerlingen moeten een eigen e-mail adres krijgen om zo met andere scholen, educatieve uit gevers, overheidsinstanties en omroepen te communiceren. Uiteindelijk moeten drie mil joen mensen van het net ge bruik kunnen maken. Voor 2003 moeten alle scholen zijn aangesloten. een van de grootste producenten van en tstoffen. Het concern boekte vorig jaar een winst van vijf miljard en een omzet van 27 miljard. AHP was el enige tijd op zoek naar een partner. Onderhandelingen met Smith- Kline Beecham en Monsanto leverden vo rig jaar niets op. In de farmacie is al jaren een concentra tieproces gaande. Zo kwamen fusies tot stand van Glaxo en Wellcome, Pharmacia en Upjohn, Sandoz en Ciba-Geigy, Zeneca en Astra, en Hoechst en Rhóne-Poulenc. AHP deed vorig jaar twee vergeefse pogin gen tot krachtenbundeling. Hypotheekmarkt breekt alle records theken verstrekt. Daarvan was slechts veertig procent bestemd voor de financiering van een woningaankoop. Het nieuw ingeschreven be drag aan woninghypotheken is in het derde kwartaal 44 pro cent hoger dan het derde kwar taal van vorig jaar. De gemid delde prijs voor bestaande koopwoningen bedroeg in het derde kwartaal 324.000 gulden. In het derde kwartaal is voor bijna vijftig miljard gulden aan hypotheken op huizen geno men. Volgens het CBS het hoogste bedrag dat ooit in één kwartaal is ingeschreven. De uitstaande hypotheekschuld steeg daardoor met 22 miljard gulden. In het afgelopen kwar taal zijn 183.000 nieuwe hypo- M ziet lichtpuntjes ondanks gekelderde winst in tweede kwartaal 3 'hol sjaak smakman een vriendelijk 'goede mor- lopen KLM-topman Van en zijn finaniceel directeur ihamse de perszaal binnen. ?aan zitten en poseren voor fotografen en cameramen- De glimlach is een minuut niet van het gezicht te ve en ze forceren zelfs een spannen lachje. Maar de cij- vallen flink tegen. ^ant de vrije markt is niet al- leuk. Sinds de luchtvaart hier is geworden, is de con ferentie steeds verder ver- et cerPt- De situatie is moeilij- dan hij lange tijd is geweest, zuchtte KLM-topman Van k gisteren bij de presentatie de cijfers. Ondanks een ho- e omzet verdiende KLM het elopen half jaar 180 miljoen den minder dan de 638 mil- gulden van een jaar eer- Met de netto-winst ging nog sterker bergafwaarts: daalde van 572 naar 229 joen. 'an Wijk zag wel een licht- ntje. De lagere winst is voor toe te schrijven aan het chte eerste kwartaal (april tot en met juni), toen de winst bij na 100 miljoen gulden lager uit viel dan een jaar eerder. In het tweede kwartaal was de winst 'slechts' 86 miljoen minder. Maar dat geldt niet voor de net to-winst. Die daalde in het eer ste kwartaal namelijk 'slechts' met 130 miljoen en in het twee de kwartaal met bijna 210 mil joen gulden vergeleken met een jaar eerder. Maar toch, zei Van Wijk, zijn we dit half jaar beter geëindigd dan we hadden ver wacht. Een optimisme dat wat con trasteerde met zijn felle uithaal naar Air France, British Airways en Lufthansa. Die hebben de afgelopen tijd hun capaciteit met 17 procent vergroot. De overcapaciteit is daardoor nog groter geworden en de druk op de prijzen dus ook. „De vraag neemt wel toe, maar wel tegen veel lagere prijzen", vatte hij de situatie samen. Zelf hebben KLM en Northwest op de noordatlantische routes de ca paciteit volgens Van Wijk met een procent of acht verhoogd. Ook dat is meer dan de stijgen de vraag naar vervoer recht vaardigt. „We moeten met zijn KLM-topman Van Wijk licht de kwartaalcijfers toe. allen het spel nog leren spe len", concludeerde de KLM-topman dan ook. Verder zijn sinds juli de brandstofprijzen met 30 pro cent gestegen. Aangezien de foto anp olaf kraak KLM zich daartegen maar ge deeltelijk heeft ingedekt, gaat er het komende halfjaar voor 200 miljoen gulden extra in de vliegtuigtanks. Voor de kortere termijn mo gen de vooruitzichten dan niet florissant zijn, Van Wijk hamer de er op dat door de allianties met Northwest en Alitalia de KLM tot de eredivisie van de luchtvaartwereld behoort. Vooral over de samenwerking met Alitalia, die op 1 november nog inniger werd, sprak hij in haast lyrische bewoordingen. De samenwerking met de Itali aanse maatschappij is de 'verst gevorderde' alliantie in de vliegwereld en dat zal beide maatschappij en een voor sprong blijven geven op de concurrentie. Deze week lance ren KLM en Alitalia zelfs een re clamecampagne met als thema 'vriendschap', zei Van Wijk, als symbool voor de wijze waarop de Nederlanders en de Italia nen met elkaar omgaan. Op de vraag of Swissair zich nog zal aansluiten, wilde de KLM-topman gisteren geen antwoord geven. „We gooien voor niemand de deur dicht", herhaalde hij nog eens. Maar hoe inniger de band tussen KLM en Alitalia wordt, des te moeilijker wordt het natuurlijk voor een derde om daar bij te komen." Hét is Droomprijzenfestival bij Holland Casino. Tot en mei 21 november maakt u kans op ongelofelijke prijzen in de -4 Jackpotclub. Een minimumleef- jjOLIAND ("asinö t 18 jaar, correcte kleding en legitimatiebewijs zijn entreevoor- fch, waarden. U bent iedere dag vanaf 13.30 uur van harte welkom. Een mooie gelegenheid om uit te gaan.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 9