Ex-dissidenten DDR mond gesnoerd Lot van 80.000 vermiste Oost-Timorezen raadsel 'Goede Vriend' waakt over veiligheid Buitenland India zet zwaar materieel in 'Moskou herstelt gezag over heel Tsjetsjenië' 'Supersonische vrije val' van Boeing voor crash Argentijnse president tegen actie van Spaanse rechter DERDAG 4 NOVEMBER 1999 Tijdens tiende herdenking val Berlijnse muur Ex-dissidenten uit de voormalige DDR zijn verontwaardigd dat nie mand van hen is uitgenodigd om bij de tiende herdenking van de val van de Berlijnse Muur het woord te voeren. Tijdens de herden king, die aanstaande dinsdag in Berlijn plaatsvindt, zal een aantal hoofdrolspelers uit de historische gebeurtenis van de herfst van '89 toespraken houden. Voor de mensen die de revolutie in gang heb ben gezet, is in het programma geen plaats. berlun peter van nijsenburg correspondent Drie ex-staatslieden: Michael Gorba- tsjov (Sovjetunie), George Bush (Ver enigde Staten), Helmut Kohl (West- Duistland) en de huidige Duitse bondskanselier Gerhard Schroder en de voorzitter van de Bondsdag Wolf gang Thierse zullen toespraken hou den. De organisatoren, een commissie uit het parlement, wijzen er op dat Thierse een Oost-Duitser is. Maar Thierse was nooit een dissident. De ex-dissidenten vrezen dat er op deze manier een 'verkeerd beeld' ont staat over wat er toen is gebeurd. ,,De Muur is gevallen dank zij de dissiden ten", zei Richard Schroder, zelf een oud-dissident. „Zonder hen zouden de mensen niet de moed hebben ge had om de opening van de grenzen te eisen." Hij zei dat deze samenhang tien jaar na de 'Wende' uit het oog is verloren. „Naar ik vermoed, omdat geen West-Duitser dat als zijn verdien ste kan opeisen." Werner Schulz, een ex-dissident die nu voor de Groenen in de Bondsdag zit, spreekt van een 'ongelooflijke on wetendheid' over de 'gangmakers van de vreedzame revolutie'. De dissiden ten vrezen dat de kloof tussen Oost- en West-Duitsers door deze gang van za ken nog verder verdiept zal worden. Schroder en Schulz eisen dat er alsnog spreektijd voor een voormalige dissi dent wordt ingeruimd. Ook andere partijen eisen inmiddels dat zij een vertegenwoordiger naar het spreekgestoelte mogen sturen. De li berale FDP wil dat Hans-Dietrich Gen- scher, toen minister van buitenlandse zaken het woord voert. De Oost-Duitse communistische PDS schoof de voor laatste minister-president van de DDR, Hans Modrow, naar voren. De organisatoren geven vooralsnog geen krimp. De lijst van sprekers is 'evenwichtig'. „Wie zich niet thuis voelt bij Bush en Kohl, kan bij Gorba- tsjov aan zijn trekken komen", aldus een van de organisatoren. Vijf dagen cel voor schrijven eng verhaal roege vogels hebben last van stress nden» Vroege vogels hebben meer last van stress dan mensen e uitslapen. Dit meldt het wetenschappelijk tijdschrift New ientist. Onderzoekers van de universiteit van Westminster in inden hebben ontdekt dat mensen die vroeg opstaan een ho- r cortisolgehalte hebben. Dit is het belangrijkste stresshor- oon van het menselijk lichaam. Het peil blijft de hele dag iog. Het team onder leiding van Angel Clow onderzocht het irtisol in het speeksel van 42 mensen en de tijd waarop zij op- Dnden. Het tijdstip van 7.21 uur bleek cruciaal. Mensen die ior dit tijdstip aan het werk gaan, hebben meer last van stress, et aantal uren slaap kan het verschil niet verklaren. De vroege igels hebben meer last van spierpijn, hoofdpijn en kou. Bo- indien laat hun gemoedstoestand ook te wensen over, zo eek uit een vervolgstudie van Clow. Joodweer teistert Zuidoost-Azië woi-phnom penh Zeker honderd mensen zijn verdronken Dor grote overstromingen in Vietnam. Grote delen van het nd zijn van de buitenwereld afgesloten en honderdduizenden oningen zijn vernield. Er dreigen bovendien voedseltekorten. Ie overstromingen zijn veroorzaakt door de stortregens die het ebied al weken teisteren. De overstromingen zijn volgens de ationale rampenbestrijding op enkele plaatsen de ernstigste in eertig jaar. Het water heeft tientallen wegen en bruggen be- Chadigd en zeker tienduizenden hectaren rijstvelden verwoest, lok in buurland Cambodja zorgt de hevige regenval voor pro lemen. In de hoofdstad Phnom Penh overstroomde gisteren en aantal wijken. Cambodjaanse meteorologen verwachten de omende dagen meer stortregens. iroer Sarkisian premier Armenië revan De Armeense president Kotsjarian heeft gisteren de roer van de onlangs vermoorde Armeense premier Sarkisian enoemd tot nieuwe premier. Dat heeft een woerdvoerder van et Armeense staatshoofd bekendgemaakt. De grootste rege- ngspartij in Armenië stelde eerder op de dag Aram Sarkisian andidaat. Zijn broer Varzgen werd vorige week samen met ze en andere hoogwaardigheidsbekleders gedood, toen gewapen- e mannen het parlement overvielen. De 38-jarige Aram Sark- sian is momenteel directeur van een grote cementfabriek. jeen joods protest tegen Haider ew york Joodse organisaties zullen niet protesteren tegen de leelname van de Oostenrijkse extreem-rechtse politicus Jörg laider aan de marathon van New York. Dat zegt de joodse acti vist Isaac Abraham. Aanvankelijk hadden joodse actiegroepen le organisatie van de marathon, die zondag wordt gelopen, ver- ocht Haider te weren. De groepen stuit het vooral tegen de borst dat Haider door de wijk Williamsburg in New York zal lo- >en. Daar wonen ongeveer 4000 overlevenden van de holo- :aust. Haider moest in 1991 aftreden als gouverneur van Karin- hië toen hij de werkgelegenheidspolitiek van Hitier prees. Ook ïoemde hij SS-ers 'fatsoenlijke mensen'. Veiling brokstuk ruimteveer gestopt Washington De NASA stelt een onderzoek in naar een poging om via het internet een brokstuk van het verongelukte ruimte veer Challenger te veilen. De shuttle Challenger ontplofte op 28 lanuari 1986, 73 seconden na lancering. Bij het ergste ongeluk lit de ruimtevaartgeschiedenis kwamen zeven astronauten om. Enkele dagen geleden verscheen op de veilingsite 'eBay" een lankondiging dat een hittetegeltje van Challenger fe koop was aan de meest biedende. Kort daarop werd het aanbod echter in getrokken. Een inspectiedienst van de NASA was de zaak op het spoor gekomen en had laten weten dat een en ander een moge lijke schending is van de Amerikaanse wet. Het virtuele veilig- huis staakte daarop de verkoop. ^iqskou hans hoogenduk orrespondent )e Russische strijdkrachten uilen het gezag van Moskou ver heel Tsjetsjenië herstellen n het land bevrijden. Dat deel- e de Russische minister van efensie, maarschalk Sergejev, isteren mee tijdens een bezoek "^an Oezbekistan. Een Russische neraal zei dat zijn troepen op n dusdanige manier orde op aken zullen stellen, dat 'de voorden terrorisme en bandi- isme voorgoed vergeten zullen worden'. De Russen hebben de grens ussen Tsjetsjenië en Irtgoesje- ië vandaag opengesteld. Er lielden zich zo'n 200.000 vluchtelingen bij de grens op. Iet Russische leger liet de nensen door, omdat zowel de resident van Ingoesjetië als de l ïumanitaire missie van de Ver enigde Naties in het gebied sterke druk uitoefende. De afgelopen dagen hadden de Russische troepen hun grenscontroles verscherpt en lieten ze slechts een paar hon derd mensen per dag door. De rij met wachtenden aan de grens was vanmorgen vijtien ki lometer lang. De Russen hanteerden een zeer strikt controleregime, om dat ze bang zijn dat zich 'terro risten' bevinden onder de men sen die Tsjetsjenië uit willen. Rusland wil ook een visum plicht invoeren aan de grens met de oud-Sovjetrepublieken Georgië en Azerbeidzjan. Rus land wil voorkomen dat op standelingen ongehinderd Tsje tsjenië binnenkomen. Georgië heeft gezegd dat de Russische actie op de Kaukasus de republiek ertoe kan brengen het lidmaatschap van de NAVO sneller aan te vragen. Dat heeft de Georgische president Sje- vardnadze gisteren gezegd. Tien procent bevolking uit huis verdreven Misschien wordt het nooit duidelijk hoeveel Oost-Ti- morezen door pro-Indone sische milities zijn ver moord. Het aantal loopt eerder in de honderden dan in de duizenden, verklaarde Interfet-commandant Cos- grovè gisteren. Tot dusver heeft de internationale troepenmacht pas 108 lij ken geïdentificeerd. Wat er is gebeurd met de ruim 80.000 Oost-Timorezen die nog worden vermist, blijft mogelijk voorgoed een raadsel. Volgens Cosgrove is on geveer 10 procent van de Oost-Timorese bevolking uit hun huizen verdreven. Pro-Indonesische milities ontketenden een ware golf van terreur toen bekend werd dat een ruime meer derheid van de Oost-Timo rezen tijdens het referen dum voor onafhankelijk heid van Indonesië had ge kozen. Sinds de terugtrekking van het Indonesische leger, dat de milities vaker bij stond dan tegenhield, en de komst van de VN-macht In- terfet, die de orde op het ei land moet herstellen, is een groot deel van de ontheem den teruggekeerd naar huis. Interfet weet waar 720.000 van de door haar geschatte 800.000 Oost-Timorezen zich bevinden. Waar de overige 80.000 mensen zijn gebleven, kon Cosgrove niet vertellen. Wellicht be vinden zij zich nog in de Oost-Timorese heuvels waarheen ze zijn gevlucht, of zitten zij in kampen in West-Timor. De generaal weigerde daarom over 'ver misten' te spreken. Hij hield het op een 'discre pantie' in de cijfers. Het VN-overgangsbe- stuur voor Oost-Timor, Untaet, schat dat de bevol king Vein de voormalige Portugese kolonie 850.000 mensen telde. Dit cijfer is gebaseerd op de volkstel ling van 1998 en de kie zersregistratie uit 1999. Dit zou betekenen dat het lot van nog eens 50.000 Oost- Timorezen onzeker is. KGB-complotten tegen paus in Tsjechische dossiers Een Italiaanse parlementaire commissie heeft dossiers in handen gekregen, die bij zonderheden over Sovjetcomplotten tegen paus Johannes Paulus II bevatten. Dat heb ben Italiaanse kranten gisteren bericht. De dossiers, afkomstig van de vroegere Tsje- cho-Slowaakse geheime dienst, moeten nog nader worden bestudeerd door de commissie, die in het leven is geroepen om terreurdaden uit de jaren '70 en '80 te on derzoeken. De kranten maken melding van complot ten waarover al jaren geruchten de ronde doen, zoals de aanwezigheid van KGB- 'mollen' in het Vaticaan en de rol van de geheime dienst van de Sovjetunie bij een moordaanslag in 1981 op de Poolse paus. Volgens de kranten bevatten de dossiers bijzonderheden over twee complotten, ge naamd 'Pagoda' en 'Infectie'. Er is sprake van 'activiteiten van de KGB om de katho lieke kerk en de Heilige Vader in diskrediet te brengen door middel van desinformatie en provocatie, zijn fysieke vernietiging niet uitgesloten'. Roof, inbraak, autokraken en geweld in Newham met eenderde afgenomen vervolg voorpagina Na invoering van het 'normale' camera toezicht, vier jaar geleden, namen veel voorkomende misdaden in Newham als roof, inbraak, autokraak en geweldpleging al met eenderde af. Na de introductie, vo rig jaar, van de gezichtsherkenningsappa- ratuur daalde de misdaad met nog eens tientallen procenten. Inbraak in de deelge meente East Ham daalde zelfs spectacu lair met 72 procent. De voornaamste verdienste van het ge zichtherkenningssysteem is vooralsnog de afschrikwekkende werking, zegt Pidgeon. Nu al worden de gegevens gebruikt voor het koppelen van misdaden aan personen. De link tussen een autokraker die om tien uur door het systeem is gescand terwijl vijf minuten later om de hoek enige auto's blijken te worden leeggeroofd, is gauw ge legd. Omgekeerd kunnen de beelden ver dachten ook vrijpleiten. Volgens Pidgeon staat het gezichtherken ningssysteem in feite nog in de kinder schoenen maar is er een grote toekomst voor weggelegd. Bij verdere ontwikkeling en uitbreiding ervan over het land zijn de mogelijkheden ongekend. Geregistreerde pedofielen kunnen er bijvoorbeeld in op geslagen worden, of voortvluchtige misda digers. Binnenkort wordt in Londens dnikste winkelstraat Oxford Street een soortgelijk systeem in gebruik genomen. Ook op de luchthaven Heathrow wordt er mee geëxperimenteerd. Gescande beelden van ingecheckte passagiers worden er ver geleken met degenen die daadwerkelijk instappen. Pidgeon denkt verder aan het voetbalvan dalisme. „Premier-Leagueclub West Ham United komt hier uit Newham. Ik kan mij voorstellen dat foto's van hooligans in het systeem worden opgenomen. Je ontdekt dan met behulp van camera's al in een vroeg stadium waar ze zich bevinden en kimt dan actie ondernemen." Althans wanneer ze hun gezicht niet verbergen onder een bivakmuts of clubsjaal. Want daar kijkt de camera - hoe slim ook - niet doorheen. Privacy-wetgeving is er in Groot-Brittan- nië wel, maar staat veel meer toe dan in Nederland. De inwoners van Newham jui chen het geëxperimenteer van de gemeen te van harte toe. Uit onderzoek blijkt dat mensen zich veel veiliger zijn gaan voelen. Meer dan negentig procent van de bevol king vindt dan ook dat de gemeente nog veel meer camera's moet installeren, wat dan ook gaat gebeuren. Ach ja", zegt projectleider en oud poli de- baas Bob Lack, „Wij worden weieens ver geleken met die griezelige maatschappij in George Orwells boek 1984, waarin Big Bro ther (Grote Broer) met alles meekijkt en er geen privacy meer over is. Maar zo zien de mensen dat hier helemaal niet. Het came ratoezicht is voor hen Goede Vriend die over hun schouder meekijkt en waakt over hun veiligheid. Tientallen jaren lang lagen de misdaadcijfers in Newham boven het Londens gemiddelde. Nu zijn ze lager." Zou de misdaad zich niet verplaatsen naar buurgemeenten? „Misschien wel", zegt Tim Pidgeon. „Maar wij zijn altijd bereid onze systemen ook daar te introduceren." Radargegevens kustwacht onthullen: De Boeing van Egypt Air die zondag neerstortte voor de Amerikaanse oostkust maakte daarvoor een 'achtbaanvlucht'. Het toestel maakte met een bij na supersonische snelheid een vrije val vanaf een hoogte van 10.000 meter naar 5.100 meter. Daarop maakte het weer hoog te en klom naar 7300 meter, waarna het vliegtuig naar 3.000 meter dook en in stukken uit eenspatte. Dat blijkt uit de nieuwste radargegevens van de Amerikaanse kustwacht. De berging van de Boeing is door slecht weer gestaakt. Inmiddels heeft de voorzitter van de Amerikaanse verkeers- veiligheidsraad NTSB, Jim Hall, zijn eerdere verklaring, dat de Egyptische Boeing problemen had met de straalomkering van de vliegtuigmotoren, tegenge sproken. Hall zei gisteravond dat daar geen bewijzen voor zijn. De ramp heeft voor de nodi ge opschudding gezorgd bij vliegtuigpassagiers. Twee Duit se passagiers op een vlucht van Düsseldorf naar Mexico heb ben dinsdag geweigerd na een door slecht weer gedwongen tussenlanding in New Found- land verder te vliegen in een Boeing 767. Bij de tussenlan ding bleek de straalomkering, die helpt bij het remmen, niet te functioneren. En de Braziliaanse politie in Rio de Janeiro heeft bange pas sagiers een vliegtuig, dat al tweemaal de start had moeten afbreken wegens technische problemen, ingeslagen. „Na de tweede poging wilden wij de Boeing-737 niet meer in", zei een passagier gisteren. „Na de ongelukken van de laat ste tijd zijn wij bang. Vele pas sagiers zeiden wel op eigen kosten in Rio te willen over nachten om de volgende och tend een ander vliegtuig te kunnen nemen, maar toen be gon de politie op ons in te slaan." 'Arrestatiebevel misplaatst do de la Rua, die Menem op 10 december opvolgt als president, gaf aan een eventueel uitleve ringsverzoek waarschijnlijk niet te zullen honoreren. Tot degenen die door Garzon zijn aangeklaagd behoren de leider van de staatsgreep van 1976, Jorge Videla, ex-marine baas Emilio Massera en ex-dic- tator Leopoldo Galtieri. Anders dan Chili heeft Argentinië zijn voormalige militaire heersers nadat in 1983 de democratie was hersteld berecht en veroor deeld. In 1990 kregen ze gratie van Menem, maar dankzij een maas in de amnestiewet kon een aantal van hen opnieuw worden vervolgd. Videla en Massera hebben momenteel huisarrest. De Argentijnse president Car los Menem heeft gisteren ge zegd zich met hemd en tand te zullen verzetten tegen de even tuele uitlevering aan Spanje van 98 officieren die een rol hebben gespeeld in de militaire dictatuur die van 1976 tot 1983 in Argentinië heerste. Hij noemde het internationa le arrestatiebevel dat de Spaan se onderzoeksrechter Baltasar Garzon gisteren tegen de offi cieren uitvaardigde 'mis plaatst'. Garzon, ook degene die om uitlevering heeft ge vraagd van de Chileense ex- dictator Augusto Pinochet, wil de Argentijnse militairen ver volgen wegens genocide, terro risme en foltering. Ook Fernan- kujang De Indiase luchtmacht dropt voedsel boven gebieden die vrijdag zwaar getroffen werden door een cycloon. Tevens zetten de Indiase autoriteiten bulldozers en graafma chines in om de doden in het gebied te bergen. Het maken van massagraven is noodzakelijk omdat er epidemieën dreigen. foto reuters Het schrijven van een eng ver haal voor Halloween heeft voor een 13-jarige jongen in de Ame rikaanse staat Texas wel hele nare gevolgen gehad. Vijf dagen lang werd de jongen door de autoriteiten vastgehouden om dat zijn verhaal wel heel erg le vensecht was. In het gewraakte verhaal, waar hij overigens van zijn lera res een tien voor kreeg, be schrijft de 13-jarige Christopher Beamon hoe hij samen met een vriendje zijn schoolgenootjes doodschiet. Bezorgde ouders van klasge nootjes aan wie hij het verhaal voorlas, namen contact op met de directeur om te klagen. Di recteur Allen besloot na lezing van het verhaal de jeugdautori- teiten in te schakelen. Die ga ven agenten opdracht de jon gen van school te halen. Jeugdrechter Darlene Whit- ten veroordeelde de jongen ver volgens tot tien dagen opslui ting. Ze kwam tot het vonnis mede op basis van het slechte gedrag dat de jongen in het ver leden op school had vertoond. Na aandringen van advocaten en groeiende aandacht voor het verhaal in de media werd beslo ten de jongen dinsdag na vijf dagen opsluiting over te dragen aan zijn ouders. Volgens de moeder 'is de hele zaak buiten alle proportie ge blazen'. Christopher zelf vertel de dat hij zich van geen kwaad bewust was. „Het was de be doeling dat ik een horrorver haal schreef. Volgens mij heb ik helemaal niets verkeerd ge daan." 'ston nieuwe NAVO-bevelhebber ssel De NAVO heeft gisteren de Amerikaanse luchtmacht eraal Joseph W. Ralston (55) als nieuwe bevelhebber voor opa benoemd. Hij volgt in mei generaal Wesley K. Clark op. ston slaagde er in juli 1997 niet in hoogste militair in de VS te rden en generaal John Shalikashvili op te volgen als chef al- ene legerstaf. Hij raakte in opspraak door een relatie met vrouw in de jaren tachtig. foto epa jamal a. wilson rpnieuw schietpartij in VS iTTLEEen onbekende heeft gistermorgen het vuur geopend een scheepswerf in de Amerikaanse stad Seattle. Twee men- n zijn daarbij gedood en twee andere raakten gewond, van e één ernstig. De dader is er vandoor gegaan. Hij zou te voet n de plaats van het misdrijf zijn gevlucht. De politie heeft eurhonden ingezet. Dinsdag drong een gewapendende man Honolulu (Hawaï) een vergaderkamer van een bedrijf binnen schoot zeven mensen dood. De politie heeft gistermorgen ontslagen werknemer van het bedrijf aangehouden op ver- inking van de moorden. Sn

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 7