Hoge kosten voor kopers Princehaven Duin Bollenstreek Lisse denkt al aan een nieuwe molen RPF: 'Ouders moeten beter op hun kinderen letten' - VW gaat Noordwijk neer geld kosten Bij Henk Minnee was altijd wat te doen PvdA: overleg met Leiden SGP/GPV vreest voor prostitutie D66: 'Katwijk is een arme gemeente' VVD wil dat gemeente klantgerichter wordt GroenLinks wil meer openheid Herfst in Katwijk CDA schiet plan voor jachthaven af Neem een proefabonnement "7 WEKEN VOOR 39,95 BEL 071-5128030 chef roza van der veer, 071 -5356451plv.- chef wim van wanrooy, 071 -5356452 totale VW wordt nogal uur, terwijl het congresbureau lisschien juist te goedkoop is :t. Dat is de teneur in de loordwijkse politiek, die giste- en de nieuwe VW-plannen esprak. Volgens de VW is de ijging onvermijdelijk: er is ïeer te doen en sommige in- Qmsten lopen terug. Over de egroting wordt pas volgende ïaand besloten. Dat de VW volgend jaar om 75.000 gulden subsidie vraagt, igenover 525.000 plus een antal extra bedragen nu, heeft olgens directeur A. Gerards di- erse redenen. De inkomsten it het wisselen van geld verval- :n door de komst van de euro, is een extra medewerker no- 1, de VW stopt met het ver huren van de bovenverdieping van het kantoor en het congres bureau wordt opgestart. Daar naast bezorgt de trend van kor te vakanties de VW meer werk. „Om een bed twee weken te vullen, moeten we nu drie of vier boekingen doen, vroeger één", verklaarde Gerards. Die wil ook dat de subsidie voort aan niet meer afhangt van de toeristenbelasting. De VW weet in dat systeem te laat waar ze aan tóe is en kan geen plannen voor meerdere jaren maken. Op verzoek van de commissie worden de begrotingen van VW en congresbureau geheel gescheiden. Volgens Gerards is anderhalve ton voor een con gresbureau inderdaad niet meer dan het 'absolute mini mum', maar is meer waar schijnlijk niet haalbaar. diamanten huwelijk in Katwijk A atwijkBurgemeester Van Wouwe heeft het de laatste tijd druk net 60-jarige huwelijken. Gisteren ging de eerste burger van S katwijk het echtpaar H. Boomstra-Valkier feliciteren met hun iamanten huwelijk. Het echtpaar werd zestig jaar geleden in iet echt verbonden in Vlissingen. Vanwege zijn werkzaamhe- bij de marine verhuisde H(endrik) Boomstra (82) naar Kat- jHdjk. Zijn vrouw, C(ornelia) Boomstra-Valkier (81) volgde uiter- ard. Het paar heeft vier kinderen, tien kleinkinderen en tien Tij cht er kleinkinderenfoto dick hocewoning rvolg van voorpagina ïurtbewoners konden van- icht hun tranen nauwelijks dwingen toen ze de Zemel- tldermolen tot op de grond zagen afbranden. J. van ein: „Ik ben echt ontdaan en :b staan janken. Ik ben 66 en jk mijn hele leven al tegen die olen aan. Als kind speelden e erin. Toen zaten er nog ui- n en vleermuizen. Het is zon- Hij werkte nog als watermo- n en trok veel bekijks. Bruids- iren kwamen hier voor fotore- jrtages, en Japanners wisten molen ook te vinden." De verwoeste molen is eigen dom van de gemeente Lisse. Woordvoerder Ed Hoogkamer liet ter plekke al doorscheme ren dat onderzocht wordt of er een nieuwe molen komt. „Daar gaan we vandaag over praten. We waren zeer aan de molen gehecht. Zoveel monumenten hebben we in Lisse namelijk niet. We krijgen er met een nieuwe molen weliswaar de historie niet mee terug, maar een molen is op deze plaats ei genlijk niet weg te denken." De brandweer van Lisse rukte met twee wagens uit en kreeg assistentie van een ladderwa gen van Noordwijk. Bij de brand deden zich geen per soonlijke ongelukken voor. Kapper stopt na 34 jaar )e laatste roddels. Treurnis. Lachsalvo's. En een bakkie coffie. Bij kapper Henk Minnee lan de Heereweg in Lisse was iltijd wel wat te doen. De klan- :en kwamen zelfs als ze niet ge knipt hoefden te worden. Ze cwamen binnen om alleen naar eventjes de gezelligheid )p te snuiven en de smakelijke verhalen van kapper Minnee aan te horen. Die tocht kunnen de klanten :ich voortaan besparen. Henk Vlinnee, afstammeling uit een lefaamd Katwijks kappersge- ilacht, knipt niet meer. De zaak aan 't Vierkant ademt nu rust uit. Het briefje aan de voordeur is even koel als zakelijk: Per 1 oktober is deze zaak gesloten. yBinnen is het koel, er heerst ab- soluut geen gezelligheid meer. De leren kappersstoelen wach ten vergeefs op klanten, denk Minnee had wat graag ge zien dat er geknipt bleef wor den in 'zijn' zaak. Maar het liep allemaal anders. Hij doet er het zwijgen toe als hem naar het waarom wordt gevraagd. Henk Minnee vond het wel welletjes. Als hij per se had gewild, dan had hij nog steeds geknipt. Hij is 61 en nog gezond. „Maar ik wil nog genieten van het le ven." Henk Minnee heeft de schaar 34 jaar gehanteerd. Het vak leerde hij van zijn vader. Dat kleine Henk het kappersvak in ging, was vanzelfsprekend. Zijn vader had immers de dezelfde weg bewandeld. „Toen ik elf was, begon ik al met inzepen van mannen. Scheren gebeurde toen nog bij de kapper." Dat deed hij in de zaak van zijn vader in Leiderdorp, bij de Doesbrug. Vader Minnee was eerder uit de zaak van grootva der Minnee vertrokken. In het katwijk aan den run De herfst trekt zijn sporen. Zo ook in Katwijk aan den Rijn, waar net als elders de bladeren in deze periode van het jaar in hoog tempo van de bomen vallen. En niet alleen de bla deren maken een neerwaartse vlucht. Bovenstaan de slak dreigt eveneens ter aarde te 'storten'. Hij doet daarom moeite om dat naderende onheil tij dig af te wenden. foto dick hogewoning katwijk peter blok De RPF in Katwijk vindt dat ou ders beter op hun 'stappende' kinderen moeten letten. De partij legde vanmorgen tijdens de algemene beschouwingen een rechtstreeks verband tus sen het gebrek aan duidelijke' afspraken tussen ouders en hun kinderen en het weekendvan- dalisme. De RPF zei het 'onbegrijpelijk te vinden' dat horeca en jeugd graag een verruiming van de sluitingstijden willen. Verrui ming van de winkeltijden tot ver in de avonduren noemde fractievoorzitter Hans ten Hove 'een zeer ongewenst feno meen'. „Verruiming van de sluitingstijden van de horeca en de winkels leidt tot verhoging van het alcoholgebruik. Alcohol blijkt een van de voornaamste aanjagers voor allerlei vormen van overlast. Ik vind niet dat de overheid dit probleem alleen moet oplossen. Kan dat niet sa men met de ouders en de jon geren? Waarom wordt er van de overheid verwacht dat ze zich strikt aan afspraken houdt, ter wijl ouders niet eens aan af spraken met hun kinderen toe komen?" Ten Hove vroeg zich vertwij feld af 'waarom het onmogelijk is om een tijd af te spreken die een normale thuiskomst moge lijk maakt en de volgende och tend een gezond weer op'. „Als ouders riskeren we zondagse gewetensvragen. De doop van onze kinderen was toch wel een afspraak?!" Verder zette Ten Hove van morgen zijn vraagtekens bij het functioneren van de welstands commissie die volgens hem te technocratisch is. „Wat weegt zwaarder: de technische advie zen van de welstandscommis sie of de gevoelens in de raad", vroeg hij het college van burge meester en wethouders. Op voorspraak van de RPF- jongeren drong Ten Hove nog aan, na de beëindigde 'twin ning' met Waveney en Ohrid, op nieuwe stedenbanden. „Daarmee helpen we gemeen ten in nood in Midden- of Oost-Europa. Bovendien leren onze jongeren veel van een der gelijke buitenlandse expeditie." De Katwijkse fractie van Groen- Links wil dat burgemeester en wethouders meer openheid van zaken geven. Dat zei fractielei der Marcel Boland vanmorgen tijdens de algemene beschou wingen. Hij stelde dat de openbaar heid van bestuur in Katwijk 'te wensen overlaat'. „Nog steeds vinden afstemgesprekken in be slotenheid plaats. Dat is voor ons onverteerbaar omdat daar mee de controleerbaarheid van de afzonderlijke raadsleden, de politieke partijen en ook het college in het geding komt. Wethouder Post noemde dit onlangs 'praten met de benen op tafel', maar volgens ons kan er beter gesproken worden met beide benen op de grond, recht door zee, zonder iets te verber gen." Groenlinks noemde het ver der 'minachtend' dat hun alter natieve plannen zelden of nooit 'serieus' worden onderzocht omdat dit 'volgens burgemees ter en wethouders onnodig veel tijd en geld kost'. „Arrogantie van de macht", oordeelde Bo land. katwijk peter blok Katwijk moet meer overleggen met Leiden. Die opdracht gaf PvdA-fractievoorzitter Jan Griep het college van burgemeester en wethouders vanmorgen tij dens de algemene beschouwin- Ruzie tussen gemeente en Van Rhijn Bouw Bijna alle kopers van appartementen in het nieuwbouw project Princehaven aan het Prins Hendrikkanaal in Kat wijk zijn op hogere kosten gejaagd, doordat gemeente en aannemer Van Rhijn Bouw ruzie hebben gemaakt over de grond waarop de woningen moeten komen. Het con flict heeft inmiddels al zo lang geduurd dat van enkele toekomstige bewoners hypotheken zijn verlopen. Daar door zitten ze voor duizenden guldens 'in het schip'. katwijk peter blok De rente is in korte tijd met an derhalf h twee procent geste gen. Daardoor moeten kopers van wie de hypotheek inmid dels is verlopen voor hun ap partement honderden guldens per maand méér betalen. Ande re kopers moeten bereidstel- lingsprovisies aan de banken betalen om de afgesloten hypo theek te mogen houden. Dit kost minimaal duizend gulden. Wethouder T. Berkeij van ruimtelijke ordening geeft toe dat de gemeente een menings verschil heeft met de Aanne mers Combinatie Katwijk (ACK), waarvan Van Rhijn Bouw, die het project Princeha ven bouwt, één van de leden is. „Maar daarvan mogen de ko pers niet de dupe worden", vindt Berkheij. „Het conflict is niet de wereld uit, maar het mag natuurlijk niet over de hoofden van de kopers worden uitgevochten." Volgens Berkheij gaat het ge schil over het begrip 'bouwrijpe grond'. „Wij hebben aan de ACK bouwrijpe grond verkocht. Daar denken zij anders over. Zij willen door hen afgegraven grond elders gebruiken. Dat kan niet omdat er wat puin in zit. Daarmee is die grond min der waard dan de ACK veron derstelde. Maar de grond die wij hebben geleverd is wel de gelijk bouwrijp." Volgens directeur J. van Duyn is het geschil met de gemeente slechts een 'klein facet' in 'een complex plan waarbij parkeer garages, winkels en zestig wo ningen in elkaar moeten wor den geweven'. „Vooral notarieel hebben we vertraging opgelo pen. Het opstellen van split singsakten blijkt een even tijd rovende als complexe bezig heid." Doordat het meningsverschil tussen de gemeente en Van Rhijn Bouw op de lange baan is geschoven, is gistermorgen vroeg tot de overdracht van de grond overgegaan. Voor een aantal kopers waarvan de hypo theek is verlopen, kwam dat moment te laat. De SGP/GPV-fractie in Katwijk wil dat het college van burgemeester en wethouders alle mogelijke middelen gebruikt om prostitutie in het dorp te gen te gaan. De partij vreest, na het akkoord van de Eerste Kamer om prostitutie niet langer straf baar te stellen, voor de komst van dames van lichte zeden die al dan niet in bordelen aan het werk gaan. „De nuloptie moet in Katwijk hoe dan ook ge handhaafd blijven", stelde M. van Rooijen van morgen tijdens de algemene beschouwingen. „Maar dat zal steeds moeilijker worden omdat het zich laat aanzien dat wij in de toekomst pros titutie misschien niet eens meer kunnen verbie den. Ik vind dat getuigen van weinig respect voor de lokale autonomie en van minachting voor de waarden en normen van onze lokale gemeen schap." Katwijk is, hoewel financieel kerngezond, een arme gemeen te. Dat stelde de fractie van D66/Gemeentebelangen van morgen tijdens de algemene beschouwingen. „Welvaart van een gemeenschap is af te lezen aan hoe de voorzieningen voor de zwaksten zijn", citeerde fractievoorzitter Joke Slings de voormalige Amerikaanse presi dent Winston^ Churchill. „Over die voorzieningen kunnen we niet tevreden zijn zolang bij voorbeeld een jongere met pro blemen pas na een lange wachttijd bij de stichting Jeugd zorg hulp krijgt. Ouders die moeilijkheden hebben met hun kinderen komen eveneens op lange wachtlijsten te staan. Maatschappelijk werk laat in ons dorp minimaal drie weken op zich wachten. Jongeren met vragen over seksualiteit kun nen, na sluiting van het jonge- reninformatiepunt in de biblio theek, nergens meer terecht. Dat geldt eveneens voor men sen die diep in de schulden zit ten. Dan kunnen we niet zeg gen dat het goed gaat in ons dorp." D66 vindt dat vooral de Kat wijkse jeugd er in de begroting voor 2000 bekaaid vanaf komt. De gemeente Katwijk moet zich van de WD klantgerichter gaan opstellen. „De lokale overheid heeft een dienende functie en is er dus in de eerste plaats voor de burger", liet WD-fractie- voorzitter Jaap van der Plas vanmorgen tijdens de algeme ne beschouwingen weten, „Als de klant niet kan worden gehol pen door een personeelstekort of door onduidelijke regelge ving, moet zo snel mogelijk naar een oplossing worden ge zocht." Dat het gemeentehuis van Katwijk tegenwoordig één loket heeft voor de meeste gemeen telijke diensten, noemt de WD 'een verbetering'. „Maar achter dit loket moeten toch nog steeds veel vragen in de tweede lijn worden afgehandeld. Dat probleem moet uit.de wereld worden geholpen", noemde Van der Plas nog een punt van kritiek. gen. „Wanneer breekt het inzicht door dat we in de bollenstreek en dus in SDB-verband (het sa menwerkingsverband tussen de tien gemeenten in de Duin- en Bollenstreek) weinig te zoeken hebben. Nu het SDB sterk is af geslankt blijven steeds minder taken over die een meerwaarde voor Katwijk opleveren. We zijn veel meer verweven en hebben meer gezamenlijke belangen met de gemeenten aan onze oostflank. Daar zijn alle voor zieningen waarop we zijn aan gewezen, daar rijden de bussen naartoe. Daar lopen de grote verkeersstromen heen. Daar liggen gezamenlijke belangen op het gebied van woning bouw. Wie gaat bijvoorbeeld bouwen op vliegveld Valken burg?", aldus Griep. Henk Minnee nog één keer in actie met de schaar. „Met mijn vrouw ga ik lekker genieten van het leven." foto henk bouwman vissersdorp knippen de achter neven van Henk nog steeds vele Katwijkse haardossen. Als kleine jongen luisterde hij ademloos naar de verhalen die de klanten vertelden. „Als men sen op een kappersstoel zitten, vertellen ze hun hele hebben en houden." Via Leiderdorp en zijn familie in Katwijk kwam Henk Minnee terecht in Leiden, waar hij knipte bij het station. Daar werd hij getipt door een vertegenwoordiger. Kapper Franssen in Lisse zou ermee stoppen. Dat was 34 jaar gele den. Minnee: „Ik ben gelijk lid ge worden van Lisser Boys (die club fuseerde later met Sport club Lisse, het huidige FC Lisse, red) en liet me bijvoorbeeld zien op kaartavonden. Op die manier leerde ik de mensen snel kennen." Hij verheft zijn stem en zegt: „Ik ben een echte Lisser geworden." Hij kreeg in eerste instantie veel jongeren in zijn zaak. Later volgde de rest. Zoals de burge meester. Henk Minnee kreeg ie dereen op zijn stoel. En hij praatte met iedereen mee. „Be halve met een of andere profes sor. Zijn naam ben ik kwijt. Ik kon geen contact met die man krijgen. Ik probeerde wat door over het weer te beginnen. Toen zei-ie 'daarover moet u tegen mij niet beginnen'." Legendarisch is een opmerking van een voormalig gemeente raadslid, die uitriep toen er in de raad een mededeling werd gedaan: 'dat heb ik twee weken geleden al bij de kapper ge hoord.' Met de meeste klanten had Minnee een goed contact. „Weet je wat de dokter altijd zei: 'tegen jou zeggen de men sen meer dan tegen mij'. Ooit kwam er een klant de zaak bin nenlopen met zijn nieuwe vrouw. Hij zei: 'Kijk eens Henk, dat is ze nou'. Mooi toch." Henk Minnee heeft wel duizend verhalen. Maar inmiddels is hij aan een ander hoofdstuk van zijn leven begonnen. „Mijn vrouw en ik hebben allebei on ze partner verloren. Wij zijn nu een jaar getrouwd en hopen nog een gezond leven te krij gen." Hij kijkt nog eens rond in de verlaten zaak. Het is mooi geweest, denkt Henk Minnee. rob onderwater Het Katwijkse CDA wil niets weten van een zeejachthaven in het dorp. Tijdens de algemene beschouwingen bij de begro ting voor 2000 laten de chris tendemocraten weinig heel van het initiatief om bij het Want- veld een dergelijke haven aan te leggen. „Een doodlopende weg", noemde CDA-fractie- voorzitter H. van Duijn de 80 miljoen kostende zeejachtha ven vanmorgen. De opoffering van duinge bied en de miljoeneninveste ring wegen volgens de bereke ningen van de CDA'ers niet op tegen de komst van een relatief kleine groep zeejachtbezitters, geringe economische winst en matige stijging van de werkge legenheid. „Het lijkt ons goed om de onzekerheid niet langer te laten voortduren en als raad een uitspraak te doen", meldde het CDA het college van burge meester en wethouders. Bij de nieuwe subsidiemetho de voor Katwijkse verenigingen, zet het CDA vraagtekens. Als de nieuwe methode nadelig uit pakt voor vrijwilligers, kan Kat wijk misschien beter 'de oude paden niet verlaten.' Verder pleitten de christendemocraten voor snelle aanleg van de Wes- terbaan, Rijn-Gouwelijn en een zuidelijke rondweg bij Leiden.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 19