Weer klachten Springschans Maximaal en optimaal u vindt het allemaal bil Regio 'Chatten' met de wethouder en een schuifdak op Het Wedde Vaschoolse tieneropvang in Oegstgeest begonnen Wassenaar: miljoenen guldens voor verlichting OR Zoeterwoude is weer kwaad op CDA Brandje in vuilcontainer iNDERDAG 4 NOVEMBER 1999 chef erna straatsma. 071 -5356437.plv -chef judy nihof. 071-5356416 J' Vassenaars restaurant wint prijs fAssENAARHet Wassenaarse restaurant De Keuken van Waarde eeft de Gouden Pollepel 1999 gewonnen. De Haagse culinaire -sta ofee wordt vandaag uitgereikt aan chef-kok en mede-eigenaar aul van Waarden. De Gouden Pollepelverkiezing is een initia- i ef van de Haagsche Courant en het Nederlands Congres Cen- um. In een wekelijkse rubriek in de HC wordt een restaurant i Den Haag of omgeving besproken. Het Haagse restaurant alla's en het Noordwijkse restaurant Latour van hotel Huis ter teiti )uin sleepten de tweede en de derde prijs in de wacht. ratis cursus beleggen drschoten Iedereen kent wel iemand in zijn familie of vrien- enkring die het doet: beleggen. Maar wat houdt beleggen ei- enlijk in? Wat is het verschil tussen aandelen, opties en obliga- es. En: wat doet de fiscus met de opbrengsten? Voor iedereen ie de stap naar de aandelenmarkt wil zetten, of gewoon wat ïeer ideeën wil opdoen, houdt de Groeibelegger een gratis vond beleggen. De cursus wordt 24 november gehouden en egint om acht uur in Hotel de Gouden Leeuw. Geïnteresseer- ien kunnen zich inschrijven via 071-5160455. Antennes gevonden in riool ijn, fiderdqrpEen stratenmaker heeft in een rioolput in de Luy- m O. endreef in Leiderdorp acht autoantennes gevonden. De politie dat de antennes op 8 augustus door vandalen van auto's vai 'jn gerukt! Op die dag werden aan ruim veertig auto's in Lei- ;bie lerdorp vernielingen gepleegd. Een bewoner van de Luy- ven endreef - een van de gedupeerden destijds - heeft de onge- Rjj ichonden antennes naar de politie gebracht, in de hoop dat ze lan de eigenaren kunnen worden teruggegeven. Voorschotense jeugd legt legt wensen op tafel ef oil Tieners van 10 tot 15 jaar kunnen op woensdag na schooltijd te recht in de kelderruimte van igt januari actief in 't Groot Pr offijt Het is de bedoeling dat het tieneropvangproject in janu ari wordt uitgebreid. Als dat zover is, zijn er wel kosten het Groot Proffijt. Ze kunnen aan verbonden. Het is nog v 1 r of\ 1 7 oa nint knl^an/j (.mll^a nwronico- §jdaar tussen 15.30 en 17.30 j?. „'uur hun huiswerk maken, 'een kaartje leggen of een pot- tafelvoetballen. De Leidse 'elzijns Organisatie (LWO) loudt het toezicht op de gra- inloopuren. Vorige week ïaandag is de LWO daarmee jonnen. De welzijnsorga nisatie blijft in elk geval tot niet bekend welke organisa tie het project dan voor zijn rekening neemt. Ouders die regelmatig ge bruik willen maken van na schoolse tieneropvang, kun nen him kind aanmelden bij het jongerenwerk bij E. Wief- fering:-06-54623979. voorschoten nienke ledecang Als het aan de Voorschotense jeugd ligf, krijgt zwembad Het Wedde een schuifdak. Het idee werd geopperd tijdens het jon- gerendebat, dat gisteravond in het gemeentehuis tussen jonge ren en raadsleden werd ge voerd. „Het zwembad is nu veel te saai, met een dak dat open en dicht kan is dat al een stuk minder - je weet wel, zoals bij de ArenA," zei één van de jon geren. Het jongerendebat is een ini tiatief van de gemeente en be doeld om jongeren van tussen de 12 en 20 jaar te laten mee denken over thema's die voor hen belangrijk zijn. Er werden discussies gevoerd met raadsle den en voorstellen gedaan ter verbetering van het leefklimaat in Voorschoten. Vier thema's kwamen aan de orde: het ideale Voorschoten, het functioneren van het jongerencentrum, vei ligheid en tolerantie op straat en jongerenparticipatie. Zwembad het Wedde krijgt geen schuifdak. Daar konden de raadsleden kort over zijn. Jong Voorschoten had echter meer voorstellen die een be zoekje aan het zwembad moe ten veraangenamen. Het dak moet blauw, de tegels geel, het water moet warmer en er moet een grote toekan aan het pla fond. Raadslid Y. Molenkamp zette de jongeren direct, als echte politici, aan de onderhande lingstafel. „Ga eens naar het zwembad toe", zei ze, „en ga praten met het personeel. Leg jullie kritiek uit en vertel ze over jullie ideeën. Misschien kan een deel van de problemen meteen al opgelost worden. Als jullie dat hebben gedaan, zullen wij jullie verder helpen." Dat worden dan in korte tijd timmerd en ik heb liever niet dat ze dat bij mij doen", zei een jongere. Dat konden de raads leden zich voorstellen. „De po- Discussiëren maakt dorstig. twee belangrijke bezoeken, want de raadsleden adviseer den de jongeren ook om eens met de politie te gaan praten. 7-7 7 Naar aanleiding van het thema SlCiaVZCllen mOgeU niet gebruikt WOfdeil veiligheid en tolerantie op r o straat deden de jongeren het voorstel meer verlichting aan te brengen en te zorgen voor meer politie op straat. „Er zijn men sen aangerand en in elkaar ge- FOTO LOEK ZUYDERDUIN litie heeft het erg druk", zei raadslid M. Kleijweg, „Maar contact met de burger vindt de politie wel erg belangrijk. Ga met de politie om de tafel zitten en vertel wat je dwarszit. Waar word je lastiggevallen? Wan neer? Als de politie dat weet kan ze ook meer doen." Tot slot gooiden de jongeren een onderwerp in de strijd waar zij nou eens meer van af wisten dan de meeste raadsleden: het internet. Daarmee doorzagen zij een van de belangrijkste re gels van het politieke spel: be waar je sterkste troef tot het laatst. „Jongeren moeten wor den geïnformeerd over het be leid van de gemeente. We wil len een mening kunnen geven over onderwerpen die ons aan gaan. Daarom moet er op het internet een jongerenpagina komen. Een pagina waar we onze informatie vandaan kun nen halen, waar we onze me ning kunnen geven en waar we één keer per week kunnen chat ten." Ondanks een gebrek aan kennis van 'links', 'geblokkeer de sites' en 'chatboxes' leidde dat van de kant van de raadsle den tot het voorstel een website te maken en te kijken of het aanslaat. Zo ja, dan komt er een vervolg, zo nee, dan houdt het op. Wethouder P. den Hartog (welzijn) toonde zich bereid eens in de zoveel tijd met de jongeren te 'chatten'. Toen bleek dat de jongeren daar zijn vrije zondagavond voor in ge dachten hadden, keek hij even bedenkelijk. Ongetwijfeld is ook daar een mouw aan gepast. Tij dens de borrel, né het debat. Precies zoals het hoort in de politiek. Er is nogal wat loos op het Leiderdorpse kinderdagver blijf De Springschans. Onlangs werd bekend dat er te weinig toezicht is op de kinderen. Naar nu blijkt zijn er meer klachten: slaapplaatsen voldoen niet aan de wette lijke eisen, en er is een enorm verloop onder de leidsters. De oudercommissie is over de tekortkomingen in ge sprek met de particuliere organisatie Catalpa, die het dagverblijf bestiert. leiderdorp» gens Van Steensel negen leid sters uit onvrede opgestapt. Uit een brief van Catalpa zelf blijkt, dat er van 1 november tot 1 ja nuari nog vier leidsters vertrek ken. Ouders klagen over het overvloedige gebruik van inval krachten, het schuiven met kin deren tussen de verschillende groepen en een gebrek aan acti viteiten. De 'uiterst ontevreden' Van Steensel heeft de overige ouders inmiddels opgeroepen tot actie: „De Springschans treedt zelfs de wettelijke mini male kwaliteitsregels met de voeten", zegt hij. nienke ledegang Vorige maand constateerde de gemeente, na een klacht van ouder A. van Steensel, dat er te weinig leidsters zijn naar ver houding tot de omvang van de groepen. De tijdens de inspec tie aanwezige manager beves tigde dit manco. Catalpa moet er binnen twee maanden wat aan doen, of de gemeente legt een dwangsom op. In het uiter ste geval moet De Springschans zelfs dicht. Twee van de slaapzalen in het kinderdagverblijf zijn volgens de GGD zo slecht, dat de kinde ren er geen gebruik van mogen maken. Bovendien zijn er vol- De oudercommissie van De Springschans schaart zich - an ders dan het bestuur van Catal pa beweert - volledig achter de klachten van Van Steensel. C. de Vroedt van de commissie: .Alleen kunnen wij ons als commissie niet vinden in de manier, waarop hij die klachten naar de ouders gecommuni ceerd heeft en hoe hij op eigen houtje onderhandelingen met de gemeente is aangegaan. Zijn werkwijze heeft erg veel onrust bij de ouders teweeg gebracht." De oudercommissie schrijft een dezer dagen zelf een brief naar de ouders om ze nader te informeren over de problemen op De Springschans. Ook is de commissie in gesprek met het bestuur van Catalpa. Directeur C. van Zuijlen van Catalpa ontkent dat De Sprin- schans regels overtreedt. „Er is slechts onduidelijkheid over de interpretatie van de regels. Het probleem zit in onze communi catie met de ouders en daar werken we hard aan." Van Zuij len wijt de klachten aan de 'hectische periode' waarin het dagverblijf verkeert. „De mana ger is weggegaan, er ligt een verhuizing in het verschiet. Het is niet verwonderlijk dat er dan klachten komen." Volgens Van Zuijlen is de leegloop onder de leidsters slechts deels een signaal van onvrede. „Natuurlijk vinden mensen onrust niet prettig. Ik heb er alle begrip voor dat ze dan op zoek gaan naar iets an ders. Maar het vertrek van een aantal van onze leidsters heeft niet alleen met die hectiek te maken. Doorstroom binnen de kinderopvang is een algemene tendens. Er is momenteel een behoorlijke krapte op de ar beidsmarkt. Daardoor kunnen mensen makkelijk verder kijken en vertrekken." Binnenkort is volgens direc teur Van Zuijlen van Catalpa al le leed geleden. „Er is een pro cesbegeleider aangesteld, die met alle belanghebbenden zal praten tot het moment dat we een nieuwe manager hebben. Als we dan over een poosje bo vendien in het nieuwe gebouw zitten zal de rust op de Spring schans weerkeren." suzanne barbier Wassenaar is te donker. Haar straten en wegen voldoen niet aan de landelijk geac cepteerde normen voor verlichting van de Nederlandse Stichting voor Verlichtings- kunde (NSW). De gemeente ontvangt steeds meer klachten van mensen die zich niet veilig voelen op straat en in het ver keer. Om daar iets aan te doen hebben bur gemeester en wethouders een groots opge zet plan uitgewerkt, dat de gemeentelijke verlichting weer op peil moet brengen. De komende tien jaar wil het college in totaal 4,5 miljoen in openbare verlichting investeren, bovenop de jaarlijkse geplande 824.000 gulden. Dat geld is bestemd voor het vervangen van de huidige gele lampen door wit licht in de woonstraten, meer lan taarnpalen, sterkere lampen en betere ar maturen. Dat staat in de nota 'licht op licht', die burgemeester en wethouders naar de gemeenteraad hebben gestuurd. Het college houdt de raad voor, dat een verlichtingsinstallatie niet het eeuwige le ven heeft. „Grote delen van de installaties zijn' binnenkort aan het eind van hun le vensduur. Geregeld moeten al masten met roestgaten worden vervangen", luidt hun waarschuwing. De klassieke lantaaarns in het centrum van het dorp worden vervangen door ver gelijkbare exemplaren van betere kwaliteit. Deze lantaarns zijn duur, maar dat geld heeft de gemeente ervoor over. Uit het oog punt van energiebesparing gebruikt Wasse naar in woonstraten sinds jaar en dag de meest zuinige, gele lampen. Met het oog op de veiligheid stelt het college nu voor om over te stappen op witte straatverlichting. Die zijn inmiddels bijna net zo zuinig als de gele. De raad besluit 15 november over het plan. zoeterwoude jan preenen De rust is in het gemeentehuis van Zoeterwoude nog niet te ruggekeerd. Burgemeester en wethouders en de onderne mingsraad hopen, dat het CDA volgende week donderdag in een gesprek 'eindelijk' met voorbeelden komt van 'pesterij tjes' en 'vriendjespolitiek' bij de gemeente. Daarvan is volgens het CDA sprake op het gemeen tehuis. „Wij wachten het ge sprek af. Van onze kant zijn er nog heel wat vragen", aldus OR-voorzitter J. Harland. In de beschouwingen op de begroting droeg het CDA enkele tips aan voor het verbeteren van de organisatie. Naast onder meer het aandringen op helder heid in stukken naar burgers en raadsleden, het 'helpen groeien van de onderlinge teamvor ming' en het stimuleren van de dienstbaarheid, werd ook over pesterijtjes en vriendjespolitiek gesproken. Tijdens de begrotingsverga dering van vorige week donder dag zwakten de christen-demo craten die kritiek af. In die ver onderstelling verkeerde ook Harland: „Bij ons kwam het in derdaad zo over, maar dan lees ik een stuk van Ates (fractie voorzitter van het CDA, red.) in het Leidsch Dagblad, waarin er juist op wordt gewezen dat van het inslikken van kritiek hele- te het vuur rond half vier van nacht en waarschuwde de brandweer. Die bluste de brand. De politie heeft nog geen idee hoe de brand is ont- Een brand in een container bij winkelcentrum Santhorst in Leiderdorp is de afgelopen nacht binnen de perken geble- staan; Brandstichting wordt ze ven. Een voorbijganger ontdek- ker niet uitgesloten. maal geen sprake is. Dat zet op- erg benieuwd wat voor infor- nieuw kwaad bloed bij de amb- matie het CDA ons volgende tenaren. Daarom zijn we heel week kan geven." Overleg tussen Leiderdorp en provincie over Kleine Zandput bij de provincie te hebben aan gekaart, al heeft alles nog een 'oriënterend karakter', aldus een provinciewoordvoerder. ,Als er een sportcomplex komt, wat moet er dan gebeuren? Als er woningen komen, wat dan? In die trant wordt erover nage dacht." Het W4-plan rept over beide mogelijkheden. De provincie wil over de consequenties van bebouwing nog weinig kwijt. „Komt er een sportcomplex in de Kleine Zandput, dan moet er misschien een kleine laag grond af. Bij woningen zal dat meer zijn. Maar dat zal allemaal worden onderzocht op het mo ment dat duidelijk is wat er komt", zegt de woordvoerder van de provincie. Sanering van de Kleine Zand put in Leiderdorp is op dit mo ment onderwerp van overleg tussen de gemeente en de pro vincie Zuid-Holland. Leider dorp wil weten wat op de oude stortplaats aan bebouwing mo gelijk is. Dit heeft te maken met het plan van rijk, provincie en gemeente om de terreinen langs de A4 te exploiteren ten einde een verdiepte A4 te kun nen betalen (het W4-plan). Dinsdag stelde GroenLinkser D. Mac Gillavry, dat het W4- plan een 'uitgelezen kans' biedt op de schoonmaak van het met benzeen en PAK's vervuilde ter rein. De gemeente blijkt dit al

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 17