OP! Weinig tranen bij vertrek gemeentesecretaris De Vries Tn Bedrijf Leiden Regio rupskraan zal opzien baren in de bouwwereld AVij zijn de andenen inbeten van 'v-bewoners' ^intratuin JERDAG 4 NOVEMBER 1999 dHt Een rubriek voor zakelijk nieuws uit de regio. „KBM zorgt voor primeur in Katwijk POST iost(bini toeslag i dag. lASSETlf^uwput van de Katwijk- sleiuwbouwwijk Zanderij is anderjreek een kraan in gebruik thetS1011' bouwwereld beschik doet staan. Daar is ad- ■directeur Willem van der ectuur,®n de Katwijksche Bouw- schappij (KBM) van over- DaÏÏ"°itW0,rdt een rage", le Katwijker zonder om. s er dan zo bijzonder aan Opmerkelijk en ds de onderkant; de bo- Int wijkt eigenlijk niet af £n normale kraan. De on- int is een zogeheten rups- nderdp en daardoor kan het ge- p van 40 meter hoogte (de s 43 meter) op betrekkelijk [ijke plekken worden inge- h dat maakt de kraan zo pder. De onderkant van gvaarte weegt alleen al weegt 93 ton, het totale gewicht is 150 ton. Het hijsvermogen bedraagt 16 ton. Een ander voordeel van de rupswagen is dat het zwaarte punt laag is en dat de wagen zich overal kan bewegen, waar kranen van dezelfde grootte niet verplaatst kunnen worden of via rails beperkt verreden kunnen worden. Van der Plas: „Deze kraan is zo flexibel dat-ie vijf procent helling makkelijk kan overbruggen." En het hijs werktuig hoeft niet per se op de bouwplaats worden opge bouwd. De 'kolos' kan zelf ook korte afstanden overbruggen. KBM heeft de kraan 26 weken gehuurd van het bedrijf Kra- nenbouw-Zwagerman. Van der Plas: „Ik kwam iemand van dat bedrijf twee maanden geleden tegen en die zei: ik heb wat voor De kraan kan dankzij de rupsbanden op betrekkelijk moeilijke plekken worden ingezet. foto dick hogewoning jou. Dat bleek dus te gaan om deze kraan. Het wachten was alleen op een vergunning om ermee te mogen werken." Die vergunning is onlangs afgege ven door het in de bouwwereld erkende keuringsinstituut Abo- ma-Keboma. Daarna hing Kra nenburg bij KBM aan de bel. Van der Plas hoefde niet lang na te denken toen duidelijk was dat de weg vrij was voor de rupskraan. Kranenbouw heeft het patent aangevraagd op de kraan met rupsvoertuig. Dat rupsvoertuig wordt gebruikt in de woestijn bij de aanleg van zware pijplei dingen. Dat bracht Kranenburg op het idee om er in Nederland 'iets' mee te doen. Inmiddels heeft het bedrijf er twee in de verhuur. Er zijn er nog drie in de maak. Vanuit de VS is al be langstelling getoond. Katwijk beleeft de primeur van deze bijzondere kraan. „We zijn eigenlijk proefkonijn." KBM zet de kraan in voor de bouwwerk zaamheden van woonlagen van acht verdiepingen in de Zande rij. Een drassige ondergrond van de bouwput hoeft een niet al te grote belemmering te zijn. „Maar het moet natuurlijk geen modderpoel worden, dan kun nen we met de kraan niet uit de voeten." De bestuurder van de rupskraan zit hoog en droog veertig meter van de grond. Op die plek kan hij alles overzien. Dat is overigens niet iemand van KBM, maar van de eigenaar Kranenbouw. Voor het bestu ren van de kraan zijn speciale diploma's vereist. KBM, een bouwbedrijf van 90 werknemers en een omzet van 45 miljoen gulden per jaar, ver wacht veel van het nieuwtje. „Deze kraan is ideaal", zegt Van der Plas namens de Katwijkse bouwer. De kraan is ruim vier miljoen gulden waard. ROB ONDERWATER ANNO 1899 Zaterdag 4 November Staatsbegroting 1900 Opnieuw werd ook de noodzakelijkheid betoogd de grenzen der grootere stedelijke gemeenten tijdig uit te zetten en weder werd aangedrongen op verhoo ging van de jaarwedden der ambtenaren en bedien den op de provinciale griffiën. Veel leden betoogden de noodzakelijkheid van verhooging der Rijksbijdrage aan de gemeenten in de verplegingskosten van behoeftige krankzinnigen. Gevraagd werd of de minister geneigd is de begra feniswet te wijzigen, zoodat lijkverbranding is toege laten in plaats van begraven. ANNO 1974 De wenschelijkheid werd betoogd de vrije en orde oefeningen als verplicht leervak uit de wet te doen vervallen. Aangedrongen werd op maatregelen in het belang der schoolhygiène. Eenige leden klaagden, dat na 's Ministers aan schrijving inzake het godsdiensonderwijs op de openbare scholen omtrent het geven van dat onder richt niet voldoende overleg is gepleegd. In overweging werd gegeven om op het voorbeeld van het buitenland, bij voorkomende gelegenheid, vrouwen in het schooltoezicht op te nemen. Anderen achtten dat niet wenschelijk. Maandag 4 november DEN HAAG/LEIDEN - In Leiden weten we niet hoe het rioleringssysteem onder de stad loopt. De gege vens daarover zijn verbrand. We weten alleen dat het erg oud moet zijn. Dit zei wethouder A. Verboom tij dens de hoorzitting in de Tweede Kamer door de Vaste commissie voor volkshuisvesting en ruimtelij ke ordening over de Nota huur- en subsidiebeleid. Wethouder Verboom zei, dat er geen subsidiemoge lijkheid is om te zien wat onder de grond ligt, terwijl we de woningen op die grond wel subsidiëren. Eerst, zei hij, moeten we in Leiden de rioleringen aanpak ken. Voor een evenwichtige opbouw van de wijken achtte hij doorstroming van mensen uit goedkope naar duurdere woningen niet gunstig. De heer Ver boom bepleitte vernieuwbouw. Wethouder Verboom constateerde, dat de woningverbetering in de oude wijkén bijzonder stroef van de grond komt. Vooral de 'zelfdoeners' krijgen te weinig financiële steun. Hij vond het een groot goed, dat de mensen in de oude Politie heeft spoor in Woudbes-zaak De politie lijkt een spoor te hebben van de daders in de ge ruchtmakende Woudbes-zaak. Na uitgebreid onderzoek wordt er de komende tijd in en rond Gouda gezocht naar de ver dachten van de gewelddadige overval op een man en een vrouw in de Merenwijk op 7 ju ni. De twee werden ernstig mis handeld en beroofd van geld en sieraden. De man revalideert nog steeds en is door de overval vermoedelijk voor de rest van zijn leven aan een rolstoel ge kluisterd. De zaak is inmiddels twee keer in het televisiepro gramma Opsporing Verzocht geweest. De politie heeft gedu rende het onderzoek tientallen getuigen gehoord en is op zoek naar twee mannen tussen de 18 en 22 jaar. In de Leidse gemeenteraad treurt niemand om het ver trek van gemeentesecretaris K. de Vries. Niet één van de woordvoerders geeft hoog op van de kwaliteiten van Lei- dens eerste ambtenaar, die per 1 januari 2000 bij het ge renommeerde adviesbureau Twijnstra Gudde aan de slag gaat. Om nu te zeggen dat de fracties blij zijn met De Vries' overstap, dat gaat de fractievoorzitters echter ook weer te ver. Volgens S. ter Harmsel van Groen Links staat dat gelijk aan 'natrappen'. En daar houdt ze hele maal niet van. LEIDEN WIM KOEVOET Dat neemt niet weg dat ze toch vooral pluspunten ziet in de overstap van de gemeentese cretaris. Ze wijst op de 'strub belingen en de wrijvingen' in het ambtelijk apparaat en de alarmerende rapporten die daarover zijn verschenen. In zulke situaties is het maar beter dat er eens een frisse wind gaat waaien. Ter Harmsel zegt te ho pen dat De Vries' opvolger 'veel verantwoordelijkheden naar zich toetrekt'. Ze vindt dat ge zocht moet worden naar ie mand die in staat is om de plannen en besluiten van bur gemeester en wethouders en de gemeenteraad in ambtelijke da den om te zetten. En, o ja, de nieuwe gemeentesecretaris mag best een vrouw zijn. Een pleidooi voor een vrouwelijke gemeentesecretaris is volgens Ter Harmsel niet nodig. In het personeelsbeleid van de ge meente Leiden geldt immers al dat bij gelijke geschiktheid, ze ker als het om leidinggevende functies gaat, de vrouwelijke kandidaat de voorkeur verdient. D66-fractievoorzitter O. Wel ling vindt net als De Vries zelf dat het na acht jaar tijd wordt voor een andere functie. „Om een verstarring van jezelf en je directe werkomgeving te voor komen. Een gemeentesecretaris die al 15 jaar op zijn post zit, da's niet goed." Wellings gevoe lens bij De Vries' vertrek zijn 'relatief neutraal'. Ter verdedi ging van De Vries merkt hij op dat de adviesbureaus die het ambtelijk apparaat hebben doorgelicht ook hebben vastge steld dat de rol van de gemeen tesecretaris in Leiden 'een erg moeilijke is' en dat dat komt doordat het college niet duide lijk heeft gemaakt wat het van De Vries wilde. SP-voorman C. Vergeer zegt dat hij terughoudend is in zijn oordeel over De Vries omdat niet hij maar burgemeester en wethouders de aangewezen fi guren zijn om de hoogste amb tenaar op zijn daden af te reke nen. Hij voegt er in één adem aan toe dat De Vries altijd 'het belang van het managen' voor op heeft gesteld, ten koste van de mensen die in dienst van de gemeente Leiden werken. De SP'er vindt niet dat De Vries er zich op kan laten voorstaan dat hij van het ambtelijk apparaat een platte organisatie heeft ge maakt. ,Als je ziet tot wat voor gerommel en gedonder heeft geleid, zie de rapporten van Bakkenist, dan begrijp ik niet goed dat je dat tot je grote ver diensten kan rekenen." De Vries is in de ogen van Vergeer geen kei in het inter menselijk verkeer. Wel kent hij zijn zaakjes. „Wim Kan zou zeg gen: hij is een bekwame man. Zo iemand die zich heel erg op de achtergrond houdt, aan al lerlei touwtjes trekt zonder dat je precies weet aan welke. Stra tegisch zal het allemaal wel kloppen maar in de praktijk niet echt", aldus Vergeer. R. van der Sande, WD-frac- tievoorzitter, stelt vast dat het vertrek van De Vries 'voor mij als raadslid geen directe gevol gen heeft'. Net als de anderen stelt de li beraal vast dat de rapporten over het functioneren van het ambtelijk apparaat óók de ge meentesecretaris raken. „Maar om nu te roepen: De Vries gaat weg, joepie, het pobleem is op- Oegstgeest ver loor met 1-0 van Randstad Sport. Daan Vreeken van Oegstgeest on derbreekt een aanval van Randstad Sport. foto archief leidsch dagblad wijken hun woningen verbeteren, zonder geld te le nen. DEN HAAG - In vele r.k. kerken in Nederland zal dit weekeinde worden gebeden voor het behoud van de oogst. In de tekst die in de bisdommen Rotterdam en Haarlem zal worden voorgelezen staat onder meer, 'dat in vele delen van de wereld de oogst ver loren is gegaan dodr de aanhoudende droogte. In ons land dreigt hetzelfde ten gevolge van aanhou dende regen'. De bede vindt plaats op verzoek van de katholieke land- en tuinbouwbond. NOORDWIJK - Kees v. d. Wereld uit Nieuwkoop heeft de eerste veldrit in de boswachterij van Staats bosbeheer in Noordwijk gewonnen. Cock v. d. Hulst, die rustig van start ging, werd tweede. De Voorho.uter Cor Kooloos werd kansloos voor de tweede plaats na een botsing met een trimmer. Hij eindige als vierde. De verdere uitslag. 3, Wim Looijestein, 5. Bert v. d. Hulst, 6, Cees Valentijn, 7. Cor van Tol en 8, Teun van Duuren. zes VAN UFFELEN id vaij douchen, aan- en uit- ;ths| eten en drinken, en idig verpleegwerk. Maar -an ft gevallen boek oprapen zichiin de wasmachine stop té Stichting Fokus helpt al hi mensen met een emsti- handicap, maar wel zo veel moge- is ilfstandig laten wonen. rblij\psofie die volgens Fokus (kinder aandacht van politici, ntebesturen en woning- Jerjaties verdient. En dus or- de stichting een ex- t hel langs onder meer het een Fokusproject aan het ïdacjorenpad. Vol trots laat lgrin Nap wethouder Hans [tvaiias haar aangepaste wo- doiien. „Ik woon hier al zes ji het bevalt heerlijk. Ik ed ofet meer wegwillen. Za- ijwoont in een zogeheten digeivoning. Deze is speciaal I lop&ar handicap aangepast olitieft intercom en een nood- ggen Onder haar woning is stajilppost van Fokus waar klaarstaan indien „dI hulp vraagt. Deze hulp |e alleen op haar uitdruk - is heyerzoek- Ze probéért wel schal mogelijk zelf te doen en umnfion helpt natuurlijk ook, i2en|oms is hulp van buitenaf geldt voor Loes ie, de eerste die aan het Fokusproject meedeed. ^_vorige huis was niet vei- ^itraplift ging het begeven. huis voel ik me veilig." jmt omdat ze weet dat ze altijd kan bellen als er iets is. „Fokus is een soort paraplu", zegt Loes. Fokusmedewerkster Jolanda Heruer legt uit dat Fokus men sen zo lang mogelijk onafhan kelijk wil laten wonen. Een Fo kusproject bestaat uit een hulp post en twaalf tot vijftien wo ningen verspreid over de wijk. De bewoner huurt de woning van de plaatselijke woningcor poratie en betaalt de normale ^'lende prijzen bij het Business Center het van KPN Telecom tijdens de ^'JSDaldagen op 3, 4 en 5 november dekv ïtnaicketline Swing-Hi PrePay, met carkit huur- en servicekosten. De kos ten voor de hulp worden aan Fokus vergoed door het College voor zorgverzekeringen, de vroegere Ziekenfondsraad. Mo menteel zijn er 63 projecten door heel Nederland, maar zo'n 850 mensen staan op de wacht lijst voor een Fokuswoning. Heruer is zeer te spreken over de Fokusfilosofie. „Ik heb in een verpleeghuis gewerkt, maar daar ben ik letterlijk en figuur- Jolanda Heruer (rechts) legt in de aangepaste douche van Jan- nie Nap aan wethouder Baaijens uit wat de filosofie is van Fokus. foto hielco kuipers lijk huilend weggelopen. De manier waarop mensen hun laatste levensfase moeten door brengen. Daar heb je bij voor beeld om twaalf uur een toilet ronde. Hier is het zo dat als mensen een blaasontsteking hebben en tien keer naar de wc moeten, dan komen wij tien keer. Mensen kunnen zelf be slissen wanneer ze hulp willen. We zijn eigenlijk de handen en voeten van de bewoners." e GSM-telefoon in diverse kleuren inclusief 45,- beltegoed 120 uur d-by 230 minuten gesprekstijd carkit voor zelfmontage 9 snelkies- jen en alarmfunctie voor afspraak werkt ook op gewone penlite-batterijen j voor 199 excl. BTW (233,- incl. BTW) business center Celstraf voor gooien fles tijdens verkeersruzie DEN HAAG/LEIDEN PERSBUREAU CERBERUS Voor openlijk geweld tijdens een verkeersruzie en mishandeling van een taxichauffeur is een 20- jarige Leidenaar door de Haagse politierechter mr. S. Clement veroordeeld tot zes weken cel straf. Omdat de man beide misdrijven beging in de proeftijd van een eerdere veroordeling moet hij nog eens voor drie maanden de gevangenis in. Daarnaast moet hij de mishandelde taxi chauffeur een schadevergoeding van vierhon derd gulden betalen. Tegen de man was door of ficier van justitie mevrouw mr. M.J. Horstman vijf maanden cel geëist alsmede het uitzitten van de drie maanden aan voorwaardelijke straffen. Op 26 januari van dit jaar kreeg de Leidenaar op de Morssingel in Leiden ruzie met de inzitten de van een busje dat hem sneed. Daarbij gooide de Leidenaar met een volle bierfles, die hij uit een krat achter in de auto haalde. Een vriend, die bij de Leidenaar in de auto zat, sloeg een inzit tende van het busje met een bierfles op het hoofd. Deze man reageerde door met een kruis- sleutel de ruiten van de wagen van de Leidenaar kapot te slaan. Op 10 juli kreeg de 20-jarige ruzie met een taxi chauffeur, die hem niet wilde vervoeren en som meerde de taxi te verlaten. Deze man liep een blauw oog op. Officier van justitie Horstman had geen goed woord over de verkeersruzie. ,Als je meent dat iemand je de pas afsnijdt, moet je dat aan de po litie overlaten", zei de officier. „Het ligt niet voor de hand de ruzie met een fles te beslechten". Ad vocaat mr. P.Steur deed namens de Leidenaar een beroep op noodweer. Zijn cliënt zou met de fles bier gegooid hebben als afleidingsmanoeuvre omdat zijn maat door een inzittende van het busje met de kruissleutel bedreigd werd. Politierechter Clement verwierp echter dit be roep op noodweer omdat de kruissleutel pas te voorschijn kwam nadat met het bierflesje ge gooid was. De vriend van de Leidenaar, die de in zittende van het busje met de bierfles op het hoofd sloeg, kreeg een werkstraf van honderd uur opgelegd. Tegen hem was vijf maanden cel geëist waarvan twee voorwaardelijk. uit de Leidsch Dagblad De vertrekkende gemeentesecre taris Klaas de Vries. foto loek zuyderduin gelost, dat gaat echt te ver." Van der Sande noemt sekse en politieke afkomst van de De Vries' opvolger van onderge schikt belang. Maar mocht er bij de geschikte kandidaten een WD-vrouw zitten, dan moet die maar worden benoemd vindt hij. „De nieuwe burge meester is een PvdA'er, daar heb ik niets op tegen, maar een beetje compensatie met een WD'er als hoogste ambtenaar van de stad, zie ik wel zitten." R. Hillebrand vindt dat een 'absurde gedachtengang'. Poli tieke kleur mag nooit en te nimmer een criterium zijn, do ceert hij. Ook de PvdA-voorman treurt niet echt over De Vries' vertrek. Grootste nadeel vindt hij dat de opvolger vermoede lijk een lange inwerkperiode te wachten staat. Daar staat vol gens Hillebrand tegenover dat het moment van het afscheid gunstig is. Er staat de ambtena ren een aantal veranderingen te wachten en van een nieuwe man of vrouw kan een krachti ger impuls uitgaan. De meeste waardering voor De Vries is afkomstig van de ondernemingsraad. De voorzit ter, P. van Vegten, noemt hem integer en creatief. „Hij was de belangrijkste gesprekspartner van de OR. Hij zat daarbij altijd in een lastige positie. Want hij is de hoogste ambtenaar, dus onze baas, maar hij vertegen woordigde in dat overleg ook burgemeester en wethouders, de gemeenteraad en het ge meentelijk managements- team."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 15